Reklama

středa 8. března 2017

“Přesunou vojska za pár hodin”: USA vybudují na Slovensku vojenské objekty

58b7deb5c36188ee098b45ed

Lidija Belkova 
8.3.2017 NWOO

Spojené státy hledají dodavatele pro projektování vojenských objektů na Slovensku. Příslušný tendr byl zveřejněn na webové stránce vládních zakázek. Podle tohoto dokumentu práce na Slovensku zahrnují přípravu výstavby nových objektů, a rovněž úpravy, opravy a rekonstrukci existujících objektů. Celkově jsou USA ochotné utratit na modernizaci vojenské infrastruktury na Slovensku 5 milionů dolarů. Agentura RT dokument prostudovala.


Technická vojska USA v Evropě hledají dva dodavatele na výstavbu vojenských objektů na Slovensku. Příslušný tendr byl zveřejněn na webové stránce státních zakázek vlády USA.

Podle textu objednávky bude hlavní úlohou dodavatele “projektování vojenských objektů na Slovensku”. Mezi úlohy dodavatele bude patřit i plánování stavebních prací, příprava projektové dokumentace, rozpočty, vypracování technicko-ekonomického zdůvodnění a prověrka na soulad s požadavky ochrany přírody.

"Projekt zahrnuje práce na přípravě výstavby nových objektů, a rovněž úpravu, opravy a rekonstrukci existujících objektů, včetně letišť, skladů pohonných hmot a mazadel (PHM), kasárna, administrativní budovy, opravny automobilů a jiné vojenské objekty USA,” uvádí se v materiálech k tendru.

Jak se uvádí v dokumentu, nejméně jedna ze zakázek musí být zadaná americké firmě nebo společnému podniku firem USA a země, v nힲse bude provádět výstavba.

“Dokumenty předkládané na posouzení musí potvrzovat specializaci a technickou kompetenci,” upřesňují předkladatelé.

Od výkonné firmy se vyžadují zkušenosti, znalost místních specifik a schopnost pracovat s velkými projekty. Lhůty kontraktů jsou od 3 do 5 let. Celkový objem všech úhrad nesmí překročit 5 milionů dolarů, uvádí se na webové stránce.

 

Spolu s partnery


Jak sdělil agentuře RT oficiální představitel Spojeného vedení ozbrojených sil USA v Evropě, podplukovník David Faggard, úřad spolu s Útvarem vojenských techniků USA přistoupil k práci na projektu v rámci Iniciativy na upevnění evropské bezpečnosti..

V současnosti na Slovensku nejsou žádné americké vojenské základny, ani trvale rozmístěná vojska, poznamenal Faggard.

“Pokračujeme žádoucím tempem v rozvíjení infrastruktury spolu s našimi spojenci a partnery,” vysvětlil důstojník.

Technická vojska USA v Evropě provádějí inženýrské a stavební práce, operace ohledně zabezpečení stability, a nabízejí výrobky a služby v oblasti ekologické kontroly pro pozemní vojska i pro vojenské letectvo, jakož i pro jiné státní organizace USA a organizace cizích vlád, které patří do sféry odpovědnosti Evropského velení vojenských sil USA a Afrického velení vojenských sil USA,” uvádí se na oficiálním portálu formací.

Úřadovny technických vojsk USA v Evropě jsou rozmístěny od Belgie až po Turecko.
“Slovensko je od roku 2004 součástí NATO, a zúčastnilo se na operacích aliance na Balkánu, v Afganistanu a v Iráku. Kromě toho byla mezi Slovenskem a NATO uzavřena dohoda o reformování ozbrojených sil země podle standardů NATO. V samotné alianci se slovenští odborníci zabývají ochranou proti zbraním hromadného ničení, a zúčastnili se na inženýrských pracích v oblasti zaminování a odminování. Kvůli této spolupráci musí vojenské základny na Slovensku odpovídat standardům NATO,” řekl agentuře RT vojenský expert Aleksej Leonkov.

Poznamenal však, že USA mohou využívat kteroukoliv základnu členských zemí NATO.

“Dlouhou dobu infrastrutura NATO jen upadala, ale teď, v souvislosti se změnou politiky a s upevněním úlohy USA v alianci, je Evropa vstřícná – základny se musí rekonstruovat, proto běží modernizace objektů NATO, aby byly schopny přijmout zvýšené vojenské kontingenty,” vysvětlil odborník.

Nedávno média oznámila otevření regionálního štábu NATO nedaleko od Bratislavy. Personál velícího centra NATO ve Vajnorech představuje 41 lidí, a kromě toho může být vyčleněno 20 míst pro představitele ostatních zemí NATO. Kromě Slovenska se štáby nacházejí v Lotyšsku, Litvě, Estonsku, Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku a Polsku.

V roce 2015 se slovenské vedení obrátilo na NATO se žádostí o zřízení velitelského centra (VC).

“Jde jen o tým plánovačů. Jejich přítomnost by mohla usnadnit potenciální příjem podpůrných sil ze strany NАТО. V mírových dobách by se VC zabývalo plánováním,” uvedl už dříve slovenský ministr obrany Martin Glváč.
 

Ne všichni souhlasí


V roce 2014 slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že dokonce “ani za cenu obětování své politické kariéry” by nikdy nesouhlasil s umístěním vojenské základny NATO na území Slovenské republiky.


“Ani to, že je Slovensko členem NATO, neznamená, že je povinné dovolit na svém území vojenské základny se zahraniční posádkou,” zdůraznil Fico a poznamenal, že bude iniciovat k dané otázce referendum, jestli “je někdo bude nutit”, aby to udělali.

Slovenský prezident Andrej Kiska před časem navrhl alianci vybudování logistické základny v Popradu, avšak veřejnost se rovněž vyjádřila proti přítomnosti NATO. Byla spuštěna petice za vyhlášení referenda.
Americké vojenské objekty na Slovensku se rozvíjejí na rotačním základu, vysvětluje starší vědecký pracovník Vysoké školy ekonomiky, expert Střediska strategií a technologií Vasilij Kašin.

“Za tím účelem provádějí pravidelná cvičení s přesměrováním provozu na slovenská letiště. Tím se rozumí i uvedení slovenské infrastruktury do pořádku,” prohlásil expert.

Podle jeho slov “to nejpravděpodobněji souvisí s ukrajinskou krizí a s geografickou polohou Slovenska.”.

“Zrekonstruují letiště, některé silnice, uvedou do pořádku kasárenský fond a zřídí špičkové sklady zbraní a vojenské techniky. To umožní, v případě nutnosti, přesunout na Slovensko, tj. fakticky na západní hranici Ukrajiny značné síly, a rychle je připravit k akci.

V Evropě je infrastruktura rozvinutá a vzdálenosti malé. Jestli budou na Slovensku připravena letiště, budovy a skladové komplexy, bude možno přesunout vojska ze Západní Evropy za pár hodin,” uzavřel analytik.Zdroj: https://russian.rt.com/world/article/365726-slovakiya-ssha-voennye-obyekty

Související: http://www.topky.sk/cl/100535/1613955/EXKLUZIVNE-ODHALENIE-Spojene-staty-zverejnili-dokument–Projekt-vojenskej-zakladne-na-Slovensku?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=topky

23 komentářů :

 1. USA připravují začátek III. sv. války, která se odehraje a začne hlavně na Evropském kontinentu. K tomu se budou využívat všechny státy v EU, které USA nasměruje na Rusko. Navíc USA jsou přesvědčené, že je možné nad Ruskem vyhrát atomovou válku. Počet zabitých bude kolem několik miliard. USA počítají, že území USA se to nedotkne, tak jako I. a II. sv. válka. Máme se na co těšit. Dokud na světě bude existovat kapitalismus který neumí řešit problémy, které sám vytváří jinak než válkou, tak na světě nebude nikdy klid.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vem si prášek magore. Nejlépe celou krabičku.

   Smazat
  2. Blbečku 18:42 - co tak dát argumenty? Nemáš? Neumíš? Tak drž klapačku!

   Smazat
  3. Anonymní8. března 2017 18:42 18:37 má pravdu ty prášky si vem ty

   Smazat
 2. "bude možno přesunout vojska ze Západní Evropy za pár hodin,” uzavřel analytik.

  Zajímalo by mne, zda ten "pozoruhodný" analytik také zvážil, zda Rusko a jeho spojenci budou tak dlouho čekat.

  OdpovědětSmazat
 3. Dvořák zase jede.Jsou to blbosti a Slovensko není už dávno proruský,tak vocogou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (19:01):
   Vocogou, vocase?
   Vlastně vo nic, ve vašem případě jen vo život ...

   Smazat
  2. Vopigoušile,vo život jde jenom tobě,protže tě brzo mrskne pro blbost.Hovorová čeština vocásku je pro tebe tabu,že?

   Smazat
  3. 21:23: To jste takový debil, že jste ani nepochopil, že František Opluštil to tak napsal schválně?

   Smazat
 4. Na Ameriku je naprostý spoleh. S jistotou desetinásobku (mrtvých) nechá své "spojence" vynikat i v první linii každého konfliktu, který pro své zájmy vyvolává.
  A tak se dovídám, že agresivní Rusko opět přisune své hranice k fungl nové vojenské základně NATO. A že bratři Slováci budou při tom. Za užitečné voly ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano pane Františku. Neskutečná rozpínavost Ruska, je do nebe volající. Plně chápu obavy ustrašených a utlačovaných USA.

   Smazat
  2. Opluštile, ty debilní rusáku, není to žádná základna a i kdyby tak mimo rusko může mít NATO základny kde chce.

   Smazat
  3. Nechápu proč někomu nadáváš do debilních rusáků? Toho pána vůbec neznáš a jsem přesvědčen, že ti ještě teče mléko po bradě.
   Anonyme 19:32
   Václav

   Smazat
  4. NATO rozmisťuje své blbečky kde chce. Jeden z nich zavítal do diskuse na Novou republiku. Vít, o kom je řeč? Ano, správně - 19:32. Kde není inteligence ani vzdělání, je aspoň vychování a vybrané způsoby.

   Smazat
  5. 19:44

   Toho pána znám, podle těch kravin co sem neustále píše.
   Ty jsi taky debilní rusák? Taky máš problém s tím, že Slovensko je svobodná země která si na svém území může dělat co chce?

   Smazat
  6. 19:55
   Tak proč se nikde v referendu těch svobodných občanů ussacký agresoři nezeptají:CHCEŠ RADY AGRESORY Z USSA A JEJICH POLITIKU SPÁLENÝ ZEMĚ?!!!!
   LEDA KULOVÝ TY HAVLOIDNÍ BLÁBOLE!!!!

   Smazat
  7. Pro 19:55: Ty jsi opět nositel těch moudr nastavající Nové magorské doby, operující pojmy a myšlenkami třeba takovými jak svoboda /svobodná země Slovensko - to může říct pouze magor, stejně tak svobodná země je Česká republika/ Do plejády Tvých moudr patří ještě - komunismus rovná se fašismus, což je rovněž nesmysl - Bělohradský - kapitalistický filosof, píši kapitalistický, protože toto není filosof s levicovými názory atd. Proč podle Tebe tak inteligentní národ jak Rusové by měli být debilní. Takový člověk jak třeba L. N. Tolstoj něco udělal pro lidstvo, což Tvůj případ určitě nebude, jestli se vůbec dožiješ doby, kdy díky takovým magorům jako jsi Ty, nějaké lidstvo bude.

   Smazat
 5. Budování takových základen je dobrý vtip. Jsou výborným terčem, neboť mají přesné zeměpisné souřadnice pro případné ničící rakety.
  Navíc je Slováci předem zaminují, jako mosty, aby je nemohl nepřítel využít. Později se už nějak určí kdo je "nepřítel".

  OdpovědětSmazat
 6. 19:32 Vybraný slovník zdobí vybranou inteligenci.
  Ve Vašem případě na tom nezáleží.Obejdete se i bez
  zatěžující inteligence.Nadávky to spraví.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 7. Žádná inteligence ve vesmíru neexistuje, protože dříve než jakýkoliv tvor(jako celek) dosáhne ve svém vývoji k inteligenci, vzájemně se vyhladí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:29 na tom něco je, lidstvo jako superživočich, myšleno.

   Smazat
 8. Slováci myslel jsem ,že máte větši silu,abyste zabránili vstupu cizich vojsk na své uzemi,jak se vám tam jednou nakvartyruji ,už je nevyženete

  OdpovědětSmazat
 9. Amíci už doma nemají co žrát tak se rozlézají po světě.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.