Reklama

sobota 18. března 2017

Projekt veřejnoprávní televize selhal

Petr Sak
18.3.2017   První zprávy

Projekt veřejnoprávní televize obsahuje třístupňový systém řízení ČT. V parlamentních volbách jsou zvoleni poslanci, kteří zvolí Stálou komisi pro sdělovací prostředky, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a Radu ČT, která vybírá generálního ředitele.


Legitimita, která je dána vůlí občanů a posluchačů, kteří si ČT financují svými poplatky je tímto způsobem třikrát ředěna. Poslanec, Rada, ředitel. Tyto tři přehrady dokonale odfiltrují zájmy a vůli občanů a diváků, tedy majitelů ČT a nahradí je zájmy, které se mixují v mafiánské rodině televizního managamentu a členů rady.

Ve společnosti, která je tak zkorumpovaná jako česká, je tragickým řešením poskytnout skupince několika jedinců právo trvale rozhodovat o ČT a jejím řediteli. Možnost, že by alespoň potřebná část členů rady nebyla zkorumpována je velmi malá. Do rozhodovacího prostoru vstupují různé lobbistické a marketingové zájmy, vlivy oligarchů, politické tlaky z domácí politické scény, na internetu se objevila informace jednoho z radních, že pokyny k vysílání dostává ČT také z Bruselu.

Trvale a dlouhodobě se ozývají hlasy o nebezpečí privatizace České televize. Někteří publicisté tvrdí, že management ČT záměrně snižuje kvalitu vysílání s cílem diskreditovat veřejnoprávní projekt ČT a posílit argumentaci k privatizaci ČT.

Ve skutečnosti reálně k privatizaci ČT dochází a to ve dvou rovinách, privatizace politická a privatizace ekonomická. Vlastnictví médií můžeme vnímat nominální a reálné. Funkcí a potenciálem médií je prosazování vlivu a zájmů. To může být naplňováno bez reálného vlastnictví média prostřednictvím jiných mechanizmů, včetně propojení vnitřních struktur média s vnějšími strukturami se zájmem o mediální prezentaci, na principech mafie. Jedná se o propojení nabídky (struktury ČT) a poptávky.

Privatizace politická znamená získání nadstandardní pozice při prosazování politického vlivu politickými stranami, zájmovými (neziskovými) skupinami, osobami či ideologiemi a vytěsnění z vysílání ČT jiných skupin. Viditelným projevem politické privatizace je neustálé zvaní stejných hostů na nízké odborné a publicistické úrovni a současně vytváření černých listin lidí, kteří nesmí na obrazovku. Podle podílu času Miroslava Kalouska ve vysílání ČT ve srovnání s prostorem v médiích vlastněných Andrejem Babišem je Miroslav Kalousek více vlastníkem ČT než Andrej Babiš svých médií.

Ekonomická privatizace České televize má specifický charakter, tzv. privatizace per partes. Privatizace po částech, kdy každý pracovník si zprivatizuje svůj záhumenek úměrně svému postavení, vlivu a schopnostem. Desítkami kanálů tečou peníze k privátním firmám příbuzných, kamarádů, partnerů. Kdo by chtěl tyto penězovody narušit, přivodil by televizní krizi a televizní stávku. Aktuální snaha o novelu zákona, která by posílila pozici zájmových skupin „tvůrců“ v Radě ČT je vlastně legalizací privatizace per partes, domluvené rozparcelování finančního toku peněz od koncesionářů. Zatímco doposud se liška kradla do kurníku potajmu v noci, nyní chce od kurníku klíč a přístup za bílého dne hlavním vchodem.

Hodnocení ČT

ČT opustila funkci média přinášejícího o politice informace a chce politiku sama dělat. Dílčím příkladem je chování ČT k prezidentovi. Cenzurování prezidenta, pravidelné „technické problémy“ při rozhovorech s ním, podpora vulgárních aktivit vůči němu, pořady zaměřené na jeho dehonestaci, permanentní propaganda zaměřená vůči němu, stejné verbální útoky, na které má připravenou ve frontě řadu lidí, kteří jen opakují fráze a verbální útoky bez informační hodnoty.

ČT ať již záměrně či v důsledku neprofesionality svých redaktorů, editorů a manažerů není schopna rozlišit zpravodajskou informaci od názorového komentáře redaktora

ČT poklesla k aktivismu nejhorší úrovně
Investigativnost zaměnila za brutální nátlak na pozvané hosty, kterým chce hosty dotlačit, aby vyjadřovali názory redaktora a ČT namísto svých. Toto je však až krajní možnost, protože:

ČT provádí selekci pozvaných hostů se „správnými názory. Nejkvalitnější politologové a analytici, s výjimkou Jana Schneidera, mají přístup do televize uzavřen. Lidé s vlastními názory se ocitají ve vysílání okrajově, z alibistických důvodů. Domovské práco v ČT mají „bělogvardějci“ Mitrofanov a Romancov, kariérní politologové z vysokých škol, nyní i hazardní hráč a kandidát na prezidenta.

ČT je dle definice BIS extrémistickou organizaci. Extrémismus charakterizuje aktivita v rozporu či proti ústavě a výsledkům procesů daných ústavou. ČT se stala organizátorkou mediální štvanice, která překročila rámec médií vůči radní Jihočeského kraje, která v demokratických volbách legitimně dle ústavy byla ve volbách zvolena. Politik KDU – ČSL a Česká televize vytvořili atmosféru, která připomínala počátky nacismu v Německu.

ČT má rozporný postoj k nacismu a neonacismu. Zatímco vůči organizaci, která se nehlasí k nacismu a naopak popírá tuto orientaci, ČT radikálně dehonestuje, tak naopak organizace a osoby, které se veřejně k nacismu hlásí, systematicky ve vysílání podporuje.

ČT všechny své nedostatky a neduhy v míře více než vrchovaté manifestovala při volební kampani a volební noci amerického prezidenta. Neprofesionalita a aktivismus dosáhl takové míry, že musela kriticky reagovat i Rada ČT. Absence reflexe a sebereflexe televizních pracovníků se odkryla v nepochopení vztahu mezi ČT a Radou ČT, kdy televizní pracovníci hodnotili vyjádření Rady. Druhá věc je, zda by Rada reagovala i v případě porážky Donalda Trumpa.

Struktura

Hnutí Návrat České televize českému národu je připravováno v součinnosti s Asociací nezávislých médií. Uvítáme zapojení dalších neziskových organizací a občanských hnutí, s výjimkou neziskových organizací financovaných Georgem Sorosem a jeho nadacemi.

- - -
15 komentářů :

 1. Česká televize
  http://pravyprostor.cz/wp-content/uploads/2017/03/sledování-televizních-zpráv.jpg

  OdpovědětSmazat
 2. Česká zaprodaná televize je jedna veliká tragedie a smutná ukázka toho, kam jsme to až s naší havlodemokracií dopracovali.

  OdpovědětSmazat
 3. Dvořákova banda pičusů si je tak jistá svými koryty,že ignoruje jakoukoliv kritiku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní18. března 2017 20:03 blbečku běž jse divát na čt čti jsi novinky idnes a nám dej pokoj

   Smazat
  2. Pro 20:03 - Vy nekritizujete, vy nadáváte. Už aby vás redakce hodila do popelnice! I s vaším ID.

   Smazat
 4. Andrej Babiš to stejně koupí: http://otevreneoci.wz.cz/kultura/dhjtfmhg.php

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, to je vtipné až mrazí.

   Smazat
  2. tak by to byla jen další stanice na kterou bych se nedíval jako čt

   Smazat
  3. Tuto televizi by měly zaměřit amické a ruské rakety a srovnat se zemi!!

   Smazat
 5. Pan Sak se mýlí.Neselhal projekt,alelidé v něm
  zapojení.Opět jsme tam,kde na začátku.Politika!
  Češi rádi věří předvolebním slibům a uvěří opět.
  Zase bude v parlamentu stejný typ lidí a ve své
  většině ti,co jsou tam stále.Co si volíte,to
  také máte.Tak si zanadávejte a zvolte to samé,
  co tam sedí.Můžete pak nadávat další čtyři roky.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 6. jedina možnost je privatizirovat za kačku moravcovi ktery tam stejně doji desatky na plny pecky a hraje si na bosse ale až posranci odhlasuji že každy vovčan bude nadale platit vypalne nebyl by to žadny precedens protože takovych je vice viz kobliha a jeho řepka a pak by mohl moravec s koblihou obchodovat jak je libo tak nějak po kapitalisticku ale ne po komunisticku jak nam soudruzi preluduji denno denně při honěni eštšbaku a hrach na slepou babu

  OdpovědětSmazat
 7. jestli si někdo mysli že ta asociace je něco jineho než dalši privatizer na sedm miliard neli vice tak je vhlubokem sněni nasobně většim než blouzněni za hranici kretenismu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě že Asociace není žádný privatizér! Proč melete tyhle blbosti, když o tom nic nevíte?
   Leo

   Smazat
  2. 9:12 Dobrý den pane Leo. Já tomu sice moc nerozumím, ale po "násobném" přečtení jeho "příspěvku", jsem trochu nebo vlastně hodně na rozpacích, kdo je za hranicí kretenismu. Miroslav

   Smazat
 8. GŘ ČT by měla být buď paní Toušlová nebo Fero Fenič. Ostatním nevěřím, že nekopou za to současné svinstvo.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.