Reklama

sobota 4. března 2017

Propaganda jede na plné obrátky. Ze svazácké aparátnice Pajerové udělají studentskou vůdkyni, z Moravce ředitele zeměkoule. Drsná beseda o médiích, dorazili Robejšek, Žantovský i mladý Klaus

Propaganda jede na plné obrátky. Ze svazácké aparátnice Pajerové udělají studentskou vůdkyni, z Moravce ředitele zeměkoule. Drsná beseda o médiích, dorazili Robejšek, Žantovský i mladý Klaus
4. 3. 2017 Parlamentní listy

REPORTÁŽ: Mainstreamová média si zoufají nad tím, že lidé nechápou, co je správné, a volí si neustále někoho jiného, než jim doporučují. To zaznělo na konferenci s názvem Média a moc od Petra Robejška, zatímco Václav Klaus mladší pohovořil o propagandě, která i z elitní svazačky navždy udělá studentskou vůdkyni. 
 
Filozof Miloslav Bednář upozornil na to, že novináři a média se stále snaží být součástí moci, což ilustroval na moderátorovi Václavu Moravcovi, z jehož předvádění se v pořadu OVM je zřetelná touha stát se vůdcem, když ne zeměkoule, tak alespoň politické scény u nás.

Z mnoha různých pohledů se k tématu „Média a moc“ vyjádřili politologové, pedagogové, ekonomové, spisovatel, matematik či europoslanec, kteří se v Evropském domě v Praze zúčastnili konference s tímto zaměřením. Poslanec Evropského parlamentu Petr Mach, jenž se na pořádání akce podílel, v úvodním příspěvku připomněl tezi, že politická svoboda existuje jen tehdy, pokud existuje svoboda ekonomická. „Položme si otázku, jestli u nás máme skutečnou ekonomickou svobodu, a tudíž jestli můžeme mít politickou svobodu a svobodu médií a zda ta moc médií je pak zasloužená nebo vyvážená. Já se domnívám, že jsme velmi vzdáleni tomu, že bychom v České republice měli ekonomickou svobodu,“ prohlásil na úvod konference Petr Mach.

Odmítl představu, že si média může založit kdokoli, neboť na to musí někde vzít. „Vidíme, že pan Babiš má zákonem zaručený odbyt pro svá biopaliva, zatímco jiní podnikatelé se musí tvrdě ohánět, aby svoje výrobky a služby udali na trhu. Zatímco drtivá většina firem platí devatenáctiprocentní daň, tak pan Babiš inkasoval daňové pobídky v podobě nulaprocentní sazby daně ve výši přes jednu miliardu korun. Zatímco většina firem dotace nebere, tak Babišovy firmy jsou mistry v čerpání a na dotacích tak získal přes miliardu korun. Zatímco většina lidí, když podniká, tak platí standardní daň z nafty, Babišova vláda prosadila tzv. zelenou naftu, to znamená sníženou sazbu daně a většina vozidel pana Babiše jezdí za tu sníženou sazbu. To je podstata ekonomické nesvobody, že existují tyhle výjimky a úlevy,“ tvrdil europoslanec za Svobodné.
 

Teprve srovnáním ekonomického prostředí bude šance na svobodná média


Připomněl, jak si poslanci jiných stran všimli, že existuje tato zjevná nerovnováha, a tak přijali zákon nazývaný „lex Babiš“, který zakazuje politikům vlastnit média. „To je špatný přístup. Dojde pouze k tomu, že se Babišovy firmy a Babišova média převedou do nějakého trustu. Jediné správné řešení – a je mi líto, že k tomu poslanci nepřistoupili – by bylo zrušit veškeré daňové investiční pobídky, veškeré dotace do podnikatelského sektoru, zrušit veškeré výjimky na daň z nafty. To by bylo jediné správné řešení, ale k tomu se poslanci neodhodlali. Pouze tehdy, až srovnáme naše ekonomické prostředí, až se přiblížíme tomu skutečnému svobodnému kapitalismu a odstoupíme od tohoto korporativismu, který máme, tak budeme mít i svobodná média. Pak budeme mít skutečnou politickou svobodu a pluralitu. A pak bude i mediální moc zasloužená, pluralitní a spravedlivá,“ konstatoval Petr Mach.

Politolog a sociolog Petr Robejšek své vystoupení začal tvrzením, že se novináři velmi často vytěsňují ze společnosti a žijí si ve svém vlastním světě. „Přitom jejich úlohou je vnímat a registrovat, co se děje a co možná nejobjektivněji to předkládat společnosti. Ale to se neděje právě proto, že žijí v jakémsi akváriu, skleníku – slovo kavárna nevezmu do pusy – v ponorce, v nichž jsou věci vnímány úplně jinak. To znamená, že máme dva světy. Ten menší svět těch, kteří píší a říkají o tom celkovém světě, a ten větší svět, který se na to místy pochybovačně a místy bez zájmu dívá,“ poukázal zakladatel politické strany Realisté Petr Robejšek na odtrženost médií od dění ve společnosti.

 

My víme, jak věci jsou, vy nás jenom poslouchejte, co je správné a co ne


Novinářům vytkl, že přeceňují svoji autoritu ve společnosti a odvozují od ní jakýsi rodičovský přístup ke společnosti, který vypadá takto: „Vy tam dole nemáte ponětí. My víme, jak věci jsou. A když tak nejsou, tak víme, jak mají být. A zároveň víme, jak to udělat. A vy nás jenom poslouchejte. A samozřejmě kupujte naše noviny, dívejte se na naše televizní programy. A my vám za to řekneme, co je správné a co není správné.“ Ti, kteří pracují v médiích, mají možnost vybírat zprávy a zveřejňovat je. „Ale i je interpretovat, a proto často hovoříme o dvou míněních – a sice veřejném a zveřejněném. To veřejné je někde úplně jinde. Zveřejněné mínění se vyznačuje jako snaha vnutit lidem určitá hodnocení jevů, které se odehrávají, přičemž většinová veřejnost s tím má trochu potíž. V popisu těch, kteří pro ně interpretují události, málokdy poznávají svět takový, jaký znají z dennodenního snažení,“ upozornil Petr Robejšek.

Dlouhodobým důsledkem toho je názorové rozpolcení společnosti. „Tohle dramatické slovo příznačně používají právě ti mediální zástupci a zoufají si nad tím, jak je to možné: ‚Oni nechápou, co je správné, my jim to pořád říkáme a oni se na to neohlížejí, nechovají se podle toho, dělají si, co chtějí, volí někoho úplně jiného, koho jim nedoporučujeme.‘ To všechno je pro mě dokladem toho názorového rozpolcení. Většinová společnost spíš mlčí, protože jinou možnost nemá. Projeví se jen v určitých fázích demokratického rozhodovacího procesu, kdy může dát tak či onak nepřímo najevo, co si skutečně myslí. Média mají sklon odcizit se od reálného života. Ale tak jako se oni odklánějí od společnosti, tak se většinová společnost odklání od nich. Zpochybňuje jejich monopol na interpretaci i na pravdu a hledá svoji pravdu jinde. Nachází k tomu páku a metodu na sociálních sítích, které jsou východiskem a útočištěm pro ty, kteří už nemohou slyšet ten mainstream, který na ně padá ze všech stran,“ podotkl mentor Realistů.

 

Z aparátčice Socialistického svazu mládeže je navždy studentská vůdkyně


Matematik a pedagog Václav Klaus mladší připomněl Orwellův román 1984 a větu z něj: „Když strana dokázala vnořit ruku do minulosti a prohlásit o té či oné události, že se nikdy nestala, není to mnohem hroznější než smrt?“ Tím chtěl ukázat i na konfrontaci vlastního prožitku, z něhož zůstává jen malý prostor v mozku, a toho, co se nese veřejným prostorem. „Kdybychom dali paralely na dnešní svět, tak zůstanu příkladem v rodině: ‚Klaus byl zvolen hlasy komunistů.‘ Ale já si dobře pamatuji, koukal jsem se na televizi, že všechny hlasy komunistických poslanců získal profesor Švejnar. A tehdejší prezident Klaus nezískal ani jediný. Přesto už je to jen taková slábnoucí část mé paměti okolo ostatního světa,“ zmínil, jak to bylo s volbou jeho otce v roce 2008.

Vzpomněl si také na pochod 17. listopadu 1989, jehož se rovněž zúčastnil. „Skoro každoročně ke mně 17. listopadu z obrazovky promlouvá třeba paní Monika Pajerová. A titulky hlásají: studentská vůdkyně z roku 1989. Vyučuje se to ve školách, pořádají se k tomu besedy a tak dále. Ale já, účastník pochodu 17. listopadu i okupační stávky, si ve své malé části mozku pamatuji, že paní Pajerová nebyla studentskou vůdkyní, ale že byla členkou aparátu Socialistického svazu mládeže. .. ... .... ..... ...... 
 
(celý text ZDE)Na Parlamentních listech psali:

7 komentářů :

 1. Sledování Událostí České televize
  http://pravyprostor.cz/wp-content/uploads/2017/03/sledování-televizních-zpráv.jpg

  OdpovědětSmazat
 2. Mladý Klaus má dobré věcné názory, ale na jeho osobu bych byl hodně opatrný. Chce znovu vzkřísit ODS. Tahle strana, ale se hodně negativně podepsala na vývoji naší společnosti, nehledě k tomu, že i když není ve vládě i v parlamentu má malé zastoupení, tak si myslím, že v podsvětí má stále hlavní slovo a má pod kontrolou dost významných míst ovlivňující chod státu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale článek není o mladém Klausovi a o ODS -četl jste ho vůbec? nebo jste tak rychle pospíchal s tímhle blábolem, že jste to nečetl pořádně? Článek popisuje mediální hnus, a skutečnost, že media se staly státem ve státě. Nikdo si už na ně netroufá. Každý politik - ať sebevyšší - jak jde o media, je krátký. Raději zaleze. Kdo s nimi nechce komunikovat, musí se schovat. Ale že by je někdo odmítl? Že by někdo pitomého a drzého redaktůrka okřikl? Že by někdo podal stížnost na tu odpornou Jílkovou? Nestane se - také proto, že novinář v ČR nebo redaktor - není práce obsazovaná Úřady práce. Je to tam samá protekční havěť -dětičky a partneři a příbuzní hodně vlivných papalášů a elit - se postupně utrhnou ze řetězu, jsou čím dál víc drzí a vlezlí, ale nelze s tím dělat nic. Obyčejného novináře by bylo možno zpacifikovat, napomenout, vést, usměrňovat, případně propustit - ale tuhle hnusnou protekční žoužel? To je točení se kolem dokola. Řada vlivných lidí u nás i ve světě už media označila, co je to za šunt ( zejména pak bulvární žumpa - k čemu to je?) ale to je tak všechno co můžou. Zbohatlíci,milionáři a šmejdi si media platí, a přes to nejede vlak. Státní media už neexistují - proč jsme si všechno prodali? Proč "stát"( kdysi jsme byli "stát" my) nechal všechny opěrné hodnoty zničit, nebo vydrancovat?

   Smazat
 3. jejich slinty mě nezajímají žádné radily nepotřebuji moc dobře vím co je dobré a špatné

  OdpovědětSmazat
 4. Pánové,než mladej Klaus měl by vás zajímat více Robejšek ,zakladatel strany Realistů.14 zakládajících členů vesměs finančních magnátů ze zahraničních firem.Osoby z nejvyšších míst.
  Strana je zaregistrovaná s cílem získat 20% voličů. Žabomyší válku s Babišem nechme stranou.Je čitelný a je to náš člověk a věnujme se raději pohromě ze strany pána Robejška žijícího v Německu.

  OdpovědětSmazat
 5. Motyka Padžero byla svazačka jako poleno.
  přesně jak Klaus řekl. Studentskou manifestaci 17.11.89 organizovaly výbory SS Mládeže.
  Všichni "studentští vůdcové" byli svazáci jako poleno.
  Od Mejstříka, přes Pimona Šánka, po Íčko Langera.
  Všechno funkcionáři SS mládeže, kádři KSČ.
  Tihle to svazáctví mají v krvi.

  OdpovědětSmazat
 6. Čeští důchodci měli donedávna 70 miliard Kč v prvním
  důchodovém pilíři. Ministr financí Babiš se zmocnil
  těch 70 miliard patřícím českým důchodcům, že ty miliardy nemůžou jen tak ležet ladem, že od je OTOČÍ, čili nějak rozmnoží, nebo se o to pokusí.
  Když se panu Babišovi nepovede riskantní "otočení"
  70 miliard patřících důchodcům, nebo pana Babiše
  někdo podvede, CO SI PAK POČNOU UBOZÍ NAŠI DUCHODCI. Kde pak vezme vláda peníze na důchody,
  když je někdo zašantročí??? Umřou důchodci hlady???

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.