Reklama

pátek 10. března 2017

Protest proti neposkytování patřičného lékařského ošetřování zubů a návrh řešení


Josef Mrázek
10. 3. 2017
Ústava zaručuje právo na patřičné ošetření všech poruch zdraví, bez ohledu na to, že některým se dalo zabránit, a na uhrazení nákladů na toto ošetření z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Týká se to i ošetření zubů. Česká stomatologická komora již od svého založení v roce 1991 soustavně usiluje o vymanění stomatologie z veřejného zdravotnictví a neregulovanou těžbu peněz v soukromých praxích a klinikách. Zubaři získali mimořádné výhody proti jiným lékařským odbornostem. Jejich Komora se hlásí ke garanci odbornosti, ale jen u soukromých pracovišť. Stále vymáhá vyřazení dalších a dalších výkonů z hrazení veřejnou zdravotní pojišťovnou a dokonce navádí zubaře, aby neuzavírali smlouvy s veřejnými zdravotními pojišťovnami. Je sice pravda, že úhrady některých výkonů nebyly dostatečně upraveny s ohledem na nové, nákladnější technologie ošetření, a mohly být upraveny, protože větší trvanlivost a bezpečnost nových způsobů ošetření znamená, že efektivní náklady by nebyly o mnoho větší a byla by to patřičná péče. Za nejobyčejnější plombu platí pojišťovny 280 Kč a vydají za rok pouze 800 milionů Kč. Není pravda, že potřebné navýšení by stálo několik miliard navíc. Je hanba, že se již nehradí ani léčebné zákroky, jako čištění a plnění kanálků v kořenech. Zubařům se trpí mnohatisícové ceny za rekonstrukci jediného zubu a zubní náhrady se staly pro stále více lidí nedostupnými.

Lékařská zubní pohotovost je téměř nezajištěna.

U příležitosti nejnovějšího útoku Stomatologické komory proti veřejnému zdravotnímu pojištění pod starým heslem, že za zkažené zuby si každý může sám, navrhujeme:

1) Uložit ministerstvu zdravotnictví, aby zajistilo úpravu úhrad patřičných stomatologických výkonů na potřebnou úroveň.

2) Zřídit novou Stomatologickou komoru, která by měla na starosti všechna zubařská pracoviště, nejen soukromá a v níž by bylo povinné členství pro všechny stomatology v aktivní službě a pro kterou by podpora potřeb veřejného zdravotnictví byla součástí etiky lékařského povolání.

3) Zřizovat plně zařízená stomatologická pracoviště zejména v místech, kde je žádoucí mít také stomatologickou pohotovost, ale i jinde a umožňovat absolventům fakult, aby v nich pracovali bez nutnosti pořizovat si ordinaci.

Voliči, kterým dost nepomohlo čištění zubů. 10.3.2017

23 komentářů :

 1. Nikde na světě není zubolékařská péče hrazena ze zdravotního pojištění. Hrazeno by mělo být jen péče o chrup a preventivní prohlídky dětí do 18ti let věku a extrakce zubů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:18 Problém není v tom, zda na světě je či není "zubolékařská péče" hrazena ze zdravotního pojištění, problémem je mj. dostupnost a kvalita lékařské péče v ČR, hrazené ze zdravotního pojištění a státního rozpočtu.
   Rostoucí počet soukromých ordinací a nemocnic, jejich zkupování různými "podnikavci" bez zdravotnického vzdělání a praxe, apod., ukazuje , že naprosté většině z nich jde pouze o další možnost k tunelování veřejných prostředků a postupného zničení, vědomého i nevědomého, našeho státu.
   L.S.

   Smazat
  2. Zubaři byli vždycky ti, co i za bývalého režimu věděli, jak přijít k penězům. Nový systém asociální politiky a zločinného rabování republiky jim umožňuje bezostyšně hrabat na jejich podvyživené platy.

   Smazat
  3. Nevím jaký je rozdíl mezi nemocným zubem a nemocnou ledvinou z hlediska zdravotní péče. Pokud si mohou za špatné zuby sami pacienti, pak by bylo namístě aby to platilo pro kuřáky, alkoholiky i sportovce, ti všichni si způsobují sami zdravotní problémy zcela dobrovolně. Pak se také začínám ptát proč by vojáci a policajti měli odcházet do důchodu dříve, brát nějaké výslužné, copak své zaměstnání nevykonávali dobrovolně ? A tak bych mohl pokračovat až by bezplatná péče nebyla pro nikoho. Lidi vzpamatujte se, tady si někdo z vás dělá špatnou legraci.

   Smazat
  4. k 11:42 - to, že jsou zkupovány ordinace různými podnikavci a lékaři se sestry se stávají jejich námezdní silou - to je opravdu do budoucna pěkný prů..r, stejně jako je to z lékárnami - to budou tunely.

   Smazat
  5. Každý může i za to, že kouří a způsobuje si rakovinu plic, cevní choroby .., že se nehýbe a potřebuje náhrady kloubů, že žere a má cukrovku a další choroby s tím spojené! Co narkomané a alkoholici, hazardní hráči a jiní závisláci!? VŠICHNI SI MOHOU ZA VŠECHNY CHOROBY, TAK AŤ PLATÍ!!

   Smazat
  6. 13:00-Tak mi laskavě sdělte,jak to,že na
   rakovinu umírali lidé dávno před dovezením
   tabáku do Evropy.Dále-jestli Vy žerete nás
   nijak nezajímá.My většinou jíme.Svými zde
   uveřejněnými názory jen dokazujete úplnou
   závislost na mediích a absolutní neužívání
   Vaší mozkové kapacity.Tak za to plaťte.
   Pečtr Majevský

   Smazat
 2. Platím jak mourovatej a nemarodím. A když jdu k zubaři, tak si to vše pěkně zacáluju.

  Mělo by být, že polovna peněz ze zdravotního půjde na společnou hromadu a druhá na můj účet. A z toho si budu moci plati nadstandart a placené léky. Po mé smrti se nevybrané peníze přesunou do spolelečné hromady.

  Jak prosté milý Watsone
  J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Platíme všichni, ale marodí jen někdo. Něco jako bonusy u povinného ručení, když nebouráte... To ale automaticky činíme z nemocných viníky. Někdy to tak je, ale jindy vůbec, někdo už na svět přijde neduživý. Spravedlivě to posoudit by bylo velmi obtížné. Navíc, mladí lidé marodí málo, čím starší, tím samozřejmě víc. Myslím, že cesta vede jinudy. Začala bych zrušením hafa zdravotních pojišťoven, které ve finále šidí pacienta i stát. Hned by se našlo spousta prostředků, třeba na platy lékařů a sester. Též marže lékárníků jsou nemravně vysoké, kolem 30%. No kde jinde v obchodě to máte? O čachrování se zaměnitelnými léky a korumpování doktorů ani nemluvě. Našlo by se toho spousta, co by šlo zlepšit a tím ušetřit. A všichni to víme, včetně špiček. Jenže není vůle, jednodušší je vykládat, že nejsou prostředky. No, jak na co a jak pro koho.

   Smazat
 3. Nikde na světě by pak neměla být lékařská péče hrazena pojištěním. Např.za vysoký tlak si může každý také sám a následky jsou finančně ještě více náročné. Možná úrazy, ale až po zjištění, nebylo-li možno se jim vyhnout. Většina má pachatele, který by měl platit. Asi nemá cenu pokračovat. Faktem zůstává, že se situace ve zdravotnictví bude tímto směrem ubírat. No, když už ani nemáme u nás nikoho lepšího než M.Zemana na funkci prezidenta, není se čemu divit...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Patříte zřejmě mezi ty šťastné, kteří lékařskou péči, v jakékoliv formě, zatím nepotřebovali. Zřejmě ani netušíte, o čem povinné zdravotní pojištění vůbec je a proč bylo před lety zavedeno.
   Po zrušení zřejmě tak nebudete překvapen, když za den na JIPU zaplatíte vy, nebo vaši nejbližší, 20 000 Kč za den, za operaci 200-500 000 Kč, apod.
   Nebude-li mít, máte "smůlu". Mnozí u nás i ve světě by o tom "mohli vyprávět". Kdo jim ale uvěří ..?
   L.S.

   Smazat
  2. Musím s Vámi sohlasit a rozšířit ono zavinění
   i na přejetí člověka vlakem. Jestliže chce být ošetřen, musí zaplatit a to i očištění lokomotivy a náklady na opoždění vlaku(ů)

   Smazat
  3. jestliže chce být ošetřen. naštěstí chtít nemusí

   Smazat
 4. Zubaři - PŘEDRAZÍ DLAŽDIČI V DUTINĚ ÚSTNÍ? A že by si zaplatili svá studia? To je již nenapadá. Ono je již dost zubařů, kteří nemají smlouvu s pojišťovnami a inkasují desetitisíce za ošetření. Kam se na ně s výdělky hrabou kardiochirurgové, neurochirurgové... Ala na druhé straně kadeřnice pracují na podobných křeslech jako zubaři a vydělávají snad i více než oni. Co ale pak s učiteli - že by také si diktovali cenu práce a žáčku plať!
  "Platím jak mourovatej a nemarodím". To vám i vám podobným přejeme - hodně zdraví. Přejeme to i vašim dětem, manželce. Proč také platit nějaké sociální a důchodové, když nevím, zda se dožiji. Tak tato ukrutenství pojištění, kterému se říká solidární, vymyslel kapitál již před 2 sty roky. I ten kapitalismus! No a kdo by měl platit za a na nemocné, invalidy, matky s dětmi i důchodce, než zaměstnanci a podnikatelé, jakožto potenciální inkasisté těchto dávek a pomoci v době pozdější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já taky platím jak mourovatej . k lékařům chodím minimálně - max. pro léky, na vyšetření chodit odmítám , protože se jako OSVČ nemohu léčit - jinak bych zkrachoval, takže musím makat do rozthání těla, nemohu ani odejít do důchodu, protože bych z něho horko těžko zaplatil inkaso na bydlení a energie s tím související. Bolí mi však, když vidím ty chudáky děti, jejichž vzácné nemoci nejsou placeny z veřejného zdravotního pojištění. Proto mi více vadí ohromné odvody na sociální pojištění, když vidím jak jsou tyto dávky štědře vypláceny našim "nepřizpůsobivým" občanům.

   Smazat
 5. k zubaři nechodím v hrůze, že bych položil státní rozpočet na lopatky

  OdpovědětSmazat
 6. Narodili jsme se, abychom platili!? Homo kasiers kasiers??

  OdpovědětSmazat
 7. dlužno vzpomenout, že žijeme ve finanční teokracii?

  OdpovědětSmazat
 8. Docela bych i přál našim zubařům aby si platili sami léčení protože kouří, pijí, žijí nezdravě....vždyť nepečovali o své zdraví, že ? To by bylo křiku......

  OdpovědětSmazat
 9. "finanční podmíněnost motivuje k odpovědnému chování"

  I.P.Pavlov

  OdpovědětSmazat
 10. někdo na protestní děravku?

  OdpovědětSmazat
 11. vědomí je soubor osvojených automatismů

  OdpovědětSmazat
 12. Kdo hledá příklad ve zdravotnictví SSA dělá chybu. Tam zdravotnictví podléhá KAPITALISTOVU ZISKU.
  Jeho původní účel jako SLUŽBA ZDRAVÍ je zapomenut.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.