Reklama

neděle 5. března 2017

První telefonický kontakt mezi generálním štábem ruské armády a NATO po třech letech! Proč si volali Petr Pavel a Valerij Gerasimov?

Alexej Rjazev, Jekaterina Suslova
Napsal/přeložil mbi Eurasia 24
5.3. 2017
Ačkoliv to tak při posilování NATO v Pobaltí a neustálé protiruské rétorice nevypadá, poslední události naznačují, že může dojít k určité normalizaci vztahů mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. Více v článku ruského serveru Gazeta.ru.
Poprvé po třech letech od ochlazení vztahů Ruska se Západem v souvislosti s navrácením Krymu do lůna ruského státu se uskutečnil oficiální telefonický kontakt na základě iniciativy představitelů NATO, uvádí se v prohlášení Ministerstva obrany RF. 

 Předmětem jednání byly otázky „bezpečnosti v Evropě, perspektivy obnovení vojenské spolupráce, předcházení incidentům a účast představitelů NATO na mezinárodních akcích organizovaných Ministerstvem obrany RF“.

Ministerstvo obrany zdůraznilo, že od okamžiku, kdy výbor NATO rozhodl o přerušení vztahů s Ruskem, byl tento rozhovor prvním kontaktem po vojenské linii na takto vysoké úrovni za poslední tři roky.

„Během rozhovoru Valerij Gerasimov upozornil svůj protějšek na znepokojení Ruska ze zvýšené vojenské aktivity NATO kolem ruských hranic a budování předsunutých základen Spojených ozbrojených sil NATO,“ uvádí tisková zpráva.

V závěru rozhovoru „obě strany potvrdily nevyhnutelnost dalších kroků vedoucích ke snížení napětí a stabilizaci situace v Evropě a dohodly se, že jejich kontakty budou pokračovat“.

NATO na východě
Napětí ve vztazích mezi Ruskem a NATO se zvýšilo v roce 2014 během tzv. „krymské krize“. Tehdejší generální tajemník NATO a současný poradce ukrajinského prezidenta Anders Fogh Rasmussen tenkrát vyhodnotil ruské aktivity nejen jako „hrozbu pro suverenitu Ukrajiny“, ale jako „hrozbu pro celou Evropu“.

Severoatlantická aliance přijala první opatření k posílení své přítomnosti v členských státech z východní Evropy. V září 2014 bylo rozhodnuto o vytvoření skupiny sil rychlé reakce předurčené k obraně Polska a pobaltských států před „potenciální agresí Ruska“.

Od jara 2015 probíhala v pobaltských státech vojenská cvičení a v červenci 2016 bylo na summitu NATO ve Varšavě rozhodnuto „o posílení východního bloku NATO“ – nastolení trvalé vojenské přítomnosti mezinárodních praporů Velké Británie, Německa a USA v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a v Polsku. Během celé této doby probíhal dialog Ruska s NATO výhradně a pouze po linii Výboru Rusko-NATO, jehož činnost byla navíc obnovena po dvouleté přestávce až loni.

O připravenosti NATO ke zlepšení vztahů s Ruskem opakovaně hovořil současný generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V rozhovoru, který poskytl švýcarskému deníku Le Temps, prohlásil, že členské státy aliance „musí být silné, rozhodné – současně však musí udržovat politický dialog, který umožní zlepšit vztahy s Ruskem“.

Generální tajemník NATO aktivně podporuje koncepci nové strategie ve vztazích NATO s Ruskem, kterou představuje „obrana“ ve spojení s „dialogem“ (tedy vydírání – pozn. edit.).

Moskva opakovaně zdůraznila, že útok na některou z členských zemí NATO je naprosto vyloučen. Také Stoltenberg souhlasí s tím, že ze strany Moskvy žádná hrozba neexistuje. „Jsme svědky toho, že Moskva je energičtější a rozhodnější, jsme svědky jejího posilování ve vojenské oblasti, ale nevidíme žádnou bezprostřední hrozbu,“ prohlásil v rozhovoru pro BBC koncem ledna.

Jarní aktivity

Poslední dobou nabral dialog Ruska s členskými zeměmi aliance na obrátkách. 28. února se zástupce náčelníka ruského generálního štábu generálplukovník Alexandr Žuravljov setkal se svým britským protějškem generálem Gordonem Messengerem. Během setkání „obě strany posoudily aktuální otázky mezinárodní bezpečnosti a dohodly se na obnovení spolupráce po vojenské linii“.

Hned následující den, 1. března, se z iniciativy Ministerstva obrany Francouzské republiky setkal náměstek ministra obrany RF Alexandr Fomin s francouzským velvyslancem v Rusku. Bylo oznámeno, že jedním z témat setkání byly vztahy Ruska a NATO.

Vedoucí Oddělení evropské bezpečnosti Ústavu Evropy Ruské akademie věd Dmitrij Danilov se domnívá, že výše uvedený telefonický rozhovor zatím neznamená navázání trvalého dialogu.

„To, co se stalo, se stát muselo, protože není možné trvale udržovat politické kontakty pouze na pracovní úrovni. Těmi jsou v daném případě kontakty ve Výboru Rusko-NATO. Pokud kontakty na této úrovni pokračují, pak je to jen proto, abychom si nezavřeli dveře. Otázkou je, proč – v zájmu jakého výsledku necháváme ty dveře otevřené,“ řekl Danilov.

„Jedním z důležitých problémů, které by mohly být posouzeny, je vzájemné posílení transparentnosti v oblasti Baltského moře, takzvaná iniciativa v oblasti transpondérů (tedy režimu používání rádiových odpovídačů vojenskými letouny – pozn. edit.). Řešení tohoto problému však vyžaduje přejít ke konzultacím vojenských specialistů. I to může být například důvodem, proč se telefonický rozhovor uskutečnil,“ pokračoval.

Jinak se Danilov domnívá, že dokud NATO nedojde k závěru, že je načase navázat přímé kontakty mezi armádami Ruska a NATO, nemají podobné telefonáty velký smysl. „To, co se dnes stalo, je důležité. NATO udělalo první krok a fakticky jde o obnovení kontaktů po vojenské linii,“ konstatoval.

Závěrem Danilov uvedl, že tento pozitivní krok ze strany Severoatlantické aliance lze pokládat za obecnější trend k navázání dialogu Ruska se Západem, nastolený jak s novou administrativou Bílého domu, tak i v rámci rusko-britských vztahů.

Zdroj: gazeta.ru

29 komentářů :

 1. Moc bych si od toho nesliboval. Naopak takové medové řeči se vedou před blizkriegem. A lidém, jejichž život vzkvétá přímo úměrně hromadám mrtvol, které vytvoří, lze těžko věřit, že by se toho potěšení vzdali. Ten půst od pořádných masakrů, jako byly teroristické nálety na Coventry a německá města, jako byla Hirošima a Nagasaki, to je prostě pro sadisty k nepřežití. Mírumilovnosti bych nevěřil, ani kdyby se NATO rozpustilo a mír ve světě zajišťovalo OSN. Kdepak, byznys je byznys - víte, že české soudy cení zmařený lidský život (ne státní institucí či třeba soudy samými) asi na 10 milionů Kč. Takže jen 1 milion mrtvých je zisk pro zbrojaře asi 10 + 12 nul - což je příjemné číslo pro okřátí zchudlých zbrojařů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to vidím také tak. Vládci USA nikdy nedodrželi žádnou smlouvu počínaje "velkým bílým otcem" ve Fašingtonu, pokud jim to nevynášelo prachy. Věřím, že Rusové nejsou ani hloupí, ani zapomětliví . T

   Vymazat
 2. Že by chudáček Pavel dostal po hubě z USA a rozkaz aby se přestal hrnout do války s Ruskem ?

  OdpovědětVymazat
 3. A kdo by si od toho co sliboval 18.46? Prostě si volali - tečka. Více článků bude na tema Trump se upšoukl, Trump řekl tohle a tamto, případně Putin se upšoukl, Merkelová tohle - no tak si telefonoval jeden politickej strejda s jinym politickym strejdou. Už je to jak bulvár, kterej slídí před obydlím celebrit - vyrazila tam, vyrazila na lyže, koupe se na Bahamách, má roztomilé plavečky, vypadlo jí ňadro ... vždyť je to strašný tohleto! Tahle publicistika! Ještě kdyby to byla jenom publicistika, něco jako jsou tištěné noviny. Ale tohle je s diskuzema, a v tom je ten vtip! Kdyby to bylo jenom o čtení, málokterej pantáta by u toho dřepěl. Raději by luštili křížovky - ale zadiskutovat si, to je ta pravá blaženost! Je třeba hodně emocí, protože je třeba hodně diskuzních příspěvků. Bože - můj bože! A pantátové doma u počítačů, namísto aby klábosili se svojí babkou nebo se sousedy, ani do hospody už nejdou -kdepak! Dřepí, mlčí, čtou, píšou. Oč byl život dřív kvalitnější? O mnoho - mnoho víc! Debatovalo se u rodinného stolu, a dnes? Každýmu stačí zalézt k počítači a už imaginárně debatuje - dnes a denně - a pořád dokola. Elektronika a internet - to je denucinance společnosti,a psychický marazmus. A zprávy v televizi, a všechno to žvanění? To už divák neví, jestli ty ptákoviny, co se předvádějí, jsou doopravdy, nebo jestli je to jenom nějaká reality šou. I ty ukázky z interpelací na ministry - nebo tiskové konference - co když jsou to všechno jen reality šou, protože je to od skutečnosti nerozeznatelné, jako ty věčné bláboly ze soudních síní, se kterými se v TV roztrhl pytel?

  OdpovědětVymazat
 4. Hovno bude, generální štáb NATO včetně vlastizrádce Pavla zrušit první balistickou raketou. SMRT NATO !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To víš že jo, pantáto Josefe, teď jsi nám to tady vytmavil. Ještě tak aby tě někdo taky poslechl. Kdo tady v české politice není vlastizrádce? Už šestadvacet let mi nikdo takový nebyl v mediích představen.

   Vymazat
  2. Tvoje oslovení "Pantáto" nebudu komentovat. Nevím co Tě k takovému oslovení vede. Ptáš se, kdože je v české politice vlastizrádce? Odpovím. Každý kdo dopustil to, že většina našeho národního majetku je v cizích rukou, že z našeho zemědělství jsou trosky, že se u nás producírují cizí vojska jako za II SV, že nás zase ženou do války proti Rusku jako už mnohokrát v historii atd, atd... Že o tom naše media nemluví? Jednoduše patří mezi ně! (Vlastizrádce). Kdybys sis názor dělal vlastním rozumem a ne tím co Ti řeknou v televizi, tak bys nemohl napsat to co jsi napsal.

   Vymazat
  3. Ale já jsem napsal de facto přesně to, co ty pantáto ( nevím, proč se rozčiluješ) Já jsem napsal přesně, že za šestadvacet let nebyl v mediích představen jakožto politik nikdo, kdo by současně nebyl vlastizrádce - tedy vlastizrádci jsou všichni, a vedle toho by mohli být z fleku obviněni a souzeni za nehospodárné nakládání se svěřeným majetkem, a dále za zneužití pravomocí veřejného činitele - tedy souběžné trestné činy, a to oni moc dobře vědí, proto lavírujou pořád se svojí imunitou. Ale i ta by jim byla na nic, kdyby soud rozhodl o jejím zrušení. Proto mají strach a proto taky Chovanec žvaní o tom, že by každý měl být ozbrojen. Ty vedlejší trestný činy by nebyly podstatný, protože už sama vlastizrada byla trestným činem, za který zatím v každém režimu byl absolutní trest. Právě že já na televizi nekoukám vůbec, a občas, když opravdu není jiná aktivita po ruce, se podívám na přitroublou internetovou bulvární publicistiku a ještě přitroublejší diskuze. Tak fakt nevím, co vedlo tebe k tomu, cos napsal, ale beru to - jsi určitě starší a možná že o dost.

   Vymazat
  4. Není třeba se bavit z drzým nevychovaným
   puberťáčkem.Drzostí na sebe upozorňují ti
   idioti,kteří se bojí uvést své jméno.Tento je ještě poněkud mdlého rozumu a má vychování řeznického psa(teď jsem toho
   psa urazil).Zřejmě je to vesnický buran.
   I když ani tam už si neříkají pantáto.
   Je někde v 19tém století.O slušnosti nemá
   nejmenší pojem.Zřejmě mu pan otec nedal
   včas pořádných pár facek.Spratek zůstane
   spratkem.
   Petr Majevský
   Vymazat
  5. Jste dotčený pantáto Majevský? A proč? Ono je to neslušné slovo? Pokud vím, tak pantáto oslovovali dříve všichni slušně vychovaní mladí lidé své starší spoluobčany. Tady je charakteristické, že na diskuzích dřepí samej starej dědek, ale je to háklivý jak prase! Vůbec nechápu, proč mi sprostě nadáváte voni bejvalej soudruhu - za to, že jsem slušně vychovanej? Fuj vy jste ale zkažená generace. Opravdu že jo.

   Vymazat
  6. Anonymní6. března 2017 10:53

   ty a slušně vychovanej,jsi jen normální přiblblej buránek,bez vlastního myšlení,dej ty tvoje bláboly přečíst tátovi a dědovi a ti ti tu tvoji zadnici rozkopou sami

   Vymazat
  7. 21:27
   Máte anonyme zastřený mozek záští, uvědomte si to. Ten drzý, nevychovaný puberťaček píše od začátku jen pravdu. Pan Josef Volný to "trochu" přehnal s tou balistickou raketou ale chápu ho. Jenže v současné politice jsou opravdu jen samí vlastizrádci (ať už více, nebo méně). Nikdo z nich otevřeně "nebojuje" proti tomuto stavu, který po listopadu 89´nastal. A bodejť by taky jo, když jsou uplaceni nemalými penězi, o které nechtějí přijít. Ve svý podstatě jsme těmi vlastizrádci my všichni. Ze strachu jsme se nedokázali stmelit a proti této vlastizradě veřejně postavit. Jak zpíval K.K. - "zaujímáme postoje, místo abychom stáli". Já jen dodám "ROVNĚ STÁLI"! Hrbíme se a hašteříme jak vrabci v křoví. A slovo pantáto, by vás už vůbec nemělo urážet. Ten mladý, má větší kuráž než vy.
   J.Caláb

   Vymazat
 5. USA nikdy nedodrží žádnou dohodu i smlouvu. Jsou to lháři, podvodníci a falešníci.Každý den přes nás létá desítky těžkých letadel(asi s ovocem)směr východ už cca dva roky. Klasická příprava na útok a nyní by mělo jít o navázání dobrých vztahů RF a NATO?Nevěřím jim. Staví základny i na Slovensku u Dolního Kubína a nedivil bych se, že je připraven prostor v Brdech.Hamáček a spol.o tom ví své.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně pantáto - nikomu nevěř. Ani členům svý rodiny, ani svýmu psovi. Všichni jsou sajrajti. Jasně že se všichni připravujou na útok, a ty by ses ho rád ještě dožil - co? Tebe by případné dohody a dobré vztahy mezi RF a NATO asi hodně nasraly - teda chtěl jsem napsat zklamaly? Všude budou kryty a základny. Spokojenost?

   Vymazat
  2. Proc se rusove obtezuji ?

   Vymazat
  3. 20:31
   Poslyš synku, zase tak nepřeháňěj. I když máš vlastní názor, a já neříkám že špatný..., schází ti zkušenosti. Ještě musíš nastudovat hodně z dějin, aby ses poučil a projít dlouhou cestu životem, aby tě naučil... Tak brzdi. Unáhlenost nikoho nepozvedla. Věř mi.
   J.Caláb

   Vymazat
 6. 20:31 Hele pandrholo my známe ty hodné hochy z US NATO.Když mluví dohodách, jednu ruku podávají a druhou buĎ kradou nebo vraždí. Jinak se rozlézají po světě jako šváby.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně 20.50. A používej singulár když píšeš o tom, že znáš ty hodné hochy z US NATO - já je neznám, a fůra lidí je taky nezná, tak nepiš "my známe.." atd. To je plurál. Taky samosebou nevím jak to mají ti hodní hoši s dohodami, zato vím dobře, že čeští občané, nemající jiné povyražení, než hltání polobulvárních a neověřených mediálních prefabrikátů z internetu, už jsou duševně poznamenáni, a za vším vidí zradu, války, plameny pekelné, a nemohu ani vynechat islám, muslimy, běžence... atd. Není článku, aby českej strejc do něho nezamotal v diskuzi islám, muslimy, uřezané hlavy, hromadné znásilnění, a podobné bláboly - proč? Jen díky mediálním prefabrikátům. Představ si, jak spokojeně by sis žil, kdyby nebyl internet ani televize, a nikdo by ti podobné sračky nesoukal denně do hlavy - protože ať je to jak chce, já jsem tady v celém svém širém okolí zatím žádný islám neviděl. Drony jsem neviděl, bomby jsem neviděl, jen občas vidím zfetovaný magory - ale to už je jiný kafe - to už z lidí udělaly právě ty mediální prefabrikáty. Já jsem například myslel, jaké dobro vykonám pro svou mámu, když jí pořídím počítač a internet, ať se zabaví, pustí si film nebo tak - jenže ona začala taky číst ty srágory a ty příšerný diskuze,a začala se naopak zhoršovat, a když dostala infarkt, došli jsme s doktorem k tomu, že přesně tohle lidem ničí srdce a nervy, protože jsou permanentně ve strachu z válek a různých tragedií - jak se tak dá žít? Jak může s tím žít starší člověk, který už je svojí kulturou de facto na media odkázanej, nehledě ani k tomu, že tomu věří? Co mně dalo práce vysvětlit matce, že jsou to vesměs bláboly? Zkrátka a dobře, počítač musel z domu! A máme zase čte, dívá se na vybrané filmy, chodí s kámoškama do divadla a do cukrárny a je v pohodě. Tak to je všechno, co jsem ti chtěl napsat. Jestli už všude vidíš jen zradu a smrt, nemáš daleko k zešílení nebo k infarktu. A jinak - šváb - bez švába - vzor pán - tudíž ... rozlézají se po světě jako švábi ( ne šváby) douč se češtinu a měj se úžasně.

   Vymazat
  2. obráceně
   tisíce let přirozeného agresivního respektive nepřirozeného mstivého chování které my zmiňujeme a tisíce let lidí kteří věděli jen to co viděli a právě to bylo stamilionkrát poslední - svého vraha

   Pelikán Pštrosům nasadil náhubek áááále na prdel nic jiného z nich nenašel

   vyčárkujte si sám i v psaném textu vzniká interní evoluce

   Vymazat
  3. Pro A z 5.3.17 v 21:59h:
   Vážený, mediální prefabrikát tady podsouváte nám všem, jedině Vy a Vám podobní.
   A to za účelem idiotizace zdejších diskutujících ( a obecně většiny oprávněně nespokojených občanů našeho státu).
   Cituji jen dvě Vaše věty :
   ".. Není článku, aby českej strejc do něho nezamotal v diskuzi islám, muslimy, uřezané hlavy, hromadné znásilnění, a podobné bláboly - proč? Jen díky mediálním prefabrikátům..."
   - ve smyslu "když to tady (zatím) není, tak to neexistuje, ani to sem NEDORAZÍ"!
   A Vaše rada :
   Naučme se lépe "skloňovat" (a držet hubu a krok)!
   Řiďme se podle těch, co si dostatečně nakradli a myslí si, že se máme dobře a každým dnem, kdy jdeme k ekonomickému dnu (již oficiálně jsme "rozvojová země!), jsme na tom lépe a lépe...
   Že je vše v pořádku" o tom jsou dále přesvědčeni ti, co zrestituovali, či zprivatizovali obecný majetek, ti kteří jsou potřební pro naše "mocipány" (a jejich loutkovodiče) v masmediálních a odborných profesích, pracovníci "neziskovek" - zaměstnanců "šapirovců" (např. "Člověk v plísni - pardon, v tísni"), "sorošovci", multi-kulti, apd., apd., ...
   Celkově tak 1 až 3% naší populace!
   To oni by měli být naše "zářné vzory".
   Na závěr drobná poznámka : "hochy z US NATO" zná každý (kdo používá svůj mozek), podle jejich činů - to nelze nevidět!
   Pavel p

   Vymazat
  4. Pro: 21:59
   Jsi sluníčkář, nebo pštros?
   Vrážíš hlavu do písku a vůbec si nevšímáš, že ti kopou do prdele.
   Mámu jsi měl poučit, jak selektovat informace a ne z ní udělat ovci (potažmo taky pštrosa).
   Jinak zvaž, co ti napsal Pavel p a hluboce se zamysli. Má pravdu "synovče"...

   Vymazat
 7. Žádného útoku bych se nerad dožil, ale přípravu nemůže vidět jen slepec.Dobrým vztahů věřím, jako když při rozpadu Varšavské smlouvy se nebude NATO roztahovat k východu.

  OdpovědětVymazat
 8. Vzhledem k imbecilní rétorice gen.Pavla vůči Rusku, se divím, že umí vůbec telefonovat.

  OdpovědětVymazat
 9. aha takže eu se rozpadne nato přepíše smlouvy
  evropani budou cálovat americkým poradcům a za nákup amerických zbraní pro evropskou armádu
  až bude víc afroarabů než žrádla tak se zbraně a poradci uplatní uvnitř evropy
  a ze zbytku se postaví armáda proti rusku
  které se nebude moci za těch cca dvacet let
  opřít o čínu gdyš tam už teď úřaduje parazit
  v jižní americe je pořád zbytečně moc vegetace
  za dvacet let je možné i tam narvat dost betonu
  a elektroniky aby se parazit měl kam z kitaje odsunout

  OdpovědětVymazat
 10. no jo no,došlo k přeskupení sil blíže Rusku, takže zase Rusy uklidníme, uděláme, nové status quo, a tak dále a tak dále. Ještě přisuneme rakety a techniku do Mongolska a Kyrgizie,taky do Gruzie, a poslední bitva vzplála.
  Tak to vidím já.

  OdpovědětVymazat
 11. Tak - zase jste to tady všechno vysvětlili, jste šťastni a spokojeni, že nám hrozí plameny pekelné, a může se honem honem lézt na další článek, ze kterého vytvoříte taky hrozbu plameny pekelnými. Diskuzní strejdové. Každej příspěvek za tisícovku -spočítejte si, kolik redakci vyděláte denně svými hovadinami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. o co ti jde ty takydiskuzní strejdo.Buď nelez na tyto stránky, nebo ignoruj diskuze pod nimi.Pokud budu této redakci přispívat tisícovkou každým svým příspěvkem, tak to tu budu přispívat častěji- redaktoři si ocenění zaslouží.

   Vymazat
  2. P.S.:
   Omlouvám se, zapomněl jsem připsat,že to platí i pro opakované omílání Vašeho "příspěvku z 5.3.17 v 21:59h.
   Něco "vymyslíte" a pak to jak "zaseklý kafemlejnek opakujete pořád dokola.."
   Pavel p

   Vymazat
  3. Pavel p

   Nebojte, on ten frustrovaný pštros zase zarve hlavu do písku a než bude mít opět okopanou prdel, uběhne nějaký pátek. Pak hlavu vyndá a zase začne obviňovat všechny kolem, že mu do ní kopali, neboť se v životě není schopen dozvědět, kdo to vlastně byl.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.