Reklama

pondělí 6. března 2017

Strýc Džalal

Yekta Uzunoglu
6. 3. 2017
Celý Kurdistán ho zná jako Strýce Džalal, neúnavného bojovníka za demokracii a za svobodu.
Narodil se 28. dubna 1933 v kurdském městě Kelkan jako Jalal Talabani. Ve svých 13 letech se stal členem Demokratické strany Kurdistánu a ve svých 18 letech členem ústředního výboru této strany. Souběžně se svojí politickou prací studoval v Bagdádu právo, stal se advokátem. To vše se dělo v době, kdy byli Kurdové v Iráku pronásledováni jako židé za Hitlera.

Měl jiné politické vize než konzervativní Kurdská demokratická strana, tak od ní odešel a založil svou vlastní sociálnědemokraticky orientovanou stranou PUK - Vlastenecký Svaz Kurdistánu, jehož generálním tajemníkem je dodnes. Nikdo se nevyzná v současném světě, v nemilosrdném, nevyzpytatelném víru Středního východu tak, jako Mam Jalal.

Přežil všechny vůdce, všechny režimy, které ho do krve nenáviděly včetně Saddáma Husajna a nikdo si neumí tak dobře hrát s velmocemi na nevypočitatelné stále se proměňující šachovnici na Středním východě, jako Mam Jalal.

Na jeho hlavu byla vypsána kde jaká odměna, jeho strana a on s ní se na žádost Saddáma Husajna dostala na seznam teroristických osob a stran ve světě.

Neměl za sebou žádnou bůhví jak zdatnou stranu, či bůhví jaký bohatý stát či dobře ozbrojenou paramilitaristickou armádu či petrodolary, které by mu aspoň mohly být oporou v tom nepředstavitelném pekle, ve kterém vedl svůj boj o demokracii a svobodu Kurdů, neměl ani pas, se kterým by mohl jako terorista na mezinárodním seznamu někam vycestovat. Ale to byl Mam Jalal, který si vždy nějakou tu cestu našel.

Poznal jsem Mam Jalal osobně poprvé někdy začátkem října 1980, když jsem se vrátil z frontové linie z Iránu a chtěl jsem se přes Irák dostat do nějaké země, odkud bych mohl odletět do Evropy. Bylo to v noci, když jsme se dorazili s Pashmerga v pohoří Kandil v Iráku do nějaké jeskyně, vlastně domu. Celé zázemí mělo dvě místnosti a bylo tak hluboko v jeskyni, že nějaké letecké bombardování nemohlo nikoho hrozit. Obava byla jen z napalmových a plynových bomb, které by zasáhli (kouř a plyn) i do hloubky jeskyně, kde Mam Jalal měl svoje "koordinační centrum", noclehárnu a to ve velikosti maximálně 60 m2. Hovořili jsme do ranních hodin, o čem jiném, než o boji Kurdů o demokracii a svobodu. Leželi jsme na zemi, kde byly nějaké kobercové matrace, než přišla snídaně a čas na rozloučení. On tam zůstal s tím, že kdykoliv mohla být shozena napalmová bomba… Já jsem šel z hor dolů do města, kde by mně mohli kdykoliv zadržet. Byl to prostě strýc Jalal, který se ke všem a vždy choval jako starostlivý, srdečný strýc.

Krátce po nástupu Václava Havla do úřadu ho Václav Havel s neuvěřitelnou odvahou pozval na oficiální návštěvu do Prahy na Hrad a s takovým protokolem, jakoby Mam Jalal byl prezidentem.

Výrazně přispěl k sesazení Saddáma Husajna, se kterým se vzájemně nenáviděli a jako Kurd se stal v dubnu 2005 prezidentem celého Iráku. Jeho první zahraniční cesta nevedla nikam jinam, než do Prahy, jako znak vděku Česku v duchu kurdského kodexu.

Až do roku 2014 byl prezidentem Iráku, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů.

Socialistická internacionála, která sdružuje všechny socialistické, sociálně demokratické strany či dělnické strany na celém světě (včetně ČSSD), na své 25. Celosvětové konferenci v Kolumbii v těchto dnech jmenovala Mam Jalal za svého čestného předsedu!
Přece se vytrvalost, neúnavnost, houževnatost, neústupnost v boji za demokracii a za svobodu vyplácí, i když jsou chvíle, že se to jeví být absurdně nemožným cílem.

Cesta je ještě dlouhá, ale když Mam Jalal dosáhl svých cílů holýma rukama v džungli Středního východu a dotáhl to až sem, tak jeho synovci boj svého strýce dotáhnou až do konce. Proto Mam byl a je Mam.

11 komentářů :

 1. Pozdraveni pane Yekto, chtel bych vas seznamit s jinym pristupem ke vsem svetovym politickym problemum a k jejich reseni, nez je to, ktere je vzite v Evrope a vsude jinde.

  Lide se deli na narody a kmeny a kazdy ma jine geny.

  Kdyby lide pro orientaci ignorovali, kdo je komunista, ci fasista, kdo je liberal ci konservativec a hledali spolecne geny pro orientaci, tak by bylo mene fackovacek.

  Napr. Kurdove jsou Arijci a Iran (Persia) je arijska, tak je jasne , ze se domluvite snadnej s Iranem nez Turky , kteri jsou turkish mongelske a nebo s Araby, kteri jsou semitsti...

  Zil jsem v mladi v Africe a tam me upozornovali na to, o cem se zmijuji.

  Vyridte strycovi Jalalovi, aby se nad tim zamyslel take a hned pozna kdo je potencionalni kamos - budouci kamos - a kdo nepritel.

  Konstantinopol patril samozrejme Arijcum a kdyz nas kmen neni schopny ho dostat zpet, tak by bylo dobre, aby patril Kurdum, nebot mame spolecne prarodice.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A koho to zajímá. Tady je ČR.

   Smazat
  2. Yekto Honolulu, hornidolni, ii007, atd. Iranci mají rádi Kurdy stejně jako Turci, nebo Iráčané, nebo Syřané. Árijec, neárijec. Žádný z nich nechce nechat Kurdům území, tím spíš, že tam jsou naftová pole. Velký přeorávači, máš představu, kde je Konstantinopol a kde je území Kurdů?

   Smazat
 2. Nikdy mne Kurdové, kurdský problém nezajímal. Diplomovou práci jsem před třiceti lety zpracovával na téma izraelské zahraniční politiky, takže má ,,zájmová" oblast je poněkud jižněji. V poslední době, není to jen na základě článků pana Uzunogla, mě otázka Kurdů začíná zajímat. Tou poslední dobou myslím poslední dva, tři roky. Takový podnětem zájmu byla jedna informace v tisku. Týká se to i uprchlíků. Nikde jsem se nedočetl, že by mezi imigranty byl nějaký Kurd. Zvláštní. Utíkají mladí, silní , zdraví muži z válečných oblastí...Teď odbočím. Na začátku II.sv. naši dědové, tátové taktéž utíkali. Na Západ, na Východ, ale aby se vrátili se zbraní a osvobodili svoji zem od fašismu. Tihle mladí Afghanci, Iráčané, Syřané ad. taktéž utíkají, ale ne aby se vrátili. A pak se dozvím, že Kurdové mají svojí ženskou vojenskou jednotku. A že bojuje za Kurdistán a sakra dobře. Chápete ten rozdíl v těch národech? Jedni nechají doma staré rodiče, ženy , děti a jdou za lepším. A u druhých, asi proto, že ví za co bojují, drží zbraň v ruce i ženy. Přitom žena má mít na rukou dítě a ne samopal. Jestli EU, USA a některé další země uznaly pseudostát Kosovo. Bosnu, která je dodnes pod správou OSN, tak proč nedat Kurdům jejich stát na historickém území, které od nepaměti obývají? Já vím, ropa a tak.
  Já tomu národu začínám fandit.

  Pepo Milan

  OdpovědětSmazat
 3. HONOLULU prisel, tak zapnete mozky !

  8:15 - kdyz te to nezajima, ty provincionalni vesnicky krupane, tak sem nelez !

  11:43 - vim kde je Kurdistan a kde Konstatinopol ! Ale vy nevite, a nepochopil jste, ze zde navadim Yektu, aby bylo ZAUTOCENO na Turky.
  Horni Dolni zde neni a ii007 je idiot !
  A vy jste nejaky tezce myslici. To opravi vitaminy.

  Vztah Iranu ke Kurdum neznam, ale podle rasovych theorii o prarodicich, ktere hlasala Pretorie, by se mohli daleko snadnej domluvit, nez ze Semity, nebo Turky, kteri jsou bratranci Chazaru.
  At nam to Yekta vysvetli ! Jaky je vztah Iranu a Kurdu ?
  Jsou Kurdove stari MITANNIAS nebo MEDOVE ?
  Jsou to bratranci PHRYGIANS ci ARMENU ?
  ja nevim.
  nick HONOLULU

  (My nevime, ale vime, ze theorie z Pretorie pracuji dobre.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní7. března 2017 18:16
   Yekto Honolulu, hornidolni, ii007, ti slavní pretorijští vědci asi někde udělali chybu, ne? Že je odtama černí hnali tryskem.
   P.S. Kurdové nejsou monolitá masa, mají desítky, až stovky organizací a každá vidí budoucnost jinak.

   Smazat
  2. Koho chceš vyhánět ty přivandrovalý demente. My jsme tady doma a ty táhni se svýma sračkama do prdele nebo do ameriky - to vyjde na stejno.

   Smazat
 4. Puvody narodu v Cesku nikdo neuci, protoze je to proti zajmu globalizace. Takze napr. o puvodu Cechu nikdo nevi nic, pred 450 A.D.

  Dejiny Zidu se vsichni uci svedomite, ale ty jsou zase zakazany pred rokem 1200 B.C. !
  Zakaz neceho ? To je nejlepsi jak vzbudit zvedavost.
  90 % Cechu nejsou zvedavy na nic - (8:15) !
  Prave jsem si uvedomil , ze Breznev v roce 68 mi zachranil dusi. Jinak bych neutekl , a nebyl zvedavy.
  Koncim zde, jdu za zvedavymi lidmi.
  nick HONOLULU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Běž třeba do prdele a už se nevracej pako.

   Smazat
 5. 23:15 - jak to, ze je vam prominuta sprostarna, kdyz pan Dvorak to jasne zakazal ? Ja jsem za sprosterny nejen mazan, ale ji mi zamezen i pristup na NR.

  Vy sam na to neprijdete, proto vam poradim ! To je tim, ze jste nedonoseny NEDOMRDEK ! Nedomrdci jsou chraneni zakonem pro zvihodnovani NEDOMRDKU !

  Vase matka vas mela s jejim fotrem a ted nesete nasledky Vy, uplne nevinny...Takova nespravedlivost...ha ha ha.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 6. Pane Yekta, je treba scivilizovat Turecko. Navrhuji trestnou vypravu proti Ankare. Potom se podelite o Turecko s Reckem.

  Samozrejme, ze Middle East patri Rekum a potomkum
  Rimanu ! T.zn. NAM KATOLIKUM ! Zide nam budou platit najemne, tak jako drive za dob rimskeho imperia.

  Nevim o lepsim navrhu na zacleneni cele oblasti do rad civilizovanych arijskych narodu. Kdyby jste vedel, radi si vyslechneme Vas nazor.
  nick HONOLULU - prukopnik civilizace.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.