Reklama

úterý 7. března 2017

Turecko po McCainově návštěvě odřízlo Sýrii od vody


Whitney Webb, Global Research
7.3.2017  messin

Jen pár dní po John McCainově „neobvyklé“ cestě do Sýrie odřízla turecká vláda dodávky vody do severní Sýrie z řeky Eufrat, čímž porušila mezinárodní úmluvy o vodním právu.


Přestože syrská armáda nedávno osvobodila severní části Sýrie včetně Aleppa od Al-Káidy a zklidnila tak situaci, vnější síly se zdají být rozhodnuty udržet oblast nestabilní za každou cenu. Posledním příkladem agresivní zahraniční intervence v Sýrii je krok Turecka, které dlouho hrálo antagonistickou roli v téměř šest let trvajícím syrském konfliktu. To nyní odřízlo odtok vody z řeky Eufrat do Sýrie a připravilo tak národ o jeden z jeho primárních zdrojů vody.

Podle kurdské Hawar News Agency Turecko dodávky vody do Sýrie snížilo kolem 23. února, což následně donutilo vypnout vodní elektrárnu Tishrin a zároveň také významně snížit hladinu vody v připojeném zásobníku. Přehrada dodává vodu i energii klíčovým částem severní Sýrie, jako například městu Manbidž a dalším převážně kurdským oblastem.

Není to poprvé, kdy Turecko zbavilo Syřany vody, jako prostředek k prosazování svých politických cílů. Předtím Turecko snížilo hladinu řeky v květnu 2014, což o více než 20 stop snížilo hladinu vody v jezeře Assad a vytvořilo tak potenciál pro genocidu pomocí dehydratace. Blokací řeky Turecko stejně ohrozilo i irácké civilisty. Hlavní městské aglomerace jako jsou Mosul, do značné míry závisí na rezervoárech plněných Eufratem a mohly by být v případě pokračující blokády řeky vážně zasaženy.

Akt přerušení toku není bezprecedentní, ale jeho načasování je podivné. Jen několik dní před činem Turecka americký senátor John McCain „tajně navštívil“ předmětnou oblast, která se ocitla bez vody. Poté se vydal do Turecka, kde se setkal s prezidentem Erdoganem. Podle kanceláře senátora McCaina byla „senátorova návštěva cenou příležitostí k posouzení dynamických podmínek na místě v Sýrii a Iráku.“ Kancelář senátora dodala, že se McCain těší na spolupráci s Trumpovou vládou a vojenskými vůdci s cílem „optimalizovat náš postup“ v boji proti Islámskému státu.

USA sice podpořily Kurdy v boji za udržení svého území podél syrsko-turecké hranice bez teroristického vlivu, ale toto se neobešlo bez značného zkomplikování vztahů mezi USA a Tureckem. Například na začátku roku 2016 Erdogan dramaticky požadoval, aby si Američané vybrali mezi spojenectvím s Tureckem, anebo se syrskými Kurdy. Diplomatická patová situace od té doby dosáhla takového stupně napětí, že Turecko před necelými dvěma týdny pohrozilo vojenskou invazí do Kurdy drženého Manbidže. A právě toto město trpí tureckou blokádou Eufratu nejvíce, což naznačuje, že by tento krok mohl být určen k destabilizaci Kurdů před tím, než dojde k něčemu mnohem drastičtějšímu.

Také stojí za zmínku, že navzdory Erdoganovým a McCainovým tvrzením, že touží „porazit“ islámský stát a další teroristické frakce, mají oba na ty samé skupiny úzké vazby. To ovšem naznačuje, že McCainova návštěva, stejně jako nedávné kroky ze strany Turecka, mají postranní úmysly, které zatím nebyly veřejně vyjádřeny.

Například McCain byl tak soustředěný na odstranění Asada od moci, že si pěstoval přátelské vztahy se syrskými „umírněnými“ rebely a dalšími notoricky známými opozičními skupinami, jako je například Islámský stát. Potvrzují to fotografické důkazy, včetně jedné neslavné fotografie ukazující McCaina pózujícího s Khalidem al-Hamadem – „umírněným“ rebelem. McCain také ve státní televizi přiznal setkání s ISIL a šel tak daleko, že s neblaze proslulou teroristickou skupinou potvrdil neustálý kontakt.

Pokud jde o Erdogana, ten byl odhalen jako významný hráč v pašování ropy od Islámského státu ze Sýrie k prodeji na světovém trhu. Právě tyto prodeje ropy umožnily Islámskému státu, aby dorostl do toho, čím je dnes a stal se tak jednou z nejlépe financovaných teroristických skupin na světě.

S takovýmto dobře zdokumentovaným propojením se zdá nepravděpodobné, že by McCain a Erdogan probírali jak porazit Islámský stát. Podle důkazů se zdá mnohem pravděpodobnější, že oba zůstanou u snahy po destabilizaci regionu v důsledku jejich společného cíle sesadit Asada. S již zahájenou tureckou destabilizací severní Sýrie pomocí odříznutí klíčového zdroje brzy uvidíme, jaká další opatření mohla být v průběhu této „tajné“ schůzky projednána.


Překlad Messin


Zdroj: http://www.globalresearch.ca/syrias-water-cut-off-by-turkey-following-mccain-erdogan-meeting/5578092

16 komentářů :

 1. turci potřebují nakopat zadek

  OdpovědětSmazat
 2. Keďže všetky mosty cez Eurat boli vyhodené do vzduchu, tak je to ideálny stav pre armádu Sýrie na prekročeie Eufratu.

  OdpovědětSmazat
 3. 21:34-Ať Vám nepraskne žilka.To už byste nebyl
  pro svého páníčka prospěšný.
  S Turkem se nemá jednat.Ten se má bít všude,kde
  vystrčí hlavu.Jinak si bude vyskakovat.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 4. jak muže jeden senátorskej hajzl takhle mávat se světem vietnamci udělaly chybu že ho neoddělaly

  OdpovědětSmazat
 5. Senátorovi Mc Cainovi bují v mozku rakovina. Za nedlouho natáhne brka a svět si oddychne od největšího válečného blba poslední doby.

  OdpovědětSmazat
 6. Je vidět,že zahraniční politiku USA dělá někdo jiný a ne ministr zahraničí.Co na to Trump,že zbrojaři obcházejí vládu.

  OdpovědětSmazat
 7. Americké volby a americká"demokracie" je jen jedna velká šaškárna k oblbnutí jakéhokoliv myšlení americké společnosti, stejně tak jako se snaží oblbovat nás obyčejné lidi naši politici a novináři. Lidé bděte a nezapomeňte používat vlastní mozek. Trump bude i nadále pokračovat v Obamově zahraniční politice a nic se měnit nebude.

  OdpovědětSmazat
 8. Trump je a byl multimiliardář,bude sledovat svoje cíle.Už jste někdy viděli že by boháč udělal něco přínosného pro tzv. plebs?Viz Babiš..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kalousek je multimiliardř?

   Smazat
  2. Kalousek je především multisociopat. Pro lidskou společnost nebezpečný jedinec.

   Smazat
  3. Kalousek je ožralej magor, kterej je furt v televizi. Soutěží s tím přiblblým Kohákem, kdo tam bude častěji. \Zatí je to asi fifty fifty, Kohák ale může udělat méně škody.

   Smazat
 9. Cain - amorální zrůda a bezcharakterní prase všech prasat.Chorý mozek,dement a válečný štváč.Ultrazmrd...Už aby chcípl,svět si oddechne...

  OdpovědětSmazat
 10. Že by boháč udělal něco přínosného pro ostatní občany? To je skutečně otázka do pranice. Myslím,l že lze celkem souhlasit a je úplně jedno jestli ten boháč vládne přímo, nebo přes své poskoky - politiky. Podívejme se třeba na takovou sociální demokracii. V čí službách ona kope? Ještě před tak 110 roky to bylo za občany, ale od 1. světové války je plně ve službách bohatých. Tak je celkem jedno, jestli boháči vládnou přímo, nebo přes své lokaje těm chudším. Je to skutečně jedno? Není!Protože taková vláda zprostředkovaná něčím, co se deklaruje jako sociální a demokratické, je daleko klamavější a ovčané ji v naději na pravdivost loga firmy volí. Když se k přímému vládnutí rozhodnou oligarchové, vědí, že to není v zastoupení a odhalují se svými sociálními:asociálními kroky, poznávají realitu a když nic, tak aspoň jsou brzděni ve svém chtění. A co kdyby se přihodilo nějakému oligarchovi, že bude osvícen? V každém případě je možné se v dalších volbách oligarchy zbavit snadněji, než sluhovské partaje. Někteří politici, jako soc. dem a lidovci už nás oblbují drahná desetiletí a nemůžeme se jich zbavit. Tu taktiku neodhalitelnosti svého slouhovství diktatuře kapitálu samozřejmě pěstují i další politici: přebíhají z partaje do partaje a zakládají nové a nové. Ptejte se proto politiků, než je zvolíte, za kolikátou partaj už kandidují. Podívejte se, kdo porodil nové partaje a s jakou lidskou kvalitou. Komu myslíte, že slouží stav, kdy u nás kecá do chodu státu a života občanů asi 40 stran a srandiček. No to je právě jen a jen ve prospěch bohatých: ovčané mají své partajní hry a nezlobí právě třeba požadavkem na placení daní všemi, kterým to ukládá zákon.
  Pokud jde o Trumpa: nechť si bohatne, už to, že to nechce cestou agresívních válek proti jiným národům, jako jeho předchůdci, by bylo nevídaným pokrokem USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můžeš jít misto nich.

   Smazat
  2. Můj táta říkával, kapitalista ti nedá ani korunu zadarmo, a když ano, tak na tom musí alespoň 3 koruny vydělat. Docela to sedí na ty předvolební Babišovi koblížky, pro blbečky.

   Smazat
 11. To je ten úžasný demokratický, svobodný a humánní západní svět. Kdo nepracuje v jejich zájmu, toho odříznou od zdroje pitné vody. Ukrajina Krym a nyní na radu USA Turecko Sýrii.
  Zachraňují chudáky uprchlíky a jiné nechají pomřít žížní.
  bv

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.