Reklama

pátek 10. března 2017

Ukrajina oficiálně oznámila úsilí získat jaderné zbraně


10. 3. 2017    zdroj
Ukrajina chce přezkoumat Budapešťské memorandum. Bylo uzavřeno v roce 1994 a zakotvilo nejaderný status země. Ministr zahraničí Pavel Klimkin prohlásil, že Ukrajina se chce vrátit mezi jaderné mocnosti. Poznamenal, že v této otázce země potřebuje podporu USA. Arzenál jaderných zbraní zůstal po rozpadu SSSR na Ukrajině. Výměnou za zřeknutí se zbraní byly Kyjevu poskytnuty bezpečnostní záruky od Ruska, USA a Velké Británie. Po roce 2014 však Ukrajina opakovaně prohlašovala, že chce, aby jí byl vrácen status jaderné mocnosti.


Ale jak uvedl bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk, Ukrajina byla jadernou mocností pouze nominálně.

"V sovětských dobách byly na našem území cizí atomové zbraně, vyrobené v Rusku, s ruskými čipy. Dokonce i tlačítko bylo v Moskvě. Úplný cyklus výroby jaderných zbraní nás bude stát nejméně 50 miliard dolarů", přiznává.

"Pro Ukrajinu to jsou v nejbližší budoucnosti nedosažitelné záležitosti, všechno to stojí desítky miliard dolarů. Nejsou technické ani finanční možnosti, aby Ukrajina znovu získala jaderný status", řekl médiím bývalý ředitel Gosatomu Ukrajiny. Cituje experty, kteří vypočítali, že "obohacování uranu s sebou přináší obrovské náklady a pracovní lhůty a že vybudovat obří továrnu na zpracování radioaktivních látek s oddělením plutonia je možné minimálně za 15 miliard dolarů".

"Pokud Ukrajina podnikne cokoliv k získání jaderného statusu, což je téměř nemožné, stane se velmi rychle politickým vyvrhelem ve světě, jako je Severní Korea", dodal bývalý "jaderný šéf".

Připomeňme, že v únoru Klimkin konstatoval, že Kyjev nutně potřebuje smrtící zbraně a že vojenská pomoc, poskytovaná nyní ze strany USA, se oficiálně zatím projevuje pouze v dodávkách výstroje a výzbroje.

"Jednoznačně je (smrtící zbraně - pozn. red.) potřebujeme. Je pravda, že vždycky říkám, že nemám rád toto rozdělení - na smrtící a nesmrtící. Existuje jasný pojem zbraně na obranu. Nutně je potřebujeme. Jednoznačně potřebujeme více vysoce technologických zbraní, potřebujeme účinnou spolupráci se Spojenými státy a NATO, přičemž v mnoha oblastech", řekl Klimkin v rozhovoru se ZN. UA, když odpovídal na otázku, zda Ukrajina potřebuje smrtící zbraně.

Dříve adresoval žádost americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi o poskytnutí Kyjevu smrtících zbraní šéf výboru pro ozbrojené síly Senátu John McCain.

Moskva nejednou varovala před dodávkami zbraní na Ukrajinu, protože tento krok povede jen k eskalaci konfliktu na Donbasu. Proti dodávkám zbraní na Ukrajinu se vyslovila většina evropských politiků.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

39 komentářů :

 1. Super - dát fašistickejm sviním jaderné zbraně...to je opravdu nápad hodný podpory...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No to už mohli Usáci vyzbrojit teroristy atomovkama. Stejně jich mají přebytek.

   Smazat
  2. Anonymní10. března 2017 11:53 není co dodat

   Smazat
 2. Dát náckům do ruky jadernou zbraň, to může dovolit jen opravdový politický zvrhlík. To snad USA stále ještě nejsou. I když na druhou stranu dovolily, aby jaderné zbraně získala ta muslimská paka v Pákistánu. MM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pakistán je dávno má, blbe - https://www.valka.cz/12309-Cesta-Pakistanu-k-atomove-zbrani-I-

   Smazat
  2. A možná když se bude Putler moc srát na BV, tak ji dostane i Saúdská Arábie! - http://zpravy.idnes.cz/pakistanci-pry-vyrobili-atomovou-bombu-pro-saudskou-arabii-pl0-/zahranicni.aspx?c=A131107_182359_zahranicni_btw

   Smazat
  3. Mongole 15:45, co tu cpeš odkaz z burešových sraček, co ten hnus čtou jen takové lopaty jako ty. Stačí jen z nadpisu to PRÝ a je to k s míchu. To jsi tak blbý nebo to máš příkaz od StB chovancova ústavu buzen?

   Smazat
  4. Natož nám vyhrožuji ušaci aj rušaci ale stačí když pošle Severokorejec jste posraní.

   Smazat
  5. 18:05 - ten článek jen konstatuje všeobecně známou věc, ty pračuráku. Nebudu kvůli hovadoj tvýho typu něco překládat ze zahrnaičních zdrojů nebo vybírat jaký noviny by byly pro kreténa komušskýho lepší! Co si to vůbec ty prase zkurvený dovoluješ! Bejt v dosahu tak ti ten nateklej puchejř co ti vyrašil místo hlavy mezi tvejma rachitickejma ramínkama zatluču zpátky horem do prdele! Moc neser ...

   Smazat
  6. 23:48 daj sa liecit a najdi si gumovu figurinu do tej mozes kopat a penu si z h..by nemusis utierat ...

   Smazat
 3. No to by nám tak ke "štěstí" ještě scházelo.
  I ta uměle vyvolávaná migrace do EU (či neregulované obchody s finančními deriváty) mají účinky srovnatelné s A-bombou.
  Usilovat o další pohromu může jen nacista nebo učiněný blb ...

  OdpovědětSmazat
 4. Nejsou prachy a za atomovku zaplatí kdejaký bubák hotový majlant.
  V překladu - chtějí dělat atomovky na vývoz.
  Vojáci ATO za pár set dolarů jsou schopni prodat celý tank. Svůj samopal prodají za 1000 hřiven.
  Už se tam ztratily tisíce zbraní a pašují se do evropy. Jak dlouho by jim ty atomovky zůstaly?

  OdpovědětSmazat
 5. Ukrajina už jednu jadernou zbraň má. Je to Černobyl, který svého času velmi dobře posloužil k likvidaci Gorbačova i svazového státu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě probíhá likvidace Ukrajiny a všem ve světě už za poslední tři roky dokázali, že je to potřeba. Podle samotných banderovců jim zbývají už jenom dva měsíce. Porošenko je prý ale pesimista, letadla (sedět bude pochopitelně pouze v jednom, ta ostatní budou tvořit maskování a klamné cíle pro vděčné a zůstávající v zemi spoluobčany) už má připravené v nepřetržité pohotovosti a uletí do teplých krajů už do 19. dubna. P.S.: majetek už vyvezl dříve, je to předvídavý chlopec.

   Smazat
  2. z Černobylu má být skládka toho nejhoršího jaderného odpadu pro celou EU (ne-li celý západní svět), jeho zpracování na jaderné nálože je proto dokonce velmi žádoucí i ekonomické

   Smazat
 6. Přátelé - soudruzi. Přiznejme si, že kdyby Ukrajina po 1991 se nevzdala jaderných zbraní, tak by dodnes měla Krym a nikdo by si nedovolil na východní Ukrajině zvenku se vměšovat do jejích vnitřních záležitostí.
  Naletěla na sliby svého velkého souseda, který ji na jaře 2014 ukradl kus území a dělá všechno pro to , aby Ukrajina byla rozvrácená.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 13:15: Kdyby se tehdy Ukrajina nevzdala jadernych zbrani tak by dneska neexistovala. A tisice lidi jeste mohlo zit a v Evrope by nebylo dalsi nacisticke hnizdo. Bylo by to pro vsechny to lepsi reseni. Pri predstave nacistickeho rozbesneneho stada pripraveneho bez jakchkoliv zabran vrazdit deti na Donbasu a vybaveneho jadernymi zbranemi je mi spatne, a melo by pri takove predstave spatne i tzv. "demokratum".

   Smazat
  2. 13:37 to jste na omyle. Ty tisíce lidí ve zbytečné válce na východě Ukrajiny zahynulo jen kvůli tomu, že se sousední Rusko vměšuje do vnitřních záležitostí na Ukrajině. Nedělejte, že to netušíte.
   Kdyby místní separatisté neměli neomezeně střeliva, tanky a děla z Ruska, kdyby tam nepůsobili ruští vojáci, které Putin nakonec přiznal, tak už dávno by celé separatistické teroristické hnutí neexistovalo.
   Stejně jako otřeba v Charkově, kde dodnes si žádný separatista nedovolí vystrčit ani nos ze dvěří - a je tam klid. Místní jsou dodnes rádi, že k nim noha ruského vojáka - osvoboditele nakonec nedošla.
   A Krym by zůstal ukrajinským, jak to bylo před tím.

   Smazat
  3. Pro 13.57 : Nelžete a seznamte se s historií !!

   Smazat
  4. Prosím vás, nepiště sem tyhle propagandistické blbiny. Čtenáři Nové republiky josu informovaní a mají z vašich textíků jen legraci. Protiruská zaťatost podložená jen kyjevskými výmysly mluví pouze o selhání vašeho rozumu.

   Smazat
  5. 10. března 2017 13:57 - OMYL - Krym má být Ruský, tak jako předtím.

   Smazat
  6. Pro Dvořáka 14:05
   Pokud jste tak mimořádně informovaný o událostech na Ukrajině, přihlaste se prosím jako poradce světovým státníkům, ti asi nemají dobře fungující informační servis a nebo své tajné služby a skoro všichni na světě (s vyjímkou třeba Osetie a nebo KLDR) odsoudili ruskou anexi Krymu. Zřejmě omylem - utíkejte prosím za nimi a vysvětlete jim to, že to je vlastně všechno jinak a lépe !

   Smazat
  7. Pro 14:47: At je jak chce - jaderne zbrane do rukou nacistickych hovad neapatri ani nahodou. Je evidentni ze jsou to prave oni kdo rozhoduji co a jak na Ukrajine bude - mohou pachat zlociny, vrazdit, odstavit Ukrajinu od uhli a tim padem od elektriny - jsou na Ukrajine vsemocni a beztrestni.

   Smazat
  8. 14:53 souhlas, potom je mi ale záhadou, proč drží v rukou atomové zbraně třeba takové Rusko, které je na světě jedním z největších semenišť nacionalistů, fašistických skupinek, dokonce mnozí extremisti sedí už roky v dumě:http://www.armadninoviny.cz/rusky-pravoslavny-extremismus-a-neonacismus.html
   a nebo tady je pěkné video: https://www.youtube.com/watch?v=bD3NTee4Ymg

   Stačí ? A nebo si stále myslíš, že svět je černobílý a vlevo jsou dobří a vpravo špatní ?

   Smazat
  9. 14:47 - hele nepřehněj zas! Bylo to cirka 50:50 (pokud uvažujem že mlčení=souhlas)! Dokonce ani Izrael nebyl mezi těma "odsuzujícíma". Bodejť by jo - jakpak by asi obhájil svou (navzdory x rezolucím OSN) okupaci Golan a západního břehu?:)))

   Smazat
  10. Tady je ta mapa! Zelení to odsoudili! Tedy lokaji a poskoci USA. Hnědí se nevyjádřili - tedy neutrální postoj a ak vy chytrákové přeci říkáte, že Rusko je zlo a v souboji se zlem být neutrální znamená stát na straně zla,tak jde o státy na straně Ruska! Pak jsou šedí - mezi nimi je právě Izrael - ti z různých na hlasování chyběli. A poslední kategorie je ta na kterou se tu odvoláváš - tedy rudí. Ti co otevřeně Rusko podpořili. No a ani těch není nijak málo! Arménie, Bělorusko, Bolívie, Venezuela, Nickaragua, Kuba, KLDR, Sudán a Zimbabwe.
   ZDE! - https://janica9.files.wordpress.com/2014/03/crimean_referendum_resolution_vote.png

   Smazat
  11. oprava: z různých příčin

   Smazat
  12. Takže k zemím které neodsoudily připojení Krymu patří ty zásadní země světa: Čína, Indie, JAR, Brazílie, Argentina, Peru, Equádor, Pakistán, Irán, Afganistán, Barma, Kazachstán, Mongolsko, Belize, Salvador, Paraguay, Uruguay, Guayana, JAR, Nabmíbie, Agola, Mozambik, Zambie, Tanzánie, Uganda, Keňa, Mali Alžírsko, Mauretánie, Kongo, Pobřeží slonoviny, Ghana, Maroko, západní Sahara, Kirgýzie, Tadžikistán, Jemen, Omán, Vietnam, Laos, Kambodža. V Evropě pak Srbsko a Bosna. Nehlasoval již zmíněný Izrael a souhlasila syrská vláda (neuvádím stát, páč chápu že je nyní rozvrácen).

   Kdyby SSSR míval takový velký "tábor míru", tak studenou válku vyhrál s přehledem! Musel si vystačit s podporou o mnoho méně zemí! Prav da evropskou optikou se to zdá jinak, páč zde nejv íc ztratili. Ale ve světě je to naopak ...

   Smazat
  13. Pro 15:13: Tak jo. Presvedcil jsi mne. Mas pravdu. Ukrajinskym nacistum JE TREBA dodat JZ. Jsou rozumni, chteji dobro nejen pro Ukrajinu (coz dokazuji kazdej den) ale taky pro Evropu a svet. Koneckoncu - proc by se meli venovat vrazdam a likvidaci statu jen na Ukrajine a jenom s kalasnikovem kdyz s JZ by se mohli realizovat konecne masove a ve velkem. Mas neuveritelnou schopnost presvedcovat lidi - jses prvni komu se povedlo mi dokazat ze banderovci jsou OK a potrebuji JZ. A to mi muj dedecek o nich vypravel info z prvni ruky.

   Smazat
  14. 16:26 fašisté a zlo sedí v Kyjevě i v Moskvě! - https://pp.vk.me/c638823/v638823068/6e6b/-Vnc10oW1Wc.jpg

   Co říkal novoruský ataman Mozgovoj než ho putlerčici navždy umlčeli? Poslouchejte dobře: ”Людям трудно поверить, что в РФ под видом наших благодетелей выступает тот же олигархический кагал. Для них свои не в Донбассе, а в Киеве, где их единокровные братья взяли власть.Видно по их скользким (жiд)рожам, что они уже обо всем договорились”. - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/lnr_aleksey_mozgovoy4.jpg

   Smazat
  15. Ono je nejlepší všechno hodit na Rusko.
   Nepřítel je nalezen a už se může obvinit
   i z výbuchu sopky.14:47a15:15 je jeden přispěvovatel.Protože v životě nebyl na
   Ukrajině,může říkat co chce.Jenom na nic
   nemá důkazy,jenom řeči nějakých údajných
   politiků.Seberte se a jeďte se podívat na
   Ukrajinu a můžete navštívit i Krym.Pak
   teprve můžete někoho napadat.Jinak je to
   jenom hloupá propaganda.Mozek si vemte
   sebou,ať neste potom odkázán na zprávy ČT.
   Petr Majevský

   Smazat
  16. 13,15 - 14:47a15:15 jen bych dodal s použitím vašeho způsobu argumentace, že vzhledem k tomu, že jde většinou o Slovany je možné na Krym zavolat a místní lidi většinou věc v klidu rozumně vysvětlí.

   Smazat
 7. Na Ukrajinu je třeba uplatnit stejná ekonomická a vojenská opatření, jako uplatňuje OSN a tzv. demokratický svět na IRÁN a na iránský jaderný program.

  Mimochodem, je třeba si vzít příklad ze Židů. Izrael obvykle vojensky přepadl státy pracující na svém vojenském zrovnoprávnění s Izraelem a potřebná zařízení jim zničil... Jaderná banda BANDEROVCŮ A OBDIVOVATELŮ ESESÁKŮ je nepřijatelným bezpečnostním rizikem pro naši otčinu! I kdyby UA nebyla jednoznačně totálním SCHLAMPEREIEM kde nelze ani předpokládat vnitřní bezpečnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:34 Asi proto tam nově vyzbojení germáni ženou stádo přihlouplých českých žoldádů v novém pránu Barbarosa.
   Václav

   Smazat
 8. Stačí se podívat na záběry z 23.2.2017 z Charkova...den sovětské armády...ale to místní jandovi blbci neznají....Krym rossija...

  OdpovědětSmazat
 9. Dlouho jsem přemýšlel jaké národnosti je Amor. Ukrajinské. Holá prdel, v ruce zbraň a plná huba lásky.

  OdpovědětSmazat
 10. Všichni tak odtáhnou ruce od Ukrajiny. Benderovci budou sami, tak to potřebuje Rusko.

  OdpovědětSmazat
 11. Je až směšné, jak některé příspěvky na NR na první pohled smrdí Jandovinou:))) Přeskakujte je, nenechte se jimi vytočit a rozptýlit:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já to tak dělám, ale někdy mě to nedá a zatlačím na pilu. To pak je obrovská sranda jak Janda s tím semenem na bradě kvičí. Pan Dvořák mu to dnes taky pěkně nandal, ale lepší by bylo ho bloknout stejně jako většinu z nás blokli na novinkách. Né , že by mě vadilo co plácaj, ale nějaká vyváženost by být měla. My nesmíme k nim, tak ať ani oni nelezou k nám. Nazdar.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.