Reklama

pátek 3. března 2017

USA doporučují, aby Pobaltí na přechodnou dobu "zklidnilo" Rusy


Jevgenij Osipov
3. 3. 2017     zdroj
A musí to udělat ne proto, že rusky mluvící jsou "také lidé".
Velký rozruch vyvolala v médiích publikace studie "Hybridní válka v Pobaltí: hrozby a potenciální odpovědi", kterou zpracovalo centrum RAND pro americkou armádu. Dokument hlavně uvádí, že v zájmu posílení odolnosti vůči "hybridním útokům" a "ruské propagandě" mají Lotyšsko a Estonsko rozšířit politická práva rusky mluvících, zejména v záležitostech, které se týkají občanství a oficiálního uznání ruského jazyka:


"Rozsáhlejší uznání ruského jazyka, zvýšené financování vzdělání v ruském jazyce a občanství migrantů sovětské éry by výrazně snížilo vliv Moskvy a rozložilo tvrzení, že rusky mluvící v Pobaltí nejsou vítáni", uvádí studie.

Američtí experti se také obávají, že bez efektivního poselství ze strany NATO mohou rusky mluvící menšiny v pobaltských státech uvěřit poselství Kremlu ohledně plánů aliance v těchto republikách. A aby se tomu zabránilo, je potřeba urychleně vytvářet "správná" média v ruštině a předběžně prostudovat, jaké sociálně-ekonomické a politické obavy konkrétně vládnout v rusky mluvícím prostředí.

V zásadě se jedná o studii, která není ničím významná, je plná poselství, přiživujících protiruské fobie. Asi jediný rozdíl od obdobných dokumentů, vypracovaných v různých "analytických" centrech USA, spočívá v náhlém projevu dojemné "péče" o práva Rusů. To nemohlo nevyvolat u některých lotyšských expertů záchvat "trampofobie" a podezření z vměšování se všudypřítomných "ruských hackerů".

Například u jednoho známého nacionálně orientovaného novináře Otto Ozolse vyvolala některá místa ve zprávě pocit, že původní studie byla napsána na ministerstvu zahraničí RF. A opravdu, nemohli přece vysoce kvalifikovaní američtí experti dát vlastnoručně na papír takový nesmysl, že prý proruské organizace v Pobaltí "převážně bojovaly za právo používat rodný jazyk a zabývaly se protifašistickou rétorikou".

V rusky mluvícím prostředí se přece našli ti, kteří se naopak stihli zaradovat blahodárnému vlivu "životodárného Trumpa", který nutil "převlékat kabát" všechny, kteří jsou proti dlouho očekávanému a nevyhnutelnému "restartu".

Chci uklidnit ty, kteří mají obavy o zachování národní dominance a rozladit ty, kteří zachytili "vítr změn" - nic nového se nestalo, a výbuch emocí a rozruch kolem studie je pouze výsledek nepozornosti. Za prvé, Trump s tím nemá absolutně nic společného už jen proto, že studie byla zpracována v roce 2015. A prováděla ji soucitná organizace na ochranu lidských práv, která se stará o osud ohrožených kmenů v Jižní Americe, nebo o práva zvířat, a struktura, otevřeně působící v zájmu národní bezpečnosti USA a za peníze státu. A za druhé, co se týká otázky rozšíření práv rusky mluvících obyvatel, je obtížné si představit ještě cyničtější postoj k této problematice ze strany našich "západních partnerů". V dokumentu je černé na bílém uvedeno, že všichni Rusové v Lotyšsku a Estonsku jsou potenciální nepřátelé a aby se alespoň nějak snížilo riziko, je nutné je uklidnit, dočasně a částečně jim dát to, co jim bylo bezohledně odebráno před 25 lety. A zároveň prostřednictvím speciálně vytvořených "správných" médií zcela zbrousit všechna existující témata k protestům.

Závěr je jednoduchý: je nutné to udělat ne proto, že rusky mluvící v Pobaltí "jsou také lidé", ale proto, že jsou nebezpeční a je nutné je proměnit v loajální masu, kdy se dokonce "proruské organizace" přestanou "zabývat protifašistickou rétorikou".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

31 komentářů :

 1. V Lotyšsku žije asi šest set tisíc etnických Rusů.
  Nemají pasy, mají jiné občanky, nemohou kandidovat, pracovat ve státní správě. Prostě jsou občany druhé kategorie. V zemi, která se hrdě hlásí k demokratickému západu, je členem EU a NATO, tak je to vskutku s podivem. Ale neplatí to pro všechny. V Řecku jsem se o dovolené setkal s Litevci z Rigy, etnickými Rusy a ti říkali, že jsou maximálně spokojeni. On dělal kameramana v litevské televizi, ona učitelku. Ale teď mě napadá... Přikloňme se k tomu Lotyšskému modelu, že cizinec nesmí kandidovat, nebo pracovat ve státní správě. Možná bychom se pár ,,všehoschopných" politiků nebo státních zaměstnanců zbavili.

  Pepo Milan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pepiku, zeptej se vic lidi abys vedel co se deje

   Smazat
  2. 23:42 Zřejmě jste se upsal. Jestli byli z Rigy, tak to byli Lotyši, ne Litevci. Také televize byla lotyšská, ne litevská. Vzhledem k tomu, že Lotyšsko má asi 2 milióny obyvatel, tak šest set tisíc neplnoprávných etnických Rusů z toho je zatraceně hodně. Z Lotyšska emigrovalo od vyhlášení samostatnosti přes 600 tisíc lidí, tj.skoro každý čtvrtý. Tím jasně dokazují, jak se jim po odtržení skvěle daří.

   Smazat
 2. Evropa patri Rusku az po Labe, Jalta plati, dost kecu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zaplatilo za to 26 miliony lidských životů a nesmírným utrpením. Čas ukáže.

   Smazat
  2. Cas spis ukaze smrt Evropy, vyvrazdeni evropanu bezenci z jihu
   A Rusove by nemeli jiz nikdy prolit ani kapku drahe Ruske krve pri pomahanim zradnym evropanum

   Smazat
  3. Ono moc lidí upřímně o nadvládu těch rudých Mongolů tu a dokonce ani u nich samotných, tedy v oblastech jimi zachvácených, nikterak nestálo, jak dokazují ty kytice a polibky vděku od litevských, ukrajinských a běloruských žen a dětí! -
   https://www.youtube.com/watch?v=Z28U9B2xma4

   Smazat
  4. Precizně to popsal náš osvoboditel generál G. Patton po návštěvě trosek Berlína, když napsal 23. července 1945 v dopise své paní: „Z Berlína jsem byl smutný. Zničili jsme potenciálně skvělou rasu a chystáme se ji nahradit mongolskými divochy. Komunisté ovládnou celou Evropu. Říkají, že za první týden po obsazení města zastřelili všechny ženy, které se pokusily utéct – a znásilnili zbytek. Kdyby mi to dovolili, mohl jsem město obsadit sám (namísto Sovětů).“
   Během následujících týdnů v něm toto podezření – tedy že jej spolu s americkou armádou politici zneužili ke zločinným účelům – dále narůstalo. Při večeři s francouzským generálem Alphonsem Juinem v srpnu překvapilo Pattona generálovo souhlasné stanovisko. Ve svém deníkovém zápisu z 18. srpna generála Juina cituje: „Nepochybně je neštěstím, mon General, že Angličané s Američany zničili jedinou zdravou evropskou zemi – a tím nemyslím Francii. Tím otevřeli cestu nástupu ruského komunismu.“

   Smazat
  5. Tím se Patton precizně odkopal jako fašoun. T

   Smazat
  6. Anonymní4. března 2017 9:41
   Ten vzteklý pes Patton, který musel být odstraněn vlastní generalitou, asi nevěděl, nebo odmítal vědět, jak se ta skvělá rasa chovala v zabraných zemích, zvláště slovanských. On nebyl u toho, když si skvělá rasa zakládala svoji karmu, pouze viděl, jak si ji vybírala. Kdyby nebyl rasista, tak by viděl, co si vykoledoval německý národ a ne rasa. P.K.

   Smazat
  7. oprava: ... v jeho (Morgentauově) plánu odsunu (Němců z území východoevropských států).

   Smazat
  8. 13:22 - kdyby nebyl rasista,tak by byl asi idiot! - http://www.white-media.info/ubohost_ma_jmeno_antirasismus.html

   Smazat
  9. Protože kdo stvořil to čemu říkáme civilizace? Pominemem-li černé divochy, kteří se pojmu civilizace nikdy ani nepřiblížili, máme tu údajně velice starou civilizaci žlutých. Ti sice postavili asi jedinou stavbu viditelnou i z vesmíru, to je pravda. Ovšem skutečně něco rozvíjet nedokážou. Nahromadit horu kamení umí kdejaký hovado i ve zvířecí říši. Čínské stavby zůstaly tisíce let ve stejném slohu, střelný prach sice vyrobili, ale použít ho smysluplně nedovedli, do Afriky dopluli s obří flotilou, ale krom žirafy pro císařskou zoo tam nic nezískali a ani nezanechali! Když kamkoliv přišel Bílý muž, vznikl nový stát! Minimálně tvořený první pevností s posádkou. I proto osídlil Ameriku, Austráli a dobyl všechny nejvyšší hory světadílů i oba zemské póly! Tenzingovy předci žili pod Mount Everestem tisíce let a vylézt nahoru nedokázali. Báli se "zlých duchů" hory. Musel přijet bílý muž britské entity z daleké Austrálie, aby tuto horu pokořil. Bílý muž sestoupil až na dno oceánských hlubin a prošel se po Měsíci, vynalezl penicilin i i vodíkovou bombu! A co světu dali ti druzí krom křepčení u tamtamů, dětské kriminality a narokomanie, sebevraždených atentátníků a slumů kam se policie bojí přijít i ved dne! - https://www.youtube.com/watch?v=3DqPtV2KNas

   Smazat
  10. A pokud toto má být "fašismus" - tedy být hrdým na to co naše rasa dokázala vytvořit a vybudovat, pak je to hrdý titul! A nechci být umolousaný mužik či peon zašlapanej vlastní blbostí do země, jenž se snaží tam postrčit i ty kteří se zašlapat dosud nedali, aby je strhnul na svoji "úroveň" dobytka živořícího v zemljamce či přespává kdesi pod kaktusem v pampě!

   Smazat
  11. Anonymní4. března 2017 16:08
   Lepší ukázku vlastní debility jsi nemohl předvést, ty hrdá raso. Jestli tě chce někdo někam zašlapat, tak to není žádný mužík, či peon, ale ten, pro kterého jsi smradlavý gojim, který je dobrý jen k tomu, aby jim sloužil.

   Smazat
  12. Anonymní4. března 2017 16:03
   Jistě že bílí, protestantští evropané, dosáhnuli velkého rozvoje technosféry. Dokud v tom rozvoji není dosaženo nějakého stupně nasycení, jeví se jako pozitivum. Např. automobily se spalovacím motorem. Dokud jimi není svět zaplaven a otráven, tak se jeví, jako jednoznačné dobro.
   My už jsme v tom bodě nasycení a začínají převažovat negativa. Tím největším je, podle mého názoru,
   že tato technosféra nebyla vytvářena s myšlenkou na zlepšení života všech, ale s myšlenkou na ovládnutí světa některými.
   Ačkoliv jsme ohlupováni, že každá nová vymoženost je prosazována ku prospěchu všech, tak je naopak prosazována k ještě větší podřízenosti všech, vůči hrstce majitelů, ukrytých za sítí bank, akciovek a fondů. Tito majitelé nehledí na následky svého počínání, jejich motivem je stále větší upevnění moci. Takže náš nablýskaný život je mnohem nesvobodnější, než život domorodců v nějaké odlehlé části světa. Pokud toto nepochopíme a nenapravíme, nemáme právo na nějakou hrdost. P.K.

   Smazat
  13. 16:03-Kam přišel bílý muž,tam vraždil a
   kradl.To byl jeho vklad do historie cizích
   zemí.Ať to bylo v Africe,Asii,Pacifiku či
   Karibiku.Tak bych se tím příliš nechlubil.
   Dnes by bílý muž chtěl to samé,jenomže to
   dnes dost dobře nejde.Je to jako politika.
   Hodně povolaných,málo vyvolených.
   Petr Majevský

   Smazat
  14. Ještě ti něco o "ruské duši" odcituju, na dokreselní. Doufám že ti to celý docvakne:

   "Po staletí pracovalo Rusko k tomu, aby obsadilo Cařihrad. Všecky rusko-turecké války byly podniknuty za tímto účelem. Rusko to bylo, které svou krví vysvobodilo balkánské národy ze jha tureckého. Když pak udeřila válka světová, tu nadešel okamžik obsazení Cařihradu Ruskem. Car Mikuláš II. dal několik dní před tím, než byl Miljukovci donucen k abdikaci, černomořskému loďstvu rozkaz, aby obsadilo Cařihrad. Tu pak ale přišla na Rusko strašlivá katastrofa.
   Politikové dohody: Anglie, Francie a Ameriky usnesli se na tom, že Cařihrad bude obsazen dohodovou komisí a sultán musí do Asie. Nyní i tato usnesení dohody se shroutila. Od toho okamžiku, kdy Sev. Amerika opustila mírovou konferenci, provádí se likvidace světové války na účet Anglie a Francie. Tyto dva státy nemají však těch sil, aby uspořádaly svět, jak byl to klid a zájmy všech národů, hlavně slovanských, vyžadovaly. Prohlášení samostatnosti Armenie a Gruzínské republiky nemá žádnou cenu. Turci organisují v celé Malé Asii svoje vojsko a jsou v neustálém spojení s bolševiky. Vrahové Arménů Enver paša, němečtí generálové, kteří v Turecku měli komando, ti všichni tu ještě vládnou a marně se dohoda shání, kde tito vrahové vlastně žijí. Bez Cařihradu Rusko nebude.

   Inteligence Ruska je povražděna. Zbývá tu jen lid nevědomý a nevzdělaný. — Tohoto lidu však se může zmocniti vůdce odvážný, který strhne za sebou celé Rusko. Pakli se tak stane, bude celé Rusko rázem v jednom ohni. Pak běda bolševikům. Ruský lid čeká toužebně pomoc od západu proti bolševikům. Pomoc ta nejde. Jsem pevně přesvědčen, že v Rusku nastane reakce. — Tato reakce zachvátí nejen Rusko, ale i celou ostatní Evropu.Bylo by proto záhodno, kdyby dohodové velmoci poslaly pomoc Rusku a vysvobodily ho ze jha Lenina a Trockého. Tento čin by byl v zájmu všech socialistů v ostatních zemích Evropy.« Tolik napsal Žid Hessen. Naproti tomu hlásají jiní znalci Ruska v témž listu, že vojenská moc Lenina a Trockého poslední dobou tak zmohutněla, že na zdolání bolševické vlády není dnes ani pomyšlení. Tak si názory o Rusku a jeho budoucnosti odporují. Čím déle vláda bolševiků-Židů v Rusku bude trvati, tím více lidských životů těmto židovským vrahům padne za oběť. Již dnes můžeme říci, že bývalé Rusko bude míti o 30 milionů lidí méně než při vypuknutí světové války. Nejen vraždy, které jdou do milionů, ale hlavně hlad ničí tu miliony ruského lidu. To právě Němci chtějí. Vyhubiti slovanské národy v Evropě. Dílo to se jim daří na všech stranách a státníci Anglie i Francie k tomu mlčí. Není dosud v čs. republice provedeno sčítání lidu. Proč se odkládá, nevíme. Bylo by nutno, aby sčítání to provedeno bylo r. 1920, abychom věděli, jaké ztráty světovou válkou utrpěl český živel. Naše ohrožená výživa bude příčinou, že ztráty na lidských životech budou přibývati dále. Nejen čs. stát, jeho hranice, jeho existence není zaručena a zajištěna, ale i sám český a slovenský národ a jeho budoucnost jest nejistá, pakli bude život lidu ničen hladem, strádáním a nedostatkem. Dnes si nemůže občan naší republiky opatřiti uhlí, palivo, tedy věc k žití naprosto nutnou, tu si může opatřiti jenom Žid. — Pakli to tak daleko kleslo, tu není valného rozdílu mezí námi a Ruskem. — Budoucnost slovanských národů v Evropě zahalena je v nejisté temno."

   Psáno 30. prosince 1919

   Smazat
  15. 18:01 - bílý muž si musel vzít co mu náleží!Tedy svou mzdu za civilizaci. To nejde zadara dostat všecko know-how, stát zrychlit vývoj o tisíce let a stát se z opice náhle majitelem znalostí a kultury a nic za to nedat! A co mohli dát? Vždyť nic neměli,jen tu půdu a pracovní schopnost otroka. Žádnou kvalifikaci, prostě nic! Indiáni především,protože byli navíc fyzicky slabí a náchylní k nemocem Evropanů, které pro ně byly smrtelné, neměli valnou hodnotu. Kdo měl zapotřeí živit kanibalské Kariby? Leda pár kusů do evropských zooparků a zbytek se nechal vymřít neštovicema. To samý Papuánci, Tasmánci apod. Známej mi říkal - žije v Austrálii, že tam dávaj Aborigincům zadara chlast, aby se jich zbavili, protože to je pořád jen poloviční zvíře. Pouze Bantuové, Indové a Chanové se dali využít k práci - ti první v zemědělství a ti druzí krom práce žen na čajových plantážích též na stavbách, u čínských kuliů pak zejména na stavbě železnic. Jinak užitek veškerej žádnej. Sai jen přestali týrat svý ženský upalováním při ovodovění a nucením nosti místo bot jakási kopýtka! Jen zbavit nesmyslům o tom že nosorožčí roh je zdrojem plodnosti a psa je nutno týrat před smrtí aby byl chutným, tento zaostalý dobytek není stále možné!!

   Smazat
 3. Zajímavý vhled do západního způsobu myšlení. Plná huba demokracie, ale přitom chápavá tolerance perverzního nacionalismu v Pobaltí i na Ukrajině.

  OdpovědětSmazat
 4. Rusove nejsou nikdy zvykli prohravat. At valkami nebo jinymi zpusoby.
  Uplne opacne je to napr. s Polaky. Jejich cele usili a nikdy jim nechybela statecnost na nejvyssi urovni, cela tisicileti ,vedli neuprosny boj proti komunistum Solidarita a dalsi ,meli mnoho padlych ve jmenu Polska a jeji svobody a nezavislosti.
  A nebyl to lehky boj.
  Ovsem ani tech padlych a jejich hrdinu si dnes Polsko nevazi a NERESPEKTUJI JEJICH OBETI.
  Serou si do vlastniho hnizda.
  Absolutni ztrata rozumu, patheticka a bezbreha nenavist je zahnala do Solidarity s US tanky s okupaci a ztraty svobody ,ztraty moznosti rozhodovat o vlastnim osudu..!!!
  Zda se neuveritelne. Videt Pravdu, skutecnost a schopnost si neco takoveho uvedomit.
  Ne druhe strane je v mensi Ukrajina a vypada , ze je predznamenanim osudu Evropy.
  I Evropa ztratila schopnost videt a moznost rozhodnout cokoliv.
  Kdo si kopne do mrtvoly a odkopne ji okupaci do historie?
  A bude nasledovat osudy Ukrajiny a Polska...
  Usa dnes nasleduji sestup , ktery pripravuji jinym.
  Jakykoliv pokus o zniceni je znici.
  .Uz meli namale s Irakem.
  To jsou ty schvalnosti sveta
  Vypada to, ze konflikt bude mezi Ruskem a afroaraby v asymetrickych valkach, na ktere jsou rusove prekvapive dobre vyzbrojeni a pripraveni.
  A zase se pripravuje , kdyz to dobre dopadne dalsi RUSKA ZACHRANA
  C I V I L I Z A CE sveta.
  Ani rusum nic jineho nezbyva...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proc by meli Ruskove riskovat sve zivoty na zachranu zle evropy. At evropa chcipne

   Smazat
  2. Anonymní4. března 2017 2:27 podruhý už se s němcema mazat nebudou

   Smazat
  3. Amici máj největší zbraň světa yellowstone!

   Smazat
  4. Ruske "vylety " do Evropy : 3x v Berline, 1x v Parizi atd..Jinak po cele Evrope.
   220 tisic rusu pak vyhnalo pul milionovou armadu 1812. A pak se vydali az do Parize.
   Nebyt toho vypadalo by to vse jinak.
   Putin jeste nevytahl vsechny Trumfy z rukavu.
   Je jiste ,ze mysli /spolu s Cinou/ na jednu z moznosti , na namorni zakladnu v Iranu a to by nahnalo velkej strach Usacky vyzbrojovaci vrchnosti v I.
   Velkej pocet vzteklejch psu , by se razem velice uklidnilo ve Washingtonu. I jinde.
   Neco jinyho , nez je provozovat dopravni turistickou spolecnost /NATO/ pro afroaraby do EU.
   Dodavat triliony Izraeli neni moc platny.
   Staci se podivat kde a kudy zidi a usaci importujou a dpravujou naftu a razem prejde hodne zurivcu nalada se utrhnout ze retezu..
   Naskyta se prilezitost take k nezbytnemu ovladnuti praveho brehu nynejsiho Turecka,vratit Konstantinopol do civilizace a jih Evropy.
   Situace vypada priznive, k uklidneni a k dosazeni miru na svete..
   Jsou to predevsim Ruske hodnoty , ktere prospeji lidstvu.
   A zadne jine...
   A kdo dnes ty rusy zadrzi ...

   Smazat
 5. Ještě přijdou žebrat k rusákům, jak se jeví, "evropské hodnoty" jim na životní úrovni očividně moc nepřidávají.

  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/01/6285-konec-lotysska.htm

  OdpovědětSmazat
 6. jak to řikal jeden herec američan je převlečeny rusak jinak si nedokažu vysvětlit ten neutuchajici zajem o vychovu cizich nesousedu ledaže by šlo o konani dobra ala vice kokakoli do celeho světa pod heslem kdo nepije kokakolu je naš nepřitel toho donutime i kdybychm ho měli humanitarně vybombardovat

  OdpovědětSmazat
 7. Ti Amíci jim radí dobře. A já se medivím, že se v Pobaltských zemích bojí RF, protože je musí hryzat svědomí. Pokud nějaké mají. V Lotyšsku je skoro třetina obyvatelstva Rusů. To je podobně, jako bylo v ČSFR Slováků. A představte si, že by z nich Češi udělali "neobčany", bez práva na vlastní školy, bez volebního práva, bez práva na Slovenštinu jako úřední jazyk, bez pasů a možnosti pracovat ve státní správě. K tomu by za hranicí byl ohromný stát Slováků. To bych se opravdu také bál, že si to jednou nenechají líbit a tomu svinskému jednání se vzepřou.

  OdpovědětSmazat
 8. Trump by mel na Icelandu uznat ze Evropa po Labe patri Rusum
  A ze jim USA nebude prekazet
  A Francie by se mela vzpamatovat atd

  OdpovědětSmazat
 9. Loni jsme pri zajezdu prespali v 2. nejvetsim meste Lotysska. 82% obyvatel jsou Rusove, ale ani jeden napis v rustine. Rustina neni uredni jazyk.Predloni na Sloensku v kazde vesnici, kde je dostatecna mensina Romu, byl napis ve slovenstine a romstine. I kdyz napis byl stejny v obou jazycich. Tesinsko ma vse dvojjazycne. Ale pobaltske republiky narodnost ruskou neuznavaji a Rusove udajne nemaji obcanstvi a tim padem ani nesmi volit.Maji ale demokracii.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.