Reklama

.

.

středa 22. března 2017

Vrátí Donald J. Trump Fedu úder? Nebo je všechno jinak?
Květa Pohlhammer Lauterbachová
22. 3. 2017 E-republika

Nelze popřít, že scéna pro nastávající divadlo je dobře připravena. Internacionální globální elity udeří vždy, když mají připraveného obětního beránka.

 
Umělé udržování pacienta v kómatu probíhá od roku 2008 a ani pravidelné dávky drogy v podobě eufemicky pojmenovaného „kvantitativního uvolňování“ a nízkých úrokových sazeb nepomáhají. Oprávněně, poučeni minulostí, se můžeme ptát: Co přijde dřív? Totální krach nebo válka? Podle vyjednávání Saudů s Trumpovou vládou, viz tento aktuální text ZDE spíše to druhé.

Válka proti Íránu pravděpodobně bude posledním pokusem zachránit petrodolar. Výdaje na zbrojení poženou světovou ekonomiku do krize a ani špičkoví američtí manažeři neočekávají, že by Donald Trump nastartoval slíbenou reindustrializaci země, protože zdroje budou mobilizovány především ve prospěch zbrojního průmyslu. To je také důvod, proč ve čtvrtek republikání nekladli překážky navýšení dluhového stropu.

Všechny zákony byly porušeny, až následně byly provedeny změny v regulačních mechanismech a manipulovány ceny. Ti, co malovali a malují stále čerta na zeď, byli posláni k šípku. Vždyť se zase nic tak strašného neděje, jenom se pomalu začíná roztáčet kolo inflace. V podmínkách zcela bezbranných, otevřených ekonomik se však inflace přelévá z jednoho centra do druhého a bude-li Fed zvyšovat dále základní úrokovou sazbu, čeká nás prudké zdražování.

Zatím situace hrozivě nevypadá, vše je naoko báječné. Díky levným penězům, kterých nebylo nikdy v minulosti emitováno takové množství, bylo dosaženo slovy centrálních bankéřů žádoucí dvouprocentní inflace. Byly to levné peníze, ovšem jak pro koho. Pro ty, kterým nestačí nízké mzdy a důchody na úhradu nákladů na živobytí a řeší každý výpadek pračky nebo potřebu nezbytné opravy spotřebním úvěrem, se peníze zase tak levné nezdají, a taky nejsou.

Škoda, že se ekonomičtí analytikové z řad odborářů při své chvále růstu ekonomiky, HDP a výběru daní za rok 2016 také nepodívali na to, jakým procentem se na růstu HDP podílelo další zadlužování českých domácností a jaké to mělo dopady na výběr DPH. Jakmile totiž nastoupí navýšení základní úrokové sazby centrální bankou, bude to mít velmi nepříjemné dopady zejména pro majitele hypoték a menší a střední podnikatele. A to se projeví následně v celé ekonomice.
 

Proč je třeba se bát zvyšování základních úrokových sazeb


Od činnosti Fedu se bude odvíjet i měnová politika ostatních centrálních bank. Vyslechli jsme si Janet Yellen a její odůvodnění dalšího zvýšení diskontní úrokové sazby - v USA nastává konjunktura, zvyšuje se zaměstnanost a je prý tak všeobecně zaděláno na lepší zítřky. Můj kolega Václav Umlauf popsal realitu pěkně polopaticky i pro normálního občana, a proto doporučuji se k jeho rozboru ještě vrátit.

Fed ovšem pracuje i s jinými než tvrdými daty, viz ZDE a ZDE, takže nemůžeme slova šéfky Fedu, že je potřeba zvyšovat úroky, protože ekonomika šlape, brát vůbec vážně.

V roce 2015 zvýšil americký Fed poprvé za téměř 10 let úrokovou sazbu z nuly na 0,25 %. V prosinci 2015 pak ještě jednou na 0,50 %. Janet Yellen přitom oznámila svůj úmysl zvyšovat úrokové sazby v roce 2017 ve třech etapách.

15. března 2017 se uskutečnilo zasedání Federal Open Market Committee, dalších šest termínů v roce 2017 je už naplánováno. Na tomto prvním zasedání bylo schváleno zvýšení základní úrokové sazby na 0,75 %. Jedná se ze strany Fedu o vyhlášení války presidentu Trumpovi?

I tak by se to dalo říci. A čas ukáže, zda na zasedání FOMC 3. května a 14. června dojde k dalšímu navýšení. Zatím se skutečnost vyvíjí takto:Finanční bublinu způsobenou nulovou úrokovou sazbou a tiskem nekrytých peněz nazývá Donald Trump „strašnou, tlustou a ošklivou“. Ale v nejbližší době pravděpodobně ještě nepraskne, naopak bude ještě tlustší, zejména u akcií zbrojních firem.

Centrální bankéři mají v rukou mocnou zbraň. Nejenom proti Trumpovi. Obyčejní smrtelníci netuší, jak obrovskou politickou moc získaly v posledních letech dvě hlavní loutky IGE (Internacionální globální elity) Janet Yellen a Mario Draghi. Mario Draghi prozatím vyčkává a evropské dluhopisy pro investory nebudou lákavé, když si porovnáme aktuální výnos desetiletých německých dluhopisů 0,43 % oproti 2,5 -3 % těch amerických po zvýšení sazby Fedem. Slabé euro je sice pro evropské vývozce výhodou. Američtí exportéři se z posilujícího dolaru nebudou mít důvod radovat.

Háček je ovšem jinde: Pokud budou evropské země tlačeny do nákupu zbraní, což se v tuto chvíli přesně děje, tak se evropským importérům tyto „investice do míru“ náležitě prodraží.
 

Donaldovy počty


V roce 2016 museli američtí daňoví poplatníci vytáhnout z kapes 432 649 652 901,12 dolarů na obsluhu dluhů nasekaných vládami USA. Celkem to činilo něco přes 11 % amerického federálního rozpočtu. Jednalo se o dluhy způsobené především dluhovým králem Obamou, který dokázal za 8 let svého vládnutí zdvojnásobit americký státní dluh z deseti na téměř dvacet bilionů dolarů. Nasekal tak stejný dluh, který vytvářelo 43 amerických prezidentů za celou historii dohromady.

Největší položkou v rozpočtu Spojených států je obsluha dluhů, na druhém místě jsou vojenské výdaje. Ty už prezident Trump slíbil navýšit o dalších 54 miliard dolarů. To je dobrý předpoklad pro to, aby mu návrh rozpočtu na další fiskální rok prošel.

Daňové příjmy v USA činí 2 biliony dolarů ročně. Zvýší-li Fed úroky, zvýší se úrokové zatížení rozpočtu. Někteří analytici uvádějí, že při jednoprocentní úrokové sazbě o 200 miliard dolarů, při dvouprocentní dokonce o 400 miliard, tedy na dvojnásobek dnešního stavu. Tento skok se však neprojeví okamžitě, protože státní dluhopisy mají různou dobu splatnosti, efekty zvýšení sazeb se projeví spíš ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Budou likvidační, stejně jako pro každou podobně nadměrně zadluženou zemi.

Stále menší část daňových příjmů zůstane pro infrastrukturní projekty, školství, zdravotní nebo sociální systém. Jak si potom představuje Donald J. Trump, že bude podporovat hospodářskou politiku a reindustrializaci USA? To by musel zvolit Hitlerovu hospodářsou politiku. Ten se se svými dvěma čtyřletými plány inspiroval u Stalina. Další možnost je učit se od Číňanů. Bez zavedení tvrdé diktatury však nebude mít šanci uspět.
 

Druhá strana mince


Zvýšená úroková sazba má i druhou stránku mince. Hrozí únik kapitálu ze zemí s nižší úrokovou sazbou do USA. To je případ EU, která stále ještě udržuje politiku téměř nulové úrokové míry, aby mohla vykupovat dluhopisy států, ale i akcie firem na pokraji bankrotu. Touto politikou také vyvlastňuje úspory obyvatel a ohrožuje penzijní fondy. Čínská centrální banka již delší dobu intervenuje proti úniku kapitálu ze země a po ohlášení změny Fedem okamžitě reagovala a rovněž mírně navýšila svoji základní úrokovou sazbu . Přitom desetileté čínské státní dluhopisy vynášejí aktuálně 4,35 %.

Pokud Mario Draghi rovněž nezvýší úrokovou míru, hrozí Evropě úprk kapitálu.
 

Proč Fed dělá to, co dělá?


Protože tady není, stejně jako ECB nebo ČNB, od toho, aby se staral o prosperitu ekonomiky a sloužil státním zájmům. Fed je pouze mocenský nástroj, který si nadělily globální chazarské elity v roce 1913 pod stromeček a tento nástroj hned chytře využily při korigování výsledků 1. světové války. Jimi byla zahájena křížová cesta pro Německo, táhnoucí se do dneška a vrcholící v 21. století. Stačí si přečíst přednášku J. M. Keynese pro BBC z 3. května 1928 na téma „Anglické válečné dluhy“. Z ní snadno pochopíme, proč otěže globální mocnosti číslo jedna převzaly od Britů Spojené státy a proč Versailleská dohoda stvořila Hitlera.

Ze strany Trumpovy administrativy zatím není slyšet žádná reakce na zvýšení základní úrokové sazby. Trump, pokud se bude chtít udržet, však bude muset hozenou rukavici vrátit. Na to, že by následoval příklad J. F. Kennedyho, to však alespoň podle týmu expertů, kterými se obklopil, a kteří přišli od Goldman Sachs, nevypadá. Goldman Sachs přitom v minulosti Evropě rozhodně nic dobrého nepřinesl.

Nelze popřít, že scéna pro nastávající divadlo je dobře připravena. Internacionální globální elity udeří vždy, když mají připraveného obětního beránka. Nepředbíhejme však vývoji událostí.
 
 - - -Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 650 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

57 komentářů :

 1. Ještě vzít v úvahu,mají to Američané pojištěné svými voj. základnami v zahraničí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spis obracene, ti co nemaji zakladny jsou namydleni

   Vymazat
  2. Anonymní 16:0
   Myslel jsem to tak,že právě ti co mají základny USA,si nedovolí nějaký odpor vůči politice USA,nebo proti dolaru jako nadnárodní měně.

   Vymazat
  3. 16:17
   Ahoj debile. Nezaměňuj své fantasie za realitu.
   V realitě to funguje takhle:
   http://zpravy.idnes.cz/usa-opousteji-manas-v-kyrgyzstanu-dto-/zpr_nato.aspx?c=A140408_183509_zpr_nato_inc

   Vymazat
  4. Pro 16:34 - proč nadáváš? Z Kyrgyzie Američany vypoklonkovali díky ruskému tlaku. Amíci museli stáhnout ocas, protože letadla z letadlových lodí do Kyrgyzie nedoletí, nemohou se na místní domorodce vytahovat.Tak je to. A ty, věčný grobián a neiteligent, tu prskáš a sedáš na lep propagandistům z iDěsu. Taurus

   Vymazat
  5. 16:45

   Zase se kroutíš jako žížala. Prostě skončila smlouva o pronájmu, parlament ji neprodloužil, Američani v klidu odešli. Žádné přepadení, svrhávání, válka, prostě nic. End of story.

   Letadla do Kyrgyzstánu z Turecka v pohodě doletí a rakety tam doletí odkudkoli. Jdi se vysrat.

   Vymazat
  6. Milý Slušňáku 17:01 - moc věříš tomu, co lživá média píší. Tvoje chyba. Z Kyrgyzie Amíci museli odejít, protože Rusové dali Kyrgyzům vybrat, a Kyrgyzové si celkem rozumně vybrali. Americká letadla v Turecku jsou už dost dlouho na zemi, nestartují, protože se s jjejich páníčky sultán Erdgan rozkmotřil a dal přednost kamarádství s Rusy. Další facka tvé milované Emeríce. Erdogan dokonce kupuje v Rusku S400. To je takový prostředek proti amíckým létadlům i raketkám. Doufám, že se z těch informací dočista nezblázníš a v budoucnu nás opět oblažíš svým dalším literárním výpotkem. Už se těším na salvu smíchu. LOL

   Vymazat
  7. No vždyť to píšu. Kyrgyzové si normálně vybrali. A bez jakýchkoli následků, vyhrožování nebo dokonce válek? Tak kde je problém? :-D
   Prostě blábolíte tu fanatické anti-ami kokotiny které s realitou nemají nic společného.

   Z tvých blábolů o Turecku vidím, že ty jsi ten typický čuráček pro kterého platí "čím hůř tím líp". Je jedno, že je Erdogan zmrd, podrazák a z Turecka číhá velké nebezpečí pro Evropu, tzn i pro nás. Postavil se západu tak je to pro tebe hrdina a důvod k oslavám. Vlastizrádný čuráku.

   Vymazat
  8. Slušňáku 17:35 - snažím se ti jen vysvětlit, že tvoje milované Amy mají v celém světě plné zuby. Na to, aby odněkud vycouvali bez boje musí mít druhá strana vojenskou převahu. A to Rusové mají. Erdogan je možná pro Evropu nebezpečí, ale větším nebezpečím jsou její vlastní politici a pak tací nedovtipové, jako jsi ty, co místo argumentů používají nadávky a nálepkování. Ujíždí ti bláto pod tvýma v vratkýma nohama, panikaříš a východiskem jsou urážky, podsouvání a nadávky. Ale to umí každý primitiv, ty kroutící se vlastizrádná čuráčkovitá rudohnědá žížalko.

   Vymazat
  9. 17:42

   Dál a dál meleš sračky. Rusové ze strategických důvodů velmi rádi poskytnou "ochranu" úplně každému kdo by si usmyslel zabavit se US základen.
   Jenomže to navzdory tvým vlhkým snům nikdo nechce. Naopak, všichni o US základny prosí a žadoní. Pobaltské země, Ukrajina,... všichni sousedé Ruska z něj mají strach.
   A když tedy náhodou někdo US základny nechce tak Amíci prostě odejdou, jak jsem dokázal.
   Ale nečekám že tato fakta uznáš. Co také čekat od debilů kteří zcela vážně tvrdí, že Německo je "okupováno" US základnami.
   Všechny parlamentní strany mimo komoušů podporují naše členství v NATO, i Zeman podporuje naše členství v NATO. Takže já rozhodně nejsem ten kterému by nějak ujíždělo bláto, soudruhu.

   Vymazat
  10. 18:02-Už jsem ti napsal,aby sis pořídil
   naučný slovní a naučil se význam slova
   soudruh.Budeš velice překvapen,protože
   ve své pomatenosti si to slovo dokážeš
   spojit jen s komanči a dál je pro tebe
   jen hustá mlha.Ty už máš bláto v gatích
   jenom z toho,aby nikdo nepřišel na tvou
   identitu.(Jestli víš,co to znamená).
   Petr Majevský

   Vymazat
  11. pro 17:35
   co tady jančíš informovaný blázne. Vždyť to my jsme si vybrali jako věrného spojence NATO. A Turecko už dříve válčilo s jiným členem NATO Řeckem. Jaký to pojebaný pakt, když se nezi sebou mlátí spojenci. Vždyť ani nepotřebují nějakého protiunijního útočníka. Vem rozum do hrtsti(máš-li nějaký) a vypadni odtud a vrať se na hovinky.

   Vymazat
  12. Temer vse dnes je dusledkem Mnichova.
   Posetilosti a nevedomosti posedle osoby pak utoci na dusledky a nevidi priciny, casto ani nechteji, protoze se jim to nehodi do kramu , kde se obchoduje se spinou a odpadky..
   Zanik Evropy nasledujici prikladu Srbska se mozna zdrzi trochu s Trumpem.
   Saudi Arabia a dalsi naftove staty pak zaplatily miliony a zakoupily zbrane pro stovky tisic fanantickych islamistu ,vyslanych masakrovat srby a znicit civilizaci.
   Treba pod rouskou urazky proroka , ktery ale nebyl a neni povazovan za boha. Ale obycejneho cloveka , ktery prijimal udajne vzkazy pres andela nekde v jeskyni.
   Tedy falesna zaminka.
   V Bosne se zmocnil Izebetkovic fananticky muslim vedeni , dostal na pomoc desitky tisic teroristu na utok proti Jugoslavii a zbrane byly zaslany pres Zahreb , kde si tamni vzdy polovinu ukradli. Chorvati jsou hyeny a vypada to, ze maji jako polaci slovansky puvod.
   Ale jsou to a byli vzdy krvave bestie zfanatizovane Vatikanem.
   Od 1941 masakrovali srby a mezi hruznymi katany / je lepsi o tom nevedet, je to hrozny/byli i chorvatsky mnisi Diminikani a Frantiskani /7 v poctu///inkvizice predtim/.
   Je lepsi to nevedet ....Prilis otresny a jen nekteri byl potrestani.Jako smecka bestii vrhli na Srbsko s podporou zapadu a arabu, ktere jim zapad predhodil jako obet..
   Na rade je ted dalsi obet...

   Vymazat
 2. Soudružka Květa už 10 let na všemožných dezinformačních stránkách neustále předvídá krach dolaru, eura, bank, USA,... Ano furt nic. Soudružka už musí být zoufalá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1518 ze ty rudohnedy smazko nedokazes precist ani pul clanku a vetsine slov nerozumis! Jsi takovej jednoduchej
   A nevis o cem ten clanek je
   Inu mladik s havlovzdelanim

   Vymazat
  2. 16:03

   Ten Havel ti pěkně leží v žaludku, viď ty komunistický zkrachovalý pičusi? Máš co si zasloužíš.

   Vymazat
  3. Já obdivuji Havla, humanitárního bombardéra a znalce alkoholických nápojů, co nám tu se svou partou zařídil ráj na zemi.

   Vymazat
  4. souhlas s 15:18
   kdyby soudružka Květa věnovala tolik erudice a elánu a schopností a vědomostí do rad , jak pozvednout ruskou ekonomiku a konečně realizovat ten slibovaný zoatý rubl, tak by to bylo asi lepší.
   Namísto toho už roky předvídá jakýsi krach největší ekonomiky světa a jeho dolaru. Mezitím ovšem několikrát krachnul rubl, Rusko se potácí v mínusovém vývoji HDP už třetí rok...Toho si ale soudružka Květa ani nevšimne - možná záměrně.

   Vymazat
  5. Já zase mám rád Havla, protože ho milují ty hezké a inteligentní redaktory v České veřejnoprávní pravdomluvné televizi. Miluji politický kýč.

   Vymazat
  6. Mně se o Havlovi zdá skoro každou noc. Nemohu si pomoci, je to silnější než já. Prostě IDOL. V noci se skoro vždy odkopu, tak se mi líbí. Karla B.

   Vymazat
  7. 16:52

   Celá erudice soudružky Květy spočívá v tom, že někdy před 40 lety absolvovala ekonomku. Toť vše. Prostě opravdová "odbornice".

   Vymazat
  8. 17:15
   Tohle vyblejt může jen havlobanderovskej vohon,kterej sám ani neudrží rovnováhu neb je od rána se třema v žile jako jeho milášek udavač Havel....a ke všemu má ten syfilitickej potrat jen půl roku pomocný školy!!!!!
   No to se má JandoPutna a lejnolahvárenský experti čím chlubit!!!!!:-D

   Vymazat
  9. 15:18 + 16:52 Na ten váš oblíbený trik s "odkláněním" pozornosti od tématu vám skočí už jen stejní kavárenští idioti. Zkuste raději sami předpovědět, jak se bude vyvíjet ta "strašná, tlustá a ošklivá“ finanční bublina, jak jí nazývá (podle vás jistě také soudruh) Trump, která je jasně patrná z uvedeného grafu. Předveďte své ekonomické znalosti, které podle vás autorka článku postrádá.

   Vymazat
  10. 17:42

   Z jakého grafu. Ten jediný co je v článku? Člověče, teď jste jen ukázal že vůbec nemáte tucha o co jde. V tom grafu žádná "finanční bublina" není. Je tam jen úroková sazba.

   Do zástupu "předvídačů" se rozhodně zapojovat nebudu. Kdybych uměl předvídat vývoj měn tak jsem z principu věci už dávno dolarový miliardář. Stejně tak jako by byla Květa. Jenomže já na rozdíl od té blbky neexhibuju psaním rádobyodborných článků

   Vymazat
  11. 17:52
   A co tady pindáš ty,havloidní blábole????
   Hovadiny ala Dluhoslav Kraďousek??!!!;-)
   To je na pochvalu od idiotů z lejnolahvárenský žumpy!!!!

   Vymazat
  12. Pro výše umístěné "komentátory" velké to znalce ekonomie, kteří operují s tím, že soudružka Květa už nevím kolik těch let předpovídá krach emerické měny. Podobně znějící větu zde uváději již nevím kolik let. Nuž pro příští diskusi zkuste raději dokázat nepravost následujícího přiměru: emerická měna je jako Vesuv. První krachne a druhý vybuchne. Zkuste dokázat, že Vesuv nevybuchne, že je to klidná sopka. Myslím, že jste stejní znalci ekonomie jako vulkanologie. Nejen soudružka Květa říká, že emerická měna krachne.

   Vymazat
  13. 17:52 Ano, z toho v článku. Pěkně jste odhalil úroveň svých ekonomických "znalostí" když otevřené přiznáváte, že pro vás nulová úroková sazba nic nesignalizuje. Poučovat vás nebudu, bylo by to beznadějné. Tak jen citát z článku, který jste zřejmě ani nečetl:
   "Finanční bublinu, způsobenou nulovou úrokovou sazbou a tiskem nekrytých peněz, nazývá Donald Trump „strašnou, tlustou a ošklivou“".
   Je mi jasné, že nemůžete předvídat. K tomu byste musel něco znát a umět správně analyzovat fakta. Ale pro namyšlené žvanění a napadání druhých to nepotřebujete. K tomu vám stačí být arogantním hlupákem.

   Vymazat
  14. 1640 to sis pomoh, ty havlo rito lezce
   Tou tvou ponizenou deklaraci a uctou k Havlokultu
   Necitis se trosku osamoceny, ty jandovska evrohodnoto? Z jedny strane te strasej komunisti, z druhy Trump, kam se ptacku kam schovas?

   Vymazat
 3. Trump má jedinou naději, jak zachránit americkou ekonomiku a udržet ji alespoň trochu nad vodou. Donutit všechny státy NATO dávat povinně ta 2% rozpočtu na obranu a za ty peníze bez reptání nakupovat výhradně výrobky amerického zbrojního průmyslu. Pak se mu dílo podaří!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také bych to řekl, že to je ta "správná" metoda jak se udržet na hladině.
   Pisateli 15:18 bych řekl, že když hovoří dospělí, děcka by měly mlčet.

   Vymazat
  2. Prosím, omluvte to děcko 15:18. Včera u nich ve škole byli úžasní lidé z Člověka v tísni a školili jak, jak proti Putinově propagandě, koho volit na podzim do Sněmovny a jak milovat USA a HAvla. A on 15:18 je takový šprtík, že s tím hned běhá do diskuzí a chlubí se, co se nového naučil

   Vymazat
  3. 16:57

   Tak krachl ten dolar nebo nekrachl? Vzepjal se "Ruský dvouhlavý zlatý orel" k výšinám? Jestli ne tak jdi se svým prděním do prdele.

   Vymazat
  4. 17:11
   A ty z tý ussacký havlobanderovský JandoPutnovo prdele už vyndej držku,kuřbuřte nesvéprávnej!!!!

   Vymazat
  5. On to naozaj nečítal.Možno je to ten mimozemšťan, čo minule potopil Kursk.

   Okoloidúci

   Vymazat
  6. 18:08 Není. Nicméně, ignorovat tu možnost, je hloupé hodně.

   Vymazat
 4. Pokud si můžou USA tisknout dolary jak o závody,nepadnou.Musely by všechny vlády proti tomu protestovat,pak možná,ale tomu nevěřím,padly by také.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:33

   Každá zem si může tisknout vlastní měny kolik ji napadne. USA, Rusko, Čína, Británie, švýcarsko i my. A takové Rusko v roce 1998 regulárně zbankrotovalo.
   Takže blábolíš úplně z cesty.

   Vymazat
  2. Opět používáš expresivní výrazy a přitom tvoje logika a nabyté informace vykazují nedostatečnost: USA mohou tisknout svoji měnu zatím beztrestně, protože ji skoro celý svět používá jako měnu pro směnu zboží a bankovní operace. Také mnoho lidí si ji drží ve štrosoku. Ale ta doba už končí, protože silné země - Rusko, Čína, Indie, Brazílie začínají mezi sebou obchodovat mimo dolar. Irán chce za svou ropu také jinou měnu než dolar. Když to tak půjde dál, nebude už svět potřebovat dolary v takové míře a tvoje milované USA budou mít problém. Svět prostě přestane živit ty bezvadné Spojené státy a pak budeš koukat na tu inflaci a bankrot. Zdravím tě, Šampóne, Gutte Jarkovský č.II.

   Vymazat
  3. 17:48

   Šmarja pano, tuto odrhovačku opakujete na stránkách typu Zvedavec už nejmíň 10 let. Usa opustí dolar a nahradí ho Amerem, Iránská ropná burza v eurech, Dvouhlavý ruský zlatem krytý orel, Číňané se začnou zbavovat US dluhopisů, BRICS začnou obchodovat v eurech, v USA bude hyperinflace, zlato bude za 5000 dolrů a ropa za 200,..., atd atd.
   Už nejmíň od roku 2008 je to stále za dveřmi. A furt nic. Opak je pravdou. Dolar posílil Rubl šel do prdele, ropa je za pakatel, zlato taky.
   Není vám to blábolení už trochu trapné? Vím. Není.

   Vymazat
  4. 1809 rudohnedej blbe, kdo rika ze je to za dvermi, tedy zitra
   Kdybys umel cist coz neumis, smradku uhrovitej, tak bys vedel ze staci tendence
   Ani Americani sami nemaji tvuj optimizmus, ty jsi americtejsi nez americani

   Vymazat
 5. Stejně tak dokola pindal Dluhoslav Kraďousek....žádná krize jako v USSA nás nemůže potkat....rok 2008!!!!
  Jsi kokot neomezených havloblbostí!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím kdo je "Dluhoslav Kraďousek", ale zřejmě si ho při své stařecké demenci pleteš s Klausem.

   Vymazat
  2. 18:40
   A ty si ho havlobanderovskej vohone pleteš s Mirkem Azov Kalouskem!!!!
   Ztichni ty porevoluční prdelní díro!!!!

   Vymazat
 6. Pořádná 3. světová to vyřeší. Vždyť se podívejte jak se nejen armáda, ale i nemalá část občanů EU na ní těší. Holt nezažili tu 2. světovou, tak se těší na procházku slibovaným rájem a zajímavou podívanou. Vždyť se podívejte na televizi, jak je ta válka propagována, jak jsou pro ní jasní vítězové, jak jsme masírovaní pro slastné umírání v kriminálkách, ale i v řadě perverzních tzv. veseloher - na ty jsou mistry v Hollywoodu, veselohra bez sadistického mučení a zabijáctví by asi nezabrala. Až se ti, co přežijí ty radovánky setkají, budou se divit, čemu drželi palce nebo za co manifestovali. Na rozdíl od svých dědů, kteří si dovedli mír ve Světě v padesátých letech 20. století vydupat, vykřičet, vydemonstrovat, byť za cenu perzekuce třeba "pro neamerickou činnost"... Nezdá se Vám, že už to samé je prapodivné, že boj za mír a proti válkám je něco neslučitelného s politikou USA??? Proto byli nyní potencionální buřiči proti válkám zkorumpováni a tak je klid před válkou - zatím i v zemích EU. Ještě štěstí, že EU rodí pro tento maskar tak málo dětí - o to bude méně mrtvých - a Evropa se otevře jako filiálka - ne pro muslimy - ale pro Číňany a Japonce. Jen už se nedozvíme, jak se šábnou.

  OdpovědětVymazat
 7. Jak autorka přišla na ty "globální chazarské elity"- že by snad studiem historie?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:38
   Co to žvaníte za hovadiny?!

   Vymazat
  2. Trpíš samomluvou sionistický prase? Neomarxisti zavedli označení "chazarské" z politický korektnosti pro ty tvý zkurvený židácký filconoše, ty vajsjuďácká filcko!

   Vymazat
 8. Zajímavé je, že tento článek vyšel (leč nepodepsaný) dnes zde:
  http://www.quintus-sertorius.net/news/proc-fed-dela-to-co-dela-scena-pro-nastavajici-divadlo-je-dobre-pripravena-internacionalni-globalni-elity-uderi-vzdy-kdyz-maji-pripraveneho-obetniho-beranka/

  OdpovědětVymazat
 9. Nepochopil jsem kdo má být oběním beránkem. Dalo by se říci za Kellerem, že jsem ničemu nerozuměl, ale zhruba jsem ziskal šain o tom co bych měl napsat. Tedy: opět stejně - mě ten Trump nejenže nevoní, ale začíná čím dál tím více smrdět. Jinak ten šain /čili ponětí/ mě velí ještě jedno: Kdež jest Nick Honolulu? Co on na to nepříliš lichotivé řeči o jeho favoritovi - myslím tu např. tu Trumpovou clonu z odborníků z Goldman-Sachs. Jinak pro komentátory nalepkující paní Květu nálepkou soudružka: Rozumíte té části článku, kde je řeč o přednášce Keanese z roku 1928? No, nerozumíte, že? Tak raději příště už nic nepište.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pracky pryc od Trumpa, cesky nevolniku

   Vymazat
 10. Amerika je na tom zle, ale nez padne tak zaplati evropsti nohsledi, obetovana pojistka

  OdpovědětVymazat
 11. Nevážení trollové - nebudu zde definovat, kdo to je - dobře, řeknu tedy krátce - lidi, kteří se hanlivě a "kriticky" /proč proboha kriticky - vždyť oní nic nevědí a nic neumí/ vyjadřují o autorce. Mimo jiné splehlivě zabere vždycky typicky v Nové magorské době používané - komouš/ka/. Tedy přečtěte si ještě jednou závěr tohoto článku, kterému já, podobně - zcela jistě, to je můj typ - vy také nerozumíte a který tam není blíže vysvětlen. Snažte se tento závěr pochopit tím, že třeba začnete od této přednášky Keanese. No jo, zatraceně - vy neumíte anglicky a to platí i pro toho 9:O7, který je rovněž evidentní troll. Jinak jsem chtěl říci, buďme vděčni autorce za její práci. Kolik lidí tak asi si myslíte, že ví to, co je napsáno v tom závěru - třeba o Emerice a Nemecku. Já odhadují, že méně než 1 procento. No, s takovými dutými hlavami nikdy žádná změna nebude možná. Článek dle mého názoru vyznivá v tom duchu, že stejná Warburgovsko-rotschildova tlupa, která tahala z nitky před druho světovou válkou to samé dělá i nyní - a téměř nikdo si toho není vědom - protože drtivá většina lidí tomu nerozumí. Tito Rotschildové, Rockefellerové a další zůstanou v pohodě svých usedlostí, požíraje na hostinách vzácné brouky dovezené z celého světa a očekávájice stejný parasitický, netvůrčí způsob života po tom, co možná ne miliony, ale miliardy lidí zaplatí za jejich vůdčí schopnosti svým životem. Tito zloduchové řídí celou Zemi ze City of London /viz youtube, dr Jaskowski, bohužel v polštině/ - to jsem se dozvěděl nedávno. Nevážení trollové, víte, já na rozdíl od vás se snažím, jak jsem to dělal celý život - tak si to myslím - přijít všemu na kloub, to jest ať dělám, co dělám, tak se to snažím dělat důkladně. Vám doporučuji totéž. Hledejte odpověď na otázku: proč. A proč nikdo nyní neprotestuje - padla tam taková otázka. Odpověď je v knihách Ericha Fromma. Tato společnost se stává čím dál tím více mrtvá, nepřátelská životu - viz Fromm, to nejsou moje slova. Důkazem toho jsou i názory vás - trollů. Hájite tu Emeriku, která rozsévá všude smrt a ještě si řikáte - no jo, to tak musí být, tak to bylo od začátku světa - takový názor slychávám i od lidí z vysokoškolskými tituly. Zdá se, že opět ztracený čas - čas, který jsem věnoval napsání těch blábolů. Hloupý pisálek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:13
   Kdopak je to ten "Keanes", vážený vzdělanče?

   Vymazat
 12. 13:13: Vážený pane, vy asi opravdu musíte byt nevzdělaný, protože jste zakejhal jak potrefená husa. Je tam někde v tom co jsem napsal napsáno, že jsem vzdělaný? Příště napište něco věcně. V mém příspěvku jsou dobré rady pro řekněme - neuvědomělé lidi. Tak si to alespoň myslím. Nu, říká se komu není rady, tomu není pomoci. Jinak trochu změňte styl, staňte se studentem - studeo - v pvé řadě znamená snažit se. Více se snažte. Samozřejmě děkuji za Vaši opravu. Od zmíněného pána jsem nic nečetel a už to asi nestihnu. Je mi 65 let. Vám asi trochu méně, takže to můžete stihnout. Jinak větším přínosem pro společnost je schopný nevzdělanec, než samozřejmě neschopný vzdělanec. Jestli chcete si vzít něco z té výměny názorů - začněte s tím snažením a přečtěte si něco z toho Fromma ale nikoliv proto abyste byl vzdělaný, ale abyste z toho, co vyčtete udělal užitek - třeba alespoň ve volbách. Manipulovatelní lidé jsou lidé neuvědomění, to jest jiným slovem stručně hloupí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:48

   Vážený pane, omlouvám se, že jsem Vás - samozřejmě ironicky - označil za člověka vzdělaného. Nevzdělanost nepovažuji za zásadní vadu, v tom se asi shodneme.

   Fromma jsem četl před 50-ti lety.

   Smyslem mé repliky bylo naznačit, že byste není dobré odkazovat na autora, jehož jméno ani neumíte správně napsat (opsat) a - od nějž jste, jak konečně sám říkáte, nic nečetl.

   John Maynard Keynes byl anglický ekonom, který jako jeden z mála varoval před nebezpečnými důsledky versailleských smluv (z jejich vyjednávání proto odešel) a podílel se pak ve 30.letech na "New Deal"-programu presidenta Roosevelta.

   Je mi 69 - čili se svým odhadem jste se tak docela netrefil.

   Nic ve zlém...

   Vymazat
  2. 14:03. První dojmy jsou velmi často špatné. A tak to je i ve Vašem případě - tedy v mém hodnocení Vás. S Vašim příspěvkem jsem naprosto spokojen. I něco nového jsem se dozvěděl. Můj první příspěvek /13:13/ byl reakci na ty komentátory, kterým podle mně chybí zdravý selský rozum. Napsat o někom, že je komouš... Co to má společného s dílem daného člověka. To je stejné jako bych třeba řekl o Camusovi, že z důvodu jestli se nepletu jeho levicového přesvědčení jeho knížky jsou k ničemu. Trollové si jaksi neuvědomují, že téměř všichni spisovatelé jsou asi levicoví. Ted mě nenapadá ani jeden, který by byl snad pravicový - že by Galsworthy? nebo Fitgerald? Všechna povedená díla jsou levicová: Tolstoj, John Steinbeck, Feuchtwanger, E. M. Remarque, G. d. Maupassant, Dickens atd. Ale promiňte, jak jsem podotkl, nejsem pořádně vzdělán, takže to berte jako neotesaný názor. Nemohu také pochopit, jak může někdo po tom, co se dozví jenom zde a má možnost ještě jinde na internetu - hájit USA a přitom napsat ještě něco přiblblého o Rusech, když o nich není vůbec řeč. Asi bych ten svět chtěl příliš podle mého gusta - co se dá dělat, on podle mého gusta vůbec není. Nejhorší je to, že si myslím, že to je ještě horší než za komunistů. Ti měli alespoň v popisu práce starat se o lidi, tak se na to nemohli zcela vykašlat. Kapitalisté hrdě /panečku, to je doba!/ prohlásili, že zájem jednotlivce je na prvním místě. A tečka. No nic, již dále nefilosofuji. Jinak díky za Vaši odpověď, která je možná také ztrátou času - nikdo to už nečte, nikdo si to k srdci nevezme, nikoho to nepovznese /Poláci říkaji "zbuduje", což znamená tolik co "postavit" - rozuměj stejný vyznam jako ve slově postavit dům/.

   Vymazat
  3. 23:11

   Hlupáci, ale nejen oni si rádi nechají naočkovat doktriny zjednodušovatelů -
   že rozdíl mezi levicí a pravicí dnes už nedává smysl; že bolševismus (stalinismus, "komunismus") a nacismus je totéž, totiž "totalitarismus"; že demokracie je vůle většiny; že politika je panské huncútstvo; že za všechno mohou Židé (Chazaři) a pod.

   Pokud tomu nedokáží vzdorovat ani např. učitelé nebo jiní intelektuálové, bývá opravdu jedinou cestou přidržet se zdravého rozumu. Jenže, bohužel, zdravý rozum (instinkt) má své meze, a už na pochopení dnešního komplexního světa někdy opravdu nestačí.

   Ovšem to, že elitářství některých intelektuálů vyvolává antipatie a nedůvěru ke vzdělanosti jako takové, je banální a smutná pravda.

   Když už zmiňujete spisovatele: Děsivý konkrétní příklad dnešního postoje ke vzdělání zmínila kdysi Lenka Procházková: učila na Škvoreckého Literární akademii a zakrátko toho nechala, protože zjistila, že studenti, kteří se chtějí naučit psát, nemají potřebu číst - a nečtou.

   Vymazat