Reklama

.

.

pondělí 13. března 2017

Výsměch ze všech stran...Brněnský skeč...Zemanův trik...

Petr Hájek ,komentář
13.3. Protiproud
Víkendový politický kabaret sliboval konečně zábavu: Smích sice zněl, ale trochu zoufale. Jak prodat nekvalitní prášek Tři v jednom? Ponížení Poláci brzy srazí podpatky. Vítězný hrobník ČSSD. Nezklamal jen Zeman. Prezident se ukázal jako jeden z mála příčetných politiků naší země. Jeho oznámení, že se vyhne všem televizním či rozhlasovým diskusím s protikandidáty – které ještě ani nezná, takže to nelze pokládat za nic osobního – je jedinou svěží zprávou z tohoto jinak neskutečně nudného víkendového politického kabaretu.

Konec týdne sliboval palbu z těžké politické artilérie: Miloš Zeman měl sdělit, zda bude znovu kandidovat na prezidenta. Donald Tusk kandidoval na „prezidenta“ EU – i když žádná taková funkce neexistuje – a měl zjistit, zda je pro Merkelovou důležitější než celé Polsko. A Bohuslav Sobotka se měl na sjezdu dozvědět, zda je znovu kandidátem své strany na premiéra.

Dva (až tři) v jednom


Za normálních okolností by každá z těchto událostí stačila – pro toho, kdo ještě politiku sleduje – aby dostatečně zaujala. A byla by příležitostí pro možná i zajímavé analýzy a spekulace, k odhadům (a dohadům) jakže tedy náš život v nejbližší době bude vypadat. Trojice se však ukázala ne-událostmi, z nichž alespoň zábavností trochu povystrčil hlavu český prezident. Normalizační Ein Kessel Buntes v zoufalé repríze?

Jak se to vezme. Nakonec jsme se však přesto dozvěděli něco trochu překvapivého: Uprostřed otřásající se EU (po odchodu Británie a vítězství Donalda Trumpa) pokračuje arogance „majitelů Evropy“ se silou neztenčenou, ba právě naopak. Zvolna odumírající ČSSD se rozhodla následovat svého hrobaře do politického zapomnění, aniž by si alespoň položila otázku Být či nebýt. A Zeman předvedl, že nejen nemá konkurenci, ale má i na to, aby se neexistující konkurenci vysmál.

Takže součet jako z klamavých reklam na prací a mycí prostředky (které stejně jako potraviny nedosahují ani vzdáleně kvality těch prodávaných za naší západní hranicí): Dva (nebo možná i tři) v jednom. No nekupte to!

Výsměch ze všech stran


Abychom však nepřestřelili: Kabaret nepředvedl jenom Miloš Zeman, ale všichni jmenovaní. Rozdíl byl v tom, že pouze prezident tak učinil záměrně. Ti ostatní se nejen tvářili nesmírně vážně (jako že něco dělají), ale s obrovským úsilím se snažili klamat tělem. A protože tento obraz stejně nepřekvapivě dotvářela média (zatímco většina národa využila pěkného počasí a věnovala se užitečnějším činnostem), výsledek je k temnému popukání: Hrály se „světodějné“ kusy – ale nikoho, kromě režisérů, dramaturgů, herců a inspicientů – to nezajímalo.

Asi přece jen nejzajímavější bylo prostřední (bruselské) dějství: kmotr Donald (ten „náš“, jak říká bruselský lid, aby odlišil politickou euro-nulu od dolarové miliardy) byl znovu najmenován do svého postu „předsedy Evropské rady“ navzdory vetu, které mu vystavila jeho domovská země. A přestože na této úrovni se ještě formálně požaduje jednomyslnost, nikomu to nevadilo. „Prezidentem EU“ je Tusk – a basta!

Polská premiérka proto vzápětí vetovala také výsledky celého jednání – neboli by neměly platit. A ejhle – platí. Vetovaný Tusk (který tedy vlastně předsedou není) nazval závěrečný „dokument“ o jednání „svým“ - a přestože ho Polsko nepodepsalo, pokládá se všemi ostatními nadále za schválený. Žádný problém. Tato fraška byla proto nakonec docela poučná.

Poučení z krizového vývoje

Je jediný způsob, jak se vyhnout německému diktátu – imigrantskému, bezpečnostnímu, ekonomicko-imperiálnímu: prásknout do bot, jako to udělali Britové. Jenomže to už nikdy nebude tak jednoduché. A nejen pro to, že všechna podobná referenda jsou v EU od Brexitu „neformálně“ zakázána. I kdyby byla neformálně povolená, jejich případný „exitový“ výsledek prostě nevezme německo-francouzský Brusel na vědomí, nebo ho prohlásí za neplatný. A basta!

Mohli bychom se proto ptát, zda nejpoučnější naopak není postoj zbývajících tří zemí V4, které ostentativně nechali Polsko (jež právě V4 předsedá) na holičkách. Kdepak, tohle se naopak dalo čekat! Dokonce i od orbánovského Maďarska. Kdyby to bylo naopak, udělá to Polsko se stejnou chutí a cynismem svým „přátelům“ ze Střední Evropy. Ten, kdo platí, je přece Německo. Předseda vládnoucí strany PiS to sice může opakovat v nejdrsnějších výrocích o německé diktatuře v EU, ale to je také asi tak všechno, co může dělat.

Smích ze všech stran


Grzegorz Schetyna, šéf (Tuskovy) opoziční Občanské platformy (PO), s radostí konstatoval, že německým Bruselem nenáviděný PiS „narazil hlavou do zdi a bolest, kterou mu to způsobilo, nějaký čas potrvá". Pak ale s jistou obavou přece jen dodal, že „politici vládního PiS začnou dělat Evropě naschvály". Jako by to něčemu mohlo v diktatuře vadit.

Velmi pěkně to vyjádřil francouzský prezident Francois Hollande. „Vy máte své zásady, my ovšem máme strukturální fondy," vysmál se podle diplomatů premiérce Szydlové, když opakovala, že zvolení Tuska je porušením všech zásad. Polská odpověď, že se jí vysmívá prezident, kterému podle průzkumů důvěřují čtyři procenta veřejnosti v jeho vlastní zemi, byla už jen další variantou na kyselé hrozny.

Polsko prostě dostalo „přes ústa“ – a to způsobem, který je tak arogantní a ponižující, že to více nelze. A přesto se nic nestane. Brzy sklapne podpatky a koupí od Německa něco náhradou – a příště potopí zase nás, nebo Maďarsko. Formálně samozřejmě bude ještě nějaký čas „zlobit“, aby se neřeklo.

Kdeže je údajná polská hrdost? Tamtéž, co příslovečná „inspektorská zahrádka“ v Hrabalově Ostře sledovaných vlacích. Jestli tenhle šílený smích není dostatečně poučný pro všechny ostatní bruselské kolonie – pak už nikomu není pomoci.

Brněnský skeč

Proti téhle etudě je Sobotkovo brněnské sjezdové extempore nudnou peripetií. Zatímco „mediální odborníci“ se již mnoho dnů předháněli ve spekulacích o jeho možném „výstražném“ zvolení až ve druhém či třetím kole a výměně prvního (statutárního) místopředsedy Chovance za „odbojného“ šéfa poslanců ČSSD Tejce, samozřejmě se rovněž nestalo nic.

Karikatura na předsedu strany a premiéra vlády byla vysokou většinou (67%) ve své funkci potvrzena, stejně jako všichni místopředsedové, které od svých zachmuřených spolustraníků tento Merkelové podržtažka požadoval. Dokonce se mu podařilo téměř vymazat na sjezdu diskusi o podpoře Miloše Zemana v prezidentské kandidatuře. A to už je opravdu, co říci!

Strana prostě dala jasně najevo, že nemá vůbec žádnou chuť ještě se poprat o svou existenci. A tak bude spravedlivě v podzimních volbách „smáznuta“. Jako tečku za tím nudným dějstvím lze pokládat „průzkum“, který si vzápětí nechala udělat Česká televize (respektive uctivě jej zveřejnila až po skončení sjezdu), již nelze podezřívat z kritického postoje k Bohuslavu Sobotkovi.

Těmato očima proto čtěme, že Babišovo ANO má prý 32% preferencí, zatímco Sobotkova „jednotná ČSSD“ 15%. Dělme to „koeficientem lásky (k Sobotkovi) a nenávisti (k Babišovi)“ – a dostaneme zhruba realistický stav: ANO se pohybuje kolem pětatřiceti procent, ČSSD zápasí o deset procent.


Zemanův trik

Proto lze říci, že nejzábavnější byl přece jen prezident Zeman. Česká televize udělala z jeho hradního oznámení kandidatury zábavu už tím, že uskutečnila svůj první „přímý přenos“ pomocí kamery v telefonu. Soudruzi z Kavčích hor si jistě v tu chvíli připadali dostatečně „disidentsky“, jako jejich bratrské antitrumpovské televize typu CNN za oceánem. Vůbec je nenapadlo, že si tím jen zase o něco hlasitěji řekli o svou (povolební) likvidaci. Což je další dobrá zpráva.

Podstatné však bylo něco úplně jiného: Zeman se ukázal jako jeden z mála příčetných politiků naší země. Jeho oznámení, že se vyhne všem televizním či rozhlasovým diskusím s protikandidáty – které ještě ani nezná, takže to nelze pokládat za nic osobního – je jedinou svěží zprávou z tohoto jinak neskutečně nudného víkendového politického kabaretu.

Je to jasné, jak první stránka z politické učebnice: S kýmkoli by se objevil na obrazovce či v rádiu, „táhl“ by ho k sobě nahoru. Je to ovšem drtivá zpráva pro všechny Horáčky či Drahoše – nebo koho ještě Kavárna vygeneruje z klobouku.

Takže nakonec všechno dopadlo dobře. Pokud tedy jde o ten „prací prášek“ Tři v jednom – a jeho distributory.

Nás, diváky, by to mohlo přece jen vést k malému zamyšlení. Obávám se, že k tomu ale také nedojde. Koupíme většinově nakonec zase zboží, které bude sice nekvalitní, ale levné.

Nebo se mýlím? Málokdy bych si to přál více, než tentokrát.

15 komentářů :

 1. Vážený pane prezidente, vyhnete se všem diskusím s protikandidáty. Budou li oni chytří, budou vás ve svých diskusích ignorovat a nepotřebovat. Když se zaměří na to co je v politice, hospodaření státu třeba, s čím oni půjdou do voleb a budou vás naprosto ignorovat a nehodnotit, tak jste namydlenej. Vy půjdete ke křížku. Televize vám nějaký vzláštní prostor nedá a VY budete muset reagovat. Uvědomte si, že ze všech voličů, kteří vás volili, bylo minimum vašich příznivců, většina byla těch, kteří nemohli připustit aby vyhrál váš protikandidát ve druhém kole, nevzdělaný, hloupý a trapný šlechtický magor. Toto byl hlavní důvod vašeho úspěchu! Ani já nechtěl aby se po Hradě promenádovala v zastoupení první dámy děva lehkých mravů. Věřte, že našel li by se kandidát alespoň na vaši úrovni, budu volit jeho. Je zatím(!) vaší výhodou, že se takový neobjevil. S tím sebevědomím bych byl moc opatrný. S úctou váš nutný minulý volič.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mate tezky! Ja jsem volil Zemana az ve 2. kole, ze stejneho duvodu, jako vy ...jenze ...Noe byl taky ochlasta a netahlo a presto si jej Hospodin vybral. :-)

   Vymazat
  2. Není to brzo, abyste vydržel s dechem!

   Vymazat
  3. Lepší, než když bude pozdě...

   Vymazat
  4. To je naprosto neskutečný, abych byl slušný.
   Abych přeložil 17:37, Když se protikandidáti zaměří, tedy když naslibují, to co Zeman celé volební období dělal, t.j. když se zaměří na to co je v politice hospodaření státu třeba, tak je prý Zeman namydlenej. Něco tak pitomýho jsem už dlouho neslyšel. Takže když někdo něco před volbami slíbí, co stejně nemá v úmyslu nikdy splnit, je to lepší než když to Zeman celé volební období dělá a potom bude Zeman namydlenej. Jak říkal Werich, to je tak blbý, že to se bude určitě líbit. Gratuluji k primátu.

   Vymazat
  5. Velmi dobře napsáno v minulých volbách ve druhém jole skutečně šlo především o to,aby se prezidentem čechů,moravanů a slezanů nestal hloupý a nevzdělaný rakouský nedouk ohánějící se šlechtickým titulem,který je ale velmi pochybný vzhledem k tomu že byl adoptován to to navíc větví Schwarcenberků která pilně kolaborovala s němci.
   Tyto volby jsou ale rozdílné,protože ti rádoby protikandidáti Zemana které zatím vygenerovala kavárna a havloidi jsou
   kanditáti o kterých se nedá říci nic jiného,než že kde berou tu drzost.Tyto pochybné existence se stejn+ě pochybnou minulostí se navíc ani intelektem Zemanovi nemoho rovnat a proto zcela zjevně v této volbě druhé kolo nebude,protože Zeman téměř s jistotou vyhraje již v prvním kole.

   Vymazat
 2. Pobavil mne výrok francouzského prezidenta "vy máte zásady, my máme strukturální fondy", k čemuž lze zase kontrovat "my máme cizí banky ke znárodnění"...
  Soc. dem.: držme palce, aby si postavila svého kandidáta na prezidenta, aspoň v té "kvalitě", jako byl Dienstbier. To by ji bezpečně srazilo ve volbách parlamentních pod 1O%. Kdyby dostala ten nešťastný nápad postavit jako svého kandidáta Zemana, mohla by se nezaslouženě vyšplhat po jeho zádech až k 20 %.
  Zeman: pozor na rádoby pozitivní hodnocení. Jsou mířena často ke kotníkům s vypočítaným dehonestačním blátem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně to, předvádí 17:37.

   Vymazat
  2. 17:37 ať si předvádí co chce. Já volím pana Zemana.

   Vymazat
 3. Odchod z profláknuté EU je velice jednoduchý,jen
  se dotyční nesmí zabývat už předem prohrou.Což
  vlastně dělá i pan Petr Hájek.Nedostanete příspěvek,
  nám nedáte dotace,my znárodníme banky,věnované
  cizincům,vyvlastníme Veoliu-vodohospodářství a
  nakonec život půjde dál.Kromě různých omezení
  nám EU nic dobrého nepřinesla.Možná politikům,
  že měli možnost tunelovat dotace.Je to všechno
  zjednodušené,ale je to základ.Co uznávají či ne
  v Bruseli,je irelevantní.Za sebe prohlašuji,že
  jsem nepřítel! EU a podpořím každou akci,která by
  vedla k likvidace čtvrté říše.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom případě volte Okamuru nebo Alianci národních sil.

   Vymazat
  2. Petr Majevský souhlas já též

   Vymazat
  3. Velmi dobře pane Majevský!Odchodu z EU není vůbec třeba se bát ba naopak je to jedinou možností k záchraně suverenity a
   návratu prosperity našeho státu.Bát se o nějaké dodatace je nesmysl,protože jestliže náš průmysl a produkce vůbec nebude bržděna těmi neskutečnými hlupáky
   kteří si hrají na vedení EU a nebudeme zcela úmyslně sráženi na úroveň méněcenného slouhy,.velmi rychle se projeví pověstná šikovnost našeho národa a
   v evropě se opět prosadíme.Podmínkou a to
   rovněž souvisí s okamžitým odchodem z EU je,abychom si sen nenechali nalézt tu středověkou bandu,která nejen,že neutíká před válkou,ale stěhuje se cíleně do evropy s úmyslem ji vyžírat.Ani jeden z těchto imigrantů se nechce integrovat do naší společnosti,ale chce se zprvu nechat zadarmo živit a později ji ovládnout a opředělávat na islám,přičemž nepočítají ani s nějakým multikulturním soužitím,protože zvrácený islám jim ukládá
   něco jiného a chtějí nás vyhubit.Blbost
   tohoto středověkého uvažování lze vidět i
   v jeho krátkozrakosti,protože jestliže by
   národy které jsou vyspělejší a nejméně o 500 let v dějinách dál vyhubí,kdo bude tyb debily živit,když nic neumí.Za pár let tu bude středověk jako u nich doma.
   Je třeba EU okamžitě opustit,střežit hranice a ne courat s amíky tam kde nemáme co dělat a islám postavit mimo zákon a zakázat v ČR.

   Vymazat
 4. a nakonec se vynoři zdenda škromach se svym selfičkem tak jak on to nedokaže nikdo v celem vesmiru a přilehlych galaxiich zas budou vovčani klidně spat a rano šupitidupiti do hitrelmontovny a na hradě živijo živijo a zasbude v alejich nablito

  OdpovědětVymazat