Reklama

sobota 4. března 2017

Zbyněk Fiala: Chudí jsme skoro všichni

Zbyněk Fiala
4.3.2017 Vaše věc

Progresívní zdanění asi nebude tak špatný nápad, když se proti němu zvedá takový odpor v horních patrech. Nejlepší je argument- nic neměnit, všechno je v pořádku, protože máme málo chudých. Málo? Zdá se, že chudí v naší zemi nejsou jen ti, kdo nám všem vysvětlují, že chudí nejsme ani my ostatní.


Ó, jak hluboko jsem klesla, musí vzdychat Česká republika, když obnova progresívního zdanění přerůstá v jedno z hlavních volebních témat. Nejde snad o to, že by téma bylo ponižující. Je však trapné, když se tu musí s takovým nasazením prosazovat něco, co je banální součástí daňových systémů všech vyspělých zemí. Obzvláštním kouskem demagogie je pak tvrzení, že český daňový systém není asociální, neboť míra ohrožení chudobou je nejnižší z EU. Tak alespoň vyzněla anketa, kterou podnikly Novinky.cz.

Vzduje tedy také bitva o chudobu. Nebylo by lepší, kdyby se před volbami probíraly raději strategie, nějaký velký obraz, ve kterém se rýsuje budoucnost země? Svět se hrozně rychle mění. Jak si poradíme s trendy, jako je nástup umělé inteligence, decentralizace, rozklad stávajícího globalizačního rámce? Jenže na každém kroku do této budoucnosti se budeme přerážet o chudobu, kterou nikdo nechce vidět.

První údaj, který napoví, jaký je český vztah k sociální rovnosti, nabízí nahlédnutí do tabulek minimálních mezd. V čerstvé populární ročence Evropského statistického úřadu najdeme porovnání minimálních mezd se mzdami průměrnými. ČR byla roku 2014 v tomto srovnání v EU spolehlivě poslední. V Nizozemí nebo Belgii jsou minimální mzdy podstatně blíže průměru – my jsme nad 30 procenty, oni vysoko nad 40 procenty.

Lze to tlumočit tak, že česká ekonomická nadtřída (vlastníci, manažeři, úředníci, analytici, poslanci, všichni ti, kdo mají v této věci rozhodující slovo) je nejméně solidární z celé EU. To je také docela dobré měřítko míry asociálnosti v naší zemi. Už to je důvod, aby stát, jako obránce slabší smluvní strany, rozhodně zasáhl: dole přidával (zvyšoval minimální mzdu) a nahoře ubíral (zvyšoval progresivitu daní a její solidární příspěvek do redistributivního systému rozpočtů).

Bídologie, jak bych nazval vědu o chudobě, má dnes dokonalé nástroje, jak ohrožení chudobou vyjádřit, aniž by polekala tím, že se v tom někdo vyzná. V evropských tabulkách, porovnávajících podíl osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením, jsou zařazeny osoby, jejichž upravený disponibilní příjem je pod 60 procenty střední hodnoty v zemi (polovina obyvatel má víc, polovina míň). Obvykle uváděný údaj, že chudobou nebo sociálním vyloučením tak bylo v roce 2015 v České republice ohroženo 14,0 procenta osob, je oblíbeným způsobem, jak uchlácholit veřejnost.

Život ale není statistika. Za prvé jde o průměrné číslo, které analytici z centra pociťují přes poměry v Praze, kde je jen 10,6 procenta osob ohrožených chudobou (ve Středních Čechách dokonce jen 10,0 procent). Za druhé jde o výpočet, který se opírá o poměry v domácnosti, takže příjmy jednotlivce jsou v tom hodně nadsazeny. A nakonec je třeba uvážit, že v mezinárodním srovnání se zamotáme i do samotného základu, neboť takové statistiky se nepočítají v pevných korunách nebo v euro, ale v pohyblivém indikátoru parity kupní síly, závislém na domácí cenové hladině. Ten vykazuje české příjmy ve srovnání se zahraničím zhruba dvakrát větší, než by se jevily, kdybychom porovnávali skutečné příjmy podle kurzu ve směnárnách.

Podívejme se tedy na těch průměrných 14 procent podrobněji. Ošidnost průměrných příjmů je známá. Praha je plná bankéřů, manažerů, rentiérů a vyšších úředníků, Střední Čechy zase zdobí vedle automobilek také sídelní kaše zlatých klecí, kam přesouvají své rodiny milionáři, aby od nich měli pokoj, aspoň když sedí ráno a večer hodiny v autě. Tam se žije nad průměrné poměry.

Jinde v republice je to slabší. Evropské statistiky nepočítají s kraji, dělí Česko jen do sedmi regionů (NUTS 2), které jsou tedy větší. V Moravskoslezském regionu na vás vybafne chudoba hrozící pětině populace (21,7 procenta), podobně je tomu v regionu Severozápad (21,7). Neliší se tak třeba od regionů Španělska, země, která patří k nejtvrději postiženým finanční krizí. Ale sousední Poláci jsou na tom ještě hůř.

Řekli jsme dále, že se posuzuje příjem na člena domácnosti. V pozadí je celkem logická úvaha, že když se vaří pro tři, vyjde to levněji, než když se vaří třikrát pro jednoho. V domácnosti si tak žijeme, jako bychom měli příjem o něco vyšší. Statistika pak pracuje s tímto vyšším, přepočteným číslem.

Vedle toho lze bídu vyjádřit i jinak. Existují indikátory hmotné nouze, kdy mají lidé problémy s placením nájmu, trpí energetickou chudobou, neustojí menší nečekaný výdaj, nemohou si dopřát masitou stravu ani každý druhý den, i týden dovolené mimo domov je pro ně drahý nebo se musí obejit bez pračky, barevné televize nebo telefonu. Nemusí to být hned všechno najednou, ale pokud má někdo problém se čtyřmi z uvedených devíti položek, padá pod čáru. Pokud tedy jsou v Česku velké regiony, kde má pětina obyvatel tak zásadní existenční problémy, nelze nad tím mávnout rukou.

Když zkoušíme české chudé regiony porovnávat s EU, je tu otázka, co je bída v Evropě a co je bída u nás. Hranice bídy vyjádřená jen příjmově je v Česku pod 7 tisíci euro ročně. Nejsou to skutečná eura, jen přepočet podle parity kupní síly (PPI). Bere do úvahy domácí cenovou hladinu, tedy co lze v domácí zemi za ty peníze koupit.

Jaký má PPI vztah ke koruně? Zkusme to zjistit.

Mezinárodní měnový fond pracuje s dolary PPI. ČR tak měla podle tohoto zdroje roku 2015 HDP ve výši 32 759 přepočtených dolarů na obyvatele. Známe i údaj v korunách. Český statistický úřad uvádí pro stejný rok HDP na obyvatele v běžných cenách ve výši 432 006 korun. Přepočtený dolar nás tak vyjde na méně než 13,20 Kč. Průměrný hrubý domácí produkt 32 759 dolarů na osobu bychom tedy mohli brát vážně jen v případě, kdyby byl dolar za 13,20 Kč. Aspoň víte, co si přát.

Pokud nás zajímá i euro, můžeme vyjít z toho, že bylo v Česku – taky díky intervencím – o 11 procent dražší, takže by to dalo 14,62 korun na euro.

Skutečný dolar měl ve stejném roce podle ČNB průměrnou hodnotu 24,60 Kč, takže naše příjmy v PPI jsou nadsazeny s koeficientem 1,86, tedy skoro dvakrát. Máme-li je brát vážně, musíme je tedy vynásobit zlomkem 0,53, přes palec asi na polovinu.

Také když porovnáme životní úroveň v Německu, v PPI to dá 47 377 USD, vyjde nám, že máme dvě třetiny německé úrovně. Když však vezmeme do úvahy nadsazení PPI, musíme se smířit s jednou třetinou. Také průměrné hodinové pracovní náklady (mzdové i ty nemzdové, jak jsou stravenky, různé příspěvky zaměstnavatele, rekvalifikace apod.), které byly onoho roku podle ESA v ČR do 10 euro, byly v Německu více než třikrát vyšší, nad 30 euro.

PPI je tedy milosrdný závoj přes nevábnou realitu chudoby. Proto srovnání ve směnném kurzu s výjimkou HDP (běžné ceny přepočtené v kurzu) prakticky nenajdete. Ani přímý údaj o tom, kolik PPI činí. S trochou nadsázky lze říci, že mezinárodní statistiky tak dlouho pracovaly na srovnatelnosti údajů, až se staly dokonale nesrovnatelnými.

Není proto od věci porovnat taky průměrné hrubé mzdy, které najdeme v evropských statistikách. Průměrná roční mzda v Bulharsku činila 4 599 EUR, v Dánsku 56 299 EUR, v Německu 42 900 EUR a ve Španělsku 27 447 EUR, v ČR asi 12 378 EUR. Německá tedy byla 3,5 krát vyšší a blížila by se 100 tisíci korun měsíčně. Dánská průměrná mzda, tedy mzda v zemi s nejvyšší mírou zdanění v Evropě, by dosáhla dokonce téměř 130 tisíc korun měsíčně.

Abychom nebyli chudí v Německu, museli bychom mít příjmy nad 60 procenty jejich příjmového mediánu. Medián je něco jiného než průměr, kde sesypou všechny (i ty absurdně nejvyšší) mzdy do jednoho pytle, a pak se vydělí počtem vyplácených. Medián je střed, půlka bere víc, půlka míň. U nás je mediánová mzda asi 4,5 tisíce korun pod průměrnou mzdou, činí tedy jen asi 85 procent průměru.

Řekněme, že v Německu je to stejně. Kdo tedy nechce být považován za chudého a materiálně deprivovaného v Německu, měl by brát aspoň 60 procent z nějakých 85 tisíc měsíčně hrubého. Vyšlo mi to na 50 tisíc. A to je taky příjem, který byl nyní navržen jako podlaha progresívního zdanění. Mělo by se vztahovat na všechny, kdo jsou nad pásmem chudoby. Pod pásmem chudoby se bude zdanění snižovat.

Podle ČSSD by na tomto zdanění příjmů vydělalo 90 procent zaměstnanců. Beru to jako zprávu, že z německého pohledu je 90 procent českého obyvatelstva pod pásmem chudoby.

Zdá se, že chudí v naší zemi nejsou jen ti, kdo nám všem vysvětlují, že chudí nejsme ani my ostatní.

96 komentářů :

 1. Cesko je v prdeli

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČR již je Chazary v OSN evidována jako Céchia, republika zrušena. Céchia už je jen název korporátní parcely v Ojrosajuzu.

   Smazat
  2. Smutny, vid

   Smazat
  3. Jedinou cestu z chudoby navrhl oligarcha Babiš, když prohlásil na sjezdu své miliardářské družiny, že každý zaměstnanec by si měl na důchod našetři minimálně 3 miliony Kč, on si "našetřilů 30 miůliard !!

   Smazat
  4. V 50 letech má každý, kdo aspoň 25 let pracoval, na odvodech do soc. a zdrav. ty tři miliony v dnešních cenách. Potíž je v tom, že 20% občanů živí 80% těch zbylých.

   Smazat
 2. Panove, musim vam vysvetlit jaky druh chudoby mate pred sebou a nejlepe to jde vysvetlit cislami !

  Moje prvni vyplata v JAR byla R 40 tydne (R 160 mesicne.)

  V te dobe R 1 mel hodnotu US $ 2.80 to znamena, ze jsem mel US $ 448 mesicne a jeden US $ 1 bylo 36 rakouskych Shillinku. Mimo to jsem dostaval pridavky za praci v Bushi.

  V dnesni dobe skoro o 50 let pozdej US $ 1 = R 13.3
  (R = Rand = South African Currencies - mena) !

  Beloch duchodce v JAR ma mesicne v prepoctu na US $ 96 ! Zduraznuji mesicne ! Ale pouze kdyz nema dum !
  V pripade , ze ma dum, tak nedostane NIC !

  To aby jste vedeli co vam prinese INVAZE.
  Vam bude tak vyluxovana penezenka, ze budete stavat ve fronte na polevku, tak jak to delaji Boerove dnes.
  (Americti farmari jim posilaji jidlo.)

  Ale urcita vrstva ve vasem state nebude mit 4 milliony pracovniku, ale 10 millionu otroku.
  T.j. tak naplanovano ! Jste expendale (na utratu.)

  Nesvadejte to na kapitalismus ! B.J. Vorster, prime minister of South Africa byl take kapitalista, ale jemu to myslelo. V Berline a v Bruselu to nemysli nikomu.
  nick HONOLULU (pamatuji si vsechno)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je strasny

   Smazat
  2. 6:12 To US žrádlo co jim posílají by u nás nežrali ani prasata. Je to něco podobného co sem po vzoru velkého bratra posílají Poláci.
   Strčte si to víte kam? Tady EU zkurvila podnikatelské vztahy uplně vypatlanými dodacemi . Ať si pan president Zeman tvrdí co chce. Tato politika je zhoubná.
   A přispěvatel Honolulu je v ekonmickém zdělání na úrovni debility.
   Václav

   Smazat
  3. Ano, jsme chudí, a americký emigrant, který denně otravuje na českých diskuzích, vykazuje všechny příznaky chudého ducha - ba přímo zmrzačeného ducha. Kdy přestaneš otravovat Honolulu? ( Jiří Večereku z Floridy - ukončíš to někdy?)

   Smazat
  4. 18:44 A co je ti po tom grafomane denně obtěžující důchodce a čtenáře Nové republiky? To už má být to evropsky gay-porno-hodnotné vojenské zpravodajství hotový Ernste Röhme Chovancovo gestapa, admiráli Canalisi Sobotkovy duhové rozvědky a naposledy agente geneticky modifikovaného Monsanto Babiše?

   Smazat
  5. No samozřejmě blbec chycht a glyfosfát nemohou chybět. Je mně do toho všecko. Já jsem tady doma a jsem na českém webu.Platím daně v týhle zemi, a nejsem povinen číst na českým webu každý den přiblblý slinty emigranta, který odtud utekl. Utekl proto, že tady s námi nechtěl žít, ale dnes denně píše pitomý sračky na naše servery, a nemůže bez toho žít. Tak -od svých krajanů utekl, žít s nimi nechtěl, a teď nám bude tady denně mentorovat a psát hovadiny? Já nelezu drze na americkej web a neseru se do poměrů na Floridě. Amíci jsou fakt drzá verbež - pořád se serou do poměrů jiných států,"vměšujou se" a tenhle emigrant už tím taky načichl. Poturčenec horší Turka. A ty zavři zobák. Stejně kecáš jen urážky a nadávky - co ty jsi kdy napsal k článku? Jen články zneužíváš k útokům na ostatní - ty jsi ten poslední, kdo tady má do toho co žvanit - proč mně už ten emigrant vysloveně vadí. Zpočátku jsem ho bral, to ještě nebyl drzej jak filcka. Ale jak jsem četl ty jeho sprostý nadávky všem Čechům a na náš národ, tak to už je přes čáru. Jakou ty máš osobní hrdost a čest - že ti to nevadí? Alespoň jako ratlík?

   Smazat
  6. 20:16 Nebo co, redaktůrku, budeš čtenářům vyhrožovat smrtí jako předevčírem nebo si přát něčí smrt jako dnes? A ještě trochu rozveď, kam mě chceš dotáhnout, ono toho tvého vyhrožování emigrantům a důchodcům tady bylo málo?

   Anonymní4. března 2017 18:49
   Jsi placenej za to, abys nás tady strašil? Nejsi? Tak se na to laskavě vyprdni. Hůř bude tobě - klepne tě pepka, a už aby to bylo.

   Smazat
  7. 18:44 ja ctu Honolulu rad, ale ty jsi tu a zrejme i jinde zbytecny

   Smazat
  8. 19:57 ty nelezes na Americky weby protoze neumis jazyky, ani cestinu. Jsi nevzdelany zapecnik. Honolulu by tu chybel, ty vubec ne. Tebe neposlouchaj ani v hospode. Nechod sem.

   Smazat
 3. Jak je bohatá kultura a tradice, takový jsou i lidé.
  Slovanská Epopej je krásný příklad zmaru.
  I kdybychom každý měli na kontě miliardu,
  žijeme jako chudáci*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slovanskou Epopej nenávidí Chazaři jako např. homobuz cé Putna - to Chazaři baží ji zlikvidovat.

   Smazat
 4. 6:12...V te dobe mleko stalo 13 Centu a chleba stal 11 Centu, Pecene kure ve Fontane stalo 60 Centu, A gallon vina jake mel rad prime minister Vorster stalo R 3.40
  (R 1 = 100 centu.)

  (Vino se jmenovalo Grinbergr Steyn, ale znalci vina rikali , ze je to curani z opice. Oni LHALI !)

  V 70-tych letech Londyn a Pariz byla bila civilizovana mesta a my kluci z Hillbrow v johannesburgu jsme meli na to, aby jsme tam jezdili flamovat.

  Hillbow spadl ! Rand je bezcenny. Johannesburg je kriminalni popelnice a kolem Johannesburgu vyrostly SLUMS s plechu. Neni tam voda a elektrika a neni tam kanalizace.

  Za vlady B.J. Vorstra cernosi meli vodu a elektriku zdarma, samozrejme skoly a knihy take !

  To aby jste vedeli co se na vas zene. Myslete na to o volbach.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No nektere casti USA vypadaj taky tak

   Smazat
  2. A co se žene na Floridu Večereku? Neotravuj nás tady svejma kravinama. Co se na nás žene nebo nežene, po tom je tobě úplný hovno. Odprejskni a hotovo. Hleď si svýho floridskýho.

   Smazat
  3. honolulu dělá svoji práci dobře. Vypadá to,že nelže,protože nemá důvod.Já beru jeho názory vážně. Ví, co píše.

   Smazat
  4. 18:46 ja tu Honolulu chci, ale ty jsi zbytecny, zapecniku

   Smazat
 5. Etalon Blbosti Laudát ale u Rebeky Jílkové tvrdil, že chudí jsme byli všichni za "komunistické totality"

  OdpovědětSmazat
 6. Misto zitrejsiho zatracovani a nadavani, doporucuji sednou na letadlo a letet se tam podivat.
  Spojeni do Johannesburgu mate z Frankfurtu.
  Chudoba lame zelezo, a ta naplanovana pro vas, zlomi i vas.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 7. No to je dost, :-) Honolulu, ze si tu!
  Hd maskovan proti cenzorum

  OdpovědětSmazat
 8. Oprava EXPENDABLE (6:12) na obetovani, utraceni, pro vyssi zajmy. Ale ne vase.

  OdpovědětSmazat
 9. 6:44 - ja se sem, na NR nekdy nedostanu, a to jsem mel zde experta na computry - mladeho kluka , ktery rekl, ze je to brzdeno v Evrope.
  Ale me je to celkem jedno ! Jdu si schladit zahu na "demokratech", zde v Americe.
  (Kluk me rozesmal ! Chtel po me recept na madarsky gulas. On si to nejak popletl v zemepise.)
  nick HONOLULU - bye, bye, do zitrka.

  OdpovědětSmazat
 10. kto vie porovnať pomery v Česku a Slovensku ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A už jdi do hajzlu Večeru z Floridy - už toho bylo dost - těch kravin. A Blba Horní Dolní vem sebou.

   Smazat
  2. 18:47 Honolulu je zde vitan, ty zapecniku ne

   Smazat
 11. Odpovědi
  1. Jsi placenej za to, abys nás tady strašil? Nejsi? Tak se na to laskavě vyprdni. Hůř bude tobě - klepne tě pepka, a už aby to bylo.

   Smazat
  2. 18:49 ty optimisto, taky si cinkal klickama pro havla?
   No a pozor aby se ti nestalo to co prejes jinym
   Aby te to nekleplo zvenci

   Smazat
 12. Ještě k politice dotací z EU a panu presidentovi Zemanovi. Protože jsem přesvědčen, že pan president je inteligentní člověk který si nejen umí pamatovat co četl, ale i rozumí psanému textu tak jsem přesvědčen že musí účelově lhát, když obhajuje EU a její dodace.
  Václav Plzeň

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem si tím jist. A asi je nás docela dost. Snad jde o bezvýznamný zbytek onoho vytí s vlky a podstatné je že referendu bránit nehodlá. Děda.

   Smazat
  2. Ale pro jeho prosazení nehne ani prstem. T

   Smazat
  3. Jestli lže prezident Zeman na povel nevím.
   Že lže,je pravda.Pořád operuje 200 miliard
   dostáváme a jsme čistými příjemci.Protože
   je ekonomicky vzdělán,vědomě lže.Základní
   podmínka člensřtví v EU byla likvidace
   zemědělství,protože jsme byli naprosto
   soběstační v zabezpečení potravinami.Také
   likvidace zpracovatelského průmyslu byla
   podmínkou.Takže k příspěvku do pokladny
   EU je nutno připočítat výdaje na nákup
   potravin pochybné kvality v zemích EU.Tak
   se zrušily normy ČSN,protože byly v Evropě
   nejpřísnější a nemohly by země EU k nám
   vůbec nic dovážet.Kvalitativně na to vůbec
   neměly a jen česká hloupost dokázala za
   kvalitu vyměnit hezký obal a mizerný obsah.
   Z tohoto důvodu vydáváme za potraviny víc,
   než dostáváne na dotacích.Ekonom u tom
   musí něco vědět a lhát by neměl.Lhát těm,
   kteří si ho zvolili za prezidenta podle
   mne není vhodné!
   Petr Majevský

   Smazat
  4. A proč jsme tomu nezabránili včas pane Majevský? Všichni jsme viděli, kam se to všechno řítí hned po devadesátým, s tím utahováním opasků, a viděli jsme, že se tady politická verbež začíná chovat jako zžoldnéři v dobytém hradě, a o svěřený majetek pečují podle zásady - co můžeš urvat, urvi, a co nemůžeš urvat, zkurvi. Všichni jsme to viděli a opakovaně jsme tu samou verbež volili jako svoje politické zástupce. Ap proč? I na to mám odpověď. Protože každý zvonimírský hňup byl přesvědčen, že si urve taky, že si nějak pomůže k majetku, že zbohatne. Co tady se vynořilo šmejdů - dealerů, pouličních pojišťovacích zástupců a naháněčů lidí do letadlových her, prodavačů Herbalife, ( ti měli dokonce párty a různé ptlachy po hotelích) - zkrátka hodně moc lidí se snažilo si nějak nahrabat, a vůbec jim nepřekáželo chovat se jako verbež a podvodníci - jenže jim toho vyšlo hodně málo. Dnes vidí, že na zlodějny politických špiček a elit a dalšího ksindlu nikdo nemá - a teď se všechno najednou vidí, a ví, a teď se nadává. S křížkem po funuse. Jak za to může Zeman? Léta byl zašitej na Vysočině a čekal, až se národ vzpamatuje - nevzpamatoval.

   Smazat
  5. 18:57 A proč nám to cpeš grafomane nenávidící emigranty, staré lidi a čtenáře Nové republiky. Tvé prostředky jsou nepřijatelné a styl nezaměnitelný, používáš stále stejné estébácké likvidační praktiky gaunera.

   Smazat
  6. 19:40 - laskavě se uklidněte. V textu toho anonyma, co napadáte, nic podobného není. Nespletl jste se? Leo

   Smazat
  7. Z toho vzteklého, nenávistného, a omezeného hňupa 19.40 já si dělám jako z loňského sněhu. Když už nemá žádný názor k žádnému článku co kdy zde byly napsány, vstupuje přesto do diskuzí, jen aby napadal a urážel určité diskutující. Nejsem první koho napadá a uráží, ale teď si vybral mně, a jede po mně jako slepice po flusu. Musí se na někom alespoň odreagovat, když už není vzhledem ke své nulové inteligenci schopen se odreagovat věcným a relevantním názorem - na to nemá, na nadávky a urážky má. Nevadí mi, stejně jako mi nevadí, když na ulici ňafe pes.

   Smazat
  8. 20:05 Copak nehezkého nám ještě povíš, posrpnový a polistopadový normalizační mluvko, tohle všechno tě naučil Zelenka osobně nebo až kontráši na vládě?

   Smazat
  9. Pro nevychovance 20:11 - tedy se sprosťáci mažou a vy jste na řadě. Rychle se uklidněte, vezměte ty svoje kádrovácké nadávky veřejně zpět nebo si tu už moc nezadiskutujete!!! Taurus

   Smazat
  10. Neznám žádného Zelenku, a asi na rozdíl od tebe ani kontráše ve vládě, a nevím, proč bych zrovna tobě něco povídal. S bezvýznamnou žouželí, která nemá ani dost inteligence napsat nějaký názor na článek, a leze na diskuze jen za účelem výpadů proti ostatním, já se nebavím. Mohu diskutovat s kýmkoliv,kdo má názor - ne s blbci, kteří se na diskuzích producírují,a myslí si, že jsou významní a vtipní. Jsi ubožák.

   Smazat
  11. 20:17 Nebo co, redaktůrku, budeš čtenářům vyhrožovat smrtí jako předevčírem nebo si přát něčí smrt jako dnes?

   Anonymní4. března 2017 18:49
   Jsi placenej za to, abys nás tady strašil? Nejsi? Tak se na to laskavě vyprdni. Hůř bude tobě - klepne tě pepka, a už aby to bylo.

   Smazat
  12. 20:25 kopirujes, ty emigranty a duchodce nenavidici zapecniku
   Hur bude
   A bacha aby te nepostihlo to co prejes druhym

   Smazat
 13. Anonymní4. března 2017 8:19 vykašlem se na dotace a budem volit SPD

  OdpovědětSmazat
 14. Jak znám naše politiky, tak nejspíš daně zprogresivní, ale ne vcelku, ale v jednotlivých dostatečně úzkých příjmových skupinách.
  Tak, že v nejvyšší skupině bude jen Babiš, sám jediný. Vypočte se medián, a díky zaokrouhlení on spadne do spodní poloviny. Takže na dani něco ušetří. V horní polovině se daň zvedne, ale nikdo v ní nebude.

  Jenom doufám že NR nečtou a nebude je toto absurdní podezření skutečně inspirovat. Ale schopni i toho zdá se jsou. Děda.

  OdpovědětSmazat
 15. Je dost smutné, že je nutno zákonodárce přesvědčovat, že jsme už dost chudí, takže by mohli začít uvažovat, že stát by měly více financovat třídy, které mají stále rostoucí zisky.
  Bohužel i ta ČSSD tu sociálnost ztratila a hájí zájmy nejbohatších globalistů, jako ANO, TOP09 a i Lidovci. Celé volební období, nízkopříjmovou část populace, krok za krokem odírali. Nyní před volbami se budou předvádět, jak to myslí se svými občany upřímně. Samozřejmě, že po volbách z toho opět nic nesplní. P.K.

  OdpovědětSmazat
 16. Raději zavřete ty vaše nenažrané rypáky. Sedíte v teplíčku u počítačů s internetem a televizí, máte plný bachory, špičkové zdravotnictví zdarma.
  Jak si vůbec dovolujete žvanit takové hovadiny že "skoro všichni jsme chudí"? Ano, vy a tyto vaše kecy jste důkazem, že je naše společnost opravdu zdegenerovaná, rozežraná, spějící k zániku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní4. března 2017 12:23
   Tu chudost a bohatost je třeba posuzovat na úrovni doby. Nemůžete srovnávat význam slova chudoba, před např. padesáti, nebo sto lety a dnes. Je na ni třeba pohlížet, z hlediska objemu vytvářených zdrojů a jejich reálného dělení. Potom nemůžete dospět k těmto závěrům:
   „Ano, vy a tyto vaše kecy jste důkazem, že je naše společnost opravdu zdegenerovaná, rozežraná, spějící k zániku.“
   P.K.

   Smazat
  2. 13:10

   I v té vaší "úrovni doby" patříme dnes mezi cca 20% nejbohatších obyvatel planety. Pro Inda, Afričana... je váš "chudý" Čech zhýralý boháč který neví co by roupama. Takže o čem se to pořád snažíte blábolit?
   Zoufalci kteří se topí v závisti jako vy budou nespokojeni do té doby dokud bude mít jediný člověk na planetě o korunu více než vy.

   Smazat
  3. Anonymní4. března 2017 13:25
   Nejsme Indové, nejsme Afričané. Jsme Evropané. Svoji úroveň posuzujeme z vývoje naší oblasti. A v této oblasti si musíme udělat pořádek, jiný to za nás neudělá.
   Na Indech a Afričanech bohatly koloniální státy, naši západní přátelé. Z rabování těchto území si stavěly paláce a vydržovaly ozbrojené síly, na rabování dalších států. Na nich je historická odpovědnost, napravit tyto své činy. My můžeme pomoci, ale v žádném případě nemůžeme mít pocit viny. P.K.

   Smazat
  4. 13:35
   Nepíšu o žádném pocitu viny ani o potřebě napravování. Afričani jsou mi u zadku, množí se jak králíci a pracovat neumí, proto jsou chudí.

   Píšu o neuvěřitelné drzosti a ztrátě jakékoli soudnosti pokládat "skoro všechny Čechy" za chudé.
   Co byste musel všechno mít abyste se nepovažoval za chudého? 2x ročně zájed k moři, Superba a hezkou vilu? Co vám konkrétně chybí? To by mě zajímalo.

   Smazat
  5. Ve srovnání se všemi okolními sousedními státy jsou u nás nejnižší platy! A to všude! Ve výrobě, ve službách, na úřadech, v policii, u hasičů, u učitelů atd. atd. Tak si nech ty svoje mizerný kecy o " bohatství", ty chovanče jeden. Leo

   Smazat
  6. Anonymní4. března 2017 13:51
   „Co vám konkrétně chybí? To by mě zajímalo.“
   Konkrétně mi chybí taková vláda, takové zastoupení, o kterém bych si mohl myslet, že jedná v zájmu materiálního, intelektuálního i morálního vzestupu obyvatel a ne v zájmu několika kořistníků, od kterých za to poberou nezasloužené, zrádné prebendy. Nevadí mi tolik to jejich bohatství, jako spíše za jakou „práci“ ho získávají.
   Vrátíme-li se k reálu, tak mi např. vadí, že byla zrušena vlaková obslužnost okrajových částí republiky, neboť to bylo „neefektivní“ a každá jedna trať, si na sebe nevydělala. Za tuto „práci“ berou zodpovědní úředníci milionové roční platy, ale snižují kvalitu života v postižených částech země a zakládají na její ještě rychlejší snižování. Potom titíž úředníci přijdou s tím, že nám chybí rychlovlaky, které vybudujeme za částky, které by stačily ke krytí komfortní dopravní obslužnosti v celém rozsahu republiky, na století. Pro koho budou tyto rychlovlaky? Pro byznysmeny, aby se dostali pohodlně z Berlína do Vídně? Nemyslím si, že bychom je mít neměli, ale až poté, co bude zajištěna základní obslužnost pro všechny a ne na její úkor.
   Atd., atd. P.K.

   Smazat
  7. A mně chybí podmínky pro mladé lidi, aby si mohli pořídit byty za cenu, která je adekvátní, třeba za 12 platů jako já družstevní byt 3+1, za nenáviděného socialismu. Které svině dělají ceny bytů? Na co máme vlády, jednu za druhou, které neumí prosazovat zákony ku blahu lidu? jaký jsme to lid, že je nesmeteme? Co je to za hospodaření, když nám z dálav dovážejí mlíko a ovoce, jako bychom si je neuměli vypěstovat sami? Co se stalo s JZD? Proč jsme tak blbí a zbabělí? Teď ještě máme kanalizovat svoji frustraci nenáviděním migrantů, dalších ubožáckých figurek, místo abychom táhli na Strakovku a taky ovšem věděli, co dělat po defenestraci? Žižko, vrať se!

   Smazat
  8. 12.23 - dokonalý blb. Špičkové zdravotnictví? Města prodávají špitály šmejdům, protože "nemají peníze" na jejich provoz. Máme se jako prasata v žitě? Už jsi se zeptal jak se mají, třeba těch umrzajících bezdomovců na ulicích, kterých jsou za těch dvacet šest let hromady? Nebo těch sebevrahů, kteří nedokážou utáhnout postupné ( a potupné) vytlačování až na okraj společnosti, a taky jsou jich už deseti tisíce - ty nic takovýho nevidíš? Tak to jsi slepec s bílou holí? A počítače jsou podle tebe vrchol luxusu? Jsi ubohý hovado. Vzteklý a zlý. Máš radost z trápení druhých. Hajzle.

   Smazat
  9. 12:23- řada přede mnou ti uštědřila kopec nadávek. Já se bez nich obejdu, Takový výraz čeština totiž nemá, jaký si zasloužíš. Snad řeknu, že jsi provokatér. Určitě totiž víš, že to co se snažíš vydávat za bohatství, je ve skutečnosti obrovský, stále narůstající a nikdy nesplatitelný dluh. A odívej se kolem, dnes m.j. Novinky nás informují, že v Poldovce odstřelili komín. Prkotina, že, k čemu komín, když z fabriky už není nic. Před pár lety srovnali se zemí jak Lidice moderní cukrovar v Hrochově Týnci( http://www.zvedavec.org/komentare/2010/03/3584-zanik-cukrovaru-v-hrochove-tynci.htm) ,podobně lehly budovy OP Prostějov (?) a další a další. Zlatý poklad není k ničemu, tak ho ta na nikom nezávislá parta v Nár. bance vyměnila za nějaké papíry. Na závěr už jen toto :
   http://www.verejnydluh.cz/
   A teď zkus nějakou další demagogii! Q.

   Smazat
  10. 12:23 roztleskavas pro havlismus jako havloagent
   Polovina cechu ktere havlismus uvrhl do chudoby by ti nakopala cumak

   Smazat
 17. minimálna mzda na Slovensku - 435 € ročne teda 5220 - približne 11745 Kč
  2,50 € - hodinová 67,50 Kč koľko v Česku - takže železná opona stále funguje - a čo teraz - mali by ste sa znova zísť pod tým koňom na Václaváku a niečo vyštrngať ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Mazete, vy nr svine, budete brucet

   Smazat
 18. Můj šéf kdysi říkal: "Stojí to za h.v.o, a to to ještě chválím!". Za nějakou dobu to změnil na: "Kde jsou ty doby, kdy to stálo za h.v.o!". A dnes už to není legrace, je to tak. A bude hůř. Ty, anonymní provokatére, vyčítající nám ostatním teplíčko v "luxusu" se také dočkáš... Až ta invaze přijde sem, tak nezapomeň, že první jdou ti tzv. movití, tak se těš. Záměrně používám oznamovací způsob; neútočím nesmyslně na ty, co nechápou svoji duševní chudobu, plynoucí z nedostatku základního vzdělání (zejména v oblasti kompetencí občanských, tedy v projevování pozitivních citů v chování k jiným lidem a nást za svoje chování odpovědnost) . Tyto neurvalé jedince lze jen politovat...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Napsal jste to krásně, budu Vás odebírat. Je vidět, že jste odborně fundován, co říkáte na možnost, že havlodiní pravičácké hyeně 12:23, která patrně závidí i bezdomovcům lavičku, chybí část mozku odpovědná za lidskost?

   František Koukolík: O špatných lidech
   https://www.youtube.com/watch?v=u68WfG1srfk

   MUDr. Jan Hnízdil: krátký sestřih - „Hadi v oblecích, aneb když psychopat jde do práce.
   https://www.youtube.com/watch?v=ms2DDtXH9bs   Smazat
 19. Vy nemáte měsíční plat více než 50 tisíc?!

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2017/03/04/nevtip-na-tento-den-46/vystrizek-516/

  OdpovědětSmazat
 20. Je několik zákonitostí kapitalismu, které platí pořád: 1)Kapitalista má pořád málo, tedy žádný kapitalista, nebo jak jim dnes honosně říkají podnikatel, nikdy neřekne, tak vydělal jsem 10 milionů, to již nemůžu do smrti prožrat, ani rozumně utratit, takže mi to stačí. V žádném případě. Pořád je málo a jak říkají naší starší spoluobčané, s jídlem roste chuť. 2) Každý kapitalista, podnikatel, nenávidí tu spodní vrstvu, která u něj pracuje, nejraději by těmto lidem neplatil nic. 3) To co vyrobí pan kapitalista, neboli podnikatel, chce realizovat - prodat na trhu za nejvyšší možné ceny. 4) Protože jedno vylučuje druhé, tedy podnikatel nevyplácí svým pracovníkům nic, ale požaduje po nich aby si u něj vyrobené drahé zboží koupili za nejvyšší ceny. Proto kapitalista umně vymyslel bankovní nástroje, jako výhodné půjčky, hypotéky , úvěry, kterými zadluží lidi, které z duše nenávidí. 4) Když již jsou všichni zadlužení a dluhy již vyhnali všechny do chudoby, kapitalista, podnikatel má v rezervě řešení a tím je vyvolání války pod jakoukoliv záminkou s miliony až desítkami milionů mrtvých, ale kdo na tom vydělá na státních zakázkách z válečné výroby? No přece on kapitalista - podnikatel. 5) Historie se neustále opakuje, takže to výše uvedené již tady bylo a nyní se k tomu co už tady bylo a tedy k světové válce, přibližujeme pod záminkou, že nás někdo kdo zbrojí o 15 x míň, než státy NATO, ohrožuje. "Válka bude, za císaře kapitalistu a jeho rodinu".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trefné, ale co proti tomu.

   Smazat
  2. To, že kapitalismus je na konci s dechem je možno odvodit z několika skutečností :
   - úroková míra je více jak 9 let 0%,
   - přestože vždy byly peníze prostředkem směny, dnes jsou "zbožím" sami o sobě,
   - burzy jež nejsou prostředkem alokace kapitálu, ale fungují na principu letadla, aktéři spoléhají na neodůvodněný růst akcií stejně jako u pyramidové hry.
   Kapitalistické vlády převedly všechny dluhy bank na samotné státy a jejich zadlužení je nesplatitelné i při inflaci 10 %.

   Smazat
  3. Znicili jste komunisty, vymenili je za havlisty, sezerte si teda jedovate ovoce havlopuce

   Smazat
 21. Pozor ! Vsimnete si nahore prispevkare VACLAVA 8:13 !
  Jak agresivne me napadne a kdyz ja napadnu jeho, tak jsem nejen mazan, ale oni me i zablokuji.

  To je ten cesky smysl pro spravedlnost ! Ja pisi presne to co se stalo a on poukazuje na moji economickou DEBILITU, jako bych mel vliv na pad JAR.

  Take napadne americke farmare, kteri ze solidarity posilaji jidlo bilym Boerom do zdevastovane Afriky.

  (Oni tim stejnym jidlem zasobuji i americke obchody.)

  Vaclav 8:13 trpi agresivitou divokeho prasete a ja si to musim nechat libit, protoze cenzor zablokuje me a ne nikdy jeho.

  Ta obrovska nespravedlivost, agresivita a nicim nepodlozena nenavist, ktera je zde casto citit se vam jednou vrati.

  Ja bych vam rad vysvetlil jak se pasovali Randy z Afriky a jak banky a politici meli rozdilne cile.

  Jak padl Johannasburg a jak se zabavovali byty a domy.

  Jak nejmenovana skupina skupovala nemovitosti za 1/10 puvodni ceny a jake byly nasledky.

  Jak se chovala Australie a Kanada k bilym uprchlikum z JAR po padu bile vlady v Pretorii .

  Jak se to dela uchytit se v Americe ci Kanade, nebo v Australii a jak se chovala Evropa k uprchlikum z JAR.
  (Tim myslim Nemecko a Scandinavie.)

  Me to, ze se nemohu branit pripada horsi nez jakykoliv utok.
  At vam to vsechno vysvetli Vaclav (8:13)
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak vytvoř web a dej sem na něj jen link.
   Uznávám, že to bude složitější, než psaní jednoduchého komentáře, ale pokud to bude delší dílko, tak to možná zase vyjde lépe ve prospěch webu.

   Smazat
  2. HONOLULU.. ty neumis uvarit madarskej gulas ?
   Tak nejsi zadnej SVETLONOS !
   nick holonulu

   Smazat
  3. https://www.webnode.cz/

   A uvař guláš. Pořádnej, alespoň jako je boršč.

   Smazat
  4. A co tě popouzí, abys sem pořád lezl? Stejně píšeš jen kraviny, protože českým poměrům a problémům vůbec nerozumíš! Tak proč sem lezeš každý den- ty se nedokážeš zabavit něčím jiným na té tvé Floridě? Tak jak tam žiješ - asi moc dobře ne, když denně dřepíš celý den u počítače a skuhráš na český web emigrante prolhanej. Tak se vrať a můžeš tady s námi besedovat naživo. Psát denně kraviny přes moře - jsi duševní mrzák.

   Smazat
  5. 19:06 A proč nám to cpeš perferte nenávidící emigranty, staré lidi a čtenáře Nové republiky. Tvé prostředky jsou nepřijatelné a styl nezaměnitelný, používáš stále stejné estébácké likvidační praktiky gaunera.

   Smazat
  6. Tak sem nelez 19.46 - když ti až tak vadím a překážím? Já si můžu napsat co chci, zrovna jako to děláš ty - nevidím v tom žádný rozdíl. A tobě nejsem povinen zdůvodňovat, proč si myslím to, co si myslím - ty nejsi kompetentní na mně dorážet. Tvoje omezenost je ještě nepřijatelnější, a to, že do diskuzí vstupuješ nikoliv pro uplatnění nějakého názoru na článek, ale jen za účelem sprostých výpadů, je porušování pravidel diskuzí. Když na diskuzi kontaktuji verbálně emigranta, obtěžujícího zde denně pod hloupou přezdívkou Honolulu zatímco se jmenuje Jiří Večerek, exceluje na novinkách, ale momentálně je tam zablokován, a diskutující na NR má za hňupy, když si myslí, že ty jeho hloupé přezdívky ( ještě taky Horní Dolní, 007, Zarathustra a další) nerozpoznáme. Ale opakuji, tobě do toho není vůbec nic - s tebou nediskutuji a diskutovat ani nechci. Tak to laskavě respektuj a nenapadej mně. A přestaň hlavně s tím sprostým osočováním, že používám estébácké praktiky gaunera - gauner jsi ty, a dej pozor, abych tě nedotáhl někam, kde budeš muset vysvětlit jak jsi to myslel, a jaké moje praktiky máš na mysli. Prostě se na mně vykašli a pusť mně z hlavy, jestli to ovšem dokážeš.

   Smazat
  7. 20:16 Nebo co, redaktůrku, budeš čtenářům vyhrožovat smrtí jako předevčírem nebo si přát něčí smrt jako dnes? A trochu rozveď, kam mě chceš dotáhnout, ono toho tvého vyhrožování důchodcům a starým lidem tady bylo málo?

   Anonymní4. března 2017 18:49
   Jsi placenej za to, abys nás tady strašil? Nejsi? Tak se na to laskavě vyprdni. Hůř bude tobě - klepne tě pepka, a už aby to bylo.

   Smazat
  8. Honolulu, cesi nemaj smysl pro spravedlnost
   Nicmene si zde nr smradi diskriminaci emigrantu a senioru koleduji o pruser
   Zvyse vezeni

   Smazat
  9. 20:16 tak ty, zmrde, chces nekoho nekam vytahovat? Tak pojd, s vymlacenym mozkem z hlavy se nebudes muset bat pepky. A rychke se idetifikuj, at nemusis byt hledam
   O bedary se neboj, ty budou vymackany

   Smazat
 22. SPRAVEDLIVĚ odstupňované zdanění trochu pomůže lidem s nižšími příjmy.
  Ovšem ve "spravedlivém" kapitalismu ubohý miliardář dostane odpuštěny daně za zvětšení svého majetku (investice do jeho vlastního závodu) nebo dotace kvůli ztrátě na zisku (aby snad nezkrachoval).
  SPRAVEDLNOST? Tak to vypadá, že komouši této vzácné věci byli trochu blíže!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cinki cinki havlovi
   Tak uz mate co jste chteli
   S EU na vecne casy

   Smazat
 23. Krátce po poledni jsem přišla ze sekáče.Za 203 Kč jsem donesla: letní šatky na špagetových ramínkách, sandály na lýkovém klínku, bílé triko, bílou krajkovou halenku s dlouhými rukávy, sukni s šikmým lemem, moc pěknou a taky letní, černé dámské kalhoty jak na mě ušité+šifónovou halenku přesně takovou, jakou cpou katalogy za osm set kč. Sekáč Vše za 29,- zachovej nám , Bože. A tak si tu žijeme....největší radost mám z těch bot: vždycky jsem takové chtěla, ale min.450 za ně se mi zdálo moc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V popelnici je to jeste levnejsi

   Smazat
  2. V popelnici je to jeste levnejsi

   Smazat
 24. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 25. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 26. Timto s vami dnes KONCIM zaprcnici ! a ODCHAZIM
  na demokratickou inteligentni diskusi zde v U.S.A.
  Boze , boze !
  Zaplat panbu ze jsem katolik..

  Co tady bude napsano od ted jsem NENAPSAL
  ja !!!
  nick HOLONULU


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správně. A vypadni už napořád emigrantská sprostá prašivko. Hnusnej vlezlej američane.

   Smazat
  2. Myslíte, že to vydrží a nevrátí se? Vždyť grafománie a exhibicionismus jsou velmi těžké duševní deformace a velmi návykové. Schválně, že v neděli zase nějakou svou novou kravinu naklofe do klávesnice.

   Smazat
  3. Tohle už je vrchol křiváctví, pohoršovat se nad tím, že se honolulu urazil a nechal se vyprovokovat od skupiny nenávistných bestií, které vyhrožují smrtí čtenářům Nové republiky a zesměšňují skupiny obyvatel s režimu nepohodlnými názory, zejména emigranty a důchodce.

   Smazat
  4. 19:12 tahni ti, cesky zapecniku nudniku

   Smazat
 27. Kotlina se jmenuje Bundesrepublik Tschechisch.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl, je to protektorat tchetchei
   S protektorem Hermanem

   Smazat
 28. Článek používá pro argumenty matematické pojmy - průměr, median...
  Proto byla po plyšáku zrušena maturita z matematiky, protože by si mládež mohla tu propagandistickou lež sama odhalit. Proto sleduje i kdo chce povinnou maturitu a kdo ne, kdo chce ovládat...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.