Reklama

pátek 10. března 2017

Zero Day v CIA aneb Inspirace Orwellem

Stanislav Blaha
10. 3. 2017  e-republika

Trump dostal do ruky silnou kartu v jeho boji proti Deep state, což jsou represivní a zpravodajské státní struktury. Pro tyto složky destruující právní stát a demokracii v USA pod vedením bývalého prezidenta Obamy začal doopravdy Zero Day. Tak se hackerském slangu označuje prolomení operačního systému skrze kritickou chybu v logistice.


Wikileaks 7. 3. 2017 zveřejnily první soubor dokumentů CIA označený jako "Projekt Vault 7". Má to být doposud největší únik citlivých dokumentů ze zpravodajského prostředí. Obsahuje 8 761 souborů, které Wikileaks získaly od interního zdroje z vnitřní sítě "Centra pro kybernetické zpravodajství" (CCI - Center for Cyber Intelligence), jež je součástí ústředí CIA v Langley v americké Virginii. Odborníci, které tiskové agentury požádaly o vyjádření, označili dokumenty za věrohodné. Únik je podle nich skandální a způsobí americkým zpravodajským službám velké škody.

Některá zjištění Wikileaks

 • CIA má vlastní hackerský program, v němž je zapojeno více než pět tisíc lidí. Instrukce pro hackery šly např. na americký konzulát do Frankfurtu nad Mohanem. Podle Wikileaks je právě tam jedno z hackerských center, hackeři tam pracovali jako "techničtí poradci" pod diplomatickým krytím.
 • CIA nakoupila nebo sama vyvinula více než tisíc hackerských softwarových nástrojů, který poté použila k ovládnutí operačních systémů Android (používá ho většina světových výrobců mobilních telefonů), iOS (Apple) a Windows. Poté nad nimi ztratila kontrolu. Tyto škodlivé programy se pak dostaly do rukou "nezávislých" hackerů a rychle se šířily po celém světě.
 • CIA ve spolupráci s britskou zpravodajskou službou MI5 vyvinula software, které umožnilo přeměnit "chytré" televize od Samsungu na odposlouchávací zařízení. Televizní příjimač i po vypnutí nahrává všechny zvuky a po opětovném zapnutí je odešle zpravodajcům.
 • Od října 2014 se CIA snaží infikovat software palubních počítačů moderních automobilů. Cíl tohoto snažení nebyl určen, ale umíme si představit jeho využití k téměř nezjistitelným vraždám nepohodlných osob.
 • CIA vyvinula mnohostranný malware pokrývající Windows, Mac OS X, Solaris, Linux a další software používaný v počítačích a serverech.
 • Americké společností využívající "nové technologie" vedené obavou ze ztráty trhů přinutily Obamovu vládu ke slibu, že od roku 2010 bude průběžně zveřejňovat všechny díry v systémech, ale CIA porušila tyto závazky americké vlády. Mnohé z děr systému, které využívá CIA, jsou závažné, a některé z nich mohou být zneužity zahraničními rozvědkami nebo kybernetickými zločinci.
 • CIA si poradila s bezpečnostními systémy největších technologických firem a využívala slabin jejich přístrojů pro svoji špionážní práci. CIA vyvinula způsob, jak se do nich nabourat a maskovat se za ruské či čínské hackery.

Známý americký whistleblower Edward Snowden, který v roce 2013 poprvé upozornil na obrovský objem dat shromažďovaných americkými tajnými službami, vzkázal ze svého moskevského exilu, že dokumenty považuje za věrohodné. "Stále to ještě procházím. WikiLeaks tady ale nabízí velkou věc. Vypadá to autenticky," píše Snowden ve svém tweetu.

Samotná CIA odmítla s odkazem na své standardní postupy celou kauzu komentovat a říci, zda uniklé dokumenty považuje za věrohodné. Orwell napsal své romány jako varování. CIA je, pokud se informace od Wikileaks potvrdí, pojala jako návod. Návod, který nefunguje.


Závěr

Je obtížné pochopit, proč se to všechno dělo. Objem informací ke zpracování byl ohromný a smysl této špinavosti nejasný. Rozumné výsledky nejsou nikde vidět. Barack Obama jako "vrchní velitel světa" sice všechno věděl, ale stejně nic neudělal. A nakonec si šel zasurfovat s miliardářem Richardem Bransonem na jeho privátní ostrov a přitom udělal pár selfíček pro tisk. Podívejte se, co všechno může hackovat operativec CIA. A to tam nejsou mobily, které tvoří další sekci.
Zato současný prezident Trump má starosti, a to nemalé. Externí kontraktoři a firmy pracující pro CIA představují obrovský cedník, z nějž dolují data nejspíš všechny špionážní agentury světa, a to vše za peníze daňových poplatníků USA a EU. Amatérské Wikileaks musí být až na konci řady, ale i tak je jejich únik obrovský a bude naší mediální potravou pro další měsíce. Zatím bylo publikováno údajně pouhé jedno procento dat. CIA ale už teď v nezávislých médiích vypadá jako spolek paranoiků, který kompletně fízluje celou planetu, ale pak neví co dělat s daty, protože v tomto objemu nejdou rozumně vyhodnotit. A nakonec ztratí kontrolu nad vlastními fízlovacími nástroji, které teď může použít každý zločinec či idiot. Technicky vzato je to na zavření celého fízlovacího odboru (asi 4 tisíce lidí), jeho rozpuštění a tvrdou reorganizaci celé CIA a NSA. Prezident Trump jako velitel těchto silových složek se tím může elegantně zbavit svých nepřátel a ušetřit státu nemalé peníze.


Co to znamená v praxi? Nyní se asi bude lámat chleba v Kongresu ohledně vyšetřování údajných odposlechů Trumpova volebního týmu, které měl nařídit bývalý prezident Obama. Trump ho již veřejně obvinil. Z úniku Wikileaks je jasné, že zpravodajci mohli skrze mobily, počítače a jiná firemní zařízení fízlovat prakticky kohokoliv z jeho štábu. Jenže pokud to dělali a pokud jsou důkazy, pak tito lidé půjdou pod přísahou vypovídat před vyšetřovací komisí Kongresu. A pokud neřeknou jména těch, kteří jim příkazy dali, je to na 10 let kriminálu a případnou smrtelnou nehodu, až z basy vyjdou, pokud se tak vůbec stane. Takže vypovídat budou a starosti budou mít lidé z nejbližšího Obamova okruhu. Díky odhalením Wikileaks dostal Trump do ruky silnou kartu v jeho boji proti Deep state, což jsou represivní a zpravodajské státní struktury. Pro tyto složky destruující právní stát a demokracii v USA pod vedením bývalého prezidenta Obamy začal doopravdy Zero Day. Tak se hackerském slangu označuje prolomení operačního systému skrze kritickou chybu v logistice.


- - -


Zdroje:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Související články:

19 komentářů :

 1. USA chce vládnout na celém světe! CIA chce ovládat USA! Závěr: CIA chce vládnou celému světu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Světovládné ambice CIA??? Omyl. Pracovníkům CIA někdo velí. A velení tam dosadil zase jen někdo, komu velení skládá účty. Kdo to asi byl, když USA vládnou velké prachy???

   Smazat
  2. Maji tajny a neomezeny rozpocet.
   Ale je to porad dokola. vsechny vedomosti sveta jsou k jim k nicemu. Taky proto ze jsou nicemove.
   Dulezity je jak se informace pouziji...
   V poslednich 50 letech bezpecnostni a spionazni agentury a urady byly vzdy prekvapeny. Napr. zmenami v Rusku atd..
   Rusove vedeli vic nez vubec chteli.
   Hansen , Ames /oba absolutne u pramene a zdroje vseho/, a dalsi a tim to neskoncilo , protoze v USA za penize je vse k dostani.
   Muzeme srovnavat co PORIDI WIKILEAKS a provotridni kvality informaci , nic neni mozne prwed nimi utejit !! za par babek...
   A to je neuveritelne..
   Pres tisic vladnich uradu a pres tisic soukromych jen v USA...

   Smazat
  3. Trump zjistuje ,ze poradat souteze krasy je asi lehci. Nekolik lehcich devcat v plavkach , projdou s se kolem a vec je hotova soudci pak Vysoudi jednu ...
   Pokud pamet saha v Syrii makovice nerostou a posilat tam Usaky je zbytecne, sklizen nebude a tak se to nevyplati..Velikost Usa nebude. Mozna ostuda ,az jim nejakej teorista necekane vypali rybnik. Protoze CIA soutezi v urvani co nejvice penez od vlady/danovych poplatniku/ a bez plavek.
   A co jineho tam budou mimo prekazeni delat.
   Mozna poradat souteze krasy..
   Dostanou od Trumpa medajli.
   Jsem velmi zvedav jestli trimfalni chudak Trump se zmuze na to aby nekoho /tedy z tech co spachali zlociny/ da zavrit.
   Strach to zatim NEDOVOLUJE.
   A mlada devcata v plavkach to taky nejsou..

   Smazat
  4. Mel by porad nosit plavky aby se v TY HLUBOKY VLADE /DEEP GOVERMNMENT / NEUTOPIL.
   Protoze jestli ten existuje a existoval kdy , tak je to soubor prvotridnich zvrhlych IDIOTU !!
   jA BYCH SACHY S RUSEM NEHRAL. oVSEM BRZEZINSKI TO JE JINEJ mACHR.
   nACPALI uSACI DLE JEHO NAVODU tem Afganskym banditum desitky milionu.
   Je ovsem znam jeden fakt , se valka talibanu s nimi zacala, kdyz dva tamni gangy se masakrovali o maleho chlapecka , ktereho oblekali do divcich satu na ukojeni./Takovy zvrhlosti jsou tam bezny/. Taliban zasahl proti zrudnym odpornym pederastum . Rusove davno odtahli a mistni pak omlatili sachovnici nejen tomu B. ale cele USA o hlavu , coz prislo na pres 1 trilion dolaru..
   Ale jak je videt i figurky byly zdeformovane zrudy a kral/Karzaj/ se na sachovnicvi neobjevil , byla prilis zamestnan kradezemi vseho.Penez a zlata.
   Vi se ,ze nejmene dva vudci z tech nekolika skupin hrdlorezu byli KGB agenti..
   Agenti CIA tam byli zastoupeni v hojne mire a je i mozne ze se zvrhlosti zucastnovali a nebo aspon prihlizeli ovsem za statni penize..
   .Sachum zdar...

   Smazat
  5. Pro uplnost , sam orwell byl take udavac /informer/ a psal seznamy , ktere odevzdaval britskym spionaznim organizacim.
   Jista asi autorem neplanovana spojitost by tady byla...Mezi tim co delal nikoliv v tomto pripade co napsal, Orwell a co dela CIA.

   Smazat
 2. Kdepak udělali soudruzi z ciaaaaa chybu...

  OdpovědětSmazat
 3. Je rozdíl mezi chtěním a možnostmi.CIA by sice
  ráda vládla,ale nepřipustí to ani ti,v jejichž
  prospěch pracuje.Ti ji platí a musí držet pod
  kontrolou.Jinak by se mohli sami stát ovládanými.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 4. Vývody článku jsou příliš optimistické. Systém je velmi pevný a jak jsem se dnes dočetl, nejsolidárnější jsou ti, co na sebe něco vědí...

  OdpovědětSmazat
 5. Jo, jsme všichni na vodítku a všem je nasazován náhubek a těm nepolepšitelným se servíruje smrtelná autonehoda a chodcům kolaps pod koleny, obušky a tasery chránících pomahačů. Berte tuto pravou demokracii (podle gusta našeho užvaněného Kalouse) vážně! Ten český pronárod ne a ne se vzpamatovat, furt kecá o jakési pravdě, která vítězí, prostě blázni, už jste to snad někdy slyšeli, vy nadlidé té nejbáječnější euroatlantické civilizace? A kdo nám ze Zadní Evropy volá - kdopak to jen je: "Aˇt žijí černé prdy strýčka Brdy". A, toˇt velký Hermann sám, to jméno znám, Karl Hermann Frank, co nach Osten Drank, nyní Drank na prezidenta Böhmen und Mähren, kandidát kandidátů sám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je mu třeba rozbít tu buldočí hubu.....

   Smazat
 6. O důležitosti UTAJENÍ hovoří čerstvá zpráva z Floridy:

  "PALM BEACH, FL
  — Saying that the noisy group was really getting on his nerves, Mar-a-Lago country club member Walter Forsyth reportedly complained to the management Thursday about the obnoxious U.S. cabinet meeting seated at the next table.
  “I just wanted a nice, quiet dinner, but this rowdy table of high-ranking government officials keeps rudely shouting about classified policy initiatives,” said Forsyth, adding that more than a dozen raucous aides and advisors had pulled up chairs to a table that was clearly only meant to seat six.
  “I didn’t pay all this money in membership fees to have these insufferable officials barge in and take over the entire dining room with their piles of sensitive documents spread out everywhere like no one else is even here. I’m just trying to enjoy the prime rib, and they’re on their phones loudly talking to some foreign leader. This is the same disrespectful group, of course, that was yelling about North Korea in the spa.”
  At press time, a waiter was politely asking the party to take their conversation about the Iran nuclear deal into the bar area or the lobby."

  OdpovědětSmazat
 7. Vzhledem k tomu, že Donald Trump je jemná duše, byla v Bílém domě zřízena speciální jednotka k ochraně presidentovy duševní rovnováhy:

  "WASHINGTON
  — In an effort to respond to the vast and ever-changing dangers faced by the nation’s commander-in-chief, Secret Service administrators announced Wednesday the creation of an Emotional Protection Division to safeguard President Donald Trump’s psyche.
  The new unit’s three dozen agents, who have undergone rigorous training to prepare for their challenging role, will be charged with defending the 45th president’s psychological well-being around the clock, investigating foreign and domestic threats to his self-esteem and quickly intercepting any spoken or written criticisms before they can harm his pride.
  “After conducting a full review of the operational procedures available to us, it became clear that adding this new division was the only way to meet President Trump’s emotional security needs,” said Secret Service director Joseph Clancy, noting that the president’s detail is specially trained in assessing risks and minimizing any opportunity for him to feel insecure or belittled.
  “His psyche could be put in grave danger from unfavorable poll numbers or suddenly come under attack from a White House press corps heavily armed with uncomfortable questions.”
  “All of our agents stand ready to lay down their lives to ensure nothing can hurt President Trump’s feelings,” he added.
  According to officials, the Secret Service is reportedly conducting careful background checks on White House visitors to look for any red flags, such as A-list celebrities who might choose to decline a photo op with Trump. The department has also instituted measures to screen the president’s mail for messages that do not reinforce his belief in his own superiority, and to sweep any room before he enters to remove high-risk copies of The New York Times and The Washington Post.
  High-ranking agency sources told reporters that their tireless efforts have already made the president’s psyche significantly more secure. In particular, they cited occasions in which agents have shielded Trump against credible attempts on his vanity, saying they have kept him away from photographs on the internet in which he appears in an unflattering light and from news reports indicating that some television programs have garnered higher ratings simply by mocking him.
  “We’ve already had one really close call,” said Clancy, citing an incident in which a member of the Secret Service jumped directly in front of Trump to prevent him from seeing primetime news coverage of massive rallies held to protest his administration. “But the moment we detected a risk, a few brave agents rushed in to surround the president and place their hands over his ears, safely ushering him into his motorcade before he could hear more than a few words of criticism.”
  “The president was then immediately taken to a secure location where he was evaluated for any injury to his self-importance,” Clancy continued.
  While acknowledging the assignment’s significance, several agents bemoaned the difficulty of keeping a vigilant eye upon the constantly evolving risks to Trump’s feelings, observing that whenever the president travels, the Secret Service must vet his destination days or even weeks in advance to ensure it is free of anything that could pose any risk of offense.
  “It’s incredibly demanding work because his ego is such a big target,” said Roger Mercer, 36, an agent in the Emotional Protection Division. “There are new threats emerging every hour, and if even one of them gets through to him—really gets through to him—it’s all over.”
  “I can already tell the next four years are going to be the hardest of my career,” he added."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady jste na českém webu. Překládejte, pište česky nebo nepište vůbec.
   Pavel p

   Smazat
  2. Anonymní 11.března 2017 12:06
   Povykujete tu zbytečně, protože Vy byste tomu pravděpodobně nerozuměl ani v češtině.

   Smazat
 8. No, já jsem z výše uvedeného článku vyvodil zejména závěr, že jen naprostí idioti jsou ochotni věřit kecům o ruském ovlivňování voleb v USA a ruských hackrech. A že těch idiotů bylo a stále je plno...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní10. března 2017 21:20 jo přesně tak

   Smazat
  2. Anonymní 10.března 2017 21:20

   Jenom je dost smutné, že k těm idiotům zjevně patří i americký president.

   Smazat
  3. 21:20

   Ty tzv. "kecy" bere vážně i "Atlantic Council", jehož předseda, mormon Jon Huntsman, bude americkým velvyslancem v Moskvě.

   Takže nepochybíte, budete-li si jejich názorů - mj. na NATO a EU - všímat:
   http://www.atlanticcouncil.org/

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.