Reklama

úterý 7. března 2017

Znárodnění jako lakmusový papírek


Znárodnění podniků ukrajinských oligarchů, které provedlo vedení Doněcké lidové republiky v reakci na blokádu dopravních tras kyjevskými nacionalisty, budí vášně nejen na Ukrajině, ale také v Rusku. Přinášíme pohled ruského bloggera Alexandra Rogerse. 


Se zadostiučiněním a potěšením sleduji už několikátý den hysterii v médiích a na sociálních sítích vyvolanou znárodněním firem oligarchů v Doněcké lidové republice. Zaprvé jde o krach celé ideologie Majdanu. Majdan byl totiž z velké části postaven na antioligarchických heslech a nakonec získala oligarchie na Ukrajině mnohem větší moc, než měla do Majdanu – a znárodnění probíhá v nenáviděné Novorossiji.

Zadruhé tím Porošenkův režim přichází o víc než miliardu amerických dolarů v devizových příjmech, které mu teď budou chybět na válku proti Donbasu.

Hysterie rozpoutaná zejména kolem znárodnění DTEK (Doněcký palivový a energetický komplex – největší palivový a energetický holding Ukrajiny zabývající se těžbou ropy, plynu, uhlí a výrobou elektrické energie a tepla) a Metinvestu (další holding těžebních, metalurgických a obchodních firem s mezinárodní účastí) svedla dohromady ukrajinské nacionalisty a opoziční blok a odhalila tak jejich skutečnou podstatu.

Stejný původ má i hysterie některých veřejně známých postav, které také začaly hlasitě vykřikovat, že „znárodnění – to je zlo“.

A tak se podívejme, jaké argumenty vlastně mají odpůrci znárodnění:

- žádná z lidových republik nenajde trhy pro odbyt svých výrobků;

- stát není efektivním vlastníkem (z ČR známe „stát je špatným hospodářem“).

Co se týká odbytu, dá se takovým tvrzením vzhledem k čerstvým zkušenostem jen těžko věřit. Jestliže Porošenkův režim může nakupovat ruský plyn z evropských zemí jako plyn „evropský“, nebo pokud může Bělorusko prodávat kiwi „Made in Bělorusko“, proč by například Jižní Osetie nemohla najednou navýšit prodej výrobků ze svých metalurgických podniků? Cože, vy jste neslyšeli o rozvinuté metalurgii v Jižní Osetii? Já jsem zase nic neslyšel o pěstování kiwi u Minska. A vidíte – kiwi vypěstované právě tam se prodává po celém Rusku – a vše je v pořádku. Stejně tak jablka, banány a ledacos dalšího.

Mimochodem jsem přesvědčen, že ani Lukašenko se nebude bránit tomu, aby prodal nějaké to uhlí z „běloruských šachet“ kterémukoli zájemci. Pokud by snad došlo na prokazování původu zboží, je tu další možnost, že metalurgická produkce Donbasu se bude prodávat na vnitřním trhu Ruska a obdobné ruské výrobky se postěhují na ty trhy, kde se až dosud prodávala produkce Metinvestu.

„Chytrák si vždycky poradí“, aneb Každý problém se dá snadno vyřešit, pokud je politická vůle a alespoň minimální znalost toho, jak to ve světě funguje.

A pokud by snad nebyla možná přeprava produkce přes Mariupol, pak stále ještě existuje univerzální námořní přístav v Rostově na Donu. Doprava už není žádný velký problém.

To spíš hutě a železárny v Dněpropetrovské oblasti budou těžko hledat zájemce o svoji surovinu. Ale o tom se z nějakého důvodu nikdo z odpůrců znárodnění nezmiňuje.

Jak vidíme, je první z argumentů odpůrců znárodnění neudržitelný. A s druhým to není o nic lepší.

Pohádkami o „efektivním soukromém majiteli“ jsme krmeni už víc než 25 let. Ve skutečnosti vznikly tyto pohádky jen proto, aby sovětský lid mohl být okraden během zločinné a loupeživé privatizace. Žádný reálný důvod ani obsah tyto báchorky nemají.

Vyprávějte něco o „neefektivnosti státu jako vlastníka“ Číňanům! Vsadím se, že pokaždé, když někdo vypravuje tenhle nesmysl, se někde daleko v Číně Si Ťin-pching rozpláče (smíchy). Pro představu vám doporučuji zajít si na blog Ruslana Karmanova, který žije a pracuje v Číně. O čínské ekonomice se tam dozvíte mnoho zajímavého.

Mohli bychom si také povídat o „neefektivnosti“ Gazpromu, Rosněfti, Rosatomu, Roskosmosu apod.

A řeči o „neefektivnosti státu“, které se najednou objevily v posledních dnech, nám všem vlastně znovu ukázaly, „kdo je kdo“. Kdo je takovým malým Achmetovem a kdo z „mediálních expertů“ od něj dostává „obálky“. To ale bylo zřejmé už dříve a nejsou k tomu zapotřebí další důkazy.

Hysterie dělá oligarchům radost.
 

Alexandr Rogers


Překlad: mbi, Eurasia24.cz


14 komentářů :

 1. Stát je skutečně špatný hospodář.Jeho vedení do
  čela podniků staví své kamarádíčky a dělí se s
  nimi o zisk podniků.Komouši také dělali ze ševců
  ředitele např.strojnických továren.AŽ přišli na
  to,že dělají blbost.Začali tzv.dělnické kádry
  nahrazovat postupně vzdělanějšími,kteří studovali
  technické obory.Po převratě zase byli nahrazováni
  těmi kamarádíčky.Klaus totiž potřeboval důkaz,
  že je stát špatný hospodář.Tak se do zahraničních
  rukou dostaly strategické podniky,jako je třeba
  vodárenství a Klaus hned měl svůj důkaz.Co si
  voliči vybírají,to mají!Pozdější nářky už nejsou
  k ničemu.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podíval bych se např. na Budvar.

   Smazat
  2. Pane Majevský, myslíte si že dnes jsou vlastníci firem samí doktoři a pokud jo, kolik jich poctivě svůj titul vystudovalo? Dnes jsou do vedení firem pokud je vlastník šmelinář nebo lopata dosazováni zase největší řiťolezové s titulem, o které by si nikdo ani kolo nepopřel. Stačí jim k tomu umět jen fajfkovat body a poslušně klanět.

   Smazat
  3. 22:17 Stát není špatný hospodář, to je účelová a nesmyslná lež. Samozřejmě pokud mluvíme o velkých firmách, ne o nějaké živnosti nebo eseróčku. Vedení velkých podniků jsou zaměstnanci a ti musí být stejně profesionální a stejně odměňovaní podle výsledků jak u soukromých, tak u státních podniků. Hlavní rozdíl je v tom, kam jdou zisky, komu slouží, kdo o nich rozhoduje.

   Smazat
  4. To, že "komouši" nahradili dělnické kádry "socialistickou" inteligencí se ukázalo jako tragická chyba. Tato inteligence (s rudou knížkou v kapse) se jako jedna z prvních loupežníků chopila privatizační zlodějny. Ukažte mi někdo jednoho dělníka mezi těmi privatizátory. Samí parazitičtí nemakačenkové. Diktatura proletariátu? Možná pár let po revoluci. Pak nastoupila diktatura byrokracie vedená tou "inteligencí" a dnes s veškerou tvrdostí diktatura kapitálu.

   Smazat
  5. Moc vtipná vaše poznámka není. To nebylo inteligencí, jak tu pohrdavě píšete, ale masakrem v KSČ za normalizace. Pak už je v KSČ zůstali kariéristé a pitomci. Proto to tak dopadlo.

   Smazat
  6. Chlapci na Donbasu udělali jedinou možnou správnou věc. Výrobní prostředky patří těm, co je vytvořili a používají je ku prospěchu všech lidí.

   Smazat
 2. Že stát nemůže být efektivní vlastník je pouhopouhé náboženství příživníků, kterému dává Čína zřetelně na prdel a za to ji patří nehynoucí sláva a zásluha o osud lidstva. Je těžké udělat z nosatého parchanta Číňana, aby jim to tam zevnitř kurvil svojí morálkou malých vzájemných soukromých obchůdků a dokazoval tím "pravdivost" parazitické lži!!! A pokud se najde takový Číňan, po ho čeká kulka a plastifikace. Alespoň je pak užitečný jako anatomická pomůcka pro budoucí lékaře. Nevím,co je nehumánní na smrti parazita který svou nanažraností působí smrt chudákům bez práce, kteří svoji bezvýchodnou sociální situaci řeší často sebevraždou. Kde jsou "demokratické" statistiky sebevražd lidí v bezvýchodné sociální situaci. Kdo řeší tyto novodobé "Palachy"??? Proč mlčí chátra Charta???

  OdpovědětSmazat
 3. 22:17 myslím, že se mýlíte. Řada těch dělnických kádrů postavila po válce republiku na nohy.Bohužel tenkrát, jako i dnes se jim pletli do práce žvanilové. Vezměte kosmický výzkum USA. Jak složitý systém plánování,kádrů atd.Těch politiků je tam pomálu, jen pní základní směrování. Totéž dělají komunisté v číně a kombinují úsilí státních i soukromých firem a jdou dopředu.A co my. Co bylo za komančů dobré jsme díky těm blbům v 89. zničili,hloupě se domnívajíce, že to západní je pouze dobré. Kde jsme dnes? .... v p...li!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:45 řekl bych, demagogie. Takže kulturní vrcholy v dostatečně známé historii lidstva byly dány rasově? Nebo něčím jiným? Hádej 0:45, hádej nebo raději, přemýšlej alespoň trochu

   Smazat
  2. Veď ho nechaj, len ťahá šichtu, síce za pár chechtákov. Ale čo iné mu zostáva, veď nič iné robiť nevie.

   Smazat
  3. Kluk četl Main kamf a teďka blázní ? Nové ideje velkonemecka v podání EU. Už jednou dostali na prdel, chťejí zas ?

   Smazat
 4. STÁT JE ŠPATNÝM HOSPODÁŘEM? PROTO NYNÍ KDYŽ NA STÁTNÍM HOSPODAŘÍ SOUKROMNÍCI, TAK TONE V DLUZÍCH STÁT I OBČANÉ.
  Naopak mám za to, že je znovu nutné provést znárodnění národu ukradeného finančního komplexu - tj. bank a pojišťoven. Za tzv. socialismu stát měl rozpočty a finance v přebytku - dnes tone v dluzích. Zahraniční obchod byl v přebytku. Občanské zadlužení bylo setinové oproti dnešnímu a přitom počet půjček na výstavbu bytů a domů bylo více než dnes. Nebyli nezaměstnaní, nebyli bezdomovci, lidé nespávali pod mosty a v kanálech, nebyly "ženy samoživitelky" ani děti ulice, nebyl invalidní národ. Pro děti byly jesle a školky, zaměstnanost žen nebyla propadákem, jako dnes. Zdravotnictví včetně léků bylo bezplatné - bez "doplatků", ve školství byla rovnost dětí, všechny měly na oběd i lyžařský zájezd.... Tak nevím, v čem byl ten stát až tak špatným hospodářem? A to jsme si tenkrát vystačili bez grandiózních (famózních) finančních injekcí, jaké máme dnes, když za 1 Euro putující k nám odejde 5 EURO na bájný Západ. Překonávali jsme sankční a diskriminační obchodní válku euroatlantické civilizace, vedenou proti nám. Ano, nestačili jsme ve zbrojení, v tom nás vždy, jako i dnes, Západ překonával desetinásobně. Ale neměli jsme v oblibě války, byli jsme prostě zbabělci před západními hrdiny, kteří dokázali za jeden nálet zmasakrovat i více jak 150 tisíc civilistů. Nesdíleli jsme ani nadšení Západu pro zabíjení atomovými bombami. Ba dokonce jsme se odporně ohrazovali - společně se Západní avantgardou - proti těm dokonalým militaristům odporným mírovým hnutím - fuj tajbl - každý hrdina Západu si odplivl při pohledu na Holubici míru Pabla Picassa. Tak ten náš stát byl odporný. Chválabohu, že jsme nyní zřídili ÚSTRK, který tone v přemíře práce, aby svými vědeckými smyšlenkami či fantasmagoriemi dokázal, jak byl ten socík špatný hospodář a na lidi zlý vydřiduch. Dnešní kati-exekutoři, to je pro národ dlužníků úplná balada.

  OdpovědětSmazat
 5. I debata o státním vlastnictví se může zvrhnout v propagaci Němce-nadčlověka. Já vidím Němce jako poslušné stádo, které v zájmu své rasy zabijí a zdokonaluje zabíjení kohokoli. "Žádný jiný národ na světě nepovažuje válku a zabíjení za hlavní nástroj prosazení svých zájmů." Německo posunulo protestanství, zatímco Čechy třicetiletá válka (po válce zbylo v Čechách ze 3 miliónu obyvatel sotva 800 000) a následné německá rekatolizace ("Ryze česká jména německých obcí : Černovír, Oldřichovice, Dobrouč, Knapovec, Skuhrov, Ostrov, Rybník, Třebovice, Lukava, Třešňovec, Čenkovice atd. zřejmě ukazují, že původní obyvatelstvo bylo české , které během třicetileté války buď se vystěhovalo nebo jinak zahynulo a že tyto obce po válce během 17. století Němci zalidněny byly.") vrátila Čechy o 200 let zpět a na dalších 200 let zastavila.
  Privatizace přírodních zdrojů (vody, půdy, nerostného bohatství), energie byl největší zločin na naší zemi.
  bv

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.