Reklama

sobota 29. dubna 2017

Akce „Georgievská stužka“ proběhne v 90 státech světa i v ČR


29. 4. 2017
Celosvětová akce „Georgievská stužka“ (Svatojiřská) byla letos zahájena 24. dubna a bude probíhat až do 9. května. Poprvé se přivazování stužky uskutečnilo v Rusku v roce 2005 a od té doby se stalo tradicí. Pro miliony lidí je georgievská stužka symbolem paměti a vzpomínky - spojení pokolení a vojenské slávy zde.

Dnes je pro mnohé ctí pokračovat v této vzniklé tradici, která se stala mezinárodní a rok od roku větší a populárnější. Velký zájem je nejen v Rusku a v bývalých zemích Sovětského svazu, ale také v Evropě. Tradičně největší akce probíhají v Srbsku, Bulharsku, Německu, Itálii, Slovensku a Řecku. Zájem projevili také ve Vietnamu, Izraeli, Indii, Číně a v mnoha dalších zemích. Velká akce je tento rok plánovaná ve Washingtonu a v New Yorku. Také se připojila Kanada. V Latinské Americe zase Argentina, Brazílie, Nikaragua i Kuba. A poprvé i Afghanistan, Makedonie a Černá Hora.

Specifikem letošní akce je anketa o historii georgievské stužky, kterou budou provádět dobrovolníci. Jestliže lidé nebudou znát odpovědi na otázky, tak obdrží letáček, na kterém je na jedné straně historie vzniku georgievské stužky a na druhé je popsán způsob, jak správně stužku nosit.

Historicky patří tato stuha Řádu svatého Georgije (Řád sv. Jiří), který byl založen carevnou Kateřinou Velikou. Řády s černo-oranžovou stuhou byly vyznamenávány tisíce hrdinů Vlastenecké války roku 1812 i První světové války. V roce 1943 se georgievské barvy staly barvami vojenského Řádu Slávy – vyznamenání za statečnost, které dostal více než milion vojáků.

V České republice s k akci poprvé připojil v roce 2015 Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska. Letos Ceorgijevskou stužku podporuje také České mírové fórum. Rozdávání stužek proběhne i v rámci pochodu Nesmrtelný pluk v Praze dne 8. 5. 2017.

Akce "georgievská stužka" v Ústí nad Labem


Irena Dzjubová, Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska, www.kazaki.cz
Vladimíra Vítová, České mírové fórum, www.ceskemiroveforum.com

17 komentářů :

 1. Ano,tak to má byť!

  OdpovědětSmazat
 2. všichni jsme Putinovy agenti xenofobové populisté extrémisté jen ta vlastizrádná menšina je v právu a má pravdu a lásku

  OdpovědětSmazat
 3. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nazorove-ghetto-CT-Kdo-neprisaha-na-Brusel-vitani-uprchliku-a-Hillary-s-Angelou-je-Putinuv-agent-Rozprasit-doporucuje-Petr-Stepanek-485729

  OdpovědětSmazat
 4. Vůbec nereagujte na 14:07,14:38 a 15:23.Je to
  jediný způsob,jak se zbavit egoisty jeho ražení.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jakého egoisty, ubožáka z Jandovo pornokomanda, který je na tom tak bídně, že se musí živit trollováním.

   Smazat
  2. Trollování je slabé slovo pro exhibice toho diskuzního prasáka, duševního mrzáka a perverzního úchyla. Neživí se tím, schizofrenik nemůže za to, že je duševní mrzák a někde se to projevit musí. U tohoto tchoře se to projevuje žvástama na diskuzích - urážky, nadávky - ale co dělá redakce? Nejspíš chrápe, nebo je jim fuk, jaké prasárny tady lidi píšou. Hlavně že diskuze sypou, čím je jich víc tím víc to sype,proto i prasárny se počítají. Je to určitý druh korupce, vlastní všem mediím. Když sypou urážky a prasárny, proč je odstraňovat? Už vidíte na vlastní oči, že v ČR se nikdy nic nezmění? Nezmění nic ani volby ani nic jiného. Třeba tyhle mediální aktivity s diskuzemi vůbec nejsou normální, ve slušné společnosti by něco takového bylo nemyslitelné. Česká smradlavá žumpa je něco jiného. Tady se může všechno, krást, podvádět, zabíjet, sprostě nadávat a urážet - a tomu všemu se asi říká svoboda a demokracie. Co si můžeme slibovat od voleb - že někdo konečně zakáže tyhle mediální prasárny?

   Smazat
 5. Komu čest, tomu čest a sláva. Je to naprosto v pořádku. Kde to bude 8. 5. 2017? Morave

  OdpovědětSmazat
 6. Georgievská stužka Георгиевская ленточка
  1. třetina je pomalá.
  2 vojáci zapřísahají či...

  https://yandex.ru/video/search?p=1&filmId=10647804882464914829&text=rasterjaev&path=main

  OdpovědětSmazat
 7. Stužku bych chtěla také...Chtěla jsem jí už minulý rok ,ale nesehnala...poptám se tu znova děvčat..uvidíme...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mrkněte na ebay, je tam toho plno:

   http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.TRS0&_nkw=%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F+%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BA%D0%B0&_sacat=0

   http://www.ebay.com/itm/Set-pcs-Ribbon-of-St-George-symbol-of-Victory-Day-WW2-Russian-Soviet-/221861574695?var=520753345848&hash=item33a7faf827:m:mgc0YuKhYjDA1jL0sqV93Mg

   http://www.ebay.com/itm/10-pcs-SOVIET-GEORGE-RIBBON-RIBBON-OF-ST-GEORGE-50-cm-/172606324565?hash=item2830237f55:g:dnQAAOSwhQhY4B-p

   L.C.

   Smazat
  2. Díky L.C.
   už jsem objednala...

   Smazat
 8. Ano, líbí se mi ta akce. Je to uctění památky lidí, kteří položili životy za to, abychom mohli žít. On si asi nikdo z těch, kteří to znevažují, neuvědomuje, že kdyby Rusové válku ze 3/4 nevyhráli, Slovani by už nebyli, leda tak na Sibiři, odkud by pro fašistické Německo posílali zásoby nerostů z dolů, v kterých by pracovali. A vy, kteří se neustále sprostě vyjadřujete ke všemu z Ruska, si nevlékněte trenýrky s americkou vlajkou k tomu tričko s americkou vlajkou, jednu si vezměte do ruky a jeďte do země zaslíbené, abyste si užili ten ráj.

  OdpovědětSmazat
 9. Prej komunisti povraždili miliony lidí ale fuj. Co udělali kolonizátoři, v Africe, Jižní a Střední Americe, Asii- Vietnam, Belgické Kongo, organizování převratů, co se dělo v Chile, koneckonců i v USA. Celá dvacáté století bylo pokřiveno těmi vyvrhely co tahali za nitky skrz politiky JAponci se chtěli stát průmyslovou velmocí- a začaly sankce proti němu, Rusko se chtělo stát průmyslovou zemí, a kapitalisti nechtěli peníze nechtěli zlato, chtěli pšenici- to je zajímavé co?Pšenici za stroje, nic jiného.Proto ten hladomor a to vyřvávání o hladomoru na Ukrajině. Německo se chtělo dostat na roveň Británii a Francii- a byla z toho válka...Celá ta slavná pomoc západu(USA)tehdejšímu SSSR nebyla nic jiného než OBCHOD, kde se každý rohlík, každý šroubek platil!I za naše tolik opěvované(byli to hrdinové) letce z Británie chtěli Britové zaplatit výcvik i ten poslední knoflík na uniformě. To co dělali slavní američtí osvoboditelé poté, co zjistili že jimi osvobozovaný stát na základě Jaltské konference přijde do sféry vlivu SSSR netřeba hovořit že.
  A podívejme jak se dnes pošlapává svoboda vyznání a svoboda slova.Ta stužka vyjadřuje hold památce sovětských vojáků, kteří potlačovali a vykořeňovali vSSSR a zbytku Evropy fašismus.A jaký je okolo toho bordel.FUJ Hnus vy takzvaní demokrati a moralisti.

  OdpovědětSmazat
 10. 5.5. Bratislava-Slavín, 8.5. Praha - Nesmrtelný pluk, Brno, Slavkov, Ostrava aj.

  K 72. VÝROČÍ VELIKÉHO VÍTĚZSTVÍ

  http://www.ovkscmfm.estranky.cz/clanky/zpravodajstvi/

  Z iniciativy fondu Mír pro život proběhne mezinárodní akce většího měřítka CESTY PAMĚTI - CESTY MÍRU (z cyklu EVROPSKÉ TRASY PAMĚTI)

  Zástupci 4 ruských regionů (Moskva, Moskevská oblast,
  Kaluga a Kirov) navštíví 4 evropské státy (Rakousko, Slovensko, ČR a Polsko) a uctí památku (nejen) sovětských vojáků-osvobotitelů, kteří zemřeli v letech 1944-1945.
  Delegace se skládá z poslankyně Šuvalovové,starostky města vojenské slávy Malojaroslavec paní Žukovové, řady zástupců obcí, bývalých nezletilých vězňů fašistických táborů, veteránů vojenské služby a práce, aktivistů vojensko-historických klubů, učitelů, stejně jako studentů Moskevské státní pedagogické univerzity.

  4. května účastníci zájezdu (43 osob) položí květy k památníku "Loučení Slovanky" a vyrazí vlakem na 9-ti denní cestu.

  5. května s představiteli ruského velvyslanectví a slovenských nevládních organizací položí věnec u memoriálu Slavín v Bratislavě.

  6. května v rakouském hlavním městě se delegace společně s ruskými diplomaty a krajany uctí památku vojáků Rudé armády v centru Vídně, u památníku „Bojové slávy“ (náměstí Schwarzenbergplatz).

  7. května se zúčastní ve vzpomínkové mezinárodní akci věnované výročí osvobození koncentračního táboru Mauthausen. Následně navštíví stélu v obci Ried in der Ridmarkt na památku sovětských důstojníků, kteří byli zabiti při útěku z bloku smrti č.20, z 2. na 3. února 1945.
  Jednou z hlavních událostí dne 7. května bude setkání zástupců ruských veteránů a mládeže s Annou Hacklovou - členkou rakouské rodiny, která ukrývala, v únoru až květnu 1945, dva sovětské důstojníky - účastníky hromadného útěku sovětských důstojníků ze zajetí.

  8. května u příležitosti 75. výročí tragických událostí v Lidicích,
  delegace navštíví lidický památník , kde položí květiny a pak ve 13.00 se zúčastní akce "Nesmrtelny pluk" v Praze, s portréty svých příbuzných a účastníků osvobození České republiky a Prahy před nacisty.

  9. května v Den vítězství (v RF) proběhne slavnostní položení věnce na Olšanském hřbitově v Praze, kde odpočívají v pokoji vojáci Rudé armády, kteří zahynuli při osvobozování Prahy. Proběhne položení květin k pomníku maršála Koněva. Poté delegace navštíví památná místa v Brně, Slavkově, Ostravě aj.

  10. května účastníci navštíví bývalý koncentrační tábor v Osvětimi v Polsku. Následně navštíví Krakov, jedno z historických center Polska, jehož obyvatelé nedávno oslavili výročí osvobození města Rudou armádou.

  11. května veteráni a mládež navštíví Ruské Velvyslanectví v Polsku, položí věnec u památníku rudoarmějců, kteří zemřeli na území Polska, kde je pohřbeno více než 21,000 sovětských občanů.

  12. května v 16.00 se delegace vrátí do Moskvy.

  Tato jedinečná cesta navazuje na cyklus „Evropská cesta paměti“, která byla fondem iniciována v roce 2014. Tento cyklus je výrazným a nápadným prvkem „lidové diplomacie“ první čtvrtiny XXI. století. Akce "Cesty paměťi - cesty míru“ je podporován Radou federace Federálního shromáždění Ruské federace v osobě předsedy Výboru pro obranu a bezpečnost
  Ozerova a Ministerstvem zahraničních věcí RF.
  V rámci akcí v zahraničí se uskuteční setkání s ruskými diplomaty, politických a veřejných činitelů, zástupců veřejných organizací zahraničních zemí a občanů bývalého Sovětského svazu žijících v zahraničí.
  Věcí cti každého moderního Rusa je pamatovat na nejhroznější tragédii dvacátého století - druhou světovou válku, zabránit návratu k minulému a zachovat pravdu o osvobozující misi Rudé armády v Evropě.
  Nadace pro uchování historické paměti a podporu patriotických iniciativy "Mír pro život"

  http://www.ovkscmfm.estranky.cz/clanky/zpravodajstvi/

  OdpovědětSmazat
 11. K dispozici bude i nafukovaci masovy vrah Stalin, kteremu mohou pritomni komuniste za mirny poplatek vylizat prdel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zato ty lížeš prdel USA humanitárním bombarďákům zcela zdarma, ty nafukovací hńupe. Už se tady zase brzdy ti USA zabijáci pojedou předvádět s tím svým válečným šrotem , tak si připrav trenky z hvězd a pruhů.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.