Reklama

čtvrtek 20. dubna 2017

Američané si musí útok na KLDR dobře rozmyslet. I bez jaderné odpovědi by je čekal tvrdý oříšek, jaký ještě nezkusili

Napsal/přeložil: Geo
20.4. 2017 Eurasia 24
Zatímco jsou západní sdělovací prostředky zaujaty jaderným a raketovým programem KLDR, pozornosti hlavního proudu uniká modernizace dalších složek severokorejských ozbrojených sil, kvůli které budou muset Spojené státy zřejmě měnit scénáře svých útočných plánů. Řeč bude výhradně o konvenčních silách.


Ještě loni pochodovali Pchjongjangem vojáci z dob korejské války. Letošní přehlídka jako by jednu z největších armád světa přenesla z poloviny minulého století do současnosti: khaki polní uniformy a druhoválečnou výstroj vystřídaly moderní maskovací vzory, kevlarové přilby, balistické vesty a noktovizory. Vojáků „nové armády“ KLDR mašírovalo severokorejskou metropolí víc než tisíc.

O čem to svědčí? Nejen o tom, že modernizující se KLDR nabírá tempo jako Čína v nedávné minulosti. Především je to další z řady důkazů, že ty tam jsou doby, kdy byla severokorejská armáda obrem na hliněných nohou, opírajícím se o papírově milionovou sílu mohutných útočných uskupení se stovkami „hloupých“ raket, prehistorickými tanky a zastaralým dělostřelectvem. Nejedna chorá hlava v Pentagonu se jistě těšila, až si podobně jako v Iráku zastřílí na tento ideální cíl přesných zbraní, obzvláště za podmínek absolutní vzdušné nadvlády.

Právě blesková likvidace útočných kapacit včetně významného počtu balistických raket a rychlé získání převahy nad severokorejským letectvem byly tím, na co se mohli američtí plánovači v případě útoku na KLDR spolehnout – pokud by se ovšem země nepustila do reformy a modernizace ostatních složek ozbrojených sil.

Místo „potravy pro děla“ speciální jednotky pro noční operace

Severní Korea dlouhodobě čelící zbrojnímu embargu skutečně nemá letectvo, které se může s úspěchem postavit byť jediné palubní letce americké letadlové lodi. Disponuje nikoliv pětatřiceti, ale pouhými patnácti poměrně moderními letouny MiG-29, z nichž ale letuschopná je pouze malá část, což platí taktéž o stále ještě využitelných letounech MiG-23ML.

Kritickým problémem letectva KLDR není nedostatek pohonných hmot, jako ještě nedávno, ale absence náhradních dílů a především raketové výzbroje, kterou prostě není odkud brát. Zbytek letadel vzdušných sil Severní Koreje, s výjimkou bitevních Su-25, vrtulníků Mi-8 a modifikovaných MD 500 a starých transportních letounů An-2, nestojí vůbec za řeč.

Vedení země se sice snaží přesvědčit domácí i zahraniční publikum o opaku – jak ukázal loňský překvapivě otevřený „vzdušný festival“ ve Wonsanu –, ale očividně si je samo tohoto hendikepu dobře vědomo.

Svědčí o tom probíhající reforma pozemních vojsk, odrážející se nejen v „architektuře“ nedávné vojenské přehlídky, ale i v množících se cvičeních speciálních sil.

V popředí žebříčku priorit samozřejmě zůstaly balistické rakety všeho druhu, avšak důraz je nyní kladen také na menší, dobře vycvičené, vybavené a vyzbrojené jednotky, schopné provádět samostatné operace ve dne i v noci hluboko v týlu nepřítele.

Jejich vzdušnou mobilitu mají zajistit stovky letounů An-2, schopných plnit tuto funkci i při vzdušné převaze protivníka a při poničené letištní infrastruktuře. Severokorejské „anduly“ představují velmi flexibilní a za určitých podmínek nesnadno odhalitelné letouny, které mohou díky nízké rychlosti působit prakticky odkudkoliv, provádět „skryté“ přelety na velmi krátké vzdálenosti a ve velmi malých výškách.


Armáda KLDR samozřejmě po celou dobu své existence disponuje speciálními jednotkami a podle některých (pochopitelně nepotvrzených) informací severokorejští armádní specialisté na guerillový boj připravovali bojovníky Hizballáhu před jejich úspěšným střetem s izraelskou armádou v roce 2006. Ovšem podstatné je to, jaký tyto síly právě nyní získávají v rámci severokorejské armády význam.

Pokud někdo považuje tvrzení o dobře vybavených severokorejských jednotkách za přehnané a argumentuje tím, že vojáci na přehlídce nesli jen „kalašnikovy“ bez optiky a granátometů, byť se spirálovými velkokapacitními zásobníky, nechť se pořádné podívá na tyto detailní obrázky z letošní přehlídky, které ukazují něco, co na videozáznamu z přehlídky takřka nebylo vidět:
Foto k článku
Foto k článku


Ukazují zcela novou zbraň, kombinaci útočné pušky a automatického granátometu, silně připomínající supermoderní jihokorejskou S&T Daewoo K11, avšak konstruovanou pravděpodobně na základě severokorejské kopie AK-74. Nesou ji stovky vojáků.

Něco podobného bylo dosud v souvislosti s armádou KLDR spíše z říše fantazií nebo scénářů bondovek. A dá se předpokládat, že tím Severokorejci neřekli vše.

Severokorejský S-300


Nejde jen o speciální jednotky, ale také o vyspělé obranné systémy, o kterých se lze domnívat, že jsou vysoce efektivní.

Nikoliv poprvé Severokorejci prezentovali moderní protivzdušný raketový komplex dlouhého dosahu – podobnou zbraní nedisponovala dosud žádná ze zemí, které se staly cílem americké agrese, a není tedy zdaleka pravda, že „severokorejská PVO je na úrovni té libyjské před intervencí Západu“.

Na Západě tento zbraňový systém dostal označení KN-06, zatímco korejský název je pravděpodobně Pongae-5. Mobilní komplex připomíná známý ruský systém S-300 nebo jeho čínský klon HQ-9. Jeho vývoj začal ještě v minulé dekádě a poprvé byl na přehlídce v Pchjongjangu předveden v roce 2010, o rok později pak byl úspěšně vyzkoušen. Podle informací jihokorejských služeb raketa při zkouškách urazila vzdálenost 100 kilometrů, maximální dosah je podle odhadů až 150 kilometrů. Další testy tohoto protivzdušného komplexu proběhly v letech 2015 a 2016.
Foto k článkuJe otázkou, kolik těchto komplexů má armáda KLDR ve výzbroji, avšak už samotný fakt, že země dokázala úspěšně vyvinout tak složitý a podle všeho účinný zbraňový systém, může podstatně zkomplikovat plánování vzdušných operací na severu Korejského poloostrova.

Pokud je Pongae-5 analogem zmíněných ruských a čínských komplexů PVO, Severokorejci zvládli technologicky velmi náročný proces, který nespočívá pouze ve vývoji a výrobě samotných raket, ale také radiolokátorů, řídících stanovišť a dalších komponentů. Je samozřejmě velkou otázkou, do jaké míry to dokázali sami, nicméně vývoj prostředků PVO dlouhého dosahu v KLDR pokračuje a má vyústit v nový komplex nazývaný Pongae-6.

Efektivní pobřežní obrana

Mediální pozornosti se nedočkal ani další systém, který má Severní Koreu bránit tentokrát před napadením z moře. Pchjongjangem v sobotu 15. dubna projelo šest pásových vozidel, každé vezoucí čtyři válcovité kontejnery. Ty obsahují severokorejské protilodní střely odvozené od velmi moderních a účinných ruských střel Ch-35, jež tvoří základ pobřežního systému Bal, chránícího poloostrov Krym.

Tyto střely, považované za protiváhu amerických Harpoon, byly instalovány také na nové severokorejské rychlé raketové čluny se níženou radarovou signaturou označované Nongo(koncepčně podobné norským člunům Skjold) a zřejmě se stanou také hlavní protilodní zbraní dokončovaných severokorejských korvet kategorie stealth.
Foto k článkuPrezentovaný systém představuje v principu obdobu ruského Balu a znamená po mnoha desetiletích velmi výrazné posílení pobřežních obranných kapacit KLDR. Střela Ch-35, která se do Severní Koreje dostala z Ruska pravděpodobně v 90. letech a jejíž výrobu si Severokorejci zvládli osvojit, dokáže ničit plavidla až do výtlaku 5 tisíc tun a poškodit i větší lodě, a to i na vzdálenost výrazně přesahující sto kilometrů.

Ch-35 je označována za „nákladově nejefektivnější“ protilodní řízenou střelu na světě. Zbraň, která nabízí velmi dobré výkony a odolnost proti rušení, je údajně výrazně lacinější než jiné podobně účinné střely, takže – ekonomicky vzato – se ji „vyplatí“ používat i proti malým člunům. Její zařazení do výzbroje představuje podle specializovaného odborného Oryx Blogu „obrovské zlepšení“ kapacit severokorejského námořnictva a „hrozbu pro námořnictvo jak Jižní Koreje, tak Spojených států“.

Nový systém pobřežní obrany neznamená žádné riziko pro letadlovou loď, podstatně však může znesnadnit například vyloďovací operace. Odpalovací zařízení navíc není stacionární, ale mobilní, což komplikuje případnou eliminaci tohoto obranného prostředku.37 komentářů :

 1. USA nebude nic obsazovat , rozseká zem leteckými útoky ! SK může kontrovat pouze zničením Soulu a vypuštění radioaktivity do ovzduší , která zasáhne Čínu , Japonsko , atd !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je pravda.USA nic jiného neumí.Pokud se
   bombardování nepovede,je celá USArmy na nic.
   Její taktika se na Ukrajině ukázala zcela
   neúčinnou a ukrajinská armáda o instruktory
   z USA a NATO příliš nestojí.V korei to bude
   naprosto stejné.Špatná taktika pozemních
   vojsk je zapříčiněna právě bombardováním.
   Petr Majevský

   Smazat
  2. Pan Trump by měl na ty skály v blízkosti Soulu shodit naráz tak sto MOABů, a tím by zabil 2 mouchy jednou ranou! Smáznul by přímou hrozbu a současně otevřel cestu na Pchjongjang motorizovaným divizím jihokorejských armád!

   Smazat
  3. Někdo tady patří do blázince.
   strategie a taktika je dle možností zbraňových systémů je dávno propracována do detailů!
   jen pár blbců od novin se každé jaro snaží hodit ten pomyslný kámen do louže, které říkají dálný východ

   Smazat
  4. Pokud USSA strčí svůj obtloustlý hamburgrový čumák do KLDR, dopadnou stejně jako ve Vietnamu a Kim "zpustoší" všechny ussácké rádoby spojence!Tohle by odnesla velice tvrdě Asie i Evropa a její Ekonomika.

   Smazat
  5. PAW
   Myslite jako ve Vietnamu. Uz setsakra nemuzu dockat ,jak se KOREA velmi rychle sjednoti !!
   Pomoci Usaku a NATO. Samolitr.
   Hej hospodo, ZA KORUNU WHISKY,
   AT TO STOJI CO CHCE !!!
   PAW

   Smazat
  6. Neviem prečo by bolo potrebné Sev. Kóreu bombardovať. Tiež tam žijú ľudia a tí by boli obeťami prípadného bombardovania. Lepší je mier, nech si žijú vo svojom skanzene, pokiaľ možno v pokoji.

   Smazat
 2. Být jihokorejec, intenzivně bych američanům válku s Kimem rozmlouval. Zejména po zkušenostech posledních let, kdy američané rozesrali polovinu světa a lidi v nich nechali napospas bídě a teroru.
  Dokud drží Kim své lidi doma, nemusejí se o ně sousedé starat. Až ho amíci zabijí, budou je muset živit sousedé. Evropská migrační krize pak může vypadat, jako legrace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Severokorejců je pouhých 25 milionů. S Arabskými zeměmi a Afrikou naprosto řádově nesrovnatelné. Meleš úplné blbosti.

   Smazat
  2. Voloviny meleš ty. Migrantů přišlo během posledních dvou let do Evropy cca 1,5 milionu a v zemích, kde se soustředili, to způsobilo vážné problémy. Finančními počínaje a bezpečnostními konče. Pokud se do tak malé země, jakou je jižní Korea, přesune naráz dvacet milionů, tak se tam z toho poserou.
   Rozesrat země Američané dovedou. Co ale potom, to nám předvedli v celé řadě zemí světa.

   Smazat
  3. Je jedno kolik migrantů přišlo, ty troubo. Důležité je kolik jich může potenciálně přijít když přijde na nejhorší. Afrika + Arabské země s Pákistánem mají cca 2 miliardy obyvatel...

   Smazat
  4. Ty jsi úplně mimo. Kdyby přišla desetina, tak Evropa skončila. Za prvé by to přesáhlo i teoretické možnosti produkce potravin. Za druhé, jak dokazuje přítomnost, ti lidé by si sebou přinesli i svoje náboženství. To znamená islám. Okamžitě by se z Evropy stal sultanát. Etničtí Evropané by se museli buď podřídit, odejít, nebo zemřít. Žádná jiná alternativa.
   Přes všechnu degeneraci, kterou západ prošel, jsem přesvědčený, že alespoň zbytky pudu sebezáchovy mu zůstaly. Už při prvních milionech by začal své území bránit ozbrojenou silou. To není o humanitě, nebo politice. Až zjistí, že si bude muset skutečně odtrhnout od huby, a nejenom sobě, ale i svým blízkým, zapomene stejně, jako naši dávní předkové na šlechetnost a humanitu. Pak už to bude kdo z koho.

   Smazat
  5. Ussácké bestie hodlají rozvrátit celou Asii, pád ekonomiky a přívaly milionů emigrantů mimo region, hlavně všechno do Evropy!!!

   Smazat
  6. Potiz je zase v titulku.
   Este jsem nevidel , neslysel Usaka ,ani nepotkal , kterej by MYSLEL...
   A rozmyslel neco dobre za poslednich 150 let.
   To uz je autor JAKO ALENKA V RISI DIVU..UDIVU a ja taky..
   PAW

   Smazat
 3. Je možné že některé podvozky vojenské techniky na přehlídce jsou od Mercedesu...? :))
  Podle Ruského webu Kim upustil od jaderného programu...potvrzují to satelitními snímky*

  OdpovědětSmazat
 4. Vždy mě rozesměje jak severokorejští generálové a jiní pajduláci poskakují okolo Kima se zápisníčkama a zapisují si každé jeho slovo :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :))
   já zase smíchy pláču když vidím naší generalitu v čele s komediantem*

   Smazat
  2. 18:39
   Tobě místo zápisníku stačilo otevřít držku a nastavit zadek....JandoPutnovo studente!!!!;-D

   Smazat
  3. 19:04
   Proč se za to najednou tak stydíš ty bukvice z ussackejma tangama a natrženejma koutkama od dýmek míru ???!!!!:-)))

   Smazat
 5. Čína,Rusko,Vietnam,Indonésie a v případě použití jaderné síli, nikdo přesně nemůže odhadnout co udělá Japonsko...každý rok bijí do zvonů v Nagasaki
  Konvenční ,,férový,, boj amíci jedni okřídlený nemají šanci.
  Do toho ten smrádek z hoven vojáků NATO u Ruských hranic přinutilo Putina dobře a včas odpovědět všem*

  OdpovědětSmazat
 6. Snad američani zase nerozpoutají další vàlku, stejné v Severní Korey není co ukrást. Nebo mně něco uniklo ?

  OdpovědětSmazat
 7. Snad američani zase nerozpoutají další vàlku, stejně v Severní Korei není co ukrást. Nebo mně něco uniklo ?

  OdpovědětSmazat
 8. Vždy si rád přečtu rozumné, někdy i vtipné příspěvky inteligentních lidí. Díky za každý z nich ! :-)

  OdpovědětSmazat
 9. Jenomže zhruba polovina je sprostejch, perverzních, úchylnejch, urážejících ostatní, kteří musí tohle svinstvo trpět, protože redakce to nedovede odstranit. Kvůli penězům z reklam - to je pak úroveň. Když někdo říká sprostým nadávkám a urážkám "názor" to je potom těžký. Ale proti gustu....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:38 - vy tu zase opakujete už mnohokrát vyvrácenou lež, že redakce podporuje sprosťáky v diskuzi a že jí jde o peníze. Jste stejný agresivní zakomplexovaný hlupák, jako ti sprosťáci. Rozdíl mezi vámi nevidím žádný. A to ani v inteligenci! MM

   Smazat
  2. Anonymnímu 20. dubna 2017 19:38 uvědomte si, arogante, že „redakce“ není žádný váš slouha, že pracuje na vlastní náklady a zdarma. Rád bych viděl ty výnosné reklamy a pokud jde o to gusto, buď budete diskuzi cedit, tedy cenzurovat, pak neuvidíte možné spektrum nejen názorů, ale i úrovně přispěvatelů a jejich reakcí, takže budete „moderovat“ realitu pro něčí duševní pohodlí. Když tu lidskou hloupost, zapšklost, jednostrannost, neunesete, tak sem nechoďte a nezištně dobrovolnou práci nemistrujte.

   Smazat
 10. Nadále je možno vyčíst sprostotu tam, kde nejsou sprosťáčci schopni argumentace. Snad se někdy naučí být "věcní"...

  OdpovědětSmazat
 11. Já bych Trumpovy poradil. Aby si přečetl výsledky bojů, třeba ve Vietnamu.

  OdpovědětSmazat
 12. Žádná válka nebude.V případě napadení Severní Koreje Američany by se do konfliktu chtě nechtě zapojila i Čína.A to už je vysoká hra i na Ameriku.
  B.H.

  OdpovědětSmazat
 13. 18:29: Právěže v Korei je co krást. Čina ze Severní Koreje bere uran a ten podle Kollera by byl důvodem k tomu, že pokud by USSA chtělo tuto zemi obsadit, Čina by vyrukovala do války. Jinak to prý má být na světě nejbohatší země ve vzácné kovy. Podle mně, kdyby skutečně se USSA rozhodlo vyprázdnit zbrojní sklady, půjde o to nerostné bohatství, tak jak to bylo dosud vždy, kdy hrdinně válčili někde ve světě /čili zájmy Wallstreetu v emerické politice jsou na prvním místě - jako vždy/. Blbcům, to jest světové veřejnosti se řekne že šlo o humanitární demokratické důvody /tak jak v případě humanitarního bombardování v Jugoslavii, kde se jednalo o to, že Miloševič tam nechtěl pustit emerické korporace a kromě toho měli bauxit - válka v Jugoslavii vyrobila Srbsku 1 milion nezaměstnaných a kromě toho těžba bauxitu se octla v rukou šikovných emerických hochů, svůj podíl měla i humanitární politička Albrightova po této válce přezdívána jako balkanská řeznice/. Jinak zdá se, že lidé moc nejsou informování o tom jak vypadá Severní Korea. U nás se dokonce traduje, že tam lidi hladoví. Pokud se týče vojenské úrovně, tak výzbroj Sev. Korey je zastaralá, Jižní Korea je vyzbrojena daleko moderněji, Sev. Korea má zase více vojska. USA podle všeho chtějí provést stejnou akci, jak to bylo v případě Srbska - humanitární bombardováni. V tom případě Čina i Rusko budou pouze protestovat a světová veřejnost se na to bude lhostejně divat. Je již teď zmanipulována tak, že většina si dokonce řekne, že mají co si zasloužili - tlustý diktator, zotročující vlastní národ - to již jsme slyšeli o Kadaffim /nedávno, to jest již po jeho smrti ve veřejném přenosu, jsem se dozvěděl, že kde přijel v Libyi, tam byl vitán, jako dobrodinec/. Jeví se mi, že náš pohled na Severní Koreu je vlivem mainstreamu stejně skreslený, jak to bylo v případě Libye. Nabízím video, kde si mužete všimnout, jak vypadá skutečně Severní Korea. Mě připadá jejich hlavní město dokonce na vyšší úrovni, než Praha:
  https://www.youtube.com/watch?v=guWd9n6wU-8

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:41-vy jste ten článek ani nečetl,jinak by jste nepsal takové hlouposti o "zastaralé výzbroji SK"......

   Smazat
  2. 22:48 Máte pravdu, že v tom co píši se opírám o názor pana Kollera, který zazněl ve Svobodném radiu 18.4.2017 - youtube:
   https://www.youtube.com/watch?v=zbBletKn1Is

   Smazat
  3. Ještě k 22:48: přečetl jsem ten článek důkladněji. Zdá se mi, že tento článek neříká, že pozemní vojská KLDR jsou na tom nějak velmi dobře a co říká tento článek je to, že vzdušné síly jsou nedostačující. Pokud USSA něco provede, tak to je právě ten "preventivní" letecký útok a dle mého názoru nic víc.

   Smazat
 14. 22:41 jo viděl jsem videa z KLDR ti lidé žijí možná lépe než my a fandím Kimovi aby trumpovi rozhodil přehazovačku

  OdpovědětSmazat
 15. Režim KLDR je kulantně řečeno „zvláštní“, právem nám může připadat směšný, ale pokud se v principu brání soukromému vlastnictví „výrobních prostředků“, brání se jediným možným způsobem kapitalismu. Otázka je, jestli v nezbytně nutné míře, jestli skutečně nezbytnými prostředky ... To je ovšem věcí severokorejců, ne věrchušky USA a podobných, kteří si dovolují označit cokoli a kdekoli, za ohrožení vlastních národních zájmů, popřípadě silový zásah zdůvodnit ochranou lidských práv. Za jisté beru, že severokorejský režim by zoufale a na úkor životní úrovně obyvatel nezbrojil, včetně jaderného, kdyby nevěděl, že bez odstrašení bude likvidován silou stejně jako Srbsko, Irák, Libye ... a je ničena Sýrie. Ano, nad režimem KLDR těžko jásat, jistěže je až směšný, ovšem tím jak dokáže vzdorovat cizím zásahům je hodný mého obdivu. Ve vzdoru vůči USA Kimovi fandím!

  OdpovědětSmazat
 16. Samozřejmě, že na straně USA je totální převaha ve všem!Ale severokorejci mohou způsobit útočícím vojskům USA/NATO větší škody než jednotky Iráku/BAAS, Afghanistánu/Al-Kajdy nebo Lýbie/plukovníkova armáda. Prostě a jednoduše se musí do Severní Koreje pozemní cestou.Jen bombardování není výhra.Každopádně pozemní akce nese daleko větší rizika a logistické problémy.Určitě to bezestrát nepůjde.Otázka je, zda je USA připravena na ztráty svých vojáků v měřítku stovek měsíčně nebo i více?Není vyloučeno,že bude Čína severokorejce neoficiálně tvrdě podporovat dodávkami techniky a informacema?A Jižní Korea?Tu si nedokáži ani představit, že by vše přečkala beze ztrát?Ano, USA jako vždy každý stát zasypou masivně raketama,bombama, ale v pozemních operacích jsou již 25 let bezradní, bez jednoznačného výsledku ani po X-letech válek.Dodnes Afghanistán.A to nebojují úplně proti klasické armádě a mají přesto ztráty za ty roky kolem 5000 zabitých vojáků.A 10-15000 zraněných.Irák nepočítám za těch 25 let.Válkou lze efektivně na Korejském poloostrově vyvolat slušný chaoz,který se bude jistě USA hodit a jejich zbrojovkám.

  OdpovědětSmazat
 17. Souhlas s oběma posledními články, tedy 2:22 a 11:38. Pozemní armáda USA je lidově řečeno na h.... Morálka asi dosti nízká - nábor se provádí i ve věznicích, emeričtí vojáci jsou často dealeři drog. Jinak také fandím Kimovi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.