Reklama

úterý 25. dubna 2017

Bez retuše a bez zápachu (na vrub Senátu PS ČR): Podivná připomínka premiéra Eliáše

Zdeněk Hrabica
Cestou pražskou Valdštejnskou ulicí vždy procházím kolem paláce, v němž kdysi sídlil Úřad vlády Československé republiky. Podivuji se, jak takový malý prostor mohl sloužit vládě země od Aše až po Jasinu. Ovládala zemi českou, moravskoslezskou, Slovensko, Podkarpatskou Rus. Ve srovnání s nynější budovou Strakovy akademie je to docela maličký kultloch. A přesto před někdejším úřadem smekám za všechno, co se mu podařilo vytvořit.

Zde byl zatčen německými zločinci předseda vlády, generál Alois Eliáš a jimi následně popraven, zastřelen. Jako jediný předseda vlády v Evropě na Němci okupovaných územích. Opravdový vlastenec a hrdina. Čest jeho památce a hluboká poklona jeho chrabrosti. 19.června 1942 byl na příkaz K.H. Franka zatčen a ještě téhož dne večer na kobyliské střelnici zastřelen. Bez soudu, na rozkaz katanů a vyvrhelů lidstva.

Pamětní desku na budově Úřadu vlády věnovanou generálovi A. Eliášovi neodstranil u nás žádný režim. Čest tomu činu. Hanba jiným skutkům.

Po ulicích Prahy nyní jsou vylepeny plakáty, připomínající konání výstavy v Senátu PS ČR u příležitosti 75. výročí úmrtí generála Aloise Eliáše. Ani slovo, ani připomenutí – že toto úmrtí bylo popravou!!! Tedy jde o výročí katanského hrdelního činu!

Kdo text k plakátu vysoké ústavní instituce navrhl a kdo jej imprimoval k vytištění a zveřejnění, si zaslouží největší opovržení.

Foto Ateliér Langhans

17 komentářů :

 1. Buďte rád, že senát nevyhlásil zákonem, že Eliáše popravili komunisti.

  OdpovědětSmazat
 2. Kapitalistická prasárna !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A vy se divíte?15.3.1939-toto datum si připomínat ,je téměř hrdelní zločin.Ale převratu v Řecku se ČT věnovala do sytosti,sice opět zalhala,ale v dnešní době překrucovat je normální.Nakonec se zamyslete nad dvěma novými státními stávky a pomyslete,kde žijeme.

   Smazat
 3. to je práce vlastizrádných halíků hermannů sobotků a další havlistické pakáže

  OdpovědětSmazat
 4. Toz milé zlaté vracáme sa po vektoro caso a sme nyní v roce 1992 a de se dál....není sa co divit a bode hur...ti co só ve sféch chlifkovéch funkciách só enem cerné dose slózicí temo bafometove a zbytek só neozitecné idioti...toz co k temo dodat DOBA TEMNA rádne temná......a orcite nebode líp.....aspon v tem sajshozlo....toz slonce v srdci ...howk

  OdpovědětSmazat
 5. To je proto, abychom neurazili sudetoněmecké kamarády Halíka a Hermana. A také by si mladí mohli myslet něco nepškného o bratrském německém národě. Za měsíc bude mít stejné výročí Vladislav Vančura. O tom se asi nebude ani hovořit, protože byl navíc ještě komunista.

  OdpovědětSmazat
 6. Chybička se vloudila: gen.Eliáš byl zatčen již 27.září 1941, ihned po nástupu R.Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora. Na jeho hodnocení to nic nemění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, připomínka je oprávněná, i soud byl, i Háchova žádost o Eliášovu milost byla,i Úřad vlády ČSR se jmenoval jinak. Omlouvám se. Ale opravdu to nic nezmění na nezměnitelném faktu, že ani letos nevzpomínáme výročí Eliášova úmrtí, ale jeho popravy na Kobyliské střelnici. Autor

   Smazat
  2. 6.57 Když on ale pan zastupující říšský protektor (R.H.) sice dal zastřelit generála Eliáše, ale zato houpával jako hodný strýček na kolenou malého Vašíčka HAVLA, PŮJČIL MU I SVOJI GRUPPENFÜHRRSKOU ČEPIČKU a dal se s ním i vyfotografovat...

   Smazat
 7. Kde jsou vzpomínky na naše národní hrdiny, kteří ani nemuseli být komunisty, kteří položili životy nebo bojovali za naši vlast? Npr.Jaroš, gen. V.Sázavský,podle mne stále nedoceněný gen. Fajtl, který legálně přelétl na pomoc Rusům při našem osvobození, to má taky kádrově pošramocený, co dnes trochu upozaděný Čapek,co pro komunisty nepohodlný Šverma, kterého raději poslali bojovat do SNP, co arm.gen. Svoboda... za ty dva poslední se omlouvám, to byli komunisti, co vzpomenout desítek zavražděných finnanců a českých úředníků, které zlikvidovali v pohraničí naši tehdy němečtí spoluobčané...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hmm, tak za komunisty se omlouváte? Komu? Proč? Omluvíte se i za Židy a za Němce? Za "Romy" a za černochy? Odnaučte se, prosím, nesmyslně omlouvat.

   Smazat
  2. Proč ta omluva?Komunista,nekomunista,byli to VLASTENCI!Tečka!Dnes máme ve vládě fašisty a globalisty,toť velký paradox

   Smazat
  3. Dej si to v hlavě dohromady,omluvo!

   Smazat
  4. 10.38 a ostatní, ta omluva měla být pouhou ironií a měla pouze tak nějak charakterizovat současný stav některých zavilých antikomunistů ve vedení státu, který říká: Byl jsi u komoušů, nic dobrého od tebe nelze očekávat a nic si nezasložíš i kdyby jsi se po... Vy myslíte, že by dnes někdo dal u nás nebo i na Slovensku nějaký řád třeba Švermovi in memoriam? Jošce Jabůrkové, komunistické novinářce se tu zboural pomník. Té, která je držitelkou nejvyššího holandského vyznamenání za její pomoc statečnou zmučeným holandským ženám v německém koncentráku. Příště to napíšu polopatičtěji.

   Smazat
 8. Osobně si myslím, kdyby byl Švermova vyznamenán, tak to bude spíš na Slovensku než v Česku. Česko je v takovém marasmu, že raději odškodní potomky Heydricha, než uznat zásluhy jediného předválečného poslance čs. parlamentu, který bojoval se zbraní v ruce proti nacistům. Čest jeho památce.
  Morave

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spolu sJanem Švermou tehdy na Chabenci zahynulo dalších zhruba 1500 partyzánů a vojáků SNP. Nezapomínejme na ty "bezejmenné". Během 2. světové války zahynulo asi 30 OOO členů KSČ. Opět je drtivá většina z nich "bezejmenných". Židé mají krásnou tradici - číst jména obětí holocaustu. My při vzpomínkách na 2. světovou válku vzpomeneme na Švermu, na "tři krále", Eliáše a pak už na velitele Koněva, Žukova, Pattona atd. Jak dlouho bychom spolu se Slováky četli seznam 144 000 padlých rudoarmějců, asi 30 000 Rumunů, pár tisíc našich vojáků z východní a západní fronty, decítek tisíc komunistů a dalších domácích odbojářů včetně německých antifašistů plus židů a Romů odvlečených do koncentráků?
   Kdybychom na jeden sloupek dali 100 jmen, tak vznikne les, ve kterém se lehko ztratíte.
   KR

   Smazat
 9. Jenze Svermase na ceste do hor s nachladil a Slansky a spol. sli kolem a nechali ho v prikope bez /soudruzske/ pomoci..
  PAW

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.