Reklama

úterý 25. dubna 2017

Boty Made in Europe se vyrábí za stejně nevyhovujíích podmínek jako v Číně

25. 4. 2017 e-sondy
Označení Made in Europe spotřebitelé často považují za záruku kvality a dobrých pracovních podmínek. Nový výzkum mezinárodní iniciativy Change Your Shoes (česky Obuj se do toho) však ukazuje opak. Boty vyráběné v Evropě vznikají za podmínek podobným těm v Asii. Dělníci a dělnice, které naši obuv vyrábí, dostávají velmi nízké mzdy, jež jim nestačí ani na pokrytí základních potřeb. Pracují rovněž v naprosto nevyhovujícím prostředí. Výzkum zkoumal pracovní podmínky v továrnách v Albánii, Bosně a Hercegovině, Makedonii, Polsku, Rumunsku a na Slovensku. Šijí zde například značky Zara, Lowa, Deichmann, Ara, Geox, Baťa nebo Leder & Schuh.

Například mnohé boty, které si u nás kupujeme jako italské, se ve skutečnosti vyrábí v továrnách v Rumunsku (do Itálie vyváží 29 milionů párů bot ročně) nebo Albánii (11,2 milionu párů bot, tj. 99 % albánské produkce). Německé boty se mj. vyrábí na Slovensku (20 milionů páru bot) či v Polsku (14 milionů párů bot).


Z výzkumu vyplývá, že dělníci a dělnice ve všech sledovaných zemích pracují ve skandálních podmínkách. Největším problémem jsou pro ně příliš nízké mzdy, které se drží většinou na úrovni zákonem dané čisté minimální mzdy. Ta byla v roce 2016 v Albánii (140 EUR), Makedonii (145 EUR), Bosně a Hercegovině (164 EUR) i Rumunsku (156 EUR) dokonce nižší než v Číně (213 EUR).
Rumunská dělnice k výši svého platu uvedla:
„Úspory? Z našeho platu neušetříme nic. Můj manžel musel odjet na pár měsíců do Německa pracovat na stavbu, abychom měli nějaké peníze na topení na zimu. To jsou naše úspory.“

Aby dělníci a dělnice vůbec dosáhli na minimální mzdu, musí většinou pracovat bez ochranných pomůcek, které je chrání před lepidly a nebezpečnými chemickými látkami. Slovenská dělnice v pobočce firmy Rieker to okomentovala:

„Můžu požádat o rukavice a ochrannou masku, ale s rukavicemi jsem pomalejší, takže nedokážu splnit běžné výrobní kvóty. Kvůli ochranné masce se mi hůř dýchá. Takže používám parfém a šátek, přes který dýchám.“
Velkým problémem jsou také příliš vysoké nebo příliš nízké teploty v továrnách. Slovenský dělník nám sdělil:
„V létě je horko tak nesnesitelné, že jsme museli jen letos šestkrát volat záchranku.“
Tento problém nám potvrdili dělníci a dělnice z celého regionu. Dělnice z makedonské továrny, v níž pracuje okolo jednoho tisíce lidí a vyrábí se zde značky jako GEOX, Deichmann či Baťa, uvedla:
„Dnes jsme topili do půl jedenácté ráno, pak nám topení vypnuli a uvnitř bylo opravdu chladno.“
Když v létě několik žen omdlelo, uvedly, že jim nebyla poskytnuta lékařská péče. Nechali je tam jen tak nebo jim pomohly až jejich spolupracovnice.
Dělnice z rumunské továrny řekla:

„Záchod neskutečně smrdí. V továrně pořád používáme latríny. Představte si, jaké to asi je, když dvě stě žen používá jeden záchod. Zápach je tak silný, že ho po celém dni v práci cítíme z oblečení.“

Další dělnice doplnila:
„V létě nosím pouze pracovní košili, protože v továrně je horko a všichni se potíme. K dispozici není žádná pitná voda a musíme vystačit s vodou z kohoutku, která pitná není. Uvnitř v hale je také spousta prachu.“
Dělníci mají strach organizovat se v odborech a se svými problémy se nemají na koho obrátit.
 
V Bosně a Hercegovině rovněž uvedli, že při přímých konfliktech s vedením jsou sankcionováni srážkami z platu.  

„Výsledku výzkumu bohužel opět dokazují, že velké firmy pracovní podmínky ve svých dodavatelských řetězcích příliš neřeší. Musí přijmout odpovědnost a trvat na důstojných podmínkách ve výrobních továrnách. Zároveň by veřejnosti měly vysvětlit, proč pro ně není bezpečnost a důstojnost dělníků a dělnic důležitá,“ okomentoval zjištění Petr Mareš z organizace NaZemi, která výzkum v rámci kampaně Obuj se do toho vydala.

V roce 2014 se na celém světě vyrobilo 24,3 miliardy párů bot. Ačkoli globálnímu trhu vévodí Asie, v evropském odbytu hraje stále významnou roli evropská produkce. Evropa zajišťuje zhruba 3 % z celosvětové výroby (729 milionů párů bot) a přibližně 17 % z celosvětového odbytu (3,3 miliardy párů bot). Téměř 90 % všech bot, které se v Evropě vyrobí, je určeno k prodeji v evropských zemích.

V rámci výzkumu proběhly v roce 2015 rozhovory se 179 obuvnickými dělníky ve 12 továrnách v Albánii, Bosně a Hercegovině, Makedonii (jako příklady evropských producentských zemí mimo Evropskou unii) a dále na Slovensku, v Polsku a Rumunsku.

Podle informací z webových stránek a od samotných dělníků a dělnic vyrábí všechny továrny boty známých značek a prodejců, kteří působí na trhu v Evropské unii. Jedná se například o značky Zara, Lowa, Deichmann, Ara, Geox, Baťa nebo Leder & Schuh AG. Výzkum proběhl také v pobočkách CCC Shoes & Bags v Polsku a v pobočkách firem Ecco, Rieker a Gabor na Slovensku. Podle dělníků a dělnic (a naše zkušenosti to potvrzují) mají tamní problémy systémovou povahu.

Nevládní nezisková organizace NaZemi prosazuje globální vzdělávání, usiluje
o odpovědnost firem za vlastní dodavatelské řetězce a propaguje fair trade jako účinnou podporu pěstitelů a pěstitelek ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky www.nazemi.cz.- - -

39 komentářů :

 1. To je prostě kapitalismus. Když bude platit zaměstnance dobře, majitel nevydělá na svůj luxus. Je jedno jestli je to Baťa nebo Deichmann. Řešení je v odborech. Jenže ty jsme v našich krajích tabuizovali.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Řešení je jedině ve smetení tohoto systému do propadliště dějin.

   Smazat
  2. kúpte si boty tu
   http://www.botyhanak.cz/katalog-zbozi/katalog-ke-stazeni/
   budete mať zdravé nohy a nebudete podporovať korporátny fašizmus

   Smazat
  3. Docela verim tomu, ze si to sijou sami. Jinak by nenabizeli i panske polobotky i ve vel. UK-13!!! (49) ...kvuli tem pitomym evropskym velikostem, se uz totiz nevyrabeji "13-tky", ale max. "48-cky", takze uz >1/4stoleti, chodim v malych botech ;-)

   Smazat
  4. Boty Hanák jsou, aspoň pro mne, hodně drahé. A v tom to všechno je...

   Smazat
  5. je pravda, že boty od Hanáka sú drahé, a nie sú ani také elegantné ako trebárs od Hogla alebo Gabor... Ale zdravé nohy za zo stoja.
   Alebo sa dajú kúpiť aj lacnejšie boty v obchode a vymeniť stielka.

   Smazat
 2. tady je článek z Čech o babišovi

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prace-ve-vlhku-a-chladu-Na-smeny-Za-14-tisic-Cizinci-vitani-Veseni-a-baleni-kurat-Hadejte-jmeno-kapitalisty-znate-ho-484960

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak jinak by přišel k těm miliardám?

   Smazat
  2. 14 hrubeho? Ze by Vodnanske kure? :-)

   Smazat
 3. Tak to havel a jeho fandove chteli

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Flaška vedel , ze nikdy pracovat nebude, tak by ho to vobec nazaujimalo..som rad ze som vacsinu zivota odrobil v dostojnych podmienkach byvaleho rezimu,vzdy slusne plateny, vdaka comu mam aj velmi slusny dochodok a zabezpecenu starobu..uvidime, co bude mat dnesna generacia..

   Smazat
 4. Náš šéf v roce 1978 říkával: "Stojí to za ho..o a to to ještě chválím!"...
  Další rok pravil: "Kde jsou ty doby, kdy to stálo za ho..o!"
  Totéž platí o dnešku ve vztahu k období před plyšákem...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No to by jsi se tedy ale měl Pivoňko zamyslet především nad sebou. Co jsi těch 30 let dělal? Škrábal jsi se celou dobu jen na prdeli? Kdo a jak ti zabránil v rozletu?

   Smazat
  2. 12:22
   A kam si doletěl ty havlobanderovskej odpade????
   Do stejný prdele jako tobě podobný mamedi!!!

   Smazat
  3. 12:22-Vzhledem k tomu,že jste nevychovaný
   hloupý hulvát,byste se měl odebrat mezi
   své.My nejsme zvyklí na vulgarity jednoho
   puberťáka.
   Petr Majevský

   Smazat
 5. Kurva, to je ale záhada, že se nenajde ani jeden dobrotivý komunista který by v Albánii rozdával německé platy.
  Nenajde se dokonce ani u nás. Všichni komouši, socialiti a odboráři mají plnou hubu keců jak by měl kdosi jiný platit, ale dobře placenou práci nikdo z nich samotných nenabídne.
  A všichni vy blbečci byste přitom chtěli kupovat kvalitní boty za pětistovku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:20
   Záhadou je tvůj nedobrovolnej výskyt ry zdegenerovanej potrate opičí kurvy!!!!

   Smazat
  2. Oni snad komunisti vlasní nějakou továrnu na boty ??

   Smazat
  3. Pro (12:20)
   Není to žádná záhada, jen Jste slepý, či lépe řečeno zaslepený. Nedávnou několikaletou hospodářsku krizi v Evropě nejlépe přečkala družstva. Ukázala se jako nejodolnější vůči poryvům trhu. Poskytují stabilní práci a slušné výdělky, protože nemrhají zdroje na nepřiměřený blahobyt lenošících šéfů. Místní hospodářské koloběhy místních firem, firmiček, živnostníků a družstev, kde se lidé znají a neanonymita brání nestoudnému obohacování na cizí úkor, kde jsou bez velkých korporací, ekonomicky a sociálně stabilizují regiony.
   Demokratizace ekonomiky je trend. Družstva, zaměstnanecké akciovky, jednoho dne z toho kapitalistický parazitismus vypadne úplně, protože už žádné lži a manipulace nebudou s to zakrýt vyšší (celkovou společenskou, nejen účetní) efektivitu demokratizované výroby, pracovního procesu.
   Až půjde do tuhého, tak se mocná pravice zbaví i takovýžch malých podlézavých hajzlíků, kteří pro dělají špinavou práci, jako Jste Vy. Předpokládám, že až se to otočí, tak se budete ohánět tím, že Jste přispíval do NR...
   KR

   Smazat
  4. 14:11

   Jaká družstva? Kde jsou ta vaše družstva? Kde je jaká "zaměstnanecká akciovka"? Jména? Příklady?
   Blábolíte úplně z cesty, žijete v jakémsi virtuálním vesmíru, člověče.
   Nic se neotočí! Že jste se ještě ani po 30 letech nesrovnal s novou realitou a nepřizpůsobil se jí a stále hloupě a naivně vyhlížíte "až se to otočí", jen svědčí o tom jaký jste mimoň a hlupák.

   Smazat
  5. Pro (14:29)
   Nic nevíte, nic neznáte. Španělská Mondragon patří mezi největší španělské firmy. ESOP využívalo už před čtvrtstoletím asi 18 % firem USA a podíl dále roste. To o odolnosti družstev za Velké recese byla zpráva, myslím, MMF.
   Musíte se, chlapče, více o věci zajímat, nabírat informace a ne propagandistické žvásty.
   To, že se dosavadní poměry otřásají, dokládají prohry tradičních stran a úspěchy nejen A. Babiše, M. Le Penové, D. J. Trumpa, AfD, ale také B. Sanderse, J. Corbyna, J.-L. Melénchona. Takže se proberte ze své české reálné zaprděnosti a pohlédněte za humna do reálného politického světa Evropy a USA. To, že Jste nepochopil, kam svět trenduje posledních 3000 let, co se dělo posledních 300 let, a ukájíte se civěním na povrch dějů poslendních 30 let a ještě Jste ani nezaznamel, co se děje poslední tři roky, jen barvitě dokládá, jaký Jste agresívní hlupák a mimoň.
   KR

   Smazat
  6. 14:49

   Člověče, vy jste opravdu zoufalec. Babiš, LePenn, Trump, AfD,... rozhodně nejsou žádní bojovníci proti kapitalismu. I když u Trumpa jste si to vy místní komunističtí zoufalci namlouvali.
   Sanders, Corbyn a Melenchon mají sice ke komoušům blízko, ale zase ve volbách úplně pohořeli.

   Já jsem chtěl nějaké příklady těch úspěšných družstev, nejlépe našich a vy mi tu blekotáte o jakémsi Mondragonu o kterém nikdo krom vás jaktěživ neslyšel kdesi ze Španělska. Co vyrábí? Jaký má obrat? Kolik tam lidé berou? Jak si v těchto číslech vede v porovnání s kapitalistickými supergiganty jako Apple, Samsung, Volkswagen, Toyota, Google, atd atd?

   Člověče, nikdo tady ten váš družstevní komunismus nechce. O tom svědčí pouhých 10% až 12% zisku komoušů od revoluce. Ale zároveň vám také nikdo v budování těch vašich družstev, kolchozů, komun, kibuců, nebrání. Tak přestaňte žvanit a začněte konečně.

   Smazat
  7. KR vám to napsal i s fakty, ale vy jste jen omezenec hltající propagandu. Vaše žvanění je jen k ničení seriozní diskuze, k ničemu jinému.

   Smazat
  8. 16:24

   Žádné fakty nenapsal. Jmenoval Trumpa, AfD, Babiše, LePennn jako zástupce družstevníků a komunistů, antikapitalistů.... Větší kravinu jsem dlouho nečet, ty "fakte" . A jmenoval jednu zcela neznámou marginální firmu ve španělsku opět bez jakýchkoli faktů, čísel, srovnání.

   Můžeš si spolu s KR stoupnout k oknu a vyhlížet tu vaši vybájenou otočku.

   Smazat
  9. Pro (16:35)
   Nerozumíte psanému textu.
   Trumpa, Le Penovou apod. jsem neuváděl jako příklad družstevníků, nýbrž jako doklad toho, že se současný systém otřásá a že dosavadní tradiční strany nejokatěji spojené s dosavadním režimem a establishmentem jsou na ústupu. Výše zmínění jsou pravicová varianta řešení krize. Stejným dokladem otřásání režimu jsou Sanders, Melénchon ap., kteří ale nabízejí levicové řešení.
   Ve své zaslepené debilitě popíráte fakta. Ani jeden z nich totálně neprohrál, naopak. Sanders se stal finalistou v Demokratické straně v USA a pokud by vítězka hrála fér, tak by možná nebyla vítězkou. Melénchon obsadil 4. pozici, za ním zústala větší část pelotonu, jeho zisk se nepříliš liší od vítěze a on je součástí vyrovnané čtveřice nejlepších a za nimi jsou až s odstupem další. Pro Melénchona hlasovali dva z 11 voličů, pro vítězného Macrona dva z devíti. Zhruba pětina voličů podpořila jasnou levici. I když mne nyní napadá, zda vůbec víte, co znamená pětina, co znamená 18 %. Vaše žvásty naznačují, že máte dvoutřídku a dál jste se nedostal a ani k pasení koz Jste asi nebyl dobrý. To byste dělal pro ABíčko. Chápu ovšem, že turboabsolvent Plzně při shánění podřízených pro tak idiotskou práci, jakou pácháte, moc na výběr nemá. Vaši "argumentaci" si můžete vyprávět mezi stejnými hlupáky a neználky, jako Jste Vy, třeba ve svém kanclu, ale na veřejnosti Jste k smíchu a politování.
   K Mondragonu
   Mondragon zaměstnává v Baskicku bezmála 75 tis. lidí a jeho ekonomické výsledky se pohybují v miliardách eur a jeho obrat je na úrovni souhznu celého českého zdravotnictví. (Víte, co je miliarda? A eur?) Největší výrobní firma v ČR - Škoda Auto - zaměstnává necelých 25 tis. lidí a největší organizace vůbec - Policie ČR - zhruba 50 tis. Pokud Jste dával ve škole pozor, tak snad zvládnete pochopit, že Mondragon je počtem pracovníků třikrát větší než mladoboleslavská škodovka a o polovinu větší než vůbec největší český zaměstnavatel.
   Mondragon vyrábí elektrotechniku, komponenty pro auta, ale má i další aktivity, ve finančnictví, automobilismu, maloobchodu atd. Po 61 letech existence je sedmou největší španělskou firmou.
   Svým ubohým vystoupením Jste opět doložil, že pokud si stávající režim nekoupí inteligentnější námezdní síly, tak to jednoho krásného dne prošvihne, protože s takovými hlupáky, navíc namyšlenými, a hajzly to nemůže udržet na věky.
   KR

   Smazat
 6. Blbečkové z východní Evropy se stali otroky v nových kolonií ch a tak se kolonialistům zvyšují zisky o drahou dopravu produktů z Asie.proto i český otrok musí dělat za mrzkou nízkou mzdu a žrát potravinový odpad odložený našimi kolonialisty na "demokratickém Západě!A k tomu všemu velmi přispěla ČNB dlouhodobě likvidovaným kurzem Kč!Český otrok-to být tobra otrok!Ať žije Babiš a jeho cíl-ještě nižší cena práce v ČR!

  zločas

  OdpovědětSmazat
 7. podobne sa pracuje aj vo všelijakých kórejských montovniach na Slovensku a potom sa zamestnávatelia sťažujú vláda sťažujú, že ľudia nechcú pracovať a treba doviesť rumunov a ukrajincov.
  A najmä treba dovážať atómových fyzikov, chemikov a chirurgov so správnym svetovým názorom a vierovynaním.
  Vlastne ešte som zabudla "odborníkov na likvidáciu odpadu" ako je pán manžel istej slovenskej poslankyne.
  http://www.topky.sk/cl/10/1572651/Pribeh-lasky-v-OLaNO--Poslankyna-sa-vydala-za-moslima-z-Pakistanu--likvidatora-odpadu-v-Berline-

  OdpovědětSmazat
 8. 15:05
  Ajéje, Return of Jedi! A Pepa IBM Google Oracle Vyskoč je zde! A zase ty jeho stejné kraviny a zase ty jeho stejné nadávky! Vítej zpět, kašpárku z JandoPutno líhně, už tu byla nuda!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-D
   Tady se ale dneska sešlo družstevníků. Není divu když v USA vyhrál volby komunista, antikapitalista a družstevník největší, Trump. Revoluce je prostě zahájena :-D

   Smazat
  2. 16:37 -ukázkový ignorant je zpět. Jinde ho fackovali, tak se vrátil sem, kde může exhibovat svou tupou omezenost beztrestně.

   Smazat
 9. 16:37
  Hele, Einsteine, víš co znamená anglicky "cooperative enterprise"? A víš, kašpárku, kolik je jen v USA cooperatives? Zkus hádat, klaune. Jinak díky za zpestření diskuze, humoru není nikdy dost.

  OdpovědětSmazat
 10. To,co tady vyblekotal anonym 16:37,svědčí o tom,
  že dotyčný dostal od svého pána plán,jak má tady
  mluvit,ale jeho inteligence nestačí.Označit tady
  Trumpa za cituji:komunistu,antikapitalistu a
  družstevníka-konec citace-může jen totální blb.
  Aspoň vidíte,s kým se zahazujete.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 11. Řešení svízelné situace není v odborech, to je také jen příštipkaření, řešení je jen postup, jak jej popsal Marx ve svém komunistickém manifestu. Jinak si ale také můžete přečíst "BOTOSTROJ", který líčí poměry u Bati ve Zlíně za 1. republiky.

  OdpovědětSmazat
 12. Panove , predstavte si , ze jste kral zemekoule a musite nejak uzivit vsechny lidi , a dat jim praci!! Jak by jste to udelali v dnesni situaci , kde 85% sveta jsou primitivove.

  Vemte si tuzku do ruky a pocnete myslet!! mate na start 20.00 bilionu dollaru . Docela zajimave ??

  BroukPytlik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je demagogie. Kdo je schopen pracovat, ale nechce, ať chcípne hlady. Práci MUSÍ dostat všichni ti, co chtějí pracovat, a to v oborech, které přinášejí zisk. Proč asi Občanské fórum (a po něm ODS) hned ze začátku (na rozkaz svých pasáků z Německa a USA) začalo likvidovat obory, v nichž jme byli víc než konkurenceschopní - lehký průmysl, tovární komplexy, sklářství, textilní průmysl, ...?

   Smazat
 13. Typické otrokářství řízené psychopatickou verbeží.

  OdpovědětSmazat
 14. To je pro toho blbečka z 11:10

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jeste-ze-nas-koupil-pan-Babis-Odborovi-predaci-z-drubezaren-Agrofertu-se-razne-ohradili-proti-utokum-Streduly-485144

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:32 blbeček jsi sám a podporovatel oligarchy

   Smazat
 15. za dvacetnik vyrobit a za tisic prodat to je strategie velkokapitalu ani soudruch bata z gotwaldova dnes nečini jinak když hlavnivyrobu přestěhoval do neskutečně chude indie tam stači když dělnik vyděla na dva rohliky za den a dalši duvod k ještě většimu hrabani pod sebe je uspora materialu kdy kuže neni kuži guma neni gumou ale polovični plast atd zkratka vyrabět z pet lahvi ale to same se tyka i potravin kdy pivo neni pivem maslo neni ani nahodu kdysi nenaviděnym margarinem čokolada neni čokoladou atdatdatd

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.