Reklama

.

.

pondělí 10. dubna 2017

Čermák: Pamatujete se ještě, kdy začala normalizace s velkým N?

Vladimír Čermák
10. 4. 2017  První zprávy

Zamysleli jste se někdy nad otázkou, kdy přesně v Československu začala po Srpnu Normalizace s velkým N? Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Vladimír Čermák.V zemi, která po událostech, které se kolem 21. srpna 1968 staly, vypadala jakoby sjednocena v názoru na roli SSSR v tehdejším domácím i světovém dění? Tak tedy: začalo to někdy kolem 8. dubna 1969. Za 2 roky to tedy bude už celé půlstoletí kdy se Husák s Brežněvem tajně setkali dvakrát v Berehově poblíž disponujícího vojenským letištěm nedaleko Mukačeva. A to zhruba týden před jeho jmenováním do funkce 1. tajemníka ÚV KSČ, v níž tento ambiciózní, ctižádostivý jedinec vystřídal a v podstatě primitivního, nedovzdělaného slabocha A. Dubčeka.

Jeho verbovkou, jak se toto setkání s Leonidem dalo označit, to začalo. Tehdy ještě 1. tajemník slovenské KSS, dosáhl stropu svých aspirací – stal se hlavním sovětským satrapou v tehdejší ČSSR. Pro českou společnost – dost podobně jako v roce 1620, kdy falcký kurfiřt Fridrich V. se domluvil v zapadlé krčmě blízko Rakovníka s bavorským vévodou a jeho prostřednictvím s tehdejším vládnoucím Habsburkem ve Vídni – tím začalo dvacetileté, bezútěšné období hluboké deprese podobající se baroknímu temnu. Normalizace byla totiž něco jako druhé temno.

Stejně jako tehdy, kdy katolická církev a domácí katolické panstvo nahradilo dřívější vládu, došlo i v období po nástupu Husáka do funkce k zásadním změnám v řízení státu, což trvalo až do Listopadu 1969. Později vysoké funkce a pozice obsadili na sklonku husákovské normalizace většinou ti, kteří v rámci tzv. sametové revoluce odevzdali těsně předtím na sekretariátu ÚV své legitimace, aby se z nich mohli stát oligarchové polistopadového režimu, nová, kratší a slabší varianta někdejší černé normalizace trvá vlastně dodnes. A to přesto, že SSSR, který zde normalizaci prostřednictvím Husáka a jeho skvadry prosadil, je už dávno fuč na smetišti dějin. Tak to v dějinách ale bývá.

Co o této schůzce konkrétně víme? Prakticky nic moc. Jedině to, co pustil Biĺak ve svých pamětech (Až po mé smrti) a Husákův dvorní poskok, nyní bratislavský galerista V. Plevza v jeho neautorizovaných pamětech „Vzestupy a pády“ pustili do světa o tom, jak se pekla dohoda Husáka s Brežněvem o tom, co bude. Tedy za jakých podmínek se měla řešit opětovná integrace tehdejšího Československa do sovětského systému. V principu šlo o obnovenou verbovku starého bolševického kádra do nejvyšších struktur moci v satelitním systému sovětské moci.

Husák tehdy dostal plné kompetence k tomu, aby se s podporou SSSR obklopil svými nohsledy a lokaji (hlavně ze Slovenska) po svém ustanovení do funkce nejvyššího komouše ČSSR (17. dubna). Své kvality k tomuto úkolu předvedl nejen na moskevských rozhovorech (ve dnech 23.-26. srpna 1968), ale i ve funkci posrpnového vedoucího stranického představitele slovenských komunistů, z nichž se vytvořilo jádro normalizační elity. Dostal záruky, že s podporou svých Věrných (rozuměj kolaborantů) může doma dělat, co uzná za vhodné, aniž by se musel namáhat se soudními procesy proti svým odpůrcům. Mohl toho využít k významnému navýšení slovenských rozpočtů na úkor jemu ne zvlášť milých Čehůnů. A také k tomu, aby si vyřídil účty s řadou svých odpůrců (včetně těch, kteří jinak pracovali pro Moskvu, jako byl M. Hübl). Jinými slovy, aby jeho roduvěrní Slováci vládli i v Čechách, ovšem pod kuratelou Sovětů.

Takové nabídce Augustin Husák (jak byl původně pokřtěn) neodolal. Dostal tak volné ruce k tomu, aby změnil poměry v Československu, kde se mezitím negativní vztahy zdejšího obyvatelstva a dokonce i mnoha tamějších komunistů k sovětskému režimu vyhrotily způsobem, který Sověti nechtěli akceptovat. Brežněv a spol. měli takových „bílých koňů“ samozřejmě více i v Čechách (např. Černíka či dokonce Z. Mlynáře), ale Husák byl pro ně z řady důvodů nejperspektivnější.

Studovat, jak celý problém Husák následně vyřešil, je docela zajímavé, ale dodnes není k dispozici solidní analýza toho, co následovalo po jeho nástupu k moci. Dokonce ani husákovská hagiografie na Slovensku nedosáhla zdaleka předpokládané úrovně. To, co tam předvádějí Michálek či Weiss (dnešní ambasador v Praze) v adoraci normalizačního kolaboranta č. 1 je jen slabý odvar toho, co by našinec očekával. Na řadu – aspoň dosud - nejenže nepřišla ani analýza toho, k čemu došlo po Husákově ustavení do nejvyššího mocenského postu v Československu, ale ani toho, co přišlo poté, kdy se sovětský systému začal hroutit po zahájení perestrojky a kdy Augustín musel na sklonku roku 1987 tvrdě bojovat aspoň o udržení postu prezidenta.

Husák přitom byl v jistém ohledu kuriozitou. Jako jediný významnější domácí politik prožil u mocenských koryt v důležitých obdobích vývoje všechny tři klíčová dílčí období změn v Československu, což byl samo o sobě slušný výkon potvrzující, jakou měl chuť k moci. Tedy Únor, Srpen i Listopad. Přesto se dodnes nedožil žádné kvalitní autobiografie. To, co se objevilo v tomto desetiletí na Slovensku. To, co o něm bylo medializováno, je jen takové slabomyslné pindání, nikoliv rozbor.

Je to přitom škoda, protože z jeho neúspěchů, pádů i vzestupů by se mohli dnešní čeští i slovenští politici leccos naučit. Třeba o tom, jak si hrát na politika, byť by byl jen ubohý vazal Kremlu. Nebo jak udělat z mlácení prázdné slámy jak se dá hodnotit také husákovská žvanírna, jako úspěšnou cestu k vyšším postům. Tím se vzpomínky na tohoto politického gaunera vzdalují do minulosti a je čím dál menší naděje, že dojde v tomto směru k nějakému obratu. Husák je prostě stále ještě horké zboží.

Normalizace jako silně zkrácené opakování doby Temna měla a má dopady na českou společnost dosud. Třeba na to, jak z funkce prezidenta udělala směšný a bezvýznamný, byť trochu nákladný post nevyžadující od těch, co jej zastávají ani stopy charismatu (zde prosím dát odkaz na koment o prezidentství), jak eliminovat z politického dění nikoliv jen roli elit, ale i jejich tvorbu. Třeba povyšováním amorálních lidí postrádajících charakter do odpovědných pozic. Takových i jiných poučení z krizového vývoje české společnosti v 70. a 80. letech nabízí česká zkušenost s nástupem Husáka k moci mnohem více.

Zároveň však také názorně demonstrovala, jak degeneroval samotný bolševismus z původně revoluční doktríny na bezvýznamný nákladní výtah k mocenské pozici lidi jako byl Augustín H.. Tedy osob posedlých touhou po moci. Zatím také nedošlo na rozbory toho, jak Slovensko těží dodnes z obrovského přerozdělování příjmů z ekonomického systému v době normalizace či jiné, stále více zapomínané – ve své době však dobře známé - efekty normalizace.

Lze tedy očekávat, že tak jak dále budou stárnou pamětníci Srpna, dnes i Listopadu, zmizí z naší paměti i mnohé z toho, co napáchala normalizace (podobně jako téměř zmizela paměť české společnosti na období pobělohorského temna). Téma normalizace a tedy i vlivu osob jako byl Husák na naše dějiny se stane něčím, co brzy nebude stát dnešním mladým lidem ani za pozornost.

Zvednuté ruce pro normalizaci, jen František Kriegel (vlevo v popředí) a několik dalších ruce nezvedlo.


- - - 


Související: Čermák: Kde udělali soudruzi kádrováci chybu?

55 komentářů :

 1. Dobrý den, pokud byl Alexandr Dubček, nedovzdělaný primitiv a slaboch, velice bych vás poté prosil, zda by jste nemohl definovat osobu Václava Havla. Moc by mě to zajímalo. Děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedovzdělaný sebestředný alkoholik.

   Vymazat
  2. Havel nemohl být neschopný, když dokázal oblbnout 15 milionů občanů a nalhát jim jak se budou mít dobře. Toto přece blbec, tak lehce nedokáže.

   Vymazat
  3. 15:45

   No vždyť se máme dobře. A pokud ty se dobře nemáš, nebo se spíše jen tak necítíš, tak s tím něco udělej. Brání ti snad někdo?

   A zajímavé, že se to "oblbnutí" povedlo bez vyjímky a bez problému ve všech zemích socbloku. Jestli to nebude tím, že všude měli vaší komoušské diktatury plné zuby.

   Vymazat
  4. Pomohl mu k tomu mýtus o západě kde pečení holubi letají přímo do huby.

   Vymazat
  5. Anonymovi 16:03 doporučuji aby nejdříve dospěl a potom rozdával rozumy.

   Vymazat
  6. Dubček byl slabý a nerozhodný politik. Mohl a měl zabránit té 20 leté ozbrojené okupaci i za cenu dočasného omezení některých svobod. V Moskvě před podpisem toho ostudného protokolu měl trumfy v rukou v tom jednotném národním odporu, ale podepsal co mu předložili. Pak ještě přijal potupně místo velvyslance v Turecku
   a po návratu už jen naříkal jak ho sledují.

   Vymazat
  7. Vážení, v srpnu 68 podle dostupných průzkumů té doby, stálo za KSČ(Dubčekem, Černíkem, Císařem, Svobodou) 90% národa a to dokonce i na Slovensku, kde to komunisti neměli až tak růžové. Bohužel komunisti tuto podporu národa nevyužili a naopak ho zradili. Těžko dnes odhadovat, jak by to tenkrát dopadlo, kdyby se komunisté opřeli o národ a zda to vbůbec bylo možné. Možno, že šlo jít cestou kompromisů a ne naprostou odevzdaností a podřízeností, řízenou právě Husákem, Kolderem, Biľakem Indrou...

   Vymazat
  8. 16:08-Anonymovi v 16:03 nehrozí,že by
   dospěl.Zůstane až do konce života jenom
   hlásičem názorů,které dostane od svého
   páníčka.Ten bude rozumovat tak dlouho,
   až mu páníček přestane platit.Studentíci,
   kteří by měli být novou silou národa jsou
   jen hloupí a snadno manipulovatelní.Však
   si za účast nechávají platit.Tohle bude
   také něco takového.
   Petr Majevský

   Vymazat
 2. Mám na to jiný názor. Poučena dalším vývojem po roce 1989, z něhož jsou dnes již docela zřetelně viditelné snahy o začátek globalizace, nebýt zachování rovnováhy sil ve světě v roce 1968, skončilo by to u nás krvavě. 20 let po válce byly ještě velmi citlivé emoce kolem benešových dekretů, kolem znárodňování, kolektivizace zemědělství. Pamětníci ještě žili, někteří v zahraničí a byli to lidé ještě v plné síle. To, co by z nás západ udělal, by byla (slabě řečeno) kůlnička na dříví. Začalo by to socialismem s lidskou tváří - paralela s cinkáním klíčů v roce 1989, a pak by se to rozjelo. Únor 1948 by byl proti tomu procházka růžovým sadem. To, co teď píšu však neznamená, že jsem v roce 1968 nevěřila na socialismus s lidskou tváří. Věřila. Ale dnes vím, že to bylo velmi naivní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobře že o tom pan Čermák píše, aby se na to nezapomnělo. Husák přijal místo sovětského satrapy v Československu z touhy po moci a držel se ho až do konce.Pomohl zničit statisíce lidských existencí. Byli sice ještě horší, např. Bilak, ale to ho neomlouvá. Tento Slovák, spolu s Dubčekem, Bilakem, Širokým, Šalgovičem a dalšími je varování před dalším Slovákem, který chce vládnout České republice, tentokrát ještě oligarcha s temnou minulostí

   Vymazat
  2. Souhlas. Kritika je čistě z nacionalistických pozic, ale jako varování správná.

   Vymazat
 3. Když vidím fotografii, na níž je František Kriegel a vzápětí se dočítám, že cenou Františka Kriegla bude vyznamenán věhlasný pěvec Banga a to za svůj postoj k Ortelovi, tak bych chtěl touto cestou vzkázat příbuzným ať vydrží. Musí mít nervy ze železa. Přeji plno sil. V této kolonii je opravdu možné všechno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to snad ne!!!

   Vymazat
  2. Těm, co vyznamenali Bangu, asi v bakaláči pěkně soroší....

   Vymazat
  3. To se někdy u vyznamenání stává. První , kdo obdržel
   Řád bílého lva, se jmenoval křestním jménem Benito.
   Uhádnete celé jméno?
   František Kriegel zůstává jen jeden.

   Vymazat
 4. Zjednodušený, protože naprosto jednostranný pohled na léta po r. 1968. Doba temna postihla i schopnost objektivně posoudit nedalekou historii.

  OdpovědětVymazat
 5. Jestliže byla normalizace dobou temna, pak po roce 89´nastala doba pekla....

  OdpovědětVymazat
 6. Jednou někdo přijde, začne se v tom babrat a zjistí, že je všechno jinak. Že se tu lže, podvádí, zatajuje, mlží, démonizuje. Že tenhle systém je zločinný. Jednou...

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, velice dobře si pamatuji, jak jsme se otřásli na duchu - ti moudřejší již v době pokusu o pražský majdan - tzv. pražské jaro, ti méně moudří pak v srpnu po invazi vojsk Varšavské smlouvy a ti zcela zaostalí, když došlo na normalizaci, tedy prakticky návrat do předmajdanovských poměrů. Tak jak jsme tehdy nadávali, tak jsme stejně nadšeně zvonili klíči, když se pražský majdan podařil v r. 1989. S nadšením jsme uvolnili cestu naši okupaci, tentokrát z opačné světové strany a dosazení správy naší země do Bruselu. Méně radostně jsme přijali pak postupně zprávy o rozkradení 5,5 bilionů Kč našeho národního majetku - v tehdejší tvrdé měně domácím a hlavně zahraničním normalizátorem. A přišla na nás ne doba Temna a 300leté poroby Habsburky a církví, ani ona 20letá doba Temna a poroby komunistickou církví, ale přišla doba zatím beznadějné a bezvýchodné TMY TMOUCÍ s porobou světovou sionistickooligarchickou modloslužkou. Pokud jsme slyšeli dosud výkřiky "zlatý komunismus", dělali jsme si otazníky. Ale co říci, když můžeme dnes, po 26 letech obnovených zkušeností s kapitalismem, slyšet výkřiky "zlatý nacismus". To je už dost temné přemýšlení o naší TMĚ! Skutečně máme, co jsme chtěli?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pražské jaro nebyl žádný majdan!!! Jestli jste bývalý funkcionář KSČ, kterého Pražské jaro smetlo a normalizace vrátila do křesla, tak se vám ai nedivím, že tak hořekujete, ale pravdu nemáte. Pražské jaro byla cesta k demokracii, né k té dnešní oligarchické koloniální demokratůře. Demokracie a humanita jsou vždy levicové, agrese, okupace, pronásledování lidí za jejich politické postoje, to vše je pravicové, protihumanisitcké. Normalizace byla pravicový převrat nedemokratické menšiny proti humanisticky smýšlející většině.

   Vymazat
 8. Češi jsou přeborníci ve skoku na špek.Za celý
  svůj život jsem nepotkal politika,který by chtěl
  plnit svoje sliby.Cinjači také ne,ale šli si
  zlikvidovat svou státnost a samotný národ.Pak
  už to dodělali v referendu o EU.Výsledek je zde.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oprava:cinkači!
   Petr Majevský

   Vymazat
  2. Na jaře 1968 jsem se zúčastnil jako mladý kluk po vojně mnoha diskuzí a mítinků, které probíhaly v mém okolí. Osočování bývalých a řadových členů KSČ v té době nebralo konce. Po okupaci na protest velká část obyčejných komunistů ze strany vystoupila přesto, že si byli vědomi následků. Strana a hlavně straničtí funkcionáři k nim byli velice nepřátelští. Ti, kteří měli nějaké vedoucí postavení ze strany nevystoupili, v mnohých případech byli po krátkém čase vyměněni (vyhozeni). Co nastalo po roce 1969 byla z mého pohledu ukázka špatných charakterů lidí a devastace morálky. Ti, co nadávali, dokonce vyhrožovali oběšením všech komunistů na kandelábrech, vstupovali do KSČ. Samozřejmě na nějaké technické místo,víc peněz, znal jsem jich dost z mého okolí. Jak mohla komunistická strana fungovat, když do ní vstupovali lidé jenom z prospěchu. To nemluvím o vysokoškolsky vzdělaných lidech, tam to byla povinnost, jinak byla ohrožena jejich kariéra. Nikdo neví, jaký tlak byl vyvíjen na Husáka ze strany Rusů, co by se dělo, kdyby tam byl někdo s těch „Zvacích soudruhů“. Pan Čermák neuvedl, že Husák byl v únoru 1951 zatčen a 24.4. 1954 odsouzen za velezradu k doživotnímu trestu odnětí svobody. V roce 1960 byl po amnestii prezidenta Antonína Novotného propuštěn a v roce 1963 plně rehabilitován. To ovšem neomlouvá jeho chování v 70. a 80. letech. Že z toho těžili Slováci je nesporné. Myslím, že si Husák také vyrovnával účty se špičkami KSČ. Jenom dodám, že se Husák po propuštění ihned zapojil do politického dění na Slovensku. Hlasitě se vyhraňoval proti Čechům a v národnostní otázce. Ten samý prezident Novotný, který Husákovi udělil milost a rehabilitoval jej, musel několikrát přes své podřízené Husáka umravňovat. Nějaké informace unikly v roce 1968, kdy Novotný údajně nařizoval „ zavřít hubu ty svini na Slovensku“.
   Největší zážitek z konce tohoto období mám z 29. prosince 1989, kdy byl Havel zvolen prezidentem. Tito výše uvedení "komunisté", rovněž i nejmenovaní soudruzi, chodili houfně odevzdávat stranické knížky předsedovi stranické organizace na mém pracovišti. Poslouchali přímý přenos z Federálního shromáždění, jakmile reportér ohlásil zvolení Havla prezidentem, potom to začalo. Loď šla ke dnu, myšky ji v tento den do jedné opustily, až na toho předsedu. Takže pánové. Je to zase jenom o lidech a lidských charakterech.Těm, kteří našli odvahu po 21. srpnu 1968 odejít z KSČ na protest násilného obsazení naší země vyjadřuji úctu a poděkování. Také se omlouvám všem těm bývalým soudruhům, kteří se v mém líčení časů minulých poznali a žádám je, aby mi vulgárně nenadávali. Budoucnost? Těšíme se z toho, že si koupíme banány bez fronty, můžeme jet do ciziny (jen někteří), bydlíme v honosných domech ( jen někteří), máme vysoké platy(jen někteří), platíme nehorázné daně (stále ne všichni). Té většině zůstaly jenom ty ohnilé banány. Pohádka, o které jsme léta snili, hlavně v době normalizace, se rozplynula jako mlha nad českou kotlinou. Dě-I.

   Vymazat
  3. V roce 1971 jsem začal pracovat po skončení vysoké školy v ústavu, kde bylo mnoho stranicky postižených. V našem odboru bylo dokonce více vyloučených a vyškrtnutých než ostatních. Dokonce šéf našeho odboru byl ze strany vyškrtnut. Ti tzv. ublížení lidé trpěli a nesměli, což znamenalo, že snad měli něco v rukávu, ale nesměli to vytáhnout, zlí komunisté nedovolili. Vydělávali však jako ostatní, dokonce nejvyšší plat v našem odboru měl člověk ze strany vyloučený. Nesměli začít vědeckou aspiranturu a cestu k šéfovské funkci měli ztíženou, přestože si mysleli, že k šéfování jsou předurčeni.

   Přišel rok 1989. Dva roky před převratem jsem změnil zaměstnání a byl jsem přijat na místo šéfa oddělení v technickém úseku jednoho podniku. Na změnu režimu jsem se tehdy jako komunista těšil, protože jsem doufal, že se všechny křivdy konečně odstraní. Byla to naivita. Začaly brutální štvanice na komunisty. Ze dne na den jsem ve funkci skončil. Místo nošení obleku jsem se ráno začal převlékat do modráků. Plat mi začal stagnovat až do stavu, že jsem si musel vyběhal všechny možné sociální podpory, aby uživil rodinu. Začal jsem litovat, proč ti nejlepší z nás, kteří se prodrali ke korytům, nás bývalé komunisty neplatí stejně štědře, jako jsme je platili my komunisté, když je režim pronásledoval.

   Tehdy jsem pochopil, o co šlo a kdo je kdo. Běžte s nářky na normalizaci do prdele. Tehdy jste prohráli a co jste čekali? Zacházelo se s vámi korektně podle zásluh mnohem lépe než jste byli po převratu schopni vy. Ukázalo se, že v rukávu jste neměli nic a zkazili jste všechno, na co jste sáhli.

   Vymazat
  4. V normalizaci prohrála socialistická demokracie, tvořiví, odvážní a svobodní lidé. Vyhrála hrstka kolaborantů se stupidním sovětským imperiálním molochem a ti to dopracovali až ke dnešku. Zničili národ, jeho politické instinkty a připravili půdu pro rozkradení a zničení všeho, co u nás mělo cenu. Normalizace je neomluvitelná, normalizátoři jen připravovali tenhle dnešní marazmus.

   Vymazat
 9. Pro 15:45 Od 15-ti milionů odečtěte prosím 1 ks. Já jsem se od V.H. zblbnout nenechal. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono těch zblbnutých moc nebylo. Občanské fórum v tichosti zapomnělo na všenárodní volbu presidenta (typu Zeman) a Vasil Mohorita přesvědčoval komunistické poslance, že musí zvolit Havla, jinak budou zase demonstrace. Zasvěcení věděli, že na venkově by Václav Havel nikdy zvolen nebyl.

   Vymazat
 10. Gusta byl dobrý politik.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Take si to myslim

   Vymazat
  2. souhlas za gusty bylo dobře

   Vymazat
  3. A co Gusta v base držel, dobře držel, nemohlo to škodit.

   Vymazat
  4. Téma normalizace zdaleka není vyčerpáno, anonym 12:22 má jiný názor a jeho názor by šel doložit například na objemu emigrace a z ní plynoucích společenských ztrát.

   Vymazat
 11. Článek Vladimíra Čermáka je - vzhledem k tomu, že cosi už o dějinách by jako autor pár knih mohl vědět - s.ačka. Nejen z hlediska hodnocení G. Husáka, ale i pro nepokrytý antislovakismus.
  G. Husák se již jako student zasloužil o rozvoj vysokého technického školství na Slovensku, zvládl SNP, stejně jako šéfování Sboru povereníkov, nemluvě o chování během procesů, které bylo výjimečně statečné a promyšlené, a byl motorem federalizace. Ani pravice v podobě pracovníků ÚSTR mu až do podpisu Moskevských protokolů nedovedla nic vytknout.
  Problém začíná až v Moskvě po 21. srpnu 1968. Představitelé KSČ, kteří byli zadržení hned v noci 21. 8., neměli žádné informace o tom, co se v ČSSR děje a ani L. Svoboda a G. Husák po svém příjezdu nemohli vědět, zda se politbyro ÚV KSSS nezblázní a nezopákne Maďarsko 1956. Jen nezodpovědný idiot (viz např. 16:54) může vypustit tak rezolutní žvásty o tom, jak se kdo - kdo nesl zodpovědnost za 15 milionů občanů ČSSR a věděl, čeho jsou Sověti schopni - měl zachovat. Saša skutečně nebyl nějaký politický king, ale jednoznečně měl humanistické cítění. Podobně i ostatní. To, že F. Kriegel nepodepsal je sice znakem odvahy, ale bylo to při vědomí, že ten podpis proti podpisům ostatních situaci nezvrátí, takže ve vlasti bude klid a vy jste hrdina, co se vzepřel.
  L. I. Brežněv nebyl lidožrout, dlouho ho museli jastřábi z politbyra přemlouvat k okupaci, protože si uvědomoval, co to bude za průšvih a ránu komunistickému hnutí. Slíznul to podobně jako Husák a oni dva se stali symboly socialistického zla, ač měli po boku daleko horší dogmatiky a ranaře. Přitom právě Husákovi a podobným lze děkovat, že nedošlo za normalizace na krev. K tomu naklonění biľakovci (Indra, Kolder, Šalgovič ap.) byli v orgánech a aparátu strany početnější, ale nebyli s to Husákovo křídlo vyšachovat. O tom, že mohlo být hůř, svědčí, že předsedou vlády byl po dlouhá léta L. Štrougal, který se nepřidal 21. srpna k "dělnicko-rolnické vládě" zpunktované sovětským velvyslanectvím (Červoněnko a comp.). Je otázkou a na seriozní badatelské práci zda a kolik odvedl G. Husák nadpráce. Určitě mohl pro socialismus udělat více, třeba včasným odchodem z funkcí, aby se soudruzi naučili odcházet z postů dříve, než je pro budoucnost země a socialismu pozdě. Upřednostnili sebe, svoji moc, status a příjmy a poslali systém do kytek. Za demokraticko-centralistického souhlasu všech členů strany.
  Takové kydy, jaké napsal V. Čermák, levici nepomohou. Ta potřebuje střízlivou, seriozní analýzu, která půjde za obzor hospodských řečí a rozkryje podstatné, obecné, jedinečné, i nuance, které často jsou totiž na hraně toho, kdy kvantita přerůstá v kvalitu.
  Antislovakismus je úplně chorý, Indra či Kolder nebyli Slováci a třeba B. Chňoupek, J. Lenárt čo P. Colotka, M. Válek byli podstatně vyšší politická a intelktuální třída než současná česká sebranka a z tehdejší české strany se jim mohl rovnat jen L. Štrougal, i když bychom našli ještě pár odborníků (L. Lér, J. Žák, V. Ehrenberger, M. Toman). Na Slovensku byl průběh normalizace mírnější, než v českých zemích, kde pády a pronásledování aktivních osobností z pražského jara byly citelně drsnější. Nakolik v tom hrálo roli, že na Slovensku byli díky výrazně vyššímu vzestupu v l. 1948-68 než v Čechách socialismu za to více vděční, a proto vůči němu méně kritičtí, či to, že se z peripetií a kotrmelců řetězce "1. ČSR - Slovenský štát - SNP - Slovenský štát - předúnorová - poúnorová republika" dobře znali a dost toho o sobě (na sebe) věděli, to je na rozmýšlení.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Čermák nesmyslně fabuluje, buď o té době a všech těch okolnostech dost neví, nebo vědět nechce, nebo ještě hůř, není schopen hlubší úvahy. Ostatně, sledujte téhož na Kose (blog Kosa nostra zostra ...), tam se tuším taky, méně zakrytě, u zarytého odpůrce Miloše Zemana, občana Vlka, prezentuje. Nevím, nevím, na jakou notu ti pánové vlastně hrají.

   Vymazat
  2. Nějak jsem nenašel zmínku o tom, že jádrem sporu byla vojenská rovnováha (jako ostatně vždycky) a sověti zde chtěli mít svá vojska, protože rozmístění vojsk v Bavorsku hodnotili jako nerovnovážné z hlediska použití jaderných zbraní.Bylo potřeba jednat, ale z čsl. strany Novotný byl proti.(to je hodně zestručněno, je to na článek)
   A proti vojenskému zásahu byl ještě Alexej Kosygin. Zásah byl, jak se později ukázalo,skutečně politicky škodlivý.

   Vymazat
 12. České kolaborantské polistopadové elity zkurvili na co šáhli a nesahají G.Husákovi ani po patu ?? Vy pomatení a tupí OVČANÉ o tom co Husák udělal jen pro Slovensko nemáte ani POTUCHY - BLBEČKOVÉ ?? Postavil Slovensko na nohy, prosadil výstavbu takových podniků o kterých se vám magorům ani ve snách nezdálo ?? Takže o tom člověku víte hovno a ještě ho zde na blogu roznášíte. Až přijde doba, a naši mladí zjistí co se stalo s tak vyspělým státem jaké bylo ČESKOSLOVENSKO po válce a za vlády komunistů tak vás i tou polistopadovou chátrou nechají postavit ke zdi o tom nepochybujte ?? Jednou to přijde, vy to totiž zajistíte sami tím že jste to tady co se za blbců komoušů a prací našich nás, našich otců, dědů a matek VYBUDOVALO vše jste za 25 let zničili, rozkradli a vykradli i banky. Tak by to dopadlo po roce 1968 tak už by zde byla jen holá zem a otroci pracující v zájmu světového kapitálu a za trochu chleba. Taková je blbečkové realita a můžete si tady OBLBOVAT ty české ovce a kázat ty své bludy o demokracii s lidskou tváří a zatím to co jsme z daní občanů za 100 let vybudovali a tvrdě odpracovali vy jste stačili ukrást od vody počínaje a vším ostatním konče, vyrobit 4,5 milionů exekučně stíhaných občanů,zničit všechny rezorty a zdevastovat od půdy, přírody, zvěře, ptactva, hmyzu až po občana?? Vy chcete dovést národ do války, rozvrátit rodiny (54% - rozvodovost ??) a pomocí umělecké idiotské sebranky spolu s politiky a zastupiteli na všech úrovních zdevastovat celou společnost. ANO cíl jste splnili o tom není pochyb - dobytek se umí chovat lépe než tito cinkači a zloději co nám ukradli svět a prostý obyčejný život a jeho přežití !!!!!!!! Tečka.

  OdpovědětVymazat
 13. České kolaborantské polistopadové elity zkurvili na co šáhli a nesahají G.Husákovi ani po patu ?? Vy pomatení a tupí OVČANÉ o tom co Husák udělal jen pro Slovensko nemáte ani POTUCHY - BLBEČKOVÉ ?? Postavil Slovensko na nohy, prosadil výstavbu takových podniků o kterých se vám magorům ani ve snách nezdálo ?? Takže o tom člověku víte hovno a ještě ho zde na blogu roznášíte. Až přijde doba, a naši mladí zjistí co se stalo s tak vyspělým státem jaké bylo ČESKOSLOVENSKO po válce a za vlády komunistů tak vás i tou polistopadovou chátrou nechají postavit ke zdi o tom nepochybujte ?? Jednou to přijde, vy to totiž zajistíte sami tím že jste to tady co se za blbců komoušů a prací našich nás, našich otců, dědů a matek VYBUDOVALO vše jste za 25 let zničili, rozkradli a vykradli i banky. Tak by to dopadlo po roce 1968 tak už by zde byla jen holá zem a otroci pracující v zájmu světového kapitálu a za trochu chleba. Taková je blbečkové realita a můžete si tady OBLBOVAT ty české ovce a kázat ty své bludy o demokracii s lidskou tváří a zatím to co jsme z daní občanů za 100 let vybudovali a tvrdě odpracovali vy jste stačili ukrást od vody počínaje a vším ostatním konče, vyrobit 4,5 milionů exekučně stíhaných občanů,zničit všechny rezorty a zdevastovat od půdy, přírody, zvěře, ptactva, hmyzu až po občana?? Vy chcete dovést národ do války, rozvrátit rodiny (54% - rozvodovost ??) a pomocí umělecké idiotské sebranky spolu s politiky a zastupiteli na všech úrovních zdevastovat celou společnost. ANO cíl jste splnili o tom není pochyb - dobytek se umí chovat lépe než tito cinkači a zloději co nám ukradli svět a prostý obyčejný život a jeho přežití !!!!!!!! Tečka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jdi do prdele, ty zasraný komouši.
   Za pouhých 40 let jste stihli dokurvit naši kdysi vyspělou zemi tak, že jsme po všech stránkách o 20 let zaostávali za západem. O těch stovkách poravených, včetně žen a válečných hrdinů a zastřelených při útěku z vašeho koncentráku, o tisících poslaných do nelidských podmínek lágrů se raději ani nebudem bavit.
   Ty buď rád, že jsi se v roce 89 i se svými rudými kámoši za své zločiny nezhoupl na kandelábru tak jako nacisti v roce 1945, ty komoušská kurvo.

   Vymazat
  2. Pro Břetislava Marka:
   Obávám se, že Jste s G. Husákem drobet na omylu. V r. 1950 jej vyšoupli z postu předsedy Sboru povereníkov a v r. 1951 zatkli. Gro nových fabrik na Slovensku se ale stavělo v 50. a počátkem 60. let, kdy byl Husák ve vězení nebo v nemilosti. Mohl se tak podílet na formování nějaké koncepci industrializace, ale závěr koncepce a realizace už šly mimo něho. V době, kdy se vrátil do vysoké politiky, byl již extenzivní vývoj završen a sváděl se - poměrně marně - boj za intenzifikaci hospodářství. A to po celou dobu jeho vrcholné kariéry, takže on má značný podíl na tom, že socialistická ekonomika nevyužila své možnosti, v porovnání se Západem stagnovala, což se projevilo v sociální oblasti a následně v posunu společenského vědomí. Nevyužil šance, kterou dala sovětská perestrojka, neuvolnil ekonomický a lidský potenciál a tak bylo na podzim 1989 sloveno.
   Pro (9:01):
   Jste příkladný.
   Zaslepený, zakomplexovaný blbec. Je radost vidět, jak tento režim si vychovává své hrobaře, protože dormatici a fanatici jako Vy to Klausům, Kalouskům, Schwarzenbergúm, Laudátům, Bělobrádkům, Krejčířům, Bakalům a dalším potopí.
   Zdar Vaší práci.
   KR

   Vymazat
  3. 9:45

   Jo, jasně. I ti co nesnáší nácky nebo islamisty jsou "zaslepení a zakomplexovaní blbci", viď?
   Rudé minimozečky blbců jako jsi ty nejsou schopny pochopit, že komoušská totalita je na naprosto stejné úrovni jako ta nacistická a islamistická.
   Násilná vláda menšiny nad většinou, likvidace jakýchkoli mimosměrných proudů.
   Jdi do hajzlu.

   Vymazat
  4. 9:45 Takže jsme v další fázi normalizace? Tož můžeme srovnávat. Akorát, že nyní si máme zvykat na nenásilnou vládu menšin nad většinou s normální akutní hrozbou války a na imigrační invazi.

   Vymazat
  5. Pro toho jednoduchého nemyslícího a historii neznalého 10:25: nadávat si můžete jak chcete, ale KR má pravdu. Problém minulého režimu dobře popsal. Ohledně vražd a teroru - to bylo v 50.letech a tento politcký model nám byl vnucen sovětskými poradci. Pachatelé zločinů byli posléze za Zápotockého a především za Novotného odstaveni od moci. Pravda, měli jít sedět a byt odsouzeni veřejně a to se nestalo. V roce 1968 vedli komunisté národ k jasné demokratizaci a byla naděje i na demokracii. Ne toho buržuaszního stylu, že víc demokracie má bohatý a chudý má hovno. Dnes žijeme právě v téhle hře na demokracii-demokratůře. Až dospějete, nadávající mladíku (10:2ř), pochopíte o co šlo tehdy a o co jde dnes. Zatím představujete jen truchlivou postavu zblblého idiota. Zdravím KR a děkuji za jeho další skvělý text.

   Vymazat
  6. 12:36

   A jak ty víš, že já jsem "mladík"? A i kdybych byl, tak nacismus mají právo odsuzovat jen pamětníci kteří ho zažili?

   I když to zcela zjevně nedokážeš ani po 30 letech rozdýchat, smiř se s tím, že tu máme demokracii. Lidé si naprosto svobodně volí své zástupce jak na místní, tak krajské i celostátní úrovni. I prezidenta. Také každý může svobodně kandidovat na jakoukoli funkci. I ty můžeš volit, i ty můžeš kandidovat, stejně jako boháč. Můžeš si i zvolit, jestli chceš demokracii "buržoazního" nebo "neburžoazního" typu. Tak tu prosimtě nežvaň nesmysly. Problém je ten, že ty nejsi ochoten přijmout fakt, že lidé na tu tvou vysněnou komunistickou parodii na demokracii z vysoka serou.
   Čest.

   Vymazat
  7. Pro (10:25)
   Jste nevzdělaný trouba. Chybnost a účelovost stotožňování fašismu, resp. nacismu a komunismu (ve skutečnosti stalinismu či socialismu) již před lety doložil Václav Bělohradský.
   Poukáži na jeden, a to principiální rozdíl, nacisté sortovali lidi podle rasy, stalinisté podle třídní příslušnosti, islamisté tak činí dle náboženského vyznání. Svého rasového původu se zbavit nemůžete a jste nadosmrti zvýhodněn či odsouzen, zatímco třídní příslušnost a vědomí či náboženské vyznání můžete změnit a své postavení ve společnosti změnit. Takže za totáče řada lidí "buržoazního či kulackého původu" udělala kariéru a naopak "dělnický či rolnický původ" nezaručoval žádné výhody teprve když jste něco uměl, dokázal a rozhodovalo se kdo z koho, tak jedním z vedlejších kritérií byl původ. Ne ani tolik z důvodu "politické kovanosti", ale ve snaze přerušit v dané rodině sociální prokletí táhnoucí se z generace na generaci a dodat do rodiny někoho, kdo ji bude intelektuálně a sociálně pozvedávat a pomůže dalším příbuzným v osobnostním růstu.

   Ještě dodám, že ani hloupost či zaslepenost nemusí být celoživotním osudem a stačí pobrat trochu rozumu a popracovat na svých emocích a morálních hodnotách.
   KR

   Vymazat
 14. Toto není článek, který by aspoň v hrubých rysech objektivně hodnotil historii a bylo jej možno pojmout jako zdroj informací. Je to silně tendenční názor jednotlivce, u něhož zkreslování, zjednodušování i dezinformace vysoce převažují nad těmi několika údaji, jež mají oporu v realitě, byť i u nich chybí zasazení do kontextu ostatních dějů.
  Jen pro pořádek, myslím že se nejedná o téhož autora, který vystupuje na Kose pod jménem "Jeník Čermák", přestože i jeho články většinou vyznívají tendenčně.

  OdpovědětVymazat
 15. Srovnávat dobu Temna s normalizací je jako srovnání lidského nádechu s celým životem člověka....

  OdpovědětVymazat
 16. Husák nebyl zdaleka takový pitomec a nula, jak se ho snaží autor vylíčit. A není pravda, že by měl bezvýhradnou podporu sovětského polibdíra. Brežněv mu nevěřil, ale protože to taky v té době ještě nebyl totální zombík, nechal si Bilaka a jiné blby jenom v záloze, jako donašeče a prostředek nátlaku na Husáka. Husáka to neomlouvá, ctižádostivost měl nelidskou.

  OdpovědětVymazat
 17. Pro zaprodavou a kolaborující osobu co se neumí za svůj názor ani podepsat - Anonymní11. dubna 2017 9:01

  Ano pro tebe ty tupá hlavo bez mozku a jen nastrčený placený systémem nebo jinak kolaborující s polistopadovou elitou. Závislost Česka na výrobě automobilů nadále roste. Jsme odvozenou outsourcovanou ekonomikou. Závislost na Německu je obrovská, český průmysl se stále více stává gigantickou montovnou. Koncentrace na vývoz silničních vozidel a součástek do automobilového průmyslu dále posiluje vliv nadnárodních koncernů a ve většině případů neumožňuje českým podnikům určit konečnou cenu. České firmy jsou na pozici subdodavatelů se střední či velmi malou přidanou hodnotou, děláme práci ve mzdě. Injekce „pervitinu“ v podobě umělé devalvace koruny pomohla stále méně konkurenceschopným subdodavatelským montovnám jen oddálit odchod do levnějších zemí, jako jsou Rumunsko či Bulharsko a analytikům přinesla bláhové opojení přes nesprávné ukazatele. Transformace po roce 1989 se nepovedla. Můžeme nesouhlasit, můžeme si nalhávat cokoliv jiného, ale je to nezvratitelný fakt, který lze podložit stovkami důkazů. Především nepřinesla zásadní změnu celospolečenského systému, místo jedné partaje jich tu máme víc, rozdíl v rozdělování a užívání moci je minimální. Bohužel nepřinesla ani zásadní změnu myšlení. Nacházíme se opět v době nutné pro hlubokou celospolečenskou změnu. Ve fázi růstu se masově rozrostl systém politických eseróček vykrádajících státní a veřejné finance ve svůj prospěch, koupili si média, policajty, prokurátory, soudce, a třeba i opoziční poslance, až nakonec narušili základní fungování státu, který se po fatálním rozkrádání nachází v astronomických dluzích a společnost v morálním rozkladu.Neumíme už ani včas zkontrolovat, zda v lahvích od alkoholu není jed, ale nadutě tvrdíme, že umíme uhlídat jaderné reaktory či bránit svou vlast. Neumíme, narušeno je již všechno, soudy, policie, kontrolní orgány, vojenská rozvědka, politické strany či běžný komunitní život. Ta současná nadutost politiků již opět dospěla do stavu „poručíme větru dešti“. Systém zcela přestal fungovat a ani nemůže fungovat, protože diktatury prostě dlouhodobě nefungují, nemají onu přirozenou fázi destrukce, kdy se každý společenský systém zcela spontánně a průběžně ozdravuje tím, že se sám zbaví svých nefunkčních částí, jako skutečné živé organizmy, které denně ničí nezdravé buňky, aby se mohly dále rozvíjet. Společnost a společenský systém není stroj, je to živý organizmus. Stejně jako moudrá matka příroda. Můžete chránit podmínky pro zdravý život tohoto organizmu, můžete chránit i ty slabší, ale nemůžete společnost ovládat jako stroj. Nesmyslné dotace narušující fungování celého živého organizmu, rozkrádání, recyklace politiků, rekorytizace těch neschopných a systém rozprodávání hodnot spěje ke svému konci. Svoboda občana opět dostala na frak, partaje pod vlivem zločinců rozhodovaly o nás bez nás, proti našim zájmům. Žádné nové vize ani sliby to nespraví, to jsou opět jen pokusy stranických diktátorů ovládat masy, vize není akcí, to jsou jen prázdná slova, tu skutečnou změnu přinese jen a jen koordinovaná akce občanů. Musí se proto opět začít masovými demonstracemi v ulicích, okupační stávky"Occupy Political Parties" v sídlech všech partají bez výjimky, zcela paralyzovat jejich činnost, to jest novou a nenásilnou revolucí vynutit zásadní změnu ústavy ve prospěch posílení principů přímé demokracie.
  A čím dříve vyjdou občané do ulic a masovými demonstracemi a blokačními stávkami si tuto změnu ústavy vynutí, tím lépe pro uzdravení celé společnosti. Je to smutný paradox, ale v současné situaci nezbývá než doufat, že ostravská časovaná ekonomická bomba vybuchne co nejdříve a stane se oním důležitým impulsem k masové občanské akci, k nové revoluci, magické datum se blíží.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Marku, vy jste buď v penzi nebo u lopaty a nikdo vám za vaše názory nemůže ublížit, viďte. O stavu hospodářství s vámi souhlasím. Až na současnou Tatru, vlastníci firem jsou cizinci. Tlačí cenu subdodávek každoročně dolů a shrábnou zisk finalisty do své kapsy. Škodovku předali Němcům za hubičku. Původně měla být cena 50 miliard, ale nakonec zaplatili desetinu. Vinu nese Zemanův ministr průmyslu Gregr. Sám se chlubil, jak Němci plakali radostí nad královským darem. Geniálního ekonoma Zemana budou lidé volit s pocitem uspokojení jak dobrou věc dělají. Měli by ho dát k soudu, aby se zodpovídal za svoje debilní rozhodnutí.

   Vymazat
  2. Máte pravdu, ale vše je relativní. Zeman se pod krádež zvanou privatizace podepsal. Ale rozměrů Schwarzenberga a jeho podlosti a nepřátelství ke všemu českému nedospěl. Proto byla volba taková jaká byla. Vybírali jsme menší zlo. Nyní nás čeká něco podobného a všichni Zemanovi protikandidáti jsou horší než on. I s těmi kravinami, které občas dělá.

   Vymazat
  3. Pro (7:18)
   Škodovku privatizovala vláda Petra Pitharta, v níž byl ministrem průmyslu Jan Vrba. Ekonomikou se zabývali ještě místopředseda vlády František Vlasák a ministři bez portfeje Karel Dyba, Miroslav Grégr a Tomáš Ježek. Na federální úrovni ve vládě Mariána Čalfy byli ekonomové Václav Klaus, Vladimír Dlouhý, Václav Valeš a Pavel Hoffman.
   Miloš Zeman mezi lidmi, kteří měli největší vliv a zodpovědnost za privatizaci Škody MB, nefiguruje a i Grégr byl jen jedním z týmu. Zeman, stejně jako V, Havel, V. Klaus, P. Pithart, M. Čalfa, T. Ježek, Roman Češka a další šéfové FNM, má na hlavě kvůli privatizaci a investičním pobídkám pro zahraniční investory másla za mlékárnu, ale ze škodovku v Mladé Boleslavi zrovna ne.
   Jinak, říká se, že "medvěd" byl porcován ještě před listopadem a VW prý byla přiklepnuta škodovka někdy snad na přelomu 1988/89. Ovšem - čti a věř sobě...
   KR

   Vymazat
  4. 11:20, svého času potrhlý Čulík nechal na BL audiozáznam o tom, jak se domáhal rozhovoru s Dlouhým na téma škodovka. Nepovedlo se mu to. Z telefonátu vyplývá, že cena byla drasticky snížena. Předání firmy bylo dohodnuto s Němci v hotelu Jalta na Václaváku. Účastnil se toho i Grégr a chlubil se radostí Němců.

   Zeman se podílel na budování kapitalismu v Česku. Je vinen tedy všeho, co se tady stalo. Mne/nás většiny se neptal na souhlas. Dostal příležitost své selhání odčinit jako prezident. Za nic se neomluvil, nic neodčinil. Tož tak.

   Vymazat
  5. Pane Břetislave Marku, v hodnocení současné reality
   lze s vámi souhlasit, ale nebude to žádné magické datum, které spustí změnu. Vytlučení oken na stranických sekretariátech nemění směr vývoje. To musí provést organizovaná skupina lidí, kteří mají veřejnou podporu, získanou ve volbách.

   Vymazat
  6. Pro (18:46)
   Obávám se, že nevnímáte proporce.
   O privatizaci Škody MB rozhodla vláda, kde Grégr byl jen jedním z ministrů. Podíl má, ale větši se dá odhadnout přinejmenším u Vrby jako rezortního ministra a Vlasáka coby ekonomického místopředsedy.
   Než se Zeman stal vládním politikem, tak byla privatizace výrobních podniků skoro hotova, z klíčových společností zbývaly banky (nepočítáme-li dráhy, poštu a nemocnice, o nichž se tehdy vážně nijak neuvažovalo). Tam má jasný lví podíl, ale mám dojem, že tehdy nebyl v ČR významný politik, který by byl proti, něřkuli, že by to zastavil.
   Privatizace a lá ČSSD by patrně nebyla taková rozdávačka jako kupónovka. Jednalo by se s firmami, který by měly o tu kterou fabriku zájem, a s cílem je úspěšně provozovat. Možná by došlo na ESOP, prof. Matějka a lidé z LSU neměli k ČSSD daleko. Kupónovka ODS bylo rozhození akcií komukoli, manažérským nemehlům, různým šíbrům, včetně tunelářských grázlů, nastrčených bílých koní pro cizí likvidátorské firmy atd.
   A není pravda, že se pánové Havlové, Klausové, Pithartové, Čalfové, Zemanové, Luxové a další neptali. Bylo to jasné ve volbách 1990, 92, 96, 98, 02,... V každých volbách se občané mohli a mohou rozhodnout, změnit vládní strany, vybrat jiný program, zvolit zásadní změnu (KSČM). V r. 1990 bylo jasné téma restitucí a privatizace, kupónovka byla pro ODS v r. 92 největším volebním tahákem. OF získalo v prvních volbách přes polovinu hlasů. Nevymlouvejme se, že občané nevěděli, že byli mimo. Není to pravda, věděli, nebo alespoň klidně vědět mohli, nikdo nikomu nebránil a nebrání číst Haló noviny. Každý 10. dospělý byl v KSČ, miliony lidí v ROH, přes 90 % mladých v SSM. Všichni byli školeni, všichni věděli z minulosti, co bude po r. 1989 následovat. Mohlí číst za totáče ve všech novinách o stávkách pracujících, o korupci nejvyšších politiků (zvláště u zbrojních dodávek, poslední před listopadem byl, myslím, skandál v Belgii).
   Nevěřili. Tak mají - a žel i ti, co věděli, jak to bude - co a koho si zvolili.
   A Zeman jako prezident toho moc nezmůže. Zákonodárnou iniciativu nemá, může jen zákony vetovat, ale je přehlasovatelný. Může lavírovat při jmenování vlády, jmenuje pár pupíků (ČNB, soudci ap.), jedná s šéfy jiných států, rozdává metály a věnce a to je zhruba vše. Žádná spanilá jízda po krajích a řečnění na náměstí zákony, výkonnu moc a justici nezmění. Prezident Zeman na rozdíl od Havla a Klause nemá OF, ČSSD a lidovce, resp. ODS a ODA, jen senátora Velebu.
   Je smutné, že ani po 27 letech netušíte, jaké instituce, vazby a procesy v politice existují, jak fungují, kdo má jakou pravomoc a zodpovědnost. Zeman není svatoušek, ale určitě není grázl č. 1.
   KR

   Vymazat