Reklama

úterý 25. dubna 2017

Chytrý plán Putina a devět tun Trumpa

Oleg Čubakin 
25. 4. 2017  Zvědavec
 

Někteří zahraniční analytici se domnívají, že Putin v Afghánistánu dokázal přelstít samotného strýčka Sama. Jako důkaz odborníci uvádějí pokusy Moskvy zlepšit vztahy s Afghánistánem a „tajně se sblížit s Tálibánem.“ Nedávná ruská „diplomatická ouvertura“ na téma afghánského území a „tajného sblížení s Tálibánem“ dokazuje, že Rusko má v úmyslu zahájit novou „velkou hru“ v Afghánistánu, uvedl Ayaz Ahmed v pákistánském deníku „The News“. Zdá se, že ruský prezident Vladimír Putin využil vítězství Donalda Trumpa ve volbách a „přelstil strýčka Sama v Afghánistánu.“ Následně za Putinem má i soudruh Si Ťin-pching záměr přistoupit k ruské východní strategii, předpokládá autor.
Začínající velká hra pravděpodobně povede k vytvoření nového partnerství v bezpečnostní sféře jižní Asie. Tento region se stane hlavním centrem mocenské politiky během dvou až tří desítek let, předpovídá analytik.

Ruská „strategická invaze na Krymu“, pokračuje pákistánský analytik, a „úspěšná podpora“ Asadova režimu v Sýrii ze strany Moskvy přispěly k intenzivní diplomatické hře Putina v Afghánistánu. Ruský diplomatický manévr je určen především k tomu, aby neutralizoval americkou klesající vojenskou přítomnost v zemi.

Podle mínění autora zahájilo Rusko svou novou velkou hru v Afghánistánu už v roce 2007, kdy navázalo spojení s Tálibánci.

Později, když v květnu 2015 delegace afghánského Tálibánu navštívila Írán za účelem jednání o boji proti „IS“ v Afghánistánu, byli u diskuse, podle názoru jistých kruhů, přítomni ruští představitelé.

Následně Tálibán připustil, že mu Rusko poskytlo taktickou podporu při obsazení Kundúzu (v říjnu 2015).


K čemu takové namlouvání na zadním ruském dvorku?

Pokračující „flirtování“ Ruska s Tálibánem a „náhlý zájem“ Moskvy o území Afghánistánu sledují řadu ekonomických a vojenských regionálních cílů.

Za prvé, ožívající Rusko „chová velký sen“ uvidět selhání USA v Afghánistánu při jejich snaze porazit Tálibán. Moskva považuje Afghánistán za vhodné válečné divadlo uvádějící inscenaci krachu ruského soka ve studené válce, onoho soupeře, který dříve vyškolil a financoval mudžahedíny, aby v roce 1980 porazili sovětskou armádu v Afghánistánu.

V souladu se svým snem Rusko, jak se soudí, dodalo zbraně Tálibánu pro dobytí Kundúzu. Předpokládá se rovněž, konstatuje dále žurnalista pákistánských novin, že Rusko bude i nadále udržovat koordinaci vojenské rozvědky s afghánskými Tálibánci a podporovat jejich bojovníky zbraněmi a střelivem v operacích proti USA a silám NATO.

Za druhé, Rusko chce vedle kontroly nalezišť afghánského uranu také rozšířit svůj ekonomický a vojenský vliv v Perském zálivu přes íránský přístav Čáhbahár. Moskva již nyní vytvořila s Afghánistánem silniční a železniční spojení procházející přes bohaté energetické zdroje střední Asie. Indie, dlouholetý regionální partner Ruska, vybudovala 600 kilometrů dálnice spojující Čáhbahár se Záhedánem na severu Íránu. Indie také dokončila dálnici mezi městy Delaram a Zarandž v afghánské provincii Nímróz. Spojila tak oblast Delaramu v Afghánistánu se severní hranicí Íránu.

Vzhledem k dlouholeté spolupráci a ke společným strategickým zájmům Ruska a Íránu v regionu umožní pravděpodobně Teherán Moskvě využívat jeho dopravní a přístavní infrastrukturu.

Nicméně nedostatečná bezpečnost a přítomnost povstalců v Afghánistánu vytváří překážky „ruskému snu o dosažení Perského zálivu“, připomíná analytik. To je důvod, proč Rusko rozhodlo „resetovat“ své vztahy s Tálibánem. Moskva má v úmyslu postavit na této skupině zabezpečení svých komunikací přes Afghánistán.

Za třetí, Rusko je velmi znepokojeno vlivem „IS“ na středoasijské republiky. Podle nedávných odhadů se asi 2700 Rusů a přibližně 4000 středoasijských ozbrojenců nachází v řadách „IS“.

Pokud jde o vlády Afghánistánu a USA, obě strany dosud „nevykazovaly žádné vážné úmysly“ bojovat proti „IS“ v terorem sužovaném Afghánistánu.

Rusko má podezření, že USA otevřeně dovolily „IS“ opevnit se v Afghánistánu, aby tak oslabily Tálibán a vytvořily trvalou nestabilitu „na ruském zadním dvorku“. Výsledkem je, že Kreml se rozhodl spolupracovat s Tálibánem, aby oslabil „IS“ v Afghánistánu, přiznává Ayaz Ahmed.

Za čtvrté, Rusko projevuje starost o dodávky středoasijského plynu do jižní Asie přes plynovod Turkmenistán - Afghánistán - Pákistán - Indie (TAPI) sponzorovaný USA. Rusko se staví proti TAPI, protože si přeje, aby střední Asie zůstala závislá na něm jako na hlavním odběrateli zemního plynu. To by pomohlo Rusku hrát klíčovou roli v otázkách bezpečnosti v regionu. Kromě toho se Moskva obává amerického vměšování do sféry bezpečnosti ve střední Asii, protože Washington již projevil svoji připravenost získat turkmenskou leteckou základnu ve městě Mary pro zabezpečení TAPI.

Po hříchu učinilo Rusko překvapivý tah tím, že zakopalo válečnou sekeru s Tálibánem, s tím samým Tálibánem, který kdysi hrál rozhodující roli „v zasazení ponižující porážky ruskému předchůdci v Afghánistánu – Sovětskému svazu“.

Za páté, další a další středoasijské státy padají pod ekonomický vliv Číny. Pokud bude Čína pokračovat ve své hospodářské expanzi, Rusko pravděpodobně ztratí svoji roli hegemona v regionu.

To je důvod, proč si Putin přeje sjednotit Ruskem podepřenou Eurasijskou hospodářskou unii s Čínsko-Pákistánským hospodářským koridorem. Nadto se Putin snaží „obnovit vztahy“ s Tálibánem: tato povstalecká skupina musí podržet Rusko.

Opiové doupě USA a strašidelná Great Game Ruska

Autor nezapomíná ani na téma drog. Afghánský obchod s drogami vážně poškodil Rusko v průběhu posledních pěti let, protože Rusko je nejen tranzitní koridor pro dodávky afghánských opiátů do Evropy, ale také hlavním spotřebitelským trhem. Podle některých odhadů spotřebují Rusové asi pětinu světové zásoby opiátů. Pro Kreml je nezbytné spolupracovat s Tálibánci, aby bylo možné blokovat pašování opiátů do Ruska.

Mezitím Trumpova administrativa vyjádřila rostoucí znepokojení nad úsilím Ruska dosáhnout smíření mezi stranami v Afghánistánu. Je důležité si uvědomit, že USA mají tendenci zůstat v Afghánistánu, aby zadržovaly čínský vliv a mohly kontrolovat jaderné programy Íránu a Pákistánu.

V daném smyslu nová ruská „Great Game“ popouzí Trumpovu administrativu posílit americkou zpravodajskou a vojenskou přítomnost v Afghánistánu. Autor nevylučuje, že transatlantická velmoc, jejíž síla taje, bude také chtít použít „trestnou diplomacii“, sílu a vměšování v případě nepokojů v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a v případě tajného íránského jaderného programu.


Americká odpověď: Bombastické svržení „matky všech bomb“

Zatímco pákistánský analytik mluvil o mocném regionálním působení Ruska za údajným účelem spřátelit se s Tálibánem a oslabit USA, jež z nějakých důvodu nechtějí v Afghánistánu bojovat proti „IS“, Američané svrhli svoji nejmocnější nenukleární bombu na tunely bojovníků „Islámského státu“.

Korespondenta RIA „Novosti“ o tom zpravily tiskové služby Pentagonu.

„Úder byl proveden v okrese Achin v provincii Nangarhár ve čtvrtek. Cílem byli militanti „IS“, jejich systém tunelů, který využívají k přemísťování. Použita byla bomba GBU-43“, řekl mluvčí Pentagonu.

Bomba byla svržena z letadla MC-130. Podle dat z otevřených zdrojů byla její hmotnost 9,5 tuny. Uvnitř se používá směs hexogenu, TNT a hliníkového prášku.

Podle slov člověka z Pentagonu představuje bomba nejmocnější nejadernou munici používanou ve Spojených státech amerických.

Jak je vidět, administrativa nepředvídatelného Trumpa plní jeden ze svých slibů, o němž pákistánský analytik nemusel vědět: Bílý dům má v úmyslu nejen zahájit novou strategii v Afghánistánu, ale také zapojit do této země více vojenských sil. Strategie pana Trumpa je snadno čitelná: jsou to bomby a rakety.


Кто кого в Афганистане: хитрый план Путина и девять тонн Трампа

35 komentářů :

 1. Tak jsem čekal,že jim udělají OPĚT něco s lodmi a TENTOKRÁT milí AMIS DOPRAVICOVALI s letadly.. http://www.ragauian.cz/co-delaly-ruske-bombardery-u-aljasky-ruska-federace-oficialne-tvrdi-ze-muze-paralyzovat-namornictvo-usa-elektronickou-zbrani-neznalkove-na-zapade-se-smeji-a-prislovi-rika-kdo-se-smeje-naposled/#more-19964

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obdoba překvapivého zásahu v Syrii.
   Zase nový dlouho připravovaný (od 2007) ŠACH! Jak je plánován MAT? Snad provokace vnitřních nepokojů v SSA?!?

   Smazat
  2. Jedno je uplne jasny v Afganistanu Usaky nenavidi...

   Smazat
 2. USA v Avghanistanu nezastaví rostoucí vliv Číny. Američani vtrhli do této země jen kvůli jejímu nerostnému bohatství, které zoufale potřebují. Ale Čína již skoupila spoustu dolů a nalezišť a vcelku bez jakého koliv harašení zbraněmi. Tak je to i na Ukrajině, kde Číňani již vlastní spoustu toho, co chtěli američtí podnikatelé. Je trochu legrační ten bordel s Talibanem. Nejdřív proti němu bojovalo Rusko, tak Amík tyto islamisty vyzbrojil. Teď proti Talibanu bojuje Amík. Talibanu docházejí americké zbraně nyní používané proti Američanům, tak jim zase pomůže Rusko... no nekup to.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy se za svoje jméno stydíte, Anonyme??

   Smazat
  2. Jaroslav Malina

   Smazat
 3. světu pomůže jen bankrot usa nebo nás všechny zabijou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 13:06: Mate samozrejme pravdu. Ta uSSacka hovada musi mit tudiz NAPROSTOU jistotu ze chcipnou taky. Tuhle jistotu zabezpecuje v dnesni dobe jenom Rusko, castecne Cina a tim nas vsechny chrani. Je nutno podporovat nase ochrance vsude kde to jenom jde.

   Smazat
  2. ANONYME,kdyby jsi nebyl jenom na novinách kobliháře,věděl by jsi že na jedněch jde elektronické vyznačení našeho momentálního zadlužení a ono rozkradení činí 1,86 bilionu

   Smazat
 4. Nejlepší je, že prý bojují za "demokracii" ve skutečnosti se jedná o prachy. Neví náhodou někdo, kdy bylo postaveno těch 600 km železnice, co je zmíněná v článku. Neví to náhodou tabulkový troll?

  OdpovědětSmazat
 5. Putin má samé chytré plány. A mezitím se ruská ekonomika od roku 2008 propadla z pozice 8. největší na světě na 12. až 14. pozici loni. Slušný pád za pouhých 8 let. Tak to aspoň nahrazuje chrastěním zbraněmi a hraním si na velmoc. Dobrý výkon. Jen víc takových chytrých plánů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No ty si ale trouba !!!!!! Zacni se vzdělávat !!!!!

   Smazat
  2. Jo vybudovat svou obranyschopnost k přesvědčivosti případné odplaty, tak to i něco stojí! Všude na světě!
   ---
   Je nás v republice asi tak 15krát méně než v Rusku. Podělte si jejich výzbroj 15, a porovnejte. Úsměvné, že?!! My sami si neubráníme ani své hranice, natož nebe a je štěstím, že nemáme to moře ... A státní dluh ke 2 bil. Kč.
   ---
   A pokud se nemýlím, Rusko toho všeho dosahuje - vzdor sankcím US vazalů i USA samotných - aniž by se přitom zadlužovalo po uši.
   ---
   Směnná hodnota rublu není ani nesena na "přesvědčovacím" argumentu balistických či křižujících raket. To narozdíl od té druhé měny, která je snad jen vynucenou "důvěrou" v její funkci. Odvozenou od síly těch balistických a křižujících.
   ---
   Rusko se pomalu dostává z recese. Možná vás to nepotěší, ale již dnes lze říci, že ji překonalo. Jsouce neporaženo.

   Smazat
  3. Opluštile,
   státní dluh nemáme 2 biliony, ale 1.6. A již 4. rokem k HDP klesá z 45 na 37%.
   http://www.tradingeconomics.com/czech-republic/government-debt-to-gdp
   Naopak, ruský dluh už 8. rokem roste z 6 na 18%
   http://www.tradingeconomics.com/russia/government-debt-to-gdp
   Ano, Rusko se dostává z recese a když mu to letos dobře půjde tak se dostane výkonnostně na úroveň roku 2008. Fakt výkon.
   Vlastenectví máš plnou hubu, ale přitom pliveš na naši zem co ti síly stačí.

   Smazat
  4. Re (16:13):
   Hulváte!, takže - co do stupně zadluženosti - je na tom Rusko stále ještě dvakrát lépe! I při tak enormní zátěži, jakou pro něj znamená garantované uchování si své svrchovanosti.
   Vlastenectví uznávám. Jenže pod ním nerozumím ani kořistnickou agresivitu vůči ostatnímu světu ani domnělou kulturní či technickou nadřazenost, ani náboženskou či rasovou vyvolenost.
   A to, že z nějakého porovnání naše republika nemusí vycházet dobře, ještě neznamená, že z toho mám nelíčenou radost. Je právě naopak, blbe!

   Smazat
  5. Jenomže naše republika vychází ve skoro jakémkoli porovnání s Ruskem lépe. A to nejsme ani ropný a plynový emirát jakým je Rusko a na všechno si musíme vydělat mozkem, pílí a umem. To jenom vy hledáte čím byste naši zem mohl pošpinit a poplivat a vyzvednout do nebe své zaostalejší ruské bratry.
   Co se týče dluhu tak důležitý je trend. U nás klesá a hospodářství roste, v rusku hospodářství klesá a dluh roste.

   Smazat
  6. Re (16:47):
   Jo, i ten trend vývoje HDP je důležitý. Jakkoliv to zdaleka není charakteristika, která by vypovídala vše.
   V letech 2008-13 jsme však i my prožívali spíše jen stagnaci. Znatelnější růst lze vidět až v roce 2014 a dál, viz např. HDP na obyvatele zde: (http://www.finance.cz/makrodata-eu/hdp/statistiky/vyvoj-hdp/)
   2008 .. 20 193
   2009 .. 19 373 (pokles 4,5 %!)
   2010 .. 19 696
   2011 .. 20 344
   2012 .. 20 671
   2013 .. 20 556
   2014 .. 22 935 (růst 2 %!)
   ----
   Růst u nás (v letech 2014-17) mi samosebou radost dělá.
   To by ovšem vládu v republice už nesměli svěřovat klikám vedeným tuzemskými tupolánky a kalousky, kteří se k ní s železnou pravidelností chovají jako k dobytému území, které lze beztrestně vyplundrovat. Republiku zadlužovat a zařezávat její rozvoj svými slaboduchými experimenty.
   ---
   Rusko nechejme na starost Rusům a jejich vládě. Oni si to pořeší i bez naší rady. Jediné, co oni nepotřebují, je válka.
   ---
   Ani my ji nepotřebujeme.

   Smazat
  7. 17:31

   Že jste to vy tak tady máte ten vývoj HDP na obyvatele v paritě kupní síly daleko názorněji:

   https://goo.gl/M61ogd

   Smazat
  8. Jak dlouho by naše republika vydržela nějaké sankce západu ?? Myslím , že již třetí den by byly prázdné obchody !!

   Smazat
  9. 18:11
   Sankce na spotřební zboží si zavedli sami Rusáci jako "protisankce". Tak neplácejte blbosti.

   Smazat
  10. Re (18:02):
   Díky!, tady je to opravdu přehlednější.
   Reagoval jsem ale hlavně na jakéhosi anonyma, který dával do protikladu ruskou "neustálou" stagnaci či pokles v letech 2008-16 a náš republikový plynulý rozvoj.
   Jaksi při tom pozapomněl na dvě vládní období našich modrých komsomolců, i na to, že Rusko v tom období zaznamenalo pokles (HDP) vlastně "jen" ve třech letech.

   Smazat
  11. Pane Opluštile v něčem ten hňup má pravdu.Tolik degenerátů co vypouští naše školství je unikátní na celém světě.Však je jeho vizitkou.Hloupý a hulvát.
   Lada

   Smazat
  12. Putin je svetovy statnik cely svet ho muze Rusku jenom zavidet ti chytrejsi to vi a ti hloupi zustanou hloupi snad si rozumime nekteri zde umi dokonce i psat. Rad si obcas poctu komentare zde.

   Smazat
 6. 16:47-Nevím,zda česká kolonie EU dopadá lépe ve
  srovnání s Ruskem.Zahraniční dluh neklesá,jak se
  nás snažíte přesvědčit,ale opět se zvýšil.Dle
  údajů ČSÚ o sto miliard.Hospodářství roste,ale
  nijak se to neprojevuje na životní úrovni občanů.
  Na Rusku jsme závislí právě se zemním plynem.
  Doopravdy si něco zjistěte,než tu začnete psát
  své příspěvky.Je sice chvályhodné,že tak bráníte
  svou vlast,ale nepoužívejte propagandistické řeči.
  To vzbuzuje nedůvěru.Situace je taková,jaká je
  a žádné řeči,ať takové či makové ji nezmění.Už jen
  proto,že slova jsou slova a dá se s nimi různě
  manipulovat.Trochu reality do své touhy.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak neprojevuje? Nominální mzda roste, reálná mzda roste, mediánová mzda roste, důchody rostou...
   A než začnete plácat nesmysly tak si zjistěte co znamenají pojmy státní dluh, zahraniční dluh, veřejný dluh, dluh vzhledem k HDP... Hodinky nejsou holinky.

   Smazat
  2. Všechno u nás v ČR roste, bohužel i hloupost. Co zatím neroste jsou houby, ale snad se to zlepší. V.J.Horák

   Smazat
  3. Dotaz na chytrolína 18:13: proč nás tedy zařadili po 27 letech budování kapitalizmu mezi rozvojové země? To mně na pozadí tvých statistik hlava nebere. Proč jsme tedy klesli, když všechno roste?

   Smazat
  4. 18:13 CO to meleš.Důchod se mi zvedl,to je pravda o 230Kč, ale jenom nájem se mi zvedl o 520.A ty hlavo zato co ty jsi ještě práci nezkusil, tak já mám odpracovaných 47 let.
   lada

   Smazat
  5. Víte jak rostou důchody? Každý rok nám RPG zdražuje byty od 300,-Kč a důchody nám zvednou o 40,-Kč nebo letos o průměrných 300,-Kč, takže v mém případě o 200,-Kč. Kde vidíte růst důchodu?

   Smazat
  6. A inflace k radosti Národní banky také vesele roste. V poslední době hlavně za žrádlo.

   Smazat
 7. Jenom malá poznámka - rubl-dolar ,únor r.2016-80:1, dnes-56:1. Kdyby takhle posilovala koruna. Není to jen růstem ceny ropy.

  OdpovědětSmazat
 8. Nevím, že tu pořád diskutujete s tím "Tabulkovým Pepkem". Ten zapčklý, nerudný, antiruský starý přemřela z Jandovo pornokomanda tu pořád opakuje ta jeho čísla a srovnání ohledně Ruska. Ale správná otázka pro toho kašpara je ta 18:45, Proč nás tedy zařadili po 27 letech budování "vyspělé demokratické" společnosti mezi rozvojové země? Na to by měl ten kašpárek Statistický Pepa odpovědět!

  OdpovědětSmazat
 9. 20:39
  Volte SPD, protože ta má jako jediná v programu, a soustavně o to usiluje, všenárodní referendum. A víte co byste tím referendem mohli dosáhnout? Zkuste se Vy a všichni z těch RPG bytů zamyslet!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zákon o referendu se již mnohokrát snažila do jednání sněmovny protlačit KSČM. Ostatní strany to vždy pohřbily, včetně Ústitu. Tak nekrafej, že jediná je SPD.

   Smazat
 10. 14:45: U nás to jde nahoru? Jako v jediné kapitalistické zemi? Čina není kapitalistická. Znáte nějakou kapitalistickou zemi, kde to jde nahoru? Mluví k Vám naprostý ekonomický diletant,který čte a poslouchá chytřejší lidí než jste Vy, třeba Švihlíkovou. To chcete říct, že po jednom roku, kde máme v hospodaření v republice plus - nastane plynulý obrat k lepšímu? Jevíte se mi jako blb. Víte vůbec, že Euro devalvuje 10 procent ročně? A prosím Vás nepište - co to má společného s námi. Vy jste opravdu tak hloupý, že věřite tomu, co hlasá naše televize? Prý ekonomické oživení. Ano - asi takové jak před rokem 1929 ve Vašim vzoru - v USSA. Podpis: ekonomický pitomec, ale přesto menší pitomec, než jste Vy.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.