Reklama

sobota 22. dubna 2017

Co se to děje s Vratimovským odborným seminářem?


Karel Klimša
22. 4. 2017
V minulých dnech byla umístěna na stránkách KSČM a následně cestou ÚV rozeslána pozvánka na „Vratimovský odborný seminář“. Mnozí vycítili, že s ním něco není v pořádku a začali se dotazovat. Abychom dál neodpovídali jednotlivě, píšu toto docela stručné vysvětlení. Nejdříve kratičce připomenu, jak vznikal. V roce 1990, když se mnozí v té hysterii báli i komunisticky mlčet, založili jsme tento seminář.


Objel jsem tehdy celý okres, všechny kulturní domy a střediska, ale nikdo mě s touto akcí nechtěl. Znali jsme se, viděl jsem, že je to mrzí, ale bojí se a chápal jsem je. Přístřeší mi (nám) poskytli jen ve vratimovském Kulturním domě.

Zájem časem rostl, a tak jsme se několikrát stěhovali do větších a větších prostor, což bylo samo o sobě nevídané, neslýchané. Stěhovali jsme se, ale z úcty jsem ponechal název „Vratimovský...“ ( což mnozí nechápali).

Odpočátku účast velkých levicových intelektuálů pomáhala straně emancipovat se, zvednout hlavu, uvědomit si, že nejsme sami, že zdravý rozum ještě žije! Postupně získávat zpět zcela otřesené sebevědomí.

Postupně se Vratimovské odborné semináře staly obecně respektovaným pojmem a nezpochybnitelnou hodnotou. Přicházely tam ta nejzvučnější jména. Namátkou jich několik připomenu: prof. A. Červinka, L. Vacek, J. Kojzar, generálové Havala a Marek, V. Jumr, V. Samek, J. Ungerman, prof. Keller, prof. Krejčí, doc. Švihlíková, doc. Čuba, doc. Hurta, doc. Eichler, doc. Žantovský, doc. Grebeníček, V. Věrtelář, M. Ransdorf, M. Opálka, MUDr. I. David, Zd. Zbořil, T. Spencerová, L. Procházková, M. Obrtel, J. Skála, L. Blaha, B. Ondruš, prof. Staněk, doc. Chmelár, doc. Dinuš, arm.gen. M.Vacek, prof. Doleček.....

Přednášeli i hosté z Německa, Polska, Ukrajiny, Ruska, Řecka, Kuby, mezi nimi třeba legendární velitel 1. Čs.partyzánské brigády J. Žižky D. B. Murzin a gen.tajemnice KKE A.Papariga. Mnozí další napsali exkluzivně pro Vratimovský seminář skvělé texty, mj. L. Štrougal, Fr. Nevařil či prof. Choma. Pro případný následující tradiční Vratimovský odborný seminář jsme zvažovali oslovit k účasti a požádat o vystoupení další „názorové autority“, například doc. Valenčíka, J. Schneidera, M. Kollera, J. Baštu, Vl. Vondrušku, doc. Škvrndu či J. Banáše.

Budovali jsme Vratimovský seminář jako ryze odbornou záležitost. Bylo našim cílem společně s těmi nejuznávanějšími osobnostmi přemýšlet o tom, KDE JSME, PROČ TAM JSME A JAK Z TOHO VEN. Hledat a formulovat levicová východiska z problémů, které nás obklopují – doma i ve světě. Pomáhat oživovat levicovou, marxistickou teorii. Ukázalo, že právě tím jsme straně prospěli nejvíce.

Okolo Vratimovských seminářů se vytvořila jakási neformální síť levicových intelektuálů, kteří spolu debatují, vyměňují si argumenty, informace a názory, a vztahy v této „partě“ fungují.

Časem ale Vratimovské semináře začaly vadit!

Vždyť oni ti levicoví intelektuálové jsou mnohdy levicovější, radikálnější, jasnější, odvážnější a srozumitelnější, než někteří představitelé našeho vedení.

Takový stav se nerad vidí, natož trpí!

A začal se hledat způsob, jak tomu udělat přítrž, jak dostat seminář pod „svoji“ kontrolu. Nejsnadněji to jde ekonomickou cestou.

Zpočátku byla akce financována třetinovým dílem – OV, KV a ÚV. Pak, za předsedování V. Filipa skončilo financování podílu ÚV. Pomohli europoslanci, nejdříve J. Maštálka, pak K. Konečná. Ta však dala najevo, že bude mluvit do obsazení přednášejících, jinými slovy... „kdo by tam měl a kdo neměl být“. To jsme neakceptovali a peníze nebyly. Najednou jsme s překvapením registrovali, že někdo jiný, kdo se seminářem neměl v jeho historii nikdy nic společného, začíná za našimi zády vyjednávat o semináři a kontaktovat možné hosty – referenty. Předseda V. Filip pak na setkání komunisty a sympatizanty 6. 3. v Ostravě na dotaz, proč v roce 2016 nebyl Vratimovský seminář, odpověděl. Asi proto, že ho organizátoři nezorganizovali. My ho ale podporujeme a už jsme se domluvili se Sváťou Recmanem ( bývalý poslanec a dvě období náměstek hejtmana), že ho zorganizujeme a to ve prospěch programu k volbám. Cudně pomlčel, že organizátory drželi v šachu penězmi. Ty jsou třeba všude, ale Vratimovský odborný seminář – několik posledních let už s téměř 500 účastníky (naposledy 494) – je příliš velká a nákladná akce, kterou nelze udělat na koleně s minimálními náklady.

Uvidíme, snad se „ukončit dějiny“ skutečných Vratimovských odborných seminářů, této výkladní skříně KSČM – jednou provždy - nakonec nepodaří a umíráček mu zvoní jen zdánlivě, jaksi pro výstrahu. A také jako výpověď o poměrech ve straně.

Ale i kdyby, tak tu Vratimovské semináře mají své následovníky, potomky, pokračovatele – Litoměřice, Jihlava, Brno a dlouhá léta tu je Pražská teoreticko-politická konference .

Nepíšu toto sdělení s nějakým potěšením. Doporučovali jsme, nazvěte si to jinak, nepoužívejte tu osvědčenou značku. Chápu, že jim to nedalo. Počítají s tím a spoléhají na to, že jim zavedený název přiláká část tradičních účastníků, kteří přijížděli z celé republiky i ze Slovenska, ale i lidi z akademické obce a studenty vysokých škol.

Píšu to v reakci na dotazy, aby – kdo chce – věděl, že nejede na tradiční Vratimovský odborný seminář, který poprvé neorganizují jeho tradiční organizátoři, kteří mu dali vzniknout a celá léta se ho snažili vylepšovat. A ti, co na tento alternativní seminář přijedou, budou srovnávat s tím skutečným. Účast, atmosféru, organizaci i obsahovou kvalitu. Tolik na vysvětlenou a je na každém, aby si udělal svůj vlastní názor! Je nejvyšší čas si už začít na všechno, co se děje ve straně, dělat vlastní názor. Signálů, že není vše v pořádku, přibývá! A nese to i své důsledky. Ten poslední, výsledek krajských voleb, byl až alarmující!

45 komentářů :

 1. Soudruh Filip a s.Konečná jsou moc hodní a milí lidé.Také jsou velice loajální ke všem svým "pánům" u nás i v Bruselu,kteří tu vykonávají vůli skutečných vládců světa.Jsou tak slušní až jsou zbyteční. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě víc hodný je pan Dolejš, toho když člověk kolikrát poslouchá, tak má dojem že slyší člena ODS. Taky proto má pan Dolejš nezvykle mnoho prostoru v TV a dalších mediích. Pan Filip je zase takový hodný strýček, něco jako pan Pithart. Mluví krásně a neřekne vlastně nic, hlavně si to nikde a u nikoho NEPOSRAT !!!

   Smazat
 2. Murzin zavraždil svého velitele Stěpanova.

  OdpovědětSmazat
 3. Poslanci KSČM, v čele s předsedou Filipem, svůj postoj "politických trafikantů" názorně předvedli v PS při hlasování o zařazení návrhů na změnu ústavy, kdy se v naprosté většině případů zdrželi hlasování. Zřejmě nemají, příp. nechtějí mít, k vyslání našich vojáků do světa a pod., žádný názor. Je to pro ně zřejmě "pohodlnější" ...
  "Černou ovcí", která hlasovala proti návrhům, tak většinou byla jen poslankyně Semelová.

  http://www.novarepublika.cz/2017/04/kazdy-se-ukaze-az-kdyz-o-neco-jde-i.html

  OdpovědětSmazat
 4. Poměry v KSČM jsou nejen alarmující, ale zejména naprosto nepřijatelné pro ty členy, kteří jsou schopni kritického myšlení a snaží se jít životem rovně a čestně! Intrikaření a aroganci moci vůči členské základně nemohu v této straně za žádných okolností akceptovat. V této straně, pro jejíž původní ideály lidé umírali, NE! Velmi bolestná je ztráta iluzí...VK

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Věc mohou ovlinit jen sami členové.
   Ostatní do toho mohou jen z povzdálí kibicovat

   Smazat
 5. KSČM je ve stejné situaci,jako Sobotkova ČSSD.
  Mají výhodu v tom,že jsou v pozadí a není na ně
  tolik vidět.Filip vede partaj k likvidaci spolu
  s místopředsedou Dolejšem.Také se na sjezdu dali
  zvolit do svých funkcí stejně,jako Sobotka.Žádná
  z těchto stran už nemá se svými šéfy budoucnost.
  Taky si všimněte,že útoky na komunisty zmizely.
  Jdou s hlavním proudem.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, KSČM pod vedením Vojtěcha Filipa, řízeného zaprodaným Jiřím Dolejšem s přisluhujícími Kováčíkem, Šimůnkem a Konečnou, je zpacifikovanou stranou. Neprávem nese název komunistická, což ji vlastně drží v politice!

   Smazat
  2. Pro (23:14)
   Rozložení sil ve vedení KSČM je poněkud jiné. V. Filip se opírá o M. Vostrou a P. Kováčika, sekunduje jim K. Konečná, S. Marková a pár dalších koní, které si osedlala Jana Mrencová. Nejvyšším jejich vnitrostranickým oponentem je P. Šimůnek, který už léta udržuje čilý osobní kontakt se stranickým aktivem po celé republice, takže si svojí prací získal uznání výrazně větší části funkcionářského aktivu, než jiní z vedení. Ještě viditelnějším odpůrcem býval M. Ransdorf, na protifilipovském křídle je nyní i J. Skála. J. Dolejš je zhruba mezi, podobně nostalgici jako M. Semelová.
   Kamenem na krku je J. Mrencová, jejíž eskapády již zacloumaly vedením Karlovarského a Jihomoravského kraje a drží či držela "za koule" či jinak měla v intrikánských tenatech politiky napříč politickým spektrem, pravice, středu i levice (Paroubek, Hašek). Odchod J. Mrencové ale ještě automaticky nepovede k pozvednutí KSČM, jen se pro to vytvoří prostor a bude na stranících, jak pročištěných podmínek využijí.
   Jinou otázkou a úlohou je navázání na tradici "Vratimovů", navrácení zavedné značky z rukou zlodějů a individuálních zájmů prospěchářů přiživujících se na levicové rétorice do rukou těch, kteří "Vratimovem" vykračovali za hranice KSČM a poskytovali intelektuální výbavu a impulsy celé české a slovenské levici. Je to především otázka peněz, protože organizačně to pro K. Klimšu a jeho kolegy už je obvyklou věcí.
   KR

   Smazat
  3. 1:32 rád bych další takové názory k otázce KSČM. Je to jistá síla, má určité možnosti i prostředky. Pokud by je nezištně rozprostřela, mohla by být rizika představitelů přijatelná

   Smazat
  4. Pro (3:07)
   Problémem levice, nejen české, není až tak program, nýbrž stanovy, vnitřní pravidla organizace, aby byly minimalizovány situace, kdy vedení organizace zabočí na pravicovou cestu, kdy pod levicovou rétorikou bude více ochraňovat svoji moc, příjmy a status, než potřeby a zájmy těch, které mají zastupovat. Jakmile se pro levicové předáky stane jejich funkce více živobytím, než politickým posláním ve prospěch členů strany, občanů, obyvatel, pracujících (zvláště zaměstnanců) a spotřebitelů, tak je konec autenticity, konec tvořivých akcí a reakcí na obranu a vzestup neprivilegovaných, konec levicovosti.
   Levice musí vymyslit kariérní pravidla, aby funkcionář a zastupitel nebyl hnán a poután k funkci kvůli živobytí, aby jeho ambice mohly být naplněny i jinak, než jen veřejnou či stranickou funkcí v orgánu, ale třeba jako poradce, asistenta, novináře, pracovníka aparátu, firmy strany či firmy spřízněné se stranou (kupř. nějakého družstva). Vymyslit takový koloběh, vytvořit pro to strukturu, vazby a procesy a - a to hlavně - přesvědčit, přimět k tomu členy a zvláště funkcionáře, to je na nobelovku.
   Programy strategické, dlouhodobé, střednědobé, volební, krátkodobé, akční - těch vymyslíte za den tucet, ale pravidla pro práci s lidmi, s jejich životy, o jejich práci, moci, penězích, zajištění, postavení, vzestupu a sestupu a pak to uskutečnit - to vejde do dějin politiky, protože po tom skočí i ve všech jiných stranách včetně pravicových.
   Nemůžete vždy vyměnit celý ansámbl, musíte zajistit kontinuitu, znalost problému. Jiná pravidla budou pro veřejné funkce (zástupci stran tam soutěží/soupeří se zástupci jiných stran a ideologií) a jiná pro stranické (tým stejného cíle). Přílišná možnost (opakované) volby otevírá při volbách vrata jiným vlivům, než kvalitě odvedené práce. Nějaká výjimečná šance musí být uchována, ale většina by měla vědět, že skončí po jednom či dvou obdobích a jen jeden či dva budou držet prapor kontinuity třetí či čtvrté období. U stranických šéfů by mělo být limitem jedno období, a to následující po jednom období podšéfovském (po jednom období řadového člena orgánu) a předcházející jedno období pošéfovské. Pak odchod a jestli návrat, tak opět od píky. Postup vzhůru by měl být vždy až po absolvování dvou obdobích na úrovni o stupínek níž - opakovaná volba stejným elektorátem voličů naznačuje, že dotyčný přesvědčil o svých kvalitách. Letitý vzestup vzhůru odrazuje mladé kariéristy, dává čas na prověření pracovních, intelektuálních a morálních kvalit a blokuje kariéry Grossů, Sobotků, Březinů, Moravů, Konečných.
   Reprezentační úloha přirozeně patří k výkonné politice a nikdo neví, jak ji (kdo) zvládne, pracovně a osobně. To, že se mnohým zamotá šíša, je normální, osud neprivilegovaných, úloha levice ale nedává tolik času, aby se čekalo, až dotyčný spolu se stranou politicky zkrachuje. Reprezentovat levici dává jedinci velkou šanci realizovat své já, pokud však chce budovat své ego, moc, majetky a status, měl jít do pravicové strany, nepodvádět kolegy, nepřetvařovat se. Reprezentovat levici je náročnější než zastupovat pravici, protože (krom intelektuální náročnosti zastupovat daleko početnější a méně homogenější skupinu lidí než představuje pravice) musíte tuto úlohu mravně zvládnout, zapovědět si různé výčiny, benefity.
   Jen dodám, že jiná pravidla jsou potřebná pro etapy opoziční, či dokonce ilegální, a jiná pro etapy na výsluní, při moci, penězích, s váženým statusem. Každé láká jiné lidi a každé vyžaduje jiné lidi.
   KR

   Smazat
 6. KSČM zradila své voliče Petr Majevský souhlas

  OdpovědětSmazat
 7. Nějak se KSČM nepodařil výběr předsedů. Vojta Filip by se lépe hodil do doby, kdy byl předsedou Grebeníček. Ten když začal mluvit na mikrofon, tak měl člověk pocit, že se před ním otevřely vrata muzea Klementa Gottwalda a ovál ho závan řečí z doby normalizace. Stašný slovník starých aparátčíků. Jenže když si to člověk přeložil do řeči normálních lidí - což byla fuška - tak zjistil, že má v mnohém pravdu. Zejména v oblasti zahraniční politiky. Jenže do té doby se to nehodilo i když odmyslím ten slovník. Tehdy KSČM potřebovala někoho jako Filip, který by ukázal že komunisté nežerou malé děti a něchtějí zase znárodnit všechno do posledního živnostníka. vzít každému i malému ševci verpánek za každou cenu. Někoho kdo se umí bavit s lidmi o problémech obyčejných lidí a ne jen o imperialismu a pod. Nyní je jiná doba. Řada lidí už má USA za největšího světového parchanta. Globalizaci za hlavní zlo doby. A už si také lidé sáhli na to, že EU není žádný ráj na zemi kam jsme se konečně dostali, ale další "žalář národů" jako bylo Rakousko-uhersko. Dnes by to chtělo někoho jiného než Filipa. Někoho, kdo ukáže, že KSČM přežila jako strana radikální levice. Protiglobalizační, protikapitalistická. Jenm tak mělo cenu jich zachraňovat a udržovat. I za cenu, kterou s tím protagonosté měli. Ale když komunistická strana začně dělat v parlamentu kádrovou rezervu straně jednoho z nějbohatších miliardářů (Babišovu ANO), tak je to její konec. Nepotřebujeme takovou stranu. Ta je zbytečná stejně jako ČSSD. Nevím čím to je. Možná tím, že Vojta Filip v minulosti vzal od Babiše nějaké peníze- třeba za zákon o biopalivech. Možná že je od Babiše dostal pro partaj. Ale tak jak se chová a nutí hlasovat své kolegy to vypadá, že do partajní kasy zřejmě muselo dorazit mnohem méně něž kolik jich převzal. To by vysvětlovalo čím jej Babiš drží pod krkem. Filip bude hrobem KSČM pokud jej nesesadí z předsednické židle. Chce to do čela někoho, kdo si ještě vzpomíná, že komunistická strana byla založena k tomu, aby v třídném boji, který stále probíhá, hájila pracující proti miliardářům. A ne s miliardáři kolaborovala.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:50, jste blízko mému názoru a zdá se i "vedení strany", tak s tím něco dělejte, volby se blíží!

   Smazat
 8. Pamatuji reprezentanty KSČM z první poloviny 90 let, funkcionáře a zejména poslance ČNR. To byla zajímavá sestava. Měli charakter, většinou vzdělaní a mnozí i charisma. Doba pro ně byla mnohem horší než dnes a přesto se prosadili i v parlamentu, dokonce i tehdejší média si je nedovolili přehlížet. Nevím, kde je jich konec, ale ti dnešní se mohou stydět.

  OdpovědětSmazat
 9. Karle Klimšo ku+va nelži !!

  Na Plénu jsi byl, když se o VS hlasovalo. A taky se to tak odhlasovalo. Více, jak rok se ti řikalo, jestli nebudeš mít pořádek v účetnictví a ve výučtování dvou posledních VS , bede se o to prostě starat někdo jiný.

  To byl jediný důvod. Minulý rok ses na to vysral, a Vratimov nebyl.

  Tak se tady, ty starý upocený chudáčku nevyblívej na Netu. Letu zadr, doufám že brzy z pléna poletíš.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:53, jestli jsi členem pléna ÚV KSČM, jak to vypadá, jde to s tou partají z kopce. To ukazuje forma i obsah tvého příspěvku. Pokud Klimšovo problém bylo účetnictví, má ta tvoje partaj pořád ještě dost rozsáhlý aparát, aby se o tuto stránku věci mohla profesionálně postarat. To si dovoluji tvrdit jako ten, který za tu partaj nastavoval kůži hned od 17. listopadu 1989 a celou tu nejkritičtější dobu. Aby přežila, když bylo jasné, že přijde poznání i její čas, pokud zůstane skutečně intelektuálně komunistickou, uchová si organizační strukturu, udrží nezbytné prostředky a legalitu. Jestliže od těch dob zdegenerovala na tvou úroveň, pak se nedivím, že je opakovaně volen předseda jako Vojtěch Filip a ta klaka kolem. S výjimkou několika málo jiných. A to jsem onoho času dusil Martu Semelovou s partou mladých kolem. Prober se, Klimša ještě může odevzdávat užitečnější práci než ta parta vnitropartajních kariéristů které, jak se zdá, zobeš z dlaně.

   Smazat
  2. Oběma vám k "uvěřitelnosti" chybí podpis! A je jedno, zda jste "pro nebo proti". Tak se dělá politika?

   Smazat
  3. Povolný, už mi s tou podpisovou obsedancí lezeš na nervy. Podpis si lze pořídit víceméně libovolný. Vysvětli, k čemu je to ve skutečnosti dobré. Pár důvodů bych sice našel, ale pokud tady nestraším a nehodlám strašit jak jistý Povolný, mám to za nevýznamné. Nazdar

   Smazat
  4. Pane Povolný, prozraďte svoji adresu a datum narození za účelem lustrací. Pro mne jste anonym jako ostatní. Viďte, že jste penzista, kterému žádný postih nehrozí.

   Smazat
  5. Občas se objeví stále stejný nesmysl o vyúčtování. Vždy jsem spolu s kolektivem spolupracovníků zabezpečoval výhradně obsahovou a organizační stránku, nikoliv ekonomickou, čili vyúčtování. To bylo vždy věcí předsedy a hospodářky OV, tedy ss. Svobody a Vašíkové, a vždy to proběhlo řádně a bez nejmenších nesrovnalostí a pochybností. Několikrát také byla tato informace zaslána K. Konečné i KV, jak informovali věcně a klidně na zasedáních OV oba jmenovaní. Přesto některým nepřekáží vést stejnou písničku. Opravdu by bylo dobré držet se jen faktů (slovník pisatele ponechávám stranou). K.Klimša

   Smazat
  6. 10:50
   11:39
   To jsou jenom hloupé kecy a vytáčky anonymů! Jestli Vám to "leze na nervy", tak zalezte ofkud jste vylezl!
   Mimochodem: Kdo čte pozorně, mohl si všimnout, že tu M.Povolný svého času zveřejnil svou e-mailovou aresu.
   I moje je tu dostupná.
   JK

   Smazat
  7. 10:50-to záleží, jestli se za jméno své a předků stydíte. Lze i použít pseudonym. Můj případ to není.

   Smazat
  8. 11:39-Vám hrozí co, ztráta osobní cti, které si stejně nevážíte?

   Smazat
  9. 10:50-PS.proč tu tedy strašíte?

   Smazat
  10. 14:30 protože NR nabízí možnost k některým otázkám něco napsat, mám zrovna čas, názor a náladu. Jak prosté. Povolný a jemu podobní, neberte se tak strašně vážně ...

   Smazat
  11. 16:15-s "časem, názorem a náladou" jsme na tom stejně, rozdíl mezi námi je jen,že jste" bezejmenný ratlík štěkající za plotem"!

   Smazat
  12. Pane Povolný, proč svou agresivitou kazíte docela podnětnou diskuzi? Už vás takhle zažívám poněkolikáté a jsem z vás velmi smutný. Než něco napíšete, buďte od té dobroty a víc o tom, co chcete napsat, přemýšlejte. V.D.

   Smazat
  13. V.D.,Vy nejste "ratlík", máte nick. Alergický jsem na anonymy bez nicků,chápete ten rozdíl?

   Smazat
 10. Komunistům se nelze divit. Před převratem podle mne fakticky pracovali v zájmu většiny občanů. Pak se objevili jiní, kteří nás přesvědčovali, že všechno budou dělat lépe než oni a že se budeme mít jako v Rakousku nebo Německu. Občané uvěřili a podařilo se jim přesvědčit občany, že komunisté jsou zločinci. Kdo cestuje, ten ví, že vláda nových spasitelů tuto zemi zdevastovala a zpustošila. Jen malá část občanů, kteří volí komunisty, si jejich prospěšnost uvědomuje. Komunistům chybí aktivisté. Kdo by se na tuto životní dráhu dal, s žádnou kariérou v normálním občanském zaměstnání počítat nemůže. Politické svobodě může věřit jen naprostý vůl. Komunisté založili Vratimovský seminář a sehnali početné obecenstvo nejspíše samé komunisty. Sehnali řečníky, z nichž část sympatizuje s kde kým, jen ke komunistům se staví rezervovaně. Na Jihlavském semináři byly také proneseny řečnická cvičení s naprosto prázdným obsahem bez náznaků co dělat. Vystupují lidé se zmatenou orientací, kteří lezou do řiti prezidentovi, který patří mezi hlavní viníky našeho srabu. Bude škoda jestli Vratimovský seminář skončí. Já nemám s komunisty nic společného kromě toho, že je volím. Nedělám si iluze, že jim bude povoleno něco užitečného udělat. Snažím se je nepotřebovat. Solidaritu mezi lidmi se podařilo rozbít. Když jsem ji potřeboval, tak jsem pochopil, že mi nezbývá nic jiného než vlastní ruce a hlava. Lidi, kterým dali komunisti příležitost se prezentovat, by měli jejich uvažování pochopit. Na konference zájemci o přednášku platí vložné. Pochybuji, že by komunisté od přednášejících něco chtěli. Jsme na nejlepší cestě k tomu, aby autentickou levici u nás zničili jako v Polsku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Škoda, že se diskuse neodvíjí tam, kde bych ji očekával- na stránkách Halo novin nebo Pravdy

   Smazat
  2. Pravdu ani Haló noviny neodebírám ani nečtu. Nakonec, tady by nijak neuškodila.

   Smazat
  3. Nikdo pořádně nevysvětlil, proč ti zatracení komunisté ještě existují. Hloupý prognostik Zeman předvídal jejich vymizení do několika let po převratu. No nestalo se. K čemu mi komunisté jsou? Neživí mne. Mám je k tomu, aby jim ve volbách hodil svůj hlas při plném vědomí, že podporou jiné strany nehlasuji proti svým zájmům a to prosím se necítím žádný proletář. Po převratu komunisty luxoval Zeman. Někteří méně morálně charakterní přeběhli. Čestnější by v jejich případě bylo při pocitu nesnášenlivosti ke svým spolustraníkům ze strany utéci a politikou se přestat živit. Oni přešli k úplně opačnému vyznání zaostalé pravice, což socani do dnešních dnů pečlivě tají. Proto jsou mnohem méně féroví než poctivé pravicové strany, které svůj program sdělují na plnou hubu. Po tzv. levicových fórech se potlouká plno reformátorů komunistické strany. Dávají zadarmo hodně rad jak by se měli komunisté reformovat. Jejich hlas je socanský a komunisty lákají tím, že mají být jako oni, aby pak nemuseli být vůbec a socanům se otevřela možnost plně rozvinout pravicovou politiku. To už by pak nebylo možné volit nikoho a čekat až se nějakou katastrofou poměry změní a falešné politiky někdo cizí vyžene od koryta (a změní úřední jazyk).

   Smazat
  4. Proč opovrhuji přeběhlíky? Pamatuji, jak po prvních volbách komunisté opouštěli tehdejší Levý blok a dávali se k jiným. Svoje voliče a sympatizanty zrazovali. Poslanecká imunita garantovala, že se jim nic vážného nemůže stát. Tehdy probíhala ve společnosti štvanice na komunisty. Také já jsem průkaz vrátil. Předsedu Svobodu tehdy nenapadlo varovat před čistkami. Unesl to a posléze sám ze strany utekl, pravda musela ho maska veselého tanečníka pobodat. Na Slovensku budoucí prezident Schuster aspoň vyřval, že se to nehodí. V podniku, kde jsem pracoval, vykopli předsedu strany jednoho provozu jenom proto, že jako kontrolor nepouštěl zmetky. Třídně se na něm pomstili.

   Smazat
  5. 12:16-běžný postup při změnách, osobní animozita.

   Smazat
  6. Pane Povolny, osobní animozitou lze vysvětlit cokoliv, tj. i jakoukoliv špinavost, viďte. A vy jste animozní na koho? Pochlubte se!

   Smazat
  7. 14:44-osobní animozita je špinavost sama o sobě a ne každý se s ní umí vyrovnat. Opakem je "nadhled", který těmto lidem chybí.

   Smazat
  8. PS. abych Vám zodpověděl druhou část Vaší otázky, já jsem "animozní" vůči skupinám občanů a to mohou být strany, etnika, národy ale NIKDY členům výše jmenovaných.

   Smazat
 11. KSČM měla i po převratu velkou šanci. Promarnila jí stejným způsobem jako za minulého režimu. Teď již je privatizována a se současným vedením míří do hrobu. Vstanou nový bojovníci!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Promarnil jsem příležitost pracovat v jiném oboru než jsem pracoval a tak bych se vyhnul popřevratovému rozvratu a úpadku.
   Většina promarnila příležitost odstavit nepřátele minulého režimu a neměla uvěřit lhářům z disentu, že vybudují spravedlivou společnost. Žijeme, kde žijeme . S komunisty, jaci jsou, už se musíme smířit.

   Smazat
  2. 18:30
   Klaus, Dyba, Tříska, Ježek, Kožený, Kočárník ... to byli disidenti?

   Smazat
  3. Kdyby nebyli disidenti, soudruzi by uzavírali socialistické závazky, zdobili nástěnky a připravovali oslavy různých slavných výročí. Klaus by se snažil dostat do strany. Jen Kožený by se protloukal kdesi v USA.

   Smazat
 12. Jestli Filip nevyhovuje, tak ho prostě odvolejte. Nebo si bude myslet, že to má jako sinekuru nadosmrti. Pozoruji, jak nespokojenost s pasivitou vedení roste, a jestli to nevyřešíte, tak přijdete o voliče. Pravici volit nebudou, ale vás taky ne.

  OdpovědětSmazat
 13. Ta strana se podle své činnosti již dávno neměla jmenovat komunistickou. Ovšem kdyby se toho jména zbavila, jak jednu dobu chtěli někteří její aktivisté, tak by ji už nikdo nevolil a definitivně by zmizela z veřejného prostoru. Takže?!! Možná, že právě na VS by se mohl vyprofilovat program obrození komunistické strany a jeho noví nositelé. V kádru dosavadních, takové lidi nějak nevidím.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.