Reklama

sobota 22. dubna 2017

Emmanuel Macron a jeho kostlivec ve skříni – práce pro Rotschildy

21.4.2017 VS a Zprávy, argument
Kdo je kandidát na prezidenta Francie Emmanuel Macron a čí zájmy nejspíše reprezentuje se ptaly britské Financial Times.Působení v investiční bance znamená, že Emmanuel Macron je ve volební kampani zranitelný, napsaly britské noviny Financial Times ohledně centristického kandidáta na prezidenta Francie.
V roce 2008 se třicetiletý státní úředník pochlubil svým přátelům, že nastupuje do investiční banky Rotschildů. Ti ho ovšem již tenkrát varovali, že se „nejedná o jen tak nějakou banku“, a že toto rozhodnutí může ovlivnit jeho budoucí kariéru.

Macron ale nebral varování vážně a vrhnul se na restrukturalizace dluhu, fúze a akvizice. A vydělal si 2,9 milionů euro a také přezdívku – Mozart financí – když pomáhal Nestlé s akvizicí části firmy Pfizer v roce 2012.

Ale čtyřleté působení u Rotschildů nyní stává pro Macrona aktuální v rámci francouzské volební kampaně. Marine Le Penová, zřejmě jeho rivalka do druhého kola, o něm už prohlásila, že je „kandidátem financí.“ Hamon ho vyzval, aby ukázal seznam štědrých donorů, zatímco Mélenchon poukázal na „sílu peněz“, která za ním stojí.

Macron se ovšem brání s tím, že jeho podnikatelské aktivity nebudou úřad nijak ovlivňovat. Není prvním prezidentským kandidátem, který má zkušenost z velkých financí. I Georges Pompidou pracoval osm let pro Rotschildy.
Kandidát globalizované elity

Jenže dluhová krize v Eurozóně a pod ní ležící podezření vůči kapitalismu a penězům prohloubila nedůvěru k bankám, říká k tomu Financial Times profesor Luc Rouban.

„Většina kandidátů říká, že zkrotí finančnictví. A to znamená, že Macron vypadá jako kandidát globalizované elity.“

Jeho bývalí kolegové ho popisují jako tvrdě pracujícího, ambiciózního začátečníka, který měl dar empatie. Byl ovšem v oboru nezkušený. Jenže, co mu chybělo v žargonu a technických znalostech, to vykompenzoval na kontaktech ve vládě.

Zdá se, že Macron se stal mistrem v propojování a síťování a schopnosti proplout kolem mnoha konfliktů zájmů. K tomu jistě přispělo i jeho vzdělání v elitní ENA jako „inspektora financí.“

Motal se také kolem Le Monde a zdarma radil, když byly noviny nabídnuty k prodeji. Mediální odborník k tomu podotýká: „Nebylo jasné, pro koho vlastně Emmanuel pracoval. Byl všude kolem, vyměňoval si informace a kamarádil se s každým. Bylo to chytré, protože pak v mediálním světě všechny poznal.“

Jeho dosavadní kariéra zkrátka ukazuje, že se mu dařilo díky síti kontaktů úzkého francouzského establishmentu – což je v rozporu s jeho kampaní, v níž slibuje se zbavit „insiderů“ a jejich „privilegií.“

Profesor Rouban k tomu podotýká, že Macron je symbolem francouzské oligarchické elity. Chce sice změnit bipartijní systém Francie, ale rozhodně nezpochybňuje to, jak jsou elity vycvičeny a vybírány.

Emmanuel Macron se narodil v roce 1977 v severní Francii. Vystudoval elitní školu École nationale d´administration, která připravuje vysoké státní úředníky i budoucí ministry.

Pracoval pro Rotschildy, kdy si vydělal 2,9 milionů euro především za poradenství Nestlé při akvizici Pfizeru.

V roce 2010 začal pracoval jako poradce socialistického prezidenta Hollanda, v roce 2014 se stal ministrem pro ekonomiku a snažil se protlačit balíček podnikatelských reforem navzdory protestům veřejnosti i vlastní socialistické strany. V roce 2016 z vlády odešel, krátce předtím založil svou vlastní nezávislou stranu „En Marche!“

- - -

6 komentářů :

 1. doufám že tenhle člověk ve francii nevyhraje

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zdeseni-v-Nemecku-At-francouzske-volby-dopadnou-jakkoliv-stejne-to-bude-prusvih-484771

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky si myslím, že by to nebylo dobré

   Smazat
 2. Bylo by příjemné sledovat po Brexitu Frexit a pak Něxit. pěkně podle abecedy.

  OdpovědětSmazat
 3. Hmmm, je vidět, že Macron začíná býti hrozbou pro paní Le Pen, tak je potřeba se do něho trošku opřít.
  Rozumím.

  OdpovědětSmazat
 4. Nevím,zda je Macron hrozbou,ale proti Le Pen už
  dávno vyrukovali kvůli údajným nedemokratickým
  praktikám během její kariéry.Nevidím důvod,proč
  by měl být Macron chráněn před svými skutky.Tak
  asi zřejmě nerozumíte,jen bráníte svého oblíbeného
  kandidáta.Nechme to na Francouzích.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 5. To je neco jako Emanuel Moravec pro fasisty. MACOUN je zase pro Teroristy vsema deseti..
  A ROOSEWELTOVIC RODINA , neco US presidentu a mocnych Usaku si prisla na miliony ,KSEFTOVANIM S OPIEM...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.