Reklama

středa 26. dubna 2017

Francie na rozcestí

Zbyněk Fiala 26.4.2017  Vaše věc

Výsledek prvního kola prezidentských voleb někteří interpretují jako předehru vítězství levice, jiní jako nabídku dvou pravicových osobností. Bývalého socialistu Emmanuela Macrona tam strhává jeho neoliberalismus. Ale další bitva se odehraje ještě v červnu, kdy proběhnou parlamentní volby.


Evropský federalista proti reprezentantce bojovného nacionalismu, bývalý socialista, nyní nezávislý kandidát Emmanuel Macron proti Marině Le Penové z Národní fronty, to je celkem očekávaný výsledek prvního kola prezidentských voleb ve Francii. Přesněji, vyšel téměř na chlup podle předvolebních předpovědí vedoucích agentur, takže je to vlastně velké vítězství sociologie. Zase se dá průzkumům chvíli věřit.

A protože jejich předpovědi ukazují jasně, že Le Penová ve druhém kole prohraje, můžeme se zamyslet nad širší změnou, kterou to přinese. Pro letošní rok byly určující troje volby. Sezónu otevřely ty nizozemské, ve kterých neuspěl nacionalista Geerd Wilders, slibující nizozemskou obdobu Brexitu. Nyní i ve Francii slábne obava z takové destruktivní hrozby. Teď ještě jak to dopadne na podzim v Německu, ale i tam ochabuje vliv protievropské Alternativy.

Zdá se, že znovu ožije francouzsko-německý motor evropské integrace a velkých panevropských projektů. Dokonce, i kdyby nevyhrál Martin Schulz v čele SPD.

Tohle je však ještě daleko, zůstaňme u voleb francouzského prezidenta. Přiznám se, že jsem doufal v pokračující popletenost průzkumů a vítězství radikálního levičáka Jean-Luc Mélenchona. Ještě brzy odpoledne přicházely nepodložené zprávy z prostředí Le Penové, že se probije do druhého kola. Nakonec se dělil o třetí a čtvrté místo s původním favoritem Françoisem Fillonem.

Vypadá to jako prohra, ale já vidím hlavně Mélanchonův raketový vzestup, když v průběhu kampaně zdvojnásobil preference na konečných zhruba dvacet procent. Kdo však prohrál nejvíc, je hned trojnásobný bývalý premiér Fillon z let 200647 – 2013. Kdyby bylo všechno jako dřív, pohodlně by vystřídal vysoce nepopulárního socialistického prezidenta Françoise Hollanda coby reprezentant opozičního pravého středu.

Jenže nic není jako dřív. Fillon se nedokázal zbavit závaží v podobě „Penelopy“, skandálu s manželkou, které přidělil královský plat z veřejných zdrojů za smyšlené služby. Nemluvě o dalších korupčních podezřeních.

Ještě víc však centristům vpravo ublížilo koketování s tématy extrémní pravice, reprezentované Marine Le Penovou. Tím, že Fillon opakoval hrozby o uzavření francouzských hranic, ztrátě druhého občanství přistěhovalců a jejich vystěhování, učinil je přijatelnějšími pro širokou veřejnost. A ta pak dala přednost originálu (Le Penová) před kopií (Fillon).

Nebo to mohlo být ještě horší? Historik Gilles Richard je přesvědčen, že „Penelopa“ Fillonovi spíše pomohla, protože přehlušila jiná témata a nedošlo na podrobný výklad programu na bázi prošlého neoliberalismu. Jenže k neoliberalismu se hlásí i vítězný Emmanuel Macron, který jej zastírá pro změnu levicovou rétorikou v méně podstatných věcech. Historik Richard proto vidí druhé kolo jako souboj dvou pravicových koncepcí.

Je z toho patrné zklamání těch, kdo věřili ve vítězství skutečné levice představované Mélenchonem. Ale ještě není všem dnům konec. Na prezidentské volby za pár týdnů navazují volby parlamentní. A tam se může znovu prosadit Mélanchonovo dobře organizované volební zázemí. Jeho úspěch může spočívat i v tom, že soupeři se mu budou muset přizpůsobovat. Pokud to Socialistická strana přežije, posune se výrazně doleva.

Mélanchon nabídl sedm základních programových bodů – boj s finanční oligarchií, bohatí se musí podělit se zbytkem společnosti, Francie musí prosadit reformu evropských smluv (nebo opustit EU), přestat podlézat USA a soustředit se na domácí rozvoj a ekologickou obnovu.

O radikální teze tam není nouze. Třeba zdanění nejvyšších příjmů nad 400 tisíc euro ročně (zhruba milion korun měsíčně) by drsně zdanil 90 procenty. Jinými slovy, z toho, co někdo vydělá nad milion měsíčně, by mu ponechal jen desetinu. „Týká se to jen malého množství lidí,“ obhajoval to v posledním předvolebním rozhovoru na France 2.

V závěru kampaně však opustil svůj nejradikálnější požadavek, přednesený poprvé už roku 2012, na zásadní přestavbu celé politické scény prostřednictvím Ústavodárného shromáždění. To by rozhodlo o opuštění prezidentského systému, který tu zůstal po generálu de Gaullovi (V. republika z roku 1958), a vytvořilo ústavu pro VI. francouzskou republiku. Francie se tak měla zbavit „prezidentské monarchie“, kde skutečnou moc drží „král peněz“.

Ústavodárné shromáždění mělo vzniknout vedle stávajícího parlamentního systému novou volbou nebo jmenováním parlamentem, či dokonce pouhým propojením části zákonodárců z obou komor, to by se muselo teprve rozhodnout. Podle kritiků přitom ústava nic takového neumožňuje. Dobrá, jde to pod stůl. Ale trvat je třeba na právu občanů odvolat svého poslance referendem, pokud neplní svůj mandát, jak to mají – tvrdí Mélenchon – třeba dva státy v USA.

Zpátky na zem. Druhé kolo prezidentských voleb je za dva týdny a s velkou pravděpodobností proběhne v jeho předvečer televizní duel obou kandidátů. Ukáže přeskupení elektorátu, protože nyní je potřeba posbírat i zbylé hlasy těch poražených.

Zástupci pravého středu od premiéra až po nejrůznější parlamentní veličiny vyslovili podporu Macronovi. Totéž dělají i socialisté. Řadová levice však nemá jasno. Někteří vnímají Macrona jako pokračování nepřijatelné současnosti a místo užitečného hlasu dají přednost výletu do přírody. I když se tedy výsledek zdá jasný, ale je tam ještě co sledovat.

- - -

20 komentářů :

 1. Zdá se, že se EU z té své politické bryndy nevyhrabe. Potřeboval bych ale vědět, proč je tak potřebné rozvíjet politický aparát EU a proč se nelze vrátit k základům - společné hospodářské politice. Proč musí organizace států EU podléhat příkazům Bruselu, proč z parlamentů jsou jen loutky na "implementaci" bruselských nařízení. Už jen ten pocit ponížení, že za nás a o nás se rozhoduje jinde! Navíc se jeví čím dál více, že Brusel stojí zase pod kuratelou Washingtonu. A tedy že jsem jen pouzí poskoci či přesněji otroci zcela cizích zájmů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mocron nebo Holland to je stejně "dobrá" kaše.Ve Francii pak půjde jen o to,jestli zvítězí Wahábistická nebo saláfistická odnož islámu.Francouzská móda potom bude k popukání,ale to je to nejmenší. Karel z Plzně

   Smazat
 2. Nevěřím, že volby nebyly zmanipulované. Nevěřím, že jsou Francouzi takoví debilové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ó ano, podívejte se na naše voliče. A na rakouské, holandské. Snad jenom Maďaři vládnou nejen rozumem, ale i tou věcí v zádech, které se říká páteř.

   Smazat
  2. Ale ano, jsou. Jinak by nevolili Macrona jako zástupce levice , když zbohatnul prací v bance Rotschilda - to přece jasně není levicový kandidát.
   Za prezidenta měl být zvolen kandidát pravice Fillon - ze všech kandidátů to má v hlavě nejlépe srovnané , ale média ho úmyslně odrovnala.

   Smazat
  3. Ideální kandidáti jsou i Bischon a Démignon, ale já bych volil třeba Bahňáka.....

   Smazat
  4. PAW
   ...tam nekde na rozcesti , ceka stesti, tam nekde na te ceka, naruc zhava...zpivali sestry Alanovi s R.A Dvorskym orchestrem. Bajecny.
   Jinak frantici na rozcesti nejsou.
   MICROMACRON a zaroven turista , protoze PUTUJE PO ZRICENINACH,A TAKY po tech VYJIMECNE BOHATYCH ZRICENINACH A BANKACH ma za sebou miliardy ,JAK DALEKO? BLIZKO !! ktere VEDOU NA CESTU PRAVOU.
   zADNY FALSOVANI TENTOKRAT NEBUDE. PRISLO SE NA TO vcas. Adije , MICRON te nemine... Sladka FrArabie...

   Smazat
 3. Naše idealistické představy o "Francii" měly padnout tehdy na podzim 1938, za dnů Mnichovské zrady. definitivně. A dnes? Kdo známe Francii dneška? Je to multikulturní, poměrně bohatá země, s většinovou mentalitou panské, militaristické buržoazní společnosti. Tak co to furt máme s "Francií".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PAW
   Spravne , kdo jinymu Mnichov kopa, sam do nej PADA..
   Je zajimavy, ale ,ze jim to nikdy nedojde...

   Smazat
 4. Ať jsou frantíci do prdele. I s tím svým Makrónem.

  OdpovědětSmazat
 5. Ve Francii jsem byl jenom jednou.Je to špinavá
  země,kterou obývají podivné existence a jsou
  tam ošklivé ženy.Pohyboval jsem se v místech,
  kam tůristé nechodí.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rovněž jsem byl ve Francii jednou. Mohu potvrdit, že Paříž je nejšpinavější město Evropy, kde nemáte problém šlápnou v pravé poledne na každém kroku do psího hovna. France jako svobodná země již dávno padla. Kolik asi procent z celkového počtu obyvatel Francie tvoří muislimové - já by tipoval takových 30%. Muslimové si tam již dovolují tolik, jako nikde jinde v Evropě. Ono se není čemu divit, vždyť Francie dlouhá léta vydírala Egypt, Alžír, Maroko a další Africké arabské země a přitom si z těch zemí domů vozili otroky, kteří na ně pracovali. Pokud by chtěl některý z kandidátů na prezidenta něco změnit, tak by musel nejprve vyřešit problém s radikálními muslimy a to je ten největší problém.

   Smazat
  2. PAW
   Take jsem se pohyboval po Parizi, policajti zli na obyvatele /je videt ,ze hodny na teroristy/, dale lidi sedeli v kavarnach jako v kine a zirali, podobne jako pri tenise na ty co sli kolem..Sledoval jsem zensky ani jednu prijatelnou sem nespatril. Snaha byla. A zkusenosti ,jak vidim podobne. Pravili doma , mel jsi jet za Pariz tam je Francie. Pariz je ekelhaft..
   Je uplne logicky, ze se tam vyskytuje MICROMAKRON..Pardon.
   PAW

   Smazat
 6. Mam pocit ze se volby hraji vsude podle stejne kucharky.
  Clovek ktery se hodi mocne klice!!!(PRIPOJI SE) se necha zbohatnout.
  Pak se udela krize a chudi lidi , ktere okradli delaji hluk a protestuji.

  Prijde zbohatliK (VYVOLENY) , ktery je okradl pod stolem , a jako je zachranuje HONOLULU a podobne.
  V novinach a televisi se oslavuje jako zachrance naroda.

  At je to Babis ci Macron ci v zemich za morem to nerozhoduje.

  Lidi jako muj otrok HONOLULU jasaji , nekdo je zachrani. Prosti lid potrebuji zachrance !! a prodaji jim za zachranu vsechno i svou prdel.

  Specialne kdyz se mohou citit dulezity a hodny obdivu.
  Zbohatlik je zvoleny PRESIDENT NOVY a okradani pokracuje az do uplne katastrofy ve vetsim meritku.

  To bude asi cesta Francie i Cech predpokladam diky nemyslicim HONOLULUM a lidem hledajici ZACHRANCE.

  Jedina zachrana je kdyz kazdy zvedne sce znalosti a zachrani se(SEBE)
  jak to jde ( blizni) ale cekat neco od Macrona je naivita ve velkem.

  Ovsem naivni lidi to musi sprasit, typu Honolulu, ci lidi , kteri uz vse podelali a nechali zajit situaci prilis daleko (nenavratna) a ted hledaji ZACHRANCE!!!

  A dostanou jeste horsi podraz. Proc protoze nechapou ekonomii!!!!!!
  a tak jim kazdy cpat do hlavy nesmysly ktere chce.
  PSYCHOLOGIE FUNGUJE a je testovana!!!

  BroukPytlik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy z toho Honolulu máte pořádný mindrák...

   Smazat
  2. Nemam Mindrak , vadi mne , ze bere lidem CAS a lidi se koncetruji na pitomosti , kterym pomaha prijit na svet , neb se lihnou v jeho mozku znacnou rychlosti .

   Optejte se HONOLULA Jak Trump udelal penize?? Ci jak USA ztratilo 18 Billion $$$, ci jak a proc USA investovalo do Ciny.

   Jestli nema hrube odpovedi , NEMEL BYT v NR protoze je zbytecny a dela problemy!!

   BroukPytlik

   Smazat
 7. BroukPytlik je třeba volit SPD a zachránit ČR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já volím "Brouka Pytlíka", zachraňuje svět, má to načtené!

   Smazat
  2. pane Povolny neurazejte mne ja jsem pouze BroukPytlik a muj pritel je Hovnivar, majici kvetouci podnik a Hovnocucem.
   Ja se staram o rostliky a jim korinky ve svem doupeti. Jen lidska naivita mne dela smutnym.

   Smazat
 8. mokrona patři na psichiatrii žit s o dvacet čytři let starši babou muže jen uchyl nebo duševně opozdily jedinec o to vic je neuvěřitelne že zpitoměli frantici jsou teměř padesati procenty pro takoveho sexualniho uchyla kterych je přrodě minimalni neměřitelne ani ne promile z promile ale že zvitězi neni třeba pochybovat propaganda vatikanu a kapitalismus takovym otevira svou naruč protože čim vic idiotu nahoře tim snadnějši zlodějiny

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.