Reklama

pátek 28. dubna 2017

Friday Edition: Příprava na „déhumanisation“

Erik Best
28. 4. 2017        EB
Před deseti lety jsme psali o riziku přesouvání českých pracovních míst do evropských zemí s nižšími mzdami, čemuž Francouzi říkají „délocalisation“. Očekávali jsme, že se z toho jednou v České republice stane politické téma, zatím se ale veřejně mluví jen o několika případech. Větším rizikem souvisejícím s růstem mezd je zánik pracovních míst na úkor práce robotů. Zatímco ČSSD a odbory tlačí na „konec levné práce,“ zaměstnavatelé hledají alternativy. Příštím trendem možná bude místo „délocalisation“ (přesunutí práce) spíše „déhumanisation“ (odlidštění práce).


Zde je náš text z 9. května 2007:

Nicolas Sarkozy i Ségolène Royalová během francouzské předvolební kampaně mluvili o nutnosti bránit se délocalisation, tedy přesunu pracovních míst do zemí s nižšími mzdami. Sarkozy vyzval Evropskou unii k ochraně svých občanů před neférovou konkurencí, především z Asie, a před fiskálním, sociálním a enviromentálním dumpingem ve střední a východní Evropě. Royalová chtěla zastavit přísun unijních peněz do společností, které přesunují pracovní místa z jedné evropské země do druhé, a chtěla zdanit jejich produkty v okamžiku, když by je chtěly znovu importovat. Před pár lety by se taková rétorika setkala v ČR s nepřátelským přijetím, dnes už ale nikdo ani nemrkne. České období mohutných investic zvenčí pomalu končí a pozornost se obrací k tomu, jak udržet investory, kteří už tu jsou. Protože investoři začínají proudit dále na východ, aby se vyhnuli rostoucím mzdovým nákladům, za chvíli budou na neférovou délocalisation láteřit i čeští politici.

Občas se zde v pátek budeme ohlížet do minulosti a přinášet vám v češtině Final Wordy, které mají co říct i dnes. Článek původně vyšel 9. května 2007 pod názvem Preparing for ‘délocalisation’.

28 komentářů :

 1. Voliči dali určitým darebákům možnost dělat si
  nekontrolovatelně to,co jim vyhovuje.Dokonce se
  objevil názor,že přestanou krást,až si nakradou
  dost.Tak si teď mohou dělat podle svého uvážení
  i zrobotizovat práci.Jen mi uniká,co se pak bude
  dít,čím se lidé budou živit?Zajímá to politiky?
  S největší pravděpodobností ne!Jak jsou podmínky
  nastavené,tak se používají.Dobře tak,Čecháčkům.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já o ně nemám strach Majevský. Ti, co si díky politikaření nakradli, půjdou s klidem od válu, a zalezou do svých luxusních příbytků, všichni do velice tučných důchodů, které si dokázali zařídit cirka asi od padesátky - až pětapadesátky let věku, ( přece mají našetřeno -ne?) no a politikařit a krást budou jejich potomci, v některých případech už prapotomci. Čili to neskončí nikdy. Budou tady generace politiků, lékařů, novinářů, celebrit a herců - prostě takový džob, kde se nedělá nic, a berou se tam prachy, se bude dědit z děda na otce a na syna, a dále. Protekce a klientelizmus je tady v naší zemi diagnoza, bylo to i za totáče, - celé rodinné a příbuzenské klany komoušů - a je to pořád. ČS se nestala kapitalistickou zemí, protože politická smečka, která ji ovládá, nejsou a nebyli kapitalisté, byla to komunistická a socialistická smečka,´a ti si pro sebe ponechali socializmus dál. Co se jim hodilo, ponechali v nezměněném stavu, zbytek zničili a prodali. Spousta občanů zmizela ze života v polistopadové genocidě, ti, kteří se dožili důchodů, které požívají bez zásahů exekutorů, je dost málo. ČR dnes se snaží být čímsi jako imitace USA -ale to nejde v celém rozsahu, takže máme jen z mladých lidí vytvořené kašpary, a stará generace to nějak přehlíží, a snaží se s tím žít. Spíš si moc nevyskakovat, protože se třesou o své důchody, a o ty se budou třást až do smrti. Považují je za cosi jako milosrdnou žebračenku, než za něco, na co mají řádný nárok za tvrdou a disciplinovanou práci ( která dnes už taky neexistuje). ČR je - jak už ji přesně a veřejně pojmenoval svazák Nečas ( a ten měl nějaký přehled přes politické všivárny!!) že jsme cosi jako PRASOPES - ani to, ani ono. Poturčenec - a ten je vždy horší Turka (stará lidová pranostika) a to je ČR! Nejhorší hnojník který může být, světem přehlížený, kdykoliv zlikvidovatelný a v krátkém procesu - a to pokrytecky nechceme vidět. Tento hnojník nezmění žádné volby. Jen důsledné vykydání staré špíny, nepřipustit protekci, žádné dynastie lumpů a následnictví funkcí - nic takového. A na to tady nikdo nemá. To by musela až nějaká cizí bota vykopat parazity z českého hnoje.

   Smazat
  2. Mě by spíš zajímalo, jak si poradí s těmi cizinci, které sem chtějí teď přiovést, protože prý to zaměstnavatelé nutně potřebují. Až bude zavedena robotizace, tak je zase odsuneme, nebo jak? Vypadá to, že si z lidí dělají srandu a vědí něco, co nám neřeknou. A nebo myslí jenom pro následující půlrok a po nás potopa.

   Smazat
  3. ČR nemůže být imitací USA. Nemá finanční průmysl, tedy výrobu a export globálního oběživa.
   r.m.

   Smazat
 2. Nemyslím, že by měl být problém vyhledat výrobní produkce, které se „nestěhují“ ani za levnou pracovní silou, ani z dalších, řekněme obvyklých důvodů. Obecně to jsou ty, které vyžadují specifické dovednosti, pružnost a schopnost adaptace, jistou komplexnost spolu s nadprůměrnou užitnou hodnotou v poměru k ceně. Byly v Československu takové obory, byla v Československu schopnost mezi obory kooperovat. Byly i výzkumné a vývojové kapacity, o které se výrobci opírali. Neználci v čele státu i cílené intervence tuto schopnost a nakonec i robustnější stát zlikvidovali. Tím jsou také dány výdělkové limity.

  OdpovědětSmazat
 3. Pokud se ve výrobě budou rozsáhleji uplatňovat automatizované robotické systémy (a ony se uplatňují), pak i u nás přijde "na pořad dne" k řešení, co s nadpočetnými pracovníky. Z části je patrně bude možno uplatnit v jiných (či nových) sektorech, z části může napomoci všeobecné zkrácení pracovní doby, z části institut nepodmíněného příjmu. Sotva očekávat, že by se i naši lidé v budoucnu masově stěhovali za prací (na "východ") do oblastí s levnější pracovní silou.
  ---
  Robotizace sebou nese i dílčí otázku etiky, či sociální "spravedlivosti" a vlastnictví zisku z robotizované výroby.
  Totiž, zda-li je etické a sociálně spravedlivé, když výzkumní a vývojoví pracovníci (v zaměstnaneckém poměru) uvedou do výroby robotický prvek/systém, dostanou za to mzdu, vyřadí tím z práce její původní vykonavatele, a dále už pak prvek/systém přináší dlouhodobý zisk jen jeho majiteli?
  Patrně stejně tak etické, jak je celý tento kap. systém ....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až na to, že tady žádný kapitalistický systém není. ČR vůbec ne, a celá EU je jakýsi zpotvořený socializmus se svými příkazy, zákazy a rozkazy. Asi začnou přikazovat i jak často smíme chodit na WC -přikazují čím topit, kdy musí obchoďáky mít zavřeno, že se v hospodě nesmí kouřit, rum nesmí být rum a syrečky nesmí být syrečky - tak hergot co je na tom kapitalistickýho? Zpotvořili si co se jim hodilo. Mafiánský socialistický systém - cosi jako prasopes - ani prase, ani pes. A tak si tu žijeme.

   Smazat
  2. 21:47 eu je politická oligarchie

   Smazat
  3. Příspěvek z 21:47 ukazuje, jak je možné mít to popletené. Vesměs tím trpí chudí pravičáci.

   Smazat
  4. Pane Opluštile,
   mnohokrát mne napadla otázka, jak vysoká by byla míra nezaměstnaných, která se aktuálně, v době konjunktury pohybuje okolo pěti procent, kdyby se počet státem placených zaměstnanců vrátil na úroveň před patnácti až dvaceti roky. Nejde jenom o úředníky, policisty, vojáky,... Ale i o zaměstnance neziskovek. Prostě všech, kteří jsou placeni z našich daní. Stát dnes platí tisíce lidí často doslova za nic. V podstatě vytváří umělou zaměstnanost pro značnou část lidí, kteří nic nevytvářejí. Tedy krom překážek k životu pro majoritní část obyvatelstva.
   Politici se často chlubí nízkou mírou nezaměstnanosti, ale za jakou cenu?
   Uvedu dva příklady poslední doby. Stát zavedl povinné revize komínů a kotlů. Osobně si komín čistím sám nejméně dvakrát ročně, protože po vyčištění kominíkem byl dům neukliditelný. Jemné saze se rozptýlily po bytě a manželka je utírala několik týdnů po vyčištění. A tak dnes přijde kominík, zrcátkem zkontroluje průchodnost komínu a vypíše o tom potvrzení. A já zaplatím 500,-Kč ročně.
   Druhý se týká kotlů. Máme patnáct let starý, litinový kotel. Bráním se novému ze dvou důvodů. Tím prvním je cena, kterou pomáhají udržet v nelogické výši kotlíkové dotace. Druhým pak vázanost nových kotlů na jediný zdroj. Dnes topím ze 70-80% dřevem a vypomáhám si černým uhlím. Přitom mám odzkoušené i uhlí hnědé, koks a nebo brikety. Bývá velmi dobrým zvykem v této zemi nalákat lidi ne jediný zdroj a potom jim pěkně utáhnout u huby. Začalo to kdysi elektřinou. Potom to pokračovalo plynem a dnes jsou na pořadu dne pelety, dřevo a hnědý ořech II. Pelety jsou drahé už dnes. Dřevo je těžko k sehnání a jeho cena se vyšplhala na takovou cenu, že při spotřebě 30-40 prm za topnou sezonu se náklady začínají přibližovat vytápění plynem. A hnědý ořech? S růstem počtu kotlů na toto palivo se letos, alespoň u nás, projevila další slabina. Nebyl k sehnání.
   Různé zájmové skupiny ovládající naše politiky, nás stále těsněji sešněrovávají různými zákony a směrnicemi. Vše pro naše "dobro". Co změní povinné revize našich kotlů na skutečnosti, že něčím v nich topit musíme a to něco prostě kouří?
   Komunisti měli možná špatné koncepce, ale měli alespoň nějaké. Po sametu jsme se dočkali také koncepce. Ale s úplně jiným zadáním, než se nám politici snaží namluvit.
   A tak zaměstnáváme tisíce kominíků, revizorů a kontrolorů v systému, který v zásadě neřeší deklarovaný problém. Na jedné straně platíme a platíme. Na straně druhé nás připravují salámovou metodou o naší svobodu. A ještě se najde dost pitomců, kteří tomu nadšeně tleskají.

   Smazat
  5. Re (07:00):
   Vladimíre!, to, o čem píše v článku Erik Best, je problém, který čeká na všechny industrializované země. Otevřel tím otázku, o které se dá diskutovat z různých úhlů pohledu, třeba i celé roky, a napsat tlusté knihy.
   Totiž, co s lidmi, kteří byli až do doby automatizace výrob (smysluplně) zaměstnáni a kteří jsou automatizací vytlačováni do zbývajících či nových oborů, které na tu automatizaci teprve čekají.
   V duchu myšlení (neo)darwinistů, by i ten (poslední) kybernetik, který pro svého zaměstnavatele vymyslí algoritmus umělé inteligence, mohl zhasnout, protože již ani on nebude mít na Zemi co dělat ... Vše již dál "udělají" roboti.
   Před stoletím si toho prozíravě povšiml již Mark Twain, když napsal ten svůj známý bonmot o lékaři, kterého pravidelně navštěvuje (protože lékař musí z něčeho žít), aby poté zašel pro léky (protože i lékárník musí ..), a aby nakonec ony léky hodil do kanálu, protože i on chce žít.
   Ano, všichni chtějí žít. A to raději lépe než ti druzí.
   Ale pokud to nemá skončit Klondikem či džunglí, a hromadami mrtvých, musí se dohodnout a nalézt uspokojivé řešení.
   To aby:
   (a) i budoucnu byli ti, kteří se chtějí realizovat prací, tu práci mohli mít (tj. byli intelektuálně připraveni zastávat práci v perspektivních oborech, nejen tradičních),
   (b) i rodiče měli na výchovu ale i své rodiny a volnočasové aktivity čas, a nelétali jako hadry honíce se za penězi,
   (c) se vývoj lidské společnosti odehrával v "rozumném" souladu s přírodou a nebyl založen na jejím nevratném plundrování,
   (d) společnost přijala a dbala na svou demografickou politiku (a třeba i řízenou citlivou "depoluaci"), protože neustálý a ničím omezovaný růst světové populace lidí je v principiálním rozporu s omezeností povrchu planety, omezeností její regenerační funkce, zásob vody, surovin atd. (války nejsou mým čajíčkem),
   (e) státy vytvářely podmínky pro život, vč. efektivních veřejných služeb (vzdělání, zdravotnictví, bezpečnost, státní správa ...),
   (f ...) atd.
   Může nás oba uklidňovat asi jen to, že
   za (a) kapitalismus lidi potřebuje!, sice ne až tak v roli výrobních sil, ale jako spotřebitele svých produktů (roboti totiž toho potřebují jen málo: energii a "olej či údržbu" ..) a
   za (b) jsme již dost staří, aby se nás osobně tyto úvahy nějak stihly výrazněji dotknout ...
   ---
   S komínem jsme na tom oba stejně. Platím pětistovku, a kominík si ji vykoleduje za protažení komínu zvenku. Uvnitř si to raději v klidu dělám sám.
   Tož tak ...

   Smazat
  6. Myslim, ze tydyt 21:47 je stejny, jako 21:36. Ironii je, ze tihleti motaci, byli zarytymi volici ODS, ktera tento "prasopes" v Ceskoslovensku zavedla. Jak jinak, kdyz jejimi zakladajicimi cleny byli ruzni oportunisticti prospechari, byvali clenove a kandidati KSC.

   Smazat
  7. Pane Opluštile,
   o řízenou reprodukci se zatím pokusila pouze jediná země. Čína. Ostatní si s tím hlavu nelámou. Nedávno jsem četl docela zajímavý článek. Země Blízkého východu se v průběhu posledních padesáti let prakticky z desateronásobily. Tam, kde měli na počátku padesátých let pět milionů, mají dnes padesát. Přitom schopnost výroby vlastních potravin šla za tu dobu spíš dolů. Tam, kde mají uhlovodíky, si potraviny koupí. Tam, kde je nemají, je prostě dostanou ve formě humanitární pomoci.

   Smazat
  8. Re (17:28):
   Vladimíre!, nejsme zdaleka jedinými, kteří to tak vnímají. Násobit svou populaci může jen ten národ, který má obhajitelné zdroje nebo ten ("omezený"), který odmítá předjímat či pomyslet na budoucnost či ten, který to bere jako chatrnou byť z minulosti osvědčenou pojistku přežití alespoň těch několika z těch mnohých.
   Snad jediným, kdo se u nás (filosoficky) zabývá tématikou zachování Země a jejího biotopu, je prof. Šmajs. A své pohledy, mj. i na tématiku regulace demografického rozvoje, vtělil do svého "návrhu" Ústavy Země.
   Pokud se lidi nemají periodicky ubíjet ve válkách, budou beztak muset něco podobného přijmout jako základ pro své budoucí chování a existenci na Zemi.
   Doba biblického "milování a množení se" končí. Kdo to však řekne nahlas?, aby jej vzápětí neukamenovali? ...

   Smazat
 4. Budoucnost je již dnes. Copak tu již není dost nezaměstnaných a bezdomovců? To je třeba řešit již nyní. Třeba tím bezpodmíněným příjmem a povinností státu, zajistit trvalé bydliště.
  Zdroje jsou, nebo snad nedosahují firmy a banky stále větších zisků? Tyto zisky je třeba zdanit a zajistit lidem bezpečné přežití. To by mělo být funkcí státu, ne stálé snižování daní a výzva k občanům, ať se hledí zajistit sami.
  Otázkou je jak zajistit motivaci a příležitost k práci. Navrhoval bych něco podobného, jako byla „přidružená výroba“ za socialismu. Prostě lokální výrobny zboží, které obohatí trh. To by mohlo zajišťovat 100% zaměstnanost. Vůbec bych preferoval decentralizaci. P.K.

  OdpovědětSmazat
 5. Jsou produkty, výroby a komplexní dodávky, kde účast lidské pracovní síly téměř nelže robotizací redukovat. Jde o to kdo a kde si takové produkce osvojí.

  OdpovědětSmazat
 6. eriku ty pako ty strach mit nemusiš ale přesto rad strašiš druhe ty mit sukni a čarodějnicky habit tak si hotova jilkova ktera strachem o chude ani nespi však viš dobroserstvi a strašeni to je přesně politika černoprdelniku a je jedno z ktereho kontinentu jsou

  OdpovědětSmazat
 7. To je ten problém,skladovou činnost jde automatizovat a přesně to tak dopadne.Odbornou práci jsme prodali,nebo zlikvidovali,prodáním našich firem cizím vlastníkům.

  OdpovědětSmazat
 8. a komu sa budú tie lacné výrobky predávať - ? - takže nakoniec všetci skončíme na záhradkách ??? - pestovanie cibule a kopru nejde zautomatizovať !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Většinu lidí je třeba pozabíjet. Těm, kteří nám skutečně vládnou, postačí k udržení stávající životní úrovně cca jedna miliarda lidí. Dnes je nás na zemi sedm miliard. Šest miliard je tudíž nadpočetná. Při životě je zatím drží pouze to, že mocní nemohou, alespoň zatím, přijít na způsob, kterým to provést, aniž by nepozabíjeli i sebe.

   Smazat
  2. Já nemluvil o, dejme tomu, dolarovém ekvivalentu, vyjadřujícím míru bohatství. Ale o životní úrovni, jako takové. To, co si lidé před cca sty lety, kdy nás byla ona jedna miliarda, koupili za dolar, za to musejí dát dnes třeba dolarů sto.
   Před sty lety ovládala světovou politiku početně přibližně stejně velká skupina lidí. Možná že její složení bylo trochu jiné.
   První i druhou světovou válku zavinila, silně pravděpodobně i naplánovala právě tahle parta. Nešlo o nějaké spontánní hnutí mysli. Hitler se nijak netajil se svými úmysly dlouho před tím, než se dostal k moci. Jediná brzda, která jim dnes brání rozpoutat další velkou redukci počtu obyvatel, je velká pravděpodobnost vlastního zničení, nebo zničení podmínek pro vlastní existenci.
   Těch šest miliard oné skupině nic nepřináší. Co asi mají bankéři ze stovek milionů obyvatel Afriky? Vždyť i drtivá většina zaměstnanců firem, které rabují v Africe suroviny, jsou dovezení dělníci z Evropy, nebo jiných částí civilizovaného světa. Těch šest miliard je pro ně větším problémem, než užitkem. Oni, nebo alespoň většina z nich, chce pravidelně jíst, touží po autech, domech a dalším servisu, který v konečném součtu, pro onu skupinu zbytečně, vyčerpává surovinové a energetické zdroje planety a likviduje životní prostředí.

   Smazat
 9. Déhumanisation je již dávno realitou od dob vzniku kapitalismu. Odcizení práce je podstatou tohoto systému od samého prvopočátku. T

  OdpovědětSmazat
 10. Já tomu nerozumím, kdo konkrétně ten zákon navrhnul? Kdo to je, je to komise? Kdo v té komisi sedí? To je jako v EU, která navrhuje, komise EU navrhuje, ale všechno to jsou jenom nějací živočichové, jak se jmenují?

  OdpovědětSmazat
 11. 21:36 je až k neuvěření, v jak rozsáhlém textu je možné dát najevo vedle rozhořčení, absolutní nepochopení podstaty problému. 21:36 nechápe, že existující systém funguje naprosto spolehlivě tak, že po jakémkoli otřesu vždy a spolehlivě svoje nemravné fungování obnoví. Jak jinak, když cílem hospodářských aktivit není nic jiného než zisk a peníze jsou čím dál víc i zbožím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti co to řídí, těm je jedno, zda ji státy dluží 10-20-30 bilionů, mají peněz, že nevědí co s nimi. Všechny hlavní války končí útokem na Rusko a ten bordel co se kolem nás děje, ten je řízený, Nahnat lidi do ulic a dosadit vůdce. No a potom už se jenom umírá za zájmy nějakých šmejdů.

   Smazat
 12. Problémy s nadbytkem pracovních sil se táhnou kapitalismem od jeho vzniku.Ta intermitentní období nadbytku/nedostatku robotujících přicházejí v okamžiku nadprodukce/podprodukce a pak je nedostatek /přebytek zaměstnanců. Nezaměstnanost - u nás dosáhla naposledy hodně přes 600 ticíc úředně, ale necelý milion fakticky. A naopak v konjunktuře je lidí na robotování nedostatek, zejména těch co jsou ochotni pracovat za minimální mzdu. Aby se domácí dělník naučil poslušnosti a práci za základní mzdu, proto se dováží , jako kdysi otroci do Ameriky, dumpingová pracovní síla z chudších zemí, než je ta naše. Vše je jistě z hlediska morálky a přikázání všech náboženství označováno za těžký hřích, ale protože podnikatelé jsou církví, která pracuje se svými poddanými na stejném principu, zaštítěni a dostává se jim tak rozhřešení. Vedlejším produktem tohoto počínání diktatury kapitálu jsou bezdomovci, sociálně deprivované rodiny, dnes rychle budované chudobince, demoralizovaní dělníci, kteří nechtějí za hubičku pracovat, v důsledku toho školy neprodukují ani profesí potřebné, ale naopak nepotřebné zaměstnance.Je neúnosné přetížení psychiatrů, neb národ je uvržen do bezvýchodného a neléčitelného šílenství. Stát - prokapitalistické partaje -se snaží neshody mezi kapitálem a nádeníky tlumit, ostatně je za to kapitál platí, stejně jako si uplácí policii, armádu a milion byrokratů jako ochranku před občany.
  Problém v budoucnu? Ten bude narůstat, projeví se lokálními válkami, ozbrojeným povstáním proti kapitálu a naopak moderněji vyzbrojený kapitál bude vést trestní výpravy do států, kde si občané vydobyli nějaká práva na život. Pak potlačení lidských práv překročí únosnou mez a utlačování provedou revoluci, ve které pomstí oběti kapitálu tím, že její kapitány smete ze světa a jejich rodiny postaví do řady s ostatními občany - bez privilegií..... Pak po 50 letech se bude zdát občanům systém rovnoprávnosti mezi občany příliš zkostnatělý, kapitalisté ze zemí, kde trvá, pošlou sliby a hodně peněz a vycvičených bosů s klíči do zemí se zkostnatělou lidskou rovností, klíče budou rozdány se spoustou oblbujících hesel, zvonění klíči a lidská blbost zvítězí a přijdou kapitalisté. Vše, co si občané bez kapitalistů nahospodařili, jim kapitalisté ze sousedních zemí ukradnou a učiní z nic opět žebráky, ne ale všech, někteří dostanou cukrátka, jiní lízátka a bude jich tolik, že postačí na ovládnutí recyklovaných lidských robotů. A vše se pěkně v kruhu opakuje. Až jednou dojde k zázraku a revoluce prolétne celou Zemí: diktátoři kapitálu budou zlikvidování, lid si vybere vůdce na řízení socialismu a pokud je bude dobře hlídat, a za nepravosti krutě trestat , bude šance na lidský život. Neb každý, kdo se dostane jednou k moci, si ji chce podržet na trvalo, vydělat na ní co nejvíce peněz a stát se nejlépe novodobým Césarem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (12:11):
   Vlastně všechno tu už v nějaké formě i bylo!, viďte? A bude ..
   Jen se to opakuje v nových histor. kulisách, čím dál tím rychleji a někdy i ostřeji.
   Jakoby lidi neměli rozum a k tomu na staré zkušenosti zapomínali dřív jak zdrávo.

   Smazat
  2. Asi spravny pohled na vec. Ovsem nemyslim, ze se stane Cesarem.Toby bylo prilis hezke , ale Nerem , Caligulou ci neco podobneho.

   Kdyz jsem videl tvar mladeho Bushe na televisi rekl jsem si :: Americky NERO!!

   Ja to ale vidim ze revoluce nebude!! mozna z duvodu:

   Chybi IDEOLOGIE!!!

   Chemicke + Nuklearni zbrane nedovoli to.

   Elektronicky spioni uvidi vse!

   Bude -li spolecnost bez penez(obezivo) nebude mozno organisovat.

   Roboticke zbrane centralne ovladatelne znici kteroukoliv oposici.

   Kontrola potravin.

   Prave nyni lidstvo ztraci posledni nadeji!!!.

   Lec Televisni otrok Honolulu!! se raduje , vsichni budou otroci !!! jak nadherne !!!
   Honolulovi se to libi mlatil penderkem cerne otroky pres drzky v Africe pak v Americe kam utekl proste, otroctvi to je jeho svet . Ma to rad je to jeho svet.

   BroukPytlik

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.