Reklama

čtvrtek 20. dubna 2017

Helsinské desatero a zablácené holínky vítězů

vlk
20.4.2017 Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Čtvrteční článek Lea K. byl pro mne studenou sprchou a zároveň inspirací k dnešnímu textu. Protože člověk zapomíná. A to i věci, které bijí do očí, respektive – i takové, jež by nikdy zapomenout neměl. Ve svém nejvlastnějším zájmu. A přece se tak stalo! Jsem velmi vděčen panu Leovi za jeho včerejší řádky, zejména pak za tuto pasáž:


O úrovni zastoupení ve třetí fázi KBSE rozhodovali účastnické státy před ukončením druhé fáze konference. Předem bylo stanoveno, že konference příjme závěrečné dokumenty KBSE na slavnostním zasedání. Poté, co byly skončeny jedny z nejobtížnějších jednání celé KBSE, se nejvyšší představitelé zúčastněných států sešli ve dnech 30. července až 1. srpna 1975 v Helsinkách k podepsání Závěrečného aktu. V první části Závěrečného aktu, častěji označovaném jako první koš, bylo ustanoveno deset principů, kterými se řídí vztahy mezi státy, které se účastnili KBSE a přistoupili k Závěrečnému aktu.

Těchto deset principů je často označováno jako Dekalog evropské bezpečnosti.

1. Svrchovaná rovnost, respektování práv vyplývajících ze svrchovanosti,

2. Zdržení se hrozby silou a použití síly,

3. Neporušitelnost hranic,

4. Územní celistvost států,

5. Mírové urovnávání sporů,

6. Nevměšování se do vnitřních záležitostí,

7. Respektování lidských práv a základních svobod včetně svobody smýšlení, svědomí, náboženství a přesvědčení,

8. Rovnoprávnost a sebeurčení národů,

9. Spolupráce mezi státy,

10. Svědomité plnění závazků podle mezinárodního práva.

V principech tedy bylo vyjádřeno, že státy vzájemně uznají svoji svrchovanou rovnost a budou ji respektovat, zároveň se zdrží hrozby silou a použití síly společně s nevměšováním se do vnitřních záležitostí států.
Podpis Helsinských dohod v roce 1975 - americký prezident Gerald Ford a sovětský vůdce Leonid Iljič Brežněv


Když jsem tuhle část jeho článku četl, bylo mi, jako bych dostal pořádnou ránu do hlavy kladivem – zkrátka obrovské BUM! Až se mi mozek otřásl. Kdyby vám náhodou unikalo proč, pak se vraťte o těch pár řádek zpět a znovu si ten Dekalog evropské bezpečnosti pozorně přečtěte…. Ale nevěřím, že je to nutné! Nejspíš je u nyní každému kosířovi (viz čtenář Kosy zostra -pozn.NR) zjevné, co mám na mysli.

Ano v roce 1975 bylo slavnostně deklarováno, jak a podle jakých principů se do budoucna mají formulovat vztahy mezi státy a mocenskými bloky, jichž jsou tyto státy členy, na evropském kontinentě. A do roku 1990 to také tak fungovalo. Troufnu si říci, že to bylo bezprecedentně nejbezpečnější období evropských a možná i světových dějin. Koncem roku 1989 se sovětský blok, díky Gorbačovovi – rozpadl. Demokracie vyhrála. Diktatury odnesl proud času do zapomnění. Takže měl začít fungovat zlatý věk demokracie a nejen Evropa, ale celý svět mohl automaticky převzít pro regulaci vzájemných vztahů to, co bylo v roce 1975 podepsáno v Helsinkách. Měl….

Nicméně nemusíme to Helsinské desatero novodobých mezinárodních vztahů ani trochu podrobněji zkoumat, abychom mohli konstatovat, že dávno nemá ani cenu materiálu slavnostně podepisovaných exemplářů, které jsou dnes součástí státního archivu účastnických zemí natož sběratelskou cenu autogramů tehdejších signatářů!

Můžeme říci – nic nového v lidské historii. Máme zde přece už přes 2 000 let universální lidské desatero a kdo ho neporušuje? A kdo si z jeho porušování neudělal byznys nebo výnosný kšeft? A mezinárodní smlouvy? Tak ty jsou dodržovány jen potud, pokud se to signatářům hodí. Tohle říká historie. A Helsinky a Helsinské dohody to znovu dokumentují v plné nahotě.

1. Svrchovaná rovnost, respektování práv vyplývajících ze svrchovanosti,

O tom by mohlo vyprávět bývalá Jugoslávie, a zejména Srbsko! Však to pamatujeme. Nejdříve na něj ukázali jako na jediného univerzálního hříšníka násilí na Balkáně a pak mu vzali svrchovanost!

2. Zdržení se hrozby silou a použití síly,

Opět – má smysl mluvit o Srbsku? Ve světle pár dní starého bombardování Sýrie?

3. Neporušitelnost hranic,

Zajímavá věc! Troufl by si někdo v roce 1975 předvídat neporušitelnost hranic s tím, že se klidně dají na cestu bez pasů a víz miliony běženců a nějaké hranice je nezajímají a státy – signatáři tomu jen přihlížejí, protože už dávno ztratily schopnost a odvahu hájit svoje vlastní teritorium, což ovšem stejným zemím nebrání vojensky, navíc bez vypovězení války, zasahovat v daleké cizině!

4. Územní celistvost států,

A co takhle Kosovo? Jak obstojí ve světle Helsinských protokolů? Jistě, patří sem i Krym, ale kdyby nebylo Kosova, nebyl by ani Krym! Kosovo byl první precedens, který zrušil poválečné hranice v Evropě jako nepotřebný krám a jež bude v Evropě legitimovat každou další změnu hranic násilím.

5. Mírové urovnávání sporů,
---10. Svědomité plnění závazků podle mezinárodního práva.
Nevěřím, že tím mírovým urovnáváním sporů mysleli tehdejší účastníci slavnostního podepisování humanitární bombardování nebo nevypovězené války a válečné akce kvůli neexistujícím zbraním hromadného ničení

6. Nevměšování se do vnitřních záležitostí,

Může být, že už tehdy byly připravovány plány na něco, co jsme později poznali pod jmény barevné revoluce, Majdan a tak podobně. Vyloučit se to nedá. Ale spíš si myslím, že něco takového tehdy nikoho ani nenapadlo. To vše až po celosvětovém vítězství demokracie….

7. Respektování lidských práv a základních svobod včetně svobody smýšlení, svědomí, náboženství a přesvědčení,
V podání Patriot Act? V podobě agresivního chování minorit vůči většinám? V podobě kontroly internetu a ministerstev pravdy?

8. Rovnoprávnost a sebeurčení národů,

Opravdu jsou si národy rovny? A mohou se dožadovat sebeurčení? Jako třeba Katalánci? Skutečně si je Nepál nebo Nauru rovný se Spojenými státy?

9. Spolupráce mezi státy,

že bylo tehdy myšleno v rámci NATO?

10. Svědomité plnění závazků podle mezinárodního práva.

viz těch 9 výše!

Je to děsivá bilance. Jak to, že to 25 naprosto dokonale fungovalo. Přirozeně v mezích tehdejšího antagonismu a nepřátelství? Ale je nepochybné, že vztahy mezi státy byly lepší, bezpečnější a jejich chování jasně předvídatelné? A druhých 25 let je už jen bilancí hrůzy a katastrof mezinárodní politiky?

Odpověď se vnucuje sama – schází zde vypočitatelný a jasný nepřítel. Který krotil nezřízené vlastní ambice pozdějších vítězů a nutil tehdy jeho elity chovat se odpovědně a rozumně! A to nejen v mezinárodní, ale i ve vnitrostátní politice. A dokonce onen vnější nepřítel měl vliv i na ekonomiku a její zodpovědné fungování v druhém táboře! Určitě není náhodou, že velké ekonomické krize Západ v podstatě do roku 1990 nepamatuje. To až v druhých 25 letech. Prostě s odchodem nepřítele pyšní vítězové ztratili jakékoli zábrany, vnitřní sebereflexi, stud a bohužel – i zdravý rozum!Takže závěrečný protokol z Helsinek se stal onucí o kterou si vítězové otírají svoje zablácené holínky, když se vracejí z nějaké křížové výpravy!

- - -

21 komentářů :

 1. Smlouvy se píší, bomby je stvrzují! Aspoň tak zní heslo diktatury kapitálu, které, nevím proč, se říká demokracie.

  OdpovědětSmazat
 2. A řeči se vedou a pravda pláče, protože nezvítězila nad lží a nenávistí. V.J.Horák.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když už jste si Vlku konečně všiml, že něco jiného se v oblasti politiky ( to znamená v řídících strukturách ekonomie) ŘÍKÁ a něco jiného se DĚLÁ, tak by stálo za to, dál pokračovat a zkontrolovat své základní hodnotové postoje.
   Jsou základní "teze" liberálního kapitalismu" pravdivé nebo jsou "účelově manipulativní"?!
   Jsou-li "účelově manipulativní", jsou i staré "socialistické" základní teze, všechny nepravdivé nebo jen některé?
   A neexistuje "náhodou" za účelem manipulace, obrovsky veliká a členitá "politologická" (= sociálně-ekonomická) nadstavba pro "oblbování davu"?
   (Která se pravděpodobně již dlouho potají vytvářela napříč celou společenskou nadstavbou.)
   A která se v dnešní době projevuje jako tzv. "boj za demokracii" ( = prosazování stále "liberálnějšího" kapitalismu), boj za "lidská práva" ( = prosazování multikulturalismu = unifikace s cílem následného zblbnutí podstatné části populace), fragmentace společnosti a povýšení zájmů "minorit" nad zájmy "celku" (= tvorba, propagace a následné zneužití většiny "neziskových" organizací, od "Lékařů bez hranic", pře různé" hlídače demokracie" až po "zelené ekology")?
   Pokud to tak je, asi by bylo vhodné přepracovat většinu Vašich základních postulátů typu "kapitalismus" je dobrý a jeho "projevy" (= myšlenkové vývody) jsou "pravdivé"..
   A zaměřit se na hledání skutečně pravdivých.
   Pavel p

   Smazat
 3. Je to zajímavé počteníčko. Když se jim to hodí tak to dodržují a naopak. Jenomže vývoj nezastavíš, za vším jsou Amíci a tím jak jsou neseriózní ztrácejí na reputaci a to bude pokračovat do jejich hořkého konce. Jak se říká, psi štěkají ale karavana jde dál.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:03 zajímavé počteničko?Člověče vám taky ušlo,že KBSE se transformovala na OSBS a proč?Zkuste www.OSCE.org a udělejte si jasno jak se věci mají!A ti Amíci?Buďte rad,že dělají"hasiče" po celém světě,jinak by jste už možná nežil!!!.

   Smazat
 4. Aby jsme pochopili proč USA nedodržuje žádné smlouvy i když je s úsměvy a s podáním rukou před tisíce kamerami podpisuje? Odpověď je v mentalitě a chování Američanů a společnosti a kdo v této společnosti se dostává na její vrchol. V USA, když někdo někoho napálí a obere ho o majetek, nebere se to jako u nás, že ho okradl, ale že byl chytřejší a zaslouží si to. V globálním rozměru, když Gorbačov uvěřil, že když odzbrojí Rusko, stáhne se ze Střední a Východní Evropy, že U
  SA dodrží slib, že se NATO nebude rozšiřovat, byl Gorbačov v USA za největšího hlupáka všech dob. Nikdo, kdo zná Američany by něco takového nemohl Američanům věřit. A Amereičani se také činili a dnes jsou se všemi možnými zbraněmi před branami Ruska a nějaké sliby a smlouvy jsou jim z duše ukradené. Oni Gorbačova považovali za největšího blázna, který uvěřil slibům Američanů, což by neuvěřil žádný Američan. Každou dohodu kterou kdokoliv s USA uzavře a dodržuje, považují v USA za slabost protivníka a okamžitě mu vrazí kudlu do zad. To je jejich přirozenost. Jenom my jsme vychováváni od mala, že máme mluvit pravdu, nekrást a chovat se čestně. V USA jsou všichni vychováváni právě opačně. Čím větší gauner, zloděj, tím větší naděje na lepší uplatnění. Našinci pokud se dostali do USA buď se to museli rychle naučit, nebo byli likvidování. Je pravdou, že společnost v USA se dostala do fáze, že ekonomicky již USA je na dně a jestliže se USA nepodaří přinutit svět, aby platil astronomické dluhy USA tak jsou dvě varianta: 1) Rusku a Číně se podaří udržet mír a USA se pomalu rozpadne, 2) USA se podaří vyvolat světovou válku a zhyneme na Zemi všichni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:27-A Vy zde vystupujete ne jako zrádce,
   ale jako blbec.Podle Vás byl Gerard Ford,
   prezident USA,rusakofilní zrádce.Mají to
   USA pěkné podporovatele.Na hlavu!
   Petr Majevský

   Smazat
  2. 19:08 dobře jste to napsal svět by zachránil bankrot usa a jestli ne tak doufat že Čína a Rusko budou rychlejší

   Smazat
  3. 1:28, 1:29 jako maličký trpaslíček se krčíte mezi fakty o nemravné politice euroatlantické civilizace. Ale, přecejen, možná jen málo, ale čtete. Možná, sice těžko, prokouknete. Samotnému mi to, po sametu, nějakou tu chvíli taky trvalo.

   Smazat
 5. Sručné, srozumitelné, inspirativní -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Stručné, srozumitelné" souhlasím ale inspirativní? To jako naučit se jejich "móresy"?

   Smazat
 6. 1) Zajímavé je dnes pod sejným zorným úhlem (prohlášení versus realita) číst zjímavé dokumenty Charty 77, které na Helsinské dohody bezprostředně navazovaly.

  2) Tento článek se pozitivně odlišuje od velké části zde zveřejňovaných, pro které platí slova Petra Žantovského v dnešním "!Argumentu":
  "...jakási překladiště posbíraných zpráv z různých zdrojů, obvykle zahraničních, která nenesou stopu redakčního úsilí, je to vskutku jen pytel, do něhož se zdánlivě vejde všechno."

  Žantovský stojí,jako obvykle, za přečtení a přemýšlení:
  http://casopisargument.cz/2017/04/20/promeny-medialniho-paradigmatu/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jdi Kopecký do zádele s "redakční prací" - na překrucování, cenzurování a mlžení nejsme zvědaví. když se ti tu nelíbí, jdi si strejdo Kopecký číst k manipulátorům na mainstream.

   Smazat
  2. Jane Kopecký, redakční práce je práce náročná nejen intelektuálně, ale i na čas, při práci se zdroji a technilou i na peníze. Předpokládém, že tato omezení chápete a budete hledat způsob jak redakci NR její práci usnadnit. Já bych rád, nemám ale zlatý důl. Jančurovi a jemu podobným se antimainstreamovým blogům pomáhat jaksi nechce. Nakonec, že byste se do toho pustil sám, svým blogem, s redakční prací na úrovni?

   Smazat
 7. To, že jsme,
  americká kolonie můžeme pozorovat na každém kroku. Názvy českých firem, butiků, restaurací, obchodů atd, všechno anglicky. 99% všech filmů a písniček – Made in USA apod. Za celých 40 let pod nadvládou SSSR jsme neměli nikde ruské názvy ničeho a co bylo důležité, ani naši vojáci nebojovali za zájmy SSSR nikde na zahraničních misích, jako dneska naši žoldáci za zájmy USNATO. Co není z USA, není IN a cool. Kdo není tetovaný jako divoši z pralesů a muklové, není moderní, protože v USA je to velká móda, přičemž: http://www. cz/clanek/zpravy-udalosti/409969/rakovina-i-neplodnost-tetovani-vam-muze-znicit-zivot-varuji-odbornici.html. ale to nevadí, je to přece z USA, že? ATD, ATD. Tak hluboko jsme klesli od puče Havla, StB a komoušů z ÚV KSČ. Ale je fajn, že jsme se ze zaostalého komunistického státu, stali státem moderním, s velkým množstvím feťáků, dealerů drog, transexuálů, homosexuálů a leseb (dokonce mají svůj pochod Prague Pride), nakažených virem HIV a těch stále přibývá… ttps://www.novinky.cz/domaci/420316-pacientu-s-hiv-pribyva-letos-se-o-nakaze-dozvedelo-vic-nez-200-lidi.html… Už i ty šílené klauny

  OdpovědětSmazat
 8. To,že jsme moderní s těmi feťáky a další havětí,
  mají na svědomí cinkači.Tupé mozky si modernu
  vycinkaly a opilce a udavače Havla vyzvedly do
  výšin.Po něm tu zůstala ochrana lidských práv,co
  ochraňuje jenom někoho.Ve funkci ombudsmana,co
  se zřídila po vzoru USA,se střídají ochránci jen
  menšin,které parazitují na většině.Potom do naší
  vlády usedají cizinci a vedou i Prahu.Že hanba
  nefackuje ty,kteří to připustili.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petře, "tupé mozky" znehodnotily ideu socializmu, tytéž tupé mozky dělají "medvědí službu" kapitalizmu, nezoufejte. Problémem vždy bývá, "na koho padne vina"!

   Smazat
 9. Proč se stále podivujete nedodržování smluv ze strany USA, vždyť v celé své historii nedodrželi ani jednu. Podstatou kapitalismu je parazitování a nic to nezmění!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nazývejte věci pravým jménem.
   PARAZIT se pouze přiživuje, kdyby si zničil zdroj, ta taky sám zahyne.
   ZLODĚJ krade, a když oběť okrade , najde si jinou.

   Smazat
 10. Mezinárodní vztahy, ani podnikání, nestojí na vzájemné lásce. Je to jenom přiznané stvrzení, vzájemné mocenské rovnováhy (USA a SSSR), nebo nerovnováhy (USA a EU).
  Pokud se rovnováha změní, je jasné, že dřívější stvrzení se stává cárem papíru. Jakým způsobem se ustanoví nová rovnováha (vojensky, obchodně, územně) rozhodují z velké míry ti posilující.
  Viděli jsme to po pádu SSSR, kdy se USA staly jedinou světovou velmocí a čehož důsledky stále trvají. Ale současně také můžeme pozorovat pomalé posilování Ruska, čehož důsledky se snad začnou projevovat i v dalších oblastech, než v Sýrii a na Krymu.
  Nejvíce mi na tom vadí ta „aktivní“ podřízenost a nesamostatnost EU v mezinárodní a poté i vnitřní politice, které vede až k sebepoškozování. Je to ve jménu ideologie, zastavení Ruska. Tato ideologie je nepravdivá, jde o zničení Ruska a není prospěšná ani Evropanům, ani Američanům.
  Je pouze v zájmu našeho společného finančního vedení. Můžeme změnit rovnováhu do příznivější pozice, když nebudeme tomuto vedení tolik podléhat a více ho kontrolovat. Třeba zdaněním finančních operací a omezením vývozu kapitálu ze země. P.K.

  OdpovědětSmazat
 11. Vzpomínám si, že když jsem kdysi před padesáti lety začal studovat učebnici mezinárodní politiky, tak v jejím úvodu bylo mimo jiné napsáno. Cituji volně. V Dějinách lidstva byla první mírová smlouva podepsána mezi Ramessem II a Chetitským králem, jehož jméno jsem už zapomněl. Je to víc jak tři a půl tisíce let. A k ní poznámka. Byla to také jediná, která nikdy nebyla porušena.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.