Reklama

úterý 25. dubna 2017

Hodina pravdy se nezadržitelně blíží

severkorejská armáda foto prtsc yoputubeJan Vítek
25.4. 2017  Literárky

"Náš kolega zabývající se problematikou Severní a Jižní Koreje nám v pátek poslal článek. Než jsme jej stačili publikovat, dochází k přiostření situace", píše se v úvodu článku vyšlého dnes v elektronických Literárních novinách.

V pátek dvě japonské vojenské námořní lodě vypluly z přístavu, aby se účastnili společně s americkou letadlovou lodí Carl Vinson cvičení v západním Pacifiku. Na toto reagovala S. Korea a list Rodong Sinmun píše: „Naše revoluční síly jsou připravené k boji a potopí jedním úderem americkou letadlovou loď.“

Dnes se v S. Koreji slaví 85. výročí vzniku severokorejské lidové armády a jak je známo tato země oslavuje svá výročí vojenskými raketovými pokusy. Dnes jejich agentura Jonhap oznámila, že se konají manévry s ostrýmio střelbami. Do jihokorejského přístavu Pusan dnes dorazila americká jaderná ponorka USS Michigan a loď Carl Vinson se blíží k Jižní Koreji. Navíc v pátek byl napyongyangském letišti zadržen americký profesor korejského původu Kim.

---

Severní Korea je čínský zadní dvorek. Říše středu nemůže připustit, aby ji odtud obhlížel dalekohledem nějaký americký generál se zlým úmyslem jako Douglas McArthur 11. dubna 1951.

Mohl za to Kim I., který si vzal do hlavy sjednotit Koreu silou. Málem se mu to podařilo. Už mu zbýval dobýt jen kousek území kolem přístavu Pusanu, který hájil prapor amerických marines. Ale nejlepší plány často ztroskotají na nepředvídatelné maličkosti. Stalin se z nějakého důvodu hněval na Spojené národy a bojkotoval je. Američanům se proto podařilo prosadit v Radě bezpečnosti resoluci číslo 83, která je opravňovala k vojenskému zásahu proti agresorovi. McArthur vylodil vojska v v Inčonu a usilovným pochodem mířil na druhou stranu poloostrova. Kimově armádě hrozilo obklíčení. Nastala panika, útěk, ústup. Kima I. zachránili čínští vojáci, které mu Mao poslal na pomoc. Zbytek je historie s trvalými následky, protože válka nebyla uzavřena mírovou smlouvou, ale pouze dočasným příměřím, které může kterákoliv strana vypovědět, kdykoli se jí to bude hodit.

Nyní hrozí repríza konfliktu v atomovém podání. Představa, že by se jejich zadní dvorek mohl podobat Afghánistánu nebo Iráku, musí být pro čínské vládce nesmírnou noční můrou. Lze ji zapudit? A když, jak?

Global Times, hlásná trouba Komunistické strany Číny, uveřejnil 11. dubna, krátce po setkání Si Ťin-phinga s Donaldem Trumpem, úvodník, ve kterém autor napsal, že severokorejská atomová zařízení by mohla zneškodnit sama čínská lidová armáda. Jako důvod uvedl, že Čína musí „za každou cenu chránit bezpečnost a stabilitu" dvou severovýchodních provincií, které hraničí s KLDR, a které trpí dopady „nezákonných zkoušek" jak atomovými úniky, tak znečištěním prostředí." Jestliže tyto zkoušky budou pokračovat, „Čína na ně odpoví silou."

Global Times rovněž vysvětlil výhody případného zásahu. Čína dobře ví, kde se zařízení nacházejí a jak jsou chráněna. Když je čínské jednotky zničí, KLDR bude muset zastavit svůj jaderný program. Má „omezený přístup k jadernému materiálu a nachází se pod přísnou mezinárodní blokádou, která znemožňuje, aby dostávala nové dodávky."

„Jaderné zbraně jsou trumfovní kartou KLDR v jejím odmítání čínské rady (zastavit atomový program) a v odporu k USA", napsal autor. „ Jakmile tuto kartu ztratí, okamžitě začne poslouchat". Z podtextu vyznělo, že úklid v zadním dvorku by čínský šafář mohl udělat rychle, úsporně a čistě. „Ani by nemuselo dojít k bojům, tvrdil autor, protože se Kim III. ze ztráty zblázní, a nejspíše se bude snažit skrýt tuto skutečnost před lidem". Autor si tento scénář jistě nevycucal z prstu. Musel mít spolehlivý zdroj a sdělit jej redakci, jinak by jeho text nespatřil světlo světa.

Šlo o falešnou zprávu nebo řízený únik? Osmnáctého dubna, Global Times totiž uveřejnil další úvodník se zcela jiným zorným úhlem. „Čínsko-americké úsilí (o atomové odzbrojení KLDR) se za žádných okolnost nesmí vyvinout v jakoukoli vojenskou akci proti severní Koreji," prohlašuje. „Peking nikdy nebude podporovat nebo spolupracovat s Washingtonem v řešeních, které zahrnují použití síly proti Pchjongjangu."

„Vojenská akce proti Koreji je složitá otázka," varuje Američany. „Jestliže se použije lehký útok, pchjongjangská vojenská síla zůstane nedotčena a jižní Koreu by mohl postihnout odvetný úder ( i některé americké základny v Pacifiku, v němž Kim III. skrývá asi tucet ponorek vyzbrojených střelami s atomovou náloží). V případě těžkého útoku, čínský lid nedovolí vládě, aby nečinně přihlížela, když vojska USA a jižní Koreje zahájí tažení, aby svrhly pchjongjangský režim. Čína nemůže něco takového tolerovat, zvláště v zemi, kde čínští dobrovolníci bojovali v počátku padesátých let. Je to země prosáklá jejich krví. Navíc, kdyby Pchjongjang byl obsazen armádami Spojených států a jižní Koreje, změnila by se dramaticky geopolitická situace na celém korejském poloostrově."

... ... .... (celý text zde)


P.S.: Když se tenkrát McArthur díval dalekohledem přes řeku Jalu, čekal na prezidentský souhlas s jeho návrhem zaútočit na Čínu s použitím atomové bomby. Místo O.K. ho Harry Truman s okamžitou platností zbavil velení a nahradil generálem Matthew Ridgwayem. Mao ještě jaderné zbraně neměl, ale Stalin ano.

Autor je českým novinářem žijícím v Ženevě a byl velitelem inspekčních skupin Dozorčí komise neutrálních států v Koreji.

52 komentářů :

 1. Čína má šanci se vytáhnout, ukázat svou sílu a vliv a srovnat psychopata Kima sama.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ona Cina ma nejspis i dostatecne prostredky k tomu, aby srovnala, i jeste vetsi psychopaty, kteri vodi na nitkach US presidenty. Viz muj prispevek nize.

   Smazat
  2. 11:00

   No ale vypadá to, že Kim má nějakou Čínu úplně na háku.
   No a kdyby "ti co vodí US presidenty na nitkách" sami nechtěli, tak v Číně dosud pod vládou nějakého následníka Maa žerou suchou trávu.

   Smazat
  3. Proč by Proboha Čína tahala za USA horké kaštany z ohně? Rusku a Číně vyhovuje, když USA mají jiné zaměstnání než prudit Čínu a Rusko.

   Smazat
  4. Protichůdné sdtrategie v úvodnících se mi nezdají protichůdnými. Obě přece znamenají "Ami go home". Děda.

   Smazat
 2. Rád bych si přečetl, které země - mimo známé velmoci - disponují atomovými zbraněmi. Mluvívalo se o Izraeli, Pakistánu, Jihoafrické republice, nověji se mluví o Sev.Koreji a Iránu. Proč se snaží státy, cítící se ohrožené atomovými zbraněmi USA, vyzbrojit podobně, samozřejmě proti USA ve směšném rozměru. Nebylo by tedy jednoduší, kdyby USA přestaly hrozbou války vydírat tyto a jiné státy? Chápal bych nervozitu USA, kdyby si jiné státy počínali u břehů a hranic USA, tak jak si USA počínají u hranic a břehů jejich. Kdo tedy provokuje: ten kdo rozmísťuje své útočné zbraně na hranicích třeba Ruska, nebo Rusko, které nemá ani vzduchovku na hranici USA?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady je jediny problem. USA se totiz teto moznosti (hrozit jadernymi zbranemi), dobrovolne nevzdaji, z duvodu sveho "komplexu nadrazenosti" a ani neni nikdo, kdo by je presvedcil o opaku.

   A Cina? Ta by sice mohla zacit nahle odprodavat US dluhopisy, cimz by nejspis znehodnotila USD, ale kratkozraka chamtivost jim v tom zatim vzdycky zabranila.

   Smazat
  2. USA chrání své spojence v regionu, Jižní Koreu a Japonsko, kteří se cítí psychoušem Kimem ohroženi a není divu. Kdyby KLDR byla obklopena Ruskem a Čínou tak by nikomu nevadila. Co na tom nechápeš?

   Smazat
  3. to 10:36 schopny atomove arzenal maji nejvic v tomto poradi:
   rusko usa francie china britanie izrael pakistan indie severni korea

   Smazat
  4. JAR je zlikvidovala.

   Smazat
 3. přeji Kimovi a lidu KLDR úspěch při obraně jejich země

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přeji Kimovi ať jde do prdele a z KLDR se stane civilizovaná země.

   Smazat
  2. to 11:29
   Nevím kde berou informace ti kteří tak spílají Severní Korei, asi tam nikdy nebyli, protože by asi hovořili jinak, ale tak už to ve světě chodí, nakupujeme "informace" u spřátelených hokynářů a podle toho to tak vypadá. Dnes v době internetu kdo chce si najít relevantní informace si je najde a nemusí papouškovat hlouposti. Takže hledejte po netu jak je to vlastně s tou KLDR.

   Smazat
  3. 13:05 viděl jsem videa z KLDR a ti lidé jse tam mají možná lépe než my a brání svoji zem

   Smazat
  4. 13:05 a 13:11
   Vy dva jste takoví povrchní debilové, že to svět neviděl.

   Smazat
  5. 13:27
   Na tebe svět raději nekouká exote!!!!!

   Smazat
  6. 13:27
   Milý pisateli, zdalipak vůbec víš co je to povrchní debil ? Pravděpodobně ne, takže pro vysvětlení. Povrchni debil to je tvor, který vypadá jako by ti z oka vypadl.

   Smazat
  7. O KLDR píší lidé,kteří tam nikdy nebyli.
   Používají jako zdroj zprávy z doby před
   pětadvaceti lety.Ani se nenamáhají to
   zastírat.Jen se mi dostalo doporučení,že
   nesmím věřit dokumentárním filmům,že se
   snaží udělat dojem.Od novináře,který tam
   v Korei nikdy nebyl.Istatní jsou stejní.
   Petr Majevský

   Smazat
  8. majevsky ano propaganda je svina mohu o tom skvele vypravet
   chef

   Smazat
 4. Severni Korea se jenom brani, nikdy neutocila na zadny stat. Usa chteji aby se vsichni jeho protivnici vzajemne znicili. proto se sily : Rus+Cina+Sev.Korea+Iran musi spojit a konecne dat usakum na prdel !!!! Potopi jim 2-4 let.lode, zakladnu v Kosovu a nejakou v usa a usa stahne vocas!!!! dustojnik-valecny veteran

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Severní Korea si chrání svoji zem, proti provokatérovi a agresorovovi ze západu,
   byl v S. Korei někdo z Čechů, že o nich mluví v negativech, ať si žijí, jak chtějí, třeba jim to vyhovuje,proč se do nich navážejí USA ???
   USA umí jen bombardovat a útočit na ty co nechtějí poslouchat,¨ bojím se jich, tady se prohánějí beztresně po silnicích je to normální???, kdyby to byli Rusové to by bylo keců a protestů ..co ??
   už toho bylo všeho dos, pryč u EU i NATO . RYCHLE !!!!

   Smazat
 5. Aby se neopakoval scénář u řeky Jalu z roku 1950-1951. Tam dostali Amíci pěknou nákládačku i když si mysleli, že budou do vánoc doma. Někteří opravdu termín splnili, ale v rakvi. Proti vstupu cizineckých vojsk hlasoval Sovětský svaz a myslím Jugoslávie, ale rezoluce vyzněla nejednoznačně, jako vždy.

  OdpovědětSmazat
 6. Komunistická Čína nikdy nebude likvidovat komunistickou KLDR, to může napsat jen kapitalistický poskok.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co je na KLDR komunistického? Leda tak pracovní lágry.

   Smazat
  2. To 16:54 Ano, lágry jsou potřeba, hlavně na takové ptáčky se žlutým zobáčkem, jako ty, uhříku.

   Smazat
  3. 18:56 Jsi idiot, když tohle píšeš.

   Smazat
  4. Pánové, o Korei nevíte téměř nic. I ta Severní se časem hodně změnila. Nezapomeňte, že máte informace zprostředkované a často i "vyráběné" propagandisty. Takové zprávy nemají téměř žádnou cenu.

   Smazat
 7. No uvědomil si třeba některý z těch velících amerických debilů, že stejně jako jedou otravovat s lodičkama k břehům Koreje, tak obdobně třeba v naprosté tichosti již může být několik ponorek nenápadně u Kaliformského pobřeží, Aljašky nebo u Havaje? A nemusí to být žádné supermoderní kocábky se supervýzbrojí. Stačí i obstarožní s pár raketama naloženýma biologickými zbraněmi nebo chemickými. To by pak také mohlo po hrdinném útoku made im USA být opravdu veselo přímo v USA. Nemluvě o případném jaderném pozdravu. Proč si blbečkové z USA myslí, myslí-li vůbec, že jsou nezranitelní? V Iráku také slavně zvítězili, pověsili zlého Sadáma a pak jejich vojáci chcípali ve velkém a mnohý hrdina jezdí dnes zdatně na kriplkáře. Nehledě na to čeho vlastně dosáhli? Afghánistán je obdoba jen to trvá už 16 let, ale když někdo USA půjčuje, tak proč neválčit a mít z toho jen holý zadek. Nedělám si iluze o Kimech, ale podceňovat protivníka je nejlepší cesta jak od něj dostat na prdel a ve válce se nikdy nic nevyvijí na 100%. Tak jen kluci americký a proamerický do toho. Pak zase bude pláče v mainstrýmu, obviňování a lhaní neurekom.

  OdpovědětSmazat
 8. Kdo ohrožuje státy,USA bomby a ne S.Korej.
  USA se jen potřebuji dostat co nejblíže Číně,jestli jim to Čína dovolí,pochybuji,ale rozbombardovat S.Korej,chtějí také,nesmí se dostat nad úroveň J.Koreje.

  OdpovědětSmazat
 9. Zdá se, že pro USA je severokorejská tzv. jaderná hrozba jen záminkou k "průzkumu bojem". Jaderný ani raketový program KLDR nemůže nikoho v USA vzrušovat. To když se tam s takovým pohrdáním vyjadřují o tom Ruském či Čínském.
  Je to tedy záminka podobná té, se kterou nedávno udeřily na syrský Šajrát.
  Zástupný důvod zatlačit nikoliv na KLDR, ale na Čínu! A Rusko.
  Aby si USA otestovaly, jak a s jakým odhodláním budou Čína s Ruskem čelit nevyprovokované agresi proti svrchovanému sousedovi, popř. vstupu US hunů do bezprostřední blízkosti jejich hranic.
  Pokud USA (s jejich tamními vazaly) i opravdu zaútočí, může mít jejich útok povahu výhružného gesta, s jakým USA zaútočily na syrskou leteckou základnu.
  Zákonitě bude následovat horečné jednání mocností v RB OSN. A pokud diplomaté nebudou schopni ten plamen zavčas zažehnat, rozhoří se to naplno. Globálně. A potom ámen ...
  Je to opravdu to, co si přeje lid obecný, a to jak v USA, tak i po světě?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Opluštil.
   Správně.
   Když můžou USA libovolně,beztrestně bombardovat kterýkoliv stát,proč by to nemohl udělat jiný stát,napadnout USA čímkoliv.

   Smazat
  2. Re (14:19):
   Ne, to by opravdu nemohl!
   Protože by se tím dopouštěl stejné zločinnosti, jaké se dnes a denně dopouštějí USA (samostatně nebo s krytím svých vazalů, které nazývají mezinárodním společenstvím).
   Tady nejde o zásadu "oko za oko", ale o dodržování norem mezinárodního práva!
   Toho, na jehož formulaci se podílely i ty USA a které (spolu)podepsaly ve formě Charty OSN aj. mezinár. dohod či konvencí.
   Nad což se dnes USA povyšují, a to s odkazem na obhajobu svých nár. zájmů, na pokrytecký boj proti terorismu (který zaměnili na boj s terorismem = bok po boku), atd. atp..
   Pokud totiž kterákoliv země napadne USA, pak to bude jen začátek konce. Konce nejen té země, ale i USA a - v nejhorším - i civilizace.
   A tomu je nutno bránit, nikoliv to podněcovat ...

   Smazat
  3. Každý stát má právo hájit své národní zájmy nejen USA.A mimochodem,které z norem mezinárodního práva,které dohody a konvence USA dodržují?Charta OSN je pro USA je cárem papíru se kterým si dnes a denně takzvaně vytírají.Kdyby se zbytek Světa spojil proti agresorovi USA a ukázal mu konečně kde je jeho místo,nemusel by ten scénář být tak dramatický.

   Smazat
  4. Re (17:28):
   Souhlasím s tím, že každá země má právo hájit si své národní zájmy.
   To ovšem jen za podmínky, že tím nebude hrubě porušovat mezinárodní právo!!
   Protože by se takto chovala jako kdysi nacistické Německo (jehož někteří vrcholní představitelé, které se podařilo pochytat, za to byli po válce souzeni a věšeni) či dnes USA a jejich vazali-spoluviníci.

   Smazat
 10. Nevím odkud někteří berou takové informace jako: v Čině žerou trávu, Kim je psychopat, kdo s tím nesohlasí, je debil. Pro toho kdo to tvrdí: Svého času byl majitelem pravdy Savonarola. Takže s pocitem vlastnění pravdy - raději opatrně.

  OdpovědětSmazat
 11. Tech usaku je vsude jak s....k!! Kdyby se do vseho tak nemontovali tak z poloviny by byl klid. On se sice vzdycky najde nejakej mrzout co pro samou nudu nevi do ceho a koho by si rypnul, ale muj osobni nazor je, ze Adolfina a jeho fasisti se jen presunuli prave do USA. Vse si privlastnuji az je mi z toho na....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknown.
   Právě bych očekával od velmoci USA,střežit mír a ne rozpoutávat války.

   Smazat
 12. Každá žena chce mít svoji hračku, i kdyby atomovky padali (reklama za článkem)

  OdpovědětSmazat
 13. Přeji KLDR vše nejlepší, a hujerům z USA to nejhoerší
  Václav

  OdpovědětSmazat
 14. Ať se atomové země se vzdají svých zbrani ,nebo ať je mají všichni!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. aaano presne ale ono vsech tech 9 zemi je ma preci jen k mirovym ucelum ze? 8 priznava ze je vlastni jen vyebany izrael stale ne!!! wtf country like izrael is!!!???
   chef

   Smazat
 15. Mně to neprej i když mám nick hujer,ten sem si dal proto aby kovaní hujerové byli víc strapněni a od nich se distancuju a dělal sem snich v jejich méně srandu a s prominutím nepřímo i ze sebe.

  OdpovědětSmazat
 16. A teď k te,spojené státy izraelske na čele s Ivanov a jejim izraelskim manželem si nedovolí udeřit na Severní Koreu protože bi riskovali válku s Čínov.Uvedu důvod,za prvé,Čína je soused a za druhé,kdiby usa zaútočilo na jaderné reaktori v KĽDR a některí jsou blízkosti Číny a radioaktyvne zamoření spúsobene pentagonem bi mělo dopad i na Čínu,svelkov pravděpodobností bi si to nedala Čína jen tak bez odplaty.Ussáci moc riskují vtéto fázi válki.Zatím je prvni fáze defcon 1.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USAhujere, prosím, buď česky, nebo vůbec, díky.

   Smazat
  2. ta puberta, to je ale otrava, že. S tebou to zase nějak dneska tříská.

   Smazat
 17. Severní Korea je již dlouho v hledáčku USA také proto, že má velké množství uranové rudy a USA ji chtějí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako že by amík vozil uranovou rudu ze Severní Koreje a Číňan, kterej je za rohem, by se na to koukal? To nemůžeš myslet vážně. To by ani toho amíka nenapadlo, co tebe.

   Smazat
 18. Tento článek je naprostý blábol

  OdpovědětSmazat
 19. 1) Lavrov: „Teď je to nesporně tvrdší… Tehdy přece existovaly dvě říše: Západní a Sovětská, z nichž každá podněcovala konflikty se svou soupeřkou na území třetích zemí. Ale nikdy na svých hranicích a nikdy přímo. Dokonce i ta veřejná rétorika byla mírnější. Oba tábory nepřestupovaly tehdy hranici dovoleného. Dnes už žádná pravidla nejsou", uvádí ministrova slova časopis Esquire.
  2) Oba úvodníky v Global Times, (hlásná trouba Komunistické strany Číny), z 11. i 18. dubna, mají tentýž význam - Američané, nepleťte se nám tady do toho.
  3) Tedy zase vyhrocování na doraz. Nic jiného dosud neukázali. Neoconi stále ještě drží operativu. Stále roste riziko.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 20. Nestraš lidi Vítku.Sloužila ti postava v Pyšné princezně,od té doby uběhlo spoustu let.Rusové vlastní zbraně,které patřičně skrotí celé osazení této divočiny.Už za CCCP nikdy nodkrývali své špičkové zbraně, jen když museli.Například číňany na Usury schladili ,ti si ani nepípli.nyní příjdou na řadu MAGRAV a KHIBINY.
  LADA

  OdpovědětSmazat

 21. JE ZVLÁŠTNÍ V NÁSLEDUJÍCÍ SPELL.
  (1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět.
  (2) pokud máte vždycky špatné sny.
  (3) Pokud chcete být ve vaší kanceláři povýšeni.
  (4) Pokud chcete, aby ženy / muži běhali po vás.
  (5) Pokud chcete dítě.
  (6) Pokud chcete být bohatí.
  (7) Pokud chcete, aby váš manžel / manželka byl vaším navždy.
  (Cool Pokud potřebujete finanční pomoc.
  (9) Jak jste byli scammed a chcete získat zpět ztracené peníze.
  (10), pokud chcete zastavit rozvod.
  (11), pokud chcete rozvodit svého manžela.
  (12), pokud chcete, aby vaše přání byla udělena.
  (13) Těhotenské kouzlo otevírat dítě
  (14) Zaručte, že vyhrajete znepokojující soudní případy a rozvod bez ohledu na to, jakou fázi
  (15) Zastavte manželství nebo vztah, aby se nerozdělil.
  (16) jestliže trpíte jakoukoliv nemocí (H I V), (RAPORT) nebo jakoukoliv nemoc.
  (17), pokud potřebujete modlitby za osvobození pro vaše dítě nebo pro sebe.
  Opět se ujistěte, že ho kontaktujete, pokud máte nějaký problém, který vám pomůže. Je to skvělý muž, který ho kontaktoval

  A váš problém musí být vyřešen

  Kontaktujte jej dnes na adrese: kakutaspellz@gmail.com
  Nebo jste v aplikaci WhatsApp v telefonním čísle 2349054872932
  Http://kakutaspellz.wixsite.com/kakutatemple

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.