Reklama

pátek 21. dubna 2017

Ilona Švihlíková:Údržbáři (neo)liberálního řadu

21. 4. 2017   Argument
Komentář o  nové evropské „trojce“ politiků s obalem „revolucionářů“, ale se starým a známým obsahem.S blížícími se francouzskými volbami se i na evropském kontinentu projevu rozlišení mezi establishmentem a anti-establishmentem. Zatímco takový Jean-Luc Mélenchon, nebo Oscar Lafontaine jsou jednoznačně čistý anti-establishment a navíc lidé, jejichž dlouhodobé názory jsou jaksi „z jednoho kusu“, objevují se i nové „druhy“ politiků.
Když se řekne „Trojka“, tak si jistě nejen Španělé a Řekové vybaví děsivou trojici věřitelů: Mezinárodní měnový fond (zdráhající se účasti na aktuálním řeckém „balíčku“), Evropskou komisi a Evropskou centrální banku. Kromě této Trojky sekající politiku „austerity“ doslova hlava nehlava, se nám v supervolebním roce (do něhož přibyla i Velká Británie) vyjevila Trojka jiná.

Nejedná se věru o žádnou svatou trojici, spíše o tři politiky, kteří se rozhodli předstírat anti-establishment a vyhrát s tím volby. Trojice Matteo Renzi, Martin Schulz a Emmanuel Macron. Lidé spjatí minimálně částečně s levicí (takovou tou „státotvornou“, jak jinak), kteří se prezentují jako spasitelé spadlí z nebes.

Martin Schulz vyvolal v SPD, kterou dost dobře od CDU nešlo rozlišit ani s lupou v ruce, hotovou extázi. Celých 100 % hlasů získal na volebním sjezdu německé sociální demokracie (škoda, že to nebylo 110%, chce se ironicky říci). Očividně se mu alespoň na chvíli, protože volby v Sársku nedopadly pro SPD přesvědčivě, podařilo předstírat, že vůbec nepřišel z Evropského parlamentu, v němž do krve hájil Transatlantickou dohodu s USA, a ještě na podzim minulého roku tvrdošíjně říkal, že „rozhodně není mrtvá.“

Najednou je ovšem „prodáván“ jako div ne revolucionář, který i nějaké to ošklivé slůvko vůči reformní agendě bývalého kancléře Gerharda Schrödera utrousí. Schöderova „modernizace“ sociálního státu (taková blairovská) vedla k tomu, že Německo má jednu z nejvyšší míry pracující chudoby v EU a také k tomu, že snažit se rozeznat SPD a CDU je téměř zbytečná práce.

Matteo Renzi už se na souboj vydal a po prohraném referendu minulý rok musel odstoupit. Špatný odhad mu ovšem nebrání v tom, aby se znovu nepokusil si zajistit ve „středolevicové“ Partito democratico funkci předsedy. Renzi se ukázněně postavil do šiku boje „proti populismu“ a především se bojí „politického vzteku“ – není divu, vztek Italů už ho jednou dostal od válu.

K návratu mu překáží kolegové z Pd, kteří nejsou obdivovateli Emmanuela Macrona, jímž sám Renzi je. A tak si vybral jako heslo své prozatím vnitrostranické kampaně heslo „In cammino“, což je italská varianta na Macronovo „En marché.“

Velmi zdatně si počíná poslední z trojice – kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron. Jeho schopnosti jsou podobné Schulzovi – představuje revoluční (sic!) obal, za nímž stojí člověk, který pracoval bez skrupulí pro Rotschildy a „o němž nikdo nevěděl, pro koho vlastně pracuje“, jak uvedly dokonce i Financial Times.

Macronovi se úspěšně daří předstírat, že vlastně nikdy nebyl ministrem pro ekonomiku u vrcholně nepopulárního Hollanda, nedejbože, že by snad navrhnul ekonomický liberalizační balíček. A aby už nebyly vůbec žádné obavy o jeho „revolučnosti“, plně se hlásí k dodržování kritéria deficitu ve výši 3 % HDP jako „zdroje důvěryhodnosti.“

Těžko říct, v čem má spočívat jeho „revolučnost“ – možná právě v heslu „en marché“, které si okopíroval jeho souputník Renzi.

Hodně se hovoří o údajném nebezpečí, téměř apokalypse, která by nastala, kdyby uspěl například J.-L. Mélenchon. A protože v lidech je – a oprávněně – za celé dekády naakumulovaný vztek – tak se naši údržbáři (neo)liberálního řádu rozhodli, že nejlepší bude si navléct masky revolucionářů a předstírat, že právě oni jsou ten „totální anti-establishment.“

Máme tu skutečně upgrade hodný 21. století – ti, kteří chtějí stůj co stůj zachovat (neo)liberální řád, který je stvořil, předstírají, že ho chtějí změnit, aby mohli být znovu zvoleni. A nechat vše tak jak pěkně je a jak to téhle „Trojce na druhou“ vždycky vyhovovalo. Přistoupí na tuto hru i občané a zvolí si údržbáře (neo)liberálního řádu?

15 komentářů :

 1. Soudružko Švihlíková,
  není vám ani trochu divné, že píšete o "údržbářích neoliberálního řádu" a přitom jmenujete jen samé socialisty a komunisty? Nikoho ani z dálky podobného Tatcherové či Reaganovi ve vašem výčtu nevidím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože o takových kriplech jako byla T. nebo R. nebyla diskuse. Nabouchej si tyhle svoje falešné modly do zádele, klaune.

   Smazat
  2. 17:30 přečtěte si to prosím ještě jednou, raději několikrát. Když to nepomůže, nedá se nic dělat. Na užitečnou duševní práci se prostě nehodíte. Smůla.

   Smazat
  3. USA bombu za několik milionů "matka bomb" 40 mrtvých !!košilatí talibanci jeden pozemní útok za několik dolarů 140 mrtvých !!!!!!USA jasně prohrává .
   TAK CO TAM DĚLAJÍ ??STŘELNICE NIC JINÉHO NEŽ STŘELNICE !!!

   Smazat
  4. Ad 17:30: Bolševický synku, ty ses tak natvrdlej už narodil, anebo ses k tomu "pílí" dopracoval?

   Smazat
 2. 17:30
  Takovým údržbářem byl Tony Blair, kterého Macron v mnohém připomíná. (Tvůrce a údržbář bývají různé osoby.)

  OdpovědětSmazat
 3. Nelze nevidět, že levicové strany jsou koupené a slouží stejným pánům, jako strany pravicové, pouze pod opačnými hesly.

  Kdo si toto připustí, pochopí, proč vše běží jako na drátkách. Proč všechno funguje jak má, a proč divoké spory v parlamentu mají za cíl jen zablokování možnosti něco rozhodnout.
  Když se něco rozhodne, dodatečnými přílepky k zákonům se zneškodní zákony dříve přijaté.
  A ty, voliči, ty nám do toho nekecej, teď nám to tu bude čtyři roky patřit, a můžeme si dělat, co chceme, nebo třeba nic.

  Důležité je, aby dluh narůstal, aby pracující hlupáci měli do čeho investovat a připadali si jako kapitalisté.

  Kapitalista PB

  OdpovědětSmazat
 4. Všichni tito poslušní mopslíci mají své páníčky v korporacích nesmírně rádi; proto tak ochotně exhibují...

  OdpovědětSmazat
 5. Pořád jsem se rozčiloval, jak může být neomarxismem nazýváno něco, co nemá s Marxem vůbec nic společného. Ale právě v tom je ten vtip. Neomarxismem jsou proburžoazní proparazitické teorie a činy, co s Marxem nemají vůbec nic společného! To je právě to NEO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správně. I já jsem absolvoval totéž prozření.
   PB

   Smazat
  2. Je to jenom hra slovíček i když musíme přiznat, že účinná. Co je demokracie v současné neoliberální společnosti? Je to bombardování Jugoslávie, Libye, Sírie. Je to nelegální dovoz milionů muslimů do Evropy. Demokracie je i vraždění Evropanů islamisty a slova Merkelové, že si na to musíme zvyknout a ještě víc se semknout kolem naších lídrů, kteří nás vedou na jatka. Tak to všechno je dnes demokracie. A to všechno jim my taky žerem a jsme jako dobytek, který jde na porážku.

   Smazat
  3. V rámci politické korektnosti byly antimarxismus a antikomunismus nazvány neomarxismem. Zakrývá to negaci k něčemu a působí výsostně "demokraticky".

   Smazat
 6. Jean-Luc Mélenchon nepředstavuje anti-establishment. Je stejně jako Macron představitelem globalistů. Chce zlegalizovat ilegální migraci, zvýšit občanům Francie daně o miliardy a zrušit ve Francii přímou volbu prezidenta - viz http://ripostelaique.com/mobilisation-generale-a-j-3-filteris-annonce-un-2e-tour-fillon-melenchon.html

  OdpovědětSmazat
 7. "Příznivcům" globalismu
  dává Jiří ŠTEG na vědomí, že Leo Luzar, poslanec PSP ve spolupráci s Iuridicum Remedium z.s. a Ekumenickou akademií z.s. pořádá seminář k dohodě CETA (komplexní hospodářská a obchodní dohoda) mezi EU a Kanadou. Tato dohoda, bude-li ratifikována, přinese oslabení demokratických institucí a procesů, posílí vliv nadnárodních společností a přinese nová rizka pro občany jako zaměstance a spotřebitele i pro životní prostředí.

  Seminář se uskuteční dne 4.května od 13:00 do 16:00 v Poslanecké sněmovně, oficiální pozvánku obdržíte začátkem příštího týdne. Šiřte prosím tuto informaci mezi vašimi kolegy, známými a přáteli.

  Krátký přehled rizik CETA např. zde: http://stitkovec.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=427529

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.