Reklama

pondělí 17. dubna 2017

Jak ztratil Trump punc zachránce USA, když naopak jako politický jestřáb-amatér poslal vojenskou flotilu k břehům Koreje, čímž podřezává větev nejen pod svojí existencí…

Břetislav Olšer
17.4. 2017   Rukojmí
Od 27. června 1953, kdy byla podepsána dohoda o příměří mezi bojujícím severem a jihem Koreje, se vše odehrávalo, dalo by se říct v relativně pokojném rytmu života, pokud neprovokovaly USA a nebuzerovala OSN. Dnes opět pro výstrahu a na ukázku své síly zde kotví vojenská flotila Spojených států…

Severní Korea totiž slaví 105. výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. Vojenské přehlídky na centrálním Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu se zúčastnil nynější severokorejský vůdce a Kim Ir-senův vnuk Kim Čong-un a KLDR při této příležitosti podle agentury Reuters poprvé ukázala své balistické střely odpalované z ponorky.

A USA "nečekaně" umístily k břehům Jižní Koreje skupinu vedenou atomovou letadlovou lodí Carl Vinson, uvedla informační agentura Jonhap. Trump učinil to, co Obama před lety, ten Obama, jehož Trump obvinil z nekompetentnosti. Podle agentury se útočná skupina amerických lodí ke Korejskému poloostrovu blíží ze Singapuru, podle původních plánů se měla zastavit v Austrálii. Kromě letadlové lodi Carl Vinson do skupiny patří dva torpédoborce a jeden křižník se řízenými raketami na palubě, které jsou schopné zneškodnit balistické rakety...

Že by se historie znovu opakovala? Když to bylo šedesát roků od skončení první války s US Army v Koreji, vypověděla Severní Korea k 8. březnu 2013 všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou z roku 1953 a hovořila o reálné možnosti rozpoutání druhé korejské, resp. 3. světové války. Komunistický režim také přerušil přímé telefonické spojení mezi Pchjongjangem a Soulem. Zároveň uzavřel hraniční přechod se svým jižním sousedem. Proč...?

KLDR totiž dostala vyhrůžku, když odpálila v prosinci 2012 raketu dlouhého doletu, což OSN označila za zástěrku pro zakázaný test balistické raketové technologie. (Kdekdo má dnes jaderné zbraně, proč tedy ne Severní Korea, kdy islamistický Pákistán ano...?) Pak 12. února provedla v pořadí třetí podzemní jaderný test a byly z toho pro Pchjongjang nové sankce OSN i Kimovo zrušení příměří z roku 1953.

Jako by říkal: „Tam, kde jsme skončili, budeme pokračovat…“ Poselství ujišťuje, že jakmile se severokorejské síly zapojí do akce, „obrátí během tří až čtyř minut v prach všechny základny krys a provokatérů“, čím by mohla být myšlena Jižní Korea s vypočítavým našeptávačem USA. (Více než 28.000 amerických vojáků je přítomno na 85 základnách v Jižní Koreji, kde jsou od roku 1957…Kolikpak asi mají v KLDR vojenských základen Rusko a Čína? Nula od nuly pojde…)

Specialisté na výrobu jaderných zařízení předpokládají, že Kimova Korea má prý sice dostatek jaderného materiálu na několik hrubých bomb, ale zatím by Pchjongjang údajně nedokázal vyrobit jadernou hlavici na své rakety. Přesto přišlo vážně varování – Spojené státy uskutečnily na Obamův povel cvičný přelet svých bombardérů B-52 Stratofortress s atomovými hlavicemi nad Korejským poloostrovem. Byla to „neomluvitelné provokace“, uvedl mluvčí severokorejského ministerstva obrany a dodal: „USA zatahují prostředky strategického jaderného úderu na Korejský poloostrov v době, kdy se situace posouvá na okraj války…“

Jak vůbec došlo v 50.letech k válce mezi jihem a severem Koreje? Po „atomové konsolidaci“ vztahů s Japonci po 2. světové válce (zničením Hirošimy a Nagasaki) si USA uvědomily, že pokud chtějí být i nadále světová velmoc, musí zastavit pronikání komunismu a postavit se mu čelem. Východní Asie se tak stala rozhodujícím místem střetu dvou světových ideologií. Tzv. Dullesova pyramidová teze, že padne-li za oběť komunistického tažení další země, vyvolá to lavinovou reakci, jejíž konec by měl pro světovou stabilitu nedozírné následky.

Nastínil ji jeden z vysoce postavených státníků v USA. Prohlášení CIA se týkalo ochrany jihu Koreje, který se tak stal akutním ohniskem boje proti komunismu. Hranicemi nově vzniklých území měla být 38. rovnoběžka, která dělila Severní Koreu, výspu stalinistického režimu, a Jižní Koreu, vychovávanou západně orientovanými státy.

(John Foster Dulles byl americký diplomat a politik, v letech 1953–1959 za vlády presidenta Eisenhowera ministr zahraničí Spojených států. Byl rozhodným odpůrcem komunismu a jedním z hlavních architektů studené války…)

Důvod rozdělení byl prostý; zatímco jižní část Koreje byla zbavena fašistických armád spojeneckými jednotkami, jejich severní soused byl osvobozen Rudou armádou a čínskými polovojenskými jednotkami. Smyslem války bylo sjednocení Koreje, v nekomunistický poloostrov. Z iniciativy Sovětských vůdců ale došlo po třech letech krvavých bojů naštěstí k několika mírovým schůzkám znepřátelených stran – Severní a Jižní Koreje. Z nich vzešla 27. června 1953 dohoda o příměří, byl z toho však jen smír, nikoliv mír, který ve své křehkosti trval až do zmíněných dnů roku 2013, než ho Kim zrušil na protest proti sankcím OSN.

Prezident USA Trumen se však nemohl smířit s touto porážkou a navrhoval použití atomových zbraní proti ČLR, nebo její mohutně bombardovat. Naštěstí k tomu nedošlo, Prezident Trumen trpěl v té době srdeční slabostí, špatnou funkci ledvin a zažívacími problémy, přesto povolil generálu MacArthurovi použití jaderné zbraně také v Koreji, avšak jen za přesně definovaných okolností (start nepřátelských letadel apod.), což se naštěstí nestalo. Z tohoto pohledu je jediný státník na světě, který třikrát kladně rozhodl o použití zbraně hromadného ničení – Korea (ČLR), Hirošima a Nagasaki.A válečné ztráty bojů, které k ničemu nevedly, protože sever zůstal komunistický a jih proamerický? (Na rozdíl od pozdější války ve Víetnamu, který se po jejím skončení stal komunistický celý, resp. z hlediska Spojených států šlo o trapně kontraproduktivní efekt Dullesovy pyramidové teze...)

USA přišly o více než 50 tisíc vojáků, Jižní Korea o 1 250 000, Severní Korea ztratila na 500 tisíc bojovníků, Čína 900 tisíc a OSN skoro o tři tisíce; celkem padlo přes 2,7 milionů vojáků. SSSR rovněž přiznal ztrátu 120 pilotů… Jaké by asi byly ztráty po použití atomové bomby...? A kdo by asi zvítězil...?

Severní a Jižní Korea se ale zatím ani po více než šesti desítkách let nesmířily, stalinista Kim pořád ovládá sever nešťastného poloostrova. Vojenské napětí je zde proto na nejvyšší úrovni za poslední roky. Washington na severokorejské hrozby reagoval mimo jiné posílením stavů pozemních protiraketových střel na Aljašce a v Kalifornii.

Současnost je jako přes kopírák, i s tehdejším napětím. Jsme svědky nastupující další fáze studené války, v 50. letech přezdívané „válkou červených knoflíků“, což bylo odvozeno od spouštěčů balistických raket s atomovými hlavicemi? Nastala opět doba očekávání a nejistoty, co přinesou další týdny…?

Svět se zmítá v nebývale velkém množství válečných ohnisek. Válka v Koreji se před čtyřmi lety „odložila; na řadě byla napřed libyjská „bezletová zóna“, dnes to samé v Sýrii. NATO v čele s USA už spekuluje, jak na to... Naštěstí včera pokus s balistickou raketou Kimovi nevyšel ani na počest výročí narození jeho otce... Odloží se i nyní válka znovu...?

Americký Radar v brdských lesích...


Jedno z posledních hlášení rozhlasu v závěrečném dílu proslulého seriálu M. A. S. H 4077:

„Teď jsou dvě hodiny, přesně ze osm hodin korejská válka oficiálně skončí. Je čas na pohled zpátky a tohle jsou nejčerstvější informace, jaké máme. Náklady války pro Spojené státy byly spočteny na 22 miliard dolarů. Co se týče lidí, stálo nás to mnohem víc. Jednotky OSN utrpěli následující ztráty: zabito v boji 71.500, zajatých a pohřešovaných 83.263, zraněných 250.000, dohromady tedy 404.763 zabitých, zraněných a zajatých. Z komunistické strany bylo zraněno a zabito 1.347.000, ve válce taky zahynulo 400.000 korejských civilistů. Pokud to všechno sečteme, vyjde vám více než 2.000.000 zabitých nebo zraněných lidí. Navíc jedna čtvrtina všech Korejců zůstala bez domova a je tu více než 100.000 sirotků…“

Inu, jak ztratil 45. americký prezident USA Donald Trump svůj glanc zachránce USA, když naopak jako politický jestřáb-amatér poslal vojenskou flotilu k břehům Korejského poloostrova, čímž podřezává větev nejen své existence; dočkáme se dalšího seriálu M.A.S.H 4077, včetně Radara O´Reillyho alias Garryho Burghoffa, byť od první klapky legendárního komediálního seriálu o mobilní vojenské nemocnici v Koreji uplynulo skoro půl století a z charismatického Hawkeyho je šedivý pán s brýlemi, zbělal i Libanonec Klinger; čas se snaží pomocí plastických operací zastavit zase Margaret Houlihanová…

28 komentářů :

 1. Díky Vám za výborný komentář a připomínku historie již víc jak 60 let staré...snad jsme se poučili z historie a donutíme skoncovat s dobyvatelskými válkami agresory, vždyť je všem jasné, že agresory jsou USA...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Výborný komentář?Prosím vás,vždyť je to od Olšera opět jen kupa polopravd a lží!

   Smazat
  2. 17:36 Ty jsi ale neandrtálské,nevzdělané pako.Kolik ti je,že neznáš historii?Ty patříš mezi ty Jandy pravdy a lásky,co šíří,že VVV vyhráli Američané a měli nejvíce obětí.Ubožáku nevzdělaný.

   Smazat
  3. 18:01 - mít nejvíc obětí znamená válku prohrát! V dějinách to známe coby tzv. Pyrrhovo vítězství! To předvedli rudí bolševici, který takto zůstali v prdeli dalších 70 let, zatímco ti "poražení" na poli šli vzhůru k výšinám, tak jako jejich předkové, kteří nedostali bohatství darem, ale museli si ho vybojovat!

   Smazat
  4. Teď bude Labyrint, tak nemám čas hledat prameny, hodím sem linky příště, ale jen řeknu - proč asi dva odlišní ideoví ruští historici a publicisté, jako je černostoněnec a ultramonarchista Vladimír Machnač a liberál a prozápadní kadet Alexej Širopajev se oba shodnlu v jednom: že WWII. vyhrál "chúžij režim"!

   Smazat
  5. Tady opět "diskutují" vypatlaní fašíci, obdivovatelé Hitlera a černé sotně. Bože, bože, že si hoši nevzdělaní nedáte pokoj. Ukazovat se na veřejnosti jako idioti a psychopati, to je ale silná káva.

   Smazat
  6. 21:17 - a v čem spočívá tvá "chytrost", rudej bolševickej debilní noku? :))) Polib prdel Putleroj a zalez do ní!

   Smazat
  7. PAW..
   "Docela nic, nevidim, jen Tmavomodry svet"...zpivali V+W , kdysi velmi pekne na hudbu J.Jezka....
   Pro P. Vaclavikovou ....zde, bych rad s dovolenim poucil ,nechtene a patheticky, trapne ,ze ...
   Mam takovy dojem , ze se Lidstvo poucuje nekolik tisicileti a knih jsou mraky , plne knihovny,o tom, a chytrych poucovatelu snad jeste vice.
   A kde je nejake pouceni ...
   Nevidim...
   PAW

   Smazat
 2. Proč má USA ovládat svět ? Protože má svět má v moci ďábel, řečeno náboženským viděním. Faktem je, že v USA jejich více a střídají se u moci.

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 4. Modrý ptáci co sem píší to vidí jinak. Ale faktem zůstává, že popisovaná válka probíhala trochu jinak i když zhruba je to pravdivé. Ale armáda USA tam na závěr dostala na frak a s ostudou se pod tlakem zastavila na 38 rovnoběžce protože ustupovala ze severu, byla ráda že bylo dohodnuto, že oddíly čínské armády a severokorejské se zastavily na 38 rovnoběžce, protože generál McArtur utrpěl zdrcující porážku, když se přiblížil k čínským hranicím vstoupila do boje čínská armáda. Kdyby se nezastavily spojené vojenské oddíly Číny a Sev. Koreje na 38. rovnoběžce tak by žádná Jižní Korea neexistovala.Zatím nikdo nezjistil, proč s tím Stalin souhlasil a stáhl letectvo SSSR z bojů.

  OdpovědětSmazat
 5. STOP Říši ZLA...STOP USA...

  OdpovědětSmazat
 6. A výsledek po 65 letech?

  Jižní Korea - bohatá demokratická země, svobodní lidé, světoznámé značky Hyundai, Kia, Samsung, LG,...

  KLDR - komunistická diktatura s rodinným klanem šílených psychopatických diktátorů, rozvojový lágr zcela závislý na zahraniční pomoci.

  KLDR - vzor zdejších komunistických blbečků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:24-Opět jeden z těch,co používá nadávek
   místo argumentů.Když to neumíte jinak,tak
   si běžte dopisovat s lidmi Vašeho ražení.
   20ti letý znalec života chce učit druhé.Asi jako kuře,které se snaží naučit slepici
   snášet vejce.Snad to není pro Vás příliš
   složité k pochopení.
   Petr Majevský

   Smazat
 7. Jenom chudák na mozku se zastává KLDR

  OdpovědětSmazat
 8. To jsi tak rychle zdegeneroval že ti neni jasné vo co jde? Každý stát má právo žít podle svých pravidel a možností. Kdo dává právo rozhodovat o tom jestli jsi blbec nebo génius.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 10. Jestřáb je dravec jenž neuletí vzdálenost přes Pacifik a jestli že si namočí peří sežere ho dravá ryba.
  Doníkovo voliéra dravého ptactva je impozantní uvnitř areálu.
  Jestřábi roztahují křídla a běda každému
  kdo do voliéry vleze ( krom ošetřovatelů)
  Ovšem rozletí lise protrženou dírou do světa,
  ztrácejí jistotu nejmocnějšího dravce v kleci*
  ---------------------------------------------------p.s. taková malá pastička na velké ptáky*

  OdpovědětSmazat
 11. V Kanadě jsem viděl nejenom filmy ale i popis průběhu korejské války:
  Komunističtí partyzáni dlouho bojovali s Japonci až jim pomohl SSSR v roce 1945. Rozdělení podle 38. rovnoběžky bylo provedeno podle dohody vítězných mocností, ne podle nějaké volby Korejců. To se nelíbilo komunistickým partyzánům a dobili celý poloostrov i pod 38. roznoběžkou. Když zůstaly pouze dva maličké zbytky Jihokorejských obranných sil kolem dvou přístavů, vylodila se cizí vojska, hlavně americká, pod hlavičkou OSN.
  Zahnala Seveřany až ke hranicím Číny. Tehdy Severu pomohli Číňané mohutným milionovým útokem své armády tak zvaných "lidových dobrovolníků" a společně zahnali intervenci na 38. rovnoběžku. Není pochyby, že atomová hrozba zabránila zpětnému dobytí celého poloostrova.

  OdpovědětSmazat
 12. Opakuji, dle nezpochybnitelného dokumentu USA už téměř 400 let masakrují a terorizují svět. Jejich neutuchající touha ovládnou svět, lemující miliony obětí ( jen genocída vlastních lidí činila 100 milionu obětí) a když poskládáme mozaiku všech jejich zločinů včetně Vietnamu,Irákuý, a za použití jako jediných atomové zbraně, se zřejmě nezastaví před ničím, ani před zničením planety Země. Jsou prostě nepoučitelní a nic na tom nezmění (i když jsme doufali) vítězství Trumpa v prezidentských volbách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. • 200 let terorismu USA:
   www.napalete.sk/sokujuce-fakty-o-usa-naozaj-su-pre-nas-vzorom
   www.olser.cz/9947/200-let
   • agresia USA:
   www.panobcan.sk/agresia-usa-zlociny-a-vyvrazdovanie-narodov-zoznam-z-ktoreho-vam-moze-byt-aj-spatne
   • http://svobodnenoviny.eu/tajne-dokumenty-odhaluji-krvavou-historii-cia
   • www.novarepublika.cz/2017/04/paul-craig-roberts-vlada-kretenu.html
   • http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/boston-globe-usa-brzy-zkrachuji-pokud-budou-tolik-utracet-na-valky
   • http://narodnidemokracie.cz/a-dost-je-nejvyssi-cas-zastavit-rozpinavost-usa-a-nato-v-ceske-republice

   Smazat
 13. 19:12-I v Kanadě jsou propagandistické filmy.
  Dnes se těžko seženou nestranné informace o
  korejské válce.Na obou stranách se propaganda
  vydávala za pravdu a pravda je někde uprostřed.
  Dobové dokumenty také byly ihned upravovány dle
  ideologockého zaměření.Vzhledem k tomu,že mi v
  té době byly čtyři roky,měl jsem zájem o jiné
  věci,než byla korejská válka.Povědomost o pravdě a skutečnosti nemám a pochybuji,že je má někdo z vás.
  Kdo bere za jedinou pravdu některou ze zúčastněných
  stran,je vlastně neinformován.Proto berte i moje
  slova o korejské válce jako můj názor,ne pravdu.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jiří17. dubna 2017 19:12 popisuje případ korejské války blízko skutečnosti, když připomíná roli komunistických (ač) partyzánů. Opomíjí, že rozdělení podle 38. rovnoběžky bylo dáno místem postupu sovětské armády v okamžiku kapitulace Japonska. Jedním, ne-li hlavním důvodem použití jaderných bomb proti Hirošimě a Nagasaki byla potřeba zastavit další postup Rudé armády na asijských frontách. Kapitulace Japonska a odstrašující prvek jaderné zbraně požadavek splnil. Jinak by to nebyly jen Kurily, severní Vietnam a Korea ..., co by připadlo „východnímu“ bloku.

   Smazat
 14. 19:59 Tak ses odhalil a já se nemýlím.Nevážíš si života,který přepočítáváš na auta,šaty se značkou a dobrý žvanec.Ano,pak máš pravdu.Ti,kteří se přichomýtnou ke konci boje a cítí se vítězy,jsou nemocní na duši a pokrytci.A hlavně,když se nebojovalo v jejich zemi.Jsi myšlením velice nevyzrálý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:18 copa,copa vy taky klient Dr.Davida?To co píšete je ze společných sezení,že?

   Smazat
  2. 21:53 svým copa,copa... svoji nevyzrálost (a nejen to) dobře potvrzuješ.

   Smazat
 15. jo mladí a zmasírovaní ze škol o zlém komunismu a Rusku

  OdpovědětSmazat
 16. Co se týče toho trumpety, tak mnozí posměváčci, kteří sami nevěděli nic o amerických "volbách", vypouštějí jakési výkřiky, typu - tak co vy rudí, jak jste spokojeni se svým trumpetou. Ano, může to mířit na mnohé neznalé, kteří si "mysleli" že trumpeta bude něco jiného, než všichni ti před ním a i po něm.
  Teď mě více zajímá ta obehraná píseň o "ruské stopě" a jakési pomoci trumpetě, aby vyhrál. Ta píseň nějak pohasla, a i protesty proti trumpetě doma v us se zůžila na jeho daně.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.