Reklama

středa 26. dubna 2017

Je euroland na pokraji rozpadu?

William Engdahl
26.4.2017 Zvědavec

Loňské rozhodnutí většiny britských voličů vystoupit z Evropské unie bylo něčím víc, než jen pouhým hlasováním lidí. Kampaň za Brexit byla propagována a financována většinou vlivných bank londýnské City a britskou královskou rodinou. Brexit, který zdaleka neskončil, je pravděpodobně začátkem konce katastrofického experimentu společné evropské měny.Od globální finanční krize v r. 2008 toho Brusel nebo vlády 19 členských zemí eurozóny udělaly jen málo významného, aby dostaly největší banky eurozóny do zdravého stabilního stavu. Naopak, dokonce i posvátné mega banky, jako německá Deutsche Bank, jsou na pokraji propasti.

V Itálii nejstarší banka na světě, Monte Paschi di Siena, je na kapačkách. A to je jen špička ledovce špatných úvěrů italských bank. Dnes mají italské banky celkem špatných úvěrů za 360 miliard euro, či 20% italského GDP, což je dvojnásobek, než před pěti lety.

A bude to ještě horší. Itálie je čtvrtou největší ekonomikou v EU. Její ekonomika je v neutěšeném stavu, takže špatné úvěry bank narůstají. Státní dluh je téměř stejně vysoký, jako ten řecký, a činí 135% GDP. Nyní, po kyperské bankovní krizi v r. 2013, schválila EU přísnější zákon o „nouzovém vyplácení“ bank, především na základě německého tlaku. Ten stanoví, že v případě nové bankovní krize je nouzové vyplacení banky z peněz daňových poplatníků zakázáno, dokud ztráty neuhradí vlastníci dluhopisů banky, a bude-li to nezbytné jako na Kypru, vkladatelé. V Itálii tvoří většinou držitelů dluhopisů bank obyčejní občané, v celkové výši asi 200 miliard euro, kterým bylo řečeno, že dluhopisy jsou bezpečnou investicí. Již však nejsou.


Německý lék, úsporná opatření, zabíjí pacienta


Velkým problémem je, že ekonomiky eurozóny byly nuceny požít špatný lék, aby se vypořádaly s finanční a ekonomickou krizí 2008. Krize eurozóny byla mylně považována za důsledek přílišného utrácení států a příliš rychlého nárůstu mzdových nákladů. Takže, pod tlakem Německa, země eurozóny v krizi, jako Řecko, byly nuceny zavést drakonická úsporná opatření, skrouhnout penze a snížit mzdy. Výsledkem byla ještě horší ekonomická krize a nárůst nezaměstnanosti, a zvýšení množství špatných bankovních úvěrů. V r. 2015 poklesl, oproti r. 2008, GDP Řecka o více než 26%, Španělska o téměř 6%, Portugalska o 7% a GDP Itálie o téměř 10%.

Úsporná opatření nejsou nikdy řešením ekonomické krize. Příklad německé ekonomické krize, která vypukla za krize v r. 1931, růst nezaměstnanosti a bankovní krize v důsledku tvrdých úsporných opatření kancléře Heinricha Brüniga, by měl být pro německé úřady, trpící dnes zřejmě historickou amnézií, dostatečně jasným.

V celé eurozóně je bez práce více než 19 milionů lidí. Počet nezaměstnaných v Řecku, Itálii, Portugalsku a Španělsku činí bezprecedentních 11 milionů. Ve Francii a Itálii je nezaměstnaných přes 13% celkové pracovní síly. Ve Španělsku je to 20% a v Řecku 25%. Takový je stav ekonomiky více než 8 let pro krizi 2008. V krátkosti, v eurolandu se žádné ekonomické zotavení nekonalo. Od r. 2009 Evropská centrální banka (ECB), banka emitující euro, učinila bezprecedentní kroky pokoušejíc se stabilizovat bankovní krizi. Situaci však nezlepšila, jen posunula v čase.

Dnes, v důsledku nákupů hypotéčních dluhopisů, státních dluhopisů a aktivy krytých cenných papírů Evropskou centrální bankou, činí bilance ECB více než 1,5 bilionu euro. ECB, jejíž italský prezident Mario Draghi držel úrokové sazby od června 2014 na bezprecedentní záporné úrovni kolem -0,4%. ECB dala jasně najevo, že záporné úrokové sazby centrální banky „po jistou dobu“ zůstanou v platnosti. To vede některé lidi k tomu, že se pokouší přesvědčit voliče, aby akceptovali bezhotovostní společnost, jak učinila vloni Indie, s katastrofickými následky, a jak z velké části realizovalo Švédsko, nečlenská země eurozóny. Pokud banky začnou účtovat svým zákazníkům poplatky za používání jejich vkladů, což je pro většinou lidí neuvěřitelné, lidé si prostě „vyberou peníze a odejdou“ a přejdou na zlato nebo jiná bezpečná aktiva, či na hotovost.

Záporné úrokové sazby ECB jsou známkou zoufalství, mírně řečeno. Za tak nízkých výnosů dluhopisů v celé eurozóně čelí mnoho pojišťoven při krytí svých budoucích závazků vážným problémům s likviditou, dokud se úrokové sazby v eurozóně nevrátí na normálnější úroveň. Přesto pokud by ECB skoncovala se svoji politikou záporných úrokových sazeb a s tak zvaným kvantitativním uvolňováním, dluhová krize mnoha bank by explodovala, od Řecka a Itálie po Francii a dokonce Německo.

Blíží se měnová válka?


Takže, jemně řečeno, eurozóna je tikající dluhovou časovanou bombou, připravenou vybuchnout při sebemenším šoku či krizi. Tohoto šoku bychom mohli být svědky v příštích dvou letech, jakmile Británie dokončí svůj odchod z EU. Nová vláda Donalda Trumpa ve Washingtonu již signalizovala potenciální zahájení měnové války proti euru. 31. ledna americký „car“ pro obchod Peter Navarro obvinil Německo z používání „silně podhodnoceného eura pro vysávání“ USA a německých partnerů v EU. Navarro dále označil Německo, jádro ekonomiky eurozóny, za de facto „manipulátora s měnou“. Navarro uvedl:
„Zatímco euro volně plave na mezinárodních měnových trzích, tento systém devalvuje německou měnu a posouvá její hodnotu níž, než kde by byla, kdyby stále ještě existovala německá marka.“

Británie, s rozsáhlými finančními zdroji londýnské City, by se, jakmile se zbaví okovů členství v EU, mohla připojit k Washingtonu a vést totální skrytou měnovou válku s cílem zlikvidovat euro, což je něco, co by mělo devastující následky pro ekonomiky eurozóny. Britská libra je třetí nejčastěji používanou platební měnou, po dolaru a euru. Pokud Británie, zbavena omezení EU, v měnové válce po boku Washingtonu proti křehké eurozóně, s jejími italskými, řeckými, španělskými a dalšími problémy, dokáže položit euro, libra by mohla značně posílit. Britská premiérka Theresa May již s Trumpovou vládou probírá možnou bilaterální obchodní dohodu mezi USA a Británií, a některé vlivné britské kruhy mluví o přizvání USA coby přidruženého člena Britského společenství národů. Pro americký dolar a banky Wall Street je poškození konkurence dolaru coby rezervní měny velmi lákavou myšlenkou. Nyní, kdy se Británie a londýnská City brzy zbaví omezení EU, se toto pokušení může stát realitou.

A to vše je důsledkem dysfunkční povahy celého projektu eurozóny, nadnárodní měny, kde demokraticky zvolené instituce nemají naprosto žádnou kontrolu. Zredukování suverenity států na polovinu vnucené Maastrichtskou smlouvou, spolu se zavedením Evropského měnového systému v 90. letech, znamená pro EU v případě budoucí krize tu nejhorší kombinaci.


Is Euroland on Verge of Disintegration? vyšel 20. dubna 2017 na journal-neo.org. Překlad v ceně 419 Kč Zvědavec.

20 komentářů :

 1. ještě že máme korunu už aby jse ten odporný spolek rozpadl

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koruna nevim, ale ceska ekonomika hloupe svazana s nemeckou bude nemci obetovana
   Do roka a do dne
   To je z toho havlovani

   Smazat
  2. EU má na krku nejen dluhové problémy Eurozóny ale i Ukrajinu ( bude ji třeba financovat) , problém ztráty trhu díky USA vynucenými sankcemi proti RF, nekontrolovanou vlnu imigrantů, teroristické útoky imigrantů, pro EU nevýhodná smlouva TTIP je stále ve hře a katastrofálně slabé vůdce - Merkelovou, Olanda a nyní patrně Macrona a zoufalé funkcionáře jako Tuska, Draghiho, Junckera, a v budoucnu patrně i Schulze . S tím je EU odsouzena ke kompletnímu rozpadu , odchodu od měny Euro nejpozději do 10 let ( patrně dříve).

   Smazat
  3. 13:03 eu je komedie se smutnym koncem

   Hezky jste to shrnul
   Ted jeste schazi neco s pocasim a domecek z karet

   Smazat
  4. A proto že Evropa s Eurem je v koncích, naší průmyslníci a podnikatelé se rozhodli, že přijmou co nejdřív Euro, tak aby jsme kromě toho, že už nyní nás západ vysává, ještě zaplatili všechny dluhy Řecka, Itálie, Portugalska a Španěkslka. dokonce i zeman již říká, že přijetím EURA se nic nezmění, jenom budemem počítat v jiných stupnicích jako na teploměru. je zajímavé, že již neříká, že tím že budeme v Eurozoně budeme m doplácet na celý jih Evropy. Doplatí na to občané a kapitalisti tedy podnikatelé počítají s tím, že na tom vydělají.

   Smazat
 2. Madeline
  Dolej vina
  Ctvrta rise
  Dohasina

  Junkers vyhrozoval odtrzenim Texasu, toz je cas na bomby na Luxembursko

  OdpovědětSmazat
 3. Čím dřív se ta nová říše nebo také nový koncentrák národů pod vedení führerin rozpadne tím lépe pro všechny. Vůbec jsme tam neměli lézt!!! Jenže to by nás nesměli sladkými řečičkami a sliby obelhat takoví šmejdi jako Havel, Klaus, Dlouhý, Kalvoda, Zeman, Lux, Pithard, Diensbier a mraky dalších, kteří se tam vlísávali za každou cenu, odkývali co jim na papíře hodili na stůl a ani to nečetli. Hlavně když sami a jejich rodinky mohli hrabat a žrát na rozkrádání republiky. A takhle tady někteří parazitují již 27 let (třeba Kalousek nebo jeho Šláfenbrg, Bakala). Ti posameťákoví šmejdi vůbec asi nechápou, že de fakto zničili těžce vybojovanou a budovanou republiku, udělali z ní protektorát kolonie Německo a prodali vlastní spoluobčany do otroctví. Největší neštěstí je, že stále část obyvatelstva věří těm přiblblým, prolhaným kecům, čeká i po 27 letech na hospodářský zázrak a jak se budou mít lépe. No a mládež vůbec netuší co je čeká a že budou proklínat své předky za to co udělali a dopustili. Hlavně, že zatím funguje mamas hotel a je na chlast, fet, děvky, olítané plečky auta a možnost dělat poskoka nebo služku v Anglii. A maminky nad tím uchcávají blahem, že si jako Janička najde v té Anglii nebo Francii nějakého přinegřeného Piera nebo Johna a jaké to udělá štěstí. Pak se to vrací naprcané od kdejakého Pakistánce s nahou prdelí a najednou je český Pepík dobrý, aby tomu dělal náhradního fotra a stát je dobrý aby platil samoživitelku. Hlavně, že to umí blejt anglicky a má to nějaký cár o pochybném kurzu jinak úplně k ničemu. Na práci jsou k hovnu a pro život úplně k hovnu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (13:16):
   Buďme trochu spravedlivějšími!
   Nemyslím si totiž, že nás všichni z těch vámi jmenovaných rovnou chtěli obelhat!
   V době, kdy jsme do EU vstupovali, byly její mechanismy jiné a pro většinu našich politiků (jakož i pro nás) dost dobře skryté. A i sama povaha té EU se od té doby také vyvíjela (zejména po podpisu té Lisabonské smlouvy, které se i V. Klaus(!!) tak obával!).
   A přeměnila až do dnešní byrokraticko-autoritářské podoby, která nezakrytě vyjadřuje snad jen zájmy velkých nadnár. korporací a dvou mocenských center (FRA/GER).
   Tehdy jim šlo o to, jak náš průmysl, zemědělství, bankovnictví aj. služby podřídit jejich zájmům. O nichž jsme se naivně domnívali, že jsou i našimi zájmy, a otevřít jim náš trh.
   Dnes už nemají, co a proč by předstírali!, tehdy však ten důvod měli ...
   Tehdy Britové ani ve snu nepomýšleli na BrExit, zatímco dnes je o něm rozhodnuto.
   Svět i ta EU se mění, a pokud to nebudeme dost bystře reflektovat, doplatíme si na to.
   Stále ale není vše ztraceno.
   Dost kriticky nám ale schází ti, kteří vidí dopředu a dokážou volit správná řešení, a jsou odvážní. Zároveň ani nemyslím, že nečinnost je tím správným řešením.
   Leda tak pro pár činovníků a pár jejich pohodových let "ve vatě". Při vládních či EU korytech (naši špidlové, teličkové aj. by jistě měli o čem povyprávět ...).

   Smazat
  2. 15:18 mám rád jasné a konkrétní informace. Často tady čtu jak je EU strašná a už aby se rozpadla.
   Co Vám konkrétně nebo Vaší firmě případně zaměstnavateli EU tak hrozného udělala ?
   Zůstaňte trochu na zemi - musíme si uvědomit, že nežijeme v Africe - ale v Evropě, kde vyspělejší část (západní) už dávno spolu kooperuje a integruje se. Jsou to naši sousedé s kterými docela logicky máme nejvyšší obchodní výměnu.
   Mají se tam líp, než u nás - jsou obecně bohatší, mají vyšší platy, jezdí k nám na dovolenou a my jenom čumíme. Důchodci se tam mají jak prasata v žitě - jenom stačí těch holandských aut v létě - samí důchodci. Najděte si počty německých důchodců, kteří žijí v létě doma a v zimě odletí na 3-4 měsíce třeba do Thajska. Na všechno jim stačí peníze.
   I tady na NR často čtu, jak je to špatné, že nemáme platy a životní úroveň třeba sousedního Rakouska.
   Ale z druhé strany ten samý člověk je schopen podporovat odchod z EU. To je ten spolek zemí, se kterými ČR má asi 80% obchodního obratu. A ze kterých zemí k nám přišlo pravděpodobně nejvíce investic za poslední roky. Nalákali jsme je, naše vláda jim slíbila velké výhody. Když je teď čerpají - tak je zase zle.
   Takže ještě jednou - co konkrétně Vám - Opluštilovi - EU tak něco strašného udělala ? A prosím konkrétně - a jestli možno, vynechte žárovky a křivé banány. Z toho asi neumíráme - nebo vy snad ano ?

   Smazat
  3. Němečtí důchodci (někteří) si klidně v zimě odjedou do Thajska nebo jim, protože jejich důchodové fondy jsou obohacovány o peníze, které k nim tečou z východní Evropy, Řecka a podobných zemí, které jsou dnes německou kolonií!!! Bylo by dobré, kdyby ses zabýval nejen povrchem věcí, ale i ději zákulisními. Mimochodem: já chci z Evropksé unie pro její neschopnost zajisti bezpečnost jejích občanů (migrační krize, rozdmýchání války na Ukrajině) a protože nesmyslně nadržuje USA při všech jejich lumpárnách všude po světě. Sebezpoškozující sankce proti Rusku jsou už jen "třešinkou na dortu!.

   Smazat
  4. 17:32 němečtí důchodci byli bohatší než naši už dávno před 1989. Nevšiml jste si ? Já tedy ano. V v nějakém vykořistování to určitě není.
   Jsou to jen slova bez významu - jakobyste chtěl za každou cenu poplivat Západ. A přitom tam vzhlížíte a závidíte jejich život.
   Uvědomte si, že EU nám nabídla velkou šanci, část zisků můžeme čerpat už nyní - a nebo snad u Vás v obci se nic nového nepostavilo z evropských fondů ? Nebo jste si nevšiml, že jsme zatím stále už mnoho let čistými příjemci peněz z EU ?
   Kdyby Vám někdo nabízel doplatit třeba polovinu peněz na dostavbu a nebo modernizaci Vašeho domu, a to zcela bez potřebného pozdějšího splácení - tak vy ho budete kritizovat ?
   A plivat po něm ?

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  6. Re (17:21):
   Tady přece nejde o to, co tomu kterému jednotlivci EU udělala či neudělala!
   Jde především o to, že EU se postupně (jen za dobu našeho členství) přetransformovala do znatelně byrokratičtějšího tělesa, které v rozporu s (našimi) původními očekáváními hájí zájmy nikoliv našeho lidu, ale v mnohém jde proti němu. To nemá s vašimi "banány" zhola nic společného. Jde spíše o projekt, v jehož důsledcích budou národy (zejména ekon. slabších zemí) i s jejich oprávněnými zájmy obětovány ku prospěchu zájmů evropského či globálního kapitálu. To se ale týká i vás, jakkoliv to asi nechcete slyšet.
   V tomto směru jsou hrozivé již i skryté či otevřené formy nátlaku na republikové vlády (např. zemí V4) v otázkách redistribuce migrantů. Vy to nevnímáte?
   Začleněním do EU jsme se stali ekonomickým přívěškem Západu. (V našem případě ponejvíce SRN, a ano, celkově v rozsahu 80 %. Bez valné možnosti svůj status zlepšit. A toto postavení je docela jednoznačně konzervováno EU direktivami, kterými nám unie může řadu republikových opatření či iniciativ i blokovat. Zaznamenal jste třeba případ plynovodu South Stream, který měl být veden přes Bulharsko až do Maďarska? Myslíte, že ty země zákaz EU nepoškodil?
   ---
   Vaše duchaplné konstatování, že neumíráme, mi připomnělo podobně hlubokou myšlenku býv. ministryně Válkové o tom, že "... za toho Protektorátu jsme se také neměli zas až tak špatně".
   Tož tak ...

   Smazat
  7. Pane Opluštile,nemáte tak docela pravdu.
   Již v době jednání o naši kolonizaci se v
   Lisabonu konala jednání o nové podobě EU.
   Naši politici to velice dobře věděli.A to
   i tehdejší premiér Zeman a přesto se dále
   snažili přesvědčit národ o nutnosti vstupu
   do čtvrté říše.Už jenom heslo"nemáme jinou
   možnost",ražené vládou a parlamentem byla
   vědomá lež.Už od začátku šlo pouze o ty
   dotace.Stát už byl rozkraden a dotace byly
   další možností krást dál.
   Petr Majevský

   Smazat
  8. Re (19:35):
   Petře!, s tím co píšete, v podstatě souhlasím.
   I když s malou výhradou, a sice: (a) že tehdejší politické reprezentaci můžeme i nemusíme předhazovat onen vítaný potenciál k odklánění EU penězovodů (nevím), a (b) že naše tehdejší reprezentace (spolu s námi) přece jen vstupovala do jiné EU než je ta, kterou dnes mnozí vnímají jako politický projekt, v němž jsou stále víc a víc omezovány demokratické mechanismy, zatímco vzrůstá míra těch silových a nedemokratických.
   Myslím si též, že naši politici to nemuseli dělat se špatnými úmysly. Prostě jen tehdy dost dobře nedohlédli, neprohlédli. Což je ovšem taky chyba ...
   --
   Ve své reakci, viz výše (18:06), jsem se ale snažil odpovědět na dost emotivní otázku ("co mně osobně EU udělala, když se máme v podstatě tak dobře?") od jiného diskutujícího (anonyma, viz 17:21). Tazatel požadoval uvést konkrétní příklady toho, jak a čím nám (či mně osobně) EU škodí. Uvedl jsem, že řeč není o osobní újmě, ale o neg. dopadech na EU přívěšky, a sice např.: (a) silové vymáhání kvót pro redistribuci imigrantů a (b) direktivní zrušení stavby plynovodu South Stream, pro niž již byly oboustranně schváleny mezinár. dohody. Zatímco pro pozdější alternativní stavbu North Streamu II (do SRN(!)) EK již nenalezla nic, co by ji mohlo hatit ...
   A tak Bulhaři, Srbové, Maďaři aj. ostrouhají. Jak asi i mají ...

   Smazat
  9. pro 20:15
   k druhé části Vašeho příspěvku: osobně Vám EU tedy nic špatného zatím neudělala, ale přesto ji kritizujete. Dobře - sice nepochopitelné ale je to Vaše právo.
   Mluvíte o nějakých kvótách - srovnejte tento fenomén, který někteří stále a zbytečně nafukují s tím, co na druhé straně EU naší společnosti dala a nebo umožnila. Nechápete, že jsme se po 40 letech konečně vydali na správnou stranu ? Zbohatli jsme, máme tady fabrioky, které pracují, máme nejnižší nezaměstnanost atd.. A vy neustále podsouváte nějaké kvoty, které i kdyby se naplnili by vůbec nic strašného nepřinesli. Statisticky se klidně může stát, že byste ani jednoho uprchlíka u nás nemusel potkat až do konce svého života.
   Takže pls zůstante na zemi a trochu soudnosti.
   K tomu ropovodu: zjistěte si, proč EU zakázalo stavbu. Protože dodavatel nesplňoval pravidla EU, kde výrobce energie nesmí být zároveň majitelem trubek.
   A hotovo. Rusové se změnou nesouhlasili a proto to takhle dopadlo.

   Smazat
  10. Pro 12:07 Opravdu nechápu, proč myslíte, že jsme se po čtyřiceti letech vydali na správnou stranu. Někteří možná zbohatli, fabriky, které pracují jsou z většiny cizího kapitálu a dosud naši lidé v nich pracující jsou vykořisťovaná námezdní síla. Pokud čtete NR, jistě Vám neuniklo, kolik zisku ročně odtéká na ten Vámi opěvovaný Západ.Uvádí se částka cca 400 mld Kč. Jistě Vám také neunikl údaj o celkovém zadlužení státu, jež činí cca 190 tisíc Kč na obyvatele. Většina obyvatel je v dluhové pasti(hypotéky,spotř.úvěry a pod), proto ta vysoká zaměstnanost,nemohou si dovolit odmítnout i špatně placenou práci, nechtějí se většinou přidat k asi milionové armádě, nad níž visí hrozba exekucí. Fenomén, dle Vás nafouknutých, kvót imigrantů- až se probudíte do reality, už bude pozdě. Q.

   Smazat
 4. Anglická královna při oslavě svých narozenin 22.4. měla přítomným sdělit, že rok 2017 bude významný tím že začne třetí světová válka. Byl tam i odkaz na záznam ale byl jsem z toho tak šokovaný že to nemohu najít. Nikdo se zatím o tom nezmiňuje tak jen doufám že to byl hoax.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přestańte číst nesmyslné konspoirační články a bude vám líp.
   začněte tady u tohoto proruského portálu NR, kde se to velmi často hemží totálními nesmysly !

   Smazat
 5. Off topic - kampak se poděl zajímavý článek „Zmysel protikorupčného pochodu: Nasmerovanie nespokojných na falošný cieľ“ tady vystaveny 26.04.17? Proč jsou některé články vystaveny opakované?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.