Reklama

.

.

úterý 11. dubna 2017

Je ještě Kájínek nebezpečný i po 23 letech za katrem?


Jiří Baťa
11. 4. 2017
Jak veřejně oznámil prezident republiky Miloš Zeman, vážně uvažuje o milosti pro vězněného Jiřího Kájínka, údajného vraha dvou lidí. Uvažuje o tom prý proto, že si Kájínek „odseděl“ víc jak dvacet let v žaláři a také proto, že se nedomnívá, že soud s ním byl spravedlivý. Tento názor, sdílí také velká většina občanů, kteří mají rovněž pochybnosti o tom, že se události staly tak, jak byly soudem projednávány. Značnou pochybnost do toho vznesl přeživší svědek jistý Vojtěch Pokoš, rovněž těžce zraněn údajně střelbou J. Kájínka. protože jak sám přiznává je Cikán a (v tu dobu byl) recividista. Na skutečnost, že prezident republiky uvažuje o milosti pro Kájínka zareagoval V. Pokoš značnou nedůvěrou a obavami, že „vrah“ Kájínek, jak jej Pokoš nazývá, se bude chtít mstít a že se cítí ohrožený. A nejenom on, ale i jeho rodina. Jestli se stane, že ho pustí, tak prý u takového člověka nikdy nemůžete vědět, co udělá, jestli se bude mstít, je to prý chladnokrevný vrah, konstatuje Pokoš.

Dovolím si k této záležitosti vyslovit svůj názor. Předně nemám k Jiřímu Kájínkovi žádný vztah, který by mne stavěl do role jeho obhájce. Nicméně celý případ jsem sledoval se zájmem a mohu jen konstatovat, že jakkoli byla kauza s Kájínkem velmi složitá, rozhodnutí soudu nebylo jednoznačné, resp. nebylo přesvědčivě spravedlivé. Ostatně o Kájínkově případu vyprávěla i reportáž investigativních novinářů Josefa Klímy a Janka Kroupy v ČT, ze které vyplynula řada nejasností. Přes existenci celé řady problematických nejasností byl Jiří Kájínek odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Stalo se, Kájínek byl odsouzen a ve vězení již strávil 24 let. Neznám všechny okolnosti jeho pobytu ve vězení, jeho útěky nebo jiné problémy, ale je fakt, že pokud se veřejně v TV jednalo ve věci Kájínek, vždy se choval slušně, klidně, bez vzdoru, násilnických či mstivých sklonů, z čehož lze vyvodit, že i jeho pobyt ve vězení byl víceméně odevzdaný osudu, bezproblematický, v řeči vězeňských řádů vzorný.

Pozoruhodné a stejně jako nepřesvědčivé je však vyjádření či tvrzení zmíněného Vojtěcha Pokoše, který se i dnes k celému případu vyjadřuje jednoznačně s osobním přesvědčením, že vrahem jeho bratra Juliána a Štefana Jandy je právě Kájínek. „Vím, kdo střílel. Byl to Kajínek. Nemám důvod lhát po těch letech a neměl jsem ho ani před tím. Jenže já jsem Cikán a recidivista, takže podle všech lžu,“ řekl v telefonním rozhovoru Právu. „Není pravda, že vraždu nikdo neviděl. Očití svědkové byli totiž tři a všichni ještě žijí a určitě si na vraha dobře pamatují...“ dodává V. Pokoš. Na jeho slovech se však spravedlnost a pravda nedá stavět, protože jsou vyslovována ve smyslu vlastní obhajoby, obav či strachu, když i jeho přítomnost na místě činu obnáší celou řadu nepřesností. Podle mého názoru už jenom skutečnost, že dva bratři, Cikáni, v tu dobu známí recidivisté se ocitají na inkriminovaném místě, kde došlo ke střelbě a k vraždám, je samo o sobě více než podezřelé. Na tom se však už nedá nic změnit, a když, tak pouze za předpokladu, že by bylo obnoveno soudní řízení, o které Kájínek (neúspěšně) několikrát žádal.

Kauza Kájínek je z hlediska dokazování jeden z našich nejsložitějších a současně nejsledovanějších případů českého soudnictví. Případ např. obnáší více jak deset věcí, které jednoznačně mluví ve prospěch Jiřího Kajínka a více jak dvacet pokusů a snažení na různých stupních či úrovních české jurisdikce o zvrat, nápravu či změnu rozsudku, jímž byl Kájínek odsouzen na doživotí. Tyto skutečnosti jasně svědčí o různých nedostatečnostech, nesprávnostech, neochotě, nezájmu, obecně vzato o nespravedlivém projednávání a rozhodování soudů a soudců, což jen o to více podporuje názor, že Kájínek byl odsouzen nespravedlivě.

Bez zajímavosti však není ani konstatování Vojtěcha Pokoše, že v případě omilostnění Kájínka se bojí především o své rodiče a příbuzné v Česku. Těmito prohlášeními Vojtěch Pokoš neúměrně zvětšuje Kájinkovu nebezpečnost v jeho případném propuštění a to přesto, že on sám se již před několika lety i s manželkou a dětmi odstěhovali z Plzně do Rakouska, kde nyní žijí. Případnou milost pro Kajínka označil za „tanec na hrobě bratra a další oběti“. Pokoš dále říká, že „Má-li prý prezident o Kájinkově vině pochybnosti, měl by si nejprve promluvit osobně se svědky, kteří na vlastní oči viděli, jak Kájínek střílel“, míní přeživší Pokoš. To by sice mohl, ale ani Pokoš se svými argumenty není a ani nemůže být ve svých „důkazech“, či spíše tvrzeních byť jako očitý svědek věrohodný a přesvědčivý. Jeho případné obavy z možné Kájínkovy msty mohou také vyplývat jak z nečistého svědomí, nebo i z možné viny ze spoluúčasti na těchto vraždách. Osobně si nemyslím, že by Kájínek byl schopen nějaké osobní msty či vendety a to i v případě, že on sám je bytostně přesvědčen o své nevině, o nespravedlivě vedeném soudu a rozsudku, který jej poslal na doživotí do kriminálu.

Pokud by prezident Zeman udělil Jiřímu Kájinkovi milost, neučinil by rozhodně nic nepřístojného. Srovnáme-li totiž amnestie či milosti, které udělili předchozí prezidenti, pak by Kájinkova milost nebyla nejen ničím výjimečná, ale možná pro společnost i méně problematická a škodlivá ve svých důsledcích, než amnestiemi omilostnění polistopadoví grázlové, kteří naší společnosti způsobili daleko větší jak morální, tak i ekonomické škody, než které údajně spáchal Kájínek. Na základě všech dostupných skutečností si dovoluji tvrdit, že Jiří Kájínek je neviný. Tak to alespoň vidím já.

42 komentářů :

 1. ano kajínek byl zloděj ale ne vrah

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zpochybňovat vinu Kájinka znamená zpochybňovat všechny soudy, které se případem zabývaly, až po Nejvyšší soud a dokonce Ústavní soud. To už by bylo příliš, aby si prezident přečet ten spis a došel k jinému závěru než všechny ty soudy. Milost mu může jistě udělit, je to v jeho pravomoci, ale musí odvolat svoje prohlášení, že milost uděluje jen těžce nemocným za méně závažné trestné činy.

   Vymazat
  2. Kájínek byl zloděj, recidivista a tak jak jemu podobní se po propuštění, zejména jako ti propuštění Havlem do basy opět v brzku vrátí. Uznávám, že je lepší sedět za zlodějiny než za pochybně dokázanou vraždu. Propustit!

   Vymazat
  3. 17:29
   No to nejsme daleko od pravdy. Ukradni korunu a zavřou tě. Ukradni 100 milionů a budeš národní hrdinou. To je prostě samet.

   Vymazat
  4. Znárodni jako Velký šéf bankovní dluhy čsl. miliardářů, konsolidačně je převeď na hrb dolních deseti milinů a budou ti vděčni až za hrob - vynesou tě až na Hrad.

   Vymazat
  5. v době jeho odsouzení korupce kvetla víme hovno co se dělo však kolik lidí se nabalíkovalo proč asi to byla hnusná doba kdo to vlastně byl zabit?další násilníci a zloději?co to bylo za špínu nemáte představu. A Kajínek ?bojí se ho jen lumpové s pokřivenou minulostí

   Vymazat
 2. tak pánové a dámy čtěte:

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Polibte-mi-Radek-Banga-obdrzel-cenu-za-odchod-ze-salu-kvuli-Ortelu-A-s-bratrem-Patrikem-spustili-vysmech-ostatnim-483276

  OdpovědětVymazat
 3. Lump zůstane lumpem, ani Kájínek není výjimkou. Nepochybně už se cítí celebritou a mně se už teď zvedá žaludek nad jeho exhibicemi v TV a v bulváru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám stejné pocity, když vidím pana Kalouska.

   Vymazat
  2. Tak se jděte vyzvracet a přitom přemýšlejte, zda se vy necítíte povýšeným a nespravedlivým soudcem, když odsuzujete něco, co dodnes není jasné.

   Vymazat
  3. 10:46
   Nevím, zda byl nebo nebyl lumpem, za bylo postupováno spravedlivě, ale návrat do společnosti v jeho létech bez peněz no to je určitě marsteštych

   Vymazat
 4. Opírat se o obyčejné žvanění nějakého Klímy a Kroupy, to je prostě mimo mísu. Kajínek se odvolal ke všem dostupným soudním institucím, vždy se stejným výsledkem. Mýlí se všichni, anebo jsou snad všichni proti Kajínkovi účelově zaujatí?... To je málem zločinné spiknutí (kvůli jednomu cikánovi?)!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sorry jako, uctivě, ale plácáte blbosti. O fungování justice nic vědět nemusíte, takže jen gratulace k vaší občanské důvěře, ale melete nesmysly i k věci samé: kvůli jednomu cikánovi to nebylo, ale protože bylo potřeba přikrýt propojení plzeňského kriminálního podnikatelského podsvětí s policií (a dál). Potřebovali někoho odstranit a potřebovali vraha a legendu. Kajínek se jako grázlík s plným rejstříkem hodil do scénáře. Nebylo to zas tak špatně vymyšlené, ale bez součinnosti dalších orgánů činných v trestním řízení by to nemělo šanci.

   Vymazat
  2. 13:15-Překvapolo mne,jaké máte informace o
   propojení podsvětí a policie.Vy jste v tom zapojený?Dnes už je jedno,kdo vraždil a co
   chtěl zakrýt.Pravdu zná jen pan Kájínek a
   ten mluvit nebude.Udělení milosti je možná
   správné,ale není to danajský dar?Kdokoliv
   se ještě může Kájínkovi chtít pomstít či
   Kájínek někomu.Aby pak aktéři nelitovali.
   Petr Majevský

   Vymazat
  3. 13:15
   Také si to myslím. Dokonce i ten útěk. Ale chyba se vloudila nebyl zastřelen při zatýkání.

   Vymazat
  4. 13:15
   Nezlobte se, ale po sametu si o naši justici myslím ...? Asi jako o průzkumech že občané nejvíce věří ARMÁDÉ a POLICII. No a Já "Havlovi a Kaďouskovi a Sobotkovi".

   Vymazat
 5. Myslím, že Kájinkovi bylo odepřeno právo na spravedlivý proces.Stejně se tak domnívám, že se tak stalo už mnohokrát v jiných kauzách. Velké emoce budí poslední případ Kramného kde neexistuje ani jeden přímý důkaz jen dohady a spekulace včetně podivných znaleckých posudků. Právo se zde mnohdy ohýbá podle podle toho odkud vítr věje.
  Panovi 10:46 bych jen řekl, pokuste se vžít do situace nespravedlivě odsouzeného nad kterým se zvedá žaludek podobných jako jste vy.

  OdpovědětVymazat
 6. Prezident republiky jasně vymezil podmínky, po jejichž splnění by byl ochoten udělit odsouzenému milost. Kájínek tyto podmínky nesplňuje. Prezident republiky by měl dodržovat vlastní zásady. Tečka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. V předvolební kampani se pan Zeman prsil zásadama udělování milostí, dnes veřejně prohlašuje, že se chystá zachovat se v rozporu s těmito zásadami.
   Co si o tom myslet?

   Vymazat
  2. Spravedlnost padni komu padni. Kájínek možná nebyl vzor cností, ale těch podivností v souvislosti s jeho odsouzením je příliš mnoho. Na této kauze je vidět, že institut prezidentských milostí má své opodstatnění.

   Vymazat
  3. Opakuji pro pomaleji chápající. Prezident republiky musí dodržovat to, co slíbil. O tom je řeč. Spravedlnost nechejte na soudech, nebo ještě lépe na Všemohoucím.

   Vymazat
  4. Opakuji pro pomaleji chápající. Nezávisle na tom, co prezident slíbil, na této kauze je vidět, že institut prezidentských milostí má své opodstatnění.

   Vymazat
  5. To těžko vysvětlíte Vladimíre zainteresované osobě.
   lada

   Vymazat
  6. 12:02, 12:46 člověk s nadhledem, ne však hlupák, pochopí změnu obecně formulovaného názoru za nových okolností nebo jeho korekci k jednotlivému, zvláštním případu. Pokud ovšem za každou cenu nechce speciálně někoho dehonestovat. Což bude váš případ 12:02, 12:46. Nejde totiž o Zemana, jde o případ Kájínek a jeho racionální řešení, když pochybnosti kolem případu jsou objektivně dané.

   Vymazat
  7. Mnoho povyku pro nic 17:40. Jen si dovoluji trvat na dodržování předvolebních slibů a vůbec se mně nelíbí rádoby zasvěcená vyjádření lidí, kteří z Kájínkova spisu neviděli ani řádku a mluví o tomto případu kategoricky, dokonce jako o důkazu správnosti institutu udělování milosti. Toť vše.

   Vymazat
  8. Miloš je z toho nešťastný, jak mu lidé od chvíle co se po srpnové okupaci stal komunistou a po vítězném listopadu v několika stranách Očekával Funkci, až se stal předsedou strany, poslanecké sněmovny a hlavou státu, lezou bez dovolení do prdele - Tvrdík s deštníkem, Březina s taškou a Ovčáček s cigaretami a popelníčkem.

   Vymazat
  9. 23:38 Miloš se komunistou stal před srpnovou okupací na podporu obrodného procesu. Po srpnové okupaci v té straně končil, buď ještě před prověrkami vystoupil, pokud ne, tak minimálně byl vyškrtnut, praděpodobněji vyloučen. Jinak by za totáče dělal poněkud jinou kariéru, než se mu skutečně stalo a než mu, po článku v T89 hodil lano Walter Komárek, šéf prognosťáku. Hlupáku či lháři 23:38!

   Vymazat
  10. Stranická příslušnost KSČ (1968–1970) - tedy posrpnový komunista. V tom roce 1968 a po odsouzení kultu osobnosti ještě nevěděl o zločineckém působení svých soukmenovců v 50. letech? Bezcharakterní kariérismus těhle 2:49 na zemanovce překabátěných komunistů nezná mezí, stejně jako když jejich normalizační guru Miloš Zeman v pořadu Duel České televize beze studu do očí lhal o svém působení v Prognostickém ústavu, aby nevyšlo najevo, že prošel přípravkou sametových kádrů a pochází spolu s Václavem Klausem z jednoho hnízda českému národu podstrčených kapitalistických kukaček.

   Miloš Zeman vs Miroslav Sládek
   https://www.youtube.com/watch?v=220-l59XWo4

   Lež má krátké nohy. K roku 1990 se profesně uvádí jako vědecký pracovník Prognostický ústav ČSAV, bytem Praha. Současně v letech 1990–1993 pracoval jako vědecký pracovník. http://www.psp.cz/eknih/1986fs/tisky/t0252_00.htm

   Vymazat
 7. ...v aktuální době jsem pracoval lidově řečeno v Plzeňském podsvětí.
  Po zavíracích dobách nočních podniků, personál včetně majitelů se v pozdních nočních a brzkých ranních hodinách scházeli v provozovně kde se jedlo a pilo do dopoledních hodin.
  Tam také byl otevřený názorový ring a vše co se dělo se kolikrát vědělo předem...právníci :))
  Z odstupem času není důležité kdo střílel !!!
  V případě že by to udělala policie, byl by to jistě skandál, ovšem lidé by tyhle policisty měli za hrdiny.
  Ono bratří Pokošové kam přišli, tam byl malér...nebezpeční vyděrači, jenž se ničeho neštítili...
  Dnes je to ovšem jiné.
  Jestli kuli strachu ze spravedlnosti poslala jakási parta Kájínka na doživotí, jedná se o trestu hodné hyeny,nebezpečné svému okolí*

  OdpovědětVymazat
 8. Kajínek je kolaterální oběť privatizačního bombardování, ale i když to schytal, tak nezapomínejte, že těch obětí bylo daleko víc a i nevinnější.

  OdpovědětVymazat
 9. Budou propuštěni i jiní vrazi ? ;)

  OdpovědětVymazat
 10. V Českých Budějovicích byl za písničku odsouzen Michal Moravec. Dostal 3 roky natvrdo. Neměl by prezident spíše propustit jeho a další politické vězně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...i kdyby Kájínek byl vrah, sedí víc než dvacet let...!!!
   Otázka zní v lidské společnosti jestli není větší sadista ten kdo chce člověku vzít za trest celý život ? Právem a nebo dokonce křivdou*

   Vymazat
 11. Velice se dnes "historici" zajímají o nespravedlivé procesy "v padesátých letech". Nic proti tomu, kdyby měly být poučením pro dnešní soudy. Ale tomu tak není a proto mne až tak nezajímají procesy před 60 a více roky, jako procesy dnešní. Kolik bylo u nás nespravedlivě odsouzeno lidí a soudy to přiznaly. Kolik bylo nespravedlivě odsouzených a soudy to nepřiznaly, to snad až v příštím režimu nás tím bude bavit Ústav pro studium totalitní diktatury kapitálu. Kolik ministerstvo vnitra vyplácí set milionů na odškodnění ročně nespravedlivě stíhaných a odsouzených - a jak min . vnitra přiznalo, vyplácí se bakšiš, pokud ovšem nejde o "trafikanty" z ODS. Zcela nedávno jsme si mohli přečíst, kolik roků nevinná setra z nemocnice v Rumburku si musela odsedět a díky dr. Emerové a znalcům z LF v Olomouci soudci museli i proti své vůli přiznat její nevinu. Všichni zaměstnanci jsou hmotně odpovědní za způsobené škody, u lékařů se odškodnění díky soudcům šroubuje i na řadu milionů "za zmaření života" starců v klinické smrti... Samozřejmě můžeme mít velké pochybnosti v kauze Kájínek - samozřejmě jeho předchozí život nebyl s čistým rejstříkem a tak se soudům snaději a lehkmomyslněji rozhoduje - prostě kus. Ano soudnictví není objektivní věda, ale subjektivní hnutí mysli.

  OdpovědětVymazat
 12. Vím od známého který chodil do stejné školy jako Kájínek ve Chvaleticích, tenkrát se myslím jmenovaly Telčice, že jako bažant se zastával proti mazákům ostatních nováčků. Jednomu mazákovi dal prostě po tlamě a měli pokoj. Byl prý velice férovej a inteligentní. To jenom pro dokreslení osobnosti, jak jsem koupil tak prodávám, ten známý je důvěryhodná osoba a nemám důvod mu nevěřit. Jsem pro amnestii.

  OdpovědětVymazat
 13. :)) složitost zákona a náročnost studií těchto dává téměř kariérní jistotu systémového zapomínání základních principů pravdy.
  Ovšem na každém konci tohoto třeba i zprzněného zákona, sedí člověk, jakož to faktor rozhodující člověčí...a také nesoucí odpovědnost především sám před sebou.
  Zrůdnosti z rozhodnutí pak nese celá společnost*

  OdpovědětVymazat
 14. Podle toho co říkáte tak měl sedět ve vězení starej prolhanej prognostik a kradák, který nikdy neodmítl erárem dobře placenou funkci, znárodňující bez mrknutí oka bankovní dluhy čsl. nakradl si milardářů, konsolidačně je převádějící na dolních 10 milionů, spoléhající, že bývalí nezaměstnaní budou šikanovat ty současné - ačkoli si vyběhal modrou knížku pochopil a využil ve svůj prospěch princip šikany a na Pražském hradě měl být oproti polistopadovým papalášům navzdory nepřízni osudu čestný a pravdomluvný Kajínek.

  P.S.: Pokud během soudu úspěšně prošel detektorem lži, tak neměl být nikdy odsouzen k výjimečnému trestu.

  OdpovědětVymazat
 15. Jestli ho pustí musí si Kajínek jednoznačně promluvit s Pokošem. Sedí hlavně kvůli němu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vrtěti psem. Nědělejte z toho bůhvíjakou kauzu, prezidentovi se nelíbilo, že se stáčí řeč na dětské porno v lánské síti, tak Vám nasadil brouka do hlavy - vždyť ještě nedávno na kauzu Kajínek odpovídal svým závazkem neudělovat prezidentské milosti.

   Vymazat
  2. ...prosím vás Milouš už je dávno impotent.
   Lež má krátké nohy copak to nevidíte ?
   Tomuto katolickému pytli hoven se už postaví jedině chlupy na kruponu*

   Vymazat
 16. Pan prezident Zeman zvažuje omilostnění p. Kájínka. To není nezásadovost, ale doklad, že pan prezident má srdíčko lidské a nikoli kamenné. I v případě, že Kájínek vinen byl (což vůbec není jisté), byl už potrestán velkým trestem 24(!) let vězení. Po takovém čtvrtstoletí by šanci dostat asi měl. Panu prezidentu Zemanovi děkuji za lidskost.

  OdpovědětVymazat
 17. tady je to samej samosoudce ala jajinek prvni po bohu prasedidentem a druhy po šlohperovy prvnim co tleskali se slzou v oku humanitarnimu bombardakovi s modrou kniškou veškrnovi i toto je vysledek nikdy nekončici sametove revoluce vedene komunistickou stranou československa za pomoci agentu eštebe

  OdpovědětVymazat