Reklama

středa 19. dubna 2017

Kapesní průvodce světem korunových dluhopisů. Co spojuje případy ministra Babiše a podnikatele Jančury?Robert Malecký
19.4. 2017  Hlídací pes
Koaliční rada by se ve středu měla zabývat tématem korunových dluhopisů, díky kterým optimalizoval svou daňovou zátěž ministr financí Andrej Babiš. Podobný model zvolil i další veřejně činný miliardář, majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. Přinášíme přehled otázek a odpovědí, které kolem emisí korunových dluhopisů vyvstaly.
Tento tweet ministra vnitra Milana Chovance v úterý reagoval na analýzu právníka Aleše Rozehnala: „Další veřejně aktivní miliardář se vyhýbá placení daní? A FS honí jen trhovce? Tak to ne! 

Téma pro zítřejší koaliční radu!“

Podnikatel Radim Jančura koncem roku 2012 založil společnost Student Agency holding se základním jměním dva miliony korun. Ta vzápětí emitovala dluhopisy za 900 milionů korun.

Právník Aleš Rozehnal o transakci říká, že do společnosti Student Agency holding žádné peníze nepřitekly, výsledkem bylo pouze snížení daňové zátěže této společnosti a absence povinnosti platit daně ze splátek dluhopisů, které plynou Radimu Jančurovi.

K ministru Chovancovi se přidal i předseda vlády Bohuslav Sobotka. „Ministr Babiš a podnikatel Jančura mají společnou zálibu: jak díky korunovým dluhopisům neplatit daně. Co na to daňová správa?“ napsal v úterý premiér.
Daňová správa, jejíž reakci získal server iDnes.cz, konstatuje, že informace z daňového řízení jsou neveřejné, případem se nicméně podle všeho zabývá:

„Zaznamenali jsem Vámi zmíněný podnět. Správa daně je neveřejná a správce daně má ze zákona povinnost mlčenlivosti. Proto Vám nemůžeme poskytnout žádné informace týkající se konkrétního případu.“

Co jsou dluhopisy?

Dluhopis je cenný papír, který právně potvrzuje úvěrový vztah mezi emitentem dluhopisu a jeho vlastníkem a má sloužit k financování podniků.

Ani v případě Agrofertu, ani v případě Student Agency k financování podniku použity nebyly.
Andrej Babiš a dluhopisy Agrofertu

Agrofert vydal předmětné korunové dluhopisy v roce 2012, avšak v této době očividně žádné

Za tyto dluhopisy v tomto období Agrofertu Andrej Babiš nezaplatil; ani Agrofert nevyužil možnosti umístit tyto dluhopisy na volný trh.

Agrofert emitoval korunové dluhopisy dne 28. 12. 2012, tedy dva dny před koncem daňového zvýhodnění, které tyto dluhopisy přinášely, a to aniž by získal finanční prostředky, které mají dluhopisy přinášet.

Korunové dluhopisy Agrofertu přinesly finanční prostředky této společnost až o rok později, avšak v době, kdy již daňové zvýhodnění korunových dluhopisů neplatilo.

Pokud tedy Agrofert pocítil potřebu dluhopisového financování v roce 2013, měl tento investiční nástroj emitovat v tomto roce. Taková emise by však úsporu na daních ani Agrofertu, ani Andreji Babišovi nepřinesla.

Je možno s úspěchem pochybovat i o potřebě financování Agrofertu prostřednictvím dluhopisů v roce 2013, protože v tomto roce dosahoval stav peněžních prostředků a účtů v bankách Agrofertu téměř pěti miliard Kč.

Agrofert měl navíc k dispozic bankovní úvěrové financování, které by bylo pro Agrofert levnější.
Radim Jančura a dluhopisy Student Agency

Student Agency Holding nepřinesly dluhopisy finance dosud žádné, i když již k dnešnímu dni jí vznikla povinnost na úrocích 450 milionů Kč.

S nadsázkou se dá říct, že pro Student Agency Holding nebyly dluhopisy zdrojem financování, ale zdrojem zadlužování.

Podmínky pro emisi dluhopisů

Při emisi dluhopisů musí být zveřejněny emisní podmínky, které musí obsahovat lhůtu pro upisování emise dluhopisů, způsob a místo upisování dluhopisu, způsob a lhůtu předání dluhopisů jednotlivým upisovatelům a způsob a místo splácení emisního kurzu upsaného dluhopisu.

Předpokládá se tedy, že možnost úpisu bude otevřena třetím osobám.

Jak Agrofert, tak Student Agency Holding veřejnost úpisu nesplnily.

Dluhopisy Student Agency holding ale v pravém slova smyslu splaceny nebyly, protože namísto splacení byla pohledávka na splacení emisního kursu započtena s pohledávkou na zaplacení ceny podílů.

25 komentářů :

 1. Místo, aby se dnes "vozili" po oněch 525 "vejlupcích" (vč. dobře zababušených babišů aj. vyčůraných jančurů), kteří to pochopili a "využili", měli by se přeptat toho (kalóska), který tu "bezva fintu" vymyslel, a protlačil sněmovnou trubců a parazitů ...
  Za přihlížení přihlouplých bohušů, kteří sociálno objevují s železnou pravidelností. Půl roku před volbami, aby na ně ihned poté zapomněli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja spis nechapu, proc srovnavaji p.Jancuru s tim gaunerem Babisem. Jancura dela neco pro lidi, zatimco Babis "saje" z ruznych verejnych fondu, co se da. Pokud vim, tak v clanku je zmineno, ze ty korunove dluhopisy, StudentAgency akorat zadluzily. To tedy znamena, ze se zabezpecilo, aby "zluty" nevytvarel zisk. Nic se ale nepise, ze by p.Jancura cerpal z "zluteho" stovky milionu, jako to dela gauner Babis. Takze je to akorat ucetni operace.

   Smazat
  2. kdyby byl pan jan čura či agent babiš opravdovy kapitalista tak by nepotřeboval statni dotace ale naproti tomu když už teda někde vybrečli ty dotace tak by měli mit povinost zveřejnit jak hospodaři ale to v čezkem absurdistanu ala veškrna jak řikaval šlohpero klauz vubec ale vubec nehrozi soudruzi sernatoři a posranci jsou totiž zasadně proti ze znamych duvodu ktere jsou tajnějši než tajne

   Smazat
  3. jura
   dotace sice asi nečerpá, ale tím že si sníží zisk, tak neplatí daně. A tím ojebává bernák

   Smazat
  4. žvaníte hovadiny ... Kalousek je hajzl, ale tohle mu na krk házet může jen neinformovaný trouba: http://www.podnikatel.cz/clanky/za-co-vsechno-muze-kalousek-myty-a-fakta-okolo-historie-korunovych-dluhopisu/

   Smazat
 2. Babiše vyhnali ze Slovenska,v ČR mu lezou do
  pozadí.On vybudoval!On nic nevybudoval.Měl jenom
  informace,ke kterým se každý nedostal a využil
  je.Jančura je podvodník,který každého obviňuje
  z podvodu a dumpingových cen.Jeho společnost
  vozila cestující z Liberce do Prahy za korunu.
  A to je podle Jančury v pořádku?
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jdi do prdele ty čuráku jeden. Jančura začínal od píky jako obyčejný student s hromadou úvěrů na krku. Dokázal z nuly vybudovat obrovskou přepravní společnost a hlavně pozvedl kulturu cestování tady v ČR.
   Co jsi dokázal ty, ty nýmande?

   Smazat
  2. Jančuro, ty sprostý idiote neschovávej se za Anonyma 22:36 a ty kecy o "pracovitém a poctivém" miliardáři si schovej do kostela mezi trouby !!

   Smazat
  3. 22:46
   Ty jsi taky do píči ty rudá nulo. Umíš jen lhát, pomlouvat a závidět.

   Smazat
  4. jasně křištálově čistí miliardáři to už tady bylo

   Smazat
  5. Muze mi nekdo, z techto "heroutu svate pravdy" rict, jaky je p.Jancura miliardar? Sam (se 2MA SPOLECNIKY ;-) )jsem "vydrel" z nuly, hi-tech firmu, takze vim, jake to je, kdyz se vam ruzni prijemci dotaci a dodavatele verejnym organizacim za zady posmivaji, ze si nekupujete kazdy rok nejnovejsi model BMW a ze po nocich neco vyvijite, abyste to prodal do zahranici (s nulovou podporou exportu), zatimco jim proste plynou penize z dodavek a dotaci.

   Pane Majevsky! ...jste sice slusny clovek, ale bez jakehokoliv rozhledu a vizi a svym zpusobem jen pasivne prijimate, co vam jini davaji.

   Smazat
  6. ...aby nedoslo k omylu, tak exportujete hlavne proto, protoze "domaci piskoviste" maji uz davno obsazene "velci kluci"!

   Smazat
  7. Neobhajujte Jancuraka

   Smazat
  8. Anonymní19. dubna 2017 22:36 - jdi do prdele ty, protože takový naivní ho vno jako ty, jestli půjde k volbám, tak jsme v haj zlu všichni !!!!

   Smazat
 3. neidealizujte si Jančuru,je to pěkný vypečenec,zeptejte se zaměstnanců,jak jim platil pár šupů a zbytek na ruku,to nešidil stát o daně?Zeptejte se na pracovní podmínky řidičů a průvodkyň,když hlavně začínaly průvodkyně ,točily to v Londýně,neměly kde si odpočinout,v létě spaly na lavičce v parku,neměly se kde po dlouhé cestě umýt,neměl pan podnikatel ani pár mizerných liber,aby jim zajistil ubytování a aby prodal všechny jízdenky,musela stevardka sedět na schodech ,nejhorší bylo,když jezdili do Švédska,to byly galeje.Tak pan podnikatel,pan Úžasňák ,rýžoval,každého kritizoval a dělal ze sebe toho jediného spravedlivého

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslite si snad, ze se da vozit pasazery za naklady a jeste platit slusne platy personalu? I ten bankovni uver a lizingove financovani autobusu, jednou "vyschne".

   Smazat
  2. Tak Juro tak zoufale nebran to kapitalisticke svinstvo

   Smazat
 4. Jančura není žádný pracovitý student (viz výše), je to normální šmejd jeden kalouskovitej (viz.B.Olšer :) ). "Bojovník s korupcí" ještě s Radkem Johnem, co to začal, a dalšími podvodníky; dělají z kozla zahradníka, že nás jako SSA mají učit slušnému životu. Zde dávám odkaz na prohnilou SS demokracii (o korupci a ovládání politiků v dolní části): http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Trump-to-sezral-i-s-navijakem-Jsme-hnani-jako-stado-a-ovladani-hrstkou-lidi-Clintonova-Vatikan-a-al-Kaida-Kanadsky-aktivista-podporujici-Trumpa-hovori-o-temnem-pozadi-484349

  OdpovědětSmazat
 5. Nezdá se, že by článek vnesl jasno do "korunových dluhopisů". "Někdo" je vymyslel, "někdo" je povolil a někdo (525 podnikavců) je využil. Jistě by bylo férové tyto okolnosti uveřejnit, kdo ti "někdo" jsou a nejen vytahovat podle potřeby dva, kteří fintu těch "někdo" použili.
  Také je otázkou, proč tento "problém" je probírán a kritizován až po 5 letech od jeho vzniku - kde a co byli tehdy dnešní kritici? Proč byli po celá léta k problému laxní? A V ČÍ PROSPĚCH CELÉ TY ROKY PRACOVALI? Vytáhněme jejich jména na pranýř - pokud jsem pochopil, celé "dílo" prošlo schvalováním parlamentem - ze zápisu je jistě zřejmé kdo a jak hlasoval - publikujte seznam, ať voliči vědí, koho nemají volit, když provedli "takovou špatnost".
  Nemám rád účelová gesta a zejména pak ne před volbami, vše zavání nápodobou neblaze proslulé Kubiceho správy. Zdá se, že před letošními volbami bude tato metoda standardem "tradičně" vládnoucích partají a již to samotné by mělo být nápovědou, koho občané nemají volit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten, kdo s tím po 5-ti letech vyrukoval opět spoléhá na hloupé voliče. Ale spoléhat na hloupé voliče se již poslední tři roky nevyplácí. Spíš naopak, každý takový skončil někde na ocase nebo úplně v propadlišti.

   Smazat
 6. Je spousta zajímavých příspěvků s otazníky. Třeba dotace od státu/EU. Proč je nutné deformovat tržní hospodářství - kapitalismus? Navíc k horšímu. Proč jsou dotace v zemědělství v EU, které pak umožňují dumpingové ceny? Jistě by bylo výhodnější, kdybychom nedostávali z EU dotaci v řádu desítek miliard Kč ročně za to, že dotujeme zejména ekonomicky vyspělé státy EU zpětně v řádu stovek miliard ročně.
  Jedněm se líbí málo Babiš, jiným Jančura - a co zbývajících 525 podnikatelů- emitentů dluhopisů? Babiš šel do politiky a staví se před voliče s programem. Jančura dělá záškodnickou politiku ze zálohy - a jen programově ve svůj prospěch. V tom je podstatný rozdíl - jít na trh s vlastní kůží a nebo z poza rohu vést "teroristický" boj proti všemu, co nesvědčí podnikavci.

  OdpovědětSmazat
 7. Je to tak proto, že zde vládne parazitický systém, založený na krádeži cizí práce.

  OdpovědětSmazat
 8. 11:41 prokazatelně platný závěr! Na tom žádné volby nic nezmění.

  OdpovědětSmazat
 9. V jedné superdebatě Kalousek konstatoval, že Babiš zneužil zákon. Proboha zákon se buď dodržuje nebo porušuje. Jestliže se dá zákon zneužít, tak je špatný a za to by měli nést odpovědnost zákonodárci.

  OdpovědětSmazat
 10. Všechny zákony v tomto státě vymyslely a schválili paraziti a tak nevím čemu se divíte. Je nutné aby zisky byly zdaňovány pogresivní daní a ne ty bludy že úspěšní jsou takto trestáni. Vždyť zisk je z nadhodnoty práce a ne z geniality podnikatele. Něco jiného je majetek podniku a něco jiného soukromý majetek. Víte co bude stát udržování OKD po dalších cca 100 let, je to astronomická suma.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.