Reklama

pondělí 24. dubna 2017

Kovboj Trump a napětí v Koreji


Ondřej Kosina 24. 4. 2017   Vaše věc
 

Americký prezident Donald Trump se v rozporu s předvolební rétorikou, kdy působil dojmem, že ve vztahu k zahraničí je jeho záměrem politika neintervencí hraničící s izolacionismem, přeměnil v pravého republikánského jestřába a haraší zbraněmi při každé příležitosti. Tentokrát se jeho pozornost soustřeďuje na KLDR, jíž pohrozil vojenským útokem, nepřestane-li testovat další rakety.Korejskou otázku Trump diskutoval i během setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, jehož chce přimět k tomu, aby na Pchjongjang vyvinul diplomatický a ekonomický nátlak a společným úsilím Pekingu a Washingtonu došlo k uvolnění napětí na Dálném východě. Výměnou za to nabízí blíže nespecifikované kompromisy v problematických otázkách americko-čínských vztahů. Zároveň však vyhrožuje, že pokud ČLR nebude spolupracovat, vyřeší korejský problém i bez ní. Pro Čínu je Severní Korea problematický soused a spojenec, kterého však z geopolitických a strategických důvodů nikdy nenechá padnout. Obě země bojovaly proti Američanům v korejské válce na počátku 50. let 20. století, a přestože Čína není z Kimova jaderného programu nadšena, případný americký útok na Pchjongjang by neponechala bez odpovědi. ČLR si uvědomuje, co by následovalo po zhroucení komunistického režimu v KLDR – masivní uprchlická vlna a hrozba sjednocení Koreje pod vedením Soulu a s tím reálná možnost umístění americké vojenské základny v blízkosti čínských hranic. Narušení rovnováhy sil v případě pádu KLDR se obává i Rusko, které rovněž nemá zájem na posílení amerického vlivu v regionu.

Donald Trump vyslal ke Koreji americké válečné námořnictvo, na což podle nepotvrzených zpráv reagovaly Peking i Moskva přesunem vojenské techniky k severokorejským hranicím. ČLR tam údajně přemístila až 150 tisíc vojáků. Pokud by USA na KLDR skutečně zaútočily, znamenalo by to hrozbu zničující jaderné války, protože Pchjongjang by jistě odpověděl velmi razantně. Domnívám se, že Trumpova silácká gesta mají spíše vyslat signál do světa, ale i dovnitř Spojených států, že je akceschopným rázně jednajícím státníkem. Trump si velice rychle osvojil roli světového četníka – raketovým útokem na Sýrii a shozením nejsilnější konvenční pumy na Afghánistán si naklonil zbrojní průmysl a domácí i zahraniční jestřáby. Preventivní útok na KLDR je však příliš velké riziko s nedozírnými následky. Na rozdíl od Iráku, Libye a dalších zemí, kde USA intervenovaly za účelem změny režimu, Severní Korea disponuje jadernými zbraněmi a údajně i raketami schopnými zasáhnout americké území.

Je evidentní, že KLDR nedisponuje mezikontinentálními balistickými střelami a jaderným arzenálem za účelem jejich využití v útočné válce. Kim Čong Un není sebevrah, aby nařídil útok na USA nebo Jižní Koreu, protože si uvědomuje, že by to jeho zemi přivedlo do záhuby. Cílem Pchjongjangu je disponovat takovou silou, která by USA odradila od intervence a svržení režimu. Kimové se poučili z osudu Saddáma Husajna i Muammara Kaddáfího, jejichž pád umožnila právě skutečnost, že nedisponovali atomovou bombou. Pravidelná vojenská cvičení americké a jihokorejské armády v Japonském moři vyvolávají v KLDR oprávněný pocit ohrožení, na který režim reaguje opakovaným testováním raket.

Trumpova zahraniční politika se prozatím vyznačuje nekoncepčností, bezobsažnými siláckými gesty a značnou nevyzpytatelností. Hrozbami na adresu Pchjongjangu a odmítnutím Obamovy dohody o íránském jaderném programu se Trump hlásí k Bushově politice boje proti tzv. „ose zla“ a zařazuje se tak do republikánského mainstreamu. Rovněž raketový útok na pozice Syrské arabské armády, ke kterému došlo na základě nepodloženého obvinění z použití chemických zbraní a bez řádného vyšetření incidentu, vypovídá o jisté nerozvážnosti, impulzivnosti a emotivním jednání ve snaze ukázat se světu jako pravý americký kovboj, který ve jménu lidských práv zasáhne všude, kde je to potřeba.

34 komentářů :

 1. Celkem slušná, seriozní, objektivní analýza. Tak nějak by alternativní zpravodajství mělo vypadat.
  Většinou se ale bohužel jedná o zcela jednostranné, nenávistné konspirativní výkřiky s nulovou informační hodnotou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty seš tak seriozní,ale ANÁLlíza,americká...

   Smazat
  2. PAW
   Strup je blbej a skocil na spek Cinanovi XI i s tim obedem. XI nebezel do Wash. z hladu !!
   To je presne co Rusaci a Cinani potrebujou...Zbavit je zadarmo Koreje a jeste spolu s Jizni K. taky , a obkliceni Ciny a Ruska..Bude zase mensi a pokracovat v rozpadavani.
   Uz jim /usakum/prchly Filipiny ...!!!
   Severni a Jizni Koreje , baba te pobleje..
   Nemuze /Strup/ bejt ani loutka , ta kdyz dostane sve rozkazy, tak je aspon vyplnuje...
   Problem je progresivni blbost , ktera metastazuje na rozdil od Svejka , kterej mel blbost konstatni a navic svoji blbost dobre OVLADAL,,, AZ K PERFEKTNOSTI,,, A OVLADAL JI prave tou /ceskou/ blbosti vlastni ... HRAVE JINE BLBY...!!!
   PAW

   Smazat
 2. Z Trumpa se stává stejná loutka jako byl Obama s tím rozdílem, že bude ještě nebezpečnější pro svět.

  OdpovědětSmazat
 3. moc dobrý článek Rusko a Čína nenechají KLDR padnout všivák trump tam nemá co dělat usa národní zájmy začínají na floridě a končí na aljašce jak by jse jim líbilo kdyby měl Kim národní zájmy třeba na floridě

  OdpovědětSmazat
 4. USA spoléhá na to,že svými raketami,udělá zmatek v S.Koreji a jižní musí pěšáky dorazit zbytek.Okamžitě by měl Kim požádat Čínu,aby rozmístila vojsko na území S.Koreje,popřípadě i Rusko.Potom by Trumpovi spadla brada.

  OdpovědětSmazat
 5. Proč nechal Trumf shodit nejsilnější nejadernou bombu v Afghanistanu? Jaký byl důvod? Co a nebo koho měla zničit? Jaká byla účinnost, co všechno zničila, kolik životů to stálo? Jen to, že si někdo zkouší takovou to zbraň v cizím státě mě neuspokojuje. Jasně, jsou to nadmutá prsa a velká ramena, získávání pochybného respektu. Neměli by si to Američani zkoušet na svém území alespoň(Nevada) tak jako to dělají Severní Korejci?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neblázni kolego. Amerika přčece nebude shazovat bombu na svoje území. Je lepší ji shodit na Afghanistán na pozice kohokoliv kdo je zrovna tam, kam to spadne a pak zkoumat jaký byl vlastně účinek. Asi zase tak velký zázrak to nebyl, protože se o tom přestalo moc rychle psát. No a co se týka "preventivního" útoku na Severní Koreu, tak to by si pěkně naběhli. Korejci na rozdíl od Afghánců, nebo Syřanů jsou velmi dobře vyzbrojeni a navíc jsou odhodláni tyto zbraně proti Americe použít. To už by pak nebyla žádná sranda, ale světová tragedie.

   Smazat
  2. Soudruzi, nežvaňte blbé nesmysly a raději čtěte:

   http://www.lidovky.cz/americka-bomba-v-afghanistanu-zabila-90-bojovniku-is-f8u-/zpravy-svet.aspx?c=A170415_075709_ln_zahranici_ELE

   Smazat
  3. Ta bomba je jen na strašení kozomrdů v sandálech vyrobených z ojetých pneumatik s AK-čkama po svým dědkovi.Bomb větších,než americkej bourák,házených z dopravního létadla,se Kim bát nemusí,protože nad seriózního nepřítele a tím i KLDR je,by se nikdy nedostal ten zakomplexovanej Trumpeta s nalepovacíma vlasama...Kozomrdy v Afghánisánu honí z kopce na kopec celá přiblblá NATO už 16 let a přitom se vládou ovládané úzení scvrkává jako ty Trumpetovy politické kulky,až z nich budou na konci jeho volebního období jen dně scvrklé,jako rozinky...,stejně,jako u toho pigmeje z Keni....

   Smazat
  4. Anonymní24. dubna 2017 13:14
   :-)))) čtením jsem se pobavil a ještě je v tom kus pravdy.

   Smazat
  5. Jen tak mimochodem,aby to nezapadlo.
   Válka v Koreji resp. zásah mezinárodních sil v čele s USA byl posvěcen OSN a pokud mě paměť neklame doposud nebyla ukončena. Bylo by možná z hlediska mezinárodního práva velmi problematické USA obvinit z napadení KLDR. Zní vám to možná jako fantasmagorie, ale abysme se nedivili.

   Smazat
  6. 13:14 skvěle napsáno.

   Smazat
  7. Putin s tím Trumpetou co nevidět řádně vyjebe a po těch 16 letech vyžene z Afghánistánu USA spolu se potratem CIA Islámským státem a to aniž by tam vstoupil jediný ruský voják...udělá to za něj Talibán a velice ochotně a zbaví tím i Rusko problému s dragami,které tam mu do Ruska amíci dodávají po tunách...,ostatně,už se dal do práce,sledujte to...

   Smazat
  8. Anonymní24. dubna 2017 13:09

   A TY TOMU VĚŘÍŠ. To jsi hrozná naivka.

   Smazat
 6. V případě amerického útoku SK okamžitě zničí SOUL , který je asi 25 km od hranic v dosahu dělostřelectva ! Kolik mrtvých bude , to ví jen pánbu !

  OdpovědětSmazat
 7. 13:09-Teroristo,nech si ty své zdroje pro sebe.
  Už mnohokrát jsem je přistihl při lžích.Čím asi
  Afghanistan ohrožoval USA,když ty teroristy samy
  vyzbrojily a vytvořily.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 8. Neni nic jednoduššího než zasednout k jednacímu stolu a nabídnout dohodu něco za něco. Jenže USA neumějí slušně jednat bez diktátu a už vůbec dnes jakákoliv úmluva s USA, která neni podložena reálnou silou nemá ani cenu papíru. Natož nějaký jejich slib nebo slovo. USA nikdy žádnou smlouvu fakticky nedodrželi, nemínili ani dodržet a vždy je obcházeli nebo kroutili jak se jim právě hodilo. Světe div se, že pak Kim jim nevěří a nestojí o nějaké jejich žvásty. Jinak návrh by mohl být třeba: USA vypadnou z Jižní Koreje a Japonska, přestanou onanovat se svýma lodičkama u Korejského poloostrova a uznají suverennost a neutralitu Severní Koreje s plnou zárukou nenapadnutelnosti včetně vytváření barevných revolucí. Na druhé straně se Severní Koreja zaváže k likvidaci jaderného arsenálu pod mezinárodní kontrolou a uzná umístění vojs OSN v demilitarizované zóně a dá záruky Jižní Koreji nenapadnutelnosti. No a Jižní Koreja na oplátku po odsunu US armády uzná Severní Koreu a uzavře mírovou smlouvu. Následovat by mohli smlouvy o vzájemné hospodářské spolupráci a volném režimu pohybu občanů obou republik mezi s sebou. To by bylo celkem férové. USA by ochránili svého spojence, nemuseli harašit zbraněmi a přispěli by k mírovému urovnání v celém regionu. Navíc kromě ukázky dobré vůle by vyřešili i bezjaderný status Korejského poloostrova. Jenže to skutečná říše zla nikdy nedovolí a ve skutečnosti vůbec nechce!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy evidentně nechápete,že sionistům vládnoucím USA a velké části ostatního světa vojensky,nebo přes finance vůbec nejde o klid a mír a nějakou smysluplnou koexistenci,ale o uchvácení absolutní nadvlády nad celým světem a k tomu ještě chybí opanovat už jen pár těch zbývajících několika centrálních bank a ta severokorejská je shodou okolností jedna z nich a pak se přikročí k NWO...s USA ovládanými sionisty okolo FEDu nelze najít společnou řeč a dojít k nějaké domluvě,jim lze jen podlehnout...cožpak to nevidíte,spadl jste snad zrovna odkudsi z Měsíce ??!!

   Smazat
  2. Kdyby se USA stahlo z Koreje bylo by to silenstvi!!( z hlediska USA) neb USA se snazi obklicit Cinu a Rusko po 30 let zakladnama. Korea je mozna druha nejdulezitejsi zakladna
   proti Cine A Rusku.
   Ovsem to neni jen USA to je ten cely spolek snazici se dobyt cely svet !!! dat je pod svou vladu.

   A tak odejit z Jizni Koreje je nemozne!!!!!! , neb pro ne porad heslo ' better Dead nezli Red' na stole. Ovsem kapitalismus je u sveho mrtveho bodu, Keynsuv ekonomicky model nefunguje , co budou delat dal??? Kdo vi , otrokarstvi??

   Ovsem muj Otrok HONOLULU je pripraven byt Otrokem NWO s laskou a duverou ve sve vyssi poslani.

   BroukPytlik

   Smazat
  3. 16:22 Co dodat ,snad jen , že je to skvěle napsáno a navíc je to pravdivé.Blahopřeji.

   Smazat
  4. 16:22,16:53,17:08,22:57.Možná bude smazàno,ale zkusim.Tak popořadě.Jednoduchá řešení neexistují,jak skončila smlouva o bezjaderném poloostrově z r.'91 tak skončila i smlouva za M.Albrightové/smlouva skoro hotovà,šedesátideni plán v r.2007.Kimové nejsou důvěryhodní partneři.O tom ví své Čína už od r.1979/vojenské napadení/Kdyby USA se stàhlo s Koreje..Člověče buďte řád že jsou tam ti Amici a je zatím klid.O obklíčení Ruska a Číny,víte co vlastně píšete?Obklíčení těchto dvou zemí američanama,prosím vás.To je infantilni jak když uvěřite,že dvoučlená hlídka policie může obklíčit pětset ozbrojenců!No a 22:57 blahopřání k pravdivost,svatá prostoto,malá rada-na co vy máte strejdu Googla,surfujte a nebuďte už příště za pitomce

   Smazat
 9. Hele, Trumpe, když USA testovaly a testují jaderní zbraně, držel jste ústa a ani jste nepipl. Teď, když to dělá KLDR pro svou obranu, pokřikujete jako váleční Apač! Tím jste se odhalil jako pentagonský lživý jestřáb!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Copak ty jejich atomovky,ale že jejich technologii předaly psychopatickému židovstvu do Izraele,to se jim odpustit nedá a měly by být za to už před více než 40-ti lety bombardovány...Ta stará ochechule Golda Meyrová chtěla atomovku použít na Araby už tenkrát za šestidenní války a bylo to jen "o chlup" s té její vypelichané "kači"...

   Smazat
 10. ...není od věci sledovat zprávy ze všech stran.
  Americká flotila zaujala strategické místo Pacifiku.
  Záda si nechá krýt od Austrálie a Z Francouzké kolonie Polynésie.
  Na vzdory masovým protestům v Japonsku se zřizuje základna Americké armády.
  Kim jako protiúder slibuje nukleární útok na Ameriku, Japonsko a Austrálii.
  Britové se nechali slyšet že si schválili první preventivní atomový atak...
  Všechny dotčené země v regionu jsou v bojové pohotovosti...Vietnam veselí..konečně..
  Přál bych si aby se nic nestalo,
  ovšem Pacifik vře jako pekelný kotel.
  Doník je snad geniální a jen se zbavuje šílenců
  jenž žijí v bludu a kroutí světem.
  A nebo má pomatenou mysl, příčin může být více...
  Dnes je 24...šestky se nekonali,
  zítra šťastná sedma
  a pozítří 2+6 první osma
  osm dní v plné bojové pohotovosti a osm ráno bychom měli 888 .
  I Hitler válčil dle Vatikánských prognostik*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chvalit dneska feminismus nebudes?

   Smazat
  2. 0:04
   ...tohle se žen bytostně netýká !!!
   Veškeré veliké světové konflikty mají na svědomí tví homosexuální kolegové katolíci, kterých je v západních armádách většina*

   Smazat
 11. ...uplakané davy vdov,
  pieta a smutek...
  Amerika přiznala porážku a konečně má jedinečnou příležitost po pravdě říci že je v tom prdeli.
  Zemřela stará kostnatá žába sedící na pramenu života.
  Počne Amerika nová,
  silná a zdravá, Doníkovo*

  OdpovědětSmazat
 12. Páni komentátoři,
  ty vaše hloupé žvásty jsou k ničemu.Určitě by Ćína a Rusko čekaly, až je Američané z jejich základny začnou ničit. To je krávovina, která se nedá ani okomentovat. Všechny ty americké základny kolem Číny a Ruska by vzaly okamžitě za své.A potom by teprve začal tanec. Pakliže jste jiného názoru, tak raději jděte do postýlky. Tam vám bude určitě lépe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:44 - Viděl jsem mnoha debilních komentářů. Ale ten Tvůj patří mezi superblbé!

   Smazat
 13. Naprosto souhlasím s tím, že první na řadě jsou US základny, ale to mocným nevadí, pár mrtvých? No přeci s těmi se počítá, kolik bylo mrtvých američanů v Iráku? Kdo to dnes počítá. Závěr je rozhodující. Amíci jsou tam dodnes a servilní vláda lumpů jim k tomu dává souhlas s tím, žejim Us armi pomáhá proti Isilu(který spolufinancuje US) Prča? Ne, jen realita všedního dne. A tak dál volte Ano, Sobotku, ODS a KDU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Volby jsou až na podzim a ty jsi už teď uvedl nevolitelné zrádcovské, protilidové, profláknuté a falešné partaje! Copak už teď kalíš vodu?!

   Smazat
 14. Trump je chromej kačer, ztratil kontrolu nad pentagonem, generálové si dělaji co chtejí.
  Připravuje se invaze 150000 vojáků do Syrie což znamená konfrontaci s ruskem.
  Trumpa opuštějí jeho nejvlivnější přiznivci jako Alex Jones, Paul Watson a jiní.
  Vajthausu vládne Ivanka a ortodoxní żid Kushner kteří se chtěji zbavit Bannona a bezpochyby se jim to podaří.
  Trump dlouho nevydrżí. Alex Jones ho dokonce nazval zrádcem když byl jeho nejvĕtšim podpůrcem.
  Zklamal na celé čáře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trumpeta nevěděl do čeho jde,když před volbami sliboval,co dnes k velkému zklamání všech Američanů nemůže splnit,protože je tam jen pro okrasu,systém řídí někdo jiný,žádná demokracie v USA neexistuje a to už dlouho,je to tvrdá fašistická diktatura židozednářských bankéřů a korporací vojensko-prům.komplexu...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.