Reklama

úterý 25. dubna 2017

Liberální demokracie v akci

Erik Best
25. 4. 2017        EB
První kolo francouzských prezidentských voleb, během kterého dala mainstreamová média jasně najevo, kdo je přijatelným kandidátem a kdo ne, je dobrou příležitostí k zamyšlení, co nám liberální demokracie přinesla a co nám vzala. Přední liberální demokracie ve světě vedou více válek, než kdo může vyjmenovat (asi 10). Ničí měny a znehodnocují naše úspory skrze devalvace a politiku nulových úrokových sazeb. 

Propast, kterou vytvářejí mezi super bohatými a zbytkem, připomíná feudalismus. Podnikají kroky k rapidnímu nahrazování lidí stroji, které bude vlastnit úzká skupina bohatých. Jak by se v takové situaci mohli neobjevit „extremističtí“ kandidáti? Ve skutečnosti jsou obránci naší zvrhlé verze liberální demokracie na vzestupu extremismu závislí, protože jim dovoluje zbavit se zodpovědnosti a svalit vinu za současné problémy na někoho jiného. Od mainstreamových médií ale objektivní vysvětlení situace nečekejte.

16 komentářů :

 1. Nesouhlasím, že to připomíná feudalismus. Je to ryzí otrokářství řízené těmi nejtěžšími psychopaty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas! Feudalismus je zlatý věk vůči dnešnímu otrokářství soudobého kapitalismu a imperialismu!
   pozorovatel

   Smazat
  2. Musím oponovat. Míra vykořisťování v rámci kapitalistických vztahů je obdobná jako v rámci feudálních či otrokářských vztahů. Ale rozhodně nelze kapitalistický vztah označovat za otrokářský. Otrok o svém otrockém postavení naprosto jasně ví a je mu velmi okatě dáváno najevo, podobně u feudálního nevolníka, takže oba si jesně uvědomují třídní nerovnost a mohou snadno formulovat svůj osobní životní a politický společenský cíl.
   Zaměstnanec v kapitalistickém vztahu si může po práci užívat mnoha svobod, včetně vymanění se ze svého postavení, na to dříve potřeboval výslovný souhlas pána. Třídní vědomí zaměstnance je tak značně rozostřeno, zamlženo a on více méně nevědomky, ze (zdánlivě jen) své vůle maká ve firmě a neuvědomuje si své vykořisťování. V tom je záludnost kapitalistického vztahu, že jej na první pohled vůbec nemusíte tušit a kdybyste náhodou začal pochybovat, tak vás škola, média, kultura, okolí budou přesvědčovat, že je vše v pořádku.
   Navíc tato zakrytá závislost, vnější svoboda má ještě jeden efekt. Otrok nebyl zvlášť pozitivně motivován k vyššímu výkonu, naopak ponejvíce hrozbou, takže jeho výsledky práce tomuto vynucení odpovídají. Neměl důvod být iniciativní ani v práci ani ve svém "volném" čase, neboť i tehdy patřil pánovi. Ve feudálním vztahu byly nejokatější negativní motivace zrušeny, něco to přineslo, ale časem se to také vyčerpalo a víc vytěžit z nevolníka už nešlo. On byl iniciativní jen pro sebe, v čase a práci pro sebe, nikoli pro pána. Naopak zaměstnanec v kapitalistickém vztahu maká sám od sebe, dobrovolně, často sám sebe vydává ze všech sil, takže objem pracovních výsledků, které kapitalista rozděluje, je daleko větší a v úvodu řečené srovnání je nepřesné. Otrokář a feudál museli své otroky a poddané ždímat a nemohli z nich vyždímat více, než v otrocích a poddaných bylo "uskladněno". Naopak kapitalista nemusí ždímat, ze zaměstnance hodnoty tryskají sami, nejen ty, které v něm jsou "uskladněny", ale i ty, které iniciativně vytvoří on sám. Takže skryté, kapitalistické vykořisťování je daleko efektivnější, než otevřené jako bylo otrokářské a feudální.
   Dávat rovnítko mezi otrokářství a kapitalismus je sice literárně, obrazně působivé, ale zavádějící. Nejen, že mírou vykořisťování je kapitalismus daleko výkonnější, ale klíčem k nápravě je odkrývání vykořisťovatelského vztahu, který je zakryt žvásty o svobodě.
   KR

   Smazat
  3. Za kapitalismu je osobní nezávislost dělníka založená na závislosti věcné. Paradoxní na tom je, že tato závislost je tím větší, čím více dělník produkuje. Čím více produkuje, tím větší moc nad sebou vytváří. T

   Smazat
  4. Kapitalizmus nebo také liberální demokracie jsou prostě hnutí co člověka nutí, aby dělal za ho..o s chutí

   Smazat
  5. Další výstižný komentář Erika Besta. Umí vystihnou a popsat problém v několika větách

   Smazat
  6. Pravdu dí KR. Bystrá mysl a trefný jazyk dokáže pořádně zahýbat se zatuchlým pracně mocensky budovaným informačním polem.

   Smazat
 2. Souhlasím s hodnocením pana Besta.
  Jen se domnívám, že není až tak jisté to, že by úzká vrstva bohatých byla na extremismu (jen) závislou .. Jakoby extremismus vznikal mimo ni.
  Ona jej totiž cílevědomě vytváří a živí!
  A to lze sotva pojmenovat jako pouhou závislost na něm.
  To je totiž politický program! Stejně tak zrůdný jako je sama podstata politiky dnešní liberální demokracie.
  Jak jinak přece nazvat zrod a udržování IS(IL) a všech odrůd islámských al Kaíd? Jak jinak hodnotit řízenou masovou imigraci a na ni navázaný (vzrůstající) teror imigrantů, kteří se do EU uchýlili před válkou, aby tam (vděčně) šířili chaos, a odváděli lid obecný od tíživých společenským problémů, od problému "války a míru" atd. ....?

  OdpovědětSmazat
 3. pokud vezmou lidem práci tak to bude poslední hřebík do rakve kapitalismu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve smyslu marxistické ekonomie kapitalismu proletariát se má stát hrobníkem kapitalismu. Ale nebude to ztráta práce, ale uvědomění si vykořisťovatelské podstaty kapitalismu.

   Smazat
 4. Je několik zákonitostí kapitalismu, které platí pořád:
  1)Kapitalista má pořád málo, tedy žádný kapitalista, nebo jak jim dnes honosně říkají podnikatel, nikdy neřekne, tak vydělal jsem 10 milionů, to již nemůžu do smrti prožrat, ani rozumně utratit, takže mi to stačí. V žádném případě. Pořád je málo a jak říkají naší starší spoluobčané, s jídlem roste chuť.
  2) Každý kapitalista, podnikatel, nenávidí tu spodní vrstvu, která u něj pracuje, nejraději by těmto lidem, za odvedenou práci, neplatil nic.
  3) To co vyrobí pan kapitalista, neboli podnikatel, chce realizovat - prodat na trhu za nejvyšší možné ceny.
  4) Protože jedno vylučuje druhé, tedy kapitalista podnikatel nevyplácí svým pracovníkům nic, ale požaduje po nich, aby si u něj vyrobené drahé zboží koupili za nejvyšší ceny. Proto kapitalista umně vymyslel bankovní nástroje, jako výhodné půjčky, hypotéky , úvěry, kterými zadluží lidi, které z duše nenávidí.
  4) Když již jsou všichni zadlužení a dluhy již vyhnali všechny do chudoby, kapitalista, podnikatel má v rezervě řešení a tím je vyvolání války pod jakoukoliv záminkou s miliony až desítkami milionů mrtvých, ale kdo na tom vydělá na státních zakázkách z válečné výroby? No přece on kapitalista - podnikatel.
  5) Historie se neustále opakuje, takže to výše uvedené již tady bylo a nyní se k tomu, co už tady bylo a tedy k světové válce, přibližujeme pod záminkou, že nás někdo, kdo zbrojí o 15 x míň, než státy NATO, ohrožuje. "Válka bude, za císaře kapitalistu a jeho rodinu a hlavně za nebetyčné zisky kapitalisty - a pořád je málo".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K bodu 3: to co kapitalista ukradne dělníkovi...

   Smazat
 5. Práce bude nahrazena roboty a proto naše vláda současně připravuje seč ji síly stačí Ekonomiku 4.0 a současně rychle dováží pokud možno co nejvíce pracovníků z Ukrajiny, Rumunska apod, patrně proto, aby bylo více lidí, kteří budou až bude Ekonomika 4.0 zavedena na dávkách. Když to budou cizinci, tak to bude jaksi multikulturní.

  OdpovědětSmazat
 6. Dříve nebo později se naplní Marxova vize a to je jediná šance na zachování lidského rodu na Zemi. Všechny ty kosmické fantazie jsou bláboly, když kapitál moří lidi. Stejnými bláboly jsou zpěvy o demokracii za diktatury kapitálu. Demokracie je založena na rovnosti občanů a pravdě. Zatím obojí chybí.

  OdpovědětSmazat
 7. Zcela cíleně z úst politických rétorů zní unisono prohlášení o zániku levice a pravice a zbytečnosti takovéhoto dělení. Je totiž třeba vymýtit z povědomí lůzy jakýkoliv náznak sebeuvědomění, vlastní hodnoty a emancipace. Pracovní síla byla zavedením "lidských zdrojů" povýšena na surovinovou základnu a spotřební materiál. Tedy deklasování lidské hodnoty člověka v přímém přenosu. Kde jsou ty ideály humanismu z úst Vaška lahváče, ke kterým se současná elita tak ráda odvolává?? Současné elity už mají implementovaný software jen a jen pro zisk. V algoritmu jejich myšlení již není pro lidskost a empatii místo. A argumentace humanitárním multikulturalismem je už jen zakrývání vlastní neschopnosti a špatného svědomí.

  OdpovědětSmazat
 8. V zásadě souhlasím s pány Bestem i Opluštilem. Řekl bych ale, že česká cesta liberální demokracie, která už od samého počátku byla postavená na mafiánském kapitalismu, ve svých důsledcích vedla ke korporátnímu fašismu. Tady bych v některých ohledech souhlasil i s panem Umlaufem viz čl. "Jak šlape český korporátní fašismus", http://e-republika.cz/article3859 . Jinými slovy, nazýváme náš systém stále ještě demokracií s různými přívlastky, ale Orwellovské oficiální totalitní myšlení "jednoho úhlu pohledu", které nám ti "elitní ředitelé zeměkoule" předkládají vždy s dovětkem, jak nám činí dobře, dává tušit, že to už dávno není demokracie pro oněch "dolních deset milionů. A tak už jen závěrem s citátem z Bible dodávám, "podle ovoce jejich poznáte je".

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.