Reklama

.

.

středa 12. dubna 2017

Manažer v nemocnici


Radim Uzel
11. 4. 2017   Vaše věc

Zúčastnil jsem se nedávno zajímavé debaty o tom, zda má být zdravotnické pracoviště řízeno odborníkem – lékařem, nebo zda k tomu lépe vyhovuje manažer, který dbá především na správný ekonomický chod dotyčného zařízení. 


V dřívějších dobách bylo nepředstavitelné, aby v čele Ústavu národního zdraví nebo nemocnice jakéhokoliv typu stál ekonom, ze zdravotnického pohledu tedy laik, který o problémech zdravotnictví slyšel jenom tak náhodou a nemůže tedy posoudit jeho potřeby a odhadnout všechny možné komplikace jeho chodu a existence.

Podle slovníku cizích slov má slovo manažer dva významy: 1. obchodní vedoucí sportovních nebo uměleckých podniků, a 2. odborník znalý účelného řízení podniků z ekonomického hlediska. Přídavné jméno manažerský bývá pak nejčasněji používáno ve spojení manažerská nemoc, která souvisí s vypětím některých vedoucích pracovníků a projevuje se nervovými potížemi, poruchami krevního oběhu, někdy srdečním selháním, celkovou vyčerpaností, únavou a sexuální impotencí.

Tak tady je už ta spojitost se zdravotnictvím více než zřejmá. Je jisté, že ne všechny tyto nemoci se u manažera vždycky vyskytují. Označení manažera jako někoho, kdo řídí podnik, pochází prý už z roku 1705 a už tehdy byl kritériem úspěšného manažera především podnikový zisk, jeho ekonomická prosperita.

Třeba psychiatr pan profesor Cyril Höschl má o řízení zdravotnického zařízení celkem ucelenou představu a vůbec nemá problém s pochopením toho, že třeba nemocnici může lépe řídit ekonom než patolog nebo psychiatr. Musí být ovšem jasné, co se dobrým řízením myslí a za jakou cenu. Už dříve jsem se na tomto internetovém fóru dopustil myšlenky, že zdravotnické zařízení není možno řídit jako výrobní průmyslový nebo zemědělský podnik. Lidské zdraví je sice význačnou hodnotou, není je ovšem možno považovat za zboží, jehož cena se řídí nabídkou a poptávkou. Pokud bychom zvolili jako úspěšné kritérium práce nemocničního manažera ekonomický zisk, nezbývá nám pak nic jiného než hluboce politovat všechny pacienty a snažit se o výhodný kontrakt s jiným podnikem zabývajícím se pohřebnictvím.

I za dob takzvaného socialismu, kdy československé zdravotnictví poměrně slušně fungovalo, byla ta ekonomická kritéria spíše k smíchu. K úspěšnému plnění přispívala především obložnost, což znamenalo, že by měla být pokud možno na sto procent obsazena všechna nemocniční lůžka. Dále se pak hodnotily náklady na léky. Ty měly být pokud možno co nejnižší. Znamenalo to především to, že jsme byli nuceni prodlužovat délku hospitalizace a přesvědčovat pacienty, aby ještě nějaký ten den zůstali v nemocnici přes čas. Už byli uzdraveni, proto byly náklady na léky minimální a obložnost vynikající. S kolegy jsme si z toho často dělali legraci, že ideálem socialismu je plná nemocnice zdravých lidí. Naopak těžce nemocní byli škodliví, protože náklady na léky stoupaly.

Dnešní manažer se taky snaží o co možno nejnižší náklady. A komplikuje se to stále dražší přístrojovou technikou. A taky je třeba snižovat nálady na stravu. Přes veškeré pokroky v dietologii (dietní sestra se teď jmenuje nutriční terapeutka), je strava v některých nemocnicích podobná výživě v koncentračním táboře.

Pokud budou tedy manažeři věrni svým zásadám zisku, ekonomické úspory a obavám z červených čísel, musí to nutně vést k degradaci léčebné péče. Takto se dá řídit automobilka, ocelárna nebo zemědělská farma, ale k řízení zdravotnického zařízení musí manažer mít k ruce zkušeného zdravotnického pracovníka, nejlépe lékaře.

Taky jsem někde slyšel, že prý stát by neměl nic řídit, protože je vždycky prašpatným hospodářem. Pokud však porovnám státní řízení zdravotnictví v dobách mého mládí s dnešním manažerským systémem, tak mi pořád to státní řízení připadá smysluplnější, zodpovědnější a hlavně k lidem vstřícnější. To plánované odstátnění fakultních nemocnic nevěstí nic dobrého. Jenom počkejte, jak s tím ti manažeři zacvičí. A až dostanou ty manažerské nemoci, tak jsem zvědav, jak, kde a kdo je bude léčit.


MUDr. Radim Uzel

18 komentářů :

 1. Jo jo, ty časy se mění ...
  A jak vzpomíná dr. Uzel, zatímco za reál.-socialismu šlo o to, mít nemocnice sice plné ale zdravých, dnes je cílem spíše opak. I ze zdravých pokud možno nadělat nemocné. Protože jen ti nesou zisk (výkony zdravotníkům, tj. finance, a zisky farmaceutickým podnikům a distributorům). Na zdravých se "vydělá" méně, o to nemůže mít ekonom zájem.
  Právě proto by (podle mého názoru) měl zdravotnická zařízení řídit zkušený lékař s přirozenou (odbornou, morální ..) autoritou, který se i tak v ekonomických věcech může opírat o svého ekonomického specialistu (náměstka, ekon. ředitele ..).
  Odvětví zdravotnictví by (podle mého názoru) nemělo být podnikatelskou sférou, ale zůstat veřejnou službou. Hrazenou z veřejného rozpočtu. Podnikání se zdravím mi připomíná cosi jako lichvu, ve které se dvě zúčastněné strany ocitají ve zcela nesouměřitelném postavení. A lichváři se zpravidla nevyznačují "podnikatelskou morálkou" či empatií. Člověk v nouzi (průšvihu) je totiž pro ně podnikatelským záměrem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo. A proto jsme v roce 1989 chcípali v průměru o 4 roky dřív než Němci i když ještě v roce 1960 jsme se dožívali o půl roku déle.
   Běž už konečně s těmi svými cancy do prdele, Opluštile

   Vymazat
  2. Pro 17.00 : Zjistěte si jak se chcípalo v roce 1930 , 1940 , 1950 a zalezte !

   Vymazat
  3. Je jasné, že je-li v nemocnici many-žer, tím víc pacientů má nakročený do rakve!

   Vymazat
 2. Minister zdravotníctva na Slovensku to vyriešil, myslím, celkom dobre. Vedenie zdravotníckych zariadení tvorí viacej osôb a rozhodnutia sú kolektívne. V podstate ide o to, aby sa obmedzilo kradnutie. Lebo podstata súčasných problémov zdravotníctva tkvie práve v ňom.
  Ináč, obdobne skončilo aj školstvo. Kedysi mal riaditeľ školy na starosti úroveň učiteľov a vyučovania. Dnes to musí byť komunikatívny, akčný človek, ktorý hľadá sponzorov, remeselníkov, dotácie,...o pedagogickej činnosti nemá šajnu.

  OdpovědětVymazat
 3. Jedná se jen o obyčejné rozkrádače peněz dávaných do zdravotnictví!U kolika těch ředitýlků byla prokázána rozkrádačka (kradou naše peníze)zejména prostřednictvím záměrně předražených zakázek!A za co má takový parchant těch 300 000,-Kč/měsíc?No to mě poser co to je za NADLIDI!

  zločas

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak se vám to nelíbí pane Dvořáku? Bude to jinak? Tu koliku vám ale nepřeji. Sprosté nadávání je asi lepší.

   Vymazat
 4. Oprávněné názory i zajímavé postřehy udělaly z pana doktora Uzla právě tu personu, která je čím dále vzácnější v dnešním dealerském prostředí našeho zdravotnictví. Samozřejmě, že ho známe i z reklamy. Ovšem jeho prezentace, smysl pro humor a letitá veřejná známost, mu umožňují přesně takto věcně vystupovat. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 5. Pane doktore! Cením si Vás jako odborníka, chytrého vtipného člověka, ale za tu reklamu na Sklepmistra, máte u mě černý puntík. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 6. ...no tak Radime, kdo by chtěl stoletý Čechy ???*

  OdpovědětVymazat
 7. Čím méně starých lidí(důchodců),tím lépe pro ty
  manažery.Nemocnice nebudou potřebovat tolik peněz
  na léčení a o to víc se může vydat na tzv.provoz.
  Jak se s tím zachází vědí všichni.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Český národ řízeně vymírá...
   Lidem se prodávají závadné potraviny a při potížích odborník lekař naordinuje radikální řez a nebo prášky.
   Opravdové příčiny nikoho nezajímají a tak léky u většiny pacientů nejsou na vyléčení, ale pouze pro zklidnění stavu...třeba u vysokého tlaku, nebo u vředů, nebo třeba i nádory...
   Lidé slepě věří těmto vzdělancům i na vzdory
   smutným statistikám a hospodaření ve zdravotnickém průmyslu*

   Vymazat
 8. Doktorando Uzel mne dobre pobavil svym clankem , jak za socialismu plnili si nemocnice zdravymi lidmi.
  Dovoluji si podotknout , ze mam pocit ze v USA v nemocnicich stoji urednik se stopkami a meri cas aby to stalo nejmene nemocnici a meli PROFIT.

  Zamestnavaji nejmene kvalifikovany pracovni !! silu aby to stalo nejmene.

  Taky spori na lecivech cili farmacii.

  Podle oficialnich statistik v USA rocne zemre 50.000 lidi diky lekarskym omylum.
  ( doktori jsou vykoristovani a zdimani tvrde s prumernou dobou zivota 56 let ve sluzbe PROFITU) .

  Kdyz jdete do nemocnice , kdyz platite v hotovosti tak jste jina kategorie nezli s pojistkou.
  Ovsem PROFIT je cilem v USA nemocnici a PROFIT za kazdou cenu je zrejme VAS CIL!! ne uzdraveni lidi.

  Budte poctivy k sobe , a rekne te nam do tvare klidne a poctive 'PENIZE PENIZE me potesenicko jedine'

  S uctou Vas BroukPytlik

  Mala otazka , proc zubar si vydelava dvakrat vice nezli talentovany programator.

  Myslite si , ze je potreba vice IQ k tomu byt na priklad orthopedicky chirurg nezli talentovany programator ??

  BroukPytlik

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja se musim MUDRr Radimovi Uzlovi omluvit, moznaje to slusny clovek a ja jsem nebyl prilis slusny. Promin Radime a mnoho uspechu v praci!!!!

   BroukPytlik

   Jenbych chtel dodat, a upresnit , ze doktori jsou specialisti v Medicine a jsou dobri v organisovani sveho oddeleni jako hematolgie, pediatrie atd....
   Ovsem ne velke celky jako je mamuti nemocnice ci konglomerat nemocnic.

   To je prace pro specialisty Data staticke ucetnictvi a managovani nemocnic.

   Radime , proc pracuji lepe nemocnice ( a budou mnohem lepe je diky pocitacum ) v socialismu ci komunismu. Protoze jsou data a statistiky velice presne a vedi napriklad celostatne kolik operaci apendixu bude potreba udelat podle statistic (mozna +-0.001%)chyby. Tim se mohou centralne presne uvolnit fondy ,ktere jsou presne spocitane a zapadnou na misto. A to je pravda ve vsem v zdravotnictvi. A tim se muze statne udelat struktura mezd (poctive) a ne ze zubar dela 3 x vice nezli talentovany programator. OVSEM kdyz jsou nemocnice v konkurncnim , tak kdy Manager nemocnice ma na rok $100 milionu , a nemocnice konkuruje jinym ( v PROFITU) a na priklad ma akcie na burse (stocks) tak je to PEKLO !!!! pro managera !!! a pacienty !!!! aby to uhral , a lekari toho taky jdou BALISTIC!!!!

   Jeste jednou me omluvy BroukPytlik.
   Doktor jako manager velke nemocnice vetsinou NENI!!! vhodny Kandidat a stejne jako nekdo kdo vidi vse jen jako cisla.

   Vymazat
 9. To co řeknu, řekl již v podstatě Brouk Pytlík. Vstoupili jsme do kapitalismu. Cílem kapitalismu je zisk. Proto je třeba zprivatizovat zdravotnictví /ovčanům se řekne, že všechno soukromé je lepší než společné, vždyť to znají prý z praxe/. Sokromé zdravotnictví bude o vydělávání peněz - pro vyvolené /taková je podstata kapitalismu/. Poslední věta: nebude tedy o léčení. Důkaz: v blahoslavené zemi kapitalismu - v USA: pojízdné nemocnice pro lidí bez zdravotního pojištění - těch je v USSA 40 milionů /celý stát čitá 300 milionů lidí/. Zuby Emeričané lítali spravovat do Evropy již před 40 lety - myslím, že to platí pořad atd.

  OdpovědětVymazat
 10. A ještě jsem zapomněl: Autor něco přehlédl. Slovo manager pochází z francouzštiny - manege je drezúra koní. Ty koně v každém podniku jsou ti, kteří dělají zisk - tedy pracující, jiným označením - dělný lid.

  OdpovědětVymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat