Reklama

pátek 21. dubna 2017

Medvedčuk: dekomunizace a přepisování dějin rozštěpí Ukrajinu


21. 4. 2017   zdroj  (kráceno)
Manipulace s historickými fakty, kterou se nyní nadšeně zabývá Ukrajinský ústav paměti národa, dříve či později Ukrajinu rozštěpí. Tento názor vyslovil vůdce veřejného hnutí Ukrajinská volba Viktor Medvedčuk. Právě toto zařízení iniciovalo zákon o "dekomunizaci" a zapsalo na černou listinu více než 500 jmen, která budou vyškrtnuta ze zeměpisných názvů. V rámci tohoto zákona dojde ke zrušení státních svátků: 9. května a 8. března. 


Kromě toho pracovníci ústavu studují události druhé světové války z hlediska nacionalistické ideologie. Zdá se, že se něco připravuje k 75. výročí vzniku Ukrajinské povstalecké armády (UPA, v Rusku zakázaná) ...

Viktor Medvedčuk se domnívá, že úkolem ústavu není uchování paměti, ale nesčetné pokusy ji vymazat u obyvatel země. Přičemž kulturní dědictví a hrdinské stránky historie, jako je například přínos Ukrajinců při Velkém vítězství, pracovníkům zařízení nejsou známy.

"Tým neúnavně vznáší otázky, které jsou pro ukrajinskou společnost bolestné, a prohlubuje rozkol v zemi", konstatoval Medvedčuk.

Jak již dříve Pravda.ru informovala, v letošním roce Ukrajina přece jen Den vítězství oslaví. Ale nejspíše naposled. Dokončuje se práce na zákonu o státních svátcích. Zdůraznit chce Kyjev 8. květen a slavit Den památky a smíření, jako je tomu v Evropě. Tak se chce Ukrajina dostat blíž k vytoužené Evropské unii.

Zákon se dotkne také 8. března. Bude přejmenován na Den boje za práva žen. Mimochodem, změny v kalendáři pod heslem dekomunizace se z nějakého důvodu nedotkly 1. května, který nejen že zůstal Svátkem práce, ale bude oficiálně i dnem pracovního klidu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

24 komentářů :

 1. co chtít po fašistech doufám že ta jejich vytoužená eu padne

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíš, že pak ti začnou lítat pečení holubi rovnou do huby, nebo co od pádu EU čekáš?

   Smazat
  2. 23:45 - ono bude stačit, že nebudou kvóty na imigranty a místo aby europosranci brali 9000 euro důchody a šli do důchodu v 50 letech, půjdou do práce. Nač krmit darmožrouty, kteří mají v pracovní náplni škodit.

   Smazat
  3. 23.45 Čníte, prosím, z německé, nebo již z americké? Holubi, živí, za oknem vrkají něco o nějakém "Vletěl do cizácké". Asi myslí do německé... evropští holubi přes Atlantik nelétají... leda pečení, ve vašem bussines jet, vy "úspěšný, udřený moralisto"...

   Smazat
  4. Eurohujer je dnes ještě stále početný, i když podpoloviční zjev. Ale brzy bude vzácným exemplářem v muzeu světových kuriozit. MM

   Smazat
  5. Pisatel ve 23:45 má již zajištěno místo v muzeu hned vedle rovněž vyhynulého vypelichaného exempláře rodu Dodo ineptus, jinak Dronte mauricijský. Přesný překlad netřeba.

   Smazat
  6. 23:45 já nechci pro sebe nic chci aby zůstal samostatný Český stát aby nám jsem necpaly migranty aby nám západní idioti neříkaly jak máme žít a s kým máme žít a nevnucovaly nám jejich zákony

   Smazat
 2. A take pratele ta trocha onanie nikoho nezabije
  Nick Honolulu onanista a vedecky pracovnik LGBT sekce Florida Tepla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nick je Big Dick
   Big Dick je nick
   Honolula co ho tak rad lula
   na svem hrade
   rytir statny, je to bejk vsak preudatny
   ,co s tim sudem dela
   ostatni jsou nula

   Smazat
  2. Zdravi V vsak vis, posli ty baterky co jsi o nich ve stredu mluvil urgent V

   Smazat
  3. Svými pitominami kazíte diskuzi. Proč to děláte? Exhibice? Hloupost? Nebo jste za to placení?

   Smazat
  4. Jen zoufalá a marná snaha kazit diskuzi.

   Smazat
 3. Hltejte zprávy z UK. Za 14 dnů tam už nepůjde elektrika. Ať žije Porošenko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nepůjde elektrika, hop hop hop, hrdinům sláva!

   Smazat
 4. Nejdřív to rozbijí a pak se rozdělí.Ještě budou mnozí Ukrajinci prosit Putina,aby je připojil k Rusku.S těmi Polskými darebáky,lichváři,Banderovci,nebude chtít mít Rusko nic společného.

  OdpovědětSmazat
 5. pred ubytovňou stál chlapík - druhé najväčšie mesto na Slovensku - a pred ním veľká škatuľa a na nej nápis v azbuke Ostorožno steklo- po našom pozor sklo,reku kde si k tej krabici prišiel ? a on to Ukrainec - čakal na spojku čo mu vybaví ubytovanie, podebatovali sme, posťažoval sa - a poviem vám, čo sme my Slovania za pakoši - že sa nevysereme na ten Západ - že nás baví robiť sluhov -

  OdpovědětSmazat
 6. Ono je vždy snažší vzít kladivo a rozbít památník,nežli jej vytesat. Je také snadné napsat či plkat bláboly než přetvořit myšlenku ve skutek.Proto je těch plků dnes tolik.

  OdpovědětSmazat
 7. U nás se taky změnil "Den osvobození" na "Den vitězství" - a málokdo to zaregistroval. A tak od doby té změny jsme se pasovali z osvobozených na vítěze. Jinými slovy - nemusíme být vděčni Rusům, že nás osvobodili, uznali, že část národa bojovala proti fašismu (kdežto většina s klidem podporovala humanitární úsilí Třetí říše); jakápak vděčnost, vždyť my jsme vlastně zvítězili...

  OdpovědětSmazat
 8. Oni se ti majdanovští banderovci zhlédli u nás. Ničení a opětovné stavění a vztyčování soch, bust a památníků se stalo naším národním folklórem.

  OdpovědětSmazat
 9. Je to jednoznačné vysvětlení dějin....buď šli proti němcům nebo s němcama....Ukrajina dnes je rozdělená už dávno,jen tomu oficielnímu se brání,copak je možné své vlastní lidi odstřelovat z těžkých zbraní a ničit,co se dá....barbarství je zde slabé označení!!!!,..toto mohou vymyslet jen ti největší zločinci všeho lidstva a živého vůbec,kde se bere v nich tanenávist a zloba???????,...a ti,kteří to podporují a schvalují to už je přímo výkvět té největší nenávisti v celé živočišné říši,žádný jiný živý tvor se tak nechová,jedná se o specielní výchovu k nenávisti!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. Cíl je jasný. Přepsat jim dějiny, přeprogramovat národ.
  Tedy, pokud si to nechají líbit!
  A jak vidno, těm z východu té země to docvaklo dost rychle. To když jim k tomu mj. napomohl i zákaz používat rodný jazyk a později doplněný o vytříbenější demokraturní prostředky, a sice ty humanitární navštívenky ukronacistů dnešního banderistánu. Ve kterém se novodobou modlou stal zplesnivělý zločinec.

  OdpovědětSmazat
 11. Konečně uznají Krym jako součást Ruska! V rámci dekomunizace a rušení sovětských zákonům padne i Chruščovův výnos o připojení Krymu k Ukrajině..
  Možná i vrátí západní oblasti Polsku. Připojil je přece Stalin...
  A když se vydají do samého počátku SSSR, vzdají se i východních oblastí s ruským obyvatelstvem. Ty přece přiřadil pod Ukrajinu už Lenin - aby posílil ukrajinskou dělnickou třídu...

  OdpovědětSmazat
 12. Stále stejná písnička, ten lidský odpad pro zachování své pozice udělá cokoliv. Ostatně podobný ústav-žumpa je i u nás. Smutné je, jak se masa otroků dá snadno zmanipulovat.

  OdpovědětSmazat
 13. Nejde o přepisování dějin, ale dějepisů. Dějiny už měnit nelze, dějepisy ano.
  Když občané zjistí, že noví dějepisci jsou lumpové, kteří zavádějí dvojí metr, dvojí právo, podvádějí stát a veřejnost, vykořisťují stát a zaměstnance, neplatí daně, utíkají do daňových rájp, tunelují veřejné rozpočty, mastí si kapsu na veřejných zakázkách, manipulují výběrová konání, dezinformují, neužívají média, omezují občanská práva atd., tak pak se podívají i na jejich dějepisectví. To, že jsou oligarchové vykutálení hajzlové, vnímá valná část Ukrajinců - ostatně kvůli tomu původně napochodovali lidé na Majdan - takže nové dějepisectví není ani tak známkou síly, nýbrž naopak slabosti. Není nástupem nové doby, perspektivní politiky, která chce rozvíjet stát, ale naopak nástrojem prodloužení agónie stávajícího systému, kdy se tahají ze skříní poslední rezervy naštvanosti společenského vědomí na jiné poměry, aby se ještě získalo trochu času, veřejných peněz, práce zaměstnanců, než se lidé obrátí naplno proti nynějšímu establishmentu.
  Současně však přiznejme, že určité propucování sovětského dějepisu je namístě. Stalinismus nebyl rájem na Zemi a Ukrajinci (a nejen oni) si potřebují dát do správných relací klady a zápory jednotlivých etap svých dějin. Dělaji to ovšem to nejpitomější formou plnou přehmatů, emocí, iluzí, symbolických aktů místo poctivého, objektivního bádání po pravdě, takže jejich dějepisectví a zvláště historické společenské vědomí ještě projde řadou doznívajících extrémů a turbulancí, než se usadí v nějakém vyváženém, seriozním koridoru.
  KR

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.