Reklama

.

.

úterý 11. dubna 2017

Na nás leží rozhodnutí, jakou cestou se vydáme !

 Monika Hoření
11.4. 2017   Haló noviny

Deset řečníků promluvilo na sobotním semináři levicového spolku Nová republika v Jihlavě. Akce, která nabízí alternativní pohledy na aktuální události, přilákala do sálu Dělnického domu mnohem více posluchačů než loňský nultý ročník. Organizátor Ivan David, zakladatel a vydavatel Nové republiky, vyjádřil naději, že napřesrok v dubnu to bude ještě více.

Posluchači byli zvědavi na názory deseti renomovaných osobností, z nichž ne všechny jsou levicové, ale spojuje je kritický postoj k současnosti, vystupují proti nadvládě kapitálu a vojensko-průmyslového komplexu, pojí je úsilí o mír a historickou pravdu. Řečníci se vyslovili k tématu Měnící se svět roku 2017 a projekt pro deset milionů.

Otázku »Proč a jaký národní stát?« si položil sám organizátor Ivan David. Ten současný stát podrobil sžíravé kritice. Kapitalistická společnost dle něho selhává na každém kroku, politici nemají autoritu. Nejde však jen o politiky bez autority, ale i o parazitování na společnosti. Každá instituce unese jen určitý počet parazitů, a to platí i pro stát, nezůstal někdejší sociálnědemokratický ministr zdravotnictví nic dlužen své pověstné ironii.

 ČR je protektorátem Západu

»Každý seriózní odhad příštích osudů našeho státu se musí opírat o kritickou analýzu současného stavu naší vlasti… Myslím, že nazrál čas, abychom se v zájmu své budoucnosti začali snažit reformovat Evropskou unii,« uvedl bývalý ministr Jaroslav Bašta (ČSSD) v příspěvku nazvaném »Kolonie nemůže mít svou zahraniční politiku«. Naši vlast podle řady faktorů nepovažuje za nezávislý stát. Za 24 let samostatné existence ztratila ČR většinu atributů státní suverenity. »Nemáme skutečnou armádu, jen expediční sbor využívaný pro zájmy jiných zemí… Nemáme hranice, kterých jsme se dobrovolně vzdali… V ekonomickém smyslu jsme se stali zaostalým protektorátem Západu, především Německa.« K úplnému koloniálnímu statutu, jejž známe z historie 19. století, chybí již jen přítomnost cizích vojsk na našem území, zakončil chmurnou vizi Bašta, proto apeloval: »Žádná cizí vojska na našem území!«

Dle něho je nutné hovořit otevřeně o našem současném podřízeném postavení a bránit dalšímu prohlubování koloniální závislosti. To znamená např. zvrátit privatizaci vody, energie a přírodních zdrojů, vést boj za zvýšení mezd, nebýt levnou evropskou montovnou. Prvním předpokladem je odstranění stávajících politických elit. »Současná situace v Evropě nasvědčuje tomu, že jsme se po dvou stoletích znovu dostali do situace, kdy řešíme základní otázky naší národní existence. Na nás leží rozhodnutí, jakou cestou se vydáme. Zda se staneme součástí vymírající evropské civilizace, která dobrovolně podlehne populačnímu a náboženskému tlaku svých jižních sousedů, a zdvořile během tří generací vymřeme, nebo se vydáme svojí vyzkoušenou cestou a všem navzdory přežijeme, zachováme svůj jazyk i kulturu.«

Kde spojit síly?

Politolog Oskar Krejčí se věnoval geopolitickým konfliktům. Velká témata globalizace se nás dotkla třikrát: privatizací; snahami USA a jejich podporovatelů instalovat u nás americký radar; migrací. I my se podílíme na vykořisťování světa, na chudobě milionů, na koncentraci majetku do rukou stále menší skupiny bohatých, zdůraznil profesor Krejčí. Toto téma – sociální nespravedlnost a její odstranění - musí mít levice stále na paměti, stejně jako otázky války a míru. Autentická levice nikdy nebude stranit vojensko-průmyslovému komplexu a válkám. Válka přichází sama, ovšem za mír je třeba bojovat… A jsou to války, které vyhánějí lidi z domova, zdůraznil. Podtrhl, že definičním znakem levice je humanismus, odmítl projevy antisemitismu, islamofobie aj. Levici musí zdobit vzdělanost, levice musí umět studovat a hledat – to je Krejčího apel.

 V Jihlavě vystoupil jediný představitel politické strany, místopředseda ÚV KSČM Josef Skála. Jihlavský seminář vyzvedl jako součást »infrastruktury myšlenkové a mediální nezávislosti a alternativy«, jež slibně narůstá napříč republikou počínaje každoročními Vratimovskými semináři přes pravidelné pražské teoreticko-politické konference či třeba jejich nedávné »dvojče« v Brně nebo Litoměřické semináře. Okruh intelektuálů a veřejně aktivních lidí, které vtahují napříč širokým názorovým i profesionálním spektrem, si stále víc klade otázku, v čem je potřeba spojit síly především. Podle mne, uvedl Skála, to je směr, jímž kdysi vyrazil tzv. Římský klub. Tedy co možná konkrétní »mapa slepých uliček a pastí«, do nichž dnešní kapitalismus zabředá a z nichž na své vlastní půdě už průchodné, trvale udržitelné, natož humánní východisko nenajde. Program autentické levice, který nemá skončit jen přehlídkou zbožných přání, musí vycházet právě z takového poznání.

 K tématu »co dělat?« se připojil i vysokoškolský pedagog docent Radim Valenčík. Je třeba odhalit mechanismy současné moci, zformulovat společnou sdílenou realistickou vizi a akční program nápravy a obrany.

Nejlepší je spravedlivá cesta

Svá zamyšlení k tématu, spíše eseje, přednesli někdejší chartisté spisovatelka Lenka Procházková (pro niž je »jen jeden zákon, svědomí«) a bezpečnostní analytik Jan Schneider. Cestu, kterou jde každý člověk i společnost, lidstvo, lemují »milníky, patníky, směrníky«. Právě o nich se s různými podobenstvími rozhovořil. Cestou, která je nejlepší pro člověka, je cesta spravedlivá.

Nemainstreamovým médiím se věnoval novinář docent Petr Žantovský. Média hlavního proudu, pro něž je typické, že »v nich mluví, aniž by něco řekli, a lidé poslouchají, aniž by něco slyšeli«, zažívají stagnaci a pokles zájmu čtenářů, diváků, posluchačů, v opačné situaci jsou webová média. Mainstream na to reaguje jejich ostrakizací a profesionální dehonestací, nastupují cenzurní aktivity (např. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám). »Do undergroundu jsme zahnáni společně. Važme si, že tam jsme, je nás čím dál více,« podotkl optimisticky.

Členství v NATO - nepříjemná realita

»Je to nepříjemná realita – jsme členy NATO, spolku, který měl být obranným uskupením,« začal své vystoupení nazvané »Naše armáda, nebo cizí?« vojenský analytik Martin Koller. Odmítl, že by Rusko hrozilo nějakému státu, neboť nemá zájem na válce s NATO, je slabší. Tímto rozbil jeden z pravidelně se objevujících mýtů. Varoval před islámským terorismem, ale i »sociálním terorismem«, kdy lidé nedůvěřují tzv. elitám, jsou vykořenění, ztrácejí zájem. Tehdy hrozí, že mohou brát spravedlnost do svých rukou.

Koller podrobil kritice Armádu ČR, kterou jako bývalý voják zná. Bylo z ní odstraněno vlastenectví, snížena úroveň požadavků, rozmáhá se odborný diletantismus, úplatnost. K tomu »probíhá ideologizace, AČR je ideologičtější než před listopadem 1989«. Úpadek vojenského školství i likvidace organizací, jež v bývalém režimu spolupracovaly s armádou (např. Svazarm), se také podílí na poklesu brannosti národa, míní Koller. Seminář zakončil ekonom Martin Kunštek s příspěvkem, jak financovat stát a územně správní celky. Uvedl řadu zkušeností ze zahraničí.

32 komentářů :

 1. ano tenhle stav společnosti jse normálnímu českému vlastenci líbit nemůže proto volme SPD aby nedaly naši zemi migrantům a 4 říši aby naši občané nebyly zataženi do války s Ruskem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PRoboha!!! Lidi!!! ...hlavne ale nerikejte, ze budete volit SPD, nejakym "pruzkumnikum". Stejne chytre, to udelali americane, v pripade volby Trumpa. Oni totiz vedeli, ze "strategie", se da do tech volebnich masin naprogramovat jen "pred volbama". V jejich prubehu uz to neni mozne!!! Stejne se daji "osvindlovat" volby u nas (i bez masin), pokud by hrozilo vitezstvi SPD.

   Vymazat
  2. levicového spolku Nová republika
   DALEKO NEJLEPSI VTIP ROKU

   Vymazat
  3. CESTOU , NECESTOU BEZ LEDVIN , BEZ JATER , JDU NA LOV ONDATER !! zpivaval nas milovany, nezpomenutelny /papez humoru/ a jak nam ted schazi Vladimr Mensik.

   Vymazat
 2. Ano, budeme volit SPD, neboť Sobotka s Ficem v Německu s Merkelovou upekli proti nám další podrazy s imigranty.Podaří se jí rozpad V4?

  OdpovědětVymazat
 3. Jenom vůl může povykovat volte SPD. Okamurovi se už jednou rozpadl klub když si jeho členové přičichli k prebendám pseudoelity. Pěkně to zformuloval kdysi Oskar Krejčí. Mají se volit jenom ti, kdo se nějak osvědčili v třídním boji, promiňte. Komunisté přes kritizovanou krotkost mají v genech Mosteckou stávku, socani se lísali vždy ke kapitálu a bezpečně své voliče zrazovali. Relikt středověku lidovce může volit jen pošahaný blbec, pravičáky volí jen masochista, který chce být okraden, pokud to není přímo zloděj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že Sobotka je ubohý a ponížený prosebník či nadbíhač Merkelové, to se ví dávno. Avšak docela mě teď zklamal Fico, jenž přece na sjezdu ČSSD měl proslov bravurní, tak jsem mu věřil. Víte, Anonymní 0:36,to,že uvnitř Úsvitu tehdy vyrostl jakýsi (peněžitý, že?) konflikt, to se žel stane, prosím, tolerujte to. Avšak p. Okamuru a SPD je opravdu zapotřebí volit, věřte mi, T. Okamura NEOHROŽENĚ BOJUJE za naše čestné zájmy, nás občanů, za naši ČR. Budu jej volit!

   Vymazat
  2. 0:36 Náhodou jsem si před pár minutami četl druhý diskuzní příspěvek (v diskuzi pod článkem!) o prof. Krejčím, zde:
   http://www.novarepublika.cz/2017/04/seminar-nove-republiky-jihlava-2017.html

   Jde trochu o jeho dřívější pozici v třídním boji. Vážím si ho dál, ale mnohé mně to objasnilo, a posunulo k opatrnosti. Vřele doporučuji i Vám. Není to tak jednoduché jak se zdá z Vašeho textu. Také budu volit jen Okamuru. Děda.

   Vymazat
  3. Jen, aby vás ten Okamura ještě "nepřekvapil, "Dědo" ? A všechny jeho obdivovatele ...

   viz : http://www.novarepublika.cz/2017/04/kazdy-se-ukaze-az-kdyz-o-neco-jde-i.html#more

   Vymazat
  4. Anonymní12. dubna 2017 0:36
   „Pěkně to zformuloval kdysi Oskar Krejčí. Mají se volit jenom ti, kdo se nějak osvědčili v třídním boji …“.
   Panu Krejčímu se to mluví, on se v třídním boji osvědčil, než začal budovat demokracii.
   Ale Tomio Okamura je na to mladý, takže tu příležitost neměl. Přesto ho budu volit jeho SPD. P.K.

   Vymazat
 4. Pánové tak koukám na tu sešlost. Jsou v ní komunisté, dále ti, kteří sloužili socialismu a po převratu naskočili do jiného vlaku, a také ti, co ten socialismus podrývali v naivní víře, že vybudují ráj na zemi a kterým se to nějak nepodařilo. První výstup z jejich sezení by mělo být poučení z krizového vývoje společnosti a bilance ztrát v důsledku okrádání těch, co silné průmyslové Československo vybudovali. Dali by tak najevo úctu těm, kteří místo přepisování debilních prolhaných samizdatů tvrdě pracovali jak manuálně, tak v projekčních a konstrukčních kancelářích nebo řízením výroby v dílnách, práci na stavbách nebo na poli. Bez sebekritiky a poučení vám lidi těžko uvěří. Budete jen pro srandu králíkům a marnit čas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No pokud se něčeho účastní paní Lenka Procházková, tak naprosto jistě vím, že to není pro srandu králíkům. No a pokud si to někdo myslí, je to jeho problém. Jeden nmoudrej pán řekl: "Jak já, tak možná i vy máme v hlavě dost vlastních hloupostí, než abychom si ji plnili ještě cizími".

   Vymazat
  2. 0:51 palec nahoru, Děda.

   Vymazat
  3. Anonymní12. dubna 2017 0:51
   „Bez sebekritiky a poučení vám lidi těžko uvěří.“
   V podstatě to myslíte dobře. Ale lze pracovat pouze s lidmi, kteří jsou k dispozici. Nelze si vysnít nějaké ideální zástupce a všechny ostatní, reálné, zavrhnout.
   Sešli se tam lidé, kteří jsou schopni nějak zformulovat myšlenky a předložit je k diskuzi. My ostatní o nich můžeme diskutovat. To je pro nás přínosné, neboť nás to donutí o věci přemýšlet a někam se posunout. Je to přínosné i pro autory, neboť oni také nejsou neomylní.
   Ten ráj na zemi, nikdo pro nikoho budovat nebude. Všichni tápeme, jak by měl vypadat, podle mého, by měl být demokratický. A demokracie je diskuze a domluva, jenom vědět na čem.

   P.S. Tvrdě pracovat v kancelářích, dílnách, atd. a nezajímat se o politiku, není ctnost. Politika je záležitostí všech, tedy i těch, kteří si myslí, že mají alibi, protože „tvrdě pracují“ P.K.

   Vymazat
  4. Bez analýzy chyb napáchaných po převratu se dopředu nepohneme. Bylo nutné socialismus takový jaky byl rozbít a nahradit ho kapitalismem? Jak mám věřit těm, kdo rozvratu pomáhali, že jsou schopni reálné nápravy stávajícího systému?

   Doufám, že se vzájemně nerozhádáte. Jen si dále schůzujte.

   Vymazat
 5. Teď mám jen technickou poznámku editorům NR. Na záznamu ze vzpomínkového setkání k výročí úmrtí M. Ransdorfa seděl pan Valenčík v přestrojení za Karla Marxe. Mi to bylo velmi sympatické a potvrdilo mi to jeho přerod od Špíglu k relevantní práci pro levici. Nestyďte se za jeho fotku ve zmíněném přestrojení a titulkujte s ní jeho výstupy na NR. Chudák Marx, jeho jméno neomarxisté zneužívají.

  OdpovědětVymazat
 6. Audio ze semináře už je na Svobodném rádiu! Děda.
  ---
  Ve dvou pořadech, zde:
  https://www.youtube.com/watch?v=5RnBAPddfuE
  https://www.youtube.com/watch?v=896ajTYjw_s

  OdpovědětVymazat
 7. Trese se to, trese, jako siska v lese
  Rikitan

  OdpovědětVymazat
 8. Nemám rád chartisty,
  ono se po dlouhé době ukazuje že nedělali nic jiného než pomáhali prosazovat principy hodnot západní demokracie a to s podporou jak materiální tak i finanční...
  Měli by se stydět a omlouvat kam nás přivedli !!!
  Od doby kdy uhodil blesk do katolického kostela nemám zvuk na počítači, nebudu hodnotit obsah, myslím nic nového podle toho jak se tady vede názorový proud.
  Ovšem aranžmá něco mezi svatbou a funusem.
  Pohled na společnou fotografii připomíná interrupční komisi.
  Nu na shledanou v lepší společnosti*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...kritika bez návrhů na zlepšení není můj styl a tak doporučuji veřejná shromáždění na sportovištích a to pravidelná.
   Tam se názory nejlépe vytřídí a uskupí opravdoví vlastenci*

   Vymazat
  2. 10.19 Pokud jejich Bůh nebude katolíky zase trestat bleskem?

   Vymazat
  3. Ani ty havloChartisti nebyli originalni /taky se mohli pojmenovat po nasem, po cesku/.
   Nazev si ukradli, aby se mohli VOPICIT po Chartistech Britskych...
   Jako Pudlove se snazili zavdecit za kazdou cenu !!!
   Trikrat si odplivnu za sebe a pokrizuju , kdyz slysim ten proklatej nazev...

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Ač si to někteří z nás nepřipouštějí či to netuší, stojíme nyní na dějinné křižovatce a jsme před volbou, kterou ze 2 cest zvolíme. Týká se to zejména těchto 2 okruhů problematiky: 1/ naše setrvání v EU a dobrovolné vyčkávání na příchod smrti. Vymření národa v několika generacích, likvidace státu, jazyka, kultury a obyčejů - to ještě dříve. Je tu druhá možnost, opustit Titanic a navázat na naši činnost z doby před přístupem k EU. Bohatší o zkušenosti a oholení o majetek nás všech. 2/ změna systému u nás, a to jak v politice, tak v ekonomice, kde současný model našeho přechodu od samostatné výroby produktů na vesměs střední technické úrovně k práci ve mzdě v montovnách se nejen neosvědčil, nýbrž svými důsledky je pro tento stát, jeho ekonomiku a možnost udržování "sociálního státu" nadále neudržitelný. Můžeme ovšem zavřít oči, pokračovat po současné chybné cestě, závodit s Pákistánci o to, kdo bude při takové činnosti levnější a čekat již brzkou pohromu. Tento stát a bohatství nahromaděné generacemi našich předchůdců se totiž již vyčerpaly. Řešení této problematiky souvisí s řešením bodu ad 1.. EU, díky níž jsme se stali kolonií (a taky od počátku o nic jiného nešlo, byť nám dávali zpočátku hezké sliby), nic jiného neumožní. Jsou to spojité nádoby. Nesmyslné přemítání o reformě EU, cíleně k tomuto stavu v Evropě řízené globalisty, je ztrátou času. Když toto vše vezmete v úvahu a zamyslíte se, tak zjistíte, že to vyřeší jedině razantní krok, a to odpoutání se od globalistických struktur jako je EU a NATO a nastoupení vlastní cesty, nejlépe ve spolupráci se zeměmi V4+ (tj. např. s Rakouskem a slovanskými zeměmi Balkánu). Podíváte-li se na program SPD, tak ten řešení základních problémů neobsahuje. Přečtete-li si informace z Jihlavského semináře, tak tam jsou náznaky. Jenže, čas nás tlačí a je třeba začít konat. V našem nejvlastnějším zájmu. V tomto směru je svým programem zatím nejdále ANS.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. „… to vyřeší jedině razantní krok, a to odpoutání se od globalistických struktur jako je EU a NATO a nastoupení vlastní cesty, nejlépe ve spolupráci se zeměmi V4+ (tj. např. s Rakouskem a slovanskými zeměmi Balkánu). Podíváte-li se na program SPD, tak ten řešení základních problémů neobsahuje.“

   Program SPD:
   „Těžiště politických i bezpečnostních zájmů chceme řídit podle priorit bezpečnosti státu, obyvatel a ekonomiky ČR podle pořadí: 1) ČR; 2) V4; 3) EU; 4) OSN; 5) NATO.“

   Program SPD:
   „Budeme plnit závazky z NATO v rámci článku 4 a 5 Washingtonské smlouvy (nic nad tento rámec P.K.). Chceme spolupracovat se Slovenskem a dalšími státy V4, a budeme hledat a vytvářet i další formy spolupráce s ostatními státy pro diverzifikaci zabezpečení suverenity, bezpečnosti a nezávislosti ČR.“

   Washingtonská smlouva:
   ČLÁNEK 4
   Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.
   ČLÁNEK 5
   Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto se dohodly, že dojde-li k takovémuto ozbrojenému útoku, každá z nich, uplatňujíc právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu uznané článkem 51 Charty OSN, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru.

   Bezpečnostní politika SPD je realistická.
   Nikoliv tak iluze ANS, že naši bezpečnost zajistí OBSE, ale až poté, co ji ANS zreformuje. P.K.

   Vymazat
 11. To že jsou chartisté obyčejní paraziti jsem věděl od začátku. To co příjde po cinkání jsem věděl také, protože jak převládne parazit tak hostitel musí chcípnout. Nejsem nijak extra vzdělaný ale měl jsem dobrou výchovu. Učily mě že co zaseješ to sklidíš a když chceš vědět co jsi podívej se za sebe a uvidíš to co jsi. Peníze jsou k životu potřeba ale jak tě ovládnou budeš nešťastný. Úcta, pracovitost a vztah k rodině je základ spokojeného života. Dobře jste to 8,12 popsal ale důvěru můžou zklamat i oni. Koaliční vláda je obrovský podvod na voliče, protože dává možnost se vždy vymluvit na oni. Přece i do koalice jdu s nějakým dohodnutým programem a když to koaliční partner nerespektuje tak je to na rozpad a ne na komedii. MUDr David mě napsal že stát nejde řídit referendy ale já jsem psal "POMOCÍ REFEREND"! Většina má vždy pravdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :)) v době elektronického podpisu jsou politici nadbyteční.
   Na místních úřadech až po krajské zastupitelstev mají sedět státní úředníci a né
   politická garnitura hnaná katolickou propagandou západních hodnot.
   Oni si to ti darmožrouti moc dobře uvědomují a proto kladou odpor*

   Vymazat
 12. Nějak jsem neporozuměl panu Kollerovi. pokud byl interpretován správně. Co že to hrozí? Že lidé vezmou spravedlnost do svých rukou? To snad není hrozba, nýbrž naděje.

  OdpovědětVymazat
 13. Stát nikdy nelze řídit něčím,co politikům vadí.
  Tedy i referendy.Jenže na běžnou činnost státu
  se referenda nepoužívají!Ať se jdou politici
  podívat do Švýcarska!Tam to funguje pomocí těch
  referend.Jen se musí vědět,kdy je třeba použít
  referendum a kdy ne.Není hanbou se jít poučit.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 14. Ač se politická iniciativa Nová republika deklaruje jako levicová,ve skutečnosti o žádnou autentickou levici se zde nejedná.
  Autorka Monika Hoření(KSČM) je na omylu.
  Velká část potencionálních voličů parlamentní levice (ČSSD KSČM) za autentickou levici dávno nepovažuje.
  Mimo oprávněnou kritiku NATO, EU,politických elit,establishmentu a liberálního kapitalismu postrádám konstruktivní debatu či vizi na seminářích,které organizuje spolek Nová republika.
  Proti EU a NATO se vymezuje i ,,alternativní " pravice a ultrapravice. To ještě není známka levicovosti.
  Paní Lenku Procházkovou si za její postoje vůči církevním restitucím,Nečasově vládě či militarizaci Evropy nesmírně vážím. Nicméně její nedávné sympatie k hnutí Pegida či Donaldu Trumpovi mě nemile překvapilo.
  Trumpův útok by měl vést k probuzení z iluzí o novém americkém prezidentovi coby izolacionistovi a mírotvorci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:56

   Když postrádáte konstruktivní debatu, třeba ji rád zahájíte?

   Jelikož "spolek Nová republika" není politicky homogenní a vyhraněná skupina, Vaše pochyby či výhrady budou v lecčem na místě. Domnívám se, že se iniciátoři a hlavní aktéři NR kritice nebudou bránit, zejména pokud ji dokážete ještě konkretizovat a upřesnit, bude velice vítaná. (Na semináři jsem nebyl.)

   Já vedle nejasností ohledně levice a pravice vidím jako významný nedostatek nevyjasněný - a netematizovný - vztah k liberalismu (ne neoliberalismu!). - Čím podstatným se např. liší "levicový" liberál Sobotka od "pravicového" liberála Fialy či "radikálního" liberále Peheho?

   Vymazat
 15. Pane Kopecký děkuji za výzvu a názor.
  Budu o tom přemýšlet.
  Nicméně dávám přednost seminářům a konferencím,které pořádá Alternativa Zdola,Socialistická Solidarita,Ekumenická akademie-Pražská škola alternativ či Masarykova demokratická akademie.
  Tématem nejasnosti ohledně levice a pravice otázka vztahu k liberalismu se kvalifikovaně nedávno např.vyjadřovali autoři článků na A2.
  Patřím mezi tu část české společnosti,která u nás postrádá nekapitalistickou levicovou stranu či hnutí.Mimo jiné na české politické scéně podle mého názoru nutně chybí levicový reformátoři typu Corbyna,Sanderse či radikální levičák jako Jean-Luc Mélenchon.
  Jak správně uvedl bývalý řecký ministr financí a zakladatel mezinárodního hnutí DiEM25 Janis Varufakis: buď bude levice humanistická,nebo vůbec.

  OdpovědětVymazat