Reklama

neděle 16. dubna 2017

Neuvěřitelné, výsměch! Němci nám chtějí vnutit ty, kteří by nepracovali. Naopak ty pracující vláda vyhání. Ekonomka Šichtařová je ve varu

Markéta Šichtářová
16.4. 2017   Parlamentní listy
 Německo na nás tlačí, že máme přijímat víc cizinců, kteří by práci nechtěli, ale když tu máme cizince, které naši zaměstnavatelé chtějí, tak je posíláme pryč. Vedle tohoto nesmyslného jevu komentuje ekonomka Markéta Šichtařová horší podmínky tuzemských dodavatelů u nadnárodních obchodních řetězců a také skutečnost, že stát zákonem zakázal obchodům ve vybraných dnech prodávat. To je podobné, jako kdyby stát nakázal třeba chirurgům povinně o svátcích zůstat s rodinami. Autorka nevyjadřuje názory Nové republiky.

Podle v úterý zveřejněné zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj posílají pracující Češi do státní pokladny čím dál větší díl svých výdělků. Nejvýraznější nárůst podílu odvodů přitom postihl rodiny s dětmi, kde pracuje jeden rodič. Podle údajů OECD odvedl pracující rodič v takové rodině na daních a pojistném 27,2 procenta ze superhrubé mzdy, ještě v roce 2009 to přitom bylo jen 20,9 procenta. Čím to je způsobeno a lze těm údajům vůbec věřit, když nás politici přesvědčují, jak zlepšují podmínky pro rodiny s dětmi?

Ale ano, lze tomu věřit. Já bych ty proklamace o zlepšování podmínek pro rodiny s dětmi nebrala zas tak vážně – a teď nemám na mysli jen daně. Například takové školky: Tak třeba jak si vyložit to, že dítě musí být z příslušné mateřské školy vyzvednuto do půl páté? Co když mají oba rodiče práci, za kterou dojíždějí hodinu, a končí na pracovišti ve čtyři? Znamená to snad, že kvůli – mimochodem nesmyslnému – zavedení povinné předškolní docházky do školky, která platí od září, musí jeden z rodičů dát výpověď?! Co je tohle za „zlepšování podmínek pro rodiny s dětmi“?

No, a pokud jde o posun ve zdanění – co k tomu dodat jiného, než že je to ekonomicky špatně? Neexistuje něco jako „dobrá“ daň, „dobrý“ odvod, jen některé jsou méně špatné, rozumějme méně deformující ekonomiku, než jiné. K těm „méně“ špatným patří zdanění spotřeby, tedy třeba DPH. Odvody spojené s výdělkem, ať už jim říkáme daň či třeba sociální nebo zdravotní, patří mezi ty horší. Není to tedy dobrá zpráva pro zdraví ekonomiky.

Větší díl z výdělku poslal podle této zprávy v minulém roce v porovnání s rokem 2009 také svobodný bezdětný zaměstnanec s průměrnou mzdou. U něj šlo ale jen o nárůst z 42 procent před osmi lety na 43 procent loni. Tato cifra je nicméně vysoko nad průměrnými 36 procenty v zemích OECD. Jaké existují důvody pro to, aby daňové zatížení mezd v Česku rostlo a šlo tak proti posledním trendům v řadě vyspělých zemí?

Neexistuje pro to odůvodnění či ospravedlnění. Je to pouze a jen věc politického rozhodnutí, nikoliv něco, co by se dalo ekonomicky vyargumentovat jako užitečné.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v týdnu prohlásil, že mírné výkyvy kurzu české měny po ukončení devizových intervencí s ekonomikou ani s životní úrovní lidí rozhodně nepohnou. Ta zmínka o životní úrovni mě zaujala jednak vzhledem k tomu v úvodu zmíněnému růstu daňového zatížení, ale i vzhledem k nízké ceně práce, s čímž zase kontrastují čerstvé údaje, že v Česku stouply ceny domů a bytů o 11 procent, nejvíc v celé EU. Existují o Česku naopak údaje, které by místo deprese z drahého bydlení a nízkých platů vyvolávaly příjemnější pocity z hlediska životní úrovně?

Tak pozor, tady si dovolím guvernéra lehce doplnit: Nedává smysl mluvit o mírných a krátkodobých výkyvech kurzu, ty opravdu vliv na životní úroveň nemají. Smysl má v této souvislosti sledovat až dlouhodobé trendy, tedy pohyby v rámci let. A v tomto smyslu můžeme tvrdit, že kdyby zahájení intervencí nebylo, byla by koruna výrazně silnější – já odhaduji, že by se dnes pohybovala někde kolem 24 korun za euro. A to už by bývalo vliv na životní úroveň mělo. Podle mne jsme na intervencích spíš prodělali, jejich přínos byl nižší než jejich náklady, byť by ČNB se mnou nesouhlasila.

Samozřejmě také nemá smysl komentovat pohyb koruny za těch posledních pár dnů po konci intervencí. Má smysl ale uvažovat nad tím, co trend kurzu udělá s životní úrovní během dalších tří let. A jelikož podle mého soudu koruna bude dlouhodobě posilovat k většině měn, bude to znamenat, že kupní síla domácností poroste. A tím vlastně odpovídám i na vaši otázku: To může být zdrojem našeho optimismu.

Jednou z těch lepších zpráv je, že do Česka přijelo loni rekordních 31,1 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 11,7 procenta více. Utratili přitom podle odhadu celkem 228 miliard korun, tedy o 22 miliard korun a o 10,5 procenta více než v předchozím roce. Jak podstatný je pro českou ekonomiku přínos z turistického ruchu?

Nějaká dlouhodobější čísla nemám k dispozici, ale obecně řečeno, ČR není žádná ekonomika založená na turismu, jako třeba země typu Egypt, Tunisko a další. Jsme země nadprůměrně průmyslová. Přesto pro některé regiony samozřejmě hraje turismus velkou roli. A jak moc podstatný tedy celkově je? Obrázek si uděláme kupříkladu ve srovnání se státním rozpočtem: Jeho příjmy v roce 2017 jsou naplánovány na 1249 mld. Kč, útrata turistů loni činila přibližně 230 mld. Kč. Zda to je málo, či hodně, nechť si každý posoudí sám.

Minulý měsíc podnikla cizinecká policie zátah na pražský sklad e-shopu Rohlík.cz, přičemž se zjistilo, že většina ze zadržených Ukrajinců u nás pracuje bez příslušného povolení. Proto Sněmovna v tomto týdnu zpřísnila pravidla agenturního zaměstnávání, za zajišťování pracovních sil bez respektování zákonných podmínek má podle novely hrozit pokuta až pět milionů korun. Může to mít účinek na fungování byznysu, v němž se prý kromě čtvrt milionu legálně zaměstnaných agenturních zaměstnanců pohybuje minimálně stejný počet nelegálních pracovníků?

Nemyslím, že by to znamenalo konec nelegálního zaměstnávání cizinců. Měli bychom to ale spíš otočit a ptát se: Není náhodou něco nějak špatně nastaveno, když je tolik lidí dohnáno do ilegality…? Nejsou náhodou sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu tak vysoké, že motivace neplatit je až příliš velká? A tím se znovu vracíme k vaší původní otázce: Ano, zdanění práce je u nás příliš vysoké.

Kromě nedodržování zásady srovnatelných mzdových a pracovních podmínek a obcházení odvodů na sociální a zdravotní pojištění a záloh na daň z příjmu na straně jedné je tu i druhá strana téže mince. A sice, že agentury často do firem posílají cizince na práci, o kterou čeští občané nestojí. Jak si s tímhle jevem poradit?

Hlavně mi to připadá dosti neuvěřitelné a jako výsměch v kontextu s evropskou imigrační otázkou: V zemích na západ od našich hranic se po ulicích potloukají davy legálně v daném místě žijících lidí, vlády jim vnucují práci, ale tito lidé pracovat nechtějí, a současně zaměstnavatelé jim ve valné většině místa nabízet ani nechtějí. U nás zase vláda vyhání Ukrajince, kteří zde pracují, a které také ke svému podnikání potřebuje zaměstnavatel… Německo na nás tlačí, že bychom měli přijímat víc cizinců, kteří by práci nechtěli, a když tu máme cizince, které naši zaměstnavatelé chtějí, tak je posíláme pryč. Nedává to smysl. Přitom tihle lidé nikomu práci neberou; pracují tam, kde by rodilí Češi nepracovali. Nehledě na to, že v EU dál patříme k premiantům z pohledu míry nezaměstnanosti. Podle posledních dostupných údajů sezónně neočištěná míra nezaměstnanosti dle metodiky Eurostatu činila v České republice 3,5 procenta, zatímco v Evropské unii 8,4 procenta. Neboli u nás pracovní síly spíš chybějí!

Ceny potravin jsou v Česku nyní vůbec nejvyšší v historii, když mezi letošním prvním a loňským posledním čtvrtletí vzrostly o 3,7 procenta, zatímco od roku 2013 v podstatě stagnovaly. Domácí dodavatelé mají podezření, že s nimi nadnárodní řetězce jednají jinak než s dodavateli ze zahraničí, tedy že například na německém másle je obchodní přirážka o polovinu nižší než na českém, takže dovozové máslo, vyráběné se stejnými náklady, se prodává až o 10 korun levněji než máslo české. Znamená to, že stát je na takové praktiky obchodníků krátký, když tuzemským dodavatelům nepomohla ani loňská novela zákona o významné tržní síle?

No jo, ale chtít, aby stát „řešil praktiky obchodníků“ a ovlivňoval ceny, je už za hranou tržní ekonomiky. A co je za hranou tržní ekonomiky, je již ve vodách centrálně plánované ekonomiky, tedy někde před rokem 1989. Děkuji, nechci. Jestli ono to náhodou nebude trochu jinak… Jsme malý trh, jednat s deseti malými kozími farmami o prodeji deseti druhů kozích sýrů je pro obchodníka komplikovanější a dražší než jednat s nadnárodní společností produkující mléčné výrobky. A tak každá z farem dostane horší podmínky. Ukazuje to vlastně jinou stránku věci: Evropská unie nám měla zaručit jednotný trh pro zboží i služby. Ale jednotný trh zůstal fikcí. V realitě je trh stále rozparcelován na jednotlivé a relativně oddělené národní trhy. Tato užitečná integrace se nepovedla. Zato se povedlo integrovat to, na čem buď nezáleží, nebo je dokonce kontraproduktivní: Třeba panevropská platnost směrnice o zbraních…

Zatímco na Velký pátek mohly být obchody o rozloze větší než 200 metrů čtverečních otevřeny, Velikonoční pondělí bude dalším svátkem, kdy musí podle loni přijatého zákona zavřít. Svazu obchodu to vadí a ztráty na tržbách odhaduje na miliardy, zákonodárci si pochvalují, že zaměstnanci velkých obchodů mohou být s rodinami. Který z těch dvou postojů je vám bližší?

Už se těším, až povinně s rodinami budou muset o svátcích zůstat doma třeba chirurgové, takže se také zakáže o svátcích jezdit, aby nebyly bouračky, a nebylo nutno nikoho v nemocnicích sešívat… Vždyť když se začne jednou flirtovat s takovými omezeními, stavidla se protrhnou a regulace se jak mor šíří nekontrolovatelně dál. Pro některé obchody je přitom tento zákaz opravdu problémový – třeba pro velké zelináře a obecně prodejce čerstvého zboží je velkým problémem zákaz prodeje o takovýchto dlouhých svátcích. A to ani nemluvím o komfortu spotřebitele. Koneckonců prodavačku nikdo nenutí, aby pracovala zrovna pro takového zaměstnavatele, který má otevřeno o víkendu.
Shrnuto: Se zákazem prodejů hrubě nesouhlasím. Další věc, do které státu nic není.

58 komentářů :

 1. Další z řady plytkostí a trapností od této "ekonomky". Číst Šichtařovou je naprostá ztráta času.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dávám vám za pravdu. T

   Smazat
  2. K předposlední větě p. ŠICHTAŘ0VÉ:
   je to názor novodobé otrokářky!
   Kde se v ní skrývá solidarita s novodobỷmi otroky, res. otrokyněmi- prodavačkami v supermarketech?


   Smazat
  3. 16. dubna 2017 18:00 - Ti největší čechobijci jsou z čulíkovského pytle placeného Sorosem a podporovaného sudetoněmeckým landsmanšaftem. Následníků svých předků, kteří měli své rypáky strčené do fašistického Německa a dnes opět touží po východu, jelikož jejich situace je vlastní vinou znovu úplně beznadějná.
   https://media.giphy.com/media/67p0kKEsZ34Mo/giphy.gif

   http://img.ct24.cz/cache/616x411/article/51/5079/507876.jpg

   https://gnayabchohan.files.wordpress.com/2015/03/wpid-http3a2f2f38-media_-tumblr-com2f2dc843d92603aaa03c85d7197aae0ce22ftumblr_nl26u6yttd1unwm78o1_400.gif

   Smazat
  4. -
   http://img.ct24.cz/cache/616x411/article/51/5079/507876.jpg

   Jó kdyby ti tu byli, nemáme tyu starosti co nám komoušský kurvy navařily!Např. jen daňové příjmy v prvním pololetí roku 1938 pocházely z 61 % od Němců českých zemí a z 39 % od osob národnosti tzv. československé. - http://nassmer.blogspot.cz/2014/03/jak-na-tom-byla-prvni-republika-ve.html

   Smazat
  5. Platy v Německu a v Rakousku byly ve druhé polovině 20. let vyšší než v ČSR, v Německu cca 1,5 až 2,2krát při těchto relacích: kg chleba stál v ČSR 2 Kč, v Německu 3,10 Kč; kilo brambor 70 haléřů v ČSR, v Německu 51 haléřů; kilogram cukru byl v ČSR k mání za 6,30, v Německu za 4,57 Kč. Nájemné za byt bylo v ČSR vyšší než v Německu, taktéž ceny elektřiny a plynu.

   Mýtem je, že ČSR patřila mezi deset nejvyspělejších států světa. Nepatřila, v národním důchodu na hlavu byla na 17. místě, před ní byly všechny západoevropské vyjma Itálie a skandinávské státy kromě Finska, dokonce i poražené Německo a Rakousko. V roce 1932 byla úrovní cen vůbec nejdražším státem světa. Byly-li ceny v českých zemích v roce 1913 přepočtené na zlato rovny 100, pak koncem roku 1932 v ČSR byly 102, zatímco v USA 92, ve Francii 80, v Belgii 74, v Japonsku 67. Laicky řečeno: za určitý obnos bylo v ČSR ke koupi méně zboží než v zahraničí. Domácí výroba byla drahá vlivem kurzu koruny (Rašínova měnová politika) i nedostatečnou technickou úrovní výroby, což podlamovalo export. O technologické vyspělosti svědčí i tento údaj: v roce 1937 tvořil podíl strojírenských výrobků v čs. exportu pouhá 3 %; dovoz stejné komodity byl značně vyšší.

   Vyspělost státu se posuzuje také podle neekonomických kritérií. Počet negramotných obyvatel klesl ze 7,39 % v roce 1921 na 4,06 % v roce 1930, v Podkarpatské Rusi za stejné období z 50,16 na 30,88 %. Kojenecká úmrtnost klesala, v roce 1936 činila 123,54 (počet úmrtí dětí do jednoho roku na tisíc narozených dětí), kdežto v sousedním Německu a Rakousku byla již o dva roky dříve 66, resp. 80. Horší byla v Evropě jen v Bulharsku, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Lotyšsku.

   V roce 1932 bylo v ČSR na tisíc obyvatel 25,1 posluchačů rozhlasu, v Rakousku 69,9, v Německu 61,6, v Maďarsku 37,2. V roce 1935 dosahovala průmyslová výroba jen 70,1 % své úrovně z roku 1929, obdobně se těžilo jen 68 % uhlí, vyrábělo se 44 % železa a 54 % oceli, vývoz celkově dosahoval jen 29 % objemu z roku 1929. Ostatní země se hospodářsky z následků světové hospodářské krize již vzpamatovaly.

   Smazat
  6. Často se tu poukazuje, co všecko dokázal (s pomocí pana Forda zejména) Stalin v SSSR během svých tří "pětiletek". Němci totéž zvládli za pouhé čtyři roky! - https://www.youtube.com/watch?v=dvyNj8QoAVg

   Smazat
  7. Až si ta ubohá zakomplexovaná troska, co napsala žvást v 18,00 vezme domů 1-2 muslimské rodiny, tak pak má právo cokoliv říkat. Jinak ať drží hubu nebo - ježto je demokracie, může s klidem změnit místo pobytu a najít si jinou zemi, vhodnější pro její megaubohost. Howgh.

   Smazat
  8. 18:33 Tohle havlisty a sorosovce štve nejvíce.
   http://politikus.ru/uploads/posts/2017-04/thumbs/1492360346_snimok.jpg

   Smazat
  9. 21:02 si už snad mohli na ten fakt zvyknout, nebo chtějí jinou vlajku stejného národa vidět nad Bílou chajdou ve Vóšinktnu (washingtnu)....

   Smazat
  10. No ona ekonomie je asi tak stejne exaktni veda jako astrogie...

   Smazat
  11. 18:00 táhni do německa a doufám že tě něco cestou přejede antifácká smažko

   18:33 tady je tvoje vysvědčení demokratická kurvo:http://www.verejnydluh.cz/

   Smazat
  12. Argumenty, uvedené 18:34 , rozšířené o vývoz zisku ven v případě zahraničních majitelů průmyslu ( o této okolnosti mlčí) a splácení válečného dluhu za Rakousko-Uhersko umožnily komunistům po válce vyhrát volby. Prostě - někde udělali soudruzi v Mnichově chybu. - To totiž byla životní zkušenost tehdejší generace, rozšířená o 1. a 2. světovou válku a ta rozhodla ve volbách na základě toho, co zažila. Vedoucí úloha Strany přišla do ústavy až potom.

   Smazat
  13. Co to tady smolíte ? Kde by jsme byli za první republiky ? Od komunistu to šlo do hoven a od revoluce tuplem .Těm to politikům na vás nezáleží jen aby jsme byli všichni mrtví a oni jen korunky.

   Smazat
  14. Jednoznačně! Ta osoba - Šichtařka - je úplně blbá!

   Smazat
  15. Pisatel, který píše ony dlouhé články si zjevně zapomněl vzít dnes léky. Měl byl urychleně změnit psychiatra, protože to, co píše je jednoznačným projevem špatně léčeného, těžce duševně nemocného člověka.

   Smazat
  16. Nevzdělaného duševně chorého hlupáka, který tu tapetuje diskuzi blbostmi jsem smazal. Tady není žádné přehlídkové molo duševních nemocí.

   Smazat
  17. PAW
   UPOZORNENI. Dnes chteji za kazdou cenu uchvatit vladu nad svetem ZLAZY !!
   PROTO , ze jsou bez rozumu a jenom iracionalnim silenstvim , JE PAK VELMI SNADNE ROZPATLAVAT A KRITIZOVAT KAZDY DETAIL , kazdeho ZLAZOVACE VE VLADACH EU, NATO , USA atd..
   Velmi lehke. Zlazy a silenstvi z nich neni mozne pochopit nic rozumem a jsou casto jejich jednani velmi Smesna, hratky Kasparku na nitkach...
   Ovsem jejich zurivost je smrtelna. Zabiji hned jak muzou, NEBO ASPON SKODI...
   PAW

   Smazat
  18. PAW
   Nemcouri, schwabove se vnucujou dycky !
   Vemte si to laskave na vedomi uz !!!
   Pokazdy potrebujou radne, opravdu radne prezdrzky !!
   To pomaha...
   Kdyz sem byl malej tvrdilo se obecne , mrtvej nemcour dobrej nemcour...

   Smazat
 2. s těmi chirurgy kontra řetězci se šichtářová hluboce mýlí. Dál jsem to ani nečetl

  OdpovědětSmazat
 3. Děs a hrůza Šichtářová, plně souhlasím,stráta času.
  lada

  OdpovědětSmazat
 4. Je naivní představa, že případné snížení daňové zátěže by u podnikatelů mělo za důsledek jejich "radostnější" placení, méně úniků a tím vyšší výběr. Ten, kdo je vycvičen v obcházení daní, daňových únicích či daňových podvodech, se jistě nezmění jen proto, že stát uvolní pravidla. Zaměstnávání nekvalifikovaných ilegálů není výsledkem žádného "dohnání do ilegality", ale novodobého otrokářství v kombinaci s neplacením daní, protože v rámci maximalizace zisku je nejlepší daň žádná daň.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:41 jeto naivní představa,pravda.Češi jako národ maji pokřivený charakter už od dob husitů a možná ještě dál.Po roce 89 vznikla kasta podnikatelů z řad vexláků a tehdejších řeznickozelinářů,který už tenkrát(před 89) ty daně neplatili,tak proč by je měli platit za Havla nebo Zemana.Tady nejde o to kdo má peníze,ale kdo ten český národ to učí,tady si pamatuji heslo před rokem 89 " kdo neokrádá vlast,tak okrádá svoji rodinu" Předem omluva za pravopis,píšu na mobilu(Kakája těchnika taký narod)

   Smazat
  2. 16. dubna 2017 16:14 To máš pravdu soudruhu. A právě těm vekslákům a úplatkářům všeho druhu pomáhal západ k moci, protože to byly právě ty spřízněné podnikatelsko a dnes i finanční kruhy.
   Prostě oligarchizace, jako na banderovské Ukrajině.
   http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Zkoumali-jsme-pruhledne-financovani-Jandovy-neziskovky-Evropske-hodnoty-Vysledek-Posudte-sami-483364

   Smazat
  3. 16. dubna 2017 18:01 Přesně tak. ČSSR rozdělit jako jugošku. Někde by se jistě i ten humanitární bombarďák našel.
   To je přesně styl podpindosniků, kteří jsou placeni sorosovsko oligarchickými klany.

   Smazat
  4. Uvedu na pravou míru. Je to takhle Ti velcí daně neplatí, viz. typický příklad Babiš a tak to chodí na celém světě. Ti menší, když neplatí, tak pouze z nutnosti, kvůli přežití. Úplně nejlepší by byla přiměřená daň pro všechny, pak by se obcházení daní nevyplatilo a také by to srovnalo podnikatelské prostředí. Jenže všichni jsme otroci a naše země je kolonie a proto místní podnikatelé musí být očerněni a zlikvidováni, aby zde mohl vniknout koncentrák sloužící nadnárodním elitám.

   Je pravda, že začít podnikat, když se bralo z cizího a rozkrádal se socialistický blok, tak to šlo mnohem snadněji než teď, ale Češi jsou velmi skrovní a pracovití (dvě tři zaměstnání běžná věc). Bohužel zbytky degenerované morálky vytvořené záměrně demagogií KS si škodíme a vzájemně si závidíme, to není dobré.

   Kdyby 9 dílů naší práce neodteklo do ciziny, tak zde máme obrovské nadbytky.

   Smazat
  5. 16. dubna 2017 18:11 O to, aby tolik odtékalo za hranice se postarala havlisticko oligarchická lůza.

   Smazat
  6. Pro 18:11 - Nejde o žádné očerňování místních podnikatelů, oni se totiž očerňují do značné míry sami - podle činů poznáš je. Neplacení daní "kvůli přežití" je obvyklý blábol. Právo podnikat máme, ovšem je třeba si uvědomit, že podnikání není pro každého. Principem podnikání je vytvoření zisku. Pokud zisk vytvořím pouze za cenu daňových úniků či podvodů, tak je cosi špatně, že ? Házení viny na stát nemůže být jedinou výmluvou, je třeba zrevidovat svůj podnikatelský záměr, případně si přiznat vlastní chyby či neschopnost. Pokud ovšem jediným podnikatelským záměrem některých rádoby podnikatelů je profit z neplacení daní ve srovnání s toutéž činností vykonávanou v zaměstnaneckém poměru, tak se nedivím jejich argumentaci - to prostě nejsou žádní podnikatelé.

   Smazat
  7. Anonymní16. dubna 2017 18:06
   Dobrý postřeh, je to hezký náznak barevné revoluce. Jenomže již máme zkušenost, tam kde se jim nechal volný průběh a státní moc se nechala paralyzovat sorosovými akcemi a analýzami, tak to se státem špatně dopadlo. Nelze to přijmout, není to v zájmu ani Čech, ani Moravy. P.K.

   Smazat
  8. Přispěvatel z 16. dubna 2017 18:00 hod. snad ani nemůže být Čech a občan této republiky. Podstatnější ovšem je, že žádné, tam uváděné tvrzení by autor nebyl schopen podložit věcnými argumenty a konkrétními údaji. Mnohdy je situace opačná. Podstatnou otázkou se zdá být, zda tato, vlastně propaganda proti národní státnosti, není organizovaná, pak už může jít o trestný čin.

   Smazat
  9. 15:21 - ááá - další nadržená neúspěšná křivohubá vepřová tlama se ozvala! Prasečí držky a křivé huby čecháčkostánu - spojte se !!! Třeba na slučovacím sjezdu. Záludný prognosťácký oligarchický neobolševizmus upevňuje své pozice díky husitobolševizmem zdegenerované doubravovské voličské lůze a slizkým agentům KGB a StB a jejich novinářským poskokům! Závistivá, neschopná a ubohá (zato však revolučně uvědomělá) husitsko-bolševická čecháčkovská lůza se kojí nadějí, že se nažere papírových majetkových přiznání nebo registračních pokladen a pokut prodejním řetězcům. A nechce se s nikým dělit o žvanec a vrátit cokoli z nakradeného církvím, židům, Němcům. Píseň Práce: Ručičky nebojte se - vy makat nebudete !!! Poctivým českým metanolem proti cizí marihuaně!
   Se Sovětským Svazem na věčné časy !!!

   Smazat
 5. Něco má paní Šichtářová pravdu a něco ne.Nakoupit si můžu kdykoliv,ale nemoc,úraz svátky nedrží.Jsou určité peníze,které lze utratit a je jedno,jestli v sobotu,nebo v neděli.Osobně nejsem proti tomu,aby v některé svátky,měli řetězce zavřeno,vůbec to nemá vliv na tržby řetězců.Vůbec to nemá spojitost ze zaměstnáváním cizinců,nátlak Německa na přidělení utečenců.Jedno jde spojit,co jste napsala o daních,buď zvedat mzdy a vybrat více na daních,nebo více danit dosavadní mzdu,vláda má pořád málo,tak musí někde brát.

  OdpovědětSmazat
 6. Šichtařová je Ándor Šándor v sukních.Vždy připravená vyjádřit se k čemukoliv. Hlavně, že se o ní ví. Těch svých 5 hladových krků živí jen z úspor nebo i z přídavků (dani)? Z těch, co jsou vybrány z ceny práce.

  OdpovědětSmazat
 7. Nechápu, proč NR publikuje na svém webu názory Markéty Šichtářové, ekonomky s pravicovým pohledem na svět, mající ke všemu spoustu výhrad, ale nenabízející řešení. Jejím hlavním problémem zřejmě je, zda bude či nebude mít na Velikonoce všechny obchody otevřené ?
  Kalousek "hadr" ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to omyl, protože se předpokládá, že články vyjadřují naše názory, proto jsem článek doplnil upozorněním, že v tomto případě tomu tak určitě není.

   Smazat
  2. Názory paní Šichtářové, jsou asi nejbližší machovým Svobodným. Tj. minimální stát, minimum služeb pro občany, každý za své. To vyhovuje (finančně zvýhodňuje) nadprůměrně příjmové části občanů. P.K.

   Smazat
 8. Tenhle článek Markéty Šichtařové mne zklamal. Nechápu, proč se tady zastává podnikatelů a zahraničních dělníků-Ukrajinců a netlačí spíše na to, aby byly vytvořeny podmínky pro zaměstnání byť "pouze" těch 3,5% nezaměstnaných. A to jak zvýšením ceny práce, v tom s ní souhlasím, tak ale i opatřeními v různých podporách, které umožňují nepracujícím (a těm, kteří na nich navíc parazitují), resp. těm, kteří pracovat nechtějí, spokojené vegetování na úkor těch, kteří denně zařezávají u strojů nebo v kancelářích. Stejně tak s ní nesouhlasím v hodnocení toho, že mají být o svátcích zavřeny obchody. Odkazuje se na jedné straně na Německo, na druhé straně v Německu tato regulace existuje, funguje, lidé si nakoupí ve všední dny a hotovo. Stejně tak si myslím, že každý, kdo najde cestu, jak neplatit daně, ať budou vysoké či nízké, ji využije. Tedy snížení daní nepovede ke snížení zaměstnávání ilegálů. To je z říše snů. To, že je naše vláda nenažraná a že na státním rozpočtu parazituje kdekdo, to víme všichni. Rostou počty neproduktivních sil, úředníků všech kategorií a snižuje se počet těch, kteří hodnoty vytvářejí. To není o důchodcích. Ti si své za léta práce zaplatili. To je o tom, že živíme stále více byrokratů, kteří nic, snad kromě debilních papírů, nic neprodukují a ty, kteří hodnoty tvoři, zašlapávají do bláta. Srovnání s chirurgy je nemístné a ubohé. To už bychom se mohli vrátit do středověku a mohli bychom pracovat 7 dnů v týdnu všichni.
  Děda 2

  OdpovědětSmazat
 9. Paní ekonomka je jednostranně založena.Tento její
  článek jsem četl na PL.Nemá pravdu v těch údajně
  pracovitých cizinců.Pracují na černo,tedy neplatí
  žádné daně.V čem jsou výhodou?Že udržují mzdy na
  nízké úrovni.Jak mi vysvětlí,že podnik nemůže
  sehnat lidi na práci,když nabízí max.13000 brt?
  Že je nahradí cizinci,kteří za ty peníze dělat
  budou?Opět na černo?Patří právě mezi ty otrokáře.
  Daňové zatížení Čechů je vyšší,než ve Švédsku,
  kde se stát o své občany staral lépe než tady.A to
  ještě živí několik set tisíc migrantů!Politici
  českého státu rozhazují peníze daňových poplatníků
  plnými hrstmi a na starost o občany nezbývá!
  To asi paní ekonomce Šichtářové nevadí!
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Daně - než se kdokoliv pustí do diskuze na toto téma, doporučuji vytvořit tabulku npř. excel a spočítat si daně. Jako ve škole: Koruna vydělaná - daň z příjmu, sociální, zdravotní a doplnit si položky DPH za nakoupené zboží, veškeré poplatky obcí atd. Souhrn těchto plateb je skutečně odvedená, říkejme tomu státem vymáhaná spoluúčast.
   Poté se zamyslete, zda víte kolik si vyděláte. Víte v okamžiku převzetí mzdy, kolik si nakoupíte i v případě, kdy dle doporučení ekonomů začnete v bankovním ústavu spořit na důchod?? Kolik si za 100kč koupíte za 5let, 10let, 20let? Kam se ztratí hodnota dnes vydělané koruny??

   Smazat
  2. 20:58 - božínku, copa je tohle za "počtáře". Logika je přece jinde: chceš mít solidární sociální a zdravotní systém? Tak musíš souhlasit s vyššími odvody, než někde mezi podnikajícími Zulukafry. Stejně tak progresivní daň, která zdaňuje víc bohaté než malopříjmové vede k větší společenské soudržnosti a zabraňuje rozevírání nůžek sociálních kontrastů. Demagogie, demagogie, demagogie - omýlaná mantra propagandistů "svobodného světa". Hodně lidí jim na to skáklo, ale naštěstí se už národ probouzí z narkózy. Leo

   Smazat
 10. Odpověď paní Markétě Šichtařové:

  To, že kapitalismus je na konci s dechem je možno odvodit z několika skutečností :
  - úroková míra je více jak 9 let 0%,
  - přestože vždy byly peníze prostředkem směny, dnes jsou "zbožím" sami o sobě,
  - burzy jež nejsou prostředkem alokace kapitálu, ale fungují na principu letadla, aktéři spoléhají na neodůvodněný růst akcií stejně jako u pyramidové hry.
  Kapitalistické vlády převedly všechny dluhy bank na samotné státy a jejich zadlužení je nesplatitelné i při inflaci 10 %.

  Je několik zákonitostí kapitalismu, které platí pořád:
  1)Kapitalista má pořád málo, tedy žádný kapitalista, nebo jak jim dnes honosně říkají podnikatel, nikdy neřekne, tak vydělal jsem 10 milionů, to již nemůžu do smrti prožrat, ani rozumně utratit, takže mi to stačí. V žádném případě. Pořád je málo a jak říkají naší starší spoluobčané, s jídlem roste chuť.
  2) Každý kapitalista, podnikatel, nenávidí tu spodní vrstvu, která u něj pracuje, nejraději by těmto lidem neplatil nic.
  3) To co vyrobí pan kapitalista, neboli podnikatel, chce realizovat - prodat na trhu za nejvyšší možné ceny.
  4) Protože jedno vylučuje druhé, tedy podnikatel nevyplácí svým pracovníkům nic, ale požaduje po nich, aby si u něj vyrobené drahé zboží koupili za nejvyšší ceny. Proto kapitalista umně vymyslel bankovní nástroje, jako výhodné půjčky, hypotéky , úvěry, kterými zadluží lidi, které z duše nenávidí.
  4) Když již jsou všichni zadlužení a dluhy již vyhnali všechny do chudoby, kapitalista, podnikatel má v rezervě řešení a tím je vyvolání války pod jakoukoliv záminkou s miliony až desítkami milionů mrtvých, ale kdo na tom vydělá na státních zakázkách z válečné výroby? No přece on kapitalista - podnikatel.
  5) Historie se neustále opakuje, takže to výše uvedené již tady bylo a nyní se k tomu co už tady bylo a tedy k světové válce, přibližujeme pod záminkou, že nás někdo kdo zbrojí o 15 x míň, než státy NATO, ohrožuje.
  "Válka bude, za císaře kapitalistu a jeho rodinu".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 17:50
   Ne ve všem s Vámi souhlasím.
   I podnikatel prožívá trpká období. Svět dnes není rozdělen na zaměstnance a podnikatele. Ale na skupinu pracujících, do níž zahrnuji i střední třídu a zbytek, řekl bych "horních 10.000 tisíc, státní aparát atd. A všem dohromady vládnou banky. Utržení bank od reality tvorbou finančních produktů nás drží v šachu nevýrobní odvětví, odvětví prapůvodně vedené jako úschovna zlata ...

   Smazat
  2. Ja tomu rozumím, když říkáte, že i podnikatel trpí. Samozřejmě, že podnikatel je obětí politiky bank. A co jsou banky? Je to organizovaná skupina. Co jsou nadnárodní společnosti? Jsou organizované skupiny. v tom sám podnikatel nemůže obstát, proti nadnárodním společnostem. jednotliví podnikatelé nic nezmůžou. Ale! Je tu totiž ale. V tomto prostředí se jednotlivci dávají na podnikaní, aby tak říkajíc naletěli politikům, kteří jim řeknou, že podnikání to je to pravé ořechové, ale neřeknou jim, že pokud krachnou, tak je to na nich. V ČR za rok 2016 bylo 840 tisíc exekucí na částku čítající 1,2 bilionů korun. Každý kdo začíná podnikat, musí investovat. Z čeho, když začíná, že? Takže než začne podnikat musí se zadlužit. A jelikož málokdo má ekonomické vzdělání, jak úvěr, tak různé půjčky jsou nastaveny tak, aby podnikatel do nich spadl. A když se to stane, je ztracený. Může nastoupit další, který uvěří písničce, když ptáčka chytají pěkně mu zpívají.

   Smazat
 11. Na světě bylo 702 milionů lidí v extrémní chudobě, tedy méně než 1,9 dolaru na den.
  V roce 2000 1% lidí vlastnilo 40% světového majetku, tedy 86 jedinců vlastní majetek jako 3,5 miliardy lidí.
  Jedna z nejbohatší zemí na suroviny, Nigérie je na tom následovně:
  v roce 1950 Nigérie měla 33 milionů obyvatel.
  V roce 2017 má Nigérie 188 milionů obyvatel. Průměrný věk obyvatel v Nigérii je 14 let. Naproti těmto strašným ukazatelům firma Shell která v Nigérii těží ropu vykázala zisk za rok 2016 5,6 miliardy dolarů.
  Kapitalisti na všechny tyto skutečnosti mají odpovědi a to následující: Pokud je někdo chudý, může si za to sám, protože je neschopný. Dalším z hesel kapitalistů ja, že všude rozkřikují názor, že čím lépe se má kapitalista, tím lépe se budou mít i lidé, tedy na těch číslech to vidíme. Další kapitalistický žvást je, že čím více je na trhu výrobků, tím nižší je jejich cena. Vidíme to na příkladu výroby osobních aut. Čím se jich více vyrábí, tím je jejich sena vyšší a vyšší. Kecy o samoregulaci trhu, kterou nám tady nakecali po hadrové revolucí, už nemá cenu ani hlouběji rozebírat. jeden fakt je skutečnost, že jsme kolonie západu a nikdy nám jako kolonii západ nedovolí, aby se co jenom na milimetr přiblížili jejich životní úrovni.
  A globálně? globálně je to jednoduché vtom, že USA je astronomický zadlužený stát, který vyžaduje po svém okolí, aby mu ostatní státy platily jeho dluhy. Kdo nechce má s USA problém. Tedy hlavně Čína a Rusko. jejich tanečky v omezování obchodu v dolarech USA přivádí k nepříčetnosti. To, že se k tomu přidávají ostatní státy dovádí USA k ještě větší nepříčetnosti. Požadavek, aby státy zbrojily nejmíň 2% z HDP je právě v překladu: "Všichni budete platit USA ve výši 2% svého HDP jako výpalné!"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:22 - O tom (recyklování dluhu USA) podrobně Varoufakis: Globální minotaurus.

   Smazat
 12. 16.dubna18-22 Výborně napsaný příspěvek.Ovšem někteří,
  kteří se snaží psát dlouhý příspěvek jenom ukazují svoji ubohost. LM

  OdpovědětSmazat
 13. Nikdy jsem nepochopil proč Literárky této huse daly sloupek.
  Z politicko-ekonomických komentátorů má smysl číst Zbyňka Fialu (většinou Vaše Věc, občas Parlamentní listy).

  OdpovědětSmazat
 14. Až si ta ubohá zakomplexovaná troska, co napsala žvást v 18,00 vezme domů 1-2 muslimské rodiny, tak pak má právo cokoliv říkat. Jinak ať drží hubu nebo - ježto je demokracie, může s klidem změnit místo pobytu a najít si jinou zemi, vhodnější pro její megaubohost. Howgh.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V takové Eritreji, Afghánistánu, .... Libyi ... tam by mohl křesťansky rozdávat lásku na potkání. :o)))

   Smazat
 15. Pane Jando 18:00,zase chrlite vaši moudrou filozofiji zooloofiji,vi se nezměníte Jandova prdel.

  OdpovědětSmazat
 16. Jednoho krásného dne paní Šichtářová si nic v tom obchodě nekoupíte, protože tam nebude nikdo, kdo by vás obsloužil, či poradil. Zaměstnavatelé už teď mají velký problém sehnat lidi, protože za takový mrzký plat nikdo už dělat nechce....Ani ti Ukrajinci nepracují za minimálku, to si jen myslíte.
  A kvůli vám nebude ředitel obchodního centra sám obsluhovat.
  Máte dost času si nakoupit mimo svátky, mimo neděle. Jen nesmíte být líná si komtrolovat zásoby.

  OdpovědětSmazat
 17. Nikdo nechce čmoudy ! Proč ? Protože je před volbama . Po volbách polezou mute do řiti . marcel

  OdpovědětSmazat
 18. Když je demagogem žena, bolí to dvojnásob.

  Drahá paní,
  nákupní středisko se službami pod jednou střechou
  vezme pekařům,řezníkům,jídelním kuchyním,zámečníkům,obuvníkům a kdo ví komu ještě příležitost na podnikání.
  Jinak řečeno malý podnikatelé v okolí marketů končí, řízeně !!!

  V Holandsku například když si nenakoupíte do patnácté hodiny, super markety zavřou a vy musíte k soukromníkovi...
  To že se konečně regulují tyhle dravé obludy dává šanci na znovu oživení drobných podnikatelů a tím i více peněz zůstane doma*

  OdpovědětSmazat
 19. Tak si občánci-slovanští podlidé žijící v této kolonii postěžujte!Máte tady skvělé vůdce :Babiš co chce nízkou cenu práce tj.vaše zbídačování-až do úplného zotročení,z boku totéž prosazuje chazar Dlouhý,zaměstnanec Goldman Sachs a všechno jistí chazarská tlupa v ČNB trvale znehodnující kurz Kč,aby náhodou Čech nevystrčil svojí palici ze sraček! To může zvrátit jedině velká válka a spolu s námi chcípnou se svými famíliemi i ti co i nám to současné ZLO zavedli a udržují!................Nízká cena práce......vysoké zdanění,to se to tomu dnes vládnoucímu vlastizrádnému ksindlu vegetuje,ale i jim to brzy skončí!

  zločas

  OdpovědětSmazat
 20. Koneckonců prodavačku nikdo nenutí, aby pracovala zrovna pro takového zaměstnavatele, který má otevřeno o víkendu.
  tak to jsou kecy prodavačky jsou přetěžované a mají toho plné vidle za pár korun hlavně že na tom jejich západě mají zavřeno

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vas take nikdo nenuti nakupavat zrovinka tam kde maji zavřino mužete si svobodně zajet bez viz třeba do lasevegase či hong čongu nebo do bukvaje tam je nepřetržitě a celoročně a ve slevach o kterych se vam ani nesni koupiteli deset kontejneru tak nevim proč zde prudite

   Smazat
 21. svatky převažně černoprdelni jsou kvuli tomu aby plebs chodil misto do hitrel marketu do kostela stači jen třeba deset dvacet procen ale i to stači černoprdelnikum k paseni vovčanu jinak se do kostela chodi už jen na diskoteky a chlastani mešniho vina z flandakem a to je žalostně malo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní17. dubna 2017 12:25
   Církev projevila absolutní odtrženost od občanů a zahleděnost do sebe. Kdo by ji vyhledával, pouze poslední zbytky těch, kteří ještě chodí ze zvyku. P.K.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.