Reklama

.

.

středa 5. dubna 2017

O ďáblovi, kterého drtí něžná noha Panny Marie


Mariánský sloup stržený Pražany na podzim 1918
Mojmír Grygar
5. 4. 2017 

Profesor Mojmír Grygar reaguje na snahy katolických revanšistů vztyčit na Staroměstském náměstí v Praze cosi, co má připomínat tzv. marianský sloup, symbol vítězství habsburského katolicismu nad českou reformací.

1. Kardinál Dominik Duka v rozhovoru na Dvojce Českého rozhlasu 27. března ráno hovořil o záměru církve vrátit na Staroměstské náměstí sloup Panny Marie, který byl v roce 1918 zbourán jako symbol poroby, uvalené rakouskou monarchií a katolickou církví na český národ po bitvě na Bílé hoře. Nejvyšší představitel katolické církve u nás se pokoušel tuto symboliku popřít; podle jeho mínění stavitelé Mariánského sloupu, císař Ferdinand II. a katolická církev, vyjádřili Bohorodičce vděčnost ne za vítězství nad českými kacíři, kteří povstali proti císaři a katolické víře, ale za to, že obyvatelé Prahy v roce 1648 ubránili město před Švédy, jejichž vozy již čekaly na bohatou kořist. Druhým důvodem, proč vrátit na památné pražské náměstí sochu svaté Panny, je dobrá ekumenická vůle překonat staré náboženské spory a dospět ke smíru. Vrátíme sochu svaté Matky Boží na její místo před Týnským chrámem, řekl pan kardinál, a na jeho průčelí znovu umístíme symbol kalicha. V závěru svého  prohlášení pan kardinál připomenul úctu, kterou v českém lidu vzbuzuje Matka Boží. Kdo by si nepřál, aby její socha na nejstarším náměstí hlavního města dokazovala naši úctu a lásku? Při těchto slovech pronesených s lehkým dojetím se mi vybavil nápis, který si katolická vojska Maxmiliána Bavorského napsala na korouhev: „Matko Boží, dokaž, že jsi naše matka!“

To nejsou slova modlitby, ale rázného vojenského povelu. A ona, podle představ katolického duchovenstva a církvi oddaných vojsk, to dokázala. Dobře si to uvědomil sám papež Pavel IV., který, jakmile dorazila zpráva o vítězství císařských vojsk v bitvě na Bílé Hoře do Říma, vyhlásil procesí na počest Bohorodičky, patronky katolíků. (Patří k ironii dějin, že Pavel IV. za účast na tomto děkovného průvodu zaplatil náhlou smrtí.) Dovolávat se pomoci Bohorodičky ve věcech, ve kterých víra zakrývá zájmy velmi pozemské a zavrženíhodné, je ošidné. Jak budou lidé, kteří se dovolávají pomoci Panny Marie v boji za rekatolizaci Českých zemí, reagovat na zoufalý výkřik Jana Ámose Komenského, který v roce 1624 oslovuje Krista, aby „pomstil pohanění lidu svého“?

Je smutnou skutečností, že Ferdinand II. a Pavel IV. světici, která už svým mateřstvím (mater dolorosa) oponuje všemu, co se týká války, zabíjení, rabování, konfiskování, vyhánění, lámání svědomí, učinili symbolem války a násilí. Kdo upřímně věří v laskavost Panny Marie, nemůže symboliku Staroměstského sloupu přijmout. Schovávat se přitom na ekumenii, není moudré, ale vychytralé. Rovnice – vy nám povolíte Sloup, my vám kalich na Týnském chrámu – není důkazem smíření, ale potvrzení starých křivd, které by se neměly jitřit. Nepochybně také platí, že biblické přikázání, aby se nezneužívalo jména božího, platí také o světcích a světicích.

2. Tvrzení, že Sloup byl postaven jako díkůvzdání obyvatelům Prahy, kteří město ubránili proti švédským nájezdníkům, svědčí o tom, že není dobré některé události jmenovat plným jménem, že jistá zdrženlivost nebo eufemismus je ve prospěch dobré věci. Samozřejmě všem, i Ferdinandu II., který svou přítomností při vysvěcení Sloupu 1652 této slavnosti dodal lesku a slávy, bylo jasné, oč jde. Přece nemohli vítězství nad odbojnými českými stavy, měšťany a národem, který až na výjimky propadl kacířství, oslavit přímo. Kdyby v oslavných řečech a na kazatelnách připomněli symboliku neposkvrněné Panny jako zázračné patronky, která se zaručila za vítězství katolické a státní moci, nebylo by to vhodné. Ale každý, kdo měl oči k vidění, pochopil: Bohorodička na sloupu se dívala z výšky čtrnácti metrů na pár metrů vzdálené místo, kde dal Ferdinand II., inaugurátor Slopu, před jednatřiceti lety, 21. června, popravit sedmadvacet odbojných pánů. Obrácena prohnutými zády k husitskému Týnskému chrámu, něžnou nohou přitom nepřestávala drtit okřídleného ďábla. Její něžná tvář se po dobu dvou a tři čtvrtě století dívala na popraviště pobělohorské, a nikdo nepochyboval, že ten okřídlený netvor ztělesňoval české kacíře.

Spojit zasvěcení Mariánského sloupu s díkůvzdáním Pražanům, kteří ubránili město před švédským vojskem, bylo pro církev a císaře dobrým řešením. Dovolává-li se dnes pan kardinál odporu katolických měšťanů vůči švédskému protestantskému vojsku, měl by připomenout, co se v Praze za těch jednatřicet let násilné rekatolizace dálo. Měl by se zmínit o počtu zatčených, zabitých a vyhnaných protestantských kazatelů a kacířů všech stavů, měl by vypočítat, kolik kostelů, paláců, domů, pivovarů, dílen, krámů, kolik truhlic peněz a pokladů bylo protestantům zkonfiskováno, zabaveno, restituováno. Myslím, že ani tisíc švédských vozů by nemohlo pojmout majetek odpadlíků od víry pravé.

Vydávat v této souvislosti obnovu Mariánského sloupu za akt smíření a kompromisu může jen ten, do není s to překročit hranice své determinace, kdo není s to respektovat dějinná fakta, jež neodpovídají jeho vidění a zájmu, a komu víra a předsudky zaslepily nepohodlnou pravdu.

- - -


Autor článku - profesor Mojmír Grygar - je významný český bohemista, emeritní docent Amsterodamské univerzity, člen Nizozemské literárněvědné společnosti a Mezinárodní společnosti srovnávací literatury (AILC) a od roku 1980 i Společnosti pro vědu a umění (USA). V roce 1980 absolvoval stáž k problematice sémiotiky na Brown University v Providence (USA). Spolupracoval se Záhřebskou slavistickou skupinou, která se od 1985 věnovala ruské avantgardě a podílela se na mezioborovém výzkumu evropského avantgardního hnutí organizovaného univerzitou v Bielefeldu (Zentrum für interdisziplinare Forschung). Od roku 1991 vyučoval na domácích univerzitách (mj. v Praze a Olomouci).


39 komentářů :

 1. Přežili jste v celé historii jen jako národ a přežijete nyní jako Evropané, pokud jimi jste ale tedy už bez Česka. A nebo se rozlučte s EU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Buď Češi a nebo EU, pokud jste snad nerozuměli. Obojí je vzájemně naprosto nekompatibilní.

   Vymazat
  2. Dříve se zrada národa trestala nejvyšším trestem a nebyl to jen obyčejný trest smrti a dnes? Dnes každý z vás zrazuje váš vlastní národ denně a nejde už o nic jiného než dokonce o úplný zánik Česka jeho roztavením v EU. U Rudné u Prahy je kopec, který vznikl zradou národa Čechů. Jmenuje se Jezdec. Vznikl tak, že za zradu vůči Čechům spoutali toho zrádce i s jeho koněm a každý z Čechů svou vojenskou přílbou na něho přisypal dávku hlíny.

   Vymazat
  3. Já už nejsem Čech, protože jsem zůstal věrný a vy si ale říkáte stejně.

   Vymazat
  4. každý člověk co si říká Čech a vlastenec jse rozloučí s eu

   volme všichni SPD

   Vymazat
  5. V tvém případě bych spíše upřednostnil zaměřit pozornost na svoje vlastní přežití, my Češi už to nějak "prošvejkujeme" do 22.století ve spolupráci s Ruskem bez Francie, Anglie a západní části Německa, kde bude Chalífát.

   Vymazat
  6. Nikdo asi nemá šanci přežít sám a už vůbec ne na nějakou svou budoucnost. Je nás asi tak dva miliony v celém světě a jsme vedeni vesmírnými civilizacemi vyšší vývojové úrovně.

   Vymazat
  7. To si piš, že bez EU židáku.

   Vymazat
 2. Čéče Grygar, to si říkáš bohemista?
  Ferdinand II. byl v roce 1652 dávno v pekle:-D
  Tak nemohl světit mariánský sloup:-D
  Umřel v roce 1637.
  A hrabě Dooku, dominikánský kardinál a představitel temné strany síly, může být rád, že ho komáři nenechali sedět na Borech dodnes. Taky by mu lid, který nazval lůzou, mohl pověsit na krk podobnou smyčku, jako měl kdysi řečený sloup.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Základní kámen byl položen 26. dubna 1650, hotový sloup vysvětil pražský arcibiskup kardinál z Harrachu 13. července 1652 za přítomnosti císaře Ferdinanda III. a jeho syna Ferdinanda IV. Překlep, no bóže...

   Vymazat
  2. Kdyby svatouskove chteli neco udelat pro nas ,tak dostavi Staromestskou radnici. S pomoci USAku...
   Udelat neco pro jine je hola a svata nemoznost Vatikanistu sorosistu.
   Chtel jsem upozornit na prispevek pod clankem Jan Masaryk ve filmu.
   O dejepise , ktery se neuci a nebude.
   Vcera jsem narazil na velmi vtipny zert.
   AMERICKA VLADA DURAZNE PROHLASILA ZE POTRESTA VSECHNY ZAMESTNAVATELE, KTERI BY DISKRIMINOVALI AMERICKE OBCANY.
   Diskriminuji US obcany pracujici v komunisticke Cine,v Rusku a jinde ? Nikoliv .Diskriminuji americke obcany V USA ? ANO ?
   AND HOW ABOUT THAAT ?
   A neni to podobne v jinych statech ??

   Vymazat
 3. Mariánský sloup byl a už není.
  Můžeme se dohadovat, co vlastně znamenal, ale pro lidi, kteří ho bourali byl zajisté symbolem negativního obsahu.

  Já nejsem zatížen na symboly a odsuzuji i jejich bourání. Není-li však sloupu, i to je symbol.

  Bude-li nový sloup postaven, lze ho vnímat jako symbol nové rekatolizace, zejména jako symbol vítězství církve Římskokatolické nad Českým národem v bitvě o restituce (správněji o uchvácení tzv. církevního majetku).

  Lze-li ho tak vnímat, pak tak vnímán mnohými lidmi bude.
  Symbol ponížení národa, který má být dokonce jako tradiční národ v nedaleké budoucnosti zrušen.
  PB

  OdpovědětVymazat
 4. No dobře, dost na tom, že jsem homofob, teď budu ještě katolický revanšista. Jako živnostník jsem ještě parazit, no já nevím, co všechno vlastně jsem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi hlavně hlupák, že vztahuješ negativa na sebe: věřící člověk není církev - církev ho jen využívá k nadvládě nad lidmi, k uchopení moci a získání majetku. Nemít rád propagandu úchylky, kterou samozřejmě homosexualita je, ještě neznamená být zlým a netolerantním člověkem. A poslední: být poctivým živnostníkem není to samé, jako být Koženým, Pitrem, Janečkem či Krejčířem. Takže nevzdychej, buď v klidu a makej.

   Vymazat
 5. pan prof. Grygar by se měl zabývat vědou. Skutečností, ne výplody chorého mozku, člověka, jež měl v hlavě Temno. Doba rekatolizace byla dobou rozkvětu. Ze zbídačené, husitskými válkami vyplněné země jsme se stali špičkou Evropy. To je realita.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ti husité porazili pět křížových výprav proti nim, to nebyla "ztráta času" a jestli ještě máte vy Češi nějaké právo na vlastní existenci, plyne z toho, co Husité prokázali.

   Vymazat
  2. Jestli germanizaci, vybití národní elity, masovou emigraci a všechno ostatní, co přinesla brutální protičeská rekatolizace, bylo "dobou rozkvětu", pak jsi skutečný pitomec a vlastizrádce.

   Vymazat
  3. Já bych to upřesnil. Doba pobělohorská, resp. spíše postvestfálská byla dobou rozkvětu habsburského univerzalistického státu! Zejména za panování Leopolda I. Velikého, kdy se dotahoval na Ludvu XIV. - krále Slunce! Tehdy vznikla nádherná barokní Praha - i když k tomu napomohli právě Ludvou najatý teroristé - paliči. A taky vznikl Schönbrunn který se vyrovnal Versailles! Ovšem český živel upadal, byl dušen jezuity, počítalo se s germanizací či lépe řečeno "austrizací" našeho prosotru. Nic nelegitimního. Stejně postupovali všichni univerzalisté! V Osmánské říši také byla arabská liturgie a neexistovali žádní Turci, Kurdové, Albánci či Arméni a Asyřané, ale pouze věřící muslimové a věřící "lidé svatých knih" (křesťané a židé). Totéž v Rusku! Kdo přijal pravoslaví, vyfasoval pravoslavné jméno a byl Rus! Poddaný císaře Třetího Říma - dědice to Byzance! Na a Habsburkové si nárokovali být univerzalistickou říší Říma katolického soupeřili o to právě s Francií, která ale byla od náboženských válek vnitřně rozpolcená a částečně hugenotská). V habsburské Svaté říši římské byla proto jediná liturgie - latinská! A taktéž měl být i jeden úřední jazyk - německý!

   Vymazat
  4. Ovšem tato koncepce nakonec neuspěla a posledním kdo jí prosazoval byl Josef II. Poté nastoupilo období národního buditelství a kupodivu od katolíků! Viz Balbín a další jezuité. Když pod náporem Napoleona byla Svatá říše definitivně zrušena, stalo se koncepcí mnohonárodnostní Rakouské císařství spojené osobou panovníka a katolickou vírou. A protože my jsem byli stejně rozpolcení jako ti Francouzi (část byla českobratrská, husitská apod.), tak se u nás rozvíjel odpor ke katolickému austrismu a snaha po odtržení. Ta vyvrcholila právě stržením Mariánského sloupu v Praze 1918.

   Je třeba dodplnit fakt, že pokud by Švédi vyhráli a Prahu obsadili a my se v roce 1648 vymanili z od habsburské nadvlády, patrně i tak by český živel zaniknul. Stali by jsme se převážně luteránskou německy hovořící zemí jako Švýcarsko - část by hovořila německy a asi stejně velká část česky ...

   Vymazat
  5. To, co tu píše anonym 8:34 je pouze katolická propaganda. Žádné kdyby v historii neplatí. Švédi Prahu nedobyli a český národ ohrozila a skoro zničila katolická germanizace provozovaná Habsburky a kolaborující katolickou šlechtou. Tomu se postavilo hnutí zvané obrození, v kterém se angažovali převážně souvěrci reformovaných církví, nikoli katolíci. Touhle myšlenkovou zmotaninou pan anonym jen mate lidi, kteří se ve škole posledních 27 let o historii českého národa a státu nedovídají téměř nic. Leo

   Vymazat
  6. Jsem atheista, ty "flanďácký propagando":)) I když s tvým jménem židáckým se těm kontravatikánskejm kecům až zas tak nedivim, Trotzki. Dost vo vás popsali papíru:)) Hele - asi tak, Švédi byli u nás v Liberci a všichni je tu měli rádi a kdyby je Kristýnka neodvolala, jsou tu dodnes! Za pomatený Pražáky nemůžem. A česky tu už nikdo nemluvil! Tahle oblast by byla luterizována jako kantony Zürich ve Švajcu a to je fakt! Jetli by se někde na jihu Čech udrželo pár česky šprechtících kantůnků, Bůh ví, to je další fakt. Ale co je jistý - bylo by nám líp! Stačí srovnat Švajc a nás nebo poměr plateb daní do První republiky podle národností a výkonnost První republiky s tím co přišlo pak, že ... -
   http://nassmer.blogspot.cz/2014/03/jak-na-tom-byla-prvni-republika-ve.html

   Vymazat
  7. 9:04 - a pokud chceš, trockisto, mermomocí tlouct ňákýho toho papežence, tak na mě se laskavě vyser! Radši mrkni níž. Dopouručil bych ti příspěvek 23:45. To psal na 85% katolík jak řemen ... tím netvrdim že nemá recht! Nemáš ho ty, jsi jjen papouškující zednářský kydy blb ..

   Vymazat
  8. Nebo lépe: zednářský kydy papouškující blb - si vyber, Leóne:))))

   Vymazat
  9. 22:42 Doplň si vzdělání.
   Ohánět se husity v souvislosti s rekatolizací po Bílé hoře je ukázka totální nevzdělanosti. Ještě jsi zapomněl poukázat na Pekaře, jako podobní pitomci tvého ražení, kteří ho, stejně jako ty, nikdy ani neotevřeli, ne tak aby ho četli.
   Raději skoč do zdi.

   Vymazat
 6. Nechme to tak jak to je, předci přece nebourali jen Mariánský sloup, ale také Stalina na Letné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Otázkou ale je, zda Češi ještě jsou se svými předky.

   Vymazat
 7. Přátelé, uvědomte si, že kdyby zvítězila protestantská strana, jako národ bychom nepřežili. Podívejte se na lužické Srby, kteří měli tu smůlu, že se nacházeli na území Lutherského "obohacení". Dnes je Němec pohltil. Kosmopolitní katolické Rakousko představovalo - přes všechny jeho nedostatky - model koexistence národů, který byl imunní proti (německému) nacionalismu, jež v sobě neslo luteránství. Tzv. "doba temna" byla dobou obrovského kulturního rozkvětu a niterné zbožnosti spojená s českými kněžími-písmáky jako byl např. Balbín. Zbožnost národa nalezla odraz v nádherných barokních stavbách, obrazech a hudbě (co Čech to muzikant). Až teprve za sto let později, za Josefa II., který rušil kláštery (duchovní plíce národa) a z kněží dělal státní úředníky, mizí postupně tato niterná zbožnost. Přesto i přes období klasicismu a následný romantismus přežíváme, právě díky hlubokému zakotvení v katolickém soustátí. Jakou tragédii představovalo rozbití mocnářství a vytvoření malých nechráněných států ukázala nešťastná zednářská první republika. Pubertální sochoborecké šílenství Maova střihu, které znovu předvedli musulmani v Palmýře, není ničím, nač bychom mohli být hrdi. Doba je zlá a potřebujeme znovu ochranu Matky Boží, jako jí dosáhli (a ocenili) naši předkové, když naši zemi plenili Švédové. Teď jsou coby protestanti na pokraji záhuby. Myslíte, že nějaký ztřeštěný Grygar nás ochrání, až se sem nahrnou muslimské hordy? Nebo nás ochrání NATO? Rusové za nás také nebudou tahat kaštany z ohně. Pomocnice křesťanů nás však neopustí, když ji znovu postavíme tam, kam ji z vděčnosti vztyčili naši předkové. Grygar je v podstatě nešťastník, protože nebude mít nikoho, kdo by se za něj přimlouval až půjde před Boží soud. Panna Maria je tou nejlepší přímluvkyní. Postavme ji znovu do středu Staromáku, ukažme velkorysost a nebudeme zklamáni!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji autorovi tohoto příspěvku. Z historického hladiska do něj zahrnul v kostce vše. Jen bych dodal, ať již byl důvod vztyčení sloupu jakýkoli, mnohem důležitější byla následná úcta věřících Pražanů.

   Vymazat
  2. Typické řeči vlastizrádných lumpů!Ten
   sloup brali lidé v té době za oslavu té
   "pravdomluvné"katolické církve a za důkaz
   ponožování českého národa.Proto ho občané
   zbořili,aby jim nepřipomínal dobu útisku
   národa.Jak se projevil sudeťák z Liberce,
   tak Habsburkové přistupovali k českému
   živlu na území R.U.Průmysl se budoval v Čechách,aby si Rakušáci neničili svoji
   krajinu,ne aby se měli Češi lépe.Jestliže
   něco podporuje Duka,je to vždy proti nám,
   Čechům,a na oslavu katolicismu.On už věří
   tomu,že se daří rekatolizace v tomto státě.
   Politici mu v tom přitakávají a restituce
   jsou toho důkazem.
   Petr Majevský

   Vymazat
 8. Doporučuji shlédnout projev Putina o likvidaci kulturních kořenů euroatlantických států:

  https://www.youtube.com/watch?v=sqKKWLvTshg

  OdpovědětVymazat
 9. Svata panna Marie , kralovna nebeska, RIGINA COELI je prevteleni kralovny z Krety, ktera prisla na Kretu 3000 B.C. z Malty, kde se objevila 10 000 B.C. - pravdepodovne je to kralovska konekce se starou Atlantidou.

  Tato kralovna je nejstarsi a nejmocnejsi symbol Evropy.

  V dnesni moderni dobe s modernimi pristroji je snadne kolem ni merit VORTEX vesmirne energie , prichazejici neznamo od kud.

  Tato energie je nejsilnejsi kousek od mista narozeni Edisona a Tesla tuto energii zkoumal.
  Rockefeler se ji jezdil poklonit az z dalky z mista kde zil - Strongsville (Ohio).

  Teto kralovne byly staveny svatyne toho stylu, jaky v Carey Ohio uz tisice let pred Kristem, (Naguglujte a drzte odstup s respektem, nebo vam naroste hrb.)

  Mariansky sloup v Praze musi byt znovu postaven, ale nesmi byt zasvecen nejakym cirkevnim politickym prostitutem.

  Regina Coeli uzdravuje srdce i telo.
  Prinasi psychologickou ulevu v nejtezsi dobe a jeji kamaradka Mary Magdalena z Magdali (Recke mesto - rimska provicie Judea) tresta prestupky proti dobru hroznym zpusobem.

  Kdo tem mystickym vecem nerozumi (i cirkev sama), at si da ODCHOD se zavrenou hubou.
  nick HONOLULU - pruzkumnik v dejinach antiky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě chvíli a stanu se marxistou: Náboženství, opium lidstva. Výstižné.

   Vymazat
 10. Děkuji za odvážný článek.
  Dnes se církvi postaví jen hrdinové,
  státní a církevní mafie jedno jest*

  OdpovědětVymazat
 11. Tak. Nebudeme stavět mariánský sloup, budeme stavět mešity! Husitské běsnění vrátilo naši zemi o 100 let zpět, husitští vrazi zničili a vyplenili co se jen dalo a co katolíci za dlouhá staletí vybudovali!!!! Plivejme dál na katolickou církev, až zvítězí islám - ten nás vrátí rovnou o 1000let zpět! pak budete všichni spokojeni!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katolický ubožáčku. Církevní propaganda ti úplně zatemnila hlavu. Husité stáli morálně nad katolíky a také za panování kališníků v Čechách se česká společnost posunula do moderní Evropy. Všimněte si, že všude, kde dostali katolíci po čuni, nastal hospodářský rozkvět (Anglie, Holandsko, severní Německo, Švédsko, země tvořící dnešní Belgii atd.) Náboženská tolerance je základ moderního státu. Jsme -li proti islamistům, tak právě proto, že nás chtějí zatáhnout zpět do středověku. Obecně velká zaostalost mnohých islámských zemí je způsobena právě rigidní náboženství, které svazuje společnost. Arabské sekulární státy, byť pod diktátory či autoritativními vůdci, byly na nejlepší cestě vymanit Araby ze zaostalosti. Díky "nejstarší a nejlepší demokracii na světě" byly zničeny (Irák, Libye), nebo jsou ničeny nyní (Sýrie), nebo proběhly pokusy o jejich zničení (barevná revoluce v Egyptě). Náboženství je nepřítelem společenského a ekonomického pokroku! Taurus

   Vymazat
  2. Katolická církev = Islám a naopak

   To co provedl Islám např. v Palmýře, to samé provedlo křesťanství ve slovanských zemích.
   Na slovanských modlitebních místech vystavěli velké kostely, ale k nebi se nepřiblížili, jelikož to fyzicky nefunguje a duchovně na to nemaj.

   Vymazat
 12. Páni katolíci, právě doba pohusitská až do Bílé Hory byla dobou rozkvětu a tolerance. Žili tu vedle sebe staroutrakvisté, novoutrakvisté, luteráni, kalvíni, Jednota bratská s českými i německými členy a samozřejmě ŘKC. Je třeba si uvědomit, že v době předhusitské měla ŘKC 1/3 pozemkového vlastnictví v Království českém, kromě toho církevní preláti zasedali zemských sněmech a v generálním sněmu. O to všechno jste díky husitské revoluci přišli. Bílá Hora byl krok zpět k dobám předhusitským. Další krok je zpět jsou restituce, ale proud života teče opačným směrem. Již nikdy nebudete to, co jste byli ve středověku i když budete házet kameny do řeky. Udělejte si pořádek s pedofilními a homosexuálními knězi ve vašich řadách a až potom kázejte morálku. A hlavně smiřte s tím, že ve společnosti jsou a budou reformovaní, pravoslavní, buddhisté, gnostikové, agnostikové, ateisti, pohané a další; a vy katolíci již nikdy nebudete privilegovanou vládnoucí vrstvou jak tomu bylo ve středověku. Morave

  OdpovědětVymazat
 13. Já bych celkem souhlasil, aby socha Panny Marie byla postavena na Staroměstském náměstí: klečící před Mistrem Janem Husem a prosící za odpuštění všech hříchů, kterých se katolická církev na českém národě dopustila. Byla-li Marie bohorodičkou, jistě a s radostí se omluví, i když sama není vinicí.
  Že český národ přežil 300 let Temna, bylo zásluhou českého venkova. Přežil jako plebejský a otrocký, což je mu všemi sousedy - Němci, Rakušáky i Poláky, šlechtici nacismu, stále předhazováno. Přežil a obrodil se, aby výkvět toho obrození různé spiklenecké teorie označili za nemanželské potomky cizácké šlechty.
  Jak to vypadalo po Bílé Hoře v Čechách píše nezaujatý cizinec, Francouz ze Sorbonny, Ernest Denis. Račte si přečíst nezávislý názor. Není moc ke cti ani církvi nesvaté, ani Habsburkům a cizácké šlechtě, kteří si všichni dobře nakradli z majetku českých vyhnaných evangelíků. Aby tento majetek, později národu vrácený, znovu byl po r. 1990 národu ukraden církví nesvatou. Tak prostě kráčí dějiny českou zemí opět, porobenou, vláčenou do nenávisti, válek a agresí proti jiným národům.

  OdpovědětVymazat
 14. Honolulu, to jsem ráda, že jste napsal něco o Královně Nebes. Dneska jsem jí koupila růži (něco po Královně Nebes chci) a teď koukám, že je tu od vás o ní zajímavá zmíňka.
  Není Regina Coeli taky náhodou převtělená egyptská Isis? Podle současného francouzského egyptologa Christiana Jacqa ano.

  OdpovědětVymazat