Reklama

čtvrtek 20. dubna 2017

O falši veřejného mínění a pravdě vzdělanců


Mojmír Grygar 
20.4.2017 

Tomáš Halík, tajně vysvěcený kněz, disident, univerzitní profesor, prezident Křesťanské akademie, nositel Templetonovy ceny atd., prokázal v rozhovoru s paní Synkovou 26. dubna na Dvojce Českého rozhlasu, že je vynikajícím sofistikem, diskutérem schopným vykroutit se z nepříjemných otázek. Dosahuje toho tím, že je obrátí a popře, přesune na jiné pole, odvolá se na vysokou intelektuální a duchovní sféru, které většina lidí není s to porozumět. Jestliže veřejnost si necení církví, jestliže nezaměstnaní a frustrovaní lidé ve Francii hledají východisko ve falešné politice populismu, jestliže veřejnost přeceňuje nebezpečí plynoucí z masové imigrace, jestliže lidé podléhají ruské propagandě a podceňují bezprostřední nebezpečí, které hrozí nám, Evropě a světu, – pak je to důsledkem toho, že lidé nejsou s to samostatně myslet, nejsou dostatečně vzdělaní, neorientují se na spolehlivé zdroje západních médií, nesledují BBC, New York Times, Die Zeit. Není se co divit, že potom nerozlišují pravdu od propagandistických lží, přicházejících – jak jinak? – z Kremlu.

Tomáš Halík je ve své rétorice důsledný, kolikrát jsme už od něho slyšeli, že popularita prezidenta Zemana, křik odpůrců církevních restitucí, nekritické posuzování Putina a zbytečné strachy z masové imigrace jsou dány hloupostí, náchylností většiny naletět na kdejakou lež. Nad výsledky výzkumů veřejného mínění kazatel od sv. Salvátora krčí rameny. Někteří lidé bezpochyby přeceňují kdejaké „čeření“ na povrchu veřejného života, a nejsou to jen bulvární noviny, které vytvářejí krátkodobé aféry, efemérní senzace.


Můžeme však považovat dlouholetý zápas o církevní restituce za nepatrné a přechodné zkrabacení hladiny našeho společenského života? Můžeme považovat způsob, jakým byl restituční zákon prosazen, za morálně, politicky, hospodářsky a právně ospravedlnitelný? Lze změny, které postihnou státní rozpočet po dobu tří generací a z církve učiní jednoho z nejbohatších podnikatelských subjektů v zemi, považovat za normální? Proč se církve zuby nehty brání, aby je financovali jejich členové? Kde zůstala pokora a kritika bohatství, jeden z pilířů evangelického poselství? Církev a řády jakoby zachvátila zlatá horečka – honem, honem neztrácejme čas, musíme získat každý hektar lesa, každou budovu, každý obraz, každou parcelu, každý předmět, který kdysi v požehnaných dobách konfiskcí–krádeží patřil pod naši střechu.


Je to pouze nepatrná vlnka veřejného zájmu, když se lidé dozvědí, že 15 členů Křižovnického řádu získá majetek v ceně 15 miliard? Jak může být veřejnost lhostejná k této a dalším podobným zprávám? Lidé z toho vyvodili důsledky a od církví se odvrátili. Dobře si zapamatovali, že hrdinou restitučního boje byl politik, který se hrdě hlásil ke katolické víře, a církvi, ale přitom mu nevadilo nejedno přikázání desatera i právní etiky porušovat.


Bylo to všechno jen pouhé čeření? Nevzedmuly se tu spíš bouřkové vlny, jež dodnes nedovolují, aby se hladina veřejného názoru uklidnila? Přesáhne-li míra nezaměstnanosti ve Francii evropský průměr, neutichají-li tam obavy lidí z terorismu, netroufne-li si vláda ukončit stanné právo a dát lidem naději na bezpečnější a lepší život, je to pouhé čeření? Domnívá se Tomáš Halík, že miliony frustrovaných Francouzů se uklidní, budou-li jim vzdělaní lidé vysvětlovat, že jedinou spásou v tomto pozemském plahočení je víra v Boha, a doporučí-li se jim pozorně naslouchat zasvěceným a posvěceným vzdělancům, teologům, laureátům mezinárodních cen, kazatelům, kteří jim vysvětlí, že konkrétní a – ach, tak pomíjivé! – životní podmínky, jako je boj o práci, strach o střechu nad hlavou, nedostatek lékařské péče nebo pocit nebezpečí ze záplavy imigrantů, nejsou to nejdůležitější.

Hlasatelé víry a znalci světa jim vysvětlí, že mají překonat nevědomost a sebestřednost, že se mají pozvednout nad Marxovu materiální základnu a povznést se do vyšších sfér duchovního života. Pak se jim v duši rozjasní a nabudou vnitřního klidu a hluboké existenciální jistoty.

– Kazatel od svatého Salvátora varuje naivní lidi před Putinem a Ruskem. Sice od něho nečekáme, aby bral výrok evangelisty o tom, že křesťan má „milovat své nepřátele“ (Lukáš, 6, 27-28) doslova, ale jistě po něm můžeme žádat, aby jako „prelát Jeho Svatosti“ respektoval výmluvné gesto papeže Františka, který Putinovi při jeho návštěvě ve Vatikánu v roce 2015 daroval sochu Anděla míru. V této souvislosti nabývá na významu také skutečnost, že ruský prezident poskytl politický azyl Edwardu Snowdenovi, který vyzradil šokující zprávy americké výzvědné služby. A byl to právě tento odvážný muž, kterého papež pochválil za to, že se nebál porušit služební pravidla, když se dostaly do rozporu s jeho svědomím.

Dovedeme-li do důsledku Halíkovo pohrdání veřejným míněním jako falešným zrcadlem odrážejícím názory nevědomé většiny, dospějeme k závěru, že demokracie není možná. Jak k tomu přijde hrstka uvědomělých, vzdělaných, duchovně a intelektuálně vyspělých jedinců, aby její hlas zanikl v hluku sebevědomého a neznalého davu?

26.4.2017

29 komentářů :

 1. Už Miloslav Švandrlík ve svých Černých baronech napsal, že Halík byl největší vůl u praporu. A ono mu to vydrželo.
  Jinak se stačí podívat na Halíkův zjev a uvidíte, že se jedná o samotné vtělení ďábla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:44 není co dodat

   Smazat
  2. Halík není jen ďábel, on je přímo Lucifer.

   Smazat
  3. Někde jsem zaslechl, že je Halík vysvěcen tajně, proto, že ho světil Lucifer. Podle jeho vizáže to má pravděpodobnost hraničící s jistotou.

   Smazat
  4. PAW
   Kapitoly, kratke z dlouhe historie..Co se nedovime v dejepise ve skolach ani nesmime od profesoru,doktoratu INTELIGENTU a agentu atd.
   Uci vsechny dejiny Zblizka !! Aby chaos pak nastal a byl poucen NESPRAVNYM PORADKEM , vrchnosti narizenym,
   poruceny /nehodi se pro negramoty/...
   A historie Pravila : Ze musime zirat a brejlit kolem sebe /the power of the observations/ jako hvezdari cumi furt do nebe /az je z toho prdel zebe/...
   Nejdrive povinny CliffHanger. ..Jo.

   Smazat
  5. PAW
   Tak by jsme meli neco Cliffhangeru za sebou a pokracko.. PROC jede Chrchel , Mrchel do Moskvy ?
   1/ Aby se pred volbami predvadela volicum , ze neni sluzka a neco horsiho, ale ze jedna z velmi MOCNYM CAREM PUTINEM zvanym Puta, jako rovny s rovnym...
   2/ VYzebrala si pokorne navstevu,car vi vo co jde, pod falesnymi zaminkami, Car vi ze kvici jako poslusny miniMopslik a nema co vyjednavat.
   Dale aby rybarila /fishing/ a zaludne cihala v nadeji, jestli se nekdo Kremlu nepodrekne, aby ihned bezela do Wash. s viteznym kvikotem ,si poridit vdecnost a cukricek. A potesila sve porucniky....Podobne jako Netanjahu, ktery byl v Kremlu uz 6x.
   Konec Cliffhanger a hunger...
   PAW

   Smazat
  6. PAW
   Ten spravnej KUMST , je zirat na veci z vetsiho UHLU Geometrickyho.. Uz ziram.
   " POKLUSEM HLASIM " zeno a p.Milerova ,ze uz ziram". /Tak necumte na mne tak blbe Svejku/.
   Proc je velka Britannie tak poslusnej pincl ,co kvici u podlahy?
   Proc se revoluce a civil. valka v 17.stol. v Brit. a Nemecka bolsevicko fasisticka /N Socialisticka DAP/ strana ukoristila moc 1933 a proc se povedly a proc se ta Ruska 1917 povedla a potom zase NEPOVEDLA.
   Cromwell pozval a pustil do brit. velky pocet jistych lidi a celkem brzy si britove klekli , potom lehli na zem a tu zem libali. A ocekavali rozkazy a ocekavaji dodnes.../Cist monografie, dIzraeli, Rotschild a pod./.
   Byl to jen dalsi pokus vymlatit populaci.
   Hitleruv socialismus se take povedl a dodnes germove zobaji z ruky..Pod veddenim jistych lidi.
   Rusove/ a pruserem taky/ Slovani !!...SE nejdrive povedli a potom zase se Hlavne nepovedli a POVEST SE NECHTEJI !! Zrada....

   Smazat
  7. PAW
   Uprchli tak dablovy z LOPATY/rusove / a vcas a svet je nenavidi..Za to.
   A pokolikaty uz a my s nima.
   TAK PRAVILA HISTORIE.
   Ale neverte jsou to jen spekulace,Spek a Ulice.
   Medved vzal zkratka Kramle do Kremlu !!
   Bez povoleni. A ruskej car byl uplnej idiot,ze prodal Aljasku /nedostal nic/, kdyz nemel penize po Rusko-Jap. valce...do ktery byl zavlecenej jistyma lidma..A MOHL IDIOT ALJASKU PRONAJMOUT JAKO TO UDELAL CHYTRA CINA S HONG-KONG.
   Britove umirali populace genocidama v Indii 4 miliony za jeden rok Hladomor umelej, Irskej hladomor , kdo nechcip utekl do USA, kdyz vsude v Evrope bylo zradla nadbytek i dobytek.
   Svobodne demokraticke volby v Brit. se casto konali jen s JEDNIM KANDIDATEM a spokojenost vladcu byla tak zarucena. Dnes musi byt trochu vic divadlo...
   A Trump je uplne podobnej Lordu Palmerstonovi a chce valcit jako von na Krymu !! Valka zajimava jak britove/vlady a generalove/ chcipali sve vlastni vojaky a hodne /pres 300 tisic/.
   Nemecka genocida i tech dalsich v I.sv. valce se velmi vydarila a REPETE se muselo pak opatrit za kazdou cenu.Postarali se o to zase demokrati a jisty lidi a pripravili vsechno pro Dolfa , jedna radost. Nemecko "vykvetlo" az do Stalingradu...A celej svet je podporoval !!
   Situace se pak stale opakuji jako i dnes..
   PAW

   Smazat
  8. Svaté svině jsou nejhorší ,co tato země nosila.Ani ty jejzákeřnější zvířata se nechovají hůř než tyto bestie.Trpělivě vysvětluji svým vnukům,co tento zkurvený spolek napáchál a páchá dál.Mám celoživotní zkušenosti.Komunistická ideologie je zrůdná,ale cirkev je horší než fašismus v nejhorší podobě. Důchodce

   Smazat
  9. PAW
   Pokracko az dole...

   Smazat
  10. Jasněěěě! Vy hrdinní, nezištní a všem pravdy přející čecháčkovští „boží“ bojovníci proti Bruselu !!!
   Sledujíce váš neúnavný boj a „spanilé jízdy“ proti EU a Bruselocentrizmu za výlučnost České republiky, rozhodli jsme se my Moravané po vzoru bratrů Slováků nepřekážet vám v tomto boji a opustit vaši zfušovanou a rozkradenou vozovou hradbu. Požádáme o obnovení tradičního svazku s Vídní (k níž jsme měli vždy mnohem blíže než k vám - nejen kulturně a mravně, ale i municipální správou). Hodláme posléze vytvořit desátou rakouskou spolkovou zemi Moravu s vlastní zemskou vládou i zemskými zákony. Tím zároveň posílíme (ušlechtilý) slovanský živel spolu s Chorvaty a Slovinci v Rakousku. Nebudeme muset s vámi vést „falešné a prázdné“ diskuze, jako např. o zavedení Eura coby měny, nebo jiných civilizačních norem. Vám zůstane měnová kuriozita – Pražský groš (Pg) - namísto dosavadní vekslácké (Kč). K majetkovému narovnání vás pozveme do vily Tugendhat (po konzultaci s V. Mečiarem). Předběžně vám nabízíme, že s Muchovou epopejí si můžete odvézt i Dukovany (třeba na Letnou namísto Blobu, či k zapůjčení do Japonska). K tomu vám přidáme na památku brněnský žulový třicetitunový „vibrátor Primátor Onderka“ i s primátorem (včetně řetězu - ale jen řetězu kozího). Oba jsou bohužel nefunkční, avšak nezničitelní. Vlajku si klidně ponechte, na zakrytí celé vaší euroodpadové kotliny včetně těmi správnými osmahlými vlastenci a Novými Rusy „hrdinsky počeštěných“ německých Sudet. Místo vykastrovaného lva si můžete dát do znaku rudého kance s modrým ptákem nebo straku zlodějku a za hymnu vám může posloužit česká prostonárodní píseň: „Měl jsem tři prsty v prdeli. Zastrčený. Čížek mi tu prdel ukrad, nemám je teď už kam strkat. Jsem ztracený.“ Zato heslo rodáka Masaryka z hradního praporu bychom si vzali – vy si tam vyšijte třeba: „My Prahu nedáme – radši ji zbouráme“ (aspoň náhodní turisté budou náležitě poučeni – a to nejen pražskými taxikáři a kapsáři). Váš ovarový „ctnostný mocnář“ a ruský agent toho aspoň nebude mít tolik na únavné inspekční inkontinentní objíždění a pojídání osoleného kóšer chleba od starostů. Může být volen levně aklamací přímo na Koňáku. Na Vítkově v Maus-oleum je pro něj teď po ožraleckém Gottwaldovi místa dost. Když dáte kovošrotovému loupežníku a euroteroristovi Žižkovi do ruky raketu (tenisovou), nebo ukořistěné pero, případně jitrnici s becherovkou, ušetříte za novou sochu (při vašem krizovém hospodaření) a můžete prodražit Blanku, či jakýkoli jiný Klauzemanův český tunel. Vyvěsíme: „Češi nekrást tady“ (protože „Kdo nekrade, není Čech, hop, hop, hop“).

   Smazat
  11. Tedy ten "MYMORAVAN" to má s rozumem a duševním zdravím hodně nahnuté. To asi ta tisícovka nových psychiatrů bude delegována na Moravu k posílení Černovic? Pisatel zapomněl, že jeho spolurodákem byl i Gottwald. Spíše bych se hlásil jako Moravák k bitvě na Bílé Hoře, než k oslavě doby Temna. A Pražáci? Největšími poturčenci v Praze jsou přivadrovalí "Mymoravané".
   Narovnání poměrů v Česku není otázkou nacionalistickou, ale sociální, politickou. Stojíme před volbami a jsme vystaveni 26 roků slaďáckým, ale vždy totálně lživým slibům pánů Sobotků, Kalousků, Schwarzenbergů, Bělobrádků, Fialů... a jejich poskokům v parlamentu. Tak tedy všechny partaje, co zde vládli od r. 1990 je nutné anulovat a také všechny poslance těchto stran je nutné z parlamentu vykořenit. Do politiky je nutné pustit nové síly, které méně slibují, ale své slovo mají šanci dodržet. VYHLASME "KONEC POLITICKÝCH VYČURÁNKŮ V ČESKU"!

   Smazat
 2. Ne ze bych byl nabozensky zalozeny, ale pan Halik a posledni papez se mi zdaji ze si delaji s Bibli co chteji.!!! Mozna , ze je to katolicka metoda, ovsem z hlediska dejin a dneska a pocitacu !!
  pripada mi ze :

  katolicka cirkev mela byt jediny kulturni kanal pro cely svet, a to v latine , aby ji nikdo nerozumnel a mistni farar ji mel vysvetlit , podle informaci od papeze az do Martina Luthera(prakticky).

  K tomu papez mel primou linku k Bohu na business a Buh mu vysvetlil , jak se manipuluje cast Bible a kterym smerem.

  Mam pocit ze pan Halik ma stejny koncept, ale vy lidi nemate duchovni a intelektualni uroven aby jste ho pochopili!!!

  Ovsem mne to nevadi , ja jsem BroukPytlik ve svem doupeti a jim sve korinky a divam se na evangelika Trumpa na televisi a ctu knihy o nich!!! Hlavne prikazini 'NEZABIJES' sakra to jsou mi novinky!!!

  Co takhle 'NEBUDES TUNELOVAT '!!! ci 'Nepodas Falesneho Svedectvi'???
  !!!
  BroukPytlik

  OdpovědětSmazat
 3. Hulík není žádný disident, ale buzerant.
  Stačí, když otevře hubu, a je to hned poznat.
  Není žádný intelektuál, ale jen psychopatický manipulátor s těmi, kdo jsou jen polovzdělaní polointeligenti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Halík snad ani nebyl vysvěcen, zato spolupracoval se Stasi (ta byla horší než StB)!!!
   Daniel Solis to na něj odhalil a publikoval. Stačí lehce zagúglovat.

   Smazat
 4. Pro spojení s Bohem je tento sebestředný a nenávistný pseudointelektuál zcela nadbytečný mezičlánek...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby jste trochu pridal a vysvetlil, jakys sebestredny , nenavistny pseudointelektualni clanek.
   Co tim myslite??
   Budte trochu specifictejsi a vysvetlete mi co myslite. Co to je spojeni s Bohem.

   Jsou lidi jako ja, co chapou pomalu , temer brouci jako ja BroukPytlik.
   Vas BroukPytlik.

   Smazat
  2. pro Anonymní21. dubna 2017 2:37
   Vážený pane, Nejsem věřící a tak neumím vysvětlit spojení s bohem. ALE: Mé dlouholeté zkušenosti potvrzené životem dávají za pravdu BroukuPytlíku! Jsou totiž lidé, kteří nemusí ani promluvit a přesto je mohu "zaškatulkovat". Mohu vás ubezpečit, že minimálně v 70% se moje "zařazení do té správné škatulky" podaří.
   Cokoliv ysvětlovat dále je zbytečné, protože byste toto v životě nepochopil.
   S pozdravem Anonym

   Smazat
  3. 2:37- Vážený Brouku Pytlíku. Já Vám vysvětlím, jak to asi myslel, jak to chápu já.

   Chtěl asi říci, že pan Halík, který se vydává za kolosálního nesrovnatelného intelektuála, není dostatečně povahově vyzrálý, aby mohl v roli kněze fungovat jako vhodný článek mezi člověkem a Bohem.

   Vztah mezi Bohem a jakýmkoliv živočichem, tedy i člověkem, bez ohledu na to, jestli je věřící nebo ateista, lze předpokládat, aniž by jej bylo možné vyvrátit.

   Vztah libovolného živočicha k Bohu se realizuje v instinktech, k čemuž u člověka je navíc ještě svědomí.

   V duši pana Halíka řádí zlý duch jménem Já.
   On řádí v každém z nás, ale různou měrou. Řádí-li příliš, je pak člověk sobecký, chtivý, zlostný, závistivý atd.
   Nevím přesně, jakou povahu má pan Halík, ale také se mi (zbožnému ateistovi) nikdy na kněze nezdál dost vhodný.
   V mém životě však pro kněze stejně není místo.

   V tomto rámci je možné rozumět zmíněnému příspěvku.
   PB

   Smazat
 5. PAW
  Si dovoluju podotknout /a suse predpokladat/ ze Casto a furt to nechapu, jak muzu bejt v jednom state,v jednom kontinentu, v jednom svete , v jednom vesmiru a bejt este na zivu s Takovejma Hruzama..nekdy i katolikama !!
  Co by potrebovali zakrizovat poradne rezatejma hrebama na shnily drevo.Jo? Jo !
  A proc Kristus odesel z ty jeskyne, tak brzy do nebe? Jeskyne byla pronajata od Josefa z Arimateje, byznysmena a ten zvysil Kristovi najem , kterej se musel narychlo odstehovat.
  A kolik ted plati v nebi se nevi...Ale de to/najmy/ nahoru.
  A divim se kazde rano ,kdyz se nazivu probudim.
  Jasny mi to neni.
  A kdo se tesi na KRESTANSKY NEBE , kam se chysta tak se NETESTE VUBEC. jO.
  JSOU TAM VALKY ,PORADNY TAKY.... A naposled tam valcili ukrutne ANDELE S DRAGOUNAMA /ASI DRAKAMA , SANEMA DESETIHLAVEJMA/, jo ukrutne valcili ..
  /Dle bible/ tam je vsechno..
  I Nostradamus a jeho Ramus....
  Tak uz necumte Svejk.Pohov.
  PAW

  OdpovědětSmazat
 6. hovorí k hladným, nedáva chleba, ale beznádej,nepovznáša, ale zatracuje - a ako povedal Napoleon - hladní nepočúvajú

  OdpovědětSmazat
 7. A tohoto hajzla Halíka platíme ze svých daní.
  Tento gauner bude dříve nebo později zlikvidován fyzicky nebo pojde jako Vlk.

  OdpovědětSmazat
 8. první diskutující hovoří o tom, že stačí se podívat na zjev jmenovaného, ano stačí se podívat na jeho doslova zlobu v čích, kterou nelze ničím zamaskovat. Ty oči prozrazují víc než si kdo myslí. jsou to oči zlého a krutého, oči farizeje....

  OdpovědětSmazat
 9. Profesor Halík ve svém vystoupení v ČRO působil svým proamerickým zanícením a přesvědčením stejně věrohodně jako prokurátor JUDr. Josef Urválek − v procesu s Miladou Horákovou. V době kdy jsme již 27 let denodenně vystavováni západní protiruské rétorice hovořit o mediální kampani RF mi přijde zcela mimo realitu. Naopak vnímám posledních 5 let stupňování tlaku na protiruskou a protislovanskou orientaci, posun NATO až k Ruským hranicím a vytváření informačního pole vhodného pro větší ozbrojený konflikt za souhlasného a radostného bečení západní populace. Halíku! Je mi z tebe na blití a neoblbuj národ. Tu cenu jsi nedostal za svou progresi, ale za svou servilnost, zrovna tak jako jsi měl teplý flek za komunistů.

  OdpovědětSmazat
 10. Pátera Halíka vidím jako spolehlivého lokaje jakéhokoliv režimu. Morave

  OdpovědětSmazat
 11. Dovoluji si redakci poprosit, aby zvážila odstranění příspěvků, které plodí očividní pomatenci, trollové apod. Hrozí totiž, že se normální čtenáři diskuse nebudou účastnit. Děkuji.

  OdpovědětSmazat
 12. A zajímavé je, a užitečné vědět,
  že Petr Robejšek, zakladatel strany Realisté,
  Halíka obdivuje a chválí.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 13. Halík je kapitola sama pro sebe.Je s podivem,že
  se vůbec někdo na něj obrací s žádostí,aby se k
  něčemu vyjádřil.Ten kdo to udělá,by měl být tím,
  kdo by se nesměl nikdy novinařinou zabývat,protože
  se v tom případě jedná o propagandisty,nikoliv o
  novináře.To samé platí v případě rozhovoru s
  komedianty.I když se komediantka proti tomu dost
  vyhrazuje s tím,že mají právo.Ti mají právo jenom
  držet hubu.Mají v hlavě místo mozku kalkulačku.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.