Reklama

pondělí 17. dubna 2017

Oskar Krejčí: Diplomacie Divokého západu a hra na kuře

17. 4. 2017     První zprávy
PZ: K pobřeží Severní Koreje se přiblížila americká letadlová loď USS Carl Vinson, doprovázená údernou skupinou složenou z křižníků, bitevní lodi, útočené jaderné ponorky a dalších plavidel. Můžeme očekávat, že vypukne válka?
Je to málo pravděpodobné. Už během své návštěvy v Moskvě prohlásil ministr zahraničí USA Rex Tillerson, že se jedná o rutinní akci americké armády. Kus pravdy na tom bezesporu je, američtí vojáci s oblibou cvičí u severokorejského pobřeží. Nabízí se ovšem otázka, zda Tillerson ví vše a zda se podílí na rozhodování.


PZ: Donald Trump v rozhovoru pro Financial Times jasně řekl, že „pokud Čína nebude řešit Severní Koreu, my budeme“. Vám se toto prohlášení nezdá dost varovné?

Myslím, že toto je podstata problému: tlak na Čínu. Trump zjevně vsadil na nátlakovou diplomacii plnou vojenských blufů. Krize vztahů velmocí kolem Sýrie a KLDR ukazuje na novou formu agresivní rétoriky. Propaganda, která nepotřebovala žádné důkazy o tom, že by syrská vláda použila chemické zbraně, začala tvrdit, že je ruskou vinou to, že Bašár Asad má chemické zbraně – a že možná Moskva o onom neprokázaném chemickém útoku Damašku věděla dopředu. Tuto tezi zopakovala snad všechna velká světová média. A to i přesto, že likvidace chemických zbraní v Sýrii neprobíhala na území kontrolovaném vládou pod dozorem Moskvy, ale pod dohledem Organizace pro zákaz chemických zbraní. Tato organizace dohlíží na plnění „Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení“. A tato mezinárodní organizace oficiálně potvrdila kompletní likvidaci těchto zbraní na území spravovaném vládou v Damašku. Jeden sklad prý ale zůstal na území kontrolovaném povstalci.

Na první pohled to vypadá jako přenášení americké emotivní volební rétoriky do diplomacie. Jde ale o víc. Podle tohoto prazvláštního modelu „pravdy“ mohou za americkou agresi proti Sýrii Rusové. Obdobné propagandistické čarování probíhá kolem Severní Koreje. Trump vyzval Čínu, aby zasáhla v KLDR. Když se postup Severní Koreje nezmění, vinu za americký útok ponese Peking.

PZ: Myslíte, že taková propaganda může být úspěšná?

Je úspěšná. Připomeňte si reakce českého premiéra a ministra zahraničí bezprostředně po americkém útoku na Sýrii – vyjádřili souhlas s tímto zjevným porušením mezinárodního práva. Česká televize ve čtvrtek ve svém hlavním zpravodajském pořadu mluvila o „odvetném úderu USA“, aniž by Sýrie na USA zaútočila či existovaly důkazy o použití chemických zbraní vládou. Podobné reakce můžeme čekat v případě útoku USA na Severní Koreu.

PZ: Vy jste ale právě prohlásil, že útok na KLDR je málo pravděpodobný! Teď mluvíte o reakcích poté, když k němu dojde. Nezdá se vám, že si protiřečíte?

V politické teorii můžete prognózovat jen tak, že zformulujete hypotézy a jednotlivým možným scénářům přisoudíte stupeň pravděpodobnosti. Útok USA je samozřejmě možný, ale je méně pravděpodobný než to, že se jedná především o vydírání Pekingu a Moskvy. Faktem je, že čínská televize CGTN ukazuje nervozitu obyvatel na hranicích s KLDR, lidé se obávají vlny běženců ze Severní Koreje. Něco takového tu ještě nebylo. Čínský a ruský ministr zahraničí vyzývají k uklidnění situace, jihokorejský ministr zahraničí vyjadřuje naději, že s ním Washington bude předem konzultovat případný útok na KLDR. A ze severokorejského Pchjongjangu slyšíme, že „současná chmurná situace“ ospravedlňuje „sebeobranný a preventivní úder prostředky, jejichž jádro tvoří nukleární síly“.

PZ: Nezaútočí tedy KLDR preventivně na onen válečný konvoj USA, který se blíží k jeho břehům? Sobotní přehlídka ukázala, že Severní Korea má velké množství raket, a to i pro ponorky.
 

Jaderný arzenál Severní Koreje je odhadován na méně než 20 náloží. Ten americký má přibližně 6800 nukleárních náloží. Poslední jaderná inventura, kterou počátkem tohoto roku zpracovali Hans Kristensen a Robert Norris pro Federaci amerických vědců, uvádí, že KLDR nemá žádnou strategickou jadernou nálož – tedy rozměrově tak malou jadernou bombu, kterou by bylo možné umístit na raketu schopnou doletět do USA. Tentýž zdroj uvádí, že Spojené státy mají 1650 strategických jaderných náloží. Nikdo, kdo má trochu rozumu, při takovémto poměru sil na USA nezaútočí.

PZ: Neznám nikoho, kdy by tak jako vy zpochybňoval racionalitu státníků! K tomu, aby se člověk vylekal, stačí se podívat do vaší knihy „Psychologie politiky“. A teď se najednou dovoláváte rozumu. To jste naše čtenáře moc neuklidnil.

Pokud jde o politickou racionalitu, situace se ukáže ještě horší, když se na zahraniční politiku USA podíváte přes prizma vnitřní politiky této supervelmoci. Mám na mysli výsledky průzkumu veřejného mínění v USA poté, když Trump zavelel k bombardování Sýrie. Podle agentury Gallup souhlas s touto agresí vyslovilo 50 % dotázaných, 41 % bylo proti. Podle průzkumů Marist Poll, ale i ABC News/Washington Post Poll nebo CBS News Poll se Trumpovi dostalo ještě vyšší podpory – v případě posledního ze zmiňovaných průzkumů vyslovilo souhlas s útokem 57 % dotázaných, 36 % nesouhlasilo. To vše v situaci, kdy stejné výzkumy dlouhodobě ukazují, že se způsobem Trumpovy vlády souhlasí méně než polovina obyvatel USA. Řečeno jinak, pod tlakem médií vylekaná většina veřejnosti souhlasí s tím, že je třeba napřed střílet, a teprve potom případně vyšetřovat, o co vlastně šlo. Trump se přizpůsobuje a růst popularity prostřednictvím „diplomacie Divokého západu“, pro kterou je právo silnějšího důležitější než nějaká Charta OSN, se mu může zalíbit.

Tomu odpovídá i použití bomby GBU-43 v Afghánistánu. Tato nejsilnější nejaderná bomba ležela více než dekádu ve skladu, a dočkala se prvního použití v době mezi útokem na Sýrii a možným útokem na Severní Koreu. Z hlediska situace v Afghánistánu je údajné zabití 90 bojovníků málo významné. Bývalý afghánský prezident Hámid Karzaí v reakci na použití bomby GBU-43 přímo prohlásil, že si USA udělaly z Afghánistánu cvičiště pro své zbraně hromadného ničení a vyzval k „zastavení Spojených států“...

PZ: Pokud si vzpomínám, v dubnu 2013 noviny New York Times zveřejnily, že Karzaí a jeho prezidentský úřad byl financován ze zdrojů CIA, a to „stínovými penězi“.

Karzaí vládl v okupované zemi zmítané válkou, těžko by se dostal k moci a udržel u ní bez pomoci amerických zpravodajských služeb. Zkušenosti jej ale přivedly k tomu, že v září 2014 při loučení s prezidentským úřadem prohlásil, že „Američané nechtějí mír v Afghánistánu, protože tady mají vlastní zájmy“, a dodal: „Není to naše válka, ale válka, která je nám vnucená a jejíž jsme obětí. Nenastane mír, dokud ho Spojené státy a Pákistán nebudou chtít.“

Ale chtěl jsem říci něco jiného. Onen afghánský test bomby GBU-43 je zprávou pro Severní Koreu a Írán, že USA mají bombu schopnou zničit jejich podzemní jaderné laboratoře – a umějí ji použít a jsou odhodlány ji použít.

PZ: Přesto si myslíte, že k válce nedojde?

Okamžité vojenské vítězství by pro USA z dlouhodobého hlediska znamenalo velkou morálně-politickou ztrátu. Nejen proto, že by šlo o první útok na stát, který má jaderné zbraně. Zbraně, jejichž prostá exploze v místě skladování v KLDR může ohrozit svým radioaktivním spadem Čínu, Rusko, Jižní Koreu a Japonsko.

PZ: A existuje alespoň nějaké přijatelné řešení?

Nezbývá než neustále opakovat, že řešení je velmi snadné – návrat Washingtonu k politice z 90. let. Tehdy USA a KLDR vedly přímá jednání, dohodly se na likvidaci vojenské části severokorejského jaderného programu. Náhradou za těžkovodní reaktory v KLDR, které jsou schopné produkovat plutonium, se měly stát lehkovodní reaktory postavené konsorciem firem z USA, Japonska a Jižní Koreje. V roce 2000 tehdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová jednala přímo v Pchjongjangu s Kim Čong-ilem. Tam se v rámci Sluneční politiky vydal i jihokorejský prezident Kim Te-džung. Setkávali se členové rodin rozdělených válkou v 50. letech, obnovil se provoz na železnici spojující jih a sever Korejského poloostrova. Jenže pak přišel do Bílého domu George Bush ml., odmítl dát na zmíněné projekty v KLDR, které měly stát 4,5 miliard, byť jen jeden dolar a v roce 2002 umístil Severní Koreu na „osu zla“. KLDR v následujícím roce odstoupila od „Smlouvy o nešíření jaderných zbraní“ a v roce 2006 provedla první úspěšný test jaderné nálože. A dnes s údivem hledíme na svět, který se propadá do stále většího chaosu.

Mezinárodní politika musí být víc než pověstná „hra na kuře“ dvou nevyzpytatelných státníků, kdy se proti sobě ženou dva jaderné arzenály a čeká se na to, kdo bude zbabělec a uhne. Ctností diplomacie je zdrženlivost mocných. Vítězstvím diplomacie pro všechny by pak měla být nová Sluneční politika.

Za První zprávy rozhovor vedl Jiří Kouda

38 komentářů :

 1. "Vážený" pane Krejčí uvědomte si, že nejsme židé kteří se nechali vozit do spaloven. Každý rozumný člověk se před násilím sklání jenom do určité míry.
  Je to dáno tím, že čím více agresorovi ustupujete tím více si dovoluje. Nechce se mi citovat lépe umřít vstoje než žít na kolenou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je treba se branit zbranemi a ne zbrojnimi pasy

   Smazat
  2. Ale ale, nejsme o nic lepší než ti chudáci, co se nechali vozit do spaloven. O hrdinství už nemůže být ani řeč, o řiťolezectví a lokajství ano.

   Smazat
  3. Je podivné, že Američané,kteří poblíž KLDR dělají každoročně provokativní masová vojenská cvičení společně se Soulem, obviňují z provokací KLDR.Správně je, že USA provokují a nejen KLDR a nejen dnes.

   Smazat
  4. 0:35 pokud správně považujete za agresora USA, pak nevím proč dáváte oslovení "Vážený" (pane Krejčí) do uvozovek???...

   Smazat
  5. Severní Korea naposledy válčila v roce 1953, na rozdíl od USA, která od té doby napadla nebo provedla převraty asi ve 40 zemích. Korejci si pouze chtějí zajistit svojí bezpečnost, což se jim s ohledem na soustavné americké provokace u jejich hranic nedivím. Nevěřím, že jejich cílem je někoho napadnout, nepochybně vědí, že by to byl jejich konec. Jsem přesvědčen, že zprávy o agresivitě KLDR jsou pouze produktem propagandy. Ani nevěřím tomu, že poměry v této zemi jsou tak strašné, jak se nám snaží propaganda vnutit. Většina lidí si už ani neuvědomuje, jak se nechali mainstreamem zmanipulovat, aniž by měli jakékoliv hodnověrné informace o této zemi. Netvrdím, že mám pravdu, avšak s ohledem na zkušenosti s naší propagandou, která nám lže od rána do večera 365 dní v roce, považuji za velmi nepravděpodobné, že by nám zrovna v případě KLDR říkala pravdu.

   Smazat
  6. Domnívám se, že jaderné zbraně v rukou USA, Izraele nebo muslimského Pákistánu jsou daleko větším nebezpečím pro lidstvo, než v rukou KLDR. KLDR by válkou, ať už konvenční nebo jadernou vůbec nic nezískala, na rozdíl od USA, kde by nesmírně vydělaly zbrojní koncerny vč. dodavatelských firem, bankovní sektor i majitelé chemického i petrochemického průmyslu atd. Myslím, že vždy je třeba si klást otázku, v čí prospěch by taková válka byla. Odpověď je vždy stejná - ve prospěch nejbohatší světové "elity", která USA zneužívá jako údernou pěst svých finančních zájmů. Nebudu se zde vyjadřovat o národnosti této "elity".

   Smazat
 2. Odpovědi
  1. Hlavni Sasek si zase hraje / a bere sam sebe velmi vazne/ na VEREJNEHO ZALOBCE VSECH STATU , ktere si sam a bezduvodne a z NICEHO NIC URCI.
   Mimo to se taky jmenoval do funkce a je taky navic i "Soudcem" a KATEM.
   Advokat zadny.. V USA. Je prece demokracie !!!
   Ta prava.
   A tady uz doopravdy nic dnes nezbyva...
   PAW

   Smazat
 3. Amíci sice tvrdí, že KLDR nemůže vměstnat jadernou nálož do rakety, ale jistotu nemají. Ale i kdyby ne, chemickou nálož nebo biologickou tam vměstnat dokážou.
  Ta bohatě stačí.
  Šaškování USA je trapné, šaškování našich pro US řiťopichů je na kouli do palice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neustále se někdo utěšuje, že nejsou schopni zmenšit jadernou nálož tak, aby byla dostatečně efektivní a unesla jí raketa. Nikdo se nezajímá s tím, že KLDR má také ponorky. Nechce se mi věřit, že touto cestou by nedokázali dopravit jadernou nálož do blízkosti USA a už samotný výbuch v oceánu by v USA nadělal pěknou paseku.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 5. Hra na "bojácného=kuře" už běží dlouho. Ztroskotal Bush mladší, Obama a nyní zasedl ke stolu velký stavitel hotelů Trump. NEVYHRAJE.

  OdpovědětSmazat
 6. Putler si zahrává s šibenicí! -
  https://www.novinky.cz/zahranicni/435236-trumpuv-poradce-pro-bezpecnost-zkritizoval-kldr-i-podvratne-aktivity-ruska.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Drž hubu flustráte!

   Smazat
  2. Zase jsi mně rozesmál JandoPutno, takový vygum, který se odvolává na sračkomet Novinky, se jen tak nevidí.

   Smazat
  3. 6:58
   Ty hlásná trouba havlobanderovskoissacký lejnolahvárenský žumpy,ty si zahráváš na mamrda každej den,kdy provozuješ svojí zbytečnou existenci!!!!!

   Smazat
  4. 9:12 - zase jeden z komoušských uslintanců laje do lejnolahvárniků těm kteří popíjejí pětihvězdičkový koňáček z dob Druhýho císařství a podepsaný de Gólem a současně do nebes vynášej mužickou nuzotu ze Sibíře co nerozezná ani pěnu do koupele od samohonky!:))) Havel tě chodí strašit, co rudej chípáku? Ale já dávám přednost Romanovi baronu von Ungern Sternberg! Páč ten na rozdíl od Havla s komunistama mluvil! Totiž když je jeho pacholci vhazovali do kotlů lokomotiv, tak se jich vždy zeptal jestli je dobře hořej:)))

   Smazat
  5. 8:18 - Jasněže jo, rudý škubánku! Konečně už abys odtáh s další komoušskou svoločí do Rusácka, svýho Ráje! A tam se pak klidně otrav ruskáckou pěnou do koupele. Furt to bude pro tebe lepší, než chcípat hlady někde pod mostem, ty rudá nulo ...

   Smazat
 7. Hlavně aby tu USA všude zvládli. Mají zaděláno na válečné konflikty v Evropě, na Středním Východě, teď KLDR, potichu začíná zlobit Jižní Amerika.... no a my aby jsme jim všude tam pomohli zas tolik vojáků nemáme.

  OdpovědětSmazat
 8. Pokud amíci rozpoutají konflikt v Koreji, nebude už nic stát v cestě válce na celé severní polokouli.
  My "víme" co se děje v KLDR ale nevíme nic co se děje v us okupované jižní korei. Tamní obyvatelstvo bylo vždy dost protiamerické, hlavně velmi bojovné ve stávkách a odboji proti američany dosazeným loutkám v rolích prezidentů, jako byl pověstný Li Sin Man a naposled ta "demokratka" Hiu. Takže to budou nakonec jihokorejci, kteří zabrání útoku CIA a us army na sever, protože by v rychlé odvetě Soul a celá již. Korea nepřežila.

  OdpovědětSmazat
 9. hosi vydechnete, zadny utok na kldr nebude, stejne straseni od donalda jake dela kim
  anebo mi to snad nekdo vysvetli jak by to usa melo podniknout? mozna vseznalek Honolulu nam poda vysvetleni?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Donald, Svetlo nasi doby co prisel za minutu 12 aby zachranil svet pred katastrofou, je pouhy pohunek zidovskych panu kteri Americe vladnou a kteri si svoji pozici nenechaji nikym ohrozit. Posledni ktery se o to pokusil byl jakysi JFK.
   Vcera se defacto vzdal pozice Commander in chief predanim vsechna rozhodnuti o vojenskych akcich svym generalum. Cili ho poslali slusne do prdele a neser se nam do valek Donalde, a slezte z toho lustru, vidime vas. Je to vlastne chudak bez moci, jen takova smesna figurka s trapnou obarvenou prehazovackou. On si, chudak, myslel ze mu to pujde jako jeho reality show, kde je neomezenym panem, you're fired, ale skutecnost je jina......

   Smazat
  2. 10:58 chachaaa, dobry. Od honolula moc vysvetleni nehledejte, ten je velmi silne na strane Prehazovacky, vidi vse jen svyma ocima a podle neho Commander Flipper nemuze polozit nohu spatne. Od silne zaujateho cloveka se objektiva nedostane.

   Smazat
  3. souhlas s 10:58 i11:02 a i ja jsem volil donalda a ze je loutkou zida je jasne!!!
   ale odepisuji ho za ty stupidni komenty o utiku na syrii, ktery byl v zajmu "bezpecnosti USA" slysite tu debilitu uz vtom nazvu!!! a pak hlasi jak nam umiraji deti a dokonce i "small little babies"???? donald rusim te ty kokot!!! no ale furt lepsi nez hitlery, bohuzel vyber byl "letos" spatny!!!

   Smazat
  4. WTF? Small, little babies? Kterej imbecil tohle vypotil? Co takhle big, humongous babies nebo, lepe, gigantic little babies. Gees, to je vul...

   Smazat
  5. 12:39 tak nejak to zvastnul donald pri oduvodnovani utoku na syrii!!!

   Smazat
  6. Inteligentní jednání očekávat od rodilých Američanů je asi marná snaha.USA si inteligentníjedince kupují v zahraničí a pak machrují !

   Smazat
  7. PAW
   Spravne Usaci vyrabi konflikty a okupace ,
   ALE ZADNOU DALSI JIZ " NEUNESOU" a neutahnou ani s celym zapadem !!
   Jsou do nich /konfliktu a okupaci/ zaprazeny jako mezek do KARY , protoze si nechaji Rozkazovat i klackamado sebe mlatit , aby uposlechli...
   Proto jsou Mezkove . Jo.
   PAW

   Smazat
 10. Vážení čtenáři, pamatujete se, jakou nadějí byl nový americký president Bush? S Trumpem je to podobné, ani to nebudu rozvádět.......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:37 A co teprve se zvolenim usate gorilky? Lide plakali stestim, objimali se protoze : YES, WE CAN bullshit. A ejhle lidoop se stal jednim z nejhorsich POTUSu. To same jsem prorokoval Trumpovi, a ejhle, mame to tady. Autokratyckej starik s bujnou obarvenou kstici se stal hrdinou delnicke tridy, my fucking arse, kdo si mysli ze ten kreten ma blaho americke delnicke tridy na svem srdci, je individual s IQ amoeby. Trump ma nasrdci blahobyt pouze Trumpa, ty chudaky co ho volili on sam nazyva: hey, suckers, how's things?
   Nekdo, kdo ma na svem majetku 10ti metrovymi pismeny napsane svoje jmeno, aby demonstroval jak je bohaty a ukazal druhym jak oni jsou chudi, nema dobry charakter. A ani dostatek inteligence. Opravdu bohati lide se se svym bohatstvym spise zkryvaji, videli jte nekde obrovskymi pismeny oznameno ze tuto banku vlastnim ja,Rothschild? I kdyz vlastnim kazdou centralni banku v kazde zemi na svete krome Syrie, Iranu, N Korea a Kuby? I kdyz mam jmeni v radu stovek bilionu, v angline, trilionu? Proti temto lidem je Trupka zebrak na rohu ulice a zrovna tak s nim zachazeji.

   Smazat
  2. Kdepak. Je to jenom blb a Ivana Zelníčková ho naučila známou českou písničku "šla Nanynka do zelí" a on si z ní udělat návod jak se chovat.

   Smazat
  3. PAW
   14.37
   To je ale urcite vice pravda , nez by se na PRVNI POHLED ZDALO..

   Smazat
 11. Opravdu všichni mají krátkou paměť ona byla v době války ve Vietnamu byli amíci nějak slabší a dostali napráskáno. Blbě tady kecáte je to o úplně o něčem jiném americká armáda není kvalitní mnoho zbraní má zastaralých, nějaké nálože vůbec nejde převádět na nějakou vůdčí sílu. Už jednou dostali v Koreji amíci napráskané, kdyby bývala Čína která přišla dnešním severním korejcům na pomoc nepřerušila postup na dnešní demarkační čáře tak žádná jižní část Korejského poloostrova pod americkou správou neexistovala.

  OdpovědětSmazat
 12. i kdyby vtrhly do KLDR tak nikdy nevyhrají mají zemi vhodnou k obraně jako Vietnam musely by vyhladit celý národ

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na vyhlazování národů jsou ale machři, ovšem oproti Indiánům se korejci asi jen tak nenechají, mají lepší luky.

   Smazat
 13. No - tak jsem si zase počet diskuze. To byl americký film, ten co měl název "blbý a ještě blbější?"

  OdpovědětSmazat
 14. USA si chtějí zachovat tvář a vliv světového
  četníka.Jenom nějak zapomněli,že se doba změnila
  a není příliš těch,kdo vyžadují americkou pomoc
  proti pomyslnému nepříteli.I když jich pár ještě
  existuje a to nemusíme chodit daleko.Stačí se jen
  podívat na sever od našich hranic.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.