Reklama

pondělí 24. dubna 2017

Volby 2017: Co dala první TV analýza?


Radim Valenčík
24. 4. 2017 blog autora

Půl roku před říjnovými volbami (budou 20. - 21. října) v pořadu 90´ ČT 24 ve středu 19. října proběhla první významná analýza rychle se blížící události. Téměř bez povšimnutí. Není divu.


Převážně to byla nuda, protože se obešlo hlavní téma:

Jak vidí jednotlivé strany příčiny současných (a rychle narůstajících) problémů vývoje naší společnosti v globálním kontextu.

Jinak řečeno:

Co je příčinou současných problémů a jak je řešit?

Skoro by se dalo říci, že jak politické strany, tak i "odborníci" a pochopitelně i mediální mainstream se tomu, co je z hlediska prostého rozumu nejdůležitější, vyhýbají jako čert kříži.

Hlavním účinkujícím byl sociolog společnosti Median Danielem Prokop.

První podtéma: Načasování. – D. Prokop: Nehraje významnou roli.

Druhé podtéma: Jak výsledek ovlivní následné prezidentské volby. – D. Prokop: Strany budou opatrné ve vztahu k prezidentovi.

Třetí podtéma: Prezentování nejnovějších výsledků:
ANO 28,5 %, 
ČSSD 20 % (největší rozdíl od loňského října, ale ČSSD stejně modelem nadsazena), 
KSČM 13,5 %, 
TOP 8 % (připomínám – jedná se o model, zde se křísí mrtvola),
ODS 7,5 %, 
KDU-ČSL 6,5 %, 
SPD 4 %, 
Zelení 3 %, 
Piráti 3 %, 
STAN 2 %.

Diskuse k nim (může dojít k nějakým výraznějším změnám oproti tomuto modelu)? – D. Prokop: Může dojít k propadu ANO a přerozdělení hlasů tohoto subjektu. Některé modely ukazují, že se ČSSD může též propadnout.

Moje poznámka: Volby dopadnou podle standardního modelu z 10. února 2017, viz:

ANO přes 30 %, 
KSČM mírně nad 10 %,

ČSSD, ODS, KDU-ČSL a jedna z dalších stran 6 – 8 %,
velké procento hlasů se přerozdělí. 
Tou jednou z dalších strana je SPD (Okamura), Piráti, nebo TOP.

Vláda: ANO s KDU-ČSL.

Ústavní většina: ANO s KSČM (bude využita při prosazení některých zákonů).

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4247-volby17-007-memplexy-turbulence-standardni-model.html

Další účinkující:

Politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity: O terminu voleb, pak o prezidentských volbách, kritika přímé volby prezidenta. Nezajímavé, odbíhání od tématu. Zmíněna tendence "všichni proti" ANO apod. Nebude významné, dnes může spolupracovat každý s každým.

Čtvrté podtéma: Připomenutí s čím strany přišly do minulých voleb. – Nic nového.

Páté podtéma: S čím jdou strany do voleb.

ČSSD – konec levné práce.

ANO – pokračovat v práci, kterou jsme zahájili, mělo by se vyhodnotit, kdo co slíbil a skutečně udělal.

Šesté podtéma: Co bylo a nebylo splněno z vládního programu. – Sliby byly nadsazené, strany slibují, protože ví, že nebudou vládnout samy.

Sedmé podtéma: Výměny ve vládě.

Další účinkující:

Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého: Hlavně o Babišovi – proč se ostatním stranám nedaří jej účinně difamovat. Propojení politiky a médií.

Další účinkující:

Ústavní právník Marek Antoš: K otázce změny volebního systému.

Osmé podtéma: O financování politických stran.

Další účinkující:

Konzultantka Institutu politického marketingu Alžběta Králová: Finanční stropy na kampaň jsou dostatečně vysoké.

Shrnutí a závěry:

Do voleb je daleko. Voliči stále ještě mohou ovlivnit vývoj předvolební kampaně tak, aby jim strany odpověděly na to hlavní:

Co jednotlivé strany považují za příčinu současných problémů a jaké nabízejí jejich řešení.

I v tomto pořadu mohli voliči vstoupit do hry a přímo se přes internet tázat hlavního účinkujícího.

A ještě něco. Prakticky všechny strany nyní slibují, že se dotážou svých voličů, co od nich požadují. Tak nechtějme definování priorit (= prázdné sliby), ale právě odpověď na otázku, co ta či ona strana považuje za příčinu současných problémů. Požadujme to všemi cestami, které máme jako voliči, tj. řadoví občané, k dispozici. Třeba i na předvolebních setkáních. Zaznamenejme si odpovědi a případně je i zveřejněme. Vyměňujme si mezi sebou zkušenosti. Jinak nás zase političtí šíbři podvedou.17 komentářů :

 1. Strany nás zase podvedou. Nemohou jinak, protože by to byla jejich sebevražda. Je potřeba začít přemýšlet za hranicemi současného paradigmatu - že kapitalismus je současně demokracií. Tam je řešení.

  OdpovědětSmazat
 2. Přečetl jsem si to až k procentům. Dál to nemá cenu tu chujovinu sprofanovanou číst.
  lada

  OdpovědětSmazat
 3. Pane Bože Radime,už zase ta fotka kde vystupuješ ze zdi?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vystupji se zdi alebrz jsem nekdy neviditelny A co tobe mila Vlastovko dosly ti ty baterky od Honolulu?

   Smazat
  2. Grafici NR mi udělali radost. Pán docent Valenčík se podobá Karlu Marxovi. Posílil se tak levicový charakter těchto stránek. Gratuluji!

   Smazat
  3. Docent Valenčík Radim
   alias
   Muž,který prostupuje zdmi....
   (ale stejně milé pozdravy!:-)j

   Smazat
 4. Je jedno jak volby dopadnou , pořád budem kolonií západu !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když půjdeme všichni k volbám a nebudeme volit "tradiční" ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL ani ANO 2011, ale stranu či hnutí, které mají v programu změnu a nápravu poměrů v ČR, nebudeme nadále kolonií Západu. Chce to jen zvednout zadek od piva a hledat v programech (nikoliv televizních)...

   Smazat
  2. To bychom museli vystoupit z EU , vyvlastnit veškeré podniky patřící cizincům a vzápětí budou sankce , embarga , barevná revoluce , bombardování !!

   Smazat
 5. Nevím,proč jsou zváni lupínci z brněnské
  Masarykovy univerzity.Počínaje jejím rektorem
  a konče pedelem jsou pro porobu českého národa
  germánským živlem.Jejich jednání pomalu začíná
  přecházet k jistým formám diktátu.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 6. Nepodceňoval bych soustředěnou Kubiciádu proti ANO a Babišovi pod vedením klaunské dvojice Kalous - Sralbotka. To je zapotřebí odkrýt a vypráskat, ne až po volbách, jak se stalo dříve. Současná politická honba na Nejvyšší finanční úřad je namířena proti ANO a min. financí, všimněte si jak neodhalí, kdo vypracoval a odhlasoval pravidla činnosti finančnictví, všimněte si, že se neříká, že to byl mj. i pan Sobota, který participoval zájmově na vytvoření bo...lu na financích a naopak Babiš, když zjistil tuto velkou díru, tak se postaral o nápravu pravidel. Pozoruhodná jsou i "zjištění" Nejvyššího kontrolního úřadu, který neříká, co to je spektakulární rozpočet, ve kterém mělo k omylům dojít a k čemu slouží. Pozor, Kubičeho žáci jsou pilní, houževnatí a jedovatí, zejména když vidí, že by se jim prebendy mohly vzdálit. A s panem Sobotou? S tím jsou již hodně velké zkušenosti co by mistrem v podrazu. Skomírající ČSSD se nelekne žádné podlosti, prostě to mají v popisu své ideologie sluhy kapitálu. A než volit sluhy kapitálu - také TOP 09, to je pak průhlednější rovnou volit kapitalisty.

  OdpovědětSmazat
 7. sliby vam modre z nebe a zazraky na počkani jen jedno taji že to co slibili plati jen pro ně tak bych prosil označit jednu partaj ktere sve voliče nepodtrhla a zvysoko nepo 7rala kardinalni otazka proč jit k volbam ztratila smysl

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. KSČM, vznikající Aliance národních sil... musíš hledat, šmudlo. Úředně je registrováno přes 200 politických stran a hnutí, tak si snad vybere každý. Jen musí chtít... a ne čekat, že "to" někdo vyřeší za něj. Když se ti postaví, taky si řekneš - ále, nemá to cenu, nechám to na souseda...?

   Smazat
 8. Nový pohled na věc zastává Aliance národních sil (ANS) s tím, že je třeba provést PŘEDEVŠÍM systémovou změnu a v jejím rámci změnit i dosavadní ekonomický model.
  https://www.aliancens.cz/single-post/2017/04/24/V%C3%A1%C5%BEen%C3%AD-voli%C4%8Di

  OdpovědětSmazat
 9. mno mě jsou všechny debaty volný jediná šance něco změnit je SPD a referendum o vystoupení z eu

  OdpovědětSmazat
 10. Proboha lidé, tak nadáváme na to, jak nás standardní strany vždy po volbách podvedly, nadáváme už i na nabídku některých stran účastnit se nejen přípravy programu, nýbrž podílet se i na jeho realizaci. Upřímně, více už asi nabídnout ale nelze. Objevují se i obavy, že pokud se budeme chtít vrátit k normální praxi před vstupem do EU a NATO, že budeme bombardováni. No, to dojde spíše k tomu,že budeme nuceni obrátit se ohledně dalšího financování na AIIB v Šanghaji a na další asijské banky, jejichž členy (na rozdíl od nás, kvůli naší slepotě) jsou již dávno země jako je V. Británie, Německo, Itálie, Francie atd. Celou EU snad vyjmenovat netřeba. Bude prostě zapotřebí poněkud vystoupit ze skanzenu a srovnat krok. Alespoň s tou západní Evropou, když už nic jiného. Jenže je otázkou času, kdy k tomu stejně dojde, a s tím časem souvisejí i podmínky. Čím později to bude, tím horší podmínky budou pro nás dostupné. Ještě stále váháme? Nad čím a proč? Západ technicky a technologicky jde do ústraní. Chceme být opravdu v takovém spolku těmi posledními, kteří v něm při odchodu budou zhasínat??

  OdpovědětSmazat
 11. Zajímavý a myslím si poučný pohled
  Prosystémoví si už brousí zuby…
  http://www.literarky.cz/politika/domaci/24081-prosystemovi-si-u-brousi-zuby

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.