Reklama

.

.

středa 12. dubna 2017

Po intervencích je třeba zúčtovat s viníky a zachránit, co se dáJosef Mrázek 
12. 4. 2017
Intervence ČNB neskončily proto, že by již splnily něco, co občané České republiky potřebovali, však nic dobrého jim ani přinést nemohly, jen škodu. Skončily proto, že hrozba trestu za porušení zákona o ČNB narůstala při jejich prodlužování stále více, zatímco vděčnost těch, v jejichž prospěch je ČNB dělala, nalezla svůj strop. Kurz je zhoršen na dlouho a parazitující spekulanti ho budou udržovat sami na jim vyhovující lepší, ale ne spravedlivé hodnotě.


Většina řečí po skončení intervencí ČNB byla stejně hloupá, jako tomu bylo při zdůvodňování, proč to začalo a pořád pokračovalo. Ale nejsou to jen hlupáci, kdo o nás rozhoduje, tón udávají prohnaní ničemové. Ovšem byli i hosté ČT24, kteří mluvili dobře, třeba někdejší ministr Pilip, ale ani on nedovedl vysvětlit, co se teď stane s kurzem koruny a proč. Nikdo se nezmínil se o tom podstatném, o dramatickém rozdílu směnného kurzu a kurzu stejné kupní síly, to jest kurzu, při kterém bychom za eura získaná výměnou za koruny dostali na světovém trhu stejné množství zboží nebo služeb jako za tytéž koruny doma. A právě rozdíl těch kurzů v náš neprospěch je hlavním nástrojem vykořisťování České republiky již 24 let, viz článek

Špatná měnová politika vedla k tomu, že jsme za dobu od roku 1993 do roku 2013 dovezli o asi 18 bilionů korun menší hodnotu, než vyvezli. Oba kurzy se v průběhu let kolísavě k sobě přibližovaly, ale velikost za běžný rok ztracené hodnoty přesto rostla vlivem růstu objemu vývozu. V roce 2013 dosáhl kurs stejné kupní síly podle OECD 17.6 Kč za 1 euro a směnný kurs směřoval ke 24.5 Kč za 1 euro, takže jsme za vývoz do eurozóny a dolarové oblasti dostávali zpět 71.8% jeho hodnoty. Bezdůvodný zisk 28.2% z vyvážených 80% naší produkce byl v tom roce asi 846 miliard Kč, a vypadalo to, že konečně bude klesat.

Rada ČNB, jako kdyby nebyla česká, ale ve službách zahraničnho kapitálu, vyhlásila na konci roku 2013 kurzový závazek, že bude intervencemi udržovat na trhu kurz 27 Kč za 1 euro. Zisk kolonizátorů ČR z kurzového rozdílu tak vzrostl na 34.8%, zvýšil se zhruba o 200 miliard za rok, takže při obchodování za podmínek konce roku 2013 by to bylo 1044 miliard Kč za rok. Intervence trvaly 3.4 roku a během nich euro bylo zásahy Evropské banky (EB) podobně a ve stejné režii znehodnocováno, jako koruna intervencemi ČNB. To ovšem poškozovalo i českou korunu s eurem nekale svázanou. Ceny v korunách se moc neměnily, takže kurs stejné kupní síly klesl na asi 16 Kč za 1 euro. Tomu odpovídá při směnném kurzu 27 Kč za 1 euro kurzový zisk 40.8%. Při vývozu 3200 miliard v roce 2016 to bylo 1306 miliard Kč.

Bez intervencí mohl během 3.5 roku směnný kurz poklesnout na 22 Kč za 1 euro, kurzový zisk ciziny mohl být 27.3%, čemuž odpovídá 874 miliard Kč, stále příliš velká ztráta, ale za rok 2016 o 430 miliard Kč menší, než při intervencích. Tento rozdíl, vztažen na hlavu občana ČR, představuje  3450 Kč měsíčně, pro čtyřčlennou rodinu 14 tisíc Kč měsíčně. Jde o peníze, které mizí v zahraničí bez jakéhokoliv zdanění a na rozdíl od peněz, které „tiskne“ ČNB, představují hodnoty, které vytvořili občané ČR. Za účelem posouzení úrovně měnové politiky a národohospodářství v našem státě si povšimněme, že těch 430 miliard Kč tvoří  třetinu ročních kurzových ztrát našeho exportu. Jinými slovy: intervence ČNB zvýšily beztak obrovské kurzové ztráty o 50%.

Nikdo z komentátorů konce intervencí se nezmohl na konstatování, že většinou z nich kritizované jednání Rady ČNB bylo v rozporu se zákonem o ČNB. Je to v zákoně 6/1993 Sb. §2 (1) napsáno tak jasně, že ani právník to nemůže zapřít:
„Česká národní banka jedná v souladu se zásadou otevřeného tržního hospodářství.“ Ovlivňování kurzu násilnými intervencemi a jeho svázání s cizí měnou je pravý opak takového jednání. Nikdo z těch, kteří byli na tuto skutečnost upozorněni a jsou za své funkce placeni, neudělal nic.

Vyhlášení intervencí bylo úmyslně špatné, nebo diletantské, Rada ČNB ignorovala výchozí stav. Vymlouvali se, že musí intervenovat proti deflaci. Jestli se jí opravdu obávali, tak proto, že brzdí zisky bankovního sektoru, ale přitom si nevšímali toho, že deflační tendence podporuje velmi nedostatečně placená lidská práce a silně podhodnocená koruna. Za této situace zvolili postup, který působil právě opačně, než bylo třeba, a to v obou těchto směrech. Zvolili postup, který je v rozporu se zájmy občanů i národního hospodářství a dokonce i se zákonem. ČNB je sice nezávislá na vůli politiků, ale musí dodržovat zákon. Nemá zakázáno, ale naopak zákonem předepsáno, že má informovat vládu. Když se obávala deflace, mohla jí čelit tak, že by upozornila vládu na nutnost zvýšit mzdy a platy. Místo okrádání občanů cestou manipulace s kurzem, mohla vládě poradit, aby  si zapůjčila peníze na rozjezd zvyšování platů a mezd ve veřejném sektoru. Soukromý sektor by se musel přizpůsobit.A peníze by na to našel na kontech, na která putují nevyplacené části spravedlivých mezd a platů.

Komentátoři konce intervencí také potvrdili své diletantství, nebo úmysl mlžit, tím, že zcela zapřeli existenci kurzu stejné kupní síly a vypadá to, že považují za samozřejmé, že Česká republika je kolonie, čehož významným znakem je mnohem horší kurz směnný, než kurz stejné kupní síly. Smíření s koloniálním režimem se projevuje blábolením, že kurz směnný se ustálí na hodnotě odpovídající stavu naší ekonomiky. Nepadla ani zmínka o vlivu bandy větších či menších ničemů, kteří formování kurzových poměrů ovlivňují.

Ostatně připomeňme si přetrvávající následky intervencí. Jen poměrně malá část intervenčních korun byla utracena za nákup naší produkce a větší část je spící kapitál v korunách, který čeká, aby byl vyměněn za eura v lepším kurzu. Teď jsou tyto koruny v rukách spekulantů, ale uplatněny na trhu budou působit obdobně, jako intervenční koruny produkované ČNB. To znamená, že budou také zeslabovat zotavující se kurz koruny. Proto mohou být prodávány jen pozvolna, aby nesly požadovaný vývar. Takže budou dlouhodobě kazit kurz a i po skončení intervencí významně zvyšovat kurzové ztráty.

Důsledky zločinu ČNB tedy nekončí, Směnný kurz se nevrátí na hodnoty, kterých by dosahoval bez intervencí, nevrátí se „jen“ o třiapůl roku zpátky, ale zpoždění jeho zotavování bude ještě větší. Někoho asi napadne, že by se to dalo ovlivnit opačnými intervencemi, skupováním korun. To by fungovalo, a nakoupené koruny by se daly dobře použít, například, ke zvýšení kupní síly obyvatelstva. Jde ale o to, že asi není za co je kupovat, velké devizové zásoby ČNB asi mají podobu neprodejných dluhopisů. Nebo se snad mýlím, Rado ČNB? Raději bych se mýlil!

Inverzní intervence ČNB by sice pomohla spekulantům k rychlé a větší realizaci zisků, ale mnohem více by se díky ní uspořilo rychlejším zotavením směnného kurzu koruny. Potvrzeno je vydání jeden a půl bilionu intervenčních korun a přidejme několik stovek miliard za poslední týdny. Spekulanti chtějí získat, řekněme, 200 miliard Kč. V tom jim nemůžeme zabránit, když počkají, až se směnný kurz zlepší a potom začnou koruny prodávat tak pomalu, aby kurz moc nezhoršili. Kurz bude během této operace setrvávat, například, na hladině 25.5 Kč za 1 euro, vysoko nad kurzem stejné kupní síly, například, 16 Kč za 1 euro. To způsobí kurzové ztráty 37.3 % z celé hodnoty exportu, za rok ztrátu asi 1200 miliard Kč. Kdybychom intervencemi snížili směnný kurz na 22 Kč za 1 euro, klesla by kurzová ztráta exportu na 27.3 %, což by bylo za rok asi 900 miliard Kč. Zisk spekulantů by intervence moc neovlivnily,  ale celkové kurzové ztráty exportu by byly významně nižší, protože směnný kurz by se zotavoval rychleji.

37 komentářů :

 1. Právě vývoj kurzu koruny po slavnostním zrušení intervencí ukázal, že praktický vliv ČNB na vývoj kurzu koruny je zcela zanedbatelný, ne-li nulový, že se zase jednou jednalo o malou divadelní scénku pro masy, protože se někdo krásně nakapsoval, ale rozhodně to nebyli čeští střadatelé, dále se ukázalo, že Česko opravdu není Švýcarsko a že bankovní úředníci za tuto informace zaplatili přes dva bilióny. Heslo dne: "Z cizího krev neteče!"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli víš a nebo nevíš byla natisknuta za ty roky taková obrovská hromada českých bankovek i tím znehodnocena naše měna !Nikdo neví na jak dlouho !

   Vymazat
  2. Spravne z ciziho krev netece, vzdyt vse ridi cizaci kteri maji jeste jedno obcanstvi a to Israelske . Tito parasite se ridi jinymi zajmy nezli naroda ve kterem momentalne ziji ,nic noveho .Preci jen prosta duse veri tomu ze Slanskeho-Salcmana popravili behem 6 mesici jen tak pro nic za nic?Vzdyt si nechavali (cele to Sionisticke spiklenecke centrum pod jeho vedenim platit 200 000 Kcs za povoleni vystehovani do Israele a dalsi lahudky .Staci sledovat co se deje dnes po celem svete a jen uplne nesvepravny a nebo mezi ne patrici rekne opak.V tom je ta hlavni pricina ono se vse schovava za komplikovana vysvetleni ale v podstate to je velmi jednoduche " mafia to jsme my a ostatni jsou pouze gojimove kteri budou slouzit a pracovat" a tak to je .

   Vymazat
 2. Nedokážu domyslet, jaké dopady měla intervence na jednotlivé oblasti naší ekonomiky a na naše rodinné rozpočty, ale nejspíš jsme se dostali do mínusu.
  Proč se to tedy dělo? Protože ČNB nemá na starost zdárný vývoj naší ekonomiky, nýbrž plní jiné cíle. Domnívám se, že jeden z cílů je, rozdělit enormní dolarové zadlužení americké ekonomiky, mezi ostatní státy světa a to manipulací kurzů a emisí měn. Všechny státy mají takovéto globalisty ovládané centrální banky. Kromě Severní Koreje a Iránu. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedokážeš domyslet? Reálné mzdy jen za minulý rok vzrostly o 3%, nezaměstnanost je nejnižší v EU, HDP roste, důchody rostou, minimální mzda roste... Co se ti nelíbí?
   ČNB držela kurz euru, ne k dolaru. Tudíž za vytištěné koruny nakupovala cenné papíru zemí Eurozóny. Tak tu nevymýšlej hovadiny o jakémsi zadlužení US ekonomiky, troubo.

   Vymazat
  2. 16:55 To je fakt, všechno roste, inflace roste, roste vývoz prachů ze země (jenom loni se rekordně zvýšil o desítky miliard), nádherně roste zadlužení domácností a státu, roste výkon české ekonomiky (prý brzy dotáhneme Portugalsko a Řecko), roste nákup cenných-bezcenných papírů EU (doufám, že je mezi nimi velké procento krachujících bank, jako třeba Deutsche Bank a skupinky těch italských) atd. Ale je to asi hlavní cíl těchto podobných akcí, protože pouze zadlužený člověk je zcela nesvobodný a stává se skutečným otrokem.

   Vymazat
  3. A o kolik že vzrostla ta úžasná česká mzda za posledních 20 let v poměru s růstem cen spotřebního zboží, nájmů.... at počítám jak počítám pořád bída , o důchodech atd ani nemluvě, zase zpět nohama na zem pane 16:55

   Vymazat
  4. Anonymní12. dubna 2017 16:55
   Je to Váš názor, já Vám ho neberu. Ale i Euro je možno zmanipulovat (Soroš dokázal zmanipulovat i libru). Navíc jeden zkušený člověk řekl: Věřím jen těm statistikám, které si sám zmanipuluju.
   Pokud jsme se dostali k vymýšlení, tak si nevymýšlejte, co ČNB nakupovala. P.K.

   Vymazat
  5. 16:55 Tady ale opravdu jde o udržení dolarové pyramidy, protože Mario Dragi (ECB) zase manipuluje kurzem eura ve vztahu k dolaru!

   Vymazat
  6. Ad 16:41: Souhlasím s Vaším komentem. Nic není samo od sebe a tedy za tříletým regulováním ČNB byl úkol, jak prospět nadnárodním financiérům.

   Vymazat
  7. 17:11 v ČR jse má jistá menšina dobře asi patří k nim

   Pokud se čísla počítají v miliardách nebo dokonce bilionech, začnou ztrácet kontext. Jedním z takových čísel je státní dluh Spojených států. V současné době je to zhruba 19,5 bilionu dolarů. To je tak velké numero, že je to pro průměrného člověka obtížné pochopit. Server Visual Capitalist nabízí pět srovnání státního dluhu.

   Státní dluh USA je například větší než 500 největších veřejných společností ve Spojených státech. Letos v létě byla hodnota těchto firem „jen“ 19,1 bilionu dolarů. Je také větší než majetek sedmi největších amerických správců aktiv, ti mají celkem 18,9 bilionu dolarů.

   Jako měřítko by také mohla posloužit ropa. Dluh USA je pak větší než všechny světové exporty černého zlata za loňský rok. Když přejdeme k opravdovému zlatu, pak je státní dluh 155 krát větší než se po celém světě vytěží za celý rok.

   Ve skutečnosti je americký dluh větší než všechny světové fyzické měny, zlato, stříbro a bitcoiny dohromady. Bylo by to zhruba 65 procent státního dluhu USA.

   proto tak ti dlužníci řádí a chtějí Syrskou ropu přeju jim pád a bude lépe na světě

   Vymazat
 3. Každopádně je to skvělej článek, protože shrnuje fakta a nikoliv nějaké floskule a blekotání vedení ČNB a různejch finančních analytiků v TV.

  OdpovědětVymazat
 4. Pěkně shrnuto.
  A přece se najdou hlupáci opěvující třetinové mzdy vůči Německu za stejnou práci. Ani tento fakt nejsou schopni pochopit, natož přímé dopady na ekonomiku. Ohánějící se jakýmisi žvásty liberálů.
  Six

  OdpovědětVymazat
 5. ...teda Pepíku Mrázku pane vážený, klobouk dolu.
  Moc děkuji za odborné uvědomění kde žiji*

  OdpovědětVymazat
 6. Česko není zdaleka jedinou kolonií těchto mocností.
  Bylo by velice efektivní kdyby všechny státy podobně vydírané podali mezinárodní žalobu...*
  ---------------------------------------------------
  p.s. ...a není málo podobných...*

  OdpovědětVymazat
 7. Pro 16:55 bych doporučil si alespoň "přečíst", na internetu několik běžně dostupných článků pana Petra Havlíčka, např.:

  Černá mračna české ekonomiky
  Zloději z ČNB by měli místo ohroženého eura nakupovat
  zlato
  Zkažené plody české politiky
  Revoluční daňová „ojebávka“
  Další krok EU k vlastní sebedestrukci

  a pak zkusit nadávat diskutujícím...
  OdpovědětVymazat
 8. ČNB po celou dobu tzv.intervencí okrádala české
  střádaly o jejich úspory a zisk odcházel ven.
  Utratilo se přes dva biliony proto,aby se opět
  napakovali v zahraničí.To je celý záměr ČNB.Nikdy
  nebylo účelem podpořit vývoz(jak tvrdila média,
  která se pravdy bojí jak čert kříže),protože by
  zahraniční odběratelé od nás kupovali stejně.Ty
  hloupé řeči o tom,že by nakupovali jinde měly
  jen zastrašit,což se povedlo.Nikdo žalobu nikdy
  nepodá,protože to slavná EU nepřipustí.Ohrozilo
  by to v první řadě Německo,což je páteřní zemí
  celé čtvrté říše,kterou naši politici milují.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ČNB zabunkrovanych nejméně 2 000 000 000 000 korun.Tady by se už vyplatilo těm aktivistům uspořádat demonstraci s cinkáním klíčů.To na znamení že od toho bunkru chtějí právě ty klíče peníze totiž ukradli nám občanům za porušování zákonů a ve spolupráci prý s ministrem financí,který na ně nedal trestní oznámení a dělá ze sebe mrtvého brouka,že prý to není jeho věc a dá vykrást Střední třídu až na plech

   Vymazat
 9. ČNB je součástí Evropského systému centrálních bank a podílí se na plnění jeho cílů a úkolů
  http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by byla kdyby jsme meli euro.A neohlupujte občany voliče,že v ČR neplatí zákony.Mate je tam v článku napsány tak si to znovu přečtěte.

   Vymazat
  2. 22:06 Asi ještě nevíte, že u nás jsou některé zákony napsány, ale neplatí, nedodržují se. A taky jiné, které platí a nejsou napsány.

   Vymazat
  3. Tady nepomuze regulovat že nejsou dodržovány zákony a banksteri kradou v našich kapasach.
   Každý občan ČR by mohl na ně podat trestní oznámení a dodat k tomu jako přílohu tento článek.
   NIkdo však nemá odvahu to udělat.A v první řadě zvolí zas Koblihu který jako první je spolu s bankstery pod jednou dekou ačkoli bylo a je jeho povinností na ty rabijaty podat Trestní oznámení.

   Vymazat
 10. Černá mračna české ekonomiky

  25. 04. 2016 0:00:00

  Krátká citace z článku:
  Kardinálním problémem oslů z ČNB je, že nechápou (nebo spíše nechtějí chápat), že za korunu, kterou drží na hranici 27 Kč za Euro, si na koupi např. CNC stroje musí vzít firma o 30% vyšší úvěr (výše devalvace koruny) na pět a více let. Banka ji při tomto obchodě obere o úroky, poplatky, tolik potřebná efektivita se vytrácí a odplouvá za majiteli banky do zahraničí, kde nevýhodným kurzem koruny opět přispíváme těm bohatším. Kruh se uzavřel. Zahraniční kapitál si opět namastil kapsu a Čechům zbyla zase holá zadnice.

  Zdroj: http://havlicekpetr.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=506192

  OdpovědětVymazat
 11. Pane Mrázek, moc díků za Váš článek! I když mně působí starosti.

  A vy ostatní, poraďte!
  Mám maturitu, mám vysokou (tehdy bylo 100 tisíc studentů a ne 1,6 milionu, úroveň byla slušná), 20 let praxe v základním výzkumu ČSAV, 15 v aplikovaném, 10 let vlastního podnikání. Mozek mně slouží dodnes jakoby bez újmy věkem. Když už něco zapomenu, po chvíli si vzpomenu. Podle toho by to Alzheimer ještě být neměl.

  A přesto. Ať se snažím sebevíc, a už dlouho.
  Absolutně nemohu pochopit, jak je možné, když bankovní rada neplní onen §2(1) zákona 6/1993, okrádá nás o řádově až bilion ročně, šikovně přihrává kamarádům a cizině po stamiliardách, jak je možné že jim to v tichosti beztrestně prochází???

  Vím, nemá každý talent na všechny druhy činností. Možná mám na finance v mozku černou díru. (Ale při podnikání jsem měl potíže jenom na začátku - ?)
  A vlastně, jak jsou na tom u nás miliony dalších lidí? Ani jsem nevěděl jak dlouho už není maturita z matematiky povinná. To mě překvapilo. Nebyl to záměr?
  A vůbec, je dnes někdo ve sněmovně, v senátu, ve vládě, u policie, u soudů, ... kdo aspoň maturitu z matematiky má? Tak ten snad už na to měl upozorňovat dávno aby nebyl spoluviníkem. Nemělo by se vyšetřit jestli někdo takový s maturitou vůbec je?

  Taky mě napadá, zda u mě nejde o nějakou ještě nepopsanou duševní nemoc? A pokud by tomu podobně nerozumělo víc lidí (aspoň s maturitou z matematiky), není dokonce nakažlivá, a rozšířená???

  I když jsem na ty intervence úplně blbý, přece jenom bych nějak rád přispěl k nápravě, pokud má pan Mrázek pravdu. Mám teď na mysli účastí ve volbách do sněmovny.
  Koho volit??? Poraďte!
  Nějak najednou ztrácím jistotu, jestli i v politice nemám nějakou černou díru. Nedej bože že by to bylo taky nakažlivé, a taky už rozšířené! To by byl náš konec.
  Kratší dobu bychom snad přežili i při šestinových platech oproti Německu. Než nás tady vystřídají dobře se množící džihádisti.
  Děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkuste dat trestní oznámení na bankstery z ČNB a jako odůvodnění zkopirujte tento tento článek.Najdete na internetu aby kde se už formují občané volici.Tady ještě jsou vedoucí intelektuálové ve fázi,kdy nedovedou navrhnout občanům voličům řešení.

   Vymazat
  2. Oprava.Najdete mna internetu weby kde se už formuje OSV tedy Občanská společnost voličů na první jsou na nepomůže.org kde si můžete přečíst prvni tisíce lidových komentatoru kteří už cestu hledají tak se přidejte,pokud budete chtít.

   Vymazat
  3. Cenzura tu komolí příspěvky a tak nová oprava.Web kde se můžete informovat je www.nwoo.org kde v rubrice vpravo najdete Nejčtenější články co tom co by jste chtel.

   Vymazat
 12. Jak se slušně řekne "a teď se z toho všeho my a naše děti a vnuci posereme"?

  OdpovědětVymazat
 13. Proč někdo, kdo tomu takto rozumí a má na to buňky, nepodá trestní oznámení? Rád bych se pod něco takového podepsal. Vždyť oni nás odírají zcela veřejně a otevřeně. Komunisty jsem neměl rád, ale takový hnůj vůči lidem si nikdy nedovolili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkuste podat Trestní oznámení a dejte tam kopii tohoto článku s podotknutim,že by to měl udělat ministr financí,který se vymlouvá,že to není jeho věc a proto se toho prý mají chytit všichni občané.

   Vymazat
  2. Trestní oznámení je zdarma a může ho podat každý občan republiky neboť je bankstery postižen.
   Banksteri v čele s Rusnokem budou jistě velice rádi,když budou muset před soudem který si bude muset obstarat znalecké posudky zdůvodnit proč okrádají své spoluobčany aroc je to pro ně vyhodne

   Vymazat
 14. Jsou to všechno takové třesky, plesky. Ten současný systém je tak důmyslně kontruován aby nikdy nemohlo dojít k nějaké nápravě, aby nikdy nemohli být potrestaní pachatelé toho megarozkrádání.Pokud si někdo myslí, že to tak není, je naiva.

  OdpovědětVymazat
 15. Poslouchejte vy naivo.Co tady píšete za nesmysly.Dejte Trestní oznámení s uvidíte co se bude dít.To,že jsou lidé demolovali tady produkujete beztak v režii politické třídy Smejdu a korporátních fašistů,kteří takové predposrance přímo vítají.

  OdpovědětVymazat
 16. Rozdíl mezi směnným kursem a paritou kupní síly je právně nevymahatelný, je to ekonomická veličina, která je ovlivněna více faktory.
  Kupř. dostanou-li se na švýcarský trh dva prakticky stejné výrobky stejné užitné hodnoty, srovnatelného designu, obalu atd., kdy jeden bude od zavedené západoněmecké firmy a druhý z ČR, byť třeba i z podniku s delší tradicí, leč ve Švýcarsku neznámém, tak abyste měl stejný odbyt, bude muset být český výrobek třeba o pětinu levnější. Značka proti no name...
  Potřebujeme několik kvalitních výrobků/výrobců (krom Škody MB), které ve světě udají tón kvality české produkce. Jde o to, aby zahraniční spotřebitel nabyl zkušenosti a přesvědčení, že české zboží je zárukou kvality, spolehlivé investice, kdy spotřebitel dostane standardní či nadstandardní kvalitu v dobré ceně a není vykořisťován nějakým podvodem na kvalitě, jak je dnes běžné. Dosáhnout toho, aby "Made in Czech Republic" mělo stejný zvuk, jako francouzský koňak, francouzské šampaňské, belgická čokoláda, anglická látka, italský či skandinávský design, německá auta, řecké olivy, benátské zrcadlo, damascénská ocel, ruský balet...
  Dalším nástrojem vyrovnání je tuzemské vlastnictví tuzemských fabrik jako předpoklad odbourání koloniální "daněˇ" - snahy vytáhnout z kolonie pro mateřskou zemi zvláštní díl nadhodnoty.
  KR
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hezký píšete pane KR,ale kdo to má uskutečnit,když u moci je námi zvolena třída Šmejdů a volbami nám ukradne hlas a tedy i naši moc a sílu.
   Najdou se intelektuálové,kteří nám tu napíši

   JAk TO MAME UDELAT TO NEDAT SI UKRAST HLAS A TEDX I NASI MOC?

   Vymazat
  2. 22 53 možná by se mohlo odevzdat prázdnou obálku tedy neplatný hlas,kdo ví jestli to tak jde,když vadný volební zákon dál vznik stranám,které jsou nevolitelne a budou chtít korporátní fašistickou tyranii shrbenych hřbetu a platu stacicicich tak na být a stravu.

   Vymazat
  3. Tzv. ČNB vydala za 3,5 roku zhruba 1,5 bilionu korun na devizové intervence, tj. cca miliardu korun denně.
   V ČR žije zhruba bezmála 2,4 mil. starobních důchodců a něco přes 0,4 mil. invalidních důchodců.
   Dovedete si představit, že by každý z těchto důchodců, z nichž valná část musí žít velmi skromně, měl po uvedenou dobu denně navíc přibližně 350 Kč? Že by průměrný důchod nebyl 11 000 Kč, nýbrž byl dvojnásobný?
   Dobře, tzv. ČNB nakoupila 120 mld. eur, které, když za čas prodá, tak získá - díky posílenému kursu Kč - asi o 5 % korun méně, než vypustila do světa, což budou náklady na kurzové intervence. (Ona si sice ty koruny vycucala z prstu, takže hovořit o nákladech (krom tisku) je z ekonomického hlediska scestné, ale budiž.) Takže nepočítejme zdvojnásobení penzí, ala bylo by to, jako kdyby každého penzistu podarovávala po 3,5 roku pětistovkou měsíčně. O kolikpak peněz zvýšila Sobotkova vláda pro letošek penze? O desítky korun. Zde by to bylo půl tisícovky.
   Copak by asi důchodci s tou pětistovkou dělali? Dali do strožoku, do banky, či by si konečně mohli přilepšit na kvalitnější stravě, koupit nové boty, šaty, zajít do kina, našetřit na novou ledničku? Pro mnohé z důchodců by ta pětistovka byla zvýšením prostředků na jídlo třeba o pětinu, protože jim po zaplacení nájmu, energií a léků více nezbyde. Potěšilo by to potravináře, při trochu propagace a uvědomnělosti seniorů především tuzemské. S šaty a obuví by to pro tuzemské výrobce už tak horké nebylo, už jich moc nezbylo, ale kdoví, třeba by se senioři také zachovali vlastenecky a s odpovědností za růst domácí ekonomiky, platů zdejších pracujících a jejich odvodů na důchodový účet. Pokud by senioři spořili, mohli by bynkéři předvést, jak umějí investovat, zda do reálné ekonomiky, nebo do (bez)cenných papírů.
   Ta pětistovka důchodcům by pomohla i zdejší ekonomice, zdejším bankám a také by popohnala inflaci, jejímž růstem se tzv. ČNB při devizových intervencích zaštiťovala.
   Za 1,5 bil. Kč mohla tzv. ČNB oddlužit stát (přesněji splatit dluhy ústřední vlády, nikoli krajů a obcí). Jen na obsluhu dluhu - placení úroků, nikoli splátky jistiny - vydává vláda ročně 50-70 mld. Kč. To je suma, která představuje roční schodek rozpočtu. Tj. pokud by stát nebyl zadlužen a nemusel obsluhovat dluh, tak by měl vyrovnané hospodaření a nemusel konat pod tlakem prodeje svých dluhopisů bankám a fondům.
   Tzv. ČNB mohla po 3,5 roku platit veškerou zdravotní pěči v ČR a k tomu ještě financovat výstavbu a údržbu všech silnic a dálnic.
   Copak by za takový obnos daly vysoké školy, výzkumné ústavy, podniky reálné ekonomiky, kdyby je měly na výzkum a vývoj, na nové technologie? Nemusely by to být dotace, stačily by úvěry, podíly ve společném podniku, kteŕý by potom stát prodal partnerovi či zaměstnancům, nebo půjčky na základní kapitál družstev, zaměstnaeckých akciovek ap. - což jsou firmy, které neutečou. Většina z nich by to přinejmenším v daních a v rozvoji ekonomiky vrátila, plus splátky z úvěrů.
   Už to mohlo běžet 3,5 roku. Potravináři a zemědělci mohli mít z důchodcovxkýxh zvýšených penzí už půlku nových technologií splacených, z peněz pro VŠ, VÚ a fabriky už mohly být na trhu první nové či inovované výrobky, už mohly být první zkušenosti s výrobními družstvy....
   Ztratili jsme 3,5 roku...
   KR

   Vymazat