Reklama

čtvrtek 20. dubna 2017

Po nás už jenom potopa


Zdeněk Hrabica
20. 4. 2017

Dávno odletěly doby, kdy jsme si byli hodně nablízku; za studií jsem poznal Venezuelce Carlose, Kubánce Reginalda, dceru Luise Corvallána Dominiku, Peruánce Josého, Bolivijce Carlose... Letos - nyní v dubnu uplynulo 207 let od vyhlášení nezávislosti Venezuely na španělské nadvládě. S touto událostí je spojeno především jméno latinsko-amerického, venezuelského generála a politika Simóna Josého Antonia de la Santísima Trinidada Bolívara y Palaose Ponte Blanca (24.7.1783 – 17.12 1830). Byl idealista a utopista, ale některé své myšlenky přeměnil v život.


Pro své činy a odhodlání se stal legendou Latinské Ameriky. Jako osvoboditel Venezuely, Ekvadoru, Kolumbie, Panamy, Peru a zakladatel Bolivie přispěl ke svobodě a nezávislosti těchto zemí.

Naše hlavní město má v dnešní městské části v Praze 6 od roku 1983 jako málokteré město Evropy Bolivarův pomník na Náměstí Interbrigády. U něho čest tomuto významnému představiteli jihoamerického boje za svobodu a nezávislost a Bolivarské venezuelské republiky vzdali poctu představitelé vyslanectví a pražské veřejnosti.
 Na krátkém letošním setkání jsem si opětovně uvědomil, že i Praha naší doby má nejen sochy a pomníky režimně vyvolené, vyzvedávané, ale i pomníky opovrhované, zatracované, události zvýrazňované, do nebe vynášené a odmítané.

V prostorách Prahy 6 – v blízkosti zanedbaného pomníku maršála SSSR I.S. Koněva se příliš nepečuje ani o Bolivarovu sochu, stopy po vandalských sprejařských poškozeních jsou stále zcela viditelné. Čas od času se dává do široké veřejnosti na vědomí, že by se podobných památníků nejenom celá Praha, ale i městská část Praha 6 měla již konečně navždycky zbavit. Když se dokáže zbavit architektonických objektů v podobě takové gigantické stavby, jakou byl Hotel Praha (zbouraný způsobem jaký stihl v minulém režimu nádraží Těšnov) a nyní budovy na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice a dalších kousek za Národním muzeem, proč by se nedokázala Praha postupně zbavit i památníků. Stačí mnohé nechat ohlodat časem. Zkuste se dostat z pražské Panské ulice do zad budov Koňského rynku – a zjistíte, že z mnoha zůstanou jenom jejich čela, Potěmkin v Praze udatně vítězí.

Zdá se přitom všem dění, že kromě do nebe vynášené „sametové revoluce“ – jako nového divu světa, žádné jiné lidové vzedmutí boje za svobodu vůkol nás vlastně neexistivalo a neexistuje. Ani studentské boje a revoluční národní odhodlání na barikádách v roce 1848, ani odkaz předtím dávné husitské revoluce, nejsou již často připomínány.

Snad ještě ve filmech pro pamětníky. Námitky proti tomuto stavu připomínají házení hrachu na zeď. Jakoby se v zimě – v létě – nechumelilo ani neprášilo.

Snad ještě „Vlajky pro Tibet“ na školách a na radnicích, křídla „Paměti národa“ létající do učeben škol a natažené pracky „Člověka v tísni“ , nejenom pro potřebné – ale i pro jeho činovníky – ještě i letos natruc velkým změnám v situaci světa, u nás pořád bodují.

12 komentářů :

 1. Nechat hrad a zbytek zavést hnojem. Republika tím znova dostoupí do bývalých hodnot.

  OdpovědětSmazat
 2. Simon Bolivar, de Marti, Che Guevara, Fidel Castro jsou porad modly JihoAmericanu a symbolem odporu k imperialismu . Oni JihoAmericani mysli jinak, DeMarti Kubanec byl stejne silny jako Bolivar.
  Zaj imave je ze veskera Jizni Amerika je alergicka na USA.Casto si myslim , jak USA mysli ze psychicky ovladne Jizni Ameriku ??, to se nemuze stat. Jiho-Americani by chteli mit USA penize , ale byt jiny, ovsem USA se snazi je drzet v hrsti.

  Ono je zajimave prochazet Americka mesta bez soch, pripada mi ze dejiny neexistuji , ani hrdinove, co existuje je ' boji se o sve penize v bance' a nic nerikajici zivotni styl. Ovsem to je plan, lehke je predelat lidi bez dejin , do nove reality.

  BroukPytlik

  OdpovědětSmazat
 3. To je trend,převzatý z USA.Oni nemají v podstatě
  žádnou historii,z pomníků jen semtam nějakého
  prezidenta.Architektura či chlouba minulosti je
  pro ně neznámé.Proto z lehkým srdce likvidují
  cokoliv,protože neznají cenu historie.Bohužel,
  naši vlezprdelníci je v tom podporují.Neberou
  zřetel ani na památkáře,ani na národ.Jenom za
  ziskem.To je modla Američanů.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bych netvrdil, maji historii , ale kratkou.Moc se o ni nemluvi aby si to lidi nedali dohromady. Vsechno se mi zda tajne!!!! Zabiti Linkolna, Zabiti Kennedyho, Otrokarstvi , Indiani to vse nema historicky smysl. Americani jsou prvni narod na svet , ktery je nuceny zit PRO DNES jako jepice, zadne hluboke emocionalni vztahy k rodine.
   Ovsem to vse se mi zda jde proti puvodni Americke Tradici!!! PILGRIMU !!! a zpusobu zivota.
   Je to PREFABRIKOVANY NAROD.!!! to je co nas ceka!!!

   Smazat
  2. PAW
   At se jde autor ZTSUNAMOVAT.
   Na nic jineho neprijde.
   A ten v USA si prej ZTRUMPOVAL A ZASANTROCIL NEKAM VSECHNY LODE A TED JE NEMUZE NAJIT !!!
   a DEBIL V RODINE NEBYL ?
   Ale byl, ale to se nerika...
   ve slusny spolecnosti.
   Aj ta krajta...a nuda.
   PAW

   Smazat
  3. PAW
   A prej mu taky odlitla doba...Tomu Autorovi.
   Blablabla...Doba a vona si ulitne.
   Kdo je ulitlej uz ho nema , tomu ulitne !!
   PAW

   Smazat
 4. Odtajnění západních dokumentů –
  http://czechfreepress.cz/tema-tydne/odtajneni-zapadnich-dokumentu-pokud-vam-to-neotevre-oci-tak-potom-uz-nic.html

  OdpovědětSmazat
 5. Ptám se? Jak je možné, že tento příspěvek spatří světlo světa?

  OdpovědětSmazat
 6. Co je to tady za sprostého frustráta ? Vrať se nazpět na Novinky , ubožáku zakomplexovanej !

  OdpovědětSmazat
 7. 1:25
  ...i udeřil hlas toho lidu, jenž pomníků si neváží a zotročit si zaslouží...
  Nedivím se, že jsme tam, kde jsme...
  A BUDE HŮŘ !!!

  OdpovědětSmazat
 8. Nejsem pro cenzuru ale co je moc, toho je příliš. Někdy si i pomyslím, že ty žvásty bez ladu a skladu, zjevně plivance z drogového opojení, jsou dílem "redakce", pro rozvíření "diskuse". Protože jinak by se mělo naplnit to, co je v záhlaví tohoto webu. Mazat a zase mazat.

  OdpovědětSmazat
 9. Připomínat dějinná vzedmutí českého národa znamená ponížit jeho selhání v listopadové kontrarevoluci. Nikdy jsem neměl nic společného s KSČ, takže nadávat mi do komoušů mne nemůže změnit. Nemůže totiž změnit pravdu, která není ideologická. Jistě mnozí věřili v zázraky zvratu v kapitalismus 1989 právě proto, že si mysleli, že přijde více pravdy. Ale opak se stal realitou. Kapitalismus se stal jen sofistikovanější v rozkastování lidí na ty, které musí zcela korumpovat, protože jej budou bránit zbraní proti občanům a tedy PROTI demokracii, což je jen synonymum pravdy. Pak na ty, co musí korumpovat částečně a které, nevím proč, nazýváme střední třída. Pro kapitál jsou to sice pijavice, ale stále přijatelné. A pak zbytek národa, pro kapitál lidská spodina, novodobá podoba otroctví, ze kterého úsluhou kapitálu se lze dohrabat jedincům do třídy polokorumpované, ale také snadno být skopnut ozbrojenou botou kapitálu do kanálu, pod most, do spárů exekutorských katů, mezi párie, vyděděnce. A pak se divte, že diktatuře kapitálu vadí pomníky, oslavující humanismus. Dříve nebo později budou muset zmizet pomníky Masaryka? Havlíčka, Žižky, Husa. Však nám kapitál už zřídil ústav na výrobu lžihistorie cs., která nám osvětlí, jakým byla doba TEMNA zářným neonem - i když šlo o analogii dnešní islamizace, jenže katolickou církví. KOLIK TEHDY SVOJÍ KRUTOSTÍ INKVIZICE VYHNALA ČECHŮ A MORAVANŮ DO EMIGRACE, NEJVĚTŠÍ VZDĚLANCE, KTERÉ NÁROD KDY MĚL!? A jak si církev svatá tehdy nakradla bohatství na majetku vyhnaných evangelíků, jak byla do našich zemí importována cizácká katolická šlechta, která si rozkradla majetky šlechty evangelické? Jenže programovaná lžihistorie cs. si bude mlet po televizích a dalších mediích pomocí zkorumpovaných pseudohistoriků své... Ano pravdu bude kapitál vždy mazat, mazat a mazat, PRAVDA je poslední, ale pro kapitál velmi nebezpečná zbraň v rukách občanů.
  Pravdu o Temnu sepsal historik, prof. na Sorbonně, E. Denis v díle Čechy po Bílé Hoře. A víte, že toto dílo bylo za Habsburků na indexu zapovězených knih a autor na seznamu českých velezrádců? A tamtéž míří náš současný cenzorský úřad pod vládou "soc. dem". Již to je důvod, proč nelze volit nikoho z této partaje renegátů sociální spravedlnosti. Oni, jako sluhové kapitálu za korupné prodávají český národ, jeho bohatství, oni, spolu s ODS, TOP 09, KDÚ-ČSL zavedli v naší zemi TEMNO II. Přivedli cizí kapitalistickou šlechtu, vyhání nejkvalifikovanější odborníky do zahraničí, ničí český jazyk, oni znovu dali na pospas církvi majetek národa! Je jistě paradoxem, když si občané volí 26 roků za své guvernanty vlastizrádce! DOČKÁ SE NÁROD PO TEMNU ÏI I OBROZENÍ II?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.