Reklama

.

.

pondělí 10. dubna 2017

Představitelé syrské církve reagují na americkou intervenci

10. 4. 2017      Radiovaticana
Sýrie. „Zdá se, že jde o strategickou chybu,“ reagoval řeckokatolický ordinář Aleppa na rozhodnutí USA ostřelovat základnu syrského letectva Al Šajrát (foto) v provincii Homs. „Nevěřím tomu - řekl včera arcibiskup Jean-Clement Jeanbart italské katolické agentuře SIR – že by prezident Assad potřeboval užívat chemických zbraní, poněvadž má na bojišti výhodnější pozici. V každém případě by však nejprve bylo třeba seriózně vyšetřit, co se stalo, aby bylo jasné, kdo je zodpovědný.“ 

Aleppský arcibiskup se pozastavil nad tím, zda obvinění uvalené na syrskou vládu a odpověď s použitím raket, nebyly příliš unáhlené, tím spíše, že přinesly další oběti na životech, zemřelo šest vojáků a devět civilistů. Vyjádřil naději, že všechny zainteresované strany změní svůj postup a „seriózně zvolí práci pro mír pomocí politických řešení a nikoli bomb“.

Téhož názoru je také apoštolský vikář latinského obřadu v Aleppu. „Tato vojenská operace otevírá možnost nových scénářů, které jsou znepokojivé pro všechny,“ řekl biskup Georges Abou Khazen OFM pro portál Vatican Insider. „Americká strana působí destrukci syrské infrastruktury. Již dříve bylo takto zničeno 32 mostů a bombardováním přehrady Tabbka na Eufratu – patnácté na světě co do velikosti - byla vyřazena z provozu elektrárna. Domnělý chemický útok je záminka, jako mnoho jiných, o kterých jsme slyšeli dříve v Libyi a Iráku... Spojené státy okupují spolu s takzvaným islámským státem všechna ložiska ropy a zemního plynu v Sýrii. Za zmínku stojí, že pár minut po americkém útoku začala ofenzíva džihádistů islámského státu a Al Nusry,“ říká biskup Abou Khazen.

Vatikánský rozhlas požádal o vyjádření chaldejského biskupa Aleppa mons. Antoine Audo:
„Bylo to opravdu velké překvapení, je to pro všechny nová věc. Jde o změnu vojenské politiky na mezinárodní úrovni. A neví se, kam bude směřovat. Všichni se tady v Sýrii ptají – i když já si to tak docela nemyslím – zda tento příběh s chemickými zbraněmi nebyl manévr, který měl připravit intervenci a mezinárodní veřejné mínění.“

Na otázku, jaká je nálada mezi lidmi, mons. Audo odpovídá:

„Ozbrojené skupiny jsou v podstatě spokojené, když vidí tuto destrukci syrského státu. A jejich mnoho. Ostatní čekají, co se stane. Existuje projekt na rozdělení Sýrie. Neustále se srovnáváme se situací v Iráku. Zpočátku jsme si mysleli, že není možné, aby se tato situace opakovala v Sýrii, ale nyní vidíme, že se děje totéž.“

Zdá se ovšem, že Asadova vláda získala zpět kontrolu nad většinou území

„Ano, má v rukou velmi důležitá města, jako je Damašek, Aleppo, Homs, Hamma, i když čas od času jejich ostřelování pokračuje. A tedy není všechno skončeno.“

Proč je mezinárodní společenství tolik zaměřeno na Sýrii?
„Na mezinárodní rovině jsou vždy nějaké zájmy, především ekonomické, jde zejména o zemní plyn a ropu. Pak je tady islámský rozměr, boj mezi sunnity a šíity na celém Blízkém východě, který je využíván k udržování těchto bojů a obchodu se zbraněmi. A konečně na syrské úrovni je tady určitá slabost spočívající v napětí mezi menšinami a většinou, kterého se rovněž zneužívá.“

23 komentářů :

 1. Prokletá katolická církev a její politický vliv je příčinou veškerého zla. !!!
  Ptát se proto strůjců jenž žijí v omylu a nepravdě je teda for*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad Petr: Divím se odkud berete sebevědomí, že právě Váš názor není omylem, a že nežijete v hloupé nevědomosti. Naivně se příliš spoléháte na svůj ostrovtip.

   Vymazat
  2. ..denně hovořím s Bohem*

   Vymazat
  3. Je to znát ,zanechává to následky.

   Vymazat
  4. Magor 6.41 - to máš docela dobrou trávu !!!

   Vymazat
 2. JANE PETŔE jste normální vůl. Omlouvám se tomu dobytčeti, že ho přirovánávám k vám.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 3. poslední odstavec vše vysvětluje že usa tam nechce mír

  OdpovědětVymazat
 4. Radio z Vatikánu, hnízda hadího nám bude sdělovat normy lidskosti.
  Prokletý papež a prokletý jsou vazalové církevní a to již pěknou řádku let je proklínají naši předci.
  Smrt fašizmu*

  OdpovědětVymazat
 5. I papež zástupce saytana na Zemi a ne zástupce Krista,má na eskalaci lví podíl protože se aktivne zapojuje na ovládnutí duší a chce je předat ďáblovi i všechny křesťany,ať zhoří v pekle.

  OdpovědětVymazat
 6. Pravoslavní křesťané vždy aktivně bojovali a bojují proti fašizmu. Bůh jim žehná.

  Vatikán fašizmus porodil, nebýt papežovo peněz a politického vlivu, nikdy by Hitler nebil Hitlerem a Polsko by nezažilo brutální katolizaci*

  OdpovědětVymazat
 7. Zejména ve jménu křesťanství a islámu a boje světového židovstva ( nebo se za ně mocipáni a židé aspoň skrývají) jsou páchána ta největší zvěrstva co svět světem stojí. Proto nechápu proč převážně katolická EU dovolí tak masivní imigraci islamistů a ještě jejich náboženské spolky podporuje,

  OdpovědětVymazat
 8. Dovolil bych si připomenout na slovosled a to buťto"Hitler nebil Hitlera"a nebo Hitler nebyl Hytlerem". Děkuji za pozornost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...omlouvám se,
   základní školu nemám dodělanou a vyučil jsem se jen na přání své matky a to na čtyřky.
   Písemné projevy opravdu nejsou leckdy gramaticky koš ér :)
   Na druhou stranu myslíte si kord v dnešní době že je školství vzdělávací program a nebo více program pro převýchovu ?
   Jistě jste dobrý češtinář, ovšem zřejmě žijete v hypnóze neboť dané téma vás přimělo k reakci o jiném*

   Vymazat
 9. Dnes bylo ve zprávách na Nově vidět, jak záchranáři bez rukavic a pouze s respirátory na obličeji očišťují vodou oběti v zamořeném území chemickými zbraněmi! Sarinem? No to si ze mě někdo dělá kozy!

  OdpovědětVymazat
 10. Samozřejmě, že války nejsou programem žádné křesťanské víry. To jen řadoví věřící jsou dokopáni prolhanou propagandou k tomu, aby na chvíli viděli spásu v křižáckých taženích a genocidách. Chválabohu, že od dob papeže Pia XI. nebyl žádný, který by žehnal agresorům a zabijákům ve vojenských uniformách.
  Je pravda, že v posledních bezmála 3 stoletích jsou vedeny kapitalismem rozbroje mezi církvemi a že leckde se církve stávají ze služebníků božích služebníky kapitálu a vlastně jeho specifickou zbraní. To se samozřejmě v současnosti týká především islámu, kde se podařilo proti sobě postavit kapitálu šíity a sumity, jako kdysi za 30leté války v Evropě katolíky a evangelíky. A navíc se vnitřní rozepře islámu staly zástěrkou pro agresi žoldnéřů kapitálu, který ostatně byl náboženského dění strůjcem.
  Hlavním obžalovaným není náboženství, které bylo zneužito, ale kapitál, který svoji diktaturu musí rozšiřovat mečem i ohněm, jinak zanikne. Proto je jeho boj poznamenán vztekem a totálním antihumanismem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě ... katolická církev se za křesťany jen schovává...
   Vatikán, prokletý papež a vazalové církevní byli od počátku dobyvační válečníci a vrazí tkz. nevěřících pohanů po celém světě.
   Hitlerova fašistická armáda byl meč Vatikánu.
   NATO kráčí jak mu Vatikán přikazuje !!!*

   Vymazat
  2. Jan Petr. To Ti vôbec neprekáža, že urážaš miliony katolíkov po celom svete? Som kresťan katolik. Čo som Ti urobil? NATO pokladám za vražedný pakt v rukách zla tohto sveta. Kdo rozdeľuje? Krivi viní?

   Vymazat
 11. Máte to někteří opravdu pěkně popletené. Jakpak, zhruba vzato, se dělí křesťané? Kterou tu část reprezentuje papež? Čím se liší ortodoxní židé? A co Židé?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechny církve jenž spadají pod Vatikán a je jedno jestli to jsou katolíci či Jokšírští Rytířové a nebo dokonce církev Husitská a nebo jak se všelijak nazývají, tito všichni prokletci slouží zlu.
   Ostatní křesťané jsou jim zástěrkou*

   Vymazat
 12. Vzhledem k tomu,že se USA vždy zaštiťují bohem,
  mají od církví povolené využití církevní ochrany.
  Také pokaždé říkají"k tomu mi dopomáhej Bůh".
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 13. 18:48, 17:28 oba dva, pánové, věru to máte popletené. Jsem z principu ateista. Odmítám všechna náboženství jako iracionální, také proto, že vždy jsou zneužívána mocensky, odmítám církve jako k tomu sloužící instituce. Morální jádro křesťanství a ryzí odkaz Ježíše Krista, jak je popsán, ať už jako historická postava existoval nebo ne, beru za přínos. Lépe s věřícím a desatero respektujícím křesťanem, než s bezohledným tržním ateistou. Ono usácké „k tomu nám dopomáhej Bůh“ je jen další důkaz jejich „do nebe volajícího“ pokrytectví. Pokud by věřili, když ne mravnost, tak strach by jim jejich činy, natož tak rouhavá slova nedovolil.

  OdpovědětVymazat
 14. Nejdůležitější věta tohoto článku je: Američané a ISIL ovládají všechna plynová a ropná náleziště. Tohle jsem nevěděl. Pokud tomu tak je, je nabíledni že tak snadno ze Syrie nevycouvají. Ustoupili někdy Američané, když něco uchvátili? Nepamatuji si. Mají přece toho správného predatorského anglosaského ducha. Na druhé straně ale Angličané museli vycouvat odevšad - Egipt, Indie, JAR atd. Tak snad dojde i USSA.

  OdpovědětVymazat