Reklama

úterý 4. dubna 2017

Proč bankrotuje Westinghouse

Stanislav Blaha
4. 4. 2017   E-republika

Den 29. března 2017 vejde do historie jaderného průmyslu. V tento den požádala společnost Westinghouse Electric Company newyorský soud o ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 amerického zákona o bankrotu.Den 29. března 2017 vejde do historie jaderného průmyslu. V tento den požádala společnost Westinghouse Electric Company newyorský soud o ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 amerického zákona o bankrotu. Ta umožňuje dlužníkovi pokračovat ve své činnosti, zůstat pod kontrolou současného vlastníka a prodloužit termíny splátek dluhů. Podmínkou je příprava reorganizačního plánu, který poté musí být schválen soudem a kvalifikovanou většinou věřitelů. Pokud je reorganizace schválena, probíhá pod kontrolou příslušných vládních agentur. Společnost, která se uchýlí pod ochranu "kapitoly 11", také nemůže provést renegociaci smluv se svými věřiteli. Tato společnost před 60 lety postavila první plnohodnotnou jadernou elektrárnou zkonstruovanou čistě pro civilní využití.

Něco z historie


Westinghouse EC je nadnárodní společnost, pro níž v 18 zemích světa pracuje 12 tisíc zaměstnanců. Založil ji v roce 1886 George Westinghouse (1846 - 1914), držitel více než stovky patentů po celém světě, průkopník elektrifikace a železniční dopravy. Tento Edisonův hlavní rival založil kromě společnosti Westinghouse další desítky firem.

Současná Westinghouse EC se zabývá výhradně jadernými technologiemi a svým zákazníkům nabízí jaderné reaktory s příslušenstvím, bezpečnostní, regulační a řídící systémy, jaderné palivo, modernizace a opravy jaderných bloků, komplexní služby při deaktivaci a asanaci jaderných elektráren atd. Westinghouse Electric Company sice navazuje na slavnou tradici, ale představuje jen malou část někdejšího „velkého“ Westinghouse. Ten měl rozsáhlé aktivity ve strojírenství, energetice (zdaleka nejen jaderné), vyráběl všechno možné od radarů po ledničky a byl průkopníkem například v oblasti komerčního rozhlasového vysílání.

V 80. a 90. letech se Westinghouse dostal do problémů a v roce 1999 byla jaderná divize prodána britské státní společnosti British Nuclear Fuels Limited (BNFL). Labouristická vláda ji poté v roce 2006 prodala za 5,4 mld. USD japonskému koncernu Toshiba, gigantu s obratem více než 60 mld. USD a 200 tisíci zaměstnanci. Toshiba převzala Westinghouse s velkou slávou v roce 2006 a z jaderné energie pak učinila významnou část svého podnikání. V březnu 2011 ale došlo k jaderné katastrofě v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Jedním z jejích důsledků byl růst nákladů v této sféře kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost. Jaderné odvětví se na celkových příjmech japonského konglomerátu podílí asi jednou třetinou.

V srpnu 2015 odstoupil generální ředitel Toshiby Hisao Tanaka v souvislosti s účetním skandálem. Nezávislá vyšetřovací komise zjistila, že Toshiba v průběhu sedmi let, pod vedením Tanaky a jeho předchůdců Nišidy a Sasakiho různými podvodnými účetními praktikami nadhodnotila své provozní zisky o 1,2 mld. USD. Tato komise ve své zprávě kritizovala enormní tlak na podřízené a firemní kulturu poslušnosti, slabé řízení a špatně fungující systém vnitřní kontroly. Jedná se o největší japonský účetní skandál za posledních pět let.

V březnu 2016 začala americká komise pro cenné papíry (U.S. Securities and Exchange Commission - SEC) v souvislosti s pochybnými účetními praktikami firmy vyšetřovat některé americké dceřiné společnosti Toshiby. Firma Westinghouse však v prohlášení odmítla, že by ji vyšetřovaly státní úřady v USA. “Společnost Westinghouse má průhledné hospodaření a spolupracuje s nezávislou vyšetřovací komisí. V nezávislé zprávě, na kterou se článek odkazuje, je uvedeno, že v účetnictví firmy Westinghouse nebylo zjištěno žádné pochybení. Pokud víme, hlášení o finanční situaci podávaná společností Westinghouse nejsou předmětem vyšetřování," uvedl tehdejší prezident a generální ředitel firmy Danny Roderick.

Bezprostřední příčiny bankrotu


Ještě v srpnu 2016 se Westinghouse chlubil tím, že udává směr celému odvětví se svými modulárními reaktory SMR. Jenže už loni v prosinci musela japonská Toshiba odepsat miliardy dolarů v důsledku průtahů při stavbách jaderných elektráren v USA. Vzniklé ztráty stály místo šéfa Toshiby, Šigenori Šigu. Toshiba také oznámila úmysl prodat za 13 mld. USD většinový podíl v Kingston Technology, světoznámém výrobci počítačových periferií. Toshiba oznámila, že její jaderné odvětví mělo ztráty 6 mld. USD, jež by se mohly zvýšit až na 10 mld. USD. Tržní hodnota akcií Toshiby v tomto fiskálním roce poklesla o 7 mld. USD.

V březnu tohoto roku investoři zareagovali pozitivně na zprávy ze společnosti Toshiba, že v důsledku mnohamiliardových odpisů pošle Westinghouse EC do likvidace kvůli jeho ztrátám. Akcie Toshiby na tokijské burze v reakci na posílily o 14 %, což byl nejvyšší vzestup za celý měsíc. Přitom najít kupce pro společnost Westinghouse EC, která od roku 2013 nevydělává a potýká se s nárůstem nákladů u projektů jaderných elektráren v USA, nebude lehké. Toshiba očekává, že přihlášení amerického podniku do režimu ochrany před věřiteli pro ni bude v současném fiskálním roce znamenat náklady až jeden bilion jenů (225,1 miliardy korun).

Westinghouse se potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu a nedodržení termínů výstavby dvou jaderných projektů v USA, jedná se o výstavbu čtyř jaderných reaktorů AP 100 ve státech Georgia a Jižní Karolína pro společnosti Southern Company a SCANA Corp. Vypadá to, že Westinghouse nabídl oběma společnostem kontrakt na pevnou cenu, přitom už dnes se očekává překročení plánovaných nákladů o 1 - 1,3 mld. USD a tříleté zpoždění, za něž mu hrozí jako generálnímu dodavateli staveb další penále. Zdá se, že právě to způsobilo finanční katastrofu a brání dalším potenciálním investorům, aby pomohli řešit situaci. Nikdo z nich nehodlá převzít záruky za jaderný projekt s otevřeným koncem. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I).

Kolik doopravdy stojí atomovka


Popis toho, proč se stavby zpozdily a prodražily, je typický pro současnou krizi západního jaderného průmyslu. Westinghouse si jako subdodavatele konstrukce vybral společnost Shaw Group pod vedením Jamese Bernharda ml., kterého časopis Forbes popisuje jako "wheeler and dealer", tedy bezohledného podnikatele bez jakýchkoliv zábran. Bernhard vybudoval z malého louisianského strojírenského závodu prostřednictvím sady akvizicí jednu z 500 největších amerických společností, ale nikdy se nezabýval výstavbou jaderných elektráren. Vyřešil to tak, že koupil bankrotující firmu Stone & Webster, která postavila řadu amerických jaderných elektráren v 50. a 70. letech. To pomohlo získat společnosti Shaw Group důvěryhodnost nutnou k získání obou kontraktů.

Relikt ze Stone & Webster už nebyl schopen stavět jaderná zařízení, protože to nedělal 30 let. Nově splácaná firma nikdy nepostavila žádné nové jaderné zařízení, neměla ani technologie, ani vyškolené zaměstnance. Shaw společně s americkými vládními daňovými úlevami a přísliby nákladových limitů a státních záruk na úvěry dal Toshibě takovou nabídku, která se nedala odmítnout. Ale firmě Shaw se nedařilo, regulátoři ji kritizovali za lajdáckou práci, došlo k podstatnému překročení nákladů a vážnému zpoždění, projekt se dostal do skluzu. Bernhard se rozhodl z toho vyvléknout a prodal Shaw Group výše zmiňované společnosti CB&I za přemrštěných 3,3 mld. USD a zbavil se tím veškeré zodpovědnosti.

CB&I je mnohem větší strojírenská firma, která byla celá žhavá zúčastnit se něčeho, co v té době vypadalo jako renesance jádra. Jako nový majitel Shaw Group však rychle prohlédla, do jak hlubokých problémů zabředl celý projekt a prodala Shaw Toshibě za pouhých 229 milionů USD, včetně omezení odpovědnosti CB&I za rozestavěné jaderné bloky. Toshiba později obvinila CB&I z nadhodnocení hodnoty kapitálu Shaw o 2,2 mld. USD. Celá věc leží u soudu a vypadá to, že se ještě dlouho potáhne.

Westinghouse se mezitím obrátil na skutečné stavitele jaderných zařízení, Fluor Corporation. Výstavbu se podařilo opět rozběhnout, ale je příliš brzy na to říci, jak se jí bude dařit. Zatím to vypadá, že se obě jaderné elektrárny podaří dostavět, i když se zpožděním a překročenými plánovanými náklady. Pro reorganizaci Westinghouse i mateřskou Toshibu je to totiž klíčové. Bez referencí z úspěšného provozu nových reaktorů AP 1000 nemají šanci na žádné nové kontrakty.

Česká jaderná stopa Westinghouse


V Evropské unii je 131 jaderných elektráren, z nichž 60 procent je založeno na technologii Westinghouse, ať už amerického nebo evropského designu. V České republice je společnost Westinghouse EC známá především svou účastí na modernizaci řídících a kontrolních systémů v JE Temelín a neúspěšným pokusem nahradit v této elektrárně ruské jaderné palivo. Byla také jedním ze dvou účastníků tendru na dostavbu JE Temelín, který byl zrušen v dubnu 2014. Ještě v říjnu téhož roku tato firma navrhovala české vládě, že bude celý projekt dostavby JE Temelín částečně financovat.

V únoru 2016 vyjednával Westinghouse se společností ČEZ o účasti v tendru na dodávku jaderného paliva do JE Temelín. Požadoval možnost opět si vyzkoušet palivo, "aby se vytvořily rovné podmínky" v rámci politiky EU, která vyzývala k omezení závislosti na dodávkách energie z Ruska. Zkoušky za účelem licencování nového paliva vyráběného v závodě Westinghouse EC na výrobu jaderného paliva ve švédském Västerås mají být podle dohody mezi oběma firmami zahájeny v roce 2018.

Na přelomu ledna a únoru 2017 přitom v Česku proběhly „oťukávací“ schůzky se zájemci o stavbu nového jaderného bloku, kde firma Westinghouse EC představila svůj reaktor AP 1000. Martin Uhlíř, generální ředitel firmy Dukovany II, dceřiné společnosti ČEZu tvrdil, že Westinghouse EC je rovnoprávným účastníkem přípravných prací výstavby až čtyř nových jaderných bloků. Odvolával se na schválenou vládní energetickou koncepci z roku 2015, v níž se ale píše pouze o jednom až dvou blocích.

Pro ČEZ i českou vládu by přitom mělo být varující, že v krizi není pouze Westinghouse, ale v podstatě celý západní jaderný průmysl. Krach Westinghouse následuje po rozhodnutí německého Siemens opustit toto odvětví, bezpečnostních a finančních problémech francouzské Areva a poklesu cen akcií čínské CGNP Group i ruského Atomenergoprom. Typickým příkladem a dalším kandidátem bankrotu je francouzská Areva, další ze zájemců o tendr, která je ve skluzu nejen se třetím blokem finské JE Olkiluoto, jejíž rozpočet se vyšplhal na trojnásobek původní částky, ale i při výstavbě reaktoru ve francouzské JE Flamanville. Francouzský jaderný dozor navíc loni nařídil odstávky zhruba třetiny reaktorů kvůli nekvalitním součástkám chladícího zařízení, které dodala Areva.

Radioaktivní mlžení na český způsob


V březnu nově jmenovaný ministr průmyslu Havlíček dostal od premiéra Sobotky pro mnohé překvapivý úkol - rozhýbat dostavbu JE Dukovany. Ministr je s úkolem srozuměn - v roce 2035 skončí životnost nynějších jaderných bloků Dukovan, a není tedy čas s inovací elektrárny otálet. "Jde o to, abychom byli schopni tam vybudovat bloky nové, které umožní pokračovat ve výrobě elektřiny z jádra," uvádí Havlíček. Rozšíření jedné ze dvou českých atomových elektráren má vyjít až na 300 miliard korun. O zakázku mají proto zájem všechny hlavní světové firmy, které v jaderném byznysu působí. Problémem ale zůstává, kde na nákladnou přestavbu Dukovan vzít. Investorem rozšíření elektrárny by mohl být polostátní ČEZ. Náklady na stavbu se však při dnešních tržních cenách elektřiny nemají šanci zaplatit. A stovky miliard na jaderný projekt nemá ani český stát.

Nabízejí se tak dvě možnosti. Britská vláda například pro své reaktory v Hinkley Point připravila garantovanou výkupní cenu zhruba 110 eur za megawatthodinu, kterou bude elektrárna dostávat 35 let. Druhou variantou je, že elektrárnu postaví přímo státem vlastněná společnost, jako je to u maďarské elektrárny Paks. Na výstavbě nových bloků za 340 miliard korun se dohodla tamní vláda přímo s ruským Rosatomem, který zafinancuje 80 procent z rozpočtu.

O tom, že česká jaderná lobby má sílu některou z těchto dvou možností prosadit, svědčí i reakce českých médií na ohlášený bankrot Westinghouse. Pro ČT to není zpráva k zaznamenání, viz ZDE. Takhle vypadá reakce českých masmédií podle Googlu a podle Seznamu. Pro srovnání, až se bude ČT ohánět tím, že přebírá zprávy jen z ověřených a významných zdrojů, se můžete podívat, co se objevilo ve vyhledávači Google po zadání westinghouse bankrupcy.

Závěrem

 • Bankrot Westinghouse EC je významný mezník na sestupné spirále, na níž se ocitl jaderný průmysl po havárii v JE Fukušima.
 • Budoucnost všech projektů, které se zdály být renesancí jaderné energie, je zpochybněna krachem Westinghouse i potížemi dalších západních jaderných firem.
 • Toshiba/Westinghouse se staly obětí vlastní arogance a z ní plynoucího špatného řízení, pochybných obchodních praktik a finanční nezodpovědnosti.
 • Příznaky neživotaschopnosti jaderné energetiky se stupňují, většina jaderných projektů je v časovém skluzu, plánované náklady jsou překračovány dvoj- až trojnásobně.
 • Vysoké kapitálové náklady výstavby spojené s úpadkem inženýrských znalostí totiž odrazují soukromé investory, takže bez veřejných peněz a státní podpory nemají firmy šanci postavit žádnou novou jadernou elektrárnu.

Velkým paradoxem je, že projekt, který přivodil zánik Westinghouse, měl znamenat renesanci jádra v USA, jednalo se totiž o první povolenou výstavbu jaderných bloků od roku 1979, kdy došlo k vážné havárii v JE Three Mile Island. Ukázalo se však, že za tu dlouhou dobu ve Spojených státech vymizeli lidé, kteří jsou schopni tak složitou stavbu řádně a včas vyprojektovat, zorganizovat a vybudovat. A komu vrtá hlavou, jak je možné, že západní firmy v oblasti jaderného průmyslu mají daleko větší problémy než ty ruské nebo čínské, tomu doporučujeme přečíst si tento seriál ze spřáteleného webu.

Takže to shrňme. Firma, která zkrachovala v USA, se (snad) nemůže ucházet o zakázku v Česku. Nové atomovky nemají už nikdy šanci na to, aby byly ekonomicky rentabilní. Růstem teroru jsou skutečnou časovanou bombou. Nikdo neví, kde trvale uskladnit vyhořelé palivo a zbytky prvního okruhu, až se bude elektrárna likvidovat. Náklady na likvidaci raději nikdo neříká nahlas, protože se šplhají až na desetinásobek původně plánovaných investic. A Fukušima s Černobylem ukázala, že jaderné reaktory jsou skutečnou bezpečnostně-ekonomickou bombou pro dané státy.Zdroje:


https://www.forbes.com/sites/jamesconca/2017/03/31/westinghouse-bankruptcy-shakes-the-nuclear-world/#372b9ed52688

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/toshiba-potvrdila-vysetrovani-svych-firem-o-westinghouse-se-pry-nejedna-1280928

http://ekonomika.idnes.cz/cez-zacina-pripravovat-soutez-na-jaderne-palivo-pro-temelin-plt-/ekonomika.aspx?c=A160727_2262278_ekonomika_rts

http://ekonomika.idnes.cz/toshiba-westinghouse-nove-bloky-uz-nebude-stavet-f7x-/eko-zahranicni.aspx?c=A170214_150054_eko-zahranicni_map1

http://ekonomika.idnes.cz/analyza-jaderny-prumysl-vystavba-jadernych-elektraren-pix-/eko-zahranicni.aspx?c=A170222_140229_eko-zahranicni_lve

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-23/toshiba-says-westinghouse-board-to-decide-on-possible-bankruptcy

http://www.euro.cz/byznys/toshiba-ma-nechat-zbankrotovat-westinghouse-uz-pristi-tyden-1338337#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

http://atominfo.ru/newsp/w0419.htm

https://www.ft.com/content/4ce09bb4-11d3-11e7-80f4-13e067d5072c

http://www.zerohedge.com/news/2017-03-28/what-westinghouse-bankruptcy-could-mean-us-utilities

http://www.commondreams.org/news/2017/03/29/nuclear-power-suffers-major-blow-westinghouse-bankruptcy

http://www.zerohedge.com/news/2017-03-29/westinghouse-bankruptcy-puts-fate-four-us-nuclear-reactors-limbo

http://www.denik.cz/ekonomika/americky-jaderny-gigant-westinghouse-na-pokraji-bankrotu-20170329.html

http://oenergetice.cz/spolecnosti/potize-westinghousu-bylo-zadelano-uz-pred-dvaceti-lety-vzpomina-frantisek-hezoucky/

http://outsidermedia.cz/autor/crustgroup/

 
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 950 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

 
Související články:

22 komentářů :

 1. Proc nepockaji na FBR?
  http://oenergetice.cz/technologie/elektroenergetika/rychle-mnozive-reaktory-fbr-ucinne-vyuziti-uranu/

  OdpovědětSmazat
 2. Bankrot názorně demonstruje neschopnost západních firem realizovat velký a kopmplexní projekt. Po Westinghouse zůstává sbírka nedodělaných elektráren. u kterých firma nedokázala řešit technické problémy. Totéž potkalo Arevu, která dvojnásobně prodloužila stavbu finské elektrárny a její dokončení je stále v nedohlednu. Jaderky úspěšně staví jen Čína, Rusko a Korea. jogín

  OdpovědětSmazat
 3. jestli nevíte tak kauza brady byla vyprovokována hermanem a kavárnou na odstranění zemana babiš měl být president a tihle bankrotáři měly dostavit temelín

  OdpovědětSmazat
 4. K čemu to je plánovat tak dopředu??
  Politiky neodstavíme, namnoží se tu džihádisti (jak řekl Erdogan, 5 dětí v rodině a můžeme to zabalit). My tu nebudem, oni si postaví raděj mešity.
  A pokud náhodou volby vyhrá SPD, tak stejně zdžihádovatí Německo a další, a bude pár dekád krize, elektřina k ničemu.
  Plánuje se pořád jenom rozvoj (a finanční zisky tunelářů a bank), zatímco padáme do všeobecné zadluženosti, likvidace tzv. střední třídy, kolapsu finančního systému, války proti mírumilovnému Rusku, a hlavně džihádizace celé Evropy.
  Jak u blbých. Ne. Skutečně. U skutečně blbých.
  Děda.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 5. Pripada mi , ze pan Blaha co psal tento clanek nevi o cem mluvi , ci je spatne informovan coz je stejne. Pokud jsem sledoval katastrofu atomove elektrarny v Japonsku , bylo to zpusobeno dusledkem spatneho umisteni Atomove elektrarny , ktery nezarucoval spravne chlazeni systemu v blizskosti more !! v oblasti s castymi TSUNAMI . A katastrofa jak jsem ji pochopil byla zpusobena
  bouri , ktera zaplavila oblast a ponicila chladici system a reaktor katastroficky zhavaroval v dusledku prehrati se.

  To bylo me chapani problemu. Nemyslim , ze by Westinghouse reaktory a systemy byly tak spatne , na to je Westinghouse vyrabi prilis dlouho!!! aby nevychytala katastroficke problemy!!! ma je na ponorkach predpokladam.

  Westinghouse utrpel podle meho nazoru utokem banek a bankeru na Americkou Ekonomii a presun vyrobniho ekonomickeho kapitalu do Ciny!!!!

  Jen se podivejte na utoky na TRUMPA jenz chce pouze znovu dat USA do kvalitniho poradku a chodu. Vlaceji ho v hovnech(promin te vyraz ) na WALL STREET denne.

  A tak problemy Westinghousu ja vidim v strukturovani pujcek , a pojistovani pujcek . To je rizikovejsi nezli technicke veci u zabehaneho vyrobku jako reaktory!!! u Westinghouse.

  Pujcky a struktura pujcek a pojisteni techto pujcek je nejvetsi problem, neb se jedna o dlouhodobe 30 let splaceni projektu , a mnoho banek/pojistoven / statu !!! se muze polozit a tak firma jako Westinghouse je lehce obeti politicke intriky dominoveho efektu bankroptu ruznych firem/statu . Technicky Atomove elektrarny jsou komplikovane , ale nic moc , vezme to treba 2 roky prace a atomova elektrarna jako projekt je hotova.
  Problem je to postavit (strasne cementu ), co s splodinama??? prostredi a placeni , kvuli bankroptum dlouhodobych veritelu.

  Podle mne pan Blaha nepochopil !!!!!o co slo z celkoveho pohledu na projekt atomove elektrarny!!!

  Co ja nechapu , proc Westinghouse neni cislo jedna v produkci solarnich panelu a techniky potrebne k solarnich panelu jako system. To ja nazyvam spinava politika , neb USA by mohlo kryt 80% energie ze solarnich panelu diky perfektnim klimatickym podminkam.

  Uz se nedivim ze jsou Cesi v Cechach takovy magori , kdyz lidi jako pan Blaha pisi a vydavaji sve clanky!!!

  BroukPytlik  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty toho nechápeš podstatně víc. Možná vůbec nic.

   Smazat
  2. Přesně.Dramaticky dlouhé a o hovnu Westinghas umí jen tlačit na pilu jako každý skurvený američan a hovno umí.

   Smazat
  3. 5:21 od začátku píšete samé nesmysly. Katastrofa Fukušimy nebyla způsobena špatným umístěním JE, ale totálně špatným projektem po všech stránkách. JE se musí sama a zcela automaticky odstavit, když v panice zdrhne z JE veškerá obsluha. Na střechu bloků (nebo co nejvýše) měly být v JE umístěny záložní zdroje chlazení. Bratři Japonci poslechli americké projektanty (GE) a na střechy bloků místo toho umístili z titulu úspory místa bazény, kam se ukládaly vyhořelé a silně radioaktivní palivové články. Mohl bych pokračovat, ale brouku Pytlíkovi to bude asi stejně šumák.

   Smazat
  4. Přátelé, je to v suchu, Westinghouse finančně zachrání Ukrajina, která od nich bude brát palivové tyče a experimentovat s nimi v ruských reaktorech (jako ČEZ před lety). Vidím to na terorizmus o mnoho řádů nebezpečnější než kilo TNT v metru.

   Smazat
  5. Bravurni "nástup" týkající se hlupáctví p. Bláhy. Jelikož se mi ale Bláhův článek líbil, tak jsem zvědavě očekával hluboce erudovanou kontrapozici a ... ono nic. Ovšem "nomen omen" platí na 100%. Pytlík chtěl trumfnout Ferdu mravence a celá fauna se teď popadá za břicho. Přesně jako u Sekory...

   Smazat
  6. Kazda atomova elektrarna se umi sama sebe odstavit , to je zakladni (absolutne elementarni cast projektu). Otazka je proc se tak nestalo, a me pochopeni bylo , v dusledku poskozeni chladicich systemu. Kazda atomova elektrarna ma bezpecnosni systemy paralelni , kdyz jeden nepracuje druhy ci treti udela do konce. Proc se nestalo to mi do dnes neni na 100% jasny!!
   Aspon jste inteligentne podiskutoval , lec nevim jestli mate pravdu??
   BroukPytlik

   Smazat
  7. Pro Anonyma 12:29. S sumakem ci bez sumaku , proc si hrajete na PANA CHYTREHO a nic nevite. Kdybyste si aspon precetl studii katastrofy v Wikipedia misto blouzniveho povidani o SUMACICH.

   Zde (wikipedie) je jasne popsana katastrof(a Fukushima Daiichi elektrarna.
   Je jasne psano MISTRE a vy ani pan Blaha jste nepochopili ale vubec o co slo!!: v miste FUKUSHIMA bylo zemetreseni urovne 7 na Richtrove stupnici. Nasledovano TSUNAMI s nejvysi urovni vlny 13 metru( mereno v bode u ochrane zdi od urovne terenu). Ochrane zdi byly vysoke jen 10 metru. Ja jsem videl jejich ochrane zdi , jsou to spise male prehrady.proti TSUNAMI, jsou spise jako prehradni steny.
   Japonci berou svou odpovednost vazne !!!! Tsunami znicilo generatory na chladici system , cili , pumpy nepumpovali, a nebylo mozno ochladit reaktory.

   Reaktory byly odstaveny hned!!!! po zemetreseni(automaticky), ale Tsunami prislo asi 30 minut po odstaveni. Diky tomu ze nemohly reaktory plne ochlazovat doslo k vybuchu vodiku uvolneneho z vody doslo k poskozeni systemu plus jine duvody a v dusledku toho uniku radioaktivity.

   Ja nejsem takovy expert abych na atomove elektrarny a jejich stavbu v oblasti s zemetresenim a modifikovanim. Ja jsem jen tvdil, ze tam !!! nikdy nemeli stavet atomove projekty, protoze nemuzou garantovat 100% bezpecnosti provozu v dusledku prirodnich katastrof.

   Ja jen nechapu proc lidi jako vy neco tvrdi , o cem moc nevi a jeste neco o sumaku??? Asi vam SUMI v hlave??? prectete se ve Wikipedii dobry rozbor a pochopite , ze westinghouse s tou katastrofou mel malo co spolecneho a pan Blaha uz to je jeho druhy clanek o Fukushime at si o tom neco sakra precte!!!!

   S uctou BroukPytlik

   Smazat
  8. 4:34 I vy jeden uctivý Pytlíku, tak to by asi nesměly být v Japonsku vůbec žádné jaderné elektrárny, že? Japonsko je přece celé ve velmi aktivní tektonické zóně a sami Japoncí žijí s tím, že se jednoho krásného dne celá jejich země propadne do Tichého oceánu, je to jejich základní životní filozofie. A ty jaderné elektrárny tam asi staví na břehu a jenom s desetimetrovými stěnami asi jenom proto, že po nich potopa (až se propadnou) a alespoň něco světu nechají na památku. Každopádně dnes neuvěřitelně zamořují oceán a situace je natolik hrozná, že se už o tom oficiálně ani nesmí psát. Psát se mohlo pouze o Černobylu, ale ten byl nic ve srovnání s Fukušimou, která rozlévá radioaktivní vodu doslova do celého světa, zatím to nejvíce odnáší severní Amerika. P.S.: o Westinghouse tam (12:29) tam není ani tečka, zkratka GE asi znamená General Electric. Nejhorší radioaktivitu, která zamořuje oceán, způsobují nikoliv poškozené reaktory, které se protavují do země, ale právě vyhořelé palivové články z bazénů na střeše reaktoru. Šumák. P.S.: stejně je to ale divné, že taková vyspělá země nedokázala umístit záložní generátory do "nepromokavého" prostoru, což? Obsluha asi utíkala tak rychle, že za sebou nezavřela žádné dveře :-) jenom nechápu, proč to tak prožíváte, nad hlavami nám přece létají letadla s jadernými bombami a ty mohou za letu vypadnout kamkoliv (tu u Španělska doposud nenašli), třeba přímo i na vaši ctihodnou hlavu, která se momentálně nachází ve velmi bezpečné oblasti :-)

   Smazat
 6. Vysoké kapitálové náklady výstavby spojené s úpadkem inženýrských znalostí - co dodat ?????

  OdpovědětSmazat
 7. Ale ono to dopadne podobně i u nás,že nebudeme schopni udělat ani pastičku na myši.Takové zaostávání,nebo-li vymizení technických oborů ze škol,žádná praxe a podobně je to u vysokoškolského vzdělání.Někdo to už rozumně popsal,dovršeno naprosto špatným ohodnocením odborníků v těchto technických oborech.

  OdpovědětSmazat
 8. Velmi mě dojímá, jak opravdu složité otázky lákají nejrůznější "odborníky", aby se k nim fundovaně vyjadřovali. Jak Stanislav Blaho, tak i Brouk Pytlík mají jasno, jaderné elektrárny (JE) jsou nerentabilní.Nechci s nimi polemizovat, ale považuji to za úžasný výsledek "zelené" propagandy. Při podpoře jakou dostávají fotovoltaické elektrárny, by byly JE velmi rentabilní investicí.
  Chtěl bych raději zmínit ještě jeden aspekt současných problémů nejen výstavby, ale i provozu JE, o kterém se moc nemluví. Upadají nejen odborné znalosti pracovníků provozovatelů a dodavatelů, ale i pracovníků dozorných orgánů.U nás je to SUJB v čele s D.Drábovou, chybí jim zkušenosti z najíždění nových JE a to se nedá ničím nahradit. Trochu to připomíná EU, neřeší se skutečné problémy, ale pseudoproblémy, které úředníci sami vytvoří.Konkrétní příklad, ve Fukušimě moře zalilo dieselagregáty, jaké opatření uděláme u nás? Postavíme ještě jednu stanici s dieselagregáty, tu moře určitě nezaleje. Kde se bere ta jistota? No naše JE jsou ve vnitrozemí a na kopci,bezpečně mimo záplavové oblasti. Proč se tedy přijímalo takové opatření? Zeptejte se SUJB.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja uplne suhlasim s vasi pohledem na vec. Tak se to stalo,zakladni chyba byla v umisteni atomove elektrarny. Jaderne elektrarny by mely byt pouzivany minimalne (ci vubec ne). Duvody jsou financni a splodiny. Cena za solarni energii jde dolu, navratnost investovaneho kapitalu je kratka. Cetl jsem , ze cena zhlediska vyvoje solarni energie ,elektrina z solarni energie bude stejna jako z nafty behem roku. Nevim jestli vsude ale v 2/3 sveta urcite. V Ghane pada v poledni na 1 metr ctverecni okolo 1000Wattu!!

   BroukPytlik

   Smazat
 9. Nikde se nepíše co fotovoltaiky stály. Jen velké peníze za zvýšené ceny el. pro maloodběratele.A to se teprve budeme divit co nás bude stát jejich likvidace.

  OdpovědětSmazat
 10. To přece není vůbec žádný pořádný bankrot, to jenom Toshiba balí svoje fidlátka a stahuje se z prodělečné Ameriky, aby ji nemusela dotovat z jiných činností firmy. Docela klidně to může být i odveta Japonska na často neopodstatněný humbuk a astronomické náhrady, které do USA každoročně fedruje japonský automobilový průmysl. Je to jenom takový drobný vzkaz typu "každý za své".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 12:19
   Japonci vyslyšeli Trumpa a vracejí zpět do USA Westinghouse i s dluhy.

   Smazat
 11. Brouku Pytlíku, napište nám, s jakým cílem se tady tolik angažujete, protože zcela odkláníte a zaplevelujete diskuzi od tématu článku. Dostal jste právě toto za úkol, agente?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesnasim lzi, at zprava ci zleva. Neanagzuji se , jen mne to poctive cesky sere!! neb je to proti 'PRAVDA VITEZI', neb ja jsem husita!!!

   Jestli nekdo napise clanek , bez prostudovani Wikipedie faktu , tak je neodpovedny idoit!!! a stejne ten clovek co ho da na NR publikovat. Muj koment byl , ze co pan Blaha pise je blaboleni , coz jsem dokazal a ze lidi maji modifikovane mozky a opakuji nesmysly je dukaz ze Goebles mel pravdu a masy uveri vsemu!!
   BroukPytlik

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.