Reklama

neděle 23. dubna 2017

Protiletadlový systém Pečora–2M sestřelil v Sýrii špičkový americký dron MQ-1 Predator

mbi
23.4.2017
 
Prostředky syrské protivzdušné obrany na severu provincie Latákíja objevily ve vzdušném prostoru Sýrie cizí letoun. Na cíl zahájily palbu a zničily jej.


Pátrací skupina následně zjistila, že se jednalo o americký bezpilotní letoun. Po incidentu s leteckou základnou Šajrát se objevily výhrady, že syrské systémy PVO ruské provenience, ty modernizované i nové, nebyly dosud zapojeny do reálných bojových akcí.

Ve skutečnosti jsou tato tvrzení pravdivá pouze částečně. Vítězných soubojů nemají za sebou ruské systémy opravdu příliš mnoho – ale mají.

V poslední publikované zprávě o systémech PVO Pancir-S1 zařazených do výzbroje syrské armády se hovoří o tom, že tento systém sestřelil tureckou stíhačku F-4. Na seznamu cílů sestřelených syrskou PVO jsou ovšem i další letouny – například americký průzkumný bezpilotní letoun MQ-1 Predator.

Po sestřelení cíle syrská pátrací skupina zjistila, že zničený létající objekt, který narušil syrský vzdušný prostor, byl americký dron.

Orgány USA byly nuceny potvrdit, že kolem 17.40 hod. GTM (tj. cca 19.40 hod. damašského času) ztratily spojení s dálkově řízeným bezpilotním letounem MQ-1 Predator plnícím bojový úkol nad severozápadní Sýrií.

Podle tureckých médií startoval Predator z turecké letecké základny Incirlik. Ta je využívána i letectvem USA a v poslední době na ní měly svá stanoviště i čtyři Predatory. MQ-1 byl s největší pravděpodobností sestřelen komplexem Pečora-2M, protože poblíž trosek amerického dronu byl nalezen startovací urychlovač rakety používané Pečorou. Všechny okolnosti svědčí o tom, že k zasažení cíle stačila Syřanům jedna raketa.

Ve výzbroji syrské armády je v současné době 12 modernizovaných komplexů Pečora-2M. Ty jsou schopny sestřelovat nejrůznější cíle včetně křídlatých raket a letounů „stealth“. Upravené rakety komplexu dostihnou i cíle pohybující se rychlostí cca 3 M ve výškách mezi 20 a 25 km, a to do (horizontální) vzdálenosti 28 km.

Komplex využívá moderní digitální technologie, což výrazně zvýšilo schopnost detekce a určení letových charakteristik vzdušného objektu. Navíc komplex disponuje také infračerveným pasívním naváděcím systémem, což mu umožňuje odhalit nepřítele, aniž by se mu odhalil sám.

Podvozek nákladního automobilu MZKT-8021 (výrobek Minského závodu MAZ) výrazně vylepšil mobilitu celého komplexu: ten se může přemisťovat rychlostí až 60 km/h, rychle měnit postavení a vyhýbat se tak odvetným útokům.

Jediným problémem systému je, že komplexů dosud není příliš mnoho a nemohou proto chránit celý vzdušný prostor země.

- - -

Zdroj: http://vpk-news.ru/news/36345 a http://www.vestnik-rm.ru/news-4-19785.htm
Překlad: mbi, Eurasia24.cz
Foto: vestnik-rm.ru

33 komentářů :

 1. dobré k zemi s usa válečným šrotem Ruské zbraně jsou vždy špičkové

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdepak američtí soudruzi udělali chybu? To bylo asi překvápko....

   Smazat
  2. Rossia - palec nahoru -:))

   Smazat
  3. Rád bych viděl ty protažené pindostánské rypáky........

   Smazat
  4. američany nemám rád, ale nazývat Raptora šrotem je zhovadilost. To letadlo je pomalá kachna nacpaná elektronikou. To by bylo schopno poslat k zemi i hlavnové dělostřelectvo z WWII
   J.

   Smazat
 2. Dvořáku,
  tvým neustálým cenzurováním a mazáním SLUŠNÝCH příspěvků v diskusi neustále dokazuješ co jsi zač a že je ti neradno věřit ani nos mezi očima.
  Kdybys jsi se aspoň neustále okázale nevydával za bojovníka proti cenzuře, ty podvodníku!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (13:53):
   Pište, co vám jen slina na jazyk donese, panu Dvořákovi ale netykejte! ...
   Pokud byl ten příspěvek stejně tak "slušným" (jakým je to vaše hulvátské tykání), bylo jeho svatou povinností jej smáznout.

   Smazat
  2. Chlapi, buďte nad věcí, zítra je pondělí!
   V.J.Horák

   Smazat
  3. 14:22 jsem rád že ty tvoje hlouposti nemusím číst

   Smazat
  4. Anonymní 23. dubna 2017 13:53,14.22,14.51

   v našich školách naučí číst a psát i hloupé hovado jako jste vy pane burane,ale slušnýmu chování vás měli naučit vaši rodiče,což jak vidno neučinili,jablko nepadá daleko .....

   Smazat
  5. 14:22 Pan Opluštil vás opravdu nemůže vychovávat. Snažit se o nápravu sociopata s deformovaným intelektektem je stejně marné, jako snažit se přemluvit beznohého, aby mu dorostly nohy. V tom máte naprostou pravdu, opravdu to je zbytečná snaha. Stejně zbytečná, jako vykládat hulvátovi vyhozenému z hospody, že ten vyhazov není cenzura.

   Smazat
  6. 16:47

   Stejně jako by nebylo cenzurou zákaz dezinformačních, protistátních, vlastizrádných, protidemokratických, štavých stránek jako je třeba zrovna NR. To ale tupým soudruhům jako jsi ty, Opluštil, Dvořák,... kteří si nevidíte do držky nikdy nedojde.

   Smazat
  7. 14:22-Vás není třeba vychovávat,protože
   kste na výchovu příliš hloupý.Dokazuje
   to i způsob Vaší rétoriky.Pokud se Vám
   nelíbí mazání Vašich hloupých příspěvků,
   tak sem nelezte,neboť slušnost Vás minula
   velkým obloukem.Spíše to vypadá,že jste
   hloupý puberťáček,který je přesvědčen,že
   se před ním každý posadí na zadek.To je
   typický příznak puberty.Proto taky tady
   vystupujete anonymně.
   Petr Majevský

   Smazat
  8. Prosim nenadavejte tomu 16:55 bylo zjisteno ,ze za svuj postoj nemuze.Fotra nikdy nepoznal,a jeho mutter prej nevi s kym ho ma.Navic jeste v mladi upadl na hlavicku ,von ji ma tezkou protoze ma vodnatelku.My ,co ho zname vime ze to ma v zivote tezky.......ZWG

   Smazat
  9. Pane Dvořáku, mažte to zdegenerované hovádko statečně dále. Nemažte však to jeho kvičení, to nám dělá blaho na duši. Však on si po čase rozmyslí trollovat na stránkách, které mu nic neříkají.

   Smazat
 3. 14:22
  Víš co, ty vygumovaný křupane, vypadni odsuď. A nikomu netykej, Jando. Hlavně si dej bacha na ty nadávky do bolševiků, ty starý přemřelo, p rotože můžeš narazit. Ono nadávat do bolševiků lidem, kteří si za toho režimu zkusili své, jenom proto, že nesouhlasí s tím, co máš ve svém vypatlaném mozku, se ti nemusí vyplatit.

  OdpovědětSmazat
 4. Pokud se soustředíme na problém v článku obsažený, co dělal americký dron, nad územím Sýrie?
  Protože nebyly pozvány, myslím tím USA, jednalo se jednoznačně o agresivní akt.
  A to nám tihle mudrlanti neustále mlátí o hlavu, lidská práva, jakousi americkou demokracii a podobné nesmysly, které v jejich pojetí mají zcela opačný výklad.
  Mimochodem, proč se hádáte? Sejděte se a dejte si přes hubu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Drak 23. dubna 2017 15:00

   nesejdou se,protože ten posera 14.22 se schovává a je silný jen v anonymitě

   Smazat
  2. Politický systém v USA lze nazvat jakkoliv, ale nikdy NE demokratický! Nejvýstižnější pojmenování JE zločinecký!

   Smazat
 5. 14:22: Máš tam špatně seřazená substantiva. Má být - kapitalisté, lháři a podvodníci /mělo být ještě - zloději/.

  OdpovědětSmazat
 6. Pancir prokazatelně sejmul rakety z raketometu Grad, vystřelené kozomrdy na ruskou základnu v Latakii.
  Dále Pancir SAE sejmul v rámci "Friendly Fire" minulý týden saúdský Black Hawk.
  Není jen Pancir, Pečora, S-xxx, jako střílející PVO, ale i Krasucha, ta je skvělá proti Tomahawkům a podobným hračkám, zblbne je tak, že spadnou samy:-D

  OdpovědětSmazat
 7. 14:48
  Ty jsi bolševik, Pepku.
  Bolševici jsou dnes na západě.
  A teď vyskoč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pepek byl vymazán. Pozdě ale zato zcela.

   Smazat
 8. 13:53 Ty a slušné příspěvky? Jsi jen zakomplexovaný tvor, který neustále uráží. Myslím,že si tě vychutnají a budou, podle tebe, tvé "slušné" příspěvky nadále mazat bo není nikdo povinen číst takový fanatický sajrajt "o))Zkrátka vychování řeznického psa. Jo a ať ti neprdne camprdlík ve švu:o))

  OdpovědětSmazat
 9. S-125 Pečora/Něva je PLRK z 60 let. Dostup 20 km, dostřel cca 30-40. Pomocí takto staré techniky sestřelili nad Srbskem stealth F-111. Sestřelené Predatora není až takový div, ten je dost pomalý a mezi vymoženosti S-125 patří i televizní režim, cíl je možné kamerou sledovat už od vzdálenosti 25 km. Nicméně to skutečně neodpovídá výkřikům o ruském zastaralém šrotu.

  OdpovědětSmazat
 10. Informace daná článkem znamená, že si syrská armáda osvojila určitou techniku, že tato technika na cíle daného typu funguje, že syrská armáda na aktivity USA reaguje jako na zjevně nepřátelské, což má značný politický význam. Otázkou je, zda použití systému Pečora na takto v podstatě snadný cíl, je ekonomicky rentabilní. Vojensky nebo politicky, při nedostatku jednodušších, možná ano. Rozumí se, že to je záležitostí okolností, které znát nemůžeme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Otázkou je, zda použití systému Pečora na takto v podstatě snadný cíl, je ekonomicky rentabilní."- cena Predatora je 20 mil dolarov, takze je to asi rentabilne

   Smazat
 11. Zestřelit predátor," co tak zestřelovat Tomahawky a F 22 Raptor,jsou to lepší vinaložený raketi na lepší cíle a na ně se zamněřit.

  OdpovědětSmazat
 12. Pepka ta Pečora nějak rozvášnila. Tak tady má malou náplast. Video v angličtině s mnoha podrobnostmi o vlastnostech toho krámu a jak to vlastně vypadá.
  https://www.youtube.com/watch?v=mpi_QUmRsDQ

  A jako přídavek ještě top 10 nejlepších PVO systémů světa:
  https://www.youtube.com/watch?v=l_XS0rhhXj0

  Jistě bude mít radost, jak jeho vyjádření o klamavé proruské propagandě potvrzují západní vojenští specialisté. Pokud si mezitím trochu nenadrobí do trenclí nebo ho neklepne Pepka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S těmi našimi neználky, kteří obdivují vše usa, jsou nejlepším argumentem názory samotných USA odborníků.Ještě jim poradit, jak se dostat na ty odkazy od 21:40. Díky za ně.

   Smazat
 13. Imperalisté už mají stažené zadele.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.