Reklama

.

.

čtvrtek 13. dubna 2017

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Michael Myklín
13. 4.2017      armadninoviny
Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové útočné ponorky na jaderný pohon třídy Jasaň vynikají tichým provozem a rozsáhlou výzbrojí skládající se ze střel s plochou dráhou letu a torpéd.

Foto: Ponorka Kazaň v suchem doku. / Sergej Mamontov / TASS

Ničitel lodí i základen

K-561 Kazaň se vyznačuje pláštěm z nízkomagnetické oceli a rychlostí pod vodou až 35 uzlů (65 km/h).

Ponorka disponuje vysokou mírou automatizace a díky tomu k obsluze stačí 90 námořníků. Pro srovnání, podobné americké ponorky třídy Virginia mají posádku 135 námořníků.

Kromě 10 torpédometů (8x 650 mm a 2x 533 mm) má Kazaň k dispozici 8 vertikálních sil, které mohou být použity proti hladinovým i pozemním cílům. Jde například o střelu 3M-54 Kalibr s dosahem až 2000 km nebo protilodní střelu P-800 Oniks s uváděným dosahem 600 km.

Konstrukce prvního zástupce třídy Jaseň, ponorky Severodvinsk, začala v loděnicích Sevmaš již v roce 1993, ale kvůli kombinaci technických a finančních důvodů byla na vodu spuštěna až v roce 2010. Do služby vstoupila o 4 roky později. Všechny další ponorky vyrobené po Severodvinsku mají označení 885M a budou oproti původním návrhům výrazně modernizovány.

Na rozdíl od Severodvinsku by Kazaň (a všechny následující ponorky stejné třídy) měla být vybavena moderním jaderným reaktorem 4. generace KTP-6-185SP s výkonem 200 MW. Ten se proti svým starším protějškům (OK-650V na Severodvinsku) vyznačuje mnohem nižší úrovní hluku a vyšší energetickou efektivitou.

V pořadí třetí ponorka Novosibirsk navíc dostane nejnovější sonarový systém, který bude moci nepřátelská plavidla odhalovat při mnohem vyšší vlastní rychlosti, než tomu bylo u předešlých ponorek.
 Video: Slavnostní spuštění ponorky Kazaň na vodu. / YouTube

Profesionalizace ruské Severní flotily

Jedním z důvodů vysoké úrovně automatizace na ruských ponorkách je skutečnost, že ještě nedávno posádky z části tvořili odvedenci, kteří sloužili jen 2 roky a nedostalo se jim adekvátního výcviku. V březnu tohoto roku však viceadmirál Nikolaj Evmenov v tiskovém prohlášení uvedl, že v Severní flotile budou sloužit již jen profesionální vojáci. Kromě výrazného zvýšení platu mají jednotlivé posádky přejít na mnohem intenzivnější výcvikový režim.

V neobvykle informačně bohatém tiskovém prohlášení Evmenov zhodnotil také celkový výkon ponorkové složky Severní flotily.

Pro představu, v roce 2016 došlo v rámci flotily k 75 ponorkovým nasazením a plavidla urazila celkem 184 tisíc námořních mil (340 tisíc km). Průměrný čas strávený na moři je 40 dní a celkem bylo uskutečněno 350 výcvikových misí.

Provedeno bylo také 30 bojových cvičení zahrnující raketové testy a odpalování torpéd.

Za nejlepší ponorku roku 2016 bylo zvolena raketonosná K-51 Verchoturje (třída Delta IV).

Video: Odpal střely 3M-54 Kalibr z ponorky Severodinsk. / YouTube

Velké plány ruského námořnictva vs. realita

I když lze ponorkovou flotilu považovat za absolutní prioritu ruského námořnictva, nelze se nepozastavit nad finančními a technickými možnostmi.

Pokud pomineme útrpně dlouhou stavbu Severodvinsku (17 let), jejímž důvodem byla paralýza bývalého sovětského loďařského průmyslu a problém transferu technologického a výrobního know how z Ukrajiny, stále se nad ruskými plány postavit 8 ponorek třídy Jaseň vznáší otazník. V současnosti jsou dokončeny 2 ponorky, dalších 5 se staví a je možné, že s konstrukcí osmé se nikdy nezačne.

Zatímco náklady na stavbu Severodvinsku se pohybovaly kolem 50 miliard rublů (1,6 miliardy dolarů), Kazaň stála 110 miliard rublů (3,5 miliardy dolarů). Letos byl ruský obranný rozpočet proti roku 2016 snížen z 65 na 48 miliard dolarů a vzhledem k cenám ropy a zemního plynu není jeho výrazné navýšení pravděpodobné.

Kvůli vysoké ceně Rusko údajně pracuje na návrhu útočné ponorky páté generace, která má být menší a levnější než zástupci třídy Jaseň.

17 komentářů :

 1. nejlepší zbraně na obranu RF

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě je ta Kazaň pro USA nepřehlédnutelnou obrannou/útočnou komponentou.
   Rusko však nemůže zůstat jen "pod vodou". A určitě věnuje i dost úsilí, aby si zajistilo bezpečnost svých kosmických systémů (komunikace, pozorování a globálního určování polohy). Protože ten, kdo ovládá tyto systémy nahoře, má i navrch ve strategickém měřítku.
   Jo i ta válka je dnes mnohovrstevnatým úkazem ...

   Vymazat
 2. Prý armádnínoviny! A přitom pomlouvační portálik nosatého grohmanna, sloužící k oblbování malých vojáčků v pubertě! Ve všech článcích nikdy nezapomene nakydat na rusy kolik se jen dá a pindosům leze do prdele vrchem i spodkem! Všechny články přebírá a přidáva pouze své debilní dodatky!

  OdpovědětVymazat
 3. Je to sice hezké,ale stále je to jenom zbraň
  k zabíjení.Ale uznávám,že v současnosti je to
  potřeba.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 4. až Havel vynašiel mierovú zbraň - zasa ste tromfli celý svet -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. he he he! Bingo!
   A neříká se sprosté slovo "Ha.el"... říká se ZHS (Zrzavý Hradní Skřet)

   Vymazat
 5. 22:26 - spíš jen další Putlerův šrot, který bývá terčem posměchu samotných ruských občanů:)) http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/17757371_1385402258200603_7409630322155646901_n.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli jsou černosotněnci "ruští občané" tak to mně podrž. Jste velký ubožák, když zrovna tohle citujete. Ubožák a blbec.

   Vymazat
  2. 9:27 - bohužel nejsou. Páč Rusko zaniklo právě před 100 lety - http://iks2010.info/?p=113176
   A ubožáci jsou právě ti mužici, o kterých Rudolf Vrba musel v září 1918 napsat toto (a platí to dodnes, bohužel):
   "Mužíci utekli z fronty, běželi domů, aby si rozebrali šlechtické statky. Německo chtělo z Ruska dostati obilí a potraviny a proto s takovým úsilím pracovalo na zničení Ruska, které se mu podařilo.
   Žid Lenin-Zederblum a Žid Trocký-Chaim Bronstein vydali heslo, že půda bude rozdělena mezi mužíky proletáře, kterým v Rusku říkají »bedujaki«, kdežto rolníci zámožnější, kterým na Rusku říkají »kulaki«, mají dostatek pozemků. Ale Lenin i Trocký se přepočítali. Veškeré obyvatelstvo vesnic v Rusku se spolčilo a prohlásilo, že nezná rozdílu bedujaki a kulaki. Vláda Židů v Rusku je obmezena jen tam, kam proniká moc bodáků červené gardy. Území, kam tyto červené gardy nemohou, není nám přesně známo. Dnové židovské vlády, či jak si říkají vlády sovětů, jsou sečteny. Možno, že do roka bude Rusko od krvelačných červených gard osvobozeno.
   Naděje Německa, že bude z Ruska dovážet značné zásoby obilí a potravin, selhala. V samotné jižní Rusi platí lid za kilo mouky 20 rublů. V Moskvě bude mouka daleko dražší.
   Hrozné jsou sociální poměry v Rusku. Šat i obuv jest ještě dražší než u nás v Čechách. Měli jsme v dobách míru o Rusku a ruském národě zcela jiné pojmy. To, co jsme o Rusku a jeho národě znali anebo znáti se domnívali, ukázalo se naprosto klamným.
   Ruský národ selhal, zradil sebe sama. Nyní musí cizí velmoci posílat do Ruska pomocné armády, aby Rusko bylo zbaveno židovského vladaře. Tak hluboko neklesnul ještě žádný národ, co svět světem stojí."

   Vymazat
  3. 10:04 Vidíte jak čas ukázal, jaký byl pan Vrba idiot. A někteří, jako jste vy, se z toho nevylízali dodnes. Kdyby blbost kvetla byl by na vás docela hezký pohled.

   Vymazat
 6. 7:04
  No..., taky názor. Ale to je tak vše. Pouze a jen bezvýznamný názor...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To není názor, to je pravý ruský humor:))) Příhodný a výstižný ve vztahu k putleroffsko-potěmkinským mýthům ...

   Vymazat
  2. 8:33, 10:43 argumenty, krom hanlivých formulací, by nebyly? Jistěže Rusko tahá za kratší konec, je to dáno historicky. Kdo není blbec všimne si, že brání se oprávněně.

   Vymazat
 7. Ruské ponorky jsou na úrovni ale jako protějšek v počtu k USA hrají druhé housle a bude to pokračovat i do budoucna.Peníze,děnky ty Rusko nemá a dlouho mít nebude

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Šťastný" to člověče, zřejmě nejsi schopen pochopit, že peníze nejsou vše ...

   Vymazat
  2. Rusko nepotřebuje tolik ponorek jako USA. Ono totiž nechce diktovat celému světu. Rusko se jen brání americkým mírotvůrcům. A k tomu jim stačí jedna čtvrtina počtu ponorek USA. Rusku stačí, když si dokáže ubránit své raketové ponorky před USA pod ledem Severního oceánu a v Barentsově moři, odkud spolehlivě dokáže vymazat USA z mapy světa. Víc totiž nepotřebuje. A k tomu má dostatek, řekl bych, že až přebytek ponorek.

   Vymazat
  3. Žijete v divném světě, kde nesplatitelně zadlužená země představuje vůdčí sílu díky počtu útočných zbraní, jakými jsou ponorky a letadlové lodě, oproti zemi disponující nejvyspělejšími obrannými prostředky, schopnými odrazit jakýkoli útok a zasadit útočníkovi smrtelnou ránu, byť za cenu velkých ztrát.
   Svět je rozkolísán a měli bychom udělat vše pro to, aby ke střetu nedošlo. Zejména nepodporovat agresora. Ta smrtelná rána totiž povede i, a možná že v první řadě, přes nás.
   Možná že rusko nemá "ďengy", tedy papírky potištěné ochrannými prvky, zato ale disponuje prvky periodické soustavy v množství větším než dostatečném, velkým životním prostorem a odhodláním obyvatelstva ubránit své historické dědictví před všemi loupeživými nájezdníky, kteří už dávno prožrali vše, co jim bylo přírodou přiděleno.

   Vymazat