Reklama

.

.

neděle 2. dubna 2017

Ruské stíhačky se vrací do Egypta. První MiG-29M2 pro tamní letectvo je na světě (FOTO)

Napsal a přeložil Geo
2.4. 2017   Eurasia 24
V Rusku byl zalétán první nadzvukový stíhací letoun MiG-29M2 pro Egypt.


Předání letounu tamním vzdušným silám bude pro ruský letecký průmysl událost mimořádného významu – bude totiž znamenat návrat ke klíčovému odběrateli ruských bojových strojů nejen v rámci afrického kontinentu.


Egypt byl do sedmdesátých let významným odběratelem sovětské vojenské techniky včetně stíhacích letounů MiG-21. Po podpisu mírových dohod s Izraelem v Camp Davidu v roce 1978 se však stal příjemcem americké vojenské pomoci a přeorientoval se na západní bojové letouny, zejména na F-16 různých verzí, francouzské Mirage 2000 a naposledy Rafale.

Velení egyptského letectva však nepřestalo usilovat o ruské stroje. Jednak z důvodu další diverzifikace odběratelů bojové techniky a dále také proto, že v Egyptě dosud slouží desítky strojů MiG-21, které potřebují adekvátní náhradu.

Převzetí moci současným prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím v polovině roku 2014 otevřelo cestu k dojednání kontraktu s ruskou stranou – o rok později byla uzavřena smlouva na dodávku 46 víceúčelových nadzvukových letounů MiG-29M2 (některé zdroje uvádějí také označení MiG-35, přičemž jde skutečně o prakticky shodný letoun s nedávno prezentovanou stíhačkou MiG-35).

Nový letoun pro egyptské vzdušné síly byl poprvé vyfotografován na letišti v Žukovském nedaleko Moskvy v pátek 31. března. První letoun má Egypt převzít v druhém čtvrtletí letošního roku.


10 komentářů :

 1. Vivat přátelským vztahům mezi Ruskem a Egyptem! Egyptané si považují Rusy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja myslel dle ceskych zdroju ze Rusove ziji v zemlijankach a jeste nevynalezli kolo

   Vymazat
  2. Nápověda: Rusové vynalezli něco lepšího! Jsou kabrnáci!

   Vymazat
 2. Není možné!Naši amerikanofilové a zastánci těch
  lidských práv tvrdí,že jsou zaostalí a nic neumí.
  Jak by mohli prodávat stíhačky,když je dle naší
  vrchnosti neumí vyrobit.Není v tom nějaký rozpor?
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 3. je vidět , ba i slyšet, že ruské zbrojovky jedou na plné pecky a to i na vývoz.

  OdpovědětVymazat
 4. ani jse muslimským státům nedivim že spolupracují s Ruskem vývozci demokracie tam v kurzu nejsou

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spolehlivost západních dodavatelů dokazuji protiruské, protiíránské atd. sankce... např. kausa francouzských dodávek lodí pro Rusko...

   Vymazat
 5. Jestli se nemýlím, ruské stihačky jsou podstatně levnější než americké, ale asi toto není jediný důvod proč se objevily v Egyptě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Egypt se za ta desetiletí stal v segmentu voj. techniky čilým pendlerem. Tu kupuje SSSR, tu v USA či FRA, dnes - pro změnu - opět v Rusku.
   Příští roky nám ukážou, co za tím vlastně je.
   Oni se totiž i ti Američané se těm MiGům rádi podívají pod krovky. A není nic jednoduššího než využít příležitostné návštěvy svých expertů u svých "drahých arabských přátel", vlastně vazalů ...

   Vymazat
  2. Nemyslím si, že by Amíci pod těma krovkama MiGu viděli něco převratnýho. o čem by už dávno neměli informace.

   Vymazat