Reklama

neděle 16. dubna 2017

Svobodný Kurdistán

Yekta Uzunoglu
16. 4. 2017
Již čtvrtým rokem píši, že se Sýrie rozpadne tak jako Irák a dle všeho i to Turecko, státy, které byly na základě dvou diplomatů - Francouze a Angličana - ještě během I. světové války od stolu vymyšleny a následně vytvořeny. Snad se přece jen někdy v budoucnu hranice změní do svých přirozených podob, hranice, které uměle jeden velký národ rozdělují mezi čtyři státy.


Rozklad Iráku a Sýrie, které de facto fyzicky již třetím rokem neexistují, zabrzdil jen a jen Barack Hussein Obama. A teď je tomu dle všeho konec.

Iráčtí Kurdové svou samostatnost již nastartovali a tento svůj záměr již sdělili nejen generálnímu tajemníkovi OSN, který byl nedávno na návštěvě v Kurdistánu, ale i zástupcům všech mocných států, ale i vládě v Bagdadu. Přesný harmonogram neznáme, ale to, co je nastartováno, bylo konzultováno s těmi státy, které by tento vývoj mohly ovlivnit.

V případě Sýrie, i když stát již třetím rokem neexistuje, Kurdové ještě nevybudovali takové zázemí, aby mohli nastartovat samostatnost syrského Kurdistánu a v budoucnu ho připojit k iráckému Kurdistánu, ale de facto již čtvrtým rokem spravují celou zemi sami bez Damašku.
A tento fahrt plán je již téměř schválen významnými strategickými instituty jako jediné rozumné řešení budoucnosti Sýrie. Sýrie po těch vzájemných krveprolitích mezi sunnity a alavity, se již nikdy nedá dohromady, o tom jsou i Rusové se západem zajedno. Ale i z ekonomického hlediska sunnitská část Sýrie nepřináší alavistické části vůbec nic. Část, kde žijí sunnité v Sýrii, je převážně poušť a je válkou zničená. Alavité přece nebudou desítky let financovat ze svých prostředků vybudování sunnitské válkou zničené části.

Tím je prostor k vyhlášení samostatnosti Syrského Kurdistánu zvětšen. Je v tom jediná brzdící síla, a sice Turecko, které se bojí samostatnosti Syrského Kurdistánu jako čert kříže a právě proto stačila ještě za Obamy vniknout turecká armáda do Sýrie, aby znemožnila propojení kurdských osvobozených částí. Proti Turecku tam stojí jak USA, ale i Rusko. Dokonce USA vybudovali čtyři vojenská letiště a dle zpravodajského portálu Debka, který je znám svou blízkostí k izraelským zpravodajským službám, USA už pracuje na plánu, jak přemístit část své vojenské základy z Tureckého Incirliku do Kurdy ovládané kurdské části Sýrie a údajně zbytek té základy v tureckém Incirliku pojede do Jordánska a německé jednotky, nacházející se na té americké základně v Turecku, se mají přesunout na Kypr a tím USA skoncují s desítky let trvajícím důvěrném vojenským vztahem s Tureckem. Dle všeho k tomu dojde, když USA vybudovali čtyři letiště v tak malém území jako je Syrský Kurdistán, ale jestli k tomu dojde, tak je toto dost vážným signálem toho, že Turecko čeká to, co potkalo Sýrii, Irák a Libyi.

11 komentářů :

 1. Kurdům přeji konečně svoji zem a aby mohli konečně žít v míru.Je jich celkem po světě roztroušeno na čtyřicet milionů,tak se o nějaké menšině nedá mluvit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A proc si asi Erdogan tak pospisil, aby mu prosel v referendu, jeho "sultanat"? Jinak Iraq priznal Kurdum autonomii, hned po padu Sadama a v Syrii, tomu snad uz taky nic nebrani.

   Smazat
  2. Po vítězství Erdogana v referendu si Kurdové o nějaké autonomii v Turecku mohou nechat jen zdát.

   Smazat
 2. Mírněte své nadšení, pane Uzunoglu, otázkou je, jestli si lidé, kteří souhlasí s tím, že jim USA vraždí jejich vlastní spoluobčany zaslouží mít svůj stát(myslím tím vás a Barzaniho). Vy jste se tu dnes naprosto odkopal, vy plánujete, že vytoříte nezávislý loutkový stát Kurdo - CIA, něco jako je dnes Kosovo v Evropě, a namísto hrdé a nezávislé Syrie, tam bude existovat stát amerických podlézavců, aby mohl nakonec Trump říci "je to orospu çocuk ten Barzani, ale je to náš orospu çocuk". Tak, a dnešním dnem jsem přestal přát Kurdům jejich vlastní stát. Musíte do toho ještě zapojit českou židovku Madlen a slíbit ji třeba, že z toho vyvaří nějaké akcie u příštího kurdského Telekomu. Kurdo- CIA stát, to nezůstane jen u amerických základen, ale to budou následovat i židovské základny s atomovámi zbraněmi v tom vašem Kurdistanu. Tak to ještě musím řící, že mi Erdogan začal být simpatický.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak! Yekta je dönmežský kryptožid a sionista!

   Smazat
  2. Vy a vase 7 pokoleni je Oruspu Çocuk ! Ve virtualite jste hrdina ze ?. Jestli jste chlap-coz nejste- sdělte svoje jméno a nasi kluci prijdou Vam , kdo je Oruspu Çocuk !

   Smazat
  3. Vaši klucííí z Dönmehu? Ti co vyvraždili půldruha milionu křesťanů za WWI.? To abych na uvítanou oprášil svůj starý MG08 co mám v garáži, což? Doufám že ještě nemá prorezlej chladič:))

   Smazat
 3. Už i jen to, že se otázka vytvoření samostatného Kurdistánu dostala až na mezinár. fórum, je pro Kurdy úspěchem!
  Cesta k jeho vytvoření a uznání je ale ještě dlouhá.
  Protože jedna regionální mocnost - Turecko - je zásadně proti změně svého území ve prospěch budoucího Kurdistánu. Je vůbec proti jeho vzniku i za svými hranicemi! A i své obyvatele kurdské národnosti "horské turky" perzekvuje byť i za pouhý náznak neloajality k Turecku. Představitele PKK (Ocalana) dokonce chtěli popravit, a zachránila jej až reakce mezinár. společenství. Dodnes je za mřížemi! ...
  Ani Sýrie není nakloněna utvoření Kurdistánu, upřednostňuje kurdskou autonomii.
  Takže ten US nápad, vytvořit si v regionu (vděčnou) zemi nakloněnou US zájmům bude asi ještě nějakou dobu uzrávat. Pokud vůbec pro Kurdy přinese ovoce samostatnosti.
  Přeji jim to, a také (zejména!) to, aby z vděku US "osvoboditelům" nemuseli jednou na Blízkém východě hrát podobně vazalskou a zločinnou roli (s mnoha mrtvými a zmrzačenými), jakou dnes pro US zájmy hraje IS(IL).
  Ve skutečnosti proto, aby budoucí trubky natažené pro dopravu energetických surovin směřovaly tím "správným" směrem a spojovaly ty "správné" terminály, těžby a spotřeby.

  OdpovědětSmazat
 4. ještě bych dodal k tématu těch rozmašírovaných Kurdů z vesnice Uludere. Jistě pane Yekto víte, že i Erdogan vyjádřil tak nějak lítost nad touto událostí, i jeho manželka dokonce odjela do Uludere a objímala tam ty matky těch 15 letých rozcupovaných kluků, v Diarbakiru nastaly demonstrace, jediný, kdo neřekl k tomuto ani slovo, byl Barzani, a byli to přece jeho lidé a na jeho území, to je, stalo se to v iráckém Kurdistanu. Neřekl ani slovo vůči Turkům a ani slovo vůči USA. Co si pomyslíte o tomto člověku? USA ted´ roní slzy kvůli Syrii, a tento jimi zinscenovaný masakr, to nehnuli ani brvou. Fuj. Mimoto,jako byste zapomněl, že první, kdo skutečně Kurdy podporoval, byl Sovětský Svaz a Československo, mám dojem, že kurdští partyzáni bojovali s našimi samopaly, a vy na nás dnes nenecháte nitku suchou, to se nám tak odvděčujete českému národu, když už tedy mluvíme o kurdské otázce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co by jste chtel od Kurdu , v 1915 podileli ci zavrazdili pres milion Armenskych muzu zen a deti krestanu. Kurdove se k tomu priznali (viz Wikipedia) .

   Dnes se pro zmenu vrazdi Syrane.

   Proc ?? Protoze nekdo jim slibil zemi a domy, ktere byly Armenu nyni je to ktere byly Syranu.
   Nejhorsi je na tom , ze Vas Syrane nechali pristehovat do SYrie (dobracky) kdyz Turci sli po Kurdech. Proc asi???
   Ovsem Turci se nepriznali k Armenskemu krestanskemu holokastu a tak to pada na Kurdy.
   A nedelejte z nas Cechu BLBCE!!!!

   Smazat
 5. ve vybíjení křest´anů si nemají Turci ani Kurdové co vyčítat. Nakonec to bude další narkostát, jako Kosovo. Erdogan at´je jaký je, tak alespoń bojuje za Turky, Kurdistan, to bude další bananas republik. Proč vycháží představitel Kurdů v Iraků Barzani s Erdoganem? Jsou to přímo přátelé, jsou za tím prachy.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.