Reklama

.

.

neděle 9. dubna 2017

Syrská komedie


Yekta Uzunoglu
9. 4. 2017
Syrská armáda patrně zaútočila jedovatým plynem a zahynulo cca 100 lidí, mezi nimi civilisté i děti. Fotografie zavražděných dětí obletěly svět neobvyklou rychlostí a vše vyvrcholilo někde v New Yorku v OSN fotografiemi, se kterými srdcervoucím způsobem mávala Nikki Haley, velvyslankyně USA při OSN. Následovala tvrdá slova Donalda Trumpa, že červená linie je přeskočena a nezapomněl dodat: "myslím si, že by se něco mělo stát"... Ale dle všeho už v tu chvíli a možná že i mnohem dřív věděl, co se stane a co je naplánováno, že se stane .....


V pátek v ranních hodinách bylo z US lodí ve Středozemním moři odpáleno 59 raket na vojenské letiště al-Shayrat, letiště v Sýrii, odkud údajně startovalo letadlo s jedovatým plynem, které zabilo 100 nevinných lidí.

Nemá vůbec cenu se zde zabývat technickými detaily všech předmětných akcí.

Ale přesto je zajímavá superprofesionalita a s ní spojená chladnokrevnost, za kterou se skrývá jistota a bezpříkladná harmonie obou hráčů, to jest Trumpa s Putinem.

Donald Trump pozve na svůj soukromý golfový klub tak významného hosta jako je Xi Jinping a jeho choť. Návštěva byla i pro Trumpa náročná, během večere se někde v zákulisí už připravovala či byla připravena akce k útoku leteckou základnu Šajrát, dnes už tragicky proslulé letiště, odkud údajně startovala letadla s vražednými chemickými zbraněmi...

Tak, jak byla akce připravena a na kdy byla přesně připravena, nutí člověka se zamyslet, k čemu vlastně celá akce sloužila:

- k vytlačení Rusiagate do zákulisí, rusiagate, která Trumpovi od jeho svolení jako prezidentovi dělá dost velké starosti, mohl by získat nežádoucí dimenze.

- k potlačení s tím spojeného dojmu "důvěrného vztahu" s Putinem

- k jasnému signálu na adresu Iránu, že by se mu mohlo něco podobného stát a to bez klasického varování

- k jasnému signálu ctihodnému hostu z Pekingu ještě během jeho návštěvy, aby zastavil svého štěkajícího adoptivního pejsánka v Severní Koreji, že by jinak podobné rakety v daleko větším počtu mohly zasáhnout i je

- dát jasně svému hostu najevo, že jeho návrhy na "normalizaci" vzájemných vztahů, které by měly být smlouvě zakotvené do 100 dnů, jsou myšleny vážně a že navrhovatel-hostitel je ve stavu ho pohostit se vší parádou a přitom mít připravenou zákeřnou ránu jakoby chtěl svému hostu říci, že to neumí jen Asiaté, ale i Američané.

- dát jasně i ostatním zlobivým najevo, že začala jiná éra, než na kterou si zvykli za Obamy a že se s nimi "big bratr" mazlit nebude (snad mělo jít poselství i do Saúdské Arábie a Kataru, možná i do Turecka?)

Ve této souvislosti samozřejmě není překvapující, že scéna byla tak připravena a provedena, že nikomu z ruských důstojníků a vojáků, kteří se na tomto letišti běžně nacházeli, se nic nestalo, jelikož během útoku už pár hodin na letišti nebyli, ale ani co vlastně těch 59 raket, které stálo víc než 90 milionů USD zničilo, když pár hodin po útoku z téhož letiště startovala Asadova letadla klidně dál....

I tyto otázky jsou irelevantní.

Akce byla provedena dle scénáře dokonale a to vše vede k úvaze, zda se vrací tvrdě vyzkoušená éra Ronalda Reagana s politikou včetně filmového zákulisí, které tehdy změnily běh dějin.

27 komentářů :

 1. Marně přemýšlím na první autorovou větou: Syrská armáda patrně zaútočila jedovatým plynem ...
  Proč vůbec by něco takového dělala? Když (a) znala stanovisko USA s ultimátem o tzv. červené linii, kterou by jakýmkoliv použitím chem. zbraní překročila, (b) když svůj arzenál chem. zbraní pod mezinár. dohledem vydala k likvidaci do zahraničí, (c) když i tak měla při použití "klasických" zbraňových systémů převahu ...
  Co nám tímto pan Yekta Uzunoglu vlastně podsouvá!!?? Cožpak on (podobně jako celý záp. mainstream) již zná odpovědi, aniž by kdo kompetentní hnul prstem, a celou tu chemickou obludnost řádně vyšetřil?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak tomu rozumím já, tak pan Uzunoglu první větou jen poukazuje, že jak je poslední dobou zvykem, Západ reaguje na neověřené zprávy od bůhvíkoho bez jakékoliv snahy počkat si na vyšetření události. Neboli rovnou střílej a pak se teprve ptej.

   Vymazat
  2. V tomto kontextu vubec neni dulezite zda syricka armada zauticila ci nikoliv , dulezite je to , ze cela akce dle vseho byla dukladne pripravena !

   Vymazat
  3. 21:27 Proč vůbec by něco takového dělala? Tak přesně se lidé ptali už v r.2013 po třech útocích chem.zbrani.Vyšetři tu obludu jak píšete je problém,RF pomáhal s dsunem zbraní z Iráku do Sýrie,takže se pak v Iráku nic nenašlo,RF v RB OSN dělá co může,by rozumné rezoluce na vyřešení potopila.Co Yekta píše se vám nemusí líbit,ale je to komedie.Když USA nic nepodnikají,lidí řvou a když konečně hnou zadkem,řvou
   a hlavně ti co mají máslo na hlavě.

   Vymazat
  4. Re (22:07):
   Pane Yekto! O tom, že ta diskreditační provokace byla dobře připravena, nemám pochyb.
   Západ ji využil k mediálnímu oblbování světa snad ještě i dřív než na ten objekt v Idlíbu dopadly první bomby, aby tak připravil půdu pro noční útok svými tomahawky.
   Zbývá ale ještě dopovědět, kým(!) byl připraven. Vy svůj příspěvek uvádíte větou, v níž je pochybnost (tím vaším "patrně").
   Západ však žádnou pochybnost nemá, ani tu nejmenší, ba právě naopak, má naprostou jistotu! Z čeho může tato jistota pramenit? Když ještě nikdo kompetentní zatím nehnul prstem, aby věc prošetřil (byť i na úrovni předběžného šetření). V tomto kontextu mám za to, že jistotu může mít jen a jen ... pachatel.

   Vymazat
 2. Assad nepotřeboval útočit chemikáliemi,protože
  jeho armáda vyhrává.Byl by sám proti sobě.Ovšem
  zdrojem jsou zprávy od teroristů!Žádný zahraniční
  novinář se tam nepohybuje.O pravdivosti zpráv
  ze strany teroristů mám vážné pochyby.Celé to
  budí dojem předem naplánované akce.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 3. Je to Kurd, tak nečekejme, že bude vždy objektivní. Objektivní bude, když se mu to hodí, nebo nebude Kurdům škodit. Tohle se jim hodí, až budou chtít samostatnost. Jo, Syřané a Iráčané to nebudou mít lehké.Prosím, to není osobní útok, kleveta - jen názor. Prostě - je silně angažovaný a je chytrý.

  OdpovědětVymazat
 4. Když vidím na videích, jak lidi zasažené neuvěřitelně jedovatými parami sarimu ošetřují zachránci holýma rukama a nejen bez masek, ale i bez roušky,začínám mít pochybnosti. Ještě k tomu jim dávají zcela neúčinný kyslík a údajné oběti žádné křeče, hlavní příznak otravy nervovými plyny, nemají. Jde nejspíš o blbě připravené falzum. jogín

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Boha jeho, jako by něco z dílny UŠÁků nebylo nic jiného než lež a podvod. Posléze se pokrytecky diví proč se Rusko zlobí a přeruší s nimi dohodu. Je to všechno provokace a zároveň také asi zkušební balónek trpělivosti Rusů. Podle toho co na internetu říkala Zacharovová, je také možné to že tomu sami Amíci nerozumí co se u nich děje a jí volali aby se trochu zorientovali. Jsou to prostě babralové, břídilové a saláti.

   Vymazat
 5. "Syrská armáda patrně zaútočila jedovatým plynem a zahynulo cca 100 lidí, mezi nimi civilisté i děti ..." stále mi uniká jakýkoli racionální důvod, který by Asadovu Syrii vedl k takové, vlastně sebevražedné akci. Na druhé straně není překvapující, že "mezinárodní společenství" vedené USA o jakékoli nezávislé prošetření věci na místě jaksi nestojí. Pane Uzunoglu, neztrapňujte se, foteček s dětičkami, komu se to hodí, bude vždy dost. Z Mosulu by nějaké, podobně dojemné, aktuální nebyly? Nebo tam, spolu s madam Albrightovou, to stojí za to?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec nezáleží na tom kdo tu bombu tam hodil ! Kardinální otázka je ; k čemu a komu ta bomba sloužila ! Qui Bono ?

   Vymazat
 6. Pane Yekto, vám se už kalí ten havloidní mozek, pištu tu raději o tom, jak se účástnili Kurdové vybíjení Arménu v roce 1915 a co dělali Kurdové za zvětstva v 19. století v Bulharsko.
  Trump si zkratka našplápnul na získání Nobelovy ceny míru, na to ale musíte mít účet tak s milionem zavražděných civilistů, tak se snaží, aby tu Nobelovku dostal co nejdříve.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak to pane pardon, ta první věta mě nasrala,ale ted´ jsem si přečetl, ja jsze to myslel, ale aby jste byl objektní, tak byste se se měl někdy těmi událostmi v roce 2015 zabývat sa kurdským podílem na nich. Ukažte, že jste lepší než Turci, a umíte říci sorry vůči Arménům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Armencum zadne sorry jsou to hovada a primitivove .Horsi smelinari nezli zidi . Mam na nestesti jednoho z nich za souseda . Tento pablb si postavil ohromny altan na betonu za svym domem a tam travi vecery u TV nebere si moc ohledy na sousedy . Volal jsem osobne na tuto rodinu jiz 3x policii ve 3 rano pro rev primitivnich opic. Navic jsou to smejdi ranuji vsechen junkyard stary auto srot a prodavaji za ceny vyssi nezli nove parts takze dosti pitomi neb no bussines

   Vymazat
 8. Syrská armáda patrně ne- zaútočila žádným plynem...!!!*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec nezáleží na tom kdo tu bombu tam hodil ! Kardinální otázka je ; k čemu a komu ta bomba sloužila ! Qui Bono ?

   Vymazat
 9. Možná trochu mimo mísu. Ví někdo, proč umírnění opoziční bojovníci mají povětšinou zahalené tváře, zrovna jako bojovníci IS? Proč se skrývají, když bojují za dobro své vlasti? Koho se bojí, že je pozná? Vždyť všude, kde jsou mají jistě masivní podporu obyvatelstva...!?

  OdpovědětVymazat
 10. jednoducho je to dohoda Západu o prevzatie iniciatívy nad procesom - ide o všetko, ak to nevyjde, VB, Francúzko a USA sa z tohto regiónu môžu porúčať, a ak je pravdou, že je na obzore zlatý štandard, tak USA budú v rozsahu dvoch troch rokov čeliť veľkým problémom,

  OdpovědětVymazat
 11. Pane Yekto, všiml jste si, že už jsou Turci opět na straně USA? čím jim asi USA zaplatili, že ani Gulena vydat nemuseli? Asi máte stejné tušení jako já,no přece opět podrazili Kurdy

  OdpovědětVymazat
 12. Souhlas s autorem, asi je třeba zdůraznit, že Trumpova aktivita je namířena hlavně na vnitřní problematiku USA, tam má problém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec nezáleží na tom kdo tu bombu tam hodil ! Kardinální otázka je ; k čemu a komu ta bomba sloužila ! Qui Bono ?

   Vymazat
 13. O autorovi článku se nedomnívám, že by byl natolik omezený, aby všřil, že syrská armáda použila chemické zbraně. Svou první větou trapně politikaří a stal se, k mé lítosti, nevěrohodným. Končím s Vámi Yekto Uzunoglu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec nezáleží na tom kdo tu bombu tam hodil ! Kardinální otázka je ; k čemu a komu ta bomba sloužila ! Qui Bono ?

   Vymazat
 14. Uzunoglu - jsi objektvní a férový jako to prase.Syrská aemáda pravděpodobně zaútočila chemickýma zbraněma???Kde máš Jekto byť jen jedinej důkaz.Bez toho jsi obyčejnej plkal,co si nezadá s mediálníma kurvama ČR.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec nezáleží na tom kdo tu bombu tam hodil ! Kardinální otázka je ; k čemu a komu ta bomba sloužila ! Qui Bono ?

   Vymazat
 15. Mě tak nějak připadá, zajímavý, že se ještě nerozplynul oblak jedovatého plynu a už byla "spravedlivá" odveta.

  OdpovědětVymazat